Pétain Darlan ontmoeten en Göring Drie groote veldslagen woeden Roosevelt plotseling te Washington terug 194L No. 18047. Een Australische Britsche en een kruiser tot zinken gebracht het Toestand Verre Oosten weer gespannen Dinsdag 2 December. in DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME VERDU/STERE/V Afet Duitschland voor een nieuw Europa in De spanning in het Verre Oosten AHe problemen, die Duitschland en Frankrijk interesseeren, behandeld De heroverde Finsche gebieden Bij Moskou, Rostof en Noord-Afrika Een nieuw Europa «per MPANSCHE VLOOT- BEWEGINGEN Maatregelen in Nederlandsch-lndië De rede van Rijksminister von Ribbentrop Terki«rtaf m den premier Rngeil I Bespreking in den specialen trein van den Rijksmaarschalk te Saint Florentin Vergi&ty Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Groote bolsjewistische macht om Rostof HAAGSCHE COURANT PBUS DEZEB COURANT: PRUS DER ADVERTENT I BN: 4 de V7¥TÏ ▼an ornrro- gebied Amen kanen verlaten China Japoneohe ministerraad bijeen (Zie tterdee 3e biat^na. 1 - 'V Voor >Gr«venhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met .JCikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Koloniaal Bijblad*' en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 14.20 ronder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goed gek. abonn.pr ijzen. Afz. nummers 5 et, it. p. post 10 et. Buitengewone zitting van het Australische kabinet pers om Göring naar trein. Uit Sjanghai seint bet D.N.B. d.d. 1 December: De hier wonende Nederlandsche reserve- offioieren hebben hedenochtend bevel ont vangen om onder de wapenen te komen. Reeds Maandagmiddag zijn zij naar Ne der landsch-lndivertrokken. Reuter meldt, blijkens een A.N.P.-tele gram uit Stockholm, dat de gouvemeur- generaal van Nederlandsch-lndië de mobi lisatie van de militaire luchtmacht zou hebben gelast. ’■■■■■■■■■••■■•■■•••■••■•■■■■■■■■■a* Volgens Duitsehe opvatting bestaat er ook in dtt gebied nog alle reden, oen met groote kalmte de komende ontwikkeling tegemoet te ai en. Hier, evenals ook in het tajzonder in Noord-Afrika, weer op het oogen- trfïk de hevigste vektelag woedt, zijn de fronten in beweging. Naar Domei uit Tekie meldt, ie het Japansehe kabinet gisteren in buitenge wone zitting in de woning van den mi nisterpresident bijeengekomen. De bijeen komst duurde een uur en een kwartier. De minister van buitenlandsehe zaken Togo heeft naar verluidt een nauwkeurig rapport over den stand van de onderhen, delingen te Washington uitgebracht. In het bijzonder deed hij uitkomen, dat de besprekingen thans in een uiterst be langrijk stadhon «IJn-gfetrcden. De Australische kruiser „Sydney" zou volgens den Engelschen berichten dienst aan de kust van Australië tot zinken zijn gebracht De „Sydney” mat 6380 ton en had een bemanning van 450 koppen. Nadere berichten ontbreken. Een der oorlogscorrespondenten van Stefanl meldt, dat Italiaansche vlieg tuigen nieuwe, groote successen heb ben geboekt. Zij hebban bulten Tobroek een vijandelijken kruiser van 5300 ton, van het type-Aurora, getor pedeerd en tot zinken gebracht. De Te Londen is bekend geworden, meldt 8.P.T„ dat men Japansehe vlootbewegin- gen op groote schaal in het Zuidweete lijke deel van den Stillen Oceaan heelt waargenomen. Een eskader van 16 zware kruisers is in de nabijheid van de Japan- sche mandaatseilanden boven Britsen Noord-Borneo waargenomen. Men heelt te Londen den indruk gekre gen, dat Japan zijn viootstrijdkrachten in de Zuidchineesohe Zee concentreert Ook de Britsche vloot in dat gebied wordt iederen dag versterkt Japon zamelt koper an Ijzer na Gteteren is In Jhpan een inzameling ven koper en ijzer gehouden ten behoe ve van de Japansehe oorlogsindustrie, meldt ,Kokomin Sjimboen'1. Het blad stelt voorts vast dat er genoeg koper en ijzer In Japan is om het land twee of drio jaren een oorlog te laten voeren zonder afhankelijk te zijn van het buitenland. In den Ftaschen Rijksdag heeft de pre mier Rangell een regeeringsverklaring afgelegd, waarin hij begon met een weer legging van de bewering, die de Sovjet unie gebruikt had als oorlogsvoorwend- sei, namelijk, dat zich Duitsehe troepen in Finland zouden bevinden. Hij betoog de, dat aan de Duitsehe troepen door- toeht over en verblijf op Finsehen bodem tossehen de Finsche en Noord-Noorsche havens warerf toegestaan krachtens over eenkomsten, zooals Duitschland ook mét andere landen heeft gesloten. Daartegen over verleende de Finsch-bolsjewistische overeenkomst over het transport van Sovjet-troepen naar Hangö aan de Sovjet unie rechten van veel verdere strekking. Na. een uiteenzetting van de Finsche militaire operaties constateerde de pre mier, dat de bij den vrede van Moskou afgestane gebieden in hoofdzaak heroverd - 1 werkzaamheden in de haven van Sjanghai plotseling afgebroken en njn nog Maan- Besprekingen te Washington gisteren voortgwet S.P.T. meldt uit WashingtonDe be sprekingen te Washington tusschen mi» nister Huil en de beide Japansehe am bassadeurs zijn ook gisteren voortgezet. Koeroesoe heeft aan de pers verklaard, dat hij minister Huil nog geen antwoord van zijn regeering op de Amerikaansche nota heeft overhandigd. aanzien- rich- vijandelijke pro- ir kon. geleden van het kruiser was o.a. gewapend met 6 kanonnen van 15? m.m. Het aantal opvarenden bedroeg 450. Het Italiaansche luchtwapen heeft nog andere successen behaald. Een der for maties ontmoette een formatie vijande lijke jagers, die grooter in aantal was. Ondanks de numerieke minderheid slaag de zij er in 7 toestellen brandend neer te schieten en verscheidene andere te treffen. Zonder verliezen keerde zij ver volgens naar haar basis terug. dagavond naar Manilla uitgeloopen. Uit neutrale scheepvaartkringen ver luidt, dat deze maatregelen genomen zijn om te verhinderen, dat Engelsche en Ne- derlandsch-Indische schepen den Japan ners in handen zouden vallen, wanneer het tot een oorlog op den Stillen Oceaan zou komen. Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 et, daarna iedere regel meer 50 et Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 et fr. p. poet 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent bulten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 et; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan bet bureau van dit blad” 10 ct meer. ww—wa—CT atx—p— voort uit het ondubbelzinnige standpunt dat Finland principieel reeds lang in neemt De storing in de betrekkingen tuasehen Finland en Groet-Brittannië door de af snijding van hel verkeer naar Petsamo door Engeland en -na het sluiten van een militair bondgenootschap met den tegen stander van Finland heeft geleid tot het afbreken van de diplomatieke betrekkin gen. Ondanks den goeden wil van Fin land heeft Groot-Brittannië terugtrek king van de Finsche troepen tot de gren zen van i 1939 geëiseht en thans spoort de Sovjetregeering de Britsehe regeering aan Finland den oorlog te verklaren. De Finsehe regeering zon het betreuren, als Groot-Brittannië op deze wijze Finland zou betrekken in den strijd tossehen de groote mogendheden. De premier wees daarop op het stre ven van Finland near vriendschappelijke betrekkingen met de Vereenigde Staten, waarbij destijds ook uit de notawisselfng was gebleken, dat Finland geen afstand wil doen van zijn beginselen Tenslotte diende de premier vier voor stellen bij den Rijksdag in. waarvan een hereeniging van de in 1940 aan Moskou afgestane gebieden met Finland beoogt en vervallenverklaring van da verplich tingen. die Finland bij dit verdrag no pens Hangö en omliggend gebied op zich heeft genomen. Deze voorstenen rite deer den Rijksdag goedgekeurd De Australische ministerpresident. Cur. tin. heeft wegens nieuw ontvangen in_ lichtingen een buitengewone zitting van het oorlogskabinet bijeengeroepen, meldt Associated Pres/ uit Canberra. De bij eenkomst zou ten doel hebben de vraag stukken van bet Verre Oosten te be. spreken.» Men vermoedt, dat in het Verre Oosten een belangrijke gebeurtenis heeft plaats gevonden of op het punt staat plaats te grijpen. „Het Australische station is thans eea oorlogsstation”, aldus heeft, naar United Press uit Canberra meldt, de Australi sche premier Curtin, na een zitting van het oorlogskabinet verklaard. Dtt oor- logakabinet besloot zijn zetel te verplaat. sen naar Melbourne om een nauwer con tact met de militaire instanties te ves tigen. In zijn reeds bij herhaling geciteerde groote rede te Berlijn heeft Rijksminis ter vo<n Ribbentrop de verschillende fa zen van de historie bozer dagen niet slechts de revue laten passeeren, maar ze meermalen nok grondig behandeld. Na, zooals men gisteren hier heeft kunnen lezen, de voorgeschiedenis van den oorlog te hebben opgehaald, be spreekt de Rijksminister het uitbreiden van den oorlog over Europa, er dèn na druk op leggend, dat Engeland naar zijn oude gewoonte andere landen ach tereenvolgens voor zich deed vechten: Polen, Frankrijk, Noorwegen, Neder land, België, Griekenland, Zuid-Slavië, waarna toen dit alles op militairp mis lukkingen uitliep, alle hoop werd ge-, vestigd op de Vereenigde Staten met president Roosëvelt.. Uitvoerig staat minister von Ribben trop dan stil bij den strijd teg^n de Sov- jet-Unie, als een gemeenschappelijken vrijheidsstrijd, die eens zal worden be schouwd als voor het lot van Europa en daarmede voor de toekomst van de ge- heele wereld beslissend. In herinnering wordt gebracht, hoe Duitschland in 1939, in de hoop, toch nog een schikking te kunnen treffen tusschen het Duitsehe en het Russische volk, met Moskou een verdrag heeft gesloten op basis van wederzijds niet te zullen aanvallen en met begrenzing van beider belangensferen. Gezien de onderhandelingen van de Fransche en Engelsche militaire missies te Moskou heeft Duitschland door het succes van zijn delegatie in die stad althans op zijn minst bereikt, dat het onmiddellijke binnendringen van het bolsjewisme in Europa werd verhinderd- Over de smadelijke wijze waarop de Sovjet-regeering zich heeft gedragen tegenover de volkomen loyale houding van Duitschland, heeft reeds de nota van het Duitsehe ministerie van buiten- landsëhe zaken van 22 Juni 1941 aan de Sovjetregeering de wereld uitvoerig in gelicht, zooals de Rijksminister in her innering bracht, waarbij hij nogmaals de feiten releveerde, waaruit blijkt, dat van huna twmdhavertl _n Oceaan,,! wart gwioeindt- rrrititarrv maatregelen! wao de zijde dar ABCD-mogondheden. hebben fa Japan twijfel gewekt aan de oprechtheid voo Amerika bij de onder-1 bandelinguu te Washington Hot Amerikaansche consulaat te Sjang hai heeft voor de derde maai aan de Amerikaansche staatsburgers de reeds vroeger gegeven.aanmaning rondgestuurd af te reizen, daar later gebrek aan* ton. nage zou kunnen optreden. 3500 Ameri kanen blijven voorloopig nog in het be zette China. Van hen wonen 1900 in Sjanghai. Het Amerikaansche troepentransport. Mbip „President Madison" is met een bataljon van bet Amerikaansche regiment marintere alt SgmgbM te ManiUa aange komen. De militaire toestand, zoo verneemt het D.N.B. van welingelichte zijde, wordt gekenmerkt door 3 groote veldslagen, n.l. bij Moskon, fa het gebied van Rostof en in de woestijn van Marmariea m Noord-Afrika. Tengevolge van het feit, dat Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoor: Sohevenlngen, Kelzerstr. 316, Tel. &50310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. Q. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 3302631 Boekh. J. B. v. Seter» Jr-> There- siastr. 108a, Tel 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66 Tel. 721187 In Hoord-Afrika kan men in hot ge heel niet van een front in den gewonen zin van het woord spreken. Daar wis- sejt deze of gene oase van bezitter, doch de strijd gaat niet om de groene vlakten in de woestijn, doeh om de ver nietiging van den vijand. De Engelschen hebben zeer zware verliezen geleden. Van een groote, veelomvattende unifor me aanvalsoperatie van den vijand, met een ver vooruitgeschoven operatiedoel, kan dan ook niet meer gesproken wor den. De strijdkrachten van de as heb ben ook op dit bijzonder moeilijke slag veld bewezen, dat zij den meest fris- schen geest en den grootsten wil bezit ten en dat zij niet alleen zelfs stand weten te houden tegenover een groote overmacht» doch dat zij ook bezield zijn van den sterksten aanvalsgeest Drie Engelsche generaals zijn hun in handen gevallen. Bovendien maakten zij duizen den gevangenen en een, tot dusver nog niet te overziene hoeveelheid oorlogs materiaal buit. Zoo zien de overwinnin gen van den vijand er wit an zoo ziet de mRitere positee vun en haar bondgenooten eruit. In aUe 3 veldslagen beeft de Duitsehe leiding het heft in banden en bij den belangrijksten slag, n.l. die om Moskou, zijn zeer aanzienlijke successen behaald. Verliezen van de bolsjewistische luchtmacht Dë Duitsehe luchtmacht heeft Zondag den hnlsjewis'jschen luchtstrydkrachten wederom zware verliezen toegebracht. In luchtgevechten schoten Duitsehe ja gers 20 Sovjettoestellen neer. Duitsch afweergeschut bracht 18 vliegtuigen ten val. Bij aanvallen op een bolsjewistisch vliegveld, werden met stelligheid 2 ma chines op den grond vernield. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten, heb ben de bolsjewieken dus in totaal Zon dag 40 vliegtuigen verloren. Als teekeaend voor den ernst vap den toestand in bet Verre Oosten beschouwt Associated Press de ongebruikelijke be spreking. die Zondag tusschen Huil en Halifax is gehouden en die ten doel had de laatste berichten uit te wisselen en tevens de plotselinge terugkeer van Roosevelt uit Warmepring». naar Washing ton Gisteren heeft president Roosevelt een spoedbespreking met de Amerikaansche bevelhebber.' van teger en vloot gevoerd. Hot D N B. mei«l aft Tukto De ABCD- mogendheden nensso Bmm- sooorete mili-l teute maaüegeieu uw eeu druk oj> Japan' uèt te oefenen, auo wordt, volgens Domei, fa ufCwHMte JaponaetM kifa#eu gecorwtei- teesd. Aks vovrbeeideu bsarwur wossten vanJapwuiKfae a4de hot euocvotceeren van BrBtMtw troepen fa Hsacaa bet plan om den Blrmevaeg dour de Amerihaan- swte i^ftKnitteM te teten bewatarn en het ver»® own Batteebe ooato*Mhepen rtmtrf het Vh«ae. Obstkn oposxnti Deselfde' tusschen Duitschland en de Westelijke democratieën, die het hem zonder bij zondere krachtsinspanning mogelijk zou maken, het bolsjewisme In Europa te doen binnendringen. zijn en dat de oorlogshandelingen uitslui tend waaroorging van de veiligheid des lands ten doel hebben. De leider der regeering wees voorts op de oorlogsvoor bereidingen der Sovjet-Unie aan de Fin sehe grenzen. Als doeltreffende afweer- maatregel daartegen komt slechts bezet ting door Finland van de gebieden aan de overzijde vaa de grens in aanmerking. Hoever deze bezetting zieh moet uit strekken, wordt bepaald door militaire overwegingen. De premier betoogde verder, dat de ■bevolking van Oost-Karelië een derf van het Finsche volk is en dat de veilig heidswaarborg, voor Finland ook ten volle van toepassing is op de Oost-Kareliërs. De klare, ondubbelzinnige verhouding tot Duitschland is gegrondvest op ge meenschappelijke militaire belangen en wapenbroederschap benevens op de eco nomische verbondenheid van beide lan den. Wat de toetreding van Finland tot het anti-kcminternpect betreft, deze vloeit gime, de beslissende centrale geheele Sovjet-Unie. De slag rondom Moskou heeft zieh. naar men hier verklaart, de laatste da gen zeer in het voordeel van de Duit- sehers ontwikkeld en de Duitsehe lei ding zal zelfs dan Moskou als doel voor oogen houden, wanneer Stalin het zou probeeren, ergens anders een militair zwaartepunt te vormen. Genofemde Duitsehe kringen achtten hét succes van den Duitschen aanval op de metropole van de bolsjewieken reeds zoover ge vorderd, dat men reeds ,het centrum van Moskou met een goeden verrekijker kan waarnemen Van militaire zijde wordt medege deeld: de Duitsehe formaties in het ge bied van Rostof, die, volgens gegeven bevel, het stèhelijk gebied verlaten heb ben. teneinde de noodzakelijke vergel dingsmaatregelen tegen de bevolking voor te bereiden, slaan tezamen met de Duitsehe luchtmacht, de oprukkende massa’s der bolsjewieken effectief en met sucees af. Vijandelijke veldverster- kingen. troepenconcentraties en colon nes worden in dit gebied door gevechts vliegtuigen en artillerie zoo grondig met vuur bestookt, dat de bolsjewistische’ verliezen aan zware wapenen en rollend materiaal, tot een. zelfs voor het Ooste lijke front ongewone hoogte stijgen. De Duitsehe troepen zouden den bolsjewie ken niet deze zeer zware verliezen heb ben kunnen toebrengen, indien de zoo genaamde Duitsehe „terugtocht’’, zoo als de boisjewistisch-Britsche propagan da beweert, onordelijk en doelloos zou verloopen Zware artillerie beeft ook den 30en November voor den oorlog belangrijke doelen en ravitailleeringsbedrijven van I Leningrad en Kroonstad bestookt. De versterkingswerken van beide steden kregen zware treffers. Herhaalde ont ploffingen en lang aanhoudende rook ontwikkeling toonden, dat de schoten doel hadden getroffen. Na aanvallen op scheepsdoelen hebben waarnemers, die ver naar voren waren gekomen, even eens kunnen vaststellen, dat de schoten doel hadden getroffen. Bte <te gevectaten fa het gehóed. Food- «n Rostof doen de bolsjewieken, vohysnS' opvatting van militaire instanties ('T' ««’l klaarblijkelijk het uiterste, de poort naar den Kaukasus woor de Duitschers te slui ten. Men ziet hierbij van Duitsehe zijde' geenszins over het hootd, dat de troe pen der bolsjewieken, die in het gebied van Rostof aanvallen, numeriek aan zienlijk in de meerderheid zijn. Men voegt hieraan toe, dat het voor Duit- séhe zijde van het grootste belang is, deze poort der bolsjewieken naar den Kaukasus te vernielen, zoodat de vijand hier niets meer aan heeft. Als gevolg van het feit, zoo verklaart men te Ber lijn, dat de Duitochers uit Rostof zijn weggetrokken, is dit verkeersknooppunt tussehen den Kaukasus en het eigenlijke bolsjewistische front, in het centrum v»n het slagveld aldaar komen te lig gen, hetgeen vanzelfsprekend zijn totale vernietiging beteekent. De beteekeais ven Moskee Dezelfde Berlijnsche militaire kringen leggen opnieuw den nadruk erop, dat Moskou, historisch, politiek als het centrum van de sovjet-unie moet worden beschouwd De bolsjewie ken kunnen rich, zoo ze» men gister avond in de Wilhelmstrasse, naar of achter den Oeral begeven en hun mi nisteries splitsen hoe zQ willen, Moskou bluft, met het oog op de gecentraliseer de structuur van ta't bolsjewislinehe re- Meaning van Duff Cooper Het D.N.B. meldt nog nader uit Sjang hai d.d. 2 December Duff Cooper heeft op zijn doorreis van Australië naar Singapore in Batavia tij dens een onderhoud met de pers ver klaard, dat hij geen weg zag om den vrede aan den Stillen Oeeaan onder de tegenwoordige omstandigheden te be houden. De regeering van Nederlandsch-ïndië heeft, volgens den omroep van Hongkong,’ de onmiddellijke mobilisatie gelast van het geheele luchtwapen en den staat van beleg in het geheele eilandenrijk afge. kondigd. de groote veldslagen tegenwoordig nog aan den gang zijn, valt hierover nog niets naders te zeggen. Het is tot dusver bij de Duitsehe leiding steeds gewoonte ge weest, eerst dan over groote militaire acties bijzonderheden te publiceeren, wanneer ze waren afgeloopen. In ieder geval schijnen, volgens Duitsehe opvat ting; de operaties rondom Moskou reeds een punt te hebben bereikt, waardoor het mogelijk zou zijn, reeds binnenkort met bijzonderheden en zoo mogelijk ook reeds met nadere plaatsbepalingen te publiceeren. De Duitsehe gevechtsfor maties hebben in dit gebied lijke’ vorderingen gemaakt in de ting naar Moskou. De paganda heeft nog zeer verklaard, dat dit tengevolge begin van een strengen winter en als gevolg van de zeer zwaar versterkte bolsjewistische stellingen, totaal gelijk was. Hierbij vergeleken hebben de ootlas- tingsacties van de bolsjewieken in het Zuiden bij Rostof nauwelijks eenige waarde, hoogstens voor zoover hier een welhaast ongelooflijke verspilling van vijandelijke strijdkrachten plaats heeft I Sterke formaties heeft de vijand hier geconcentreerd, reserves, die blijkbaar uit Siberië en Iran snel hierheen zijn gebracht. De bolsjewieken vallen hier 1 met een sterke overmacht aan. Met i verstand den toestand inziende en om i op betere wijze de noodzakelijk gewor- den vergeldingsmaatregelen tegen de gewapende partijgangers in Rostof te 1 kunnen uitvoeren, heeft de Duitsehe lei ding deze plaats ontruimd. Wanneer thans de bolsjewieken dit feit als een j overwinning willen voorstellen, dan ver- moeden zij gelukkig weer e®ns nie»o van de Duitsehe plannen. Dat zij in hun overwinningsberichten ook gewag maken van Taganrog, dat nog steeds hecht in Duitsehe handen is en ver ach ter het front ligt, is weer eens een be wijs van den wantoestand bij den bol- sjewistischen berichtendienst, welke tot- i dusver nog steeds zeer nadeelig is ge- weest voor den vijand. Stalin hoopte op een afmattingsoorlog slechte van ban toóken ,i vergezeld. Na een kwar- 1 tier werd adfwira.il Dar- lan door den chef van den Franschen staat b# de besprekingen betrok- ken. Drie uur en tien mi- i ruiten onderhield rfe 4 rüksmearsctajk zich «net maarschalk Pmto en ad miraal Darten owr «He probtemen, die Duiteeh- laod en Frankrijk krter- esseeren. hu aanstaiting hierop bood <te rijksnraarschalk in zijn specialen trein een dejeuner aan. Behal ve de rijksmaarschalk. maarschalk Pétain en ad- mlraail Darlan namen hieraan van Duitsehe zij de deel de generaal der vliegers Bodenschatz, de generaal der vliegers Ha- nesse en de» bekende Duitsehe jachtvlieger It- kol. Galland, van Fran sche zijde ambassadeur de Brinon en comman dant Fontaine Tijdens het dejeuner werd de bespreking in de beste hermenie voort gezet. Om 17 begeleidde rijksmaarschalk C" maarschalk Pétain zijn specialen - waar de rijksmaarschalk op uiterst hartelijke wij ze afscheid nam van het hoofd van den Franschen slaat „In deze hoop, aldus de Hijksminister zag hij (Stalin) zich bedrogen door de snel le Duitsehe overwinning op Frankrijk en ’t verdrijven van de Engelschen uit Europa. Thans wijzigde hij zijn tactiek, bracht di rect weer verbindingen tot stand met En geland en Amerika en bespoedigde den militairen opmarsch tegen Duitschland. „Het ministerie van buitenlandsehe za ken heeft destijds tot in bijzonderheden aangetoond, hoe communistische agenten ondanks het Duitsch-Russische pact ook verder ondermijnend werkten en spion- nage en sabotage tegen Duitschland be dreven, en hoe de Komintern in de Bal- kanlanden en verder in heel Europa haar propaganda-activiteit voortzette, jlet heeft er verder op gewezen, hoe de Sovjetmacht in strijd met alle overeenkomsten, de ge bieden in Oost-Europa, verder bolsjewi- seerde, hoe de Sovjets in het Noorden het prijsgeven van Finland, in het Zuid oosten van Boelgarije, en verder de Duit- sche toestemming tot het inrichten van militaire steunpunten aan de zeeëngten verlangden en hoe de Führer deze aan spraken van de hand wees, hoe de Sovjets het Roode Leger van de Noordelijke Ijs zee tot aan de Zwarte Zee toe steeds meer naar het Westen verplaatsten, totdat ten slotte de geheele Russische strijdmacht tot aan onze grens, de Finsche en Roe- meensche was opgemarebeerd en hoe de- Sovjets tenslotte begonnen geheel paral lel met hun militairen opmarsch ook op diplomatiek terrein steeds meer openlijk tegen Duitschland stelling te nemen. De intriges ren de Sovjets in Boelgarije, Hongarije. Roemenië en in Finland en de overeeenkomst met Servië mogen hier nogmaals vermeld worden”. In het byzunder stond ftónuAer vun Ribbentrop stil de rtt. welke Ftoge-i tand bij dit alles heeft gespeeld. Wij komen daarop nog terug. Hetgeen wjj hierboven aanhaaidtn. heeft direct betrekking (>p de houding van de regeering der Sovjet-Unie, een houding, die den spreker deed zeggen, dat Duitschland door die regeering om den tuin is geleld en dat de Sovjets de afspraken van 1939 slechts als tactische schaakzetten hadden beschouwd. Scherp is daarbij geteekend, de dubbele rol, welke de Sovjets op het wereldtooneel hebben gespeeld met verberging van hun ware bedoelingen, Duitschland heeft, toen het die bedoelingen en het daaruit voortvloeiende gevaar had ont dekt, tijdig daartegen front gemaakt, door zijn geweldigen opmarsch rtaar’het Oosten. soedsky waardeerde maar schalk Pétain in den rijksmaarschalk vooral den grooten soldaat. De bespreking tusschen den rijksmaarschalk en maarschalk Pétain werd, naar de Brinon verder uiteenzette, gevoerd in den specialen trein yan den rijksmaarschalk. De rijksmaarschalk en maar schalk Pétain waren re» per auto voort naar de plaats der bijeenkomst Saint Fforentrn V-ergigny Om 13 uur arriveerde de maarschalk op bet sta tionsplein van Saint Flo rentin Vergigny. Hier be groette de rijksmaar- schalk den chef van den Franschen staat op de meest hartelijke wijze. Ambassadeur de Brinon wees er op, dat maar schalk Pétain reeds lang den wensch had uitge sproken den rijksmaar schalk te ontmoeten. Sedert een jachtontmoe- ting met maarschalk Pil- Het D M® meltato boden uit Partje: Maarschalk Pétain en a<fcniraal Dar ten hebben een ontmoe ting gehad met rijks- maarschaik GOring. Omtrent de»e ontmoetinK heeft ambassadeur de Brinon voor vertegen woordigers van de Duit- sche. de Fransche en de buitenlandsehe pers tij dens een receptie in de Duitsehe ambassade me degedeeld, dat maarschalk Pétain Zondagavond uit Vichy is vertrokken en den nacht heeft door ge bracht in zijn specialen trein. Maandagochtend om elf uur wend maarschalk Pétain door den algemee- nen gevolmachtigde der Fransche regeering ha het bezette gebied, ambassa deur de Brinon, en den vertegenwoordiger van den rijksmaarschalk, ge neraal der vliegers Ha- nesse. aan de demarcatie lijn verwelkomd. Maar- scha& Pétain aette atjn 9. 5.30 aar nani. tot 930 trar vjn. Maam 2 Dac, op t.tt uur nam. 3 Dac. onder 8.34 uur v.M. op 5.51 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tuaachen 10 u. n.m. en 7 a. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 Met Duitschland veer een nieuw Euro pa. ziehier de tekst van het nieuwe plak kaat. waarmede de Nederlanders worden opgeroepen de schouders te zetten onder het werk, dat Duitschland begonnen is. namelijk den bouw van een nieuw Euro pa. Inderdaad, een nieuw Europa tal verrijzen en met Duitschland zullen wij Nederlanders ons aandeel leveren Met Duitschland, omdat dit*land de spits heeft afgebeten, omdat het de Duitschers rijn, die de meeste offers brengen, omdèt het de Führer is. die Europa van den onder gang gered heeft. Daarom, met Duitsch land voor een nieuw Europa Landgenoo- toa. dat eweht inspanning, dat beteekent moed er, daadkracht, dat vraagt offers, ea niet alleen het opofferen van genoe gens en alles, wat wij tot op heden on ontbeerlijk achtten, maar zelfs het hoog ste offer, dat wij als mensch kunnen brengen Deze laatste offers worden reeds gebracht door Nederlanders in den strijd voor het nieuwe Europa tegen het bolsjewisme Deze offers mogen ons niet afsehrikken. integendeel, zij moeten voor ons een aansporing zijn, niet aan den kant te blijven staan, maar die vader landers te volgen, die ons geheele volk, daar in het Oosten, het voorbeeld geven. Met Duitschland voor een nieuw Europa, duizenden Nederlanders, nationaal-socja- llsten gaver, reeds maanden geleden aan dezen oproep gehoor, zij traden aan. ver trokken naar het front vertrouwende, dat het hun daden zullen zijn, die achterblij vers zullen aansporen hun plicht te doen. Landgenooten. een nieuw nirop» wordt gebouwd, heeht en sterk wordt net opge trokken. op een onverwoestbaar natio- naal-socialistisch fundament. Wij bouwen mede, dat is onze plicht, volgt dus het voorbeeld van onze vrijwilligers aan het Oostfront strijdt met Duitschland voor een nieuw Europa, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen ..Nederland”. Konin ginnegracht 22, te den Haag Da mobilisatie, der luchtstrijd krachten in Ned.Jndlë Uit New York seint het D.N.B. nog d.d. heden United Press bevestigt uit Batavia, dat de luehtstrijdkrachten van Nederlandseh- Indie een mobllisatiebevel hebben ge kregen. Alle actieve leden van het luchtwapen en van de reserve zijn op. geroepen. He< mobilisatiebbvel ‘s door den gouverneur-generaal van Ned.-lndlë, jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Sta. ehouwer, gemotiveerd met de noodzake lijkheid om onder de gegeven omstan digheden het luchtwapen in volledige gereedheid te hebben. Schepen zoeken hun havens op De nervositeit der Engelsche en Neder- landsch-Indische scheepvaartkringen in het Verre Oosten blijkt, aldus seint het D.N.B. uit Sjanghai, uit de instructies, volgens welke alle Engelsche. naar Sjanghai onderweg zijnde schepen ter stond het roer moeten wenden en naar Hongkong terugkeeren. Ook de in Sytrgl.Ai liggende schepen der Engelsche firma Mollers hebben be vel gekregen terstond naar Hongkong in zee te stekën. Twee Nederlandsch-Indi- sche vrachtschepen hebben de leasings-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1