Slag in Libye verloopt succesvol N ederlandsch-Indië De ontmoeting Gönng-Pétain staat beleg van naar De Japansche troepenzending Indo-China 1941. No. 18048. Woensdag 3 Decente. in De Roosevelt stelt een Tokio aan L spanningen rond den Pacific vraag Suriname Tobroek naar Met Duitschland voor een nieuw Europa WINTERHULP KLOPT AAN.... VERDUISTEREN I i 11 b van betrekkingen wereld Corridor verbroken Groote klank in de LANDBOUW- EN GEMEEN SCHAPSBELANG Mijlpaal in de geschiedenis de Duitsch-Fransche Let bij de verduistering voor al ook op aw achtergevel 1 1 Groote weer- 5 klank in de wereld Daitsche tegenspraak Verscheidene Britsche pantser divisies vernietigd Aankomst van Britsche oorlogsbodems te Singapore Waarom Göring de bespre kingen voerde De voorbarige Engelsche berichten Formatie Britsche pantser- verkenningswagens opgerold Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12600 De Fransche krijgsgevangenen Verklaring van Franschen staatssecretaris Besprekingen met de Japanners Engelschen verlaten Sjanghai De opvatting te Berlijn Verklaring van Togo De samenwerking tusschen de Britsche en Amerikaan sche vloten COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PR1J8 DER ADVERTENTIEN: A.N.P.-correspondent te Koninginne- ren A N.P.-correspondent te naar om schijnen er op te de Japansche regeering te van Sjanghai ontvangen inlich- Voor ’o-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd Intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. speciale meldt Mand- van nieuwe in de misschien 'de en die Surl- ge- daar Volgens te C1 tingen zou een Britsche vlootafdeeUng in Singapore zijn aangekomen. Het slagschip vraagstuk niet meer van den gezichtshoek uit van het machtspolitieke antagonisme, doch in het kader van de Europeesche lotsgemeenschap probeeren te zien. van een taak van deze grootte tegenkomt, van zijn weg zou laten afbrengen. Feiten en niet woorden zullen in de toekomst de vorderingen van dit werk kenmerken. De ontmoeting PétainGöring vond onder gunstige voorteekens plaats, die het ons veroorlooven, de toekomst met toegenomen vertrouwen tegemoet te zien. Daar zij op de Berlijnsche conferentie volgde, toont zij ons dat Frankrijk bij den toekomstigen continentalen wederopbouw die onder onze oogen plaats vindt, niet afwezig is”. Van 15 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 et., daarna Iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Een vraag, waaraan in buitenlandsche kringen oijzonaer groot oeiang wordt ge- hecnt is, of de afvaardiging van een per- soonnjKiieid ais rijksinaarsehaiK Göring voor nel voeren van dergelijKe oespreKin- gen auial op ae oehanoeung van specifiek militaire kwesties, ben dergelyke vraag wurat reeds beantwoord door het een voudige feit, dat het arbeidsterrein van den rijksmaarschalk ver uitgaat boven zuiver militaire belangen en aat juist hij als gevolg van de ervaringen, die hij op dit arueiasterrein heelt opgedaan, bij het oestuaeeren en zoo mogelijK opnelderen van kwesties, zooals met maarschalk Petain zijn behandeld, door hoogere motieven ge leid wordt. „Dof volk it groot, dat zpa gemeenschap naar achtig beleeft. Daarom it de Winterhulp een eeretaak voor iede- Nedertander”. Mr. B. J. M. van Spaendoack. Gironummer van de W.H.N. 5553. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 Het voorbarige voornemen der Engel- schen om de zwakkere strijdkrachten van Rommel met een verpletterende meerder heid in aantal binnen enkele dagen te verslaan, is door de dapperheid van de Duitsche soldaten in Afrika en hun Ita- liaansche bondgenöoten met groote ver liezen mislukt, zoo schrijft de „Völkischer Beobachter” over de Duitsche berichten betreffende de gevechten in Noord- Afrika. Het blad verklaart, dat de opgegeven getallen over gevangenen en materiaal des te duidelijker spreken voor de ge vechtskracht van het Duitsche corps in Afrika, hoe meer men zich de steeds her haalde Engelsche beweringen omtrent de overmacht in aantal van de Britten aan menschen en materiaal voor oogen houdt. Deze getallen winnen nog aan waarde, wanneer men rekening houdt met de om standigheid. dat de blanke troepeneen heden en iedere verloren tank of neer geschoten vliegtuig veel moeilijke? te ver vangen is dan op het vasteland van Europa. De „Berliner Lokal Anzeiger” herin nert er aan, dat Churchill in het Lager huis o.a. heeft verklaard, dat alles in 2 uur op de een of andere wijze beslist kon worden. Het heeft langer geduurd dan 2 uur, zoo schrijft het blad, en nog is geen beslissing gevallen. „Prince of Wales” zou het vlaggeschip der formatie zijn. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat in Washington het bericht over de aankomst van Britsche vlooteenheden en het vlag geschip „Prince of Wales” in Singapore groote tevredenheid heeft gewekt. Men beschouwt dit als een nieuw bewijs voor de overeenstemming tusschen de Britsche en de Amerikaansche politiek in het Verre Oosten. De Britsche berichten dienst wijst in dit verband o.m. ook op de „verschillende maatregelen der overige ABCD-landen in het Verre Oosten” De Britsche admiraliteit heeft volgens den Engelschen nieuwsdienst in den afge- loopen nacht bekend gemaakt, dat de Oostelijke toegang tot de haven van Sin gapore met mijnen versperd is. Een formatie van 45 Britsche pantser- verkenningswagens is Maandag in 'J* Marmarische woestijn door Stuka’s Volgens te Berlijn ontvangen berich ten, waarvan de V.P.B. melding ma ken houden de pogingen van het A.B.C.D..blok aan, om de spanning in den Stillen Oceaan zooveel mogelijk op te voeren. In navolging van de Britsche autoriteiten 'n Singapore is thans de regeering van Ned. Oost-lndië er toe overgegaan, in den geheelen Archipel den staat van beleg af te kondigen. De Britsche opperbevelhebber in de Straits Settlements, die voor een inspectiereis naar Borneo was vertrokken, heeft dezen De vervanging van de Pachtwet door het nieuwe pachtbesluit mag worden be groet als een maatregel in het belang van den landbouw, daarmede van de voedselvoorziening en dus van de volks gemeenschap in haar geheel, naast het belang van den boerenstand, al is natuur lijk dit laatste ondergeschikt aan het grootere algemeene belang. Deze maatregel staat niet op zichzelf; hij is één in een reeks van vele, die se dert Mei 1940 reeds zijn genomen. Het is de moeite waard de voornaamste hier kort te noemen: steun voor bouw en uit breiding van grasdrogerijen; het voed- selvoorzieningsbesluit, waarop o.m. ook de maatregelen berusten voor instellingen of werktuigen tot het bereiden, bewerken enz. van producten voor de voedselvoor ziening en voor grond- en hulpstoffen ten dienste van de voortbrenging enz. van die producten; de regeling voor den ver bouw van koolzaad (Juli 1941), van be- teekenis voor de vetvoorziening; het alge meen reglement voor de bedrijfsorganisa tie der voedselvoorziening; de wijziging van de Ruilverkavelingswet 1938; de rege ling voor het scheuren van grasland ter uitbreiding van de oppervlakte land- en tuinbouwgrond. In het artikel over het kapitalisme is nog pas de beteekenis geschetst van het kapitaal als, in samenhang met den ar beid, belangrijke factor van het econo mische leven. Het is duidelijk, dat de grond, die ons allerlei onmisbare produc ten levert, een zeer gewichtige vorm van kapitaal is en dus de eigenaars van den grond een hoogst verantwoordelijke taak hebben tegenover de gemeenschap, in het bijzonder wat betreft de voor het leven onontbeerlijke voedselvoorziening De grond immers moet zooveel mogelijk en de beste producten leveren en deze moe ten op de meest geschikte wijze aan allen ten goede komen. Het pachtbesluit, dat nu is afgekomen, gaat dan ook uit van het beginsel, dat hij, die zijn geld in landbouwgrond heeft belegd, niet alleen de uit dit bezit voort vloeiende rechten heeft, maar in zeker niet mindere mate onafwijsbare plichten. Niet alleen tegenover de gemeenschap heeft de grondeigenaar een taak, zooals deze zoojuist is aangeduid, doch ook tegenover den pachter, aan wien hij zijn grond ten gebruike afstaat. Die taak brengt mee, dat niet wordt gestreefd naar het maken van een zoo hoog moge lijke directe winst voor den grondeige naar, doch dat een goede bewerking van den grond vóórop staat, waartoe aan den pachter, aan wien deze bewerking is toe vertrouwd, zeer bepaalde rechten toeko men, welke door de overheid moeten worden gewaarborgd en beschermd. Reeds de Pachtwet bevatte dit sociale beginsel, doch in het nieuwe pachtbesluit is het nu tot verdere ontwikkeling ge bracht. Beter dan in de Pachtwet ziet nu de pachter de continuatie van zijn pacht en daarmee van zijn bedrijf gewaarborgd en zijn belangen ook overigens verzekerd. Het pachtbesluit beoogt een regeling van de sociale verhouding tusschen boer en verpachter, zoodanig, dat met inachtne ming van de redelijke belangen van dezen laatste de boer, op wiens deskundigheid, beleid en arbeid het hier dan toch aan komt, meer zekerheid verkrijgt dat de ar beid, welken hij aan het land besteedt, hem ook ten goede komt. Dit zal hem uiteraard prikkelen tot verhooging van zijn liefde voor het bedrijf en van zijn inspanning om uit den grond te halen wat erin zit, in het belang van hemzelf, maar tevens in dat van de voedselvoor ziening. Het pachtbesluit, dat ver uitgaat boven' een tijdelijken maatregel en grondslagen legt van blijvende beteekenis. getuigt op nieuw van de groote zorg der overheid voor bodemproductie en voedselvoorzie ning. twee onderling samenhangende fac toren, die voor ons volk van het grootste gewicht zijn. De ontvangst van de buitenlandsche staatslieden in het Kaiserhof te Berlijn. Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop tijdens zijn groote rede (Hoffmann) torpedovlieguigen bijna volkomen opge rold. Jachtvliegtuigen, die den Stuka’s ter bescherming waren meegegeven, scho ten 2 vijandelijke vliegtuigen neer. Italiaansche jagers hebben in luchtge vechten met ongeveer 40 Engelsche toe stellen 9 Hurricanes neergeschoten, ter wijl bovendien 7 toestellen zichtbaar zijn beschadigd. v. 5.29 nar nam. tot 9.31 nar o.m. Maan: 3 Dec. op 5.S3 uur nam. 4 Dec. onder 9.30 uur v.m. op 6.32 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scneveningen. Keizerstr 319, Tel. 360310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. >i. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tal. 330263; Boekh. J. B. v. Saters jr., There- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. D Couvée. van Hoytemastr 66 Tel. 721187 De speciale Berlijn meldt Geruchten over een wijziging in het Fransche kabinet, waarbij voornamelijk de naam van Laval wordt genoemd, wer den te Berlijn niet bevestigd Eveneens is niets bekend over een aftreden van gezant Abetz. Consul-generaal Krug von Midda is slechts als hulp van Abetz, als diens oog en oor in Vichy, te beschouwen. y*- Uit Berlijn meldt de speciale A.N.P.- correspondent Van bevoegde zijde was men niet in staat eenige mededeeling te doen over het vraagstuk van de Fransche krijgsgevan genen, dat ook te St. Florentin Vergigny besproken moet zijn. Alle geruchten over een spoedige repatriatie van een half millioen Fransche krijgsgevangenen mis sen voorloopig iederen grond. United Press meldt uit Vichy: De h ransche staatssecretaris Henoist Me- chin heeft Maandagavond te Parijs, ten overslaan van ae pers over de ontmoeting tusscuen Petain en Göring een verkla ring algelegd, waarin hij zeide: „Ik ver heug my u de tevredenheid te kunnen kond doen, van Pétain en de Fransche re geering met betrekking tot de huidige ctm- lerentie tusschen den staatschef en Darlan aan de eene zijde en Göring aan de andere zijde. Na de ontmoeting van Montoire op den 25sten October 1940, en de bespreking van Hitler met Darlan op den Uden Mei 1941, vormt de huidige ontmoeting een verdere mijlpaal in de gescniedenis der Duitsch-Fransche betrekkingen. De eerste December 1941 zal als een belangrijke da tura worden aangestreept door allen, die in deze herhaalde ontmoetingen de voort zetting van een politiek zien, welke de schepping van zich aldoor meer uitbrei dende en vertrouwelijker wordende be trekkingen ten doel heeft tusschen 2 mo gendheden, die nog kort geleden op het slagveld tegenover elkander stonden. Ver der blijkt uit de besprekingen het besluit van de Fransche regeering om nog gron diger den weg naar een duurzame en vruchtbare Europeesche samenwerking te vervolgen. Deze ontmoeting van twee sol daten vandaar het militaire karakter van de ceremonie was door Pétain van harte gewenscht. Zij maakte het hem mo gelijk, weer met Göring in aanraking te komen, wiens openlijkheid en mannelijke opvattingen hij heeft leeren waardeeren. De Brinun zal nadere bijzonderheden over den dag van 1 December mededeelen Mij is het voldoende te zeggen, dat de bespre king in een hoffelijke en hartelijke sfeer plaats vond, die een ruim overzicht en een algemeene beschouwing van de problemen mogelijk maakte. Het werk van den Fran- schen weder-opbouw en van de hernieuw de inschakeling van Frankrijk in Europa is naar de maarschalk zelf verklaarde, een aangelegenheid op langen termijn, die veel geduld en standvastigheid vereischt.. Doch dit doel is zoo geweldig, daar het om het lot van komende generaties gaat, dat het misdadig zou zijn, indien men zich door hindernissen, die men bij de vervulling De Berlijn Van militaire zijde wordt er op ge wezen, dat de slag in Noord-Afrika, dat kan reeds nu worden vastgesteld, succesvol voor de Duitschers en Ita lianen verloopt. Hierbij wordt ge wezen op de Engelsche mededeeling, dat de z.g. corridor naar Tobroek weer werd verbroken. Het aantal vernietigde Britsche pantserwagens, n.1. 814, komt overeen met het mate riaal van verscheidene pantserdivisies die aldus volkomen zijn vernietigd. Men verzwijgt geenszins, dat de Engel schen op verschillende plaatsen hebben aangevallen, doch wijst er op. dat het generaal Rommel door vorming van overeenkomstige zwaartepunten in Libye toch gelukt is de Britten te verslaan. In Paramaribo werd een parade houden, daar défileerden troepen, schetterde marschmuziek. maar het wa ren geen Nederlandsche soldaten, door de straten trokken, want name is geen Nederlandsch bezit meer. Amerikaansche troepen marcheeren door Paramaribo, omdat Suriname door een stel laffe schurken aan Amerika ver kwanseld werd. Neen, bespaar mij uw drogredenen, gij die meent ons volk te dienen door te heulen met de Londen, sche jodenknechten. Suriname is ver loren en ook Nederland zou in de toe komst verloren zijn, indien er geen land, genooten waren, die bereid waren pal te staan voor ons land en volk, die leugen en laster ten spijt zich inzetten ter wille van ons vaderland, dat zij boven alles stellen. Gerbrandy leverde Suri name uit. maar Nederlanders en natio. naai.socialisten strijden aan het Oost front en vernietigen de bondgenooten van die Nederlandsche verraders in Londen. Wie tracht daar die parade te Paramaribo goed te praten, terwijl onze vrijwilligers in het barre Rusland hun plicht doen Neen landgenoot, niet hij, die dat tracht te doen, maar zij. die dappere en waarachtige vaderlanders, daar in het Oosten, hebben gelijk. De genen. waaraan ons land straks zijn plaats in het nieuwe Europa te danken zal hebben, vindt u in de gelederen van ons legioen. In dat legioen is nog plaats voor allen, die begrijpen, wat daar in Suriname gebeurd is. die een krachtig, vrij en zelfstandig Nederland wenschen. Daar is dus ook nog plaats voor u land genoot. Meldt u dus aan bij het VrijwiL ligerslegioen „Nederland”, Koninginne gracht 22, te Den Haag. inapactietocht onderbroken Singapore terug te keeren. Vermoedelijk om den nadruk te leggen op de gevaren, welke in den Indiechen Oceaan van de zijde van de spil drei. gen. heeft de Britsche admiraliteit een grooten ijver aan den dag gelegd, om het in den grond boren van den Australi- schen kruiser ..Sydney” door een Duitschen raider wereldkundig te maken. Van bevoegde Duitsche militaire kringen verklaart men omtrent dit zeegevecht niets naders te kunnen meedeelen. om. dat Duitsche strijdkrachten in deze wa teren opdracht hebben, een gunstige ge legenheid af te wachten voor het geven van berichten, daar zij door in radio communicatie te treden met de Duit sche admiraliteit, den vijand hun positie zouden verraden. President Roosevelt heeft gisteren op de persconferentie te Washington beves tigd. dat hij de Japansche regeering ge vraagd heeft, „welk oogmerk zij heeft met het zenden van meer troepen naar Indo-China". Op de vraag, of hij voor d beantwoording dier vraag een ultima tum of een termijn gesteld had, ant woordde Roosevelt ontkennend. Roosevelt heeft gistermiddag een zit ting van het zoogenaamde oorlogskabinet bijeengeroepen, waartoe o.a. de minister van marine Knox, de minister van oor log Stimson en Sumner Welles als ver tegenwoordiger van Huil, behooren. De Japansche vertegenwoordigers Koe. roesoe en Nomoera hebben gisteren een bespreking met Sumner Welles gevoerd. Huil was thuisgebleven. Nomoera ver klaarde aan persvertegenwoordigers, dat Japan de situatie naar alle zijden nauw keurig zal bestudeeren, vóórdat het ant. woordt op de nota der Ver. Staten, waar, in de Amerikaansche politiek in het Verre Oosten, bekend zijn gemaakt. De bespreking tusschen Sumner Welles en de Japanners duurde 35 minuten Op vragen over den inhoud antwoordde No moera„Ik kan niets mededeelen.” Alle aanwijzingen schijnen er op te duiden, meldt U.P., dat de Ver. Staten niet van plan zijn, lang op een officieel antwoord van wachten. king tusschen Britsche en Amerikaansche vlootdeelen in het Verre Oosten. Op de Ver. Staten zou de taak rusten de wateren rondom de Philippijnen en het gebied tusschen Manilla en Hongkong te verdedi gen onder bevel van vice-admiraal Hart. Onder hem zouden de lichte Britsche vlootformaties, met inbegrip van de Brit sche vliegtuigformaties van Hongkong staan De op Singapore steunende Britsche vlootformatie zou de beveiliging op zich nemen van het gebied der Zuid-Chineesche zee Wanneer echter zware Amerikaansche vlootdeelen naar Oost-Azië verplaatst mochten worden, zouden zij in hoofdzaak belast worden met de bescherming van dit gebied Singapore zal dan een gemeen schappelijk Britsch-Amerikaansch steun punt zijn. De verantwoordelijkheid van den Britschen bevelhebber ter zee strekt zich uit tot de beveiliging der wateren ten Westen van Singapore, den zeeweg naar Australië en de wateren rondom Malakka Voor eventueele gemeenschap pelijke operaties zou de organisatie der uitwisseling van opperbevel in een over eenkomst zijn vastgelegd. In dit verband zou sir Geoffrey Layton teruggeroepen zijn uit zijn functie van chef van het Britsche Oost-Aziatische eskader, onge veer een jaar voor het einde van zijn diensttijd, aangez.ien sterke tegenstellingen bestonden tusschen hem en den Britschen bevelhebber in het Verre Oosten, sir Brooke Popham Volgens berichten uit Singapore it schout bij nacht sir Tom Philips tot op perbevelhebber benoemd van de Britsche vloot in het Verrt Oosten als opvolge» van vice-admiraal air Geoffrey De chef van zijn staf is schout bij nacht Palliser. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, meldt Domei, dat 500 tot 600 Britsche ge- evacueerden uit Sjanghai met het „Anhui” morgen via Hongkong naar Britsch-Indië zullen vertrekken. De Brit sche consulaire ambtenaren schatten het totale aantal Engelschen te Sjanghai op 10.000 waarvan 1000 zich voor evacuatie hebben aangemeld Het Amerikaansche consulaat heeft inmiddels vandaag alle Amerikanen in de provincies Kiangsoe, Anhwei en Tsjekiang aungespoord te ver- trekken en daaraan de waarschuwing toegevoegd, dat bet tekort aan scheeps- ruimte in den Stillen Oceaan een verdere evacuatie kan belemmeren. De „Tataoeta Maru” naar Amerika Met 151 passagier» aan boord, onder wie 50 buitenlanders en 23 Amerikanen, i» gisteren het Japansche «chip ..Tat- soeta” Mam” uit Japan naar San Fran- ciaco vertrokken. Waarschijnlijk zullen met het schip vooral de in Panama wo nende Japanner» terugkeeren. Men weet het reedsop 5 en 6 December a.s. lijstencollecte van Winterhulp-Nederland. Een St. Nicolaas-inzameling dus. En de goede Sint is toch wel het toonbeeld van goedhartigheid engoedgeefschheid! Winter hulp rekent dan ook stellig op een extra-groote opbrengst, ten bate van de landgenooten, die in armoede, zorg en kommer ver- keeren en in spanning uitzien naar hulp. De winter is voor zeer velen een buitengewoon moeilijke tijd, maar maar toch in het bijzonder voor de minst bedeelden. Wij mo gen hen niet vergeten! Geen lief dadigheid moeten wij aan deze in nood verkeerende landgenoo ten bedrijven, maar het is de plicht van ieder, die dit ook maar even doen kan, om naar vermogen te offeren voor hen, die onder het noodlot van het gebrek gebukt gaan. Laat men toch bedenken, dat de weg, die van elk van ons leidt naar deze ongelukkige medemen- schen, „Winterhulp-Nederland” heet. Langs dien weg kunnen en moeten wij hen bereiken. Men late niet vruchteloos een be roep doen op menschenliefde en offervaardigheid. Men offere, meer of minder naar elks persoonlijke omstandigheden, maar zoovéél mogelijk. Men geve uit de goedheid des harten én uit plichtsgevoel. Men geve graag en men geve veel! De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft het volgende: Het is begrijpelijk, dat de ontmoeting tusschen rijksmaarschalk Göring en maarschalk Pétain een grooten weer klank in de wereld heeft gevonden, temeer daar reeds lang voor deze bij eenkomst in het bestek van de mili taire en politieke gebeurtenissen tal rijke, deels fantastische speculaties zijn vastgeknoopt aan de vraag, hoe het stond met de Fransch-Duitsche betrekkingen. Van Duitsche zijde is nooit ontkend, dat ook het Duitsch- Fransche probleem in het kader van de aan den gang zijnde nieuwe Euro peesche orde opgehelderd en opgelost dient te worden en zoo mag men aan nemen. dat alle factoren, waaruit deze problemen bestaan, in St. Florentin Vergigny bestudeerd werden, hetgeen ook tot uiting komt in het beknopte communiqué over deze ontmoeting. Wanneer men te Berlijn ten aanzien van de in de buitenalndsche pers opdui kende vermoedens groote terughoudend heid in acht neemt, mag men hieruit niet een conclusie trekken aangaande de waar de, die men te Berlijn aan deze bespre kingen hecht, doch dient men hierin veel eer den wensch te zien om mogelijkheden welke zich voordoen, niet door overhaast innemen van een standpunt of door uit hun verband gerukte woorden over het een of andere onderwerp in den kiem te smoren. Hetgeen men te Berlijn in de eerste plaats ziet, is inderdaad de groote lijn, zoodat het oogenblik, waarop de bespre king tusschen maarschalk Pétain en rijKs- maarschalk Göring begon, en de atmos feer, welke deze bespreking omgaf. voor loopig als het belangrijkste worden be schouwd. Deze atmosfeer werd geken merkt ten eerste door den strijd tegen het bolsjewistische gevaar, welke strijd op het zoo juist geëindigde congres te Ber lijn is bekrachtigd en ten tweede door de Britsche blokkade, die geheel Europa en Frankrijk in het bijzonder raakt en ten slotte door de imperialistische inmen- gingspogingen van de Vereenigde Staten bij het streven naar den Europeeschen op bouw. Aan dergelijke bepaald onwaardige, aan afpersing grenzende pogingen heeft Frankrijk in den laatsten tijd bijzonder bloot gestaan, als moest het als het ware een gevoelige straf ondergaan voor het als deze ontstond J FQurer en maar- Montoire tusschen weerwil van vele schalk P^tain schijn in weernomenten bjj intermezzo s en ver r R R inzicht en de Franschen met ^wer^^j op on. vooruitzienden gevallen. vruchtbaren bodem t - J als eeh Of St. Fterentm-Vergigny'n ^t WOrden nieuwe étappe °P d®“ „()^ten leeren.. In beschouwd xal de t jd m Duitsehe zijde ieder geva zou men v n de verklaringen van Bechin en het staatssecretaris Benoirt M cm ,nzake standpunt van de Fcan. h P zJen deze ontmoeting als een lee verant- voor het feit, dat ook in Frankrijkver»ni woordelijke kringen het Duitsch-Fransc Aan een maaltijd te Tokio, gehouden ter gelegenheid van den verjaardag van het verdrag tusschen Japan. China en Mandsjoekwo, heeft de Japansche minis ter van buitenlandsche zaken, Togo, ver klaard „De Vereenigde Staten schijnen den toestand in het Verre Oosten niet te willen begrijpen en trachten waarlijk fantastische beginselen toe te passen, die niet in overeenstemming zijn met den wereldtoestand. Japan. China en sjoekwo moeten op den grondslag gelijke levensvoorwaarden de i.L orde in Oost-Azië tot stand brengen In de onderhandelingen met dë Ver- eenigde Staten blijft Japan aan zijn standpunt vasthouden. Maar afgezien van het feit, dat de Vereenigde Staten daar voor geen begrip hebben, hebben zij de neiging den hechten opbouw eener nieu we orde te belemmeren. Daarom is het noodig. dat men vastberaden naar dit verheven doel streeft en alle moeilijk heden en hinderpalen overwint.’’ Als resultaat van de besprekingen tus schen Engelsche en Amerikaansche mili taire en marinedeskundigen in Manilla en Singapore zou, naar in welingelichte kringen te Sjanghai verluidt, meldt het D.N.B.. een regionale overeenkomst tot stand zijn gekomen over de samenwer-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1