HAAGSCHE COURANT HET GROOTE AVONTUUR BUITENLAND Een rede van Churchill Woensdag 3 December 1941. IS zijn richting en tplaats had ver laten. Hij keek naar achter. Daar stond de planter met zijn rug naar hem ge keerd en leunde met den schouder tegen de deur van de kajuit; neen, hij duwde tegen die deur, waartegen de lucht een geweldigen druk uitoefende, en poogde haar klaarblijkelijk te openen. Leningrad De strijd om De distributiebonnen BINNENLAND De Nederlandsche Landstand i DERDE BLAD oplossing FEUILLETON AUSTRALISCHE TORPEDO JAGER TOT ZINKEN GEBRACHT Prüzenbeschikking groenten en fruit 1941 Het Staatstoezicht Proces tegen politieke samen zweerders in Triest De ondergang van de „Sydney” Twee belangrijke uitvoerings besluiten Het tekort aan arbeidskrachten in Engeland Duitsche troepen nog nergens in hun winterstellingen Honderdeenenveertig opvarenden vermist 8-7-6-0-0 Sedert den len November 13 ver- geefsche bolsjewistische uitvalspogingen Aaaslaiting bg en in den Landstand .J. van Br., gebak 100 gram 167 100 gram 125 gram moet „Merio- i (Nadruk verboden) 4 I i 1 1 rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Suiker Cacao Koffie-snrr. Jam De groote warenhuizen worden reeds na in gereedheid gebracht voor den vroegep groente- oogst 1942. Het eerste werk bestaat in het om spitten Wan den bodem. Een kijkje in een kas te St. Pancras (in de omgeving van Alkmaar). Polygoon- Kuiper 46-4 46 46 1 k.g. 50 gram 250 gram 500 gram VU VI. w. Melk Aardapp. Aardapp. No. 18048 Duff Cooper is Maandag per vliegtuig uit Australië in Singapore aangekomen, Met betzelftie vliegtuig arriveerde gene raal Blarney, de tweede chef der Britsche strijdkrachten in. het Nabije Oosten, diena een kort verblijf aal doorvliegen naar bet Nabije Oosten 46 46-A 46-B door de de In zijn hart jubelde :edee!te schud- toren onverpoosd waren blijven draaien, "'lens deze korte lan<" 1 door ie van de cockpit oogenblik en de moto- BIJ het naderen ven het Kerstfeest beleven de fijnspar- kweekerijen een tijd van hoogconjunctuur. Tienduizenden Kerstboomen, groot en klein, worden omgehakt en naar alle deelen van het land gezonden. (Poiygoon-v. Bitsen) Kaas Extra Kaas Hat Italiaansche expeditiecorps In de Sovjet- tJn&e. Een colonne op weg naar de voorste linies. rants, rants, rants, rantsoen 11 liter 11 k.g. i k.g. Jalta wordt door de Duitsche troepen van de laatste haarden van verzet gezuiverd. (Orbis- Holland) Boter Boter m.red. welke de Nederlandsche Landstand de - ^zoodanig bestaan. De boerenleider kan bed rij fs-economische aangelegenheden der landelijke bevolking zal regelen. Het eerste Uitvoeringsbesluit bevat nu nadere regelen ten aanzien van de -wijze, BL, Br. Geb. Rijst Hav. of peulv Gort Venn., Maiz. iding. De piloten >or Riefenberg en klapte Voor het in Triest bijeengekomen spe ciale gerechtshof ter verdediging van den staat is gisteren een proces begonnen tegen een groep van 71 beklaagden we gens anti-nationale en revolutionnaire actie. Van de beklaagden, die door 18 advocaten worden verdedigd, zijn er 11 voortvluchtig. Uit de aanklacht, waarvan het voorlezen twee uur duurde, blijkt, dat sedert 1939/40 een wijdvertakte sa menzwering in Triest en in naburige plaatsen op touw was gezet. De samen zweerders zijn aanhangers van de meest verschillende politieke richtingen, demo craten en liberalen, communisten en ter roristen. Op rekening van deze bende staan waarschijnlijk 3 aanslagen op kruit fabrieken, waarvan de daders niet kon den worden opgespoord. Aanslagen op 2 scholen, het opblazen van een spoorbrug en den in 1938 ontworpen en slechts door een wonder niet uitgevoerden aanslag op den Duce tijdens zijn bezoek aan Capo- retta, benevens yoor 'uitgevoerde en toe gegeven daden van militaire sabotage. Om hun doel te bereiken werden door de leden van de bende oproerige vlug schriften verspreid, z.g. sportdemonstra- ties en betoogingen voor cultureele en liefdadige doeleinden georganiseerd, de leden van de weermacht, die afkomstig waren uit het niet-Italiaansche bevol kingsdeel aangespoord tot desertie en muiterij, spionnage gepleegd en de voor een opstand noodige wapenen verzameld. Onder de in de rechtszaal bijeengebrachte bewijsstukken bevindt zich een heel ter roristenarsenaal, dat echter slechts een klein deel vormt van de in beslag ge nomen springstoffen, wapens en munitie. De journalist had niet meer aan den planter gedacht, geboeid als hij was door het schouwspel buiten. Op een geven oogenblik evenwel, keerde toevallig het hoofd in zag, dat Lebon zijn zitplaats had"ver- Naar de Britsche berichtendienst uit Canberra meldt, heeft de Australische ministerpresident Curtin medegedeeld, dat de Australische kruiser „Sydney” verloren is gegaan. De bemanning, be staande uit 42 officieren en 603 men, wordt vermist. De „Nederlandsche Staatscourant” van heden bevat een tweetal besluiten van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij over den Nederlandschen Landstand, zulks ter uit voering van de Verordening No. 196/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, welke verordening in artikel 5 genoemden secretaris-gene raal aanwijst als bevoegd tot het uitoefe nen van het staatstoezicht over den Nederlandschen Landstand en het uitvaar digen der noodige uitvoeringsvoorschrif- ten, hetgeen reeds hierom duidelijk is. omdat het ook deze secretaris-generaal is, die de richtlijnen zal vaststellen, binnen niet meer lastig al maar door in (Lttce-HoUaad) -’1’**öa*ï*i«* vermisten passagier en, in laatste in stantie. zou de journalist zijn houding bepalen. Ondertusschen ging hij zijn oude plaats upzoeken vlak bi.j de cockpit, zoodat hij gerust kon beweren niet te weten, wa* achter hem was gebeurd. Jyen later zat hij vlijtig over zijn scrffijfboek gebogen en wachtte af. Een uur verstreek, twee uur... en er gebeur- maffia.-- tijdi stapten in, gevolgd Lebon. Hét luikje vi dicht. Nog een ren zouden zwaar ronken. De journalist was bij den ingang blij ven staan en bekeek het kleine land kaartje, dat tegen het privaatdeurtje was bevestigd. Hij voelde, dat Lebon achter hem stond en met belangstelling meekeek. Toen ging de rechtermotor aan het ratelen... en dan die aan de linkerzijde. plotseling bliksemde iets naar leggen weg. er keek toe. En Riefenberg’s brein. Hij wees kaart, naar den nog af te I De niets vermoedende planter keek toe, onder Riefenberg’s arm door. (De zenu- wen van den journalist waren opeens zoo gespannen, dat zijn hand beefde. Dan ging ook de middenmoter aan het 1 daveren. Nog een oogenblik nu en het vliegtuig zou in volle vaart over het i veld taxiën... Daar was de eerste 1 schok. Op datzelfde oogenblik keerde Riefenberg zich om en met gansch de samengebalde kracht van zijn sterke lijf greep hij Lebon vast en smakte hem tegen het deurtje, dat openvloog. Voor de planter goed besefte wat er i gebeurde, buitelde hij hals over kop uit i .het toestel en rd* den «^wm***1 ’foö» vaart schuin* Een ernstige waarschuwing aan den handel In «de Nederlandsche Staatscourant van gisteren, is een nieuwe prijzenbe- schikking voor groenten en fruit gepu bliceerd. In deze publicatie heeft de prijsregeling voor groenten en fruit haar afronding verkregen. Met het tot stand komen van deze beschikking, zal de scherpe controle op de naleving van de gestelde prijzen, met kracht voortge zet worden. De meening, welke een deel van den handel huldigt, dat men straffeloos de prijsvoorschriften kon overtreden, zal nog meer dan tot nu toe blijken, ten eenen male onjuist te zijn. Bijzondere aandacht wordt ge schonken aan de handhaving van de wekelljksche gepubliceerde prijzen voor de consumenten. De handel moge wel degelijk toezien, dat niet t^gen booger dan de toegestane prijzen ingekocht wordt, daar argumenten van dezen aard niet in aanmerking genomen kunnen worden. De noodzakelijkheid om het publiek te beschermen, gebiedt een straf optreden. Het publiek doet goed, in zijn belang mede te werken, tot de handhaving van de gestelde maximum prijzen. Het college van fijksbemiddelaars deelt in de Ned. Staatscourant mede, dat door de betreffende bonden is ingediend een verzoek tot algemeen verbindend verklaring van bepalingen van de collec tieve arbeidsovereenkomst voor het schil dersbedrijf. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen uiterlijk 15 December 1941 worden ingebracbt bij bet college van rijksbemiddelaars. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill gisteren in het Lagerhuis aangekondigd, dat de regeering voorne mens is nieuwe mannelijke en vrouwe lijke arbeidskrachten in Groot-Brittannië op te roepen. Spr. deelde mede, dat de regeering volmachten zal verzoeken om ongehuwde vrouwen tusschen 20 en 30 jaar te dwingen tot de geüniformeerde diensten toe te treden. De oproeping van mannelijke arbeidskrachten zal worden uitgebreid tot den leeftijd van 181 jaar, teneinde aldus nog 70.000 man voor de diensten in 1942 te waarborgen. Jonge mannen en jonge meisjes tusschen 16 en 18 jaar zullen worden geregistreerd. Men zal hen trachten te bewegen zich vrij willig aan te sluiten bij. de staatsdiensten. De crisis in het gebruik der manne. lijke en vrouwelijke arbeidskrachten zal 1942 beheerschen, zoo verklaarde Chur chill. Hij deelde verder mede, dat de dienstplichtige leeftijd van 41 tot 50 jaar verhoogd wordt. Als een grooten rugge steun tegen een invasie noemde de pre mier de burgerwacht. Deze is uitgerust met machinegeweren, pistolen, granaten en andere wapens. In afwachting van de verdere ontwikkeling moet men niet aarzelen om ook de lans of de helle baard in handen der burgers te geven. Churchill wees erop, dat hij anderhalf jaar geleden den Engelschen bloed, tra nen, harde arbeid en zweet had beloofd en hij legde er den nadruk op, dat zij nog verderen arbeid, zweet, ongemak en ontzegging op zich moesten nemen. ,,De Engelsche premier heeft heelemaal vergeten rekening te houden met den Duitschen bewapeningsgroei”, zóo schrijft het „Zwölf Uhr Blatt” over de rede van Churchill met het voorstel om het maxi mum van de nationale Britsche oorlogs inspanning te verzekeren. Daarbij heeft Churchill het tijdschema voor de Brit sche munitieproductie als volgt gefor muleerd „Het eerste jaar in het geheel niets, het tweede jaar zeer weinig, het derde jaar een heele hoop en het vierde jaar alles wat wij noodig hebben. Wij In de hal van het nieuwe gebouw van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Rotter dam worden door de schilderes Marie Wille- boordse muurschilderingen aangebracht, symboli. seerende de gezondheid en den strijd tegen ziekte en ongeval. (Polygoon-Hof) 30 Nov. t.m. 6 Dec. 1941 Brood Brood Vleesch 46 Vteeschw. Melk I Aard. Aard. 30 Nov. t.m. 27 Dec. 1941 150 Algem. 2e per. cacao 155 Algem. 156 Algem. 151 Lm. 154 Algem. F en G Rijst 161 Algem. 162 Algem. 163 Algem. 157 Lm. 160 Algem. Algem. 21 Nov. Lm. 9 December 1941 53—54 Boter I 53—54 Vet N.B. Zeep op bon 164 Algem. van 1 t.m. 31 December. staan In het begin van het derde jaar. De Ver. Staten eindigen hun tweede jaar. De ongelijkheid der krachtenver houding ten opzichte van Duitschland zal in den loop van den tijd vereffend worden. Wij waren tot dusver in het nadeel, zoolang wij een zoo goed gewa: penden vijand met slecht of halfgewa. pende troepen moesten bestrijden. Deze phase is voorbij.” Dat klinkt goed, zoo verklaart het blad en gaat verder met op te merker^ dat bij nader inzien dit rij kelijk optimistische perspectief van Churchill weer eens zuivere grootspraak en pocherij blijkt. WanL aldus het blaft, Churchill heeft vergeten, dat Duitschland in deze jaren, waarin Groot-Brittannië toegeeft alle inspanningen te hebben on dernomen, om onzen voorsprong in te halen, ook niet heeft geslapen. Zware verliezen voor de bolsjewieken Steeds waren deze uitvalspogingen aan leiding tot zeer zware bloedige verliezen der bolsjewieken en deze verloren daar bij steeds het grootste deel der aanval-, lende pantserwagens. Den 12en Novem ber werden van 17 aanvallende pantser wagens 11, waaronder 7 zeer zware, ver nietigd. Den 22en November werd ge meld, dat 15 pantserwagens vernietigd waren, den 24en November 8 pantser wagens, waaronder 7 zeer zware, en den len December 30 pantserwagens, waar onder 6 zeer zware. Ook wanneer de in Leningrad opgesloten bolsjewisten trach ten over het ijs van het Ladogameer hiervoor vervangingsmateriaal aan te’ voeren, kunnen deze verliezen met wnr-' den gecompenseerd. Deze transporten over het ijs van het Ladogameer bestrijdt de Duitsche luchtmacht met succes. In Noord-Afrika De verliezen van de Britten in Noord- Afrika wegen voor het Britsche leger zwaar, daar de Britten alle manschappen en al het oorlogsmateriaal per schip moe ten aanvoeren. De 814 pantserwagens, die de Britten tot nu toe hebben verloren, komen overeen met de strijdkracht van verscheidene pantserdivisies en kunnen noch' door herstel noch via de lange vervoerswegen der Britten zoo snel wor den vervangen, dat dit nog compensee- rend kan werken in de thans aan den gang zijnde gevechten. In antwoord op de vraag of de Duit sche aanvalsoperatles in het Oosten soms ergens tot stilstand waren gekomen, zeide men gisteravond in militaire kringen te Berlijn aan persvertegenwoordigers„De troepen hebben nog nergens hun winter- stellingen betrokken." Geslaagde Duitsche luchtaanvallen in het gevechtsgebied van Moskou Zeer sterke Duitsche luchtstrijdkrach ten hebben Maandag in het gevechtsge bied van Moskou bolsjewistische stellin gen, colonnes en met troepen bezette plaatsen aangevallenbehalve zware bloedige verliezen leden de bolsjewieken ook groote verliezen aan oorlogsmateriaal van allerlei soort. Stuka’s hebben e«i groote benzine-opslagplaats iff brand ge worpen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ook dezer dagen weder voor den oorlog belangrijke doelen en ravitaillee- ringsbedrijven in Moskou aangevallen en met talrijke bommen bestookt Er konden treffers worden waargenomen op de ge stelde doelen. In den Noordelijken sector hebben Duitsche vliegtuigen op verschei dene treinen bommen geworpen. Europa's staatslieden bij den Führer. De Fqhrer in gesprek met dén Hongaarschen minister-president en minister van Buiten, landsche Zaken von Bardossy (rechts) en den Hongaarschen gezant Sztojay. (Hoffmann) De publicatie van dit verlies heeft in geheel Australië de gemoederen sterk geschokt. De buitenlandsche journalisten te Ber lijn noemen het gisteren door de Britsche admiraliteit uitgegeven berichL volgens hetwelk de Australische kruiser „Syd ney” door een Duitschen hulpkruiser tot zinken is gebracht, een opzienbarende gebeurtenis, aldus het A.N.P„ daar het, naar zij verklaren, het eerste geval zou kunnen betreffen, dat het een bewapend koopvaardijschip tn een zeegevecht met een kruiser, gelukt is de overwinning te behalen. Op de vraag, waar de „Sydney” is ver gaan, wees men in bevoegde kringen te Berlijn op het feit, dat het op zee ope- reerende Duitsche schepen verboden is hun positie bekend te maken. De Australische torpedojager „Para matta” is, naar de Engelsche berich tendienst uit Canberra meldt, getor pedeerd en tot zinken gebracht De Australische ministerpresident Cur tin heeft in een mededeeling bevestigd, dat de „Paramatta” is ondergegaan, toen hij andere schepen begeleidde. 141 Offi cieren en manschappen van het 1060 ton groote schip worden vermist en aan En,- gelsche zijde neemt men aan, dat zij het leven hebben verloren. Er werd niet be kend gemaakt, waar het schip tot zinken is gebracht. Officieel is echter medege deeld, dat het schip in Mei naar een haven in de Middellandsche Zee was ver trokken. 12) Het vliegtuig zweefde thans boven Fransch Evenaars-Afrika. Het woestijn land had plaats gemaakt voor het zwoele tropenland met machtige wouden en uitgestrekte, weelderig-groene vlak ten. Niet lang na het vertrek uit Fort La my, werd Riefenberg op buitengewone wijze geboeid, door wat hij te zien kreeg op den aardbodem: over de vlak te rende een groote kudde olifanten, Wet opgeheven slurven; opgeschrokken door het daverende geronk van de mo toren. In de stroomen, op de goudgele zandbanken, ontdekte hij krokodillen, die naar het water kropen. Daarna zag hij honderden antilopen langs den oever huppelen. Lebon had even samen met hem naar buiten gekeken, maar gaf toen een tee- ken met de hand, alsof hij wou zeggen: »,dat ken ik al sedert lang”. Hö ver wijderde zich van bet raampje. De bokswedstrijd Luc. van DamGustav Eder, gisteravond in het Gebouw voor K. en W. in Den Haag gehouden. Van Dam won op punten. Een moment tijdens den wedstrijd (rechts van Dam). /Polygoon-Meyer) Riefenberg’s hart stond een oogenblik stil Waar een passagier een derge- liike proefneming kon doen zonder arg waan P te wekken, stond het bij hem vast, dat Lebon iets in het schild voer de Hii drukte het bonzende hoofd tegen de ruit, maar zóó, da| hij, schuin kijkend, Lebon nog kon zien Deze kwarn een paar oogen blik ken la|er zu plaats innemen. En dan? dacht de journalist. Zijn verbeelding begon koortsacbtig te werken. Wat hij een paar dagen ge- ledBn voor een dwaasheid aanzag. leeK hem thans mogelljk. Gesteld, {lat de planter hem neer schoot? Zou hij daar om in de handen van het gerecht val ient Hij kon bijvoorbeeld zijn lijk uit het vliegtuig sleuren en er dan mét een [Valscherm uitspringen. Hier niet, maar ‘misschien boven een bepaalde pfnnts in den Kongo. Of, wie weet, wat *voor stre ken de vent nog in petto bad. Wat er ook van zij, van nu af zou Riefenberg dubbel voorzichtig zijn. Hij liep even heen en weer tusschen de zetels en tuimelde bijna, toen plotse ling de motoren in vertraagd tempo werkten, bet vliegtuig naar links helde en een kring beschreef, om te dalen op het vliegveld van Fort ArchambaulL Even Tater stapten de piloten uit, om de poststukken te overhandigen aan een inlandschen klerk, die kwam aanloopen. Lebon ging even een luchtje scheppen. De deur van het toestel viel achter hem dicht. De journalist kwam ook overeind en onderzocht, alvorens op zijn beurt uit te stappen, even het deurtje. Nu het toestel stilstond op den grond, moest men maar even de klink aanraken, op dat het vanzelf zou openvallen bjj ae m diste aanraking. Riefenberg stak een sigaret op en spryng eveneens naar buiten. Hij stond even te babbelen met den eersten piloot. Nog vier uur, zei deze, en we zijn te Bangoei. Dan zal het wel onge veer middag zijn. En om hoe laat zijn we te Eve- naarsstad, vroeg Lebon. Tegen den avond. Ziezoo heeren, alles is m orde; we kunnen verder. De Fransche negerklerk veri '-zich van het vliegtuig, waarvan De vorming van een vrouwelijk hulpcorps in Amerika, dat in oorlogstijd de helpende hand zal bieden, is door mevrouw Roosevelt in een verklaring tegenover de pers aangekondigd. Zij voegde er aan toe, dat zij de leiding van dit corps op zich zal nemen, meldt S.P.T. uit Washington. Litwinof is uit Singapore te Manilla aangekomen, op weg naar de Vereenigde Staten, Hij bracht een bezoek aan den president van de Philippijnen Quezon. Gisteren is Litwinof met den Clipper van Manilla naar de Ver. Staten vertrokken. Bij een botsing tusschen een tou ringcar en de auto van den Duitschen consul in Rosario (Argentinië) werden de vrouw en dochter van den consul ge dood en hij zelf gewond. Het kan niet genoeg gezegd wor den en het staat als een paal boven water, dat 7 0 0 een van de meest belangrijke ge tallen is. Want dit getal. het gironummer van de Nederlandsche Ambulance, heeft reeds op duizenden girobil- jetten gestaan, waarmede evenzoo- vele landgenooten zich van hun plicht gekweten hebben en hun steun verleenden aan de hulp expeditie, welke in het Oosten gaat arbeiden. T— Noteert dit nummer enmaakt er gebruik van. Stort uw bijdrage voor de Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22. ’s-Graven- hage over het plein en ging sierlijk den he mel in. Riefenberg was naar een raampje gesprongen. Het zweet stond hem op bet voorhoofd. Ver achter zich reeds ontdekte hijiets als een klein, donker poppetje, dat op het eenzame veld scheen te dansen. Oef, zuchtte hij, die heeft het er nog heelhuid* afgebracht, en liet zich in een zetel vallen. Het duurde wel een half uur, alvo rens hij van zijn aandoening was beko men. Die zal het mij maken, herhaalde hij zichzelf. Toen dacht hij aan de naasts toe komst, aan zijn houding tegenover de piloten onder meer. Hij besloot ten slotte te doen, alsof hij met gansch hefe geval niets te maken had. Men zou zich natuurlijk ia betrekking stellen met den i£ier en, hi laatste In- joumalist zijn houding BRITSCHE VRACHTSCHEPEN ONDERGEGAAN Het Britsche passagiersschip nes” (9500 b.rl., vroeger de „Peruviana”) en de Britsche vrachtboot „Jessmore" (4000 b.r.t.) zijn tot zinken gebracht, naar reederskringen te New York hebben bekend gemaakt. VERSPREIDE BERICHTEN meer verwijderd was van Bangoei, gtag bet taikje van de cockpit open en kwam bet verbaasde gelaat van den eersten piloot te voorschijn. Riefenberg deed eerst, alsof hij hem niet zag. De piloot gaf een teeken en wees naar de Lebon- fooze kajuit. De journalist keek dan achter rich en sloeg van verbazing zijn armen in de lucht. Hij wipte overeind en liep naar het prlvaatje. Er was nie mand. De vlieger vroeg met gebaren, at bij niets gehoord noen gezien bad. Nee, schudde Riefenberg met bat hoofd en wees naar zijn zetel en z(jn schrijfboek. Toen overhandigde de piloot hem de draadlooze mededeeling, welke hem zoo pas door Fort Lamy was geseind, en las: „psssagipr Lebon op vliegveld Archambault uit toestel gevallen stop ongedeerd stop dringt aan, dat hij zal worden gehaald stop zal alle onkosten betalen stop”. Riefenberg veinsde nogmaals grootste verbazing. In zijn har' J hij. Hij wees naar het laatste g< van het bericht. De eerste piloot de krachtdadig ..nee” en beduidde met de hand, dat hij verder zou vliegen. n Daarop trok bij zich terug tn da cock- FÏÜBHüi In aanvulling op het weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. De bolsjewisten hebben sedert den len November in totaal 13 uitvalspogingen uit Leningrad ondernomen, welke mee- rendeels telkens meermalen en op ver scheidene plaatsen werden uitgevoerd. Zij brachten daarbij aanvankelijk zeer sterke strijdkrachten in het gevecht, be reidden de uitvalspogingen meestal door sterk artillerievuur voor en brachten groote hoeveelheden pantserwagens bij een. waarop dit staatstoezicht zal worden uit geoefend. Uit het besluit blijkt dat het toezicht op de eerste plaats tot uiting komt in de .bepaling, dat bepaalde ver ordeningen van den Landstand en som mige besluiten van den Boerenleider de goedkeuring behoeven van genoemden secretaris-generaal. Hiertoe behooren die verordeningen van den Landstand, welke de heffing van bijdragen van aangesloten natuurlijke en rechtspersonen en het gel delijke beheer regelen; voorts bet besluit van den Boerenleider, waarbij deze de in wendige organisatie van den Landstand regelt of waarbij de begroeting of de rekening en verantwoording van den Landstand wordt vastgesteld. Bij aansluiting blijft de rechtspersoon lijkheid, voorzoover de aangesloten in stelling die bezaL en het afzonderlijk ver mogen intact. Bij oplossing is dij niet het geval en gaat de geheele instelling met haar vermogen in den Landstand op. De artikelen 4 en 5 van het eerste Uit voeringsbesluit geven nu eenige regelen betreffende het toezicht van den secre taris-generaal op de uitoefening dezer bevoegdheden Het tweede uitvoeringsbesluit regelt de gevolgen van aansluiting bij en op. lossing in den Nederlandschen Land stand door den commissaris of boeren leider of ontbinding door laatstgenoemde van een instelling en geeft hen tevens eenige bevoegdheden ten opzichte van het bestuur van de aangesloten, opge loste of ontbonden instelling en dege nen, die met die instelling in arbeids verhouding staan. Bij ontbinding wordt een liquidateur benoemd, die eventueele aanwijzingen omtrent de bestemming van het vermogen der ontbonden instel ling heeft op te volgen, met dien ver stande, dat deze moeten strekken tot het bevorderen van aan den Landstand op gedragen belangen^ Na een aanwijzing tot oplossing kan de boerenleider binnen zes maanden na. di® bepalen, dat de Landstand voor de schulden der opgeloste instelling slechts aansprakelijk zal zijn tot het beloop der bezittingen daarvan, verminderd met de noodzakelijke kosten der oplossing. De aanwijzing tot oplossing strekt tot titel van overdracht van alle goederen der in stelling aan den Landstand, terwijl geen belastingen of andere ontheffingen ter zake van de overdracht verschuldigd zijn. Het lidmaatschap van natuurlijke of rechtspersonen van een opgeloste of aan. gesloten instelling neemt een einde, in dien deze personen niet in den Land stand thuis behooren, daar zij niet aan het productief maken van den Neder landschen bodem in den zin van artikel 3 der verordening no. 196/1941 deel nemen. Geschillen over de toepassing van deze bevoegdheden worden bij uitsluiting be recht door een commissie van beroep. Een aangesloten instelling blijft als echter, na goedkeuring van den secre taris-generaal de statuten wijzigen voorts kan hij bestuurders tusschentijds van hun taak ontheffen. Dc beide besluiten zijn 1 dezer in wer king getreden. lerde mo- vliegtuig' sciKot V-sSS r -Wil

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9