Bolsjewieken ontruimen Hangó en Duitsch ter zee succes De vereenvoudiging der eindexamens Gymnasium en H.B.S. in 1942 1941. No. 18049. in Op 5 VERDUISTEREN Met Duitschland voor een nieuw Europa ENGELAND EN DE SOVJETUNIE ENGELAND ROEPT 18-JARIGEN OP en 6 December: LIJ ST EN COLLECTE „WINTERHULP NEDERLAND" Donderdag 4 December. terreinwinst Nieuwe van de Duitschers om Moskou ver- van VAN DAM DOOR DE LB.U. BENADEELD OFFERT NAAR VERMOGEN LENIGT DEN NOOD De hulpkruiser nietigde de „Sydney” en bracht groote schade toe aan Britsche scheepvaart Eischen voor technische vakken verminderd De vernietiging van Engelsche colonnes in Noord-Afrika Cormoran De nieuwe minister Koloniën z Van het Moscovitische front „Tien jaren van strijd” Hetzelfde geldt voor het Staats examen tot "toelating aan de Universiteit Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12600 Het vertrek van den heer Mook uitgesteld Gepasseerd voor den Earo- peeschen titel De rede van Rijksminister von Ribbentrop Verzet tegen invoering van weer- en werkplicht Het oordeel van de „Stampa” Groote vreugde in Finland HAAGSCHE COURANT PRUS DER ADVERTENTIËN: persbureau wat daarmee 1 een kritieke politieke situatie ter is dan het gezamenlijke Engelsch- In te doen, aangezien ondergang bedreigd. ■■LLJ-, ■gggggggg" PRIJS DEZER COURANT: Voorttel tot staatscontrole op sleutelindustrieën Lagerhuis hebben 30 Voor '«-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mod. met .JCikerikl**, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad" en Letterkundig Bijblad” 1.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 1.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.15 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prtjzen. Afit. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct Van 1—5 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct. daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarlef. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. In het gevechtsgebied om Moskou heb ben de Duitsche troepen, ondanks deels zwaar ondermijnd terreirr en hier en daar feilen tegenstand van den vijand, verder terrein gewonnen. Strijdkrachten van "«■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a Hedenavond van 19.4520.00 u. spreekt Max Blokzijl over den zender Hilversum 2 in zijn serie „Brandende kwesties" over het onderwerp: „Tien jaren van strijd”. nen, r *- op There. 721187 lang van het land dit meebrengt Deze bedreiging met ver-“* seling en onverwacht na wone fractievergadering. 5 Deo. onder 10.22 uur v.m. op 7.18 S uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.i No. 394920 Z Volharding: nninH kl/i AA zelfs zonder Japan, oneindig veel groo- ter is dan het gezamenlijke Engelsch- Amerikaansche. Engeland zal bij de voortzetting van den oorlog positie na positie verliezen en het eiland wordt met verwoesting en vroeg of laat met Aan het Oostelijke front. Paard en wagen zinken weg in de modder, maar met veel moeite worden zij weer bevrijd. (Weltbild-Polygoon) w jf/iaaio. uuax mij wvjuvu ovr» zov gevangenen gemaakt en talrijke stukken geschut buitgemaakt. De Duitsche pant- E serstrijdkrachten zetten hun aanval voort J Definitieve herziening voor genomen Inderdaad antwoordde prof, van Dam gaan deze wijzigingen reeds in de richting van een toekomstige defini tieve herziening van de eindexamens. Per soonlijk ben ik van meening, dat deze vermindering der eischen tevens ligt in de lijn, welke de hervorming van het middelbaar onderwijs zal moeten aange ven, n.l. een minder zware belasting van het geheugen en een geringeren omvang der z.g. intellectueele vakken, vooral van de wis- en natuurkunde. ren een opgave daarvan. Ofschoon deze lijst evenmin op volledigheid aanspraak kan maken als in bijzonderheden nauw keurig is, geeft zij toch een voorstelling van de veelzijdige actie van den hulp- kruiser in ovêrzeesche wateren. Op rekening van dezen hulpkruiser plaatst de Britsche lijst allereerst het tot zinken brengen van de 3 schepen „An tonia”, „British Union" en ..Africa Star”. Later heeft hij de ..Eurylochus” tot zinken gebracht. Daarna dook hij op in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan en bracht in het voorjaar van dit jaar de stoomschepen „Agaita” en ..Craftsman" tot zinken. In Juni opereer de hij dan nog altijd volgens de Britsche mededeeling. tusschen Ceylon en Suma tra, waar hij de stoomschepen ..Felefit” en ..Mareeba” tot zinken bracht. Eind September heeft hij tenslotte het door Engeland overgenomen Grieksche schip „Cembicivoa” tot zinken gebracht. Er moet rekening worden gehouden met het feit, dat de tegenstander door dergelijke mededeelingen poogt de actie van Duitsche hulpkruisers op het spoor te komen De publicatie van de werke lijke successen van de „Cormoran" in den oorlog blijft derhalve voor een late- ren tijd voorbehouden. De Berlijnsche avondbladen noemen de torpedeering van de „Sydney" een wa penfeit zonder weerga De „Lokalanzei- ger” wijst er op, dat met het tot zinken brengen van den Australischen kruiser „Sydney” in zekere mate de oude, met roem overladen „Emden” uit den wereld oorlog gewroken is, die in November 1914 door den toenmaligen kruiser „Syd ney" vernietigd werd. Aanval op den Moermansk- spoorweg De Moermanskspoorlijn is Dinsdag ten Zuiden van Kandalaksja door een forma tie Duitsche duikbommenwerpers aange vallen, waarbij een ravitailleeringstrein werd verrast. De locomotief en vele wa gons werden zwaar beschadigd. Een Het tot zinken brengen van den Australischen kruiser „Sydney” door den Duitschen hulpkruiser „Cor moran" behoort, zoo verneemt hot D.N.B., tot de meest roemvolle hel dendaden in de geschiedenis van den oorlog tei zee. Een tot hulpkruiser omgebouwd koopvaardijschip heeft, en daarin ligt de bijzondere groot heid van deze heldendaad, een Britsch oorlogsschip van zeer modern type tot zinken gebracht. Het verlies van den kruiser „Sydney" treft de kleine Australische marine des te zwaarder, daar deze in het geheel geen slagschepen bezit en thans nog slechts uit 5 kruisers, 5 torpedojagers, eenige motor- torpedobooten en speciale vaartuigen be staat De ondergang van den kruiser „Sydney” is derhalve van beteekenis voor de strategische positie ter zee in den Stillen 'Oceaan. De hulpkruiser „Cormoran” heeft een succesvol optreden achter zich in den kruiseroorlog in overzeesche wateren. Maandenlange tochten hebben den hulp kruiser in de meest verschillende zeeën gevoerd Overal heeft hij de Britsche ravitailleeringsscheepvaart zware schade toegebracht. De Engelschen hebben ge tracht de koersen van het schip aan dé hand van de vele tot zinken gebrachte schepen te volgen. Zij gelooven thans een groot aantal met name genoemde schepen op de lijst van successen van dezen hulp kruiser te kunnen plaatsen en publicee- UVUUMU V HIJ. VV14 V** V J zijn door de linies der bolsjewieken heen gestooten en jioorgedrongen in een groo- te plaats. Daarbij werden tot dusver 450 I j oei au yuM duiven 4.cvvcii uuii aanval vwi l en namen nog verscheidene plaatsen in. Elders brak de vooruitgeschoven afdee- ling van een infanteriedivisie door de J vijandelijke linies heen en maakten den verderen opmarsch over een rivier van de achterna komende divisie mogelijk. Dezer dagen zal in dé Staatscourant ver schijnen een besluit van den secretaris generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming inzake vereenvoudiging van de eind examens voor de gymnasia en de hoogere burgerscholen A en B. Naar aanleiding hiervan heeft het A.N.P. zich tot prof. dr. J. van Dam ge wend en hem gevraagd op deze aange legenheid wat dieper in te gaan. De secre- taris-generaal, die daartoe bereid was, wees er nadrukkelijk op dat het hier be treft een vereenvoudiging, welke voorloo- pig alleen voor 1942 wordt aangebracht Er zijn n.l. veel scheden, welke in den afgeloopen tijd niet op volle kracht heb ben kunnen werken. De oorzaken daar van betreffen o.m. een bekorting van den werktijd in verband met de vordering van gebouwen, waardoor vaak twee scho len in één gebouw moesten worden ge- huisvest. Dit had natuurlijk vermindering van lestijd ten gevolge. Een andere factor in dit verband is de kolennood, waardoor de kinderen in de huiskamers hun huis werk moeten maken. De minder goede voe ding maakt dan nog. dat de onderwezen stof niet zoo goed wordt opgenomen. Waarschijnlijk vervroeging der eindexament Ten slotte komt er nog dit bij, dat met het oog op de komende verplich ting ten aanzien van den arbeids dienst de eindexamens waarschijnlijk zullen moeten worden vervroegd. De vermindering van eischen aldus ging prof, van Dam verder geldt ook ten aanzfen van 't Staatsexamen, dat het eindfexamen gymnasium ver vangt „Op welke vakken zal deze vermin dering betrekking hebben?” Zij zal aldus luidde het antwoord voornamelijk de technische vakken betreffen, zooals wiskunde, scheikun de, natuurlijke historie, natuurkunde en ook omdat de hoogere burger school A er onder valt de handels- wetenschappen. Het vak beschrijvende meetkunde vervalt, b.v. bij het eind examen H.B.S.-B. geheel, bij de stel kunde vervalt de samengestelde inte rest Hot ligt In de bedoeling dat de hier opgesomde vakken of deelen daarvan niet alleen voor de eindexamens ver vallen, maar ook voor de zesde klas sen, zoodat In dit verband stukken, welke nog niet zijn behandeld, ook niet meer behandeld mogen worden. „U zei. dat deze wijzigingen voorloo- pig alleen voor 1942 gelden. Ligt het in de bedoeling, in de toekomst evenzoo te handelen?” ling van een infanteriedivisie vijandelijke linies heen r- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Kelzerstr, 319, Tel. 660310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboek!). Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 776036; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tol. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Ir., slastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, ven Hoytemastr. 66, tel. De hand over hand toenemender verscherping van de spanning in het Verre Oosten kan ook blijken uit het standpunt, dat de Gouverneur- Generaal van Nederl.-Indië inneemt ten aanzien van de vervanging van den heer Welter als minister van Koloniën door den heer van Mook. De heer van Mook vervult de in dezen tijd vooral zeer belangrijke functie van directeur van'het De partement van Economische Zake» in Batavia. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, beeft de Gouver- neur-Generaal ef ernstig bezwaar tegen den heer van Mook aan Lon den af te staan. Hij heeft deze be zwaren in een telegram aan den heer Gerbrandy tot uiting gebracht, waarbij hij erop heeft gewezen, dat door den ernst van den toestand in den Pacific de heer van Mook zeer moeilijk gemist kan worden. De G.-G. stelt zich op het standpunt, dat zijn vertrek naar Londen moet worden uitgesteld. Naar mpn er verder van bevoegde zijde op wijst, is deze houding van den Gouverneur.Generaal een be wijs voor den zeer kritieken toe. stand' waarin het conflict in het Verre Oosten thans gekomen is. Bo. vendlen bewijst het, dat men in In. dië zelf belangrijke beslissingen wil nemen en niet larwaer afhankelijk wil zijn van de heeren in Londen. Ziekenfondeleden de i No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 S ■1UUMIMUIU MiiaillilIllMil w v. 529 aar nam. lot 9.32 aar v.m. Macn: 4 Dec. op 6.32 uur nam. tweede, doeltreffende aanval werd ~%e- J richt op de Zuidelijke trajecten van de spoorlijn in den frontsector van Testen- ka. Hier werden de rails door voltreffers op 3 plaatsen vernield. kunnen lezen, -de Rijksminister even- eens uitvoerige en zeer scherpe critiek heeft geoefend eventueel nog mocht verleenen, daar, zooals von Ribbentrop nadrukkelijk constateert, het economi- f sche bewapeningspotentieel van de as, Andere tanks sloegen in hardnekkigen strijd vijandelijke strijdkrachten uiteen en namen een sterk verdedigde groote plaats in. De bolsjewieken ondernamen ter ontlasting verscheidene aanvallen, welke echter alle voor den tegenstander met veel verliezen konden worden afge slagen. Elders sloegen de Duitsche tanks uit het Zuiden ingezette aanvallen van infanterie en tanks af. Bij al deze ge vechtshandelingen verloren de bolsjewie ken vele dooden en gewonden en in to taal 20 tanks. een pantserdivisie dan booten thans ten opzichte van En en zijn helpers in een strate- volkomen overheerschende po- verkeeren; dat de veldtochten in Noorden, Westen, Oosten en Zuid- ■•\van Europa voor de as gewon en Engeland in feite reeds Voor den vacanten Europeeschen titel in het middengewicht kwamen drie boksers in aanmerking. In de eerste plaats de Duitscher Josef Besselmann, de laatste houder van het kampioenschap, de Italiaan Ma rio Casadei en de Hollander Luc v. Dam, Door de I.B.U. was onlangs Besselmann als officieel candidaat erkend, doch omtrent zijn tegen stander was nog geen beslissing ge nomen. Volgens hier te lande ont vangen berichten zouden de stem men hebben gestaakt over de aan wijzing van Casadei of van v. Dam. Gerekend werd, dat men het resul taat zou afwachten van, den strijd tusschen Eder en van Dam. Een overwinning van den Hollander op dezen Duitscher zou onzen landge noot immers In de Europeesche top klasse brengen. Thans komt uit België een mede- deeling, dat de I.B.U. inmiddels den Italiaan Casadei heeft aangewezen voor een gevecht tegen Besselmann, dat zal plaats hebben op 26 Decem ber a.s. te Stuttgart. -Deze beslis sing zou dan genomen zijn zonder het resultaat van den strijd Eder— van Dam af te wachten. Mochten de berichten uit België juist zijn een bevestiging hebben wij nog niet kunnen bekomen dan geconcentreerd in het Nijldal. in den strijd zal werpen. Het blad wijst er ver volgens op. dat Churchill in zijn laatste rede voor het Lagerhuis niets heeft ge zegd over den grooten slag in de Marma- rische woestijn. Londentche bladen onthouden zich van commentaar De Londensche correspondent van ,Jfya Dagligt Allehanda” meldt, dat de Londen sche bladen zicH van commentaar op de nieuwe situatie in Libye onthouden De correspondenten seinen uit Cairo, dat de situatie duister is.. De Britsche hoofd strijdmacht is „op den terugtocht naar het Zuidoosten” en wordt „gereorganiseerd”. Het Duitsche succes vormt een zeer groote teleurstelling. Uit den aard der zaak hield Rijksmi- nister von Ribbentrop zich in zijn groote rede in Hotel Kaiserhof te Berlijn voor een belangrijk deel bezig met de rol, welke Engeland, de Sovjet-Unie, alsook de Vereenigde Staten elk voor zich en in onderlingen samenhang ten aanzien van den oorlog hebben gespeeld en nog spelen. Wat de beide eerstgenoemde landen betreft, heeft hij uitvoerig en aan de hand van de beschikbare gegevens be toogd, dat Churchill in 1940 het Engel sche volk alleen voor zijn oorlogspoli tiek heeft kunnen winnen door voor het Lagerhuis te verklaren: dat hij op grond van de door den gezant Cripps te Mos kou gevoerde onderhandelingen de be sliste toezegging had ontvangen, dat Sovjet-Rusland aan Engelsche zijde aan den oorlog zou deelnemen, en dat pre sident Roosevelt hem zonder eenige be perking had toegezegd, dat deze de En gelsche oorlogvoering zou steunen. „Engelsche en Russische agenten al dus von Ribbentrop werkten in 1940 reeds gemeenschappelijk tegen de Duit sche en Italiaansche belangen. In het be gin van 1941 neemt deze reeds genoemde EngelschSovjet-Russische samenwerking nog steeds toe, totdat zij met de Balkan- crisis in het begin van April van dit jaar voor de heele wereld duidelijk werd. On- omstootelijk heeft de nota van het minis terie van Buitenlandsche Zaken eveneens vastgesteld, dat tot den putsch, na de toe treding van het toenmalige Joego-Slavië tot het Driemogendhedenpact door Enge land was aangezet, en dat deze door En geland met,goedkeuring van Sovjet-Rus land was geënsceneerd. Het doel van dit Engelsch-Russische plan was, de zich op den Balkan bevindende Duitsche troepen zoo mogelijk van drie kanten aan te val len, een plan, dat, zooals bekend is, dank zij de houding van onze Balkanvrienden en de Turksche regeering door de snelle het Lagerhuis hebben 30 labour- leden gisteren een voorstel ingediend, dat de instelling van staatscontrole ten doel heeft op de Britsche sleutelindustrieën in den oorlog. De kort voor het uitbreken van den Duitsch—Russi schen oorlog bekend ge worden oproep van Lord Beaverbrook om Rusland, met alle ter beschikking staande middelen te steunen en zijn tot de Ver eenigde Staten gericht betoog, hetzelfde te doen, belichtte voor de eerste maal heel openlijk den waren stand van de En gelschRussische betrekkingen, zoodat het kort na het uitbreken van de Duitsch- Russische vijandelijkheden tusschen Mos kou en Londen bekend gemaakte sluiten van een verbond slechts de officieele be vestiging was van een toestand, die in werkelijkheid in het geheim reeds langen tijd bestaan had „Inderdaad is het thans de geheele we reld duidelijk, dat de va-banque-speler Churchill, toen hij Sovjet-Rusland tot een breuk met Duitschland aanzette, waarbij zijn eigen wenschen in de lijn vielen van die van Roosevelt en Stalin, zijn laatste kaart in Europa tegen Duitschland uit speelde, en dat hij daarvan alles verwacht te". Door in den geweldigen veldtocht van vijf maanden in het Oosten onder de moeilijkste omstandigheden de goeduit- geruste en in getalssterkte grootste le germacht ter wereld volkomen in elkaar te slaan, heeft de Duitsche weermacht nu ook deze laatste hoop der Angelsak- sers vernietigd. Wat dit voor Europa Geteekent heeft men uitvoerig kunnen lezen in den woordelijken tekst van de rede, die wij gisteren hebben afge drukt, evenals de schildering van de verschrikkingen van het bolsjewistische Rusland en van den omvang en den ernst van het gevaar van die zijde. De gevolgen van deze Sovjet-neder- laag en de bezetting van verreweg het grootste gedeelte van Europeesch Rus land in het jaar 1941 saménvattend, constateert de Rijksminister o.m.: Naar de Londensche radio meldt, aldus het D.N.B., heeft koning George gisteren een decreet onderteekend, volgens hetwelk einde Januari alle achttienjarige jongemannen onder de wapenen worden geroepen. De parlementsfractie van de arbeiders partij dreigt, volgens een bericht van de Nya Dagligt Allehanda” uit Londen, met verzet tegen het nieuwe regeeringsvoor- s stel omtrent invoering van weer- en werkplicht voor het geval, dat de Brit- sche regeering niet den eisch van Labour aanvaardt, die nationalisatie van de mu- nitie- en wapenfabrieken, de spoorwegen en kolenmijnen beoogt. De labour-partij a wenscht bovendien mobilisatie van het partiqpliere kapitaal, voor zoover het be- Deze bedreiging met verzet kwam plot- i een buitenge wone fractievergadering, die labour gis teravond hield. De minister van arbeid, Bevin, was aanwezig en verklaarde, dat hij de invoering van den werkplicht nood zakelijk had geacht. De uiterst links georiënteerde fractie leden zijn voornemens zelfs het aftreden der leden van labour als minister te eischen, indieh de regeering den eisch der partij niet aanvaardt. De correspondent van het Zweedsche blad acht mogelijk. zou de I.B.U. Luc van Dam wel op ernstige wijze hebben benadeeld, al zal zij hem na dit gevecht ook moe ten toelaten als uitdager van den winnaar van den strijd Besselmann —Casadei. Voor den strijd om den Europee- schen weltertitel zijn volgens de- zelfde Belgische bron aangewezen als candidates Eder, jjrlandi (Ita- It^L Ferrer (Spanje) en Wouters ■aMoraaaoeeeaMaae»<aMaaeeaMBaaeeoH Minister Anderson over de regeeringsvolmachten In het Lagerhuis heeft sir John Ander son uit naam van de regeering verklaard, dat het niet juist is, dat de regeering bij haar streven om goedkeuring te ver krijgen voor uitgebreide volmachten tot gebruik van het menschenmateriaal tege lijkertijd nalatig is in het exploiteeren van het bezit. De regeering zal niet timide zijn, wanneer het er om gaat de contróle op zich te nemen over welk be zit het oog zij of welke onderneming ook, wanneer daardoor een meer volko men ontwikkeling van de oorlogsinspan ningen verkregen zou kunnen worden. „Ik ben mij er van bewust”, zoo zeide spr., „dat in zekere kringen van het Huis en ook daarbuiten het gevoel aanwezig is dat de regeering eerder bereid is vol machten te aanvaarden en uit te oefenen, die haar machtigen te beschikken over het menschenmateriaal dan de reeds in haar handen zijnde volmachten uit te oefenen, welke haar de mogelijkheid geven gebruik te maken van het bezit” In feite echter, zoo verklaarde Anderson, bestaat er geen onderscheid tusschen den dienstplicht voor den arbeid en den dienstplicht voor het bezit. In de practijk moeten lieden, die over bezit beschikken, ook dienst doen. Zoo zijn m particulier bezit zijnde Amerikaansche en andere effecten overgedragen aan den staat. De Amerikaansche Viscose-zaken zijn op soortgelijke wijze overgenomen. De in handen van talrijke belangrijke Britsche firma’s zijnde Amerikaansche filialen zijn verpand als waarborg voor een Jeening van 100 millioen pond, welke Groot-Brit- tannië heeft gekregen van de Vereenigde Staten om zijn verplichtingen aldaar te regelen. De staat heeft van zijn volmach- g (ten gebruik gemaakt, wanneer het noo- J dig was dergelijke inbeslagnemingen te verrichten Heele lagen der bevolking, die met particulier bezit zakelijk in con- J tact staan, hebben hun werk verloren. Metaalmakelaars b.v. hebben thans niets S te doen, aangezien de regeering hun werk gemonopoliseerd heeft. Alle import- zaken zijn practisch door de regeering e overgenomen en wel met uitsluiting van de particuliere ondernemingen. De Engelsche colonnes, die oprukten naar Sidi Rezegh, zijn vernietigd en de Engelschen beginnen de hoop te verliezen een hecht contact te kunnen vestigen met het garnizoen in Tobroek, Dit feit kan de aanvallers in moeilijkheden brengen. zoo schrijft de „Stampa", aangezien het moeilijk zal zijn voor den Britscben gene- ralen staf om den eenheden, die zich op honderden kilometers van hun bases be vinden, de noodige ravitailleering te zen den. De Engelschen hadden ons verdedi gingssysteem aan de grens moeten indruk ken, maar zij ontmoeten een verbeten te genstand en lijden zeer zware verliezen. Zonder ons aan optimisme over te geven, aldus het blad, kan men wel zeggen, dat alles door de Engelschen opnieuw ter hand moet worden genomen en onder omstandigheden, die heel wat minder gunstig zijn dan op 18 November. De „Stampa" vraagt zich af, of de staf te Cairo al zijn beste eenheden, die hjj heeft Het officieele Finsche maakte gisteren bekend: „Als gevold van den ingetreden win ter en onder invloed van den druk van onze eigen troepen, heeft de vijand een begin gemaakt met de ontruiming van Hangë. De vijand heeft zijn arbeid van verwoesting in den vorm van ontploffingen voortge zet, zooals reeds eerder werd mee gedeeld. Oe tot dusver bezette gebie den dragen den stempel eener gron dige verwoesting en zijn met mijnen en vallen bezaaid.” Een hedenochtend uitgegeven frontbe- richt meldt, dat de vuuractiviteit der bolsjewieken den laatsten tijd opvallend levendig was. In verschillende deelen van Hangö werden ontploffingen en branden waargenomen, die geen gevolg waren van het Finsche artillerievuur. Onder de vijandelijke schepen, die de haven bin nenliepen, bevond zich ook het groote troepentransportschip „Molotof”, hetgeen de conclusie deed opkomen, dat het steun punt werd geëvacueerd. Het bolsjewisti sche garnizoen bestond uit ongeveer 30.000 man. Bij de inneming van Hangö werd een brief gevonden, waarin o.m. stond: „Wij gaan thans, maar keeren te rug en de wraak zal zoet zijn." Het bericht omtrent het begin van de ontruiming van het' gebied van Hangö, dat, zooals bekend, in Maart 1940 aan de Sovjet-Unie, tezamen met de daarbij behoorende eilanden, moest worden verpacht, heeft in Fin land groote vreugde gewekt Hangö was door de bolsjewieken met de meest moderne middelen zeer krachtig versterkt en vormde een directe bedrei ging voor Finland. Voor de Finnen was het pachtgebied dan ook een doorn in het vleesch. Het vormde een ovaal ge bied met een doorsnede van 20 tot 30 km, waarvan het grootste deel uit water bestond. De talrijke scheren maakten de evacuatie moeilijk, doch eischten ook van overwinningen van de as werd verijdeld, de Finnen bijzondere aandacht. Het inge- sloten gebied werd vooral door eenige steunpunten beheerscht, o.m. door Hernö en aan de Westzijde van het .schiereiland door Bengtskar, aan de Oostzijde door Hastö, Kooe en Hermannsme, voorts in het Zuiden door het eiland Russarö. Deze steunpunten lagen achter de be scherming van een reeks krachtig ver sterkte rotseilanden, die hier en daar een heelen archipel vormden. De gevechten om het bezit van deze eilanden waren de belangrijkste van dezen oorlog en zeer wisselvallig. Op 2 December werd Horsö ingenomen, dat in het begin van den oorlog Verscheidene malen van de eene hand in de andere was overgegaan en later de sleutelpositie vormde van de Westelijke eilanden. Den volgenden morgen namen de Finsche troepen de vesting Hastö. Tezelfdertijd drongen de Finsche pioniers in verband met het mijnengevaar zeer langzaam en voorzichtig door op het schiereiland Hangö zelf. In verband hiermede, alsook met de bolsjewistische vallen, hebben de pioniers ontzaglijk veel werk te verrich ten. De zuivering van het gebied ge schiedt dan ook slechts stapsgewijs, te meer, daar de vijand van eenige steun punten uit de Finsche troepen onder vuur houdt. „Militair heeft daarmee de laatste bondgenoot van Engeland op het vaste land van Europa opgehouden een factor van beteekenis te zijn. Duitschland en Italië en hun bondgenooten zijn hiermede in Europa onaantastbaar geworden. Ge weldige krachten komen thans vrij. „Economisch is nu de as met zijn vrienden en daarmede ook geheel Euro pa onafhankelijk geworden van aanvoe ren van overzee. Europa is eens en voor al tegen elke blokkade bestand. Het graan en de grondstoffen van Europeesch Rus land kunnen de behoeften van Europa volkomen bevredigen. Zijn oorlogsindu strie wordt geheel dienstbaar gemaakt aan de oorlogseconomie van Duitschland en zijn bondgenooten, waardoor het oor logspotentieel van Europa opnieuw ge weldig zal toenemen. De organisatie van dit reusachtige gebied is reeds in vollen 8ang. Daarmede is aan de beide laatste voorwaarden voor de eindoverwinning an ae as en haar bondgenooten op En geland voldaan.” De conclusie hieruit, ook in verband m< u*tvoerige overzichten, welke von Ribbentrop geeft van den strijd op an ere oorlogstooneelen, met name oord-Afrika, kan geen andere zijn an deze, dat de as en haar bondge- ooten thans ten opzichte van geland gisch sitie het oosten t- hen zijn te la d6” *tamp verloren heeft en deze, nd en ter zee, niet mëer kan win- onverschilllg welke hulp Amerika welks houding, zooals men heeft spoorlijn in den frontsector van Testen- ka Hier werden de rails door voltrefforc op 3 plaatsen vernield. Jr

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1