HAAGSCHE COURANT den Duitschen over HET GROOTE AVONTUUR Dr. Göbbels vrijheidsstrijd Donderdag 4 December 1941. BUITENLAND r ja TWEEDE BLAD De distributiebonnen Nu of nooit FEUILLETON De Duitsch-Fransche betrekkingen BESPREKINGEN OVER HET VERRE OOSTEN WAAROM ENGELAND DEN OORLOG ZAL VERLIEZEN Platon 4 4 1 rants, rants, rants. xrDeze oorlog eischt van ons het uiterste, maar hij geeft ons ook alles” van de Finland verwacht Engelsche oorlogsverklaring De „Temps” over de ontmoeting Göring-Pétain over de verdediging Fransche koloniën AFKONDIGING VAN NOODTOESTAND OP CUBA Duitsche vèrdragende artillerie in actie No. 18049 Een veldhouwitser aan het Solloemfront bij een aanval in niemandsland. (Weltbild-Polygoon) Gisteravond Hermann h'eld dichter de Duitsche bekende iCl Den Haag zorgt voor zijn wintervoorraad Br„ gebak 100 gram 167 100 gram 125 gram (Nadruk verboden» (Wordt vervolgd) Claudius in de woning van den Beauftragte op Plein 1813 alhier, een lezing. (Stapf) Suiker Cacao Koffie-surr. Jam Boter Boter m.red. 1 rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 1 k.g. 50 gram 250 gram 500 gram In Volendam is een landbouwcursus ge opend. waarop visschersknapen opgeleid wor den in het landbouwvak. Het doel van dezen cursus is, goed onderlegde krachten te ver krijgen, die op den duur in den Zuid West- polder te werk gesteld kunnen worden. t (Polygoon-Kil) 46-4 46 46 46 46-A 46-B 4 VI. VLw. Melk Aardapp. Aardapp. gezicht, op zijn BL, Br. Geb. Rijst Hav. of peuhr Gort Verm., Marz. 53—54 N. rieken en langs de 2, meege- 2er- fom de ber- Duitsche modeschouwen in Nederland. Binnenkort wordt in Nederland een aantal modeschouwen gehouden, waar de nieuwste Duitsche mode getoond zal worden. 8 en 9 December te Am sterdam. Amstelhotel10 en 11 De cember in het Kurhaus te Schevenin- gen12 December te Arnhem en 15 December te Utrecht. Een der nieuw ste scheppingen der Duitsche mode, productie. (Haenchen-Recla) De staatsbegrafenis van kolonel Mölders. In tegenwoordig heid van den Führer en den Rijksmaarschalk werd in het Rijks- luchtvaart-departement een lijkdienst gehouden. De Rijks maarschalk in den begrafenisstoet.(Orbis-Holland) rantsoen U liter H k.g. 4 k.g. 30 Nov. Lm. 27 Dec. 1941 150 Algem. 2e per. cacao 155 Algem. 156 Algem. 151 Lm. 154 Algem. F en G Rijst 161 Algem. 162 Algem. Algem. 163 157 tm. 160 Algem. Algem. was daarmede de mogelijkheid gegeven om door een nationale revolutie het ter rein geheel te zuiveren en van voren af aan te beginnen. Dat het Duitsche volk ongebroken in zijn moreel bleef, is door de nationale wedergeboorte van het Duit sche volk voldoende bewezen. In de geschiedenis valt geen tweede voorbeeld daarvan aan te wijzen. De door de vijan delijke propaganda gestelde vraag, of de Duitschers aan de Duitsche overwinning gelooven, noemt dr. Göbbels onbeschei den. Hij schrijft: „De overwinning heb ben wij thans tastbaar voor oogen. Wij gelooven niet alleen aan de overwin ning, doch wij zijn er zeker van. Wij zou den bereid zijn, daarvoor de hand in het vuur te steken.” United Press meldt uit Stockholm: Uit berichten uit Helsinki blijkt, dat Enge land’? zoogenaamde laatste waarschuwing aan Finland, welke neerkomt op een ulti matum, morgen afloopt De Finsche openbare meening is er op voorbereid, dat binnen enkele dagen de Engelsche oorlogsverklaring zal volgen, nadat alle pogingen op basis der Britsche eischen eenigerlei verdere onderhandelin- gen te voeren, als hopeloos worden be schouwd. De laatste Finsche Rijksdagzit- ting van verleden Zaterdag, heeft naar men gelooft, eenige concessie aan Enge land onmogelijk gemaakt. De „Svenka Pressen” bracht in grooten opmaak het Londensche bericht, waarin de Britsche oorlogsverklaring wordt voor speld. Het opschrift luidde: „De Engelsche oorlogsverklaring deze week verwacht onmiddellijke garanties voor het beëindi gen van den oorlog geëischt In vele kringen te Helsinki gelooft men dat de Vereenigde Staten economische en diplomatieke maatregelen tegen Finland zullen nemen. AMERIKA EN DE SOVJET-UNIE De aartsbisschop van Baltimore en Washington, Curley, heeft van den kan sel der Dominiguskerk te Washington het politieke en militaire bondgenootschap Vrylating van Senegaleesche krijgsgevangenen S.P.T. meldt uit Vichy: Admiraal Platen heeft bij zijn bezoek aan Dakar een toe spraak gehouden, waarin hij zeide. dat Duitschland binnenkort een aantal Sene galeesche krijgsgevangenen zal vrijlaten. Met betrekking tot de jongste ontmoe ting tusschen Rijksmaarschalk Göring en maarschalk Pétain schrijft de „Temps” dat de Duitsch-Fransche betrekkingen geba seerd zijn op den grondslag van den wa penstilstand en zich ontwikkelen in den geest van Montoire. De ontmoeting tus schen Pétain en Göring is dus niet iets nieuws, doch vormt een logische schakel in de keten eener politiek, welker funda- menteele grondslag en essentieele lijnen het Fransche staatshoofd herhaaldelijk heeft gepreciseerd. De voornaamste betee- kenis der ontmoeting van St. Florentin, zoo vervolgt het blad, ligt in de omstan digheid, dat maarschalk Pétain en rijks maarschalk Göring in den loop eener ge dachtenwisseling van algemeen karakter en in een vrijmoedig gesprek in zekeren zin een inventaris van de Duitsch-Fran sche betrekkingen hebben opgemaakt. Men mag het feit niet uit het oog verliezen, dat Frankrijk, hetwelk zich van zijn plicht tegenover zichzelf en tegenover de ande ren bewust is, een gezonde en realistische door het staatshoofd zelf gedefinieerde opvatting heeft van zijn rol in de nieuwe wereld, welke ontstaat. Tenslotte onder streept het blad Frankrijks vastberaden heid om zijn imperium met eigen midde len zelf te verdedigen. De minister van koloniën, schout-bij- nacht Platen is na zijn inspectiereis door West-Afrika gisteren op het vliegveld van Vichy aangekomen. In een verklaring aan de pers, zeide de minister: „Op militair gebied is alles gedaan. Er is een hoeveel heid materiaal bijeengebracht, die geschikt is om iederen aanvaller te ontmoedigen, die zich voor de kosten voor den door hem voortgezetten oorlog in ons imperium schadeloos zou willen stellen. Het mate riaal is aanzienlijk uitgebreid en er komen in steeds grootere hoeveelheden wapens aan. Het moreel van onze troepen geeft ons de zekerheid, dat wij tegen iedere ver. rassing beveiligd zijn. Alles bijeen geno men, is de toestand bevredigend. Het hoofd van den staat kan zich wat het ma teriaal en het moreel betreft, geheel op ons imperium verlaten, dat een van de sterkste kaarten is van onze politiek en onze herleving”. De Cubaansche president, Batista, heeft naar Associated Press uit Havanna meldL de afkondiging van den noodtoestand op Cuba aangekondigd. Een dienovereenkom stige boodschap aan het Cubaansche Con gres is in voorbereiding. Verder zijn on derhandel! ngen gaande voor de te werk stelling van 2500 Cubaansche arbeiders, bij de uitbreiding van de verdedigings werken van het Panamakanaal.. Het Japansche kabinet is Dinsdag onder leiding van den ministerpresident Tojo bijeengekomen en heeft de besprekingen over de conferenties in Washington voort gezet. Bijzonderheden over deze kabinets- ritting werden niet bekend gemaakt. Chileensche ministerraad bijeen De gespannen toestand tusschen de Ver- eeuigde Staten en Japan heeft de regee- ring van Chili genoopt, een ministerieele bespreking te houden, waaraan werd deel genomen door den minister van buiten- landsche zaken Rossetti, den minister van defensie Hernandez, den minister van fi nanciën Begregal, en de opperbevelheb bers van het leger, de marine en de lucht macht. Men is tot overeenstemming geko men over de methodes die gevolgd moe ten worden om de territoriale onschend baarheid tegen iedere gebeurlijkheid te beschermen. Maatregelen op Portugeesch Timor De Portugeesche minister van koloniën heeft naar aanleiding van de spanning in het Verre Oosten, een beroep gedaan op de Portugeesche bewoners van het eiland Timor, om voor zoover zij reserve-officie- ren van het Portugeesche leger of van de Portugeesche marine zijn, zich voor vrij<- willige dienstneming te melden. Voor de bewaking van de kustwateren en van de haven van Timor is n.l. uitbreiding van het thans aanwezige contingent marine- troepen noodzakelijk. Te Lissabon wordt in dit verband herinnerd aan uitlatingen in de Britsche pers, volgens welke Timor van strategisch belang is tusschen Austra lië en Ja pa n. Jaren oorlog: Hoe wil Engeland ■winnen of beter gezegd, hoe wil het niet overwonnen worden Dr. Göbbels gaf een schets van Churchill’s oorlogspolitiek en constateerde daarbij, dat, wie een bondgenootschap sluit met het bolsjewis me, slechts als een Europa vijandig mensch kan worden beschouwd. Wat be treft de zoogenaamde Duitsche vredes- tusschen de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie veroordeeld. Hij verklaarde, dat Amerika’s nieuwe vriend aansprake lijk is voor den moord op 20.000 bis schoppen, priesters en nonnen in den Spaanschen burgeroorlog. Onder den in vloed van de Sovjet-Unie en Stalin is in Spanje een kwart millioen menschen vermoord. In de Sovjet-Unie zijn de ka tholieken vervolgd. Dit is de eerste maal, dat aartsbisschop Curley in het openbaar zijn standpunt nopens deze aangelegenheid heeft be paald, meldt het D.N.B. Ook in het leven der volkeren zijn oogenblikken waarin beslissingen vallen die voor eeuwen gelden. Er zijn tijdstip pen. waarop een volk een beslissing moet nemen, waarvan zijn voortbestaan als zelfstandig volk afhangt. De geschiedenis is rijk aan voorbeelden en telkens weer zien wij dat het slechts enkelen zijn, die begrip hebben voor den achtergrond der gebeurtenissen. Zoo is het ook in ons Duitsche vèrdragende artillerie heeft Dinsdagmiddag weer schepen in het Ka naal beschoten. De Britten wijzigden ter stond hun koers en vluchtten in den mist naar de Britsche kust. aard appelen. Groote hoeveelheden worden in een daarvoor aangewezen stuk duin ingekuild. S chimme Ipenningh Kaas Extra Kaas 21 Nov. tm. 9 December 1941 53—54 Boter I Vet| Zeep op bon 164 Algem. van 1 t.m. 31 December. reau in zijn hemdsmouwen, want het was in het warme regenseizoen en den geheelen middag had een tornado ge dreigd. En daarbij, zóó was Benoit: - ‘tg 'rijzende haren overeind 30 Nov. t.m. 6 Dec. 1941 Brood Brood Vleesch 46 Vleeschw. Melk I Aard. Aard. Het uit de 12de eeuw dateerende kerk gebouw van de Ned. Herv. Gem. te Anloo in Drente, waarschijnlijk de oud ste kerk van Drente, waarin vroeger ook recht werd gesproken, wordt grondig gerestaureerd. (Holland) lang, mager, met een hoeki, de gr" 2 hoofd; hij had in het goudland het ge zag van een koning, maar als het warm was, deed hij zijn jas uit en werkte in zijn hemdsmouwen. Graag had het plechtige bestuurscomité in Europa haar directeur-generaal een beetje vor- melijker,.. ja. beschaafder gewild, maar met Benoit was niets aan te van gen. Als iets hem niet beviel, vloekte hij als een ketter; als iemand iets had misdaan, schold hij als een vischwijf. Hij liep door de fabr'*’ wegen met een zwaren stok, rr~ bracht uit zijn geboortedoro, daar gens in Vlaanderen. Hij klo... 2_ gen op en daalde in de mijnen af. Als hij ergens zijn kleeren scheurde, moest zijn boy hem die van het lijf rukken of ze ’s morgens verbergen, want een gescheurde broek of jas hinderde hem niet. Als bijvoorbeeld een nieuwe jonge in genieur zijn opwachting bij den direc teur-generaal kwam maken en zich voor deze gelegenheid in zijn Paasch- best gestoken had. werkte dat zoo op de zenuwen van Benoit, dat hij er da delijk met den mcuwelmg op «ft trok' Minister dr. Göbbels heeft Maandag in de Berlijnsche universiteit een rede ge houden over den tegenwoordigen stand van den Duitschen vrijheidsstrijd. Tot zijn gehoor behoorden diplomatieke ver tegenwoordigers, vertegenwoordigers van regiering, weermacht en partij alsmede van economisch leven, wetenschap, kunst en cultuur. Spr. zeide o.a.Wat men in het buiten land bliksemoortog noemt, is niets anders dan een beteekenisvolle verbinding van moderne politiek en moderne oorlogs voering. Als wij eenmaal de Duitsche overwinning in handen hebben, dan zal deze het resultaat zijn van de uiterste samenwerking van alle krachten van ons volk. Dr. Göbbels sprak vervolgens over de toepassing van de middelen van gees telijke oorlogvoering en over de perioden van zwijgen van de Duitsche legerleiding. Hij verklaarde dienaangaande, dat het den Duitschers vaak voordeeliger scheen den Engelschen voor het oogenblik een psychologisch succes te laten, doch het materieele succes voor zichzelf te behou den. Een tijdelijk zwijgen kan de Duit sche berichtenpolitiek zich slechts daar om permitteeren, daar zij, dank zij de steeds weer bewezen juistheid van haar mededeelingen een zoo groot crediet in binnen- en buitenland heeft. Daarna schil derde spr. de positie van Duitschland tusschen het uit het Oosten dreigende ge vaar van het cultuurvernietigende bolsje wisme en de aanspraak op heerschappij van de Westelijke democratie. Nooit in onze geschiedenis, zoo zeide spr., zijn de nationale kansen zoo gunstig geweest als thans. Het groote uur eischt van ons allen het uiterste, biedt de natie echter ook het allerhoogste. Nooit waren wij zoo bewapend als thans, nooit beschikten wij over een zoo groot economisch po tentieel, nooit waren wij in het bezit van zoo doorslaggevende militaire macht- posities als tegenwoordig en nooit had den wij een weermacht, die zulk een hel denmoed aan den dag legde en een zoo schitterende leiding als in deze worste ling om ons bestaan. Sedert een kwart eeuw voeren wij strijd, heeft het Duitsche volk zich nauwelijks nog werkelijk over het leven kunnen verheugen. Dat moet anders worden. De reusachtige worsteling om de leidende positie van Duitschland als groote mogendheid is gaande. Nog een keer zullen zich de krachten der onder wereld vereenigen in een reusachtigen stormloop op ons, om ons neer te slaan Zij zullen mislukken. De minister stelde de vraag na twee Jaren oorlogHoe wil Engeland over- GRAAF HAUGWlTZ'REVENTLOW BREEKT MET DE DEENSCHE REGEERING De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Ten aanzien van buitenlandsche be richten, dat de Deensche gezant te Londen, graaf Haugwitz-Reventlow, met Kopenha gen heeft gebroken en voortaan als ver tegenwoordiger der „vrije” Deensche re- geering aan het hof van St. James ge accrediteerd blijft, vernemen wij van wel ingelichte zijde, dat zulks geschied heet te zijn uit protest tegen de aansluiting van Denemarken bij het antikomintern- pact. Deze stap kwam te Berlijn niet on verwacht, daar de Deensche gezant te Washington destijds reeds eenzelfde hou ding had aangenomen en met Roosevelt het „verdrag” inzake Ijsland sloot. Dat de aristocraat Reventlow juist de verdediging van het bolsjewisme als voorwendsel voor zijn omzwaai gebruikt, pleit niet, aldus de meening te Berlijn, voor zijn diplomatieke talenten. Overigens zijn de betrekkingen van dezen diplomaat tot de Amerikaansche geldwereld uit zijn kortstondig huwelijk met Barbara Hutton genoegzaam bekend, zoodat een andere houding van hem nau welijks verwacht kon worden. Langzaam was de beschaving langs den Kongostroom tot het hart van Afri ka door gedrongen. In de Oosteiyke pro vincie, waar eens Arabische slavenhan delaren met hun bloeddorstige horden paniek verwekten en negerstammen elkaar bevochten, was na lange jaren van strijd de vrede ingetreden. Het scheen aanvankelijk, dat dit gedeelte van den Kongo was voorbestemd, om voor practische kolonisatie gesloten te blijven, tot op zekeren dag in de bed ding van een rivier goud werd gevon- den. Onder het opschrift „Een noodzakelijke uiteenzetting” kenmerkt Riiksminister dr. Göbbels in „Das Reich” de politieke en militaire oorlogvoering van de Engel schen als belast met traditioneele voor- oordeelen en verkeerde gevolgtrekkingen. Hij merkt op, dat de Engelschen thans nog gelooven, het Duitschland van heden te kunnen vereenzelvigen met dat van 1914, 1918, 1923 of van 1932. Wanneer de eerste voorwaarde voor de overwinning de absolute kennis van den tegenstander, van zijn voornemens en mogelijkheden is, dan zal Engeland reeds daarom den oor log verliezen, schrijft dr. Göbbels, omdat Engeland het nat.-socialistische Duitsch land in het geheel niet kent en derhalve ook volkomen verkeert bekijkt. Hij wijst vervolgens op het volslagen gebrek aan kennis der Engelschen over de heden- daagsche geestelijke gesteldheid van het Duitsche volk. De door de Britten steeds weer verkondigde stelling, dat het Brit sche volk sterker in het ondergaan van tegenslagen is dan het Duitsche berust enkel en alleen op de gebeurtenissen, die het einde van den wereldoorlog vorm den. Dr. Göbbels noemt deze redenee- ring van de Engelschen misleidend omdat destijds niet het Duitsche volk doch zijn leiding gefaald heeft. Wij hebben onze fouten van 1918, 1919 en de jaren daarna heel duur moeten betalen, schrijft dr. Göbbels verder, waarna hij er op wijst, dat de November- revolütie in zoover iets goeds heeft ge had, dat zij de heele onbekwame kliek der toenmalige leiding van Duitschland heeft weggevaagd. Al kwamen daardoor' voorloopig nog onvoldoende elementen aan het bewind, aan het nat.-socialisme VERSPREIDE BERICHTEN Een van de Middellandsche Zee ko mend, tweemotorig Engelsch vliegtuig is bij Gibraltar, waarheen het op weg was, in zee gestort. Het vliegtuig werd opge pikt door een Spaansche visschersboot, welke er in slaagde 3 inzittenden te red den 3 andere inzittenden zijn in de diepte verdwenen, onder wie de bestuur der van het toestel. De Führer heeft het Spaansche staatshoofd generaal Franco, ter gelegen, heid van zijn geboortedag telegrafisch zijn gelukwenschen aangeboden. Op een der bekende veilingen in het hotel Drouot te Parijs is een horloge van Napoleon geveild. Het bracht 80.000 franc op. Het wijst minuten, uren, maan den. jaren en jaargetijden aan. In Lobito (in de Portugeesche ko. lonie Angola) zal een militair vliegveld worden aangelegd, dat met de nieuwste technische middelen is uitgerust. Het zal ook mogeüjk zijn het veld des nachts en bij ongunstig weer te gebruiken. De Afrikaansche luchtvaartmaat schappij Aero-Maritime heeft haar lucht lijnen in Fransch-West-Afrika uitgebreid. Bij Gao aan de Niger heeft de verbin ding met de Air France plaats. Andere nieuwe lijnen van de Aero Maritime gaan van Dakar uit en verbinden o.a. Niamey aan de Niger met Fransch- Guinea. de Ivoorkust met Aeidjan en Dahomé met Cotounou. Radio Moskou heeft bekend gemaakt dat de voormalige Poolsche minister-pre sident, generaal Sikorsky, in Moskou is aangekomen. land, geweldige gebeurtenissen spelen zich af, langs groote lijnen voltrekt zich een revolutie zonder weerga enhet grootste gedeelte van onze landgenooten staart zich blind op duizend bijkomstig heden, terwijl slechts weinigen de ge beurtenissen beleven. Enkelen, dat wil zeggen, onze volksgenooten die sinds 1932 met Mussert voor een nieuw Nederland in een nieuw Europa op de bres staan. Zij zijn het die begrepen dat dit „nu of nooit" ook voor Nederland zou komen, zij zijn het die zich gereed maakten, als dit oogenblik zou zijn aangebroken. hun daden te stellen tegenover de houding van tegenwerken en afwachten der an deren. De consequenties daarvan hebben zij aanvaard, het thuisfront werkt on vermoeid aan de eenwording van ons volk, zij die Jiun plicht doen buiten onze grenzen strijden met de Duitsche Weer macht en de verbonden legers en legioe nen in het Oosten. Want landgenoot, het is pu of nooit, in deze dagen van revo lutie en strijd wordt beslist over het wel en wee van ons vaderland Nu gaat het er om, zal ons land vrij zijn en zelf standig of zullen wij het bewijs leveren, dat wij niet waard zijn een eigen plaats in het nieuwe Europa in te nemen. Nu of nooit. Tegenover democratische leuzen, moeten nationaalsocialistische daden ge steld worden, en een van deze daden is, datgene wat die mannen doen en nu optrekken tegen de legers van Stalin. Zij praten niet, zij twijfelen niet, zij wachten niet af, mióir zij bewijzen, dat er in ons volk een kern is, die een waarborg voor de toekomst beteekent Mannen van de daad, dappere strijders, goede Nederlanders, dat zijn deze vrij willigers van ons eigen Nedcrlandsche legioen Landgenoot, het is een eer tot deze keurtroepen te behooren. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Neder land”. Koninginnegracht 22, te den Haag. Wat bedoelt u daarmee? vroeg de journalist belangstellend. Wel, lichtte de ander toe, men beschikt daar niet over ’n draadloos uitzendstation en is dus verplicht ge weest, naar Fort Lamy te telefoneeren en over dergelijke afstanden duurt dat een eeuwigheid, want er hapert steeds iets. Anders zouden wij dadelijk gewe ten hebben, wat er gebeurd was, en dan zou het een kleinigheid geweest zijn terug te gaan, om dien sukkel on te nemen. Nu kan daar geen sprake meer van zijn, met den besten wil van de wereld niet. O, zuchtte Riefenberg meewarig wat jammer, wat jammer! IN HET GOUDLAND voelhorens, waaromtrent den laatsten tijd veelvuldig werd gesproken, zoo verklaar de dr. Göbbels, dat hierbij de wensch wel de vader van de gedachte zou zijn. Daarna onderwierp hij üi verband met Roosevelt’s rol in het conflict van dezen tijd, de economische, politieke en mili taire mogelijkheden en onmogelijkheden van de Vereenigde Staten aan een onder zoek, om vervolgens een overzicht te geven, hoe in den uit de Danzigsche kwestie ontstanen oorlog over een onein dig aantal tot nu toe open gebleven kwesties van ons werelddeel zal worden beslist Al deze kwesties moeten thans worden opgelost, of wij willen of niet. Europa moet beslissen of het leven wil of in een chaos verzinken. De kans, die het Duitsche volk thans heeft, is haar grootste, maar komt slechts een keer. Wij kunnen overwinnen, wij moeten overwin nen en wij zullen overwinnen. Deze oor log eischt van ons het uiterste, maar hij geeft ons ook alles, wat wij voor onze nationale toekomst noodig hebben. Wie van ons, aldus dr. Göbbels tenslotte, zou, indien hij de keus had, van dezen tijd naar een anderen, kalmeren, maar ook minder inhoudsvollen te worden overge bracht, dit wenschen ren en de ontginningsfabrieken, allerlei bijzondere inrichtingen. Nizi was het hart van dit grootsche bedrijf. Van daaruit liepen wegen in allerlei richtingen, langs bergen en da len, naar de ver verwijderde sectoren, vijf in getal. Zware vrachtauto’s reden geregeld heen en weer tusschen die af- deelingen en den hoofdpost en brachten om de maand het goud aan. Het was vijf uur. De machtige sirene van de vermorzelfabriek loeide over het avondland van Tsi. De kantoren en werkhuizen liepen leeg en even later stonden honderden tnlandsche arbeiders zich in de gemeenschappelijke stortbad- inrichting te wasschen. Het water, dat hun over het bruine, blinkende lichaam stroomde, was helder en frisch, al werd het opgepompt uit de Nizi-rivier, wier bedding misschien honderd kilometer verderop werd omgewoeld, zoodat zij een slijkerige, bruinroode kleur had. Ondertusschen was de nachtploeg aan het werk gegaan. Langs de bergwanden eioeiden honderden electrische lampen. in het kantoor van den heer Benoit. hrraenddUr ■gene1l:t,a' v*n de mijnen, de 1 en bÜ het hoofd van De hJe ran v°ed!P«sdiensten eveneens. fün^r^ri0? £‘5teerd« een brief aan zijn secretaris. Hy zat achter zijn bu- naar de goudvelden en pas terugkwam, als hij zijn metgezel tot over de enkels in den modder had zien wroeten. Wee dengene, die aarzelende pasjes deed en links en rechts trippelde, als een dame tje op hooge hakken. In onzen tijd, jonge man, en dat is twintig jaar geleden, zoo begon hij dan op sarcastischen toon en schetste het ruwe leven, dat ze toen hadden ge leid. Ja, zoo was Benoit. Hji moest kunnen bulderen. Hij was ruw, kort aangebon den, maar hij kon werken als een paard, vierentwintig uur aan één stuk, als het moest. Voor Benoit waren er twee soorten van kolonisten: die van de „oude gar de", zooals hij dat noemde, en de „an deren". Die van de „oude garde" wa ren de mannen, naar de kolonie uitge weken in den heldentijd, toen er geen huizen bestonden en geen wegen; tóen de blanken door het land zwierven met een tent en een bende gewapende ne gers. De „anderen” waren de jongeren van heden, die in Afrika reisden per trein of per auto en, eenmaal ter be stemming. over een gezellige woning konden beschikken en vaak over het modernste comfort, zooals bij de goud mijnen bijvoorbeeld. 13) Riefenberg haalde verlicht adem. Alles scheen schitterend te zullen ver- loopen. Lebon had het begrijpelijker wijze voorzichtiger geacht geen verwik kelingen te zoeken, door gewag te ma ken van de wijze, waarop hij uit het vliegtuig was getuimeld. Onmiddellijk na de landing te Ban- goei, werd de journalist door de piloten met vragen overstelpt. Maar hii wi«t mets te vertellen... had niets gezien niets gehoord... daar hij dadelijk ziin Plaats had opgezocht, zonder zich om Leoon te bekommeren. vo?euarnie vliegers konden aan het ge val kop noch staart krijgen. niet ,teru8ke«ren valt natuurlijk Die kLlen‘T1’ ze’ de eerste Piloot. - vérd-Tl zit voor een maand vast, ehlmh u tech’ dat zooieta ook te Ar chambault moest gebeuren. Een zending van deskundigen kwam ter plaatse. Het gebied werd onderzocht en men kwam tot de overtuiging, dat het rijk was aan goud. Het was, alsof een tooverstokje dit woeste bergland, met machtige stroomen en ondoordring bare wouden in de valleien, had aan geraakt: honderden blanken kwamen er zich vestigen, duizenden negers ploe terden in het slijk van de rivierbeddin gen, breede wegen werden aangelegd en posten opgericht. Dan werden tegen de flanken van de bergen fabrieken gebouwd, waarin rots blokken werden vermorzeld, om er het kostbare metaal uit te halen. Er kwa men nog honderden blanken bij en nog duizenden inlanders. Er werden arbei- r®r£1karnPet! aangelegd, hospitalen opge- Zk’ Jahoratoria, electrische centra- mnn£„eken en villa’s. Die duizenden looze ni.m?e8ten gevced worden en tal men ztehnterSken factorijhouders kwa men zich m het gebied vestigen. poeta goudland van Loe- maal de oppervlakte lOt he‘ moederland en een van het geworden? dl" Taar^k eldig bed?if WaS venduizend kii„iaar jks meer dan ze- Aan den vnJ?8ram «oud voortbracht, trekte zich den steilen Tsiberg van de goudmiinoUlt' het hoofdkwartier «oudW4jnen. met talrijke kanto- Vs 's i’ j

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5