1941 No. 18050. Geval van m van Duitsche marine MILITAIRE TOEKOMSTPLANNEN VAN AMERIKA Bolsjewistische aanvallen op het Duitsche omsingelingsfront Sebastopol De jongste wapen feiten van de gasverstikking in perceel de Deimanstraat blijkt moord te Vrijdag 5 December. De nieuwe bonnen zijn Succesvol geconcentreerd Duitsch artillerievuur Vrouw, was Geslaagde Duitsch- Italiaansche luchtaanval die bewusteloos aangetroffen, verdachte Met Duitschland voor een nieuw Europa EXTRA WINTERUIT- KEERING VOOR WERKLOOZEN I Uitvalspogingen bij Leningrad afgeslagen „Met Duitschland voor een nieuw Europa" VERDUISTEREN WINTERHULP VRAAGT ONTHULLING VAN AMERI KAANSCHE BLADEN Dakvensters et: bovenlichten vereischen bij ie verduistering bijzondere zorg. PRUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTltN: Het oorlogstooneel in Noord-Afrika De pas uitgereikte melkkaarten in gebruik x p. 529 aar nam. tot 9.34 aar v.m. J Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De gevechten in het Donetz- bekken -- De bezetting van Hangö Zware Nieuw-Zeelandsche verliezen Het optreden van de „Cormoran” en het buitmaken van de „Stalin” De ontruiming van Rostof Maatregelen tegen Joden Beweegredenen nog duister Zooals gisteren werd gemeld, Is de 20-jarige Jongeman J. H. dood In een perceel in de Deimanstraat te den Haag aangetroffen. Aanvankelijk heeft men gemeend, hier met een geval van gasverstikking te doen te hebben. Het portioned onderzoek, ingesteld door den commissaris van den Justitieelen dienst C., van den Heuvel en den inspMteur van dezen dienst Groeneveld, heeft uitgewezen, dat het hier een geval van moord betreft. De M-jarige vrouw J. C. 8., die in bewusteloozen toestand In de woning was aangetroffen en nog in het ziekenhuis aan het Westeinde verblijft, wordt van deze misdaad verdacht. HAAGSCHE COURANT Vreemde vondsten Maan: 5 Dec. op 7.1S uur nam. a EEN DUITSCH MILITAIR OORDEEL door J Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 cL Duitsch stormgeschut rukt op door een dorp. Noch de gemotoriseerde troepen, noch de infanterie kunnen door „Generaal Winter” tegengehouden worden. (P.K. Plenik-Hoffmann) het deze V r.«««««««««««««««««««««<«««<«'X Aldus de leuze, die thans allerwege naar voren wordt gebracht en welker strekking, na al hetgeen in deze rich ting reeds werd gezegd en geschreven wel duidelijk is. Nog pas heeft Rijks- minister von Ribbentrop in zijn groote rede te Berlijn de bedoeling nogmaals bondig geformuleerd, waar hij het nieuwe Europa schetste als een nauwe aaneensluiting van de continentale lan den en volken, met afwijzing van den Engelschen invloed, met het Duitsche Rijk als de groote en sterke centrale macht. Een grondige heroriënteering dus, in politiek, economisch, sociaal en cultureel opzicht, van het continent, waarbij de landsgrenzen niet zoozeer, als voorheen, een afsluitende en belem merende, zelfs afwerende werking heb- ..ben dan wel een verbindende, onderlin ge samenhang en samenwerking sterk bevorderende, waarbij de beteekenis, kracht en levensvatbaarheid van de dee- len zeer aanzienlijk worden verhoogd door de groote eenheid en door de geza menlijke kracht, waardoor het Europee- sche continent zich in de toekomst zal kunnen handhaven tusschen en tegen over de andere groote wereldmachten, als het Amerikaansche en het groot- Aziatische gebied. „De volkeren van Europa zijn dich ter bijelkaar gekomen”, constateerde Rijksminister von Ribbentrop, en hij vervolgde Tuinslang was geleend Naar de herkomst van de tuinslang werd een onderzoek ingesteM. Men kwam er achter, dat de 40-jarige vrouw, deze eeni- gen tijd geleden van een kennis, die in een der randgemeenten woont had ge leend. zoogenaamd om de portiek te kun nen schoonspuiten. Gezien de toestand van de vrouw, zijn de beweegredenen tot deze misdaad nog niet met zekerheid vast komen te staan. Het onderzoek dienaangaande wordt met kracht voortgezet Winterhulp vraagt voor hen, die a J Maan: 5 Dm. op 7.18 uur nam. 6 Dm. onder 11.10 uur v.m. op 0.09 uur nam. Do secrotaria-gonoraal van het depar. tement van Sociale Zaken heeft besloten, dat ook gedurende dezen winter wederom een extra wintor.ultkeertng aan onder, steunde werkloozen mag worden ver strekt. Ondersteunden, dis hun eten uit de centrale keukens betrekken, zullen In totaal een bedrag gelijk aan twee weken steun extra ontvangen. Degenen, die niet uit de oentrale keuNans eten, krijgen in to. taal een bedrag, gelijk aan drie weken extra steun uitgekeerd. Evenals in den vorigen winter heeft deze extra.uitkeering niet ineens plaats. Zij zal in den vorm van een bijslag op den steun over een tijdvak van ruim drie en een halve maand worden verdeeld. Onder steunden, die voor twee weken extra steun in aanmerking komen, zien van 21 Decem ber tot 15 Februari hun netto steunbedrag met 15 pCt. verhoogd terwijl deze verhoo- ging van 15 Februari tot en met 10 April 10 pCt. zal bedragen. Voor de ondersteun, den, die recht hebben op drie weken extra steun, wordt van 21 December tot 15 Maart een verhooging van het netto steunbedrag met 20 pCt. gepeven. Voor het tijdvak van 15 Maart tot en met 10 April is deze bijslag op 15 pCL vastgesteld. De „Times Herald” en de „Chicago Tri bune” publiceeren een vertrouwelijk rap port, gedateerd 11 September 1941, dat volgens deze bladen op bevel van Roo sevelt is opgesteld door het gemeenschap pelijk opperbevel van leger en vloot der Ver. Staten. Dit rapport behelst een plan voor een expeditiecorps van millioenen mannen om in Europa te strijden ter vernietiging van Duitschland en zijn bondgenooten De ge noemde bladen beweren, dat zij een der weinige exemplaren van dit rapport heb ben gezien. Het is een ontwerp voor een totalen oorlog op tot nog toe ongekende schaal op ten minste 2 Oceanen en 3 con tinenten, namelijk Europa, Afrika en Azië. Als datum voor het begin van den strijd der Amerikaansche strijdkrachten te land wordt 1 Juli 1943 genoemd. Intusschen beoogt men steeds grooter deelneming van de Ver. Staten. Als mo gelijke vijanden beschouwt het rapport Duitschland, Italië, de door deze landen bezette gebieden, Vichy-Frankrijk, Spanje, Portugal, Japan en Mandsjoekwo. Het rapport voorspelt, dat de Sovjet-Unie voor Juli 1942 militair afgedaan heeft en advi seert tegen Japan sterke verdediging in Siberië met behulp van daar eventueel nog aanwezigen bolsjewistischen tegen stand, benevens intensieve verdediging van Malakka, een economischen oorlog, voorts luchtaanvallen op Japan en een Chineesch offensief. Dit rapport van het gemeenschappelijk Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Schevenlngen. Keizerstr. 319, Tel. S5O31O; Filialen: Rljswlja, Kantoorboek». Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg; Boekhan del H. E. G. Ruya, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorhoekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ There- slastr. 108a, Tel 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 opperbevel Is volgens de bladen opgesteld op grond van een brief, dien Roosevelt 9 Juli j.l. heeft gericht aan den minister van oorlog, Stimson. De onthullingen der beide bladen van reputatie over de militaire toekomstplan nen der Amerikaansche regeering hebben te Washington het grootste opzien gebaard en in het Huis van afgevaardigden geleid tot den eisch den chef van den generalen staf Marshall aan een verhoor te onder werpen. Bij het begin van het debat over de verleening van een crediet van 8.2 mil liard dollar voor bewapeningsdoeleinden stelde de republikein Michener den eisch het debat te schorsen tot men nieuwe ge gevens over de onthullingen in de pers bezit. De chef van den generalen staf moet worden verhoord, want het land heeft in een aangelegenheid van zoo groot belang recht op volledige inlichtingen. De voorzitter der begrootingscommissie, Cannon, antwoordde, dat bij de geheime verhoeren niets heeft gewezen op het plan om Amerikaansche troepen buigen hei Westelijk halfrond te doen strijden. Ame rika stuurt geen menschen. doch uitslui tend het noodzakelijke oorlogstuig. Verklaring van Early Roosevelts perssecretaris Early heeft op de persconferentie van het Witte Huis verklaard, dat de regeering buiten kijf een onderzoek zal instellen naar de bronnen, waaruit de .Chicago Tribune” het door haar gepubliceerde geheime plan heeft verkregen, dat de Vereenig- de Staten een expeditieleger zullen op stellen. H(j deelde mee, dat hij met den president nog niet over het artikel heeft gesproken. Derhalve was hij niet in staat, het bestaan van dit geheime plan te erkennen of te loochenen. Hij voegde hieraan toe, dat zoowel Roosevelt als de minister van oorlog, Stimson, deze kwestie zouden behandelen. De in Sebastopol ingesloten strijd krachten hebben, op verschillende plaatsen van het Duitsche omsinge lingsfront aanvailen gedaan op de Duitsche stellingen. De bolsjewistische stoottroepen werden echter reeds vóór de Duitsche stellingen door het vuur van de artillerie getroffen en versla gen. Deze bestookte bovendien met succes lingen auto’s. velden van Sebastopol stonden weder om bloot aan het geconcentreerde Duitsche artillerievuur. Er werden tal van goede treffers waargenomen. In het gebied van Rostof en het Donetz- bekken zijn wederom Sovjet-aanvallen door Duitsche, Italiaansche en Slo- waaksche afdeelingen afgeslagen met zware verliezen voor de aanvallers. In den centralen sector leverden de Duitsche operaties nieuwe terrein winst op. Nieuwe uitvalspogingen der belegerden te Leningrad werden met zware verliezen voor de bolsjewisten af gesla gen. Tijdens de gevechten in het Donetzbek- ken hebben de bolsjewieken 16 pantser wagens verloren, welke brandend voor de Duitsche linies bleven liggen. Duitsche duikbommenwerpers namen doeltreffend aan den strijd deel. Een vijandelijk regi ment cavalerie, dat tot den aanval wilde overgaan, geraakte in zwaar afweervuur van infanterie en artillerie en droop in heillooze verwarring af, waarbij de bols jewieken nagenoeg alle ruiters en paar den verloren. Vijandelijke tirailleurs, die naar de Duitsche stellingen optrokken, werden eveneens onder zware verliezen door infanterie en artillerie verdreven. Ook de Stuka’s namen met boordwapens aan den strijd deel. Vier bolsjewistische vliegtuigen werden neergeschoten De Duitsche luchtmacht vernietigde in den Zuidelijken sector meer dan 100 vliegtui gen en deed 7 opslagplaatsen van munitie in de lucht vliegen. J Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.i No. 394920 Ziekenf ondel eden de Volharding: No. 116364; zg. Stadapatiënten No. 49 geholpen moeten worden in kom mer en nood. Ook morgen: lijstencollecte. De winter is voor zéér velen een extra moeilijke tijd, en zeker voor hen, die op of zelfs beneden de laagste grens van bestaansmoge lijkheid leven. Voeding, kleeding. dekking, verwarming stellen hun eischen, tot welk een laag peil de armsten onder ons die eischen ook terugdringen Eischen, die. onont koombaar zijn voor het behoud van het leven. Wie aan die aller - bescheidenste eischen uit eigen kracht niet kan voldoen, ziet in spanning uit naar redding uit den nood, naar hulp van zijn mede- menschen. Winterhulp Nederland is thans de weg, waarlangs wij die hulp kun nen brengen. Wij mogen dit niet nalaten want dit helpen is plicht Veel is noodig. héél veel, om hen te steunen die zich zonder dien steun piet zouden kunnen staande houden. En hun aantal is groot. Winterhulp vraagt Dat men geve met een warm hart en een milde hai 1. Sm*............................... Van 1—6 regels f 1.76. Ieder* regel meer tot 10 regels 45 et, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 et fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarlet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 78 ct - A d ver ten tl ën waarin voorkomt „Brieven aan bet bureau van dit blad" 10 et meer lag, dood was. Onmiddellijk werd de po litie en de geneeskundige dienst ge waarschuwd. Zooals gezegd meende men hier met gasverstikking te doen te heb ben en de politie kreeg den indruk, dat het zelfmoord betrof. Een wending kreeg het onderzoek, toen vastgesteld werd, dat de jongeman, van flink postuur, reeds eenige uren dood bleek te zijn, terwijl in het cabinet geen gaslucht hing en het raam gedeeltelijk open stond. De stad Hangö en het omliggende ge bied zijn, naar uit een Finsche mededee- ling blijkt, goed bewaard gebleven. De kerk, alle openbare gebouwen en het mee- rendèel der kleine houten huizen zijn onbeschadigd. De watertoren en he>t raadhuis daarentegen zijn verwoest. De kerk was door de bolsjewisten gedegra deerd tot bioscoop. De Finsche troepen, die de stad bin nendrongen, troffen buitengewoon hechte versterkingen aan, die bestónden uit tal rijke nesten van verzet verdedigings linies, loopgraven en geheele dorpen van kazematten. Op de gaskraan in de keuken was een tuinslang bevestigd, doch deze reikte niet tot het cabinet In de kamer van H. was geen gaskraan aanwezig. Geen der bewo ners had de tuinslang eerder gezien. Iemand herinnerde zich, dat H., die ge woon was rijn kamertje op slot te doen, eenige dagen geleden reeds de sleutel miste. De politie vond voorts nog een slang van een stofzuiger, een holle gordijnroede en een gedeelte van een gascomfort in de gang. Middels stukken binnenband, was een en ander aan elkander gekoppeld ge weest. teneinde met de tuinslang een ver binding te kunnen vormen van de keu ken naar bet cabinet. te i ingediend bij Lijnbaansgracht te „Wanneer er hier en daar nog groepen zijn, die desondanks haar houding nog niet bepaald hebben, dan heeft het bondge nootschap van Engeland met het bolsje wisme ook dezen kringen de oogen ge opend. Iedere Europeaan weet dat Enge land op het oogenblik niets liever zou zien dan dat het oude Europa in een bolsje wistische catastrophe ten onder ging en dat het daarin zou vervallen, natuurlijk in de hoop, die toch wel een utopie mag heeten, dat het zelf op zijn eilanden in staat zou blijken, zich langen tijd te red den, ja, om mettertijd het continent weer tegen het Oosten te kunnen opzetten. „Maar Europa is uit zijn passieve hou ding ontwaakt en heeft een geheel ander besluit genomen. Het heeft zich aaneen gesloten, en wij beleven thans het tref fende schouwspel, dat de eene Europee- sche natie na de andere voor ’t meeren- deel de voormalige bondgenooten van En geland, of landen, die Engeland in den oorlog tegen Duitschland gedreven en daarmede in het ongeluk gestort heeft zich van Engeland afwendt en tot ons komt om ons zijn zonen in den strijd tegen den gemeenschappelijken bolsjewistischen vijand aan te bieden. „Europa is voor de eerste maal in zijn geschiedenis op den weg tot aaneenslui ting!” „Het nieuwe Europa marcheert!” stelde von Ribbentrop vast, er op wij zende, dat zonen van bijna alle Euro- peesche volken thans in het Oosten strijden om het behoud van het leven en de cultuur van ons werelddeel. Het is deze strijd, waarop de leuze „Met Duitschland voor een nieuw Europa” doelt, maar uiteraard niet alléén op den strijd met de wapenen van den oor log, doch ook dien met de wapenen uit het politieke, het economische en het sociale arsenaal. En het nieuwe Europa, waarop zoowel deze leuze als Rijksmi nister von Ribbentrop in zijn rede doel de, is het heroriënteerde, grondig gere organiseerde continent, dat opder Duitschland’s leiding en bescherming den volken van ons werelddeel welvaart voor allen en in hun gezamenlijkheid een nieuwen opbloei in het vooruitzicht stelt. Er is al eerder, naar aanleiding van dezelfde belangrijke rede, op gewezen, dat Duitschland reeds thans, nog ge durende den oorlog, de reorganisatie van Europa krachtig heeft ter hand ge nomen, in het sterke bewustzijn van zijn kracht en veiligheid- Duitsche en Italiaansche duikbommen werpers hebben Woensdag onder krach tige bescherming van jagers op het oor logstooneel in Noord-Afrika vijandelijke concentraties pantserjagers en motorvoer tuigen met succes aangevallen. De bom men troffen de gestelde doelen en be rokkenden den vijand groote schade. Een groot aantal automobielen en pantser wagens werd vernietigd. Sterke forma ties gevechtsvliegtuigen vielen in den vorigen nacht verscheidene Britsche vliegvelden en spoorlijnen in het grens gebied van Libye aan. Opslagplaatsen van materiaal en startbanen alsmede de rails kregen talrijke voltreffers. De Nieuw-Zeelandsche premier, Fraser, heeft bekend gemaakt, dat hij uit Libye van generaal-majoor Freyberg de mede- deeling heeft ontvangen, dat de verlie zen der Nieuw Zeelandsche troepen al daar aanzienlijk zijn, zoo meldt „Asso ciated Press”. De Londensche correspondent van de „New York Post” constateert, dat het Britsche offensief nog steeds schijnt stil te staan. De Duitschers hebben het initiatief genomen zelfs in streken, waar zij reeds dagen geleden vernietigd moes ten zijn. booten vormden het roode gevaar in die wateren, waartegen moest worden gevoch ten. Prachtig samenwerkend met de lucht, macht werd1 de opgave opgelost. Overal werden bolsjewistische oorlogsschepen te rug gedreven en als ze zich vertoonden werden ze een prooi van de Duitsche mij nen, die voor elke haven werden gelegd. Steeds nauwer werd de gordel van mijnen aangesnoerd tot thans de grauwe monstere van de bosjewistische zeemacht tot on macht gedwongen opgesloten liggen ip de haven Kroonstad. Zwaar zijn hun verliezen bij doorbraakr pogingen, waarover het D.N.B. vandaag in Berlijn verneemt, dat een bolsje wistische transportschepen van 3000 brt. een schip van 700 brt. ton en een bolsjewistische motortorpedoboot gisteren in een Duitach-Finseh mijnenveld geraakt zijn. Na hevige ontploffingen, waarbij het transportschip door midden brak, zonken de 3 schepen. vijandelijke en colonnes Ook de artillerie-stel- van vracht- haven en vlieg- Op de vraag, hoe hij de ontruiming van Rostof door Duitsche troepen beoordeelde, verklaarde een Duitsche militaire deskun dige naar het D.N.B. verneemt, het vol gende: De Duitsche oorlogsvoering moet in dezen veldtocht evenals In de 2 vooraf gaande jaren beschouwd worden vanuit den gezichtshoek, dat zij in tegenstelling tot den wereldoorlog niet strijdt voor de verovering van gebied en voor het winnen aan prestige, doch steeds het doel voor oogen heeft, den vijand schaakmat te zetten. Op de verdere vraag, wat de militaire deskundige van de stad Rostof zelf dacht verklaarde hij: de poging om de Duit schers in den rug door burgers en listig aangebrachte tijdbommen te hinderen, richt zich tenslotte tegen de bolsjewieken zelf. De Duitschers zijn niet van plan voor veraf gelegen steden onnoodig offers aan bloed te brengen. Zij bezitten voldoende andere middelen om dergelijke pogingen veel doortastender den kop in te drukken dan te land kan geschieden. Dat hierdoor ook onschuldigen getroffen worden, valt te betreuren, doch is met het oog op de bolsjewistische methoden, welke alle oor- logswetten overtreden, onvermijdelijk. De Duittche tactiek aan het Oostfront In aansluiting op het Weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. De voor spellingen dat de aanbrekende winter den oorlog in het Oosten tot staan zou bren gen, zijn onwaar gebleken. Wie de geschie denis van den wereldoorlog kent zal zich hierover niet verbazen. De situatie in den Zuidelijken sector wordt overigens ge kenmerkt door de fanatieke pogingen van de Sovjetleiding, den Duitschers tenmin ste een stukje van de enorme ruimte weer af te nemen, welke de Duitsche troe pen sinds einde Juni bezet hebben. Tot dit doel schuwt zij geen offer, De Duitsche leiding heeft daarentegen het voordeel, dat zij den strijd op elastische wijze kan voeren, zij vecht niet om ruim te, doch heeft het op de vernietiging van het Sovjetleger voorzien. Zij vangt der halve de Sovjet-aanvallen rondom Rostof en het Donetzbekken op, waarbij de Sov jets ieder verlies aan menschen en mate- rineel accepteeren, waar het maar voor hun doel het gunstigst is. Al deze aan vallen breken op den dam, dien de Duit sche, Italiaansche en Slowaaksche troepen hebben gevormd. Een blik op de kaart toont, welke geva ren voor het Sovjet-middenfront bestaan. Zijn centrum is Moskou, dat het middel punt van spoorweglijnen is. Waar ook de Duitschers thans mogen aanvallen, steeds schuiven zij nader op die spoorwegen aan, welke Moskou tot dusverre met het Noor delijk en Zuidelijk front verbonden. Daarom heeft elk in dezen frontsector behaald succes directe uitwerking op Moskou. Het Rijkscommissariaat deelt mede Er bestaat aanleiding nogmaals te wijzen op het strenge in acht nemen van de verordening van den commissaris, generaal voor het veiligheidswezen van 15 Sept. 1941, betreffende het zich in het openbaar vertoonen van Joden. De organen van het veiligheidswezen hebben opdracht op te treden tegen iedere overtreding van deze verordening Bovendien wordt medegedeeld, dat verzoeken van Joden om een vergunning tot verhuizen te ontvangen, moeten worden ingediend bij den Joodschen raad, Lijnbaansgracht te Amsterdam, Deze raad zendt deze aanvragen naar de desbetreffende instanties. Verzoeken, welke niet langs dezen weg worden ingediend, worden niet behan deld. Twee wapenfeiten van de eerste orde hebben de aandacht weer eens gevestigd op de buitengewone prestaties, welke de jonge Duitsche marine tot zulk een ge- duchten tegenstander maken. Het eerste is het tot zinken brengen van den Australischen kruiser „Sydney” door den Duitschen hulpkruiser „Cormoran”, waar mede voor den eersten keer in de krijgs geschiedenis ter zee het tot nu toe on waarschijnlijk geachte is geschied, dat een koopvaardijschip, zij hét dan bewa pend als hulpkruiser, een groot volwaar dig oorlogsschip in den grond heeft ge boord. Hoewel bijzonderheden nog schaarsch voorhanden zijn, blijkt wel, dat het Duitsche schip onvervaard den strijd met zijn sterkeren tegenstander heeft aangebonden met het bekende re sultaat. Begrijpelijk, dat het ondergaan van de „Sydney” in Londen een pijn lijken indruk heeft gemaakt. Niet slechts hebben de verbonden Britsch-Australische vloten een gevoelig verlies geleden, doch ook de wijze waarop het schip onder den zeespiegel is verdwe nen, kan de Britten weinig reden tot trots verschaffen. Het verlies treft de Australi sche marine dubbel hard, daar deze over geen slagschepen beschikt en nu nog maar de kruisers „Australia”, „Canberra”, „Ho bart”, „Perth”, Adelaide”, vjjf torpedo jagers, benevens eenige snelle motortorpe- dobooten en kanonneerbooten ter verdedi ging van de uitgestrekte wateren rond het land overblijven. Bovendien werd ook nog deze week het verlies van den torpedoja ger „Paramatta” bekend gemaakt. Met het tot zinken brengen van de beide schepen vallen 800 manschappen te betreuren. Volgens mededeelingen van de beman ning van den Duitschen hulpkruiser „Cor moran”, welke na een tocht van zes dagen in de open scheepsbooten aan de Australische kust zijn geland, ia het Duitsche schip tot den aanval overgegaan en was het eerste salvo een voltreffer, waardoor een deel van het geschut van de „Sydney" buiten gevecht werd ge steld. In het verloop van den strijd ge raakte de „Sydney” midscheeps en van achteren in brand Toen de bemanning van de „Cormoran” hun eigen zinkend schip moest verlaten was de vijande lijke kruiser reeds onder de zee-opper- vlakte verdwenen. Volgens het Australische ministerie van marine hebben 10 schepen en tal rijke vliegtuigen een zeegebied van drie honderdduizend vierkante mijl afgezocht zonder eenig ander spoor te kunnen vin den dan een reddingsboei. Het tweede staaltje van doortastend en moedig optreden vond plaats in de Finsche golf, waar twee kleine Duitsche patrouillevaartuigen met een gezamen lijke bemanning van 80 koppen het groote bolsjewistische transportschip „Stalin” buit maakten en naar een Duitscn steunpunt sleepten, ondanks het feit dat de „Stalin” 6000 gewapende bolsje wieken aan boord had. afkomstig uit de ontruimde stad Hangö en zich een groote hoeveelheid oorlogstuig op het schip be- vond. Voorts is wel de moeite waard nog eens onder de aandacht te brengen, hoe de Duitsche marine in de Oostzee, meerendeels bestaande uit klein ma teriaal. de groote Sovjet-overmacht tot werkloosheid in de havens doemde. Twee slagschepen, verscheidene zware kruisers, ongeveer 30 torpedojagers en torpedobooten, 70 tot 80 snelle motor. torpedobooten en meer dan 110 ouderzee- Voor de volgende week rijn de bonnen 47 van de daarvoor bestemde kaarten aangewezen voor het koopen van de ge bruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aard appelen. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij ves tigt er de aandacht op, dat de geldig verklaarde bonnen der nieuw uitgereikte melkkaarten voor kinderen elk recht geven op het koopen van twee rantsoe nen melk. Een rantsoen melk blijft ge steld op Ij liter. De met „47a” gemerkte bonnen geven dus recht op het koopen van 3| liter melk. De hoeveelheid, die wekelijks beschikbaar wordt gesteld, is derhalve ongewijzigd gebleven. Het bovenstaande geldt niet voor de bonnen der reeds in gebruik zijnde z.g. roode melkkaarten, die in gebruik zijn in de gebieden, waar de melk niet ge standaardiseerd wordt. De met „47 melk 1” gemerkte bonnen van de roode melk- kaart geven recht op het koopen van IJ liter melk. In tegenstelling met het destijds gepu bliceerde wordt er de aandacht op geves tigd, dat de bonnen van de met ,J3 N” gemerkte kaarten in het geheele land geldig zijn, doch de bonnen van de met J) M” gemerkte kaarten uitsluitend in die gemeenten, waar „D M” kaarten zijn uitgereikt. Bij verhuizing van een ge meente, waar „D M” kaarten zijn uitge reikt, naar een gemeente, waar „D N” kaarten zijn uitgereikt, kunnen de kaar ten „D M” worden omgeruild voor .D N” kaarten. Hiertoe zal echter slechts wor den overgegaan, indien uit de distribu- tiestamkaart, die aan den plaatselijken distributiedienst wordt overgelegd, verhui zing blijkt In de bewuste woning wonen een va der met zijn dochter, zoomede enkele andere personen, w.o. de 20-jarige H. Woensdagochtend, omstreeks 9 uur, zag een der bewoners van het huis, een por tiekwoning. de 40-jarige mej. S. bewus teloos in de gang van de eerste verdie ping liggen. Hij nam een sterke gaslucht waar. Hierdoor verontrust, ging de man ook in het aan de straatzijde gelegen cabinet kijken, dat bewoond werd door den 20-jarigen H. Levenloos aangetroffen Groot was zijn schrik, toen hij be merkte, dat de jongeman, die op bed

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1