HAAGSCHE COURANT HET GROOTE AVONTUUR |/ÏU 101 Vrijdag 5 December 1941. r r f BERICHT uitverkocht BUITENLAND I STADSNIEUWS en Roosevelt spreekt met Congresleiders De Engelsche jeugd de GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN h.?*L „Wie, Wat, Waar?” De huidige internationale positie y, a TWEEDE BLAD t/m H oo FEUILLETON (Nadruk verboden) OORLOGSGEWONDEN VIEREN SINT NICOLAASFEEST Handel in bonnen is misdadig De straf is zwaar en ongenadig! van een Eén rantsoen is: U 54 4 Ons Jaarboekje 1942 is Britsch-Indische gevangenen vrijgelaten T - A 3 Aan den arbeid. Polygoon^ Kuiper) Geeft recht op het koopen van Eenh. In tijdvak van één week 7 December t.m. 13 December 1941 gebak of Brood 9 18 22 IR X 1 34 1 in het 250 500 500 van 2 liter Petroleum 1 eenh. Brandstoffen Diverse data 1 Rantsoen Zeep 75 gram Toiletzeep 80 Dec 1941 1 Sept 1941 31 de klerken, Benoit. Uit de hoogte had Dat zal Ik zelf wel klaarspelen, (Wordt vervotgd) 14 7 3 3i DE TENTOONSTELLING „EEUWIG LEVENDE TEEKENS” TENTOONSTELLING „TIEN JAREN VAKONTWIKKELING EN SOCIALE JEUGDZORG" 1 Dec. 1941 1 Dec. 1941 31 31 Dec Dec - No. 18050 53—54 53—54 Vleesch of vL waren Melk Melk Aardappelen Aardappelen Boter Boter met red. Artikel 35 (5) Wegenverkeersregeling. ..Bij het geleiden of drijven van vee bij duisternis of dichten mist die- nen aan het begin en het einde van het transport lantaarns, welke een hel der wit of geelachtig licht uitstralen, te worden medegevoerd. Bij het ge leiden van paarden kan met één lan taarn worden volstaan." Polygoon-Claudius)' 4Vm 14 t/m 3 jaar 13jaar 20jaar 1 50 250 500 4 500 250 250 100 500 250 250 100 500 1 50 250 500 4 250 250 100 500 250 500 4 250 250 100 500 1942 1942 1941 1942 1941 Ingaande 15 November 1.1. z ij n bevorderd tot brigadier, de hoofdagent-re- chercheur C. J. G. Lokkers en de agent van politie-rechercheur Th. H. M van de Nouweland. Waar andere vervoermiddelen het opgeven, bewijst het paard ook in dezen oorlog zijn onmisbaarheid als helper van de Duitsche soldaten. (P.K. Muck-Hoffmann) j het venster staan en muiten, naar de postauto, 1 was Jenoit per auto mee te namen naar Wahenia, 47 47 47 47-A 250 500 4 4 rants. rants, rants. 1 rants. 34 liter 1} liter H k.g. 4 k.g. Suiker Cacao Koffie-surroga at Jam Bloem, br. of gebak Rijst Haverm. of Peulvr. Gort Ver mie. of maiz. Kaas Algem. Cacao Algem Algem Rijst Algem. Algem. Algem. Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (mannen) UITKNIPPEN EN BEWAREN. kg. gram gram gram Ranta. gram gram gram gram gram Beschikbaar per persoon Vol- was- senen directeur-generaal. Dat zal ik zelf wel klaarspelen, antwoordde de Amerikaan en nam af scheid. liep langs de groote antoor van Benoit op het bureau, één oogenblik, zei deze, en :laar. ging bij ar puit» welke juist kwam aangereden. Hij gekomen om tevens zijn vriend Bi Boter 1125 gram Vet (125 gram contract o] Nog ik ben kl Reading staarde naar De tentoonstelling van volksche zinne beelden „Eeuwig Levende Teekens”, welke door de volksche werkgemeenschap in samenwerking met het departement van Volksvoorlichting en Kunsten is georga niseerd in het Gemeentemuseum, alhier, zal a.s. Zondag voor het laatst geopend zijn. In den loop van de maand Januari zal de tentoonstelling, die een zeer bevredi gend resultaat heeft afgeworpen, ook in andere steden van het land te zien zijn. 14 23 07 DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG Na Zaterdag 6 Dec. 46 Brood, Vleesch, Vleeschwaren. Melk I. Aardappelen. Na Dinsdag 9 Dec. 5354 Boter en Vet. verkregen voor het kilometer aan gloeiden, in den rooksalon iets dron- gram 1 kg. 50 gram 250 gram 500 gram 1 rants. 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram Rant*. Liter Ranta, liter 34 k.g. Opening morgen om 3 uur De rondreizende tentoonstelling „Tien jaren vakontwikkeling en sociale jeugd zorg”, welke voor het eerst van 6 tot 20 December a.s. zal worden gehouden in het Museum voor het Onderwijs, Hem. sterhuisstraat 2e alhier, zal officieel wor den geopend morgenmiddag te drie uur door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, ir. R. A. Verwey. Brood: 100 gram brood. Gebak: 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes of 100 gram speculaas, koek óf 300 gram cake óf «00 gram gevuld klein kerstge bak of 500 gram gevuld groot korstgebak. taart, gebakjes. Vleeseb: 100 gram vleesch. gewicht van been Inbegrepen, of 150 gram paardevleescn. gewicht van been Inbegrepen. Vleesch waren: 75 gram gerookt of gekookt vleesch óf 75 gram gerookte worstsoorten óf 100 gram gekookte worstsoorten óf 125 gram leverartlkelen, tongeworst, nlerbrood óf 150 gram bloedworst, zure zult Jam: 500 gram jam, siroop, honing, enz. Bloem: 70 gram tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. Rijst: 250 gram rijst rljstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. Havermout: 250 gram havermout, -vlokken -bloem, -gort, aardappelmeelvlokken, grut- teme^l (gemengd meel). In tijdvak van 19 dagen 500 Elk der vol gende bonnen Gort: 250 gram gort gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten) gruttemeel, (gemengd meel), rijstgries, aardappel-tapioca. Vermicelli: 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti. Maïzena: 100 gram maïzena, sago, aardap pelmeel óf 100 gram zetmeel, verwerkt In puddingpoeder of puddingsauspoeder. Brandstoffen: 1 h.l. (maximaal 75 k'.g.) an- thraciet, steenkolen, Industriebriketten, eler- brlke an óf 2 h 1. cokes, gascokes óf llo kg, bruinkoolbriketten óf 75 k g. petroleuincokes of 150 k.g. cokesbries, cokesgruls of 300 stuks persturf óf «50 stuks baggerturf óf 275 k g. turf uit de Peel óf 200 k g. andere soorten turf. Zeep: 90 gram huishoudzeep of 150 gram eenhetdstotletzeep óf 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1M1) óf 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan31 Aug. 1M1) óf 200 gram zachte zeep (samenstelling vóór 1 Jan. 19«1) óf 25» gram zeeppoeder of het doen wasschen van 20 kg. droge vuile wasch. SPAANSCHE OPPERSTE OORLOGS RAAD BIJEEN De Spaansche opperste oorlogsraad is gisteren te Madrid bijeengekomen onder voorzitterschap van generaal Varsla. De generaals Saliquet, Ponte en Kindelan namen aan deze conferentie deel. President Roosevelt heeft gistenen een bespreking van uur gehad met de lei ders van het Congres, waarin, volgens Associated Press, de toestand in het Ver re Oosten in verband met de „verdedi ging van het rechtsgebied der Ver. Sta ten en van de belangen der Ver. Staten” besproken werd. Aan het onderhoud heeft ook de vicepresident Wallace deelgeno men. Roosevelt heeft Woensdag Bullitt, die een inspectiereis naar het Verre Oosten zal maken, ontvangen. Men neemt aan, dat de president hem de laatste instruc ties voor de reis heeft gegeven. Roosevelt’s verzoek Onder het opschrift „Een duidelijk geval” schrijft de Londensche „Times”, dat Roosevelt’s verzoek aan de Japansche regeering om opheldering van de vraag, waarom zij aanvullende strijdkrachten naar Indo-China heeft gezonden, een der vele teekenen Is voor een toenemende spanning in het Verre Oosten. Zijn ver zoek is weliswaar geen ultimatum, maar hij verwacht een antwoord „zonder al te veel vertraging” en wanneer dit ant woord niet bevredigend uitvalt, heeft het geen zin meer de besprekingen met Koeroesoe en Nomoera voort te zetten. Duitsche modeschouwen in Nederland Binnenkort wordt in Nederland een aantal modeschouwen gehouden, waar de nieuwste Duitsche mode ge toond zal worden. 8 en 9 December te Amsterdam, Amstelhotel10 en 11 December in het Kurhaus te Scheve- ningen12 December te Arnhem en 15 December te Utrecht. Een der nieuwste scheppingen der Duitsche modeproductie. (Haenchen-Recla) In het Museum voor het On- derwijs, Hemsterhuisstraat 2E, wordt morgenmiddag om half 3 een rondgang voor jongeren door de afdeeling Dier kunde gehouden, met een inleiding met lichtbeelden over „Kruipende dieren”. Zondag 7 December om half 3 is er een rondgang voor volwassenen door de af deeling Volkenkundeinleiding met lichtbeelden over „Eskimo’s” Dienzelfden dag, eveneens om half 3, wordt* een rondgang voor jongeren gehouden door de afdeeling Volkenkundeinleiding met lichtbeelden over „De bevolking van Nieuw-Guinea”. Woensdag 10 December om half 3 is er een rondgang voor vol wassenen door de afdeeling Dierkunde inleiding met lichtbeelden over „Vleer muizen”. Het museum is tot nadere aan kondiging geopend op Zaterdag van 1016 uur. Tot de knieën in de modder. Regen en sneeuw hebben de wegen in de Sovjet.Unie in een taaie brei veranderd, waardoor de Duitsche soldaten zich onder groote 'moeilijk heden een weg banen en steeds verder opmarcheeren. fS.S.P.K. Zschackel-Hoffmann) Hoe hebben de soldaten genoten en hoe groot was de voldoening van mevr. Hiddink. Willy Derby had op zijn beurt nog een Sint Nicolaas-cadeau, door alle gewonden uit te noodigen voor de mati nee op 28 dezer in het Gebouw. Nog tot in den avond duurde de feestvreugde voort. Geslaagd festijn in „Den Hout” Mevrouw Hiddink, onder de oud-mili- tairen beter bekend als de „soldaten moeder”, heeft ook dit jaar weer een Sint Nicolaasfeest voor de oorlogsge- wonden en -invaliden weten te organisee- ren. Door verschillende landgenooten daartoe in staat gesteld kon aan een 500- tal verpleegden in hospitalen en sanato ria een paketje worden gezonden. Een schare van ongeveer 150 gewonden was gistermiddag bijeengekomen in de bovenzaal van café-restaurant „Den Hout”. Het eerste en zeker niet het onbelang rijkste onderdeel van dezen middag be stond uit een gemeenschappelijken maal tijd. De soldatenmoeder, de vraagbaak voor een ieder, dat bleek gistermiddag wel duidelijk, had temidden van haar „jongens” plaats genomen. Er heerschte al direct een vroolijke sfeer en het goed verzorgde diner werd alle eer aangedaan. Willy Derby droeg met zijn liedjes, waar van vooral wel het „Verloochen nooit je vaderland” buitengewoon insloeg, het zijne tot de stemming bij. Voorts was er een orkestje, dat zich onvermoeid deed hoo- ren. Een hoogtepunt was ook de komst van den Sint met zijn twee knechten. In warme bewoordingen richtte de Goede Heilige man zich tot mevr. Hiddink en haar helpers en helpsters om haar dank te brengen voor haar loffelijke streven. Vooraf was de soldatenmoeder namens de verpleegden van „Ursula” een door henzelf vervaardigd mooi tafeltje aange boden. De door den Sint meegebrachte pakjes bleken tal van verrassingen te be vatten. Twee oud-militairen moesten evenwel nog in de mand, ter zake van „wangedrag”. Japanners verlaten Singapore Meer dan 1000 Japanners wachten te Singapore op een gelegenheid, naar huis terug te keeren. Het vertrek moesten zij eenige malen uitstellen, daar het scheeps verkeer in den Stillen Oceaan zeer on regelmatig is geworden en het moeilijk is een plaats te bemachtigen. De Amerikaansche bewapening De begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft de door Roose velt als aanvulling gevraagde 8,2 milliard dollar voor bewapeningsdoeleinden goed gekeurd. Daarmede zijn de bewapenings- uitgaven van de Ver. Staten gestegen tot even 68 milliard, hetgeen overeenkomt met het dubbele van de oorlogsuitgaven van de Ver. Staten tijdens den wereld oorlog. electrische lampen ül zij kwam de secretaris binnen met een stapeltje brieven aan het persoon lijk adres van den directeur-generaal gericht. Samen keken ze vlug de cor respondentie door. Het was altijd de zelfde geschiedenis: enkele aanbeve lingsbrieven en een paar wenken van het bestuurscomité. dan zal dat hier zoo en zoo hij wees op een toen nog dei ontwikkeling van het bedrijf. Nog honderden blanken zullen er komen, besloot hij, en wie weet, hoe veel duizenden inlanders. Hier is iets te doen. Hier is inderdaad iets te doen. 14) Die heldentijd lag reeds enkele jaren achter den rug en zoo heel veel ver tegenwoordigers van die periode bleven er in de Oostelijke provincie niet meer over. Uit Benoivs kring waren er enkel no8 maar een paar ingenieurs, enkele zendelingen, de provincie-gouverneur en rnr. Reading. Laatstgenoemde zat op dit oogenblik in een kantoor, niet ver verwijderd van dat van den direc- -enr-generaal, een zaak af te handelen “?et den bestuurder van de voedings kosten van de mijn. Kerel, die Reading. Toen het nieuws over de ontdekte goudmijnen zich door de wereld verbreidde, kwam hij uit Amerika over. Hij raakte aanvankelijk verloren in de massa van zwervers en avonturiers, aangetrokkén door het gele --J op geheele goudlanden verbood indivi- sle opdelving. Velen moesten De Britsch-Indische regeering heeft be sloten de wegens burgerlijke ongehoor zaamheid gearresteerde personen vrij te laten, welker vergrijpen slechts formeel en symbolisch waren. Onder de in vrij heid te stellen gevangenen bevinden zich de voorzitter van het Al-Indische natio nale congres, Maulana Aboel Kalam Azad en Pandit Jawaharlal Nehroe. Beiden waren verleden jaar door de Engelschen tot 3 resp, 4 jaar gevangenisstraf veroor deeld, aangezien zij hadden deelgenomen aan Gandhi’s veldtocht van burgerlijke ongehoorzaamheid. Ook zullen de meeste leden van het al-Indische congrescomité in vrijheid worden gesteld. De Britten ho pen door dezen stap het Indische natio nale congres voor zich te winnen. Gandhi heeft echter in een verklaring reeds be kend gemaakt, dat de vrijgelaten gevan genen zich wederom zullen aansluiten bij de burgerlijke ongehoorzaamheid. De Haag&c he kanariekwee- kersvereenigingen Kanarievogel, Kanaria en Kleurkanarie houden morgen en Zon dag een tentoonstelling van zang- en kleurvogels in gebouw Amicitia aan het Westeinde. In de groote opslagplaatsen van peulvruchten komt men op het oogenblik handen te kort met het lezen van erwten. De bekende schapenkudde van de Kraloosche heide (Drente) gaat verdwijnen. Voor natuurliefheb bers zal dit een groot verlies zijn, daar de kudde wondermooi past in het Drentsche landschap. Een ge deelte van de kudde op de oude schaapsdrift. (Holland-Van Buiten) Onder het opschrift: „Engeland wil geen Churchill-jeugd hebben”, meldt de Londensche correspondent van „Dagens Nyheter”, dat het voorstel van de Brit- sche regeering, om de personen van 16 tot 18 jaar onder toezicht van den staat te stellen, een volledige verrassing is geweest. Waarschijnlijk betreft het hier een ingrijpen, aldus de Zweedsche jour nalist, dat uniek is in de Engelsche ge schiedenis. Vooral de ontbinding van het Engelsche gezinsleven door de oor logsomstandigheden, zal hier wel toe bijgedragen hebben, welke omstandig heden zijn ontstaan door de evacuatie- maatregelen, de verplaatsing van fa brieksarbeiders en andere maatregelen. Er wordt twijfel uitgesproken, of het voorgenomen toezicht op de Engelsche jeugd, door de locale gemeentelijke schoolautoriteiten mogelijk is en of zij kunnen voldoen aan de hun gestelde eischen. De „Manchester Guardian” schrijft in dit verband, volgens den Zweedschen correspondent: Stellig zou een toezicht op de jeugd kunnen wor den uitgevoerd en daarmede een ver spilling van arbeidskracht kunnen wor den verhinderd en de sociale demorali satie van de Engelsche jeugd worden Brood Brood Vleesch VI.waren Melk I 47 Rood Melk I 47-A Aardapp. 47-B Aardapp. 30 Nov. Lm. 27 Deo. 1941 27 Dec. 1941 3 Jan. 31 Jan. 31 Dec. 31 Jan. 31 Dec. 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 30 April 1942 30 April 1942 1941 1941 de hoofdstad van de provincie. Eerst zouden zij een licht avondmaal gebrui ken ten huize van den directeur-gene raal, om dan den tocht van 450 kilome ter in den nacht af te leggen. De twee mannen waren hartstochtelijke jagers en daarom ook reisden ze graag bij nacht. Terwijl de een de auto bestuur de, keek de ander met een koplamp op het voorhoofd in het struikgewas, of daar geen oogen van wilde dieren schit terden. Om de veertien dagen kwam de mail uit Europa aan, gedeeltelijk per vlieg tuig, per boot tot in de provinciehoofd stad en per vrachtauto tot in Nizi. Dat gebeurde ook nu weer en Reading over woog, dat het laat zou worden, alvorens zb zouden kunnen vertrekken. Even later reden de twee mannen per auto de bergen in, naar de villa l men vreemd gezicht op de vallei, waar dui zenden electrische lampen gloeiden. Terwi ken, 08 01 t/m 11 C V. Brandst. 12 t/m 20 C.V. Brandst. Ie t/m 4e per. Brandst. 5e t/m 6e per. Brandst. 164 E E J 11 4 In tijdvak van vier weken ren. Het was in die moeilijke tijden een niet te versmaden winst. Welnu, nog steeds wordt die, voor iemand als Rea ding thans belachelijk geworden bron van inkomsten, geëxploiteerd. Is dat niet teekenend voor zijn bijzon dere mentaliteit? Toen zijn zaken begonnen te bloeien, deed Reading iets, dat sommigen hem kwalijk namen. Aan het hoofd van elk zijner ondernemingen, had hij aanvan kelijk een blanke gezet, menschen, die ter plaatse leefden en niet wisten van welk hout pijlen te maken. Geleidelijk werden die blanken vervangen door landgenooten van den Amerikaan. Wat wil men, verklaarde hij aan zijn vrienden, de zaken groeien mij over het hoofd en die menschen zijn niet bekwaam genoeg om het werk te leiden. Als ik dan een beroep moet doen op krachten uit de landen van overzee, mag ik toch het recht hebben een paar onderlegde landgenooten te laten over komen! En daarin had hij gelijk. Hij vergat trouwens niet, dat hij dankbaarheid verschuldigd was aan het land, in welks kolonie hij zijn geluk luid gevonden. Om dat te beseffen, behoefde men maar zijn naam uit te spreken in aanwezig heid van mevrouw de Bafort, echtge- noote van den provincie-gouverneur. Zij was voorzitster van verscheidene lief dadige werken en ieder beroep op Rea- blanken hun aankoopen deden en de negers allerlei snuisterijen konden vin den. Als ge maar geld hebt, meesmuil den de afgunstigen, die niet vooruit kwamen. Maar dat is gemakkelijk gezegd, want geld is toch niet alles. Iedereen, die op den dag van vandaag iets met den Kongo te maken heeft, kent de hoeven van Ndele, Nioka, Wat- sa en Avakoebi. Het zijn de vier groote Readingplantages, zooals er in alle mijn-centra thans Reading-factorijen zijn, waar de Europeanen eetwaren, kleederen en zelfs gramofoons en foto toestellen kunnen koopen. Niet ver van de arbeiderskampen verrijzen nog steeds de kleine onooglijke Reading- negerwinkeltjes, gehouden door zwarte klerken, en waar de arbeiders, die groote kinderen, hun weekgeld komen verwisselen tegen kralen, spiegeltjes en talrijke andere nuttelooze voorwerpen. Want Reading is zoo: „Die het kleine niet eert, is het groote niet weerd". is een van zijn leuzen. Zoo liet hij in zijn aanvangsjaren op de hoeve van Ava koebi, gelegen in een prachtig land schap met ebbenboomen en wilde die ren, door negers inlandsche beesten en poppetjes snijden uit ebbenhout en ivoor en voerde die uit naar de beschaafde wereld, waar ze gaarne werden gewild als kunstwerkjes van primitieve volke- 150 2e per. 155 156 151 t.m. 154 Alg F en G 161 162 163 157 tm.160 Alg. 167 Algem. 21 Nov. t.m. 9 Oec. 1941 Bij een beschouwing van de huidige internationale positie werd van bevoegde zijde opgemerkt, dat thans belangrijke di plomatieke en politieke gebeurtenissen cp den voorgrond staan. De jongste bespre kingen te Berlijn, ter gelegenheid van de verlenging van het antikominternpact, le verden het bewijs, dat het afweerfront tegen het bolsjewisme steeds groeiende is: Zeven nieuwe staten traden tot het anti kominternpact toe, hetgeen als een groot succes voor de Duitsche diplomatie mag gelden. Voorts hebben zich nieuwe be langrijke internationale gebeurtenissen voorgedaan, in de eerste plaats de samen komst Pétain-Göring. Hier werd de sa menwerking tusschen Frankrijk en Duitschland besproken, niet principieel, want zoodanig is zij reeds lang vastgelegd, j maar er moesten nieuwe lijnen uitgestip peld en enkele misverstanden opgeheven worden. Dat deze punten zeer belangrijk ■waren, kan blijken uit het feit, dat Pétain op zijn hoogen leeftijd voor de eerste maal een reis naar het bezette Fransche gebied maakte en dat Göring zijn drukke werk zaamheden onderbrak en naar het Westen reisde. Symptomatisch is het dat intus- schen een nieuw Fransch legioen naar het Oosten is vertrokken. Van belang zijn verder de Engelsch Finsche betrekkingen. Na den mislukten stap van Amerika om Finland er toe te bewegen, den strijd af te breken, heeft Engeland een poging gedaan. Ook deze is tot mislukking gedoemd. De beslissing zal spoedig vallen en vermoedelijk zal dit uit kopen op een afbreken van de betrekkin gen tusschen Engeland en Finland. In bet middelpunt der belangstelling staat verder het AmerikaanschJapan sche conflict. Wanneer men van de zijde der Angelsaksische staten en hun bond- genooten, waaronder ook Ned. Indië om vangrijke maatregelen neemt, zooals thans is geschied, dan doet men dit met een be paald opgezet doel. Intusschen kwam het schitterende wapenfeit van den Duitschen hulpkruiser „Cormoran” die de „Sydney” in den grond boorde, een wapenfeit, dat slechts eenmaal in de wereldgeschiedenis zal te boek worden gesteld, terwijl de naam van den fregatkapitein, den comman- dant van de „Cormoran” voor de geschie denis onsterfelijk is geworden. De hoofdpunten, waarin het in het Oost-Aziatische coinflict gaat zijn als volgt te formuleeren. 1. Men wil Japan er van afhouden, zijn strijdkrachten in Indo-China te verster ken. Dit houdt verband met de wapenle- veranties van Amerika en Engeland aan China. 2. Men heeft hoogstwaarschijnlijk bet doel de onderhandelingen Japan Amerika in troebel vaarwater te brengen in de verwachting, dat Japan militair niet sterk genoeg is en niet gereed. De ver scherping van de spanning blijkt ook uit het standpunt van den G.G. van Ned. In dië ten aanzien van het vertrek van den beer van Mook. 3. De strijd om Rostof. De bolsjewieken hebben verschillende Siberische divisies ingezet en rekenen er dus op dat Japan niets tegen Rusland zal ondernemen. De heele houding van de Angelsaksische sta ten kan ook op bluf berusten. Het Engel sche ontlastingsoffensief in Afrika is mis lukt. Duitschland heeft niet noodig dat zijn Afrikaansch contingent voor den strijd in het Oosten vrijkomt Hall over Japan Op de persconferentie van Woensdag heeft minister Huil er Japan van be schuldigd, in de veroverde gebieden een militaire geweldheerschappij te hebben opgericht, meldt U.P. Engelsche eilanden aan Amerika verpacht? De Californische radiomaatschappij heeft Woensdag een Japansche radio- uitzending opgevangen, waarin een be richt uit Sjanghai gebracht werd, volgens hetwelk de Ver. Staten 3 niet-genoemde eilanden in den Indischen Oceaan van Engeland zullen pachten. De Japansche omroeper verklaarde, dat dit weer een voorbeeld is, dat de hebberige handen van de Ver Staten over den Pacific grijpen. ding werd beantwoord met een chèque van ten minste 1000 francs. Reading was de afgod van deze eerbiedwaardige dame en zij geraakte nooit uitgepraat over de humanitaire gevoelens van den' Amerikaan. En nu zat Reading tegenover een dienstoverste van de mijnen en onder- teekende een contract, waarbij hij zich verbond jaarlijks twaalf duizend ton ge rookte visch te leveren voor het in- landscb personeel. Zoo namen zijn za ken al weer uitbreiding. Hij had van de regeering voor een tijd van vijf jaar een vischvergunning verkregeL Eduard-meer, gelegen op 120 afstand van de goudmijnen, grens van Brltsch-Oeganda. Nadat het document in orde was, zei de dienstoverste: —Nu nog de handteekening van den tegengegaan. Maar, aldus gaat het blad verder, deze zaak moet voorzichtig worden behandeld, want Engeland wenscht geen „Churchill-jeugd”. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen Geeft recht op 1 koopen van Petroleum Petroleum K.F. Brandst.’) 01 tfm 04 H.K. Brandst. 05 t/m 07 H.K. Brandst. H.K. Brandst.’) G steren zijn de 12.000 pakketten verzonden vóór de Hollandsche vrijwil ligers aan het Oost front. Honderden dames hebben de Kerstpakketten in één dag gereed ge maakt in het Kur haus te Scheve. ningen. (Polygoon-Meyer) 50 gram Scheerzeep Hierop geen Anthraciet verkrijgbaar Hierop uitsluitend Turf verkrijgbaar. galerij naar en legde het ver- Dat was een i het de Reading. verbreidde, kwam Ten in de n^etaaL De regeering legde beslag dueel tot en met 6 Oct. 1941 23 Nov. 1941 trekken, armer dan zij waren gekomen. Reading bleef. Het bleek spoedig, dat hij over twee zaken beschikte, welke een mensch in de wereld kunnen vooruithelpen: geld... en verstand. Hjj ging de toenmalige di rectie van de jonge mijnen opzoeken en het bleek, dat hij wonderwel op de hoogte was geraakt van de ontginnings- mogelijkheden. Als ik mij niet vergis, zei hij, u: gaan en denkbeeldige honderden blanken zullen veel duizenden doen. werd hém glimlachend geantwoord, doe het maar. En Reading deed het. Hij kocht van de regeering groote stukken vruchtba ren grond en begon plantages aan te leggen. Op een hoogvlakte, buiten het bereik van de tsé-tsê-vliegen, bracht hij een veestapel samen. Als er in de mijnen een ton maniok- bloem of mais te kort was, of men wou het rantsoen aanvullen met bananen, dan wist men steeds, dat men gerust een beroep kon doen op de voorraad schuren van Reading. Daarenboven bouwde hij in de admi nistratieve posten factorijen, waar de *8 .j. ‘4

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5