I het ambt van van politie van Opheffing directeur-generaal GBLOM MESKER Prikkelen de keel Steuiïverleening stilgelegde bedrijven aan BINNENLAND KUNST EN LETTEREN LAATSTE TELEGRAMMEN STADSNIEUWS RECHTZAKEN 2e bl. Verordening verèchenen DE NIEUWE WEGEN VERKEERSREGELING JUWELIER HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT Nederlandsche boeren in het Oosten Besluit op het Verzekerings wezen 11 HAAGSCHE COURANT Vrijdag 5 Dec. Opheffing der salariskorting van 5 pCt. pag. 2 - PLAATS 9 - TELEFOON 115221 van Beschikbaar zijn van motorrijtuigen Gemeentebegrooting van Amsterdam het CONCERT AAN DEN HOFWEG ONDERWIJS EN KERK Weest zuinig met licht en gas Het is uw eigen belang. 1941 Neem dan direct een tbanftavin’ I PASTU.LK om keelontsteking, verkoudheid of griep te voorkomen. LANGE RIJEN MENSCHEN WACHTEN VOOR WONINGINRICHTING EN BINNENHUISARCHITECTUUR UITREIKING VITAMINE-D- TABLETTEN PARKSTRAAT 10-DEN HAAG De kostwinnersvergoeding wegens militairen dienst Bevoegdheden overgegaan op den gevolmachtigde voor de reorganisatie de Nederlandsche politie OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant Nederlanders wordt aangeraden China te verlaten Dagelijks honderden aanvragen om hulpverleening Een verrassing voor Rijksambtenaren Nieuwe vijandelijke aanvallen in Zuiden van het Oostelijke front mislukt Aan nog werkende onder nemingen kunnen heffingen worden opgelegd Plichten voor den voetganger slechts van (Wordt vervolgd.) Voor het stedelijk bureau van Winterhulp van ■Baa^M«SBMBBBax=====x==ax==E=s===r=SH«sses5smSMHi Doos 30 postilles 70 et. Doos 6 100 pastilles f 1.70 om te Arrondissements-rechtbank UITSPRAKEN Bij besluit van den secr.-generaal van het departement van Financiën, is W. Brandenburg benoemd tot hoofdcommies bij het departement van Financiën. nog langer. Dat weet men natuurlijk wel, maar men rekent er op, dat er toch eens ’n eind zal komen aan al die aanvragen. In de afgeloopen zes weken is het aantal aan vragen om bijsteun reeds tot 18.000 opge- loopen En nog wast de stroom. De nood is hoog gestegen verzekerde ons de direc teur van jiet stedelijk bureau, doordat de levensstandaard omhoog is gegaan, terwijl de inkomens gelijk bleven of terugliepen. De bijsteun van Winterhulp Nederland is niet meer een welkome toeslag in duizen den gezinnen, maar een absolute noodza kelijkheid. Vandaag en morgen houdt Winterhulp Nederland lijstencollecte. Men houde zich Extra bericht groote getallen krijgs gevangenen en gewonden. Steunt de Nederlandsche Ambulance v/h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, ’s-Gravenhage. van de Nederland- voor Nijverheid en Bij besluit van den secr.-generaal van het departement van Btoa nAandsche Za ken, is G. A. Visser tot brn^meester van de gemeente Nootdorp benoemd, NED. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVER* HEID EN HANDEL Gistermiddag werd door het departe ment ’s-Gravenhage sche Maatschappij Handel een gemeenschappelijke koffie maaltijd gehouden in Hotel Central. Op deze bijeenkomst heeft de heer P. F. W. Mouton een interessante lezing met licht beelden gehouden over L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst Tekort van bijna 26 millioen Blijkens de ontwerp-begrooting voor de gemeente Amsterdam voor 1942 wordt geraamd, dat de uitgaven de inkomsten met 25.800 000 zullen overtreffen. Deze einduitkomst is gunstiger dan die van de begrooting voor 1941, waarop het tekort 26.456.000 bedroeg. Geen aftrek meer van invaliditeitsrente De persdienst van het N.V.V. schrijft ons o.m.Op 16 Augustus 1941 werd een verordening afgekondigd betreffende tij delijke verhooging van bepaalde sociale verzekeringsrenten met een tijdelijken toeslag. In deze verordening werd o.a. be paald, dat deze bijzondere toeslagen bui ten beoordeeling blijven van de aanspraak op steun krachtens eenige door de over heid vastgestelde steunregeling en der halve bij de vaststelling van het bedrag van zoodanigen steun buiten aanmerking blijven. Nu waren er nog vele invaliden uit de oorlogsdagen van het vorige jaar, die nog een kostwinnersvergoeding genie ten, doch waarvan de tot dan toe uitge keerde invaliditeitsrente werd afgetrok ken. Als gevolg van een desbetreffend verzoek van de sociaal-economische afdee- ling van het N.V.V. heeft het hoofd van het afwikkelingsbureau thans bepaald, dat met ingang van 30 November 1941 voor alle militairen, dus ook voor de niet-oor logsgewonden, de invaliditeitsrente, welke aan deze personen is toegekend, niet meer in mindering behoort te worden gebracht op de toegekende kostwinnersvergoeding. Mocht tot dusver bij de uitbetaling van kostwinnersvergoeding met genoten invali diteitsrente ten onrechte rekening zijn ge houden, dan behoeft de daardoor te veel uitbetaalde kostwinnersvergoeding niet! van belanghebbenden te worden terugge vorderd. S.P.T. meldt uit ShanghaiHet Neder landsche gezantschap in Peking en het Nederlandsche consulaat in Hongkong heeft alle in China wonende Nederland sche onderdanen aangeraden, het land te verlaten. O nder w ijsbenoemi ngen De burgemeester heeft benoemd: tot onderwijzer aan de openbare school Pas- teurstraat 305 de heer C. Moor, kweeke- ling met akte bij het openbaar lager on derwijs te Amsterdam; tot onderwijzeres aan de o.l. school (Weissenbruchstraat 190 mej. J. G. Veld, tijdelijk onderwijzeres bij het o.l.o. te Amsterdam; tot onderwij zer aan dezelfde school de heer J. Koel- ma, tijdelijk onderwijzer bij het o.l.o. al hier; tot leeraar bij het gemeentelijk avondnijverheidsonderwijs, belast met de leiding van de gemeentelijke avondnijver- heidsschool voor jongens Hooftskade 194a den heer J. Dam, onderwijzer bij het openbaar buitengewoon l.o. alhiér; tot leeraar bij het gemeentelijk avondnijver heidsonderwijs, belast met de leiding van de gemeentelijke avondnijverheidsschool voor jongens Sloepstraat 76, den heer F. Het D.N.B. meldt uit Krakau: De Kra- kauer Zeitung meldt, dat de eerste groep Nederlandsche boeren, die naar het Oosten zijn vertrokken, als bedrijfsleider zullen optreden in de dorpen, hofsteden en de vroegere kolchozen, waar zij met behulp van de bevolking de landbouwmogelijk- heden van het Oostelijke gebied zullen ex- ploiteeren en aan de voorziening van Europa dienstbaar zullen maken. De eer ste groep bestaat uit een honderdtal boe ren, nieuwe groepen zullen binnenkort volgen. In Januari zullen zich waarschijn lijk 400 Nederlanders als kolonisten naar het Oosten begeven. De leeftijd der boe ren van deze eerste groep varieert tus- schen 19 en 53 jaar. De Nederlandsche boeren zullen eerst vier weken verblijf houden in een kamp te Litzmannstadt, waar zij vertrouwd zullen worden ge maakt met hun taak en de nieuwe ge reedschappen. Van Litzmannstadt bege ven zij zich naar hun plaatsen van be stemming in Wit-Rusland en de Oekraine. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie, waarbij met ingang van 1 Dec. j.l. het ambt van di- Wie zich ’s ochtends heel vroeg, zoo om een uur of vier den slaap uit de oogen wrijft, zich aankleedt en langs het stede lijk bureau van Winterhulp Nederland Prinsestraat 57, fietst of wandelt, zal er tot zijn verbazing wachtende menschen kunnen opmerken. Zij staan daar huive rend en bibberend in hun dunne, versleten kleeren te wachten, totdat de deuren van het bureau opengaan. Dat geschiedt om 9 uur. Van vier uur af wordt de rij steeds langer, totdat hij eenige honderden men schen telt. Aan de loketten, waar de aan vragen om hulpverleening worden behan deld, wordt met man en macht gewerkt en eenige honderden personen krijgen per ochtend een beurt, maar de rij wachten- den wordt niet kleiner, zij groeit eerder, W Krens, hoofd van de^ openbare school want steeds komen er menschen bij, zoo- dat de directeur van het bureau er ten einde raad toe moet overgaan nummertjes uit te reiken aan hen, die niet meer aan de beurt kunnen komen. Zij zullen den anderen dag voorrang genieten. Ja, maar zjilt u zeggen, dat is struisvogelpolitiek, „MARIKEN VAN NIEUMEGHEN” De eerste voorstelling van de waerach- tige ende een seer wonderlijcke Historie van Mariken van Nieumeghen, die meer dan seven laren metten Duvel woende ende verkeerde, wordt Zaterdag 6 December, des avonds om kwart over zeven, door het Residentie Tooneel (directeur Dirk Ver beek) in den Stadsschouwburg gegeven- Deze nieuwe enscèneering staat onder re gie van Johan de Meester, die ook de door Willem Deering uitgevoerde décors heeft ontworpen. Het vijfde abonnementscoo. cert van het Residentie-Orkest van de reeks Zondagmiddag- en Woensdagavond. concerten,zal worden gegeven op Zon dag 7 Decemper 2.30 uur, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Het concert zal onder leiding staan van Frits Schuurman. Solist is Jiri Straka, viool, •Het programma omvat de volgende wer ken: 1. J. van Bree, Concert.Ouverture; 2. H. Andriessen, variaties en fuga, op een thema van Joh. Kuhnau; 3. N. Paganini, Vioolconcert in D. gr. terts (in de bewer king van Wilhelmj)4. A. Dvorak, vierde Symphonie in G. gr. terts. In Pulchri Stu’dio teekeningen en manscha] Nederlandse! scholen en in den dagelijkschen dienst; 4. het verhoogen van de arbeidsvreug de en de ontwikkeling van de besluit vaardigheid, alsmede de versterking van het verantwoordelijkheidsgevoel in het officierskorps; 5. het voortdurend op de hoogte hou den van den secretaris-generaal van bij zondere gebeurtenissen op politiegebied in Nederland. De inspecteur-generaal wordt in de uitoefening van zijn taak, voor zoover zij de Nederlandsche marechaussee betreft, bijgestaan door den inspecteur der mare chaussee. Deze maakt deel uit van den staf van den inspecteur-generaal. Zijn werkzaamheden liggen binnen de alge- meene grenzen der bevoegdheid van den inspecteur-generaal. Ned. -Herv. Kerk. Beroepen te Am sterdam (vac. ds. T. G. v. Reeuwijk, ds. Y. Alkema te Aalsmeer en in de vac. ds. H. Bakker ds. M. Groenenberg te Vlaar- dingen. Aangenomen naar De Bilt (3e pred. pl.) ds. D. Veldkamp, te Valkenburg (Z.H.); naar Êext de heer W. C. Ligthelm, cand. te Voorburg. Geref Kerken. Benoemd tot huip- pred. te Rotterdam-Delfshayen (voor den arbeid onder de schippers) M. de Wit, cand. en hulppred. te Rotterdam-Zuid. Aangenomen naar Apeldoorn (4e prea. pl) ds. A. S. Timmer te Bedum. Het heden verschenen verordeningen blad bevat een besluit van den secr.- gen. voor bijzondere economische zaken en van de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën, van Jus titie, van Sociale Zaken, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Bin- nenlandsche Zaken betreffende het ver zekeringswezen. Hierin wordt bepaald, dat de zorg voor de zaken betreffende het verzekeringswezen berust bij den secretaris-generaal voor bijzondere eco nomische aangelegenheden, die de op het gebied van het verzekeringswezen noodige voorschriften uitvaardigt. Hij kan in het bijzonder voorschriften uitvaardigen betreffende1. de uitoefe ning van het toezicht op verzekerings ondernemingen 2. de uitoefening van het verzekeringsbedrijf; 3, de bestraffing van overtreding van dit besluit en van de ter uitvoering of aanvulling van dit besluit uitgevaardigde voorschriften. Voorts bevat het besluit o.m. de vol gende bepalingenVoor de oprichting, fusie en liquidatie van verzekeringson dernemingen is, onverminderd de overi gens geldende wettelijke bepalingen en rechtsvoorschriften, de goedkeuring van den secretaris-generaal vereischt. De se cretaris-generaal kan voorschriften uit vaardigen tot regeling van de premieën en bijdragen, van welken aard ook, als mede van de vergoedingen voor gevol machtigden en tusschenpersonen in het verzekeringsbedrijf. De verzekeringska mer ressorteert onder den secretaris generaal. De op het gebied van het ver zekeringswezen besluiten, ministerieele beschikkingen en sedert 10 Mei 1940 af- gekondigde besluiten en andere rechts voorschriften blijven van kracht en dit besluit vindt geen toepassing voor zoo ver bedoelde wetten en voorschriften afwijkende bepalingen bevatten. Het besluit treedt heden in werking. Vrijgesproken van oplichting Tegen den 21-jarigen koopman J. P., al hier had het O M. wegens oplichting acht maanden gevangenisstraf gerequireeed. Verdachte zou zich per telefoon in verbin ding hebben gesteld met een filiaalhou der van de firma Korlvinke alhier, en zich daarbij hebben voorgedaan als een Duitscher, die voor een Duitsche autoriteit toegangsbewijzen wenschte te ontvangen voor een voetbalwedstrijd, welke bij dien filiaalhouder in voorver koop verkrijgbaar, waren. Deze had, daarop de gevraagde biljet ten afgegeven. Later zou zijn gebleken, dat P. de opdrachtgever was, die een val- sche hoedanigheid had aangenomen bij het telefoongesprek. De rechtbank achtte het aan verdachte ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen en sprak hem daarvan vrij. door de betrokken bedrijfsgroepen. De secretaris-generaal verleent deze goed keuring, de hoofdgroep industrie gehoord. Hij kan aanwijzigingen geven ter wijzi ging der regeling. Hij kan een bedrijfs groep opdragen een steunregeling vast te stellen. De bedrijfsgroep, waartoe de onderneming behoort, beslist omtrent het verleenen van steun na de daarvoor in aanmerking komende vakgroep te hebben gehoord en onder goedkeuring van de N.V. Maatschappij voor industriefinancie ring. De laatste besluit niet dan na het bevoegde Rijksbureau te hebben gehoord en geeft aan dit bureau zoo spoedig mo gelijk kennis van het genomen besluit. Tegen de beslissing van de bedrijfsgroep kan door de belanghebbende onderneming beroep worden aangeteekend bij den secretaris-generaal. Tegen een besluit van de N.V. Maatschappij voor industrie financiering kan binnen veertien dagen, nadat zij daarvan aan de betrokken be drijfsgroep mededeeling heeft gedaan, door deze bedrijfsgroep beroep worden aangeteekend bij den secretaris-generaal. De steun mag niet meer bedragen dan noodzakelijk is tot instandhouding van het stilgelegde bedrijf. Bij het verleenen van steun kunnen voorwaarden in het bijzonder ook met betrekking tot het stellen van zakelijke of persoonlijke zekerheid en met betrekking tot even- tueele terugbetaling van het voorgescho ten bedrag worden gesteld. Straffen Lij het ingebreke blijven van betalingsplicht Tegen hem, die, na tot betaling van een verschuldigde heffing gesommeerd te zijn, in gebreke blijft aan zijn betalings plicht te voldoen, kan degene, die de hef fing heeft opgelegd, een dwangbevel, medebrengende het recht om de goede ren van den schuldenaar zonder vonnis aan te tasten, uitvaardigen. Binnen dertig dagen na de beteekening staat verzet tegen het dwangbevel open door dag vaarding van dengene, die het dwang bevel heeft uitgevaardigd. Het verzet schorst de tenuitvoerlegging van het dwangbevel. Deze schorsing kan evenwel in kort geding worden opgeheven. Met hechtenis van ten hoogste zes maanden of een boete van ten hoogste vijfduizend gulden kan worden gestraft hij. die een gestelde voorwaarde voor de verleening van steun niet, of onvolledig nakomt, of die bij het doen van opgaven in ver band met de uitvoering van het besluit onjuiste mededeelingen doet. Indien deze feiten opzettelijk worden beagan kan een straf van ten hoogste een jaar gevange nisstraf of ten hoogste vijftigduizend gul den boete worden opgelegd. Over alle misdrijven en overtredingen, waartegen in dit besluit straf is bedreigd, oordeelt in eersten aanleg bij uitsluiting de econo mische rechter. Dit besluit treedt 6 De cember in werking. een aanval gedaan op de stad it. Giovanni in de provincie Reg- i en Naar het „Utr. Nieuwsblad” verneemt wordt de korting van 5 pCt. op de salarissen van de Rijksambtenaren op geheven, Aan dezen maatregel wordt terugwerkende kracht verleend tot 1 Aug. 1941. Genoemd blad teekent hierbij het volgende aan: Zooals men weet werd op 1 Jan. 1936 op de salarissen van de landsdienaren een koiling van 5 pCt. ingesteld. Deze korting droeg een tijdelijk karak ter en moest dienen om den zorgelijken toestand van ’s lands financiën te ver beteren. Hiervoor werd van het Rijksper soneel door het toenmalige kabinet een offer gevraagd, dat in den vorm van deze korting moest worden gebracht. 28 Sep tember 1936 kwam de devaluatie toch, maar de tijdelijke korting werd niet op geheven. Dit is door de rijksambtenaren steeds als een onrecht aangevoeld en de verschil lende vakvereenigingen hebben onver moeid geijverd voor de opheffing er van. Het was zelfs al zoover gekomen, dat ver schillende ambtenaarsgezinnen reeds voor den oorlog op den rand van de armoede leefden. Wat dat in dezen tijd zeggen wil begrijpt een ieder. De opheffing van deze korting moet niet worden beschouwd als saiarisverhooging of salarisverbetering. Het is een gedeeltelijk herstel van gele den onrecht Ongetwijfeld zal deze maat regel met vreugde worden begroet. In dui zenden ambtenaarsgezinnen wordt de druk der tijden door deze St. Nicolaasverrassing nu eenigszins verlicht. MARSCH VAN HET WACHTBATALJON VAN HET LUCHTWAPEN Het Wachtbataljon van. het Duitsche Luchtwapen zal op zijn morgen te houden marsch, de volgende route volgen: Wasse- naarscheweg, Koninginnegracht, Prinses- segracht, Heerengracht, Korte Poten, Plein, Lange Poten, Kapelsbrug, Lange Poten, Plein, (om 1 uur voorbijmarsch langs het voormalige departement van Defensie) Lange Houtstraat, Tournooi- veld. Lange Vijverberg, Kneuterdijk, Parkstraat, Alexanderstraat, Plein 1813, naar de Sophialaan. LUITENANT-GENERAAL b. d. R. TEN SELDAM 70 JAAR A.s. Maandag viert de heer R. ten Sel- dam alhier, luit.-generaal b. d. zijn lOsten verjaardag. De heer ten Seldam werd 8 Dec. 1871 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de H. B.S. aldaar en vervolgens de Mil. Acade mie te Breda om in 1891 officier te wor den. Hij vertrok vervolgens naar Indiê, waar hij tal van rangen doorliep. Terug- 1 gekomen in Nederland werd hij leeraar 'i aan de Hoogere Krijgsschool. Als Indisch officier nam hij deel aan de krijgsverrich tingen in Atjeh en Celebes, waarom hij met de Militaire Willemsorde werd begif tigd. De heer ten Seldam is secretaris van de Vereen, van officieren-dragers dezer orde. In de kringen van den Ned. Prot. Bond is de heer ter> Seldam geen onbekende. Hij diende vroeger de Haagsche afdeeling als bestuurslid en penningmeester en heeft thans opnieuw in het bestuur zitting. De krasse 70-jarige, die een trouw deel nemer is geweest aan allerlei tochten van den A.N.W.B., zal op zijn verjaardag ver hinderd zijn te ontvangen. voor buitengewoon l.o., Sloepstraat 76, al hier. De burgemeester heeft, op haar ver zoek, met ingang van 1 Januari 1942 eervol ontslag verleend aan mej. A. C van den Berg als handwerkonderwijzeres u uav ,B bij het o.l.o. en als leerares bij het ge want dan wordt den anderen dag de rij meentelijk avondnijverheidsonderwijs. i x ,.2, Morgenmiddag zal in de jeugdherberg De Zeemeeuw, Vijzelstraat te Scheveningen, een aantal kinderen uit behoeftige gezinnen door St. Nicolaas ont haald worden. Na afloop zullen de trek kers de jeugdige bezoekers naar huis brengen. Naar wij vernemen heeft dr. A. de Bondt, predikant bij de Geref. Kerk van ’s-Gravenhage-West, die vorige week in het Gem.ziekenhuis is opgenomen, al daar een operatie ondergaan. De behan delende geneesheeren zijn momenteel over den toestand van den patient zeer tevreden. Wij Verkoop en Juweelen Goud en Zilver te Reparatie atelier Luchtaanvallen in het gebied van Moskou HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 5 December. (D.N.B.) Het opperbevel der Weermacht deelt mede: In de Zuidelijke zóne van het Oostelijke front zijn nieuwe aanvallen van den vijand mislukt. Bij de beschieting van voor den oorlog belangrijke doelen te Leningrad werden in een munitie.opslagplaats hevige ontploffingen en groote branden veroor zaakt. Na dé vlucht uit Hangö zijn met het troe pentransportschip Stalin” nog verschei dene andere sovjetschepen op Duitsch— Finsche mijnvelden geloopen. Daarbij zijn een troepentransportschip van 3000 ton, een stoomschip van 700 ton en een bolsje wistische motortorpedoboot gezonken. Sterke formaties van de luchtmacht heb ben in het Zuidelijke deel van het front en in het gebied om Moskou aanvallen gedaan op stellingen en veldversterkingen van den vijand. De bolsjewisten leden zware verliezen en verloren een aanzien lijk aantal stukken geschut en voertuigen, De luchtmacht heeft geslaagde nachtelijke aanvallen gedaan op Moskou en Le ningrad. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Ita- liaansche troepen aanvallen van vijande lijke verkenningsafdeelingen afgeslagen. Duitsche en Italiaansche formaties duik bommenwerpers hebben Britsche pantser- concentraties in het Zuiden van de Mar- marische woestijn verstrooid. Des nachts werden bomtreffers geplaatst op vliegvel den en ravitailleeringswegen van den vijand in het gebied van Sidi Barani en Mersa Matroeh. Tijdens luchtgevechten hebben Duitsche jagers 7 Britsche jacht- toestellen neergeschoten. Een Duitsche duikboot heeft voor de kust van Cyre- naica een Britschen torpedojager door tor pedo’s beschadigd. Zondagmiddag van 1213 uur Het programma van het concert aan den Hofweg 7 December a.s. van 1213 uur, te geven door het muziekkorps van den Weermachtsbevelhebber in Neder land onder leiding van kapelmeester Boss, luidt als volgt: 1. Des grossen Kurfürsten Reiter- marsch, Graf. v. Moltke; 2. Ouvertüre zur Oper: Tannhauser, Wagner; 3. Zweite Ungarische Rhapsodic, Liszt; 4. Geschich- ten aus dem Wiener Wald, Walzer, Strauss; 5. Hochzeitszug auf Troldhau- gen, Grieg; 6. Adlerflug, marsch, Blan kenburg. recteur-generaal van politie is opgeheven en diens taak en bevoegdheden zijn over gegaan op den gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Neerlandsche politie. Mede behoort tot de taak van den ge volmachtigde de behandeling van alle aangelegenheden betreffende de politie, die niet aan den inspecteur-generaal zijn opgedragen. In het bijzonder is de gevolmachtigde bevoegd ten aanzien van de volgende aangelegenheden: 1. De reorganisatie der Nederlandsche politie, daaronder begrepen de aangele genheden, welke betrekking hebben op de vereenigingen, bonden en fondsen van politie-ambtenaren; 2. wetgeving en recht ten aanzien van de Nederlandsche politie; 3. de werving van politiepersoneel; 4. f Plaatselijke gevechten ten Westen van Bardla ROME, 5 December. (Stefani.) Het Ita liaansche weermachtbericht luidt: In de Marmarische woestijn intensieve bedrijvigheid onzer artillerie tegen stellin. gen en gemotoriseerde strijdmiddelen voor Tobroek. Aan het front van Solloem be drijvigheid der wederzijdsche artillerie. In den sector Bir el Gobi ten Westen van Bardia worden nog plaatselijke gevechten geleverd. In den nacht van 3 op 4 Decem ber hebben vijandelijke vliegtuigen brand veroorzaakt in het veldlazaret van een on zer divisies en het met de schietwapens aangevallen. Engelsche oorlogsschepen hebben zonder resultaat de kust ten Wes. ten van Tobroek beschoten. Italiaansch Duitsche luchtformaties hebben in het ge bied ten Zuidoosten van Bir el Gobi, in weerwil van het aanhoudende slechte weer herhaaldelijk vijandelijke troepenconcen traties en gemechaniseerde strijdmiddelen aangevallen. Vijf Britsche vliegtuigen hebben gister middag Villa S1 gio, Calabrië. Zij wierpen bommen schoten met de boordwapens, zonder ern stige schade aan te richten. Eenige per sonen werden gewond. Onze jachtvlieg tuigen kwamen snel tusschenbeide en schoten 3 vijandelijke vliegtuigen neer. Een officier werd gevangen genomen. Onze luchtmacht heeft de vliegvelden op Malta aangevallen. worden teekeningen en beeldhouwwerken van leden geëxposeerd. 10. de kleeding, uitrusting en bewape ning der Nederlandsche politie; 11. de huisvesting en verzorging der Nederlandsche politie; 12. huishoudelijke en comptabele aan gelegenheden der Nederlandsche politie. Leiding van de geheele geaniformde politie De inspecteur-generaal heeft tot taak de leiding van de geheele geüniformeer de Nederlandsche politie; deze taak be staat uit: 1. Het voortdurend algemeen toezicht op de geüniformeerde politie voor wat betreft de juiste uitvoering van alle aan haar opgedragen werkzaamheden; 2. het samentrekken en het gebruiken in gesloten verband van politie bij bij zondere gebeurtenissen, wanneer de plaatselijke sterkte niet voldoende is; 3. de uitvoering en het inspecteeren naast den gevolmachtigde van de opleiding der officieren, onderofficieren ippen van de geüniformeerde :he politie op de opleidings- de organisatie van en het toezicht op de opleiding van politiepersoneel; 5. het benoemen, bevorderen, ver plaatsen, detacheeren, op wachtgeld stel len, pensionneeren en ontslaan van poli tiepersoneel; 6. de aanschaffing en het gebruik van motorrijtuigen, vaartuigen en overig materieel door de Nederlandsche politie; 7. den technischen verbindingsdienst der Nederlandsche politie; 8. de geneeskundige verzorging politiepersoneel; 9. den veterinairen dienst der Neder landsche politie; voor oogen hoe en in welke mate er armoede geleden wordt, dat in duizenden gezinnen de distributiebonnen ongebruikt, als keukenkastvulling, blijven liggen, dat 2?an’ vrouw en kinderen niet genoeg te ®ten krijgen, onvoldoende dekking en klee- dlnK hebben en daarenboven niet kunnen stoken, omdat het geld voor den aankoop van kolen ontbreekt. Als men dat doet, dan zal men niet zoo hardvochtig zijn de collectanten onverrichterzake heen zenden. Groote belangstelling bij de moeders De afdeeling Kinderbescherming van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst die belast is met de distributie der van Rijkswege beschikbaar gestelde vitamine- D-tabletten, heeft over belangstelling niet te klagen. Aan alle gezinnen met kinderen jonger dan drie jaar, is een kaart gezon den, waarop voor elk van die kinderen een zakje tabletten, voldoende voor zes weken, gratis kon worden gehaald. Maan dag j.l. begon de uitreiking aan de ver schillende, reeds eerder bekend gemaakte posten en onmiddellijk stroomden de moe ders toe om de tabletten te halen. Aan het eind van dien eersten dag waren reeds 14:000 15.000 zakjes uitgereikt, hetgeen neerkomt op ongeveer 75 pCt. van het aantal ingeschreven gezinnen en Dinsdag bleef de drukte aanhouden. In som mige posten was de toeloop zoo groot, dat de beschikbare voorraad moest worden aangevuld. Slechts in enkele posten was de vraag minder groot. Met name in Sche veningen bleef de belangstelling de eerste dagen vrij matig. Overigens hebben de moeders, wier kinderen voor deze ver* strekking in aanmerking komen, zich ge* haast haar deel te halen. In het gemeentelijke gebouw aan bet Kerkplein 2 is een étalage gewijd aan de vitamine-verstrekking. Men ziet er een spelend kind onder twee beschermende handen en het opschrift: „Beschermt uw kind tegen rachitis”. Daarbij wordt dan de aandacht gevestigd op de gratis ver strekking van vitamine D aan aanstaande moeders en jonge kinderen. Een étalage, die op treffende wijze de beteekenis van deze verstrekking in beeld brengt en die veler aandacht trekt. Om de zes weken be gint een nieuwe verstrekking: de eerst volgende vangt dus op 12 Januari aan. Bij Verordening geregeld Als gevolg van de toenemende moei lijkheden bij de afwikkeling van het wegverkeer is het noodzakelijk nauwkeu rig toezicht te oefenen op de voertuigen der districten. Reeds volgens de thans geldende wettelijke bepalingen behoorde het tot de taak der rijksinspecteurs van het verkeer de noodige vervoergelegen- heid voor vitale transporten te garandee- ren, hetzij door requisitie van auto’s, hetzij langs den weg van overleg. Daar bij is evenwel gebleken, dat tal van on dernemers en tusschenpersonen, veelal met voorbijgaan van verordening no. 86/1940 van 5 Aug. 1940 over wisseling van verblijf, voertuigen hebben verkocht of door hun bemiddeling hebben doen vertrekken naar andere districten of ook naar het buitenland, zoodat in gevallen, waarin deze voertuigen noodig waren, daarover niet meer kon worden be schikt. Dergelijk eigenmachtig optreden kan onder de huidige omstandigheden leiden tot ernstige moeilijkheden bij de afwikkeling van het wegverkeer, dat in het algemeen belang ligt, en moet wor den verhinderd. Een nieuwe verordening van den secr.- gen. van het departement van Water staat, afgekondigd in verordeningenblad 49 van 5 December 1941 onder nummer 220/1941, bepaalt derhalve, dat voortaan elke verkoop of andere vervreemding, iedere wisseling van meer dan vijf dagen in het verblijf, elke uitvoer en elke ver huren of andere vorm van beschikbaar stelling van vrachtauto’s van een ton laadvermogen en meer of van autobussen naar het buitenland goedgekeurd moet worden door den Rijksinspecteur van het verkeer. Deze verordening vindt niet slechts toepassing op den eigenaar of houder van de vrachtauto, maar ook op perso nen, die voor dergelijke handelingen hun medewerking of bemiddeling verleenen. Ook heeft zij betrekking op handelingen ter voorbereiding hiervan: zoo wordt met name het opgeven van advertenties, die genoemde verboden handelingen beoogen, eveneens onderworpen aan de goedkeu ring van den bevoegden verkeersinspec- teur. Vpor de verleening van dergelijke ver gunningen is bevoegd de Rijksinspecteur van het verkeer, in wiens district de stand plaats van de auto is gelegen. Overtreding van de bepalingen dezer verordening kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of boete van ten hoogste 3000, terwijl bo vendien de betrokken auto in beslag ge nomen kan worden. Tegen overtreders zal met strengheid worden opgetreden. De Rijkscommissaris (commissaris-gene- raal voor financiën en economie) maakt hieromtrent bekend, dat ook toestemming noodig is, wanneer sprake is van een han deling ten gunste van een persoon, die de Duitsche nationaliteit bezit, of ten’ gunste van een Duitsche firma of een Duitsche instantie in en buiten Nederland. Verzoe ken van dezen aard worden door den ver keer si nspecteur voorgelegd aan den ge machtigde voor het verkeer over den kor ten afstand. In het heden verschenen Verordenin genblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart betreffende steunverleening aan stilgelegde bedrijven. In dit besluit wordt bepaald, dat aan ondernemingen, in wel ker bedrijven naar het oordeel van den secretaris-generaal of diens gemachtigde in verband met de huidige buitengewone omstandigheden de werkzaamheden zijn gestaakt, al dan niet bij wijze van voor schot, steun kan worden verleend. De middelen, waaruit de steunbedragen, als mede de daaraan verbonden kosten, moeten worden betaald, worden in de eerste plaats opgebracht door de takken van, bedrijf, waartoe de gesteunde onder nemingen behooren. Ter verkrijging hiervan kan de bedrijfsgroep aan de nog werkende ondernemingen heffingen op leggen overeenkomstig een regeling, wel ke zij, gehoord de daarvoor in aanmer king komende vakgroep, onder goedkeu ring van den secretaris-generaal vaststelt. De secretaris-generaal kan een bedrijfs groep opdragen door hem bepaalde hef fingen op te leggen. Ten behoeve van die ondernemingen, welke niet voldoende kunnen worden gesteund door den tak van bedrijf, waartoe zij behooren, kan de secretaris-generaal, de hoofdgroep in dustrie gehoord, ter verkrijging van de middelen, waaruit de steunbedragen en de kosten, verbonden aan de steunver leening, moeten worden betaald, voor alle nog werkende ondernemingen of voor bepaalde groepen van nog werken de ondernemingen een heffingsregeling vaststellen. Met de uitvoering van de regelingen is belast de N.V. Maatschappij voor industriefinanciering. De bedrijfs- en vak groepen zijn verplicht bij deze uitvoering haar medewerking te verleenen. De secre taris-generaal kan nader bepalen, welke ondernemingen van het betalen van de heffingen geheel of ten deelè kunnen worden vrijgesteld, op welke basis de heffingen zullen worden berekend en op welke wijze en bij wien tegen de vast stelling der heffingen beroep kan worden ingesteld. De secretaris-generaal kan ont heffing verleenen van het betalen van heffingen. De steun wordt verleend overeenkom stig regelingen, onder goedkeuring van den secretaris-generaal vast te stellen IV. Voor den voetganger heeft de nieuwe Wegenverkeersregeling positieve voor schriften. Ook hij zal ziich van den 9den December a.s. af aan bepaalde regels ge houden weten. De voornaamste daarvan laten wij hier volgen: 1. Waar voetpaden zijn, moet men er in beginsel gebruik van maken. Is dit niet het geval, dan gebruike men den berm, of den uitersten kant van den weg. (Aan te bevelen is den uitersten linker kant te kiezen, daar men dan het rijver - keer kan zien aankomen. (Spoorweg arbeiders plegen ook steeds op het lin kerspoor te loopen). 2. Op rijwielpaden mogen geen voetgangers wandelen. 3. Langs den kortsten weg en haaks, zon der onderbreking moeten rijwegen worden overgestoken 4. Op kruispunten, waar als zoodanig aangeduide oversteekplaat sen aanwezig zijn, moet van deze over steekplaatsen gebruik worden gemaakt. Men dient binnen de aangebrachte hekjes te blijven 5. Het blijven staan op hoeken indien daardoor het verkeer wordt belemmerd, is verboden. 6. Oversteken van den rijweg is slechts toegestaan, als ook het verkeer in de richting, waarheen men zich wil begeven is vrijgegeven. Op wegen, welke voor het verkeer met voer tuigen zijn gesloten, zijn bovenstaande voorschriften niet van toepassing. Op- en afspringen van trams e.<L voortaan verboden In den bebouwden kom mag ingestapt worden in openbare middelen van vervoer, bij daartoe aangewezen halteplaatsen. Op- en afspringen van. trams, bussen e.d. is verboden. Ook de Jeugd niet meer vrij de jeugd gelden de bepalingen, 4ar alle spel (ook met rijwielen, auto peds, rolschaatsen, vlieger oplaten enz.) is verboden. Ouders laat uw kinderen niet per autoped of op rolschaatsen naar school gaan. Alle spel dient daar beoefend te worden, waar niemand er hinder van heeft

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6