Duitsche U-booten in de Middellandsche Zee aan Geen opmerkelijke verandering het Oostelijke front 194V No. 18051. Officieele betrokken nota’s aan staten gezonden Japanners Op vragen van VERDUISTEREN overhandigen antwoord Roosevelt Roosevelt’s geheime oorlogsplan onthuld Engeland verklaart zich in oorlog met Finland, Hongarije en Roemenië Zaterdag 6 December. Met Duitschland voor een nieuw Europa Britsche oorlogsvloot Distributienieuws 166 zijn Duitsche bladen over de Britsche ultimata Betrekkelijke rust in Noord-Afrika Eerste gevolgen der geweldige bolsje wistische verliezen worden merkbaar Leningrad onder Duitsch artillerievuur De strijd ter zee il Zware verliezen voor de zu^en hebben Britsche verkennningsaanvallen afgeslagen Hangö tamelijk goed behouden gebleven Moskou gebombardeerd Geringe Amerikaansche hulp aan de Sovjet-Unie Weinig hoop dat verdere onderhandelingen succes De bennen 165 en ongeldig Dagorder van veldmaarschalk Mannerheim Een rede van Togo Hongarije wijst ultimatum af De Hongaarsche regeering heeft deze ongerechtvaardigde verklaring van Engeland voor kennisgeving aangenomen en is er van overtuigd, dat het geheele Hongaar sche volk achter zijn regeering staat De verklaring van den ministerpresident werd door het Huis van afgevaardigden met groote geestdrift begroet. Daarmede heeft het wetgevende college van het Hongaarsche volk de houding van de regeering van Hongarije, die den Engelschen ultimat'even eisch van de hand heeft gewezen, eenstemmig goedgekeurd. Afwijzend antwoord van de Roemeensche regeering De Roemeensche regeering heeft aan den zaakgelastigde van de Ver. Staten het antwoord van Roemenië overhandigd op het 1 December ingediende Engelsche ultimatum. De Roemeensche regeering wijst daarin den eisch van de Britsche regeering, haar gevechtshandelingen tegen het bolsjewisme te staken en haar troe pen tot den Dnjestr terug te trekken van de hand. Men is voorloopig niet voor, nemens de nota te publiceeren. Volgens inlichtingen uit officieele bron zijn er ook geen verklaringen over de notawisseling te vervrachten. Ook oorlogsverklaringen Heden: v. 5.28 u. nam. tot 9.35 u. v.m. Morgen: o. 5.28 u. nam. tot 9.36 u. v.m. Grotesk plan van Canada De verliezen van de Britsche luchtmacht De bezetting van Suriname Stimson geeft echtheid van hei gepubliceerde document toe Britten ontbieden nieuwe tanklormaties HAAGSCHE COURANT PRUS DEZEB COURANT: PRIJS DER ADVERTENT1EN: positie. blijkbaar tamelijk goed behouden geble- millioenenleger iet i Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz.' nummers 5 et, fr. p. post 10 et militaire Men kon waarnemen, dat een station door verschei dene bommen werd getroffen. Het Finsche Weermaehtberieht van gis teren bevatte o.a. de mededeeling, dat de bezetting van het gebied van Hangö is Ta Washington heeft men slechts wei nig hoop, dat het gisteren overhan digde Japansche antwoord de bestaan de spanning zal verzachten of kans biedt op succes belovende voortgezette onderhandelingen, zoo meldt de „New York Sun”. lang van de verwezenlijking eener econo mische autarkie binnèn de sfeer ran ge meenschappelijke welvaart verstevigen. het memorandum iber. gebrek aan piloten en laai, De Japansche ambassadeur Nomoera en de speciale ambassadeur Koeroesoe hebben gisteren in het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington het antwoord van de Japansche regee ring op de vraag van president Roo sevelt overhandigd. Roosevelt had ge: vraagd wat de Japansche troepenbe wegingen in Indo-China ten doel had den. In het antwoord wordt volgens Associated Press gezegd, dat de Ja pansche troepen in Indo-China gesta- tionneerd zijn volgens de overeenkomst met de Fransche regeering. De over-., eenkomst tusschen Japan en Frankrijk houdt in, dat Indo-China gemeenschap, pelijk zal worden verdedigd en de daar aanwezige Japansche troepen zijn niet grooter dan het in het verdrag vastgestelde aantal. De langs de Indo- Chineesche grens samengetrokken Chi- neesche troepen vormen een bedrei ging van de Fransche kolonie en de Japansche belangen aldaar. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 et per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan bet bureau van^dit blad” 10 ct meer. van plaatsen mijnen waren gelegd. Tot dusver zijn ongeveer 300 gevangenen ge maakt. het opdringen van de Duitsche 1 niet belemmeren. Leningrad wordt door het zware Duitsche geschut bestookt. Hoog oplaaiende vlammen toonden Donderdag, dat de munitie-opslagplaatsen van den vij and waren getroffen. Nieuwe uitvalspo- gingen der belegerden werden verijdeld. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den vorigen nacht belangrijke doelen in Moskou aangevallen. Reuter heeft In den nacht van Vrijdag op Zaterdag het volgende speciale bericht gepubliceerd Aan de Finsche, de Hongaarsche en de Roemeensche regeeringen worden offio.eele nota’s gezonden, als gevolg waarvan de oorlogstoestand tusschen deze regeeringen en Groot-Brittannië zal bestaan. De Hongaarsche ministerpresident en mihister van buitenlandsche zaken, von Bar- dossy, heeft Vrijdagmiddag om 17 uur 10 in het parlement medegedeeld, dat de Engelsche regeering door bemiddeling van het Amerikaansche gezantschap in Boe. dapest de Hongaarsche regeering een ultimatieve oorlogsverklaring heeft doen overhandigen. In het Engelsche ultimatum wordt gezegd: Engeland acht zich met Hongarije van 6 December om middernacht af in staat van oorlog te bevinden, indien Hongarije tot middernacht van den 5den December zijn troepen niet van het Oostelijk front terugtrekt. De Amerikaansche oarlogsleveranties aan de Sovjet-Unie zijn ver beneden de toezeggingen gebleven. Dit feit wordt thans ook volgens de „Washington Star” door ambtenaren van het bureau voor de leen- en pachtwet bevestigd. De oorzaak hiervan zou gezocht moeten worden in de langdurige organisatie, doch ook in het feit, dat zekere artikelen in het geheel 'niet meer beschikbaar zijn. De scheeps- ruimte, die ter beschikking staat, is daar enboven niet voldoende voor den langen weg, die deze transporten moeten afleg gen. Koeroesoe zou, naar de Britsche nieuwsdienst meldt, verklaard hebben, te hopen, dat de besprekingen worden voort gezet. Ass. Press meldt, dat Nomoera en Koe roesoe nog niet in het bezit waren van een antwoord van Tokio op 1 van Hull van 26 Novém Wat er aan voorafging Omtrent de bezetting van Suriname door troepen van de Vereenigde Staten publiceert blijkens een D N.B.-telegram uit Washington, het tijdschrift „News Week” eenige aanvullende ophelderingen. De regeering der Ver. Staten, zoo be weert dit tijdschrift, zou oorspronkelijk het voornemen hebben gehad haar eigen troepen tezamen met Braziliaansché een heden Suriname te laten binnenrukken. De ^Nederlanders zouden dit plan echter heb ben afgewezen en ook eerst na druk van den kant van Churchill zich bereid heb ben verklaard, tot goedkeuring van de be zetting door Amerikaansche troepen. Ove rigens, aldus het tijdschrift, betreft het bij de thans uitgezonden Amerikaansche troepen slechts versterkingen van de reeds sinds lang aanwezige formaties. Naar het D.N.B. verneemt, is geen opmerkelijke verandering in de situa tie aan de fronten ingetreden. De bols jewistische massa-aanvallen in de Zui delijke zóne hebben, ondanks de groot ste krachtsinspanning geen vorderin gen meer gebracht. De eerste gevol gen van de geweldige verliezen, die de bolsjewieken hier hebben geleden, schijnen reeds zichtbaar te worden. De frontlijn loopt nog steeds ten Oosten van Taganrog. De Duitsche luchtmacht heeft in het gebied rondom Rostof een waarlijk vernietigende actie ont plooid en alle vijandelijke concentra ties reeds in de kiem onder een hagel va# bommen gesmoord. De luchtactie der bolsjewieken neemt steeds meer af. Meening van Japansche bladen De Japansche pers richt zich in haar commentaren uiterst scherp tegen Cor dell Hull in verband met zijn ahti-Japan- sche uitlatingen op de persconferentie te Washington. De „Hotsji Sjimboen” noemt rijn houding „uiterst indiscreet” en zegt verder, dat de Vereenigde Staten de on derhandelingen totaal onoprecht voeren. Van belang is een artikel van den be kenden journalist Soho Tokoetomi in de „Nitsji Nitsji”, Hij maakt Amerika het verwijt, dat het denkt Japan met brutale dreigementen te kunnen intimideeren. „Waaraan moeten wij gelooven”. aldus Tokoetomi, „als we weten dat Amerika vriendschappelijk de rechterhand uitsteekt terwijl het in de linker een dolk houdt?” Intrekking can oerloven bij Australische luchtmacht Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de Australische minister van lucht vaart de intrekking van alle verloven bij de Australische luchtmacht en bij de troe pen in Darwin bekendgemaakt. Als reden voor dezen maatregel noemde de minister de „verscherping van den toestand in het Verre Oosten”. Het Australische oorlogskabinet heeft, tijdens zijn laatste zitting besloten, dat Australië zich tegen _,,alle eventualiteiten in den Stillen Oceaan” zal wapenen, meldt S.P.T. uit Canberra, Fransche ambassadeur bij ^Velles Associated Press meldt, dat de Fransche ambassadeur, Henry Haye, gisteren heeft geconfereerd met den onderstaatssecreta ris Welles. Alleen de algemeene politieke toestand zou zijn besproken. Associated Press vermoedt echter, dat mogelijk ook de situatie in het Verre Oosten ter sprake is gekomen, aangezien Indo-China een Fransche kolonie is. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Bijkantoor-, Scheveningen Keizerstr. sis, Fel. 550310; Filialen; Rijswija Kantoorboekn. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ru“S, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning. Goudsbloemlaan 3, Tel. 130263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a. Tel 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 72118? De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt in verband met berichten welke in de pers zijn verschenen betreffende het inleveren van de bonnen 165 en 166 van de Bon kaart Algemeen door het publiek bij de winkeliers, bekend, dat de publicatie van deze bonnummers onjuist is. Het inleve ren van genoemde bonnen door het pu bliek in den winkel en het in ontvangst nemen van die bonnen door de winkeliers heeft derhalve geen zin. Aangezien geble- keh is, dat in bepaalde gevallen het pu bliek reeds de met 165 en 166 genummer- I de bonnen van de Bonkaart Algemeen bij de winkeliers heeft ingeleverd wordt er op gewezen, dat deze nummers niet voor het koopen van distribufie-artikelen zullen worden aangewezen en derhalve waarde loos zijn. Degenen, die de bonnen 165 en 166 aan hun winkelier hebben doorgege ven, behoeven zich derhalve geen moeite te geven om deze weer in hun bezit te krijgen, ©e bonnen hebben voor de detail listen, die deze in ontvangst hebben ge nomen evenmin waarde, aangezien daar op geen toewijzingen zullen worden uitge reikt. De opperbevelhebber van het Finsche leger, veldmaarschalk Mannerheim, heeft ter gelegenheid van den Finschen zelf- standigheidsdag, een dagorder aan de troepen uitgevaardigd, waaraan wij het volgende ontleenen: Vandaag, dén 24sten verjaardag van de De Duitsche bladen wijden beschouwin gen aan de ultimata, die door Engeland gericht zijn aan Finland, Hongarije, en Roemenië. De „Völkischer Beobachter” schrijft o.m.: Schaamteloozer kon het in nerlijke bondgenootschap niet gedocumen teerd worden dan door deze oorlogsver klaring, waarmede Engeland den Snede- plichtige in Moskou den liefdedienst van een zinnelooze solidariteit wil bewijzen. Terwijl de volken van Europa, op het breede oorlogstooneel van het Oosten met zegevierende wapens een veilige toekomst smeden, wil Engeland het front der cul tuur en der civilisatie tegen de bolsjewis tische barbarij versplinteren. Anders dan als een schande voor ieder geciviliseerd volk kan deze actie niet gewaardeerd worden en de drieste inmen ging der Britten in de nieuwe orde der Europeesche toestanden is dienovereen komstig behandeld. De „Deutsche Allg. Ztg.” schrijft: En geland weet niéts meer van recht, waar digheid en eer. Finland’s houding Het Finsche blad „Uusi Suomi” ver klaart de houding van Finland in den oor log tegen de bolsjewieken en schrijft, dat een strategisch gunstige positie noodzake lijk is voor dé veiligheid des lands. De be weegredenen voor den verdedigingsoorlog zijn sinds den winteroorlog van 1939-40 niet veranderd. Toen echter heeft Groot- Brittannië een andere houding aan den dag gelegd. Britsche troepen in Libye zich uiterst moeilijke positie. T~ hiermede heeft het Britsche in het Nabije Oosten zich gezien lestina en Afrika te zenden, teneinde den strijd aan het Libysche front te kunnen voort zetten. „Op grond van de laatste gebeurtenissen aan den Stilleh Oceaan, die den toestand in Oost-Azië in toenemende mate in ge vaar brengen, staat Oost-Azië voor een weergalooze crisis”, aldus de Japansche minister van buitenlandsche zaken,, Togo, in eén korte redevoering, bij de opening van de driedaagsche Oost-Aziatische eco nomische conferentie te Tokio. Engeland, Amerika en de andere landen zoo zeide hij, willen nog steeds niet de Japansche idealen in het Verre Oosten be grijpen en belemmeren de poging van Ja pan om de nieuwe orde in Oost-Azië te vestigen, welke ten doel heeft een duur- zamen vrede en welvaart voor allen te bereiken. In een tijd als deze, is het hoogst belangrijk, dat de vertegenwoordi gers van Japan, Mandsjoekwo, en China bijeenkomen om te spreken en besluiten te nemen ten aanzien van maatregelen, die hun economische betrekkingen in het be- Naar Associated Press uit Ottawa meldt, zal Canada waarschijnlijk het voorbeeld van Engeland volgen en eveneens een verklaring afleggen, volgens welke de oor. logstoestand bestaat met Finland, Hongarije en Roemenië. De „Militarische Korrespondenz aus Deutschland” geeft het volgend overzicht van de Britsche verliezen in den oorlog ter zee De maand November geeft een ander beeld te zien, in zooverre als zich de aanvallen, van de Duitsche marine en de Duitsche luchtmacht, niet als in de laatste maanden, in hoofdzaak hebben gericht op de Britsche koopvaardijton- nage, doch in sterkere mate ook op de Britsche oorlogsvloot. Het door het opper bevel van de Duitsche Weermacht gepu bliceerde cijfer van 231.870 b.r.t. inzake de op den Atlantischen Oceaan tot zin ken gebrachte tonnage, is lager dan in de voorafgaande maanden. Er werden 39 schepen zwaar beschadigd, zoodat het in November veroorzaakte tonnageverlies, dat blijvend of van tijdelijken aard is, omstreeks 400.000 b.r.t. bedraagt. Sedert he^ begin van den oorlog zijn tot eind November door de as mogendheden meer dan 15.7 millioen b.r.t aan koopvaardijschepen ver nietigd. Uit de Duitsche oorlogsmaatregelen sedert den herfst van 1939 is gebleken, dat de Duitsche oorlogsleiding haar Weer- machtonderdeelen en wapenen zoo ge bruikt, als zij het voor dat oogenblik noodzakelijk acht. Uit dat oogpunt moet men ook het resultaat zien van den duik- bootoorlog op den Atlantischen Oceaan in November. Een deel van de Duitsche duikbooteh en van de luchtmacht kreeg n 1. andere opdrachten, waarvan het re- DE OPSPORING DER DADERS VAN DB AANSLAGEN IN PARIJS In verband met de aanslagen in de» afg^loopen dagen op leden van de ween macht in de Fransche hoofdstad heeft de prefect van politie van Parijs, admi raal Bard, een oproep tot de bevolking gericht Deze wordt uitgenoodigd de po- litie behulpzaam te zijn bij de ophelde ring van de aanslagen. Verscheidene pen» sonen zijn reeds gearresteerd. De pers geeselt deze aanslagen als mis* dadige handelingen, die uitgevoerd zijn door individuen, die in loondienst van Londen en Moskou staan. De vereeniging der Fransche pers, waarin alle beroeps groepen van het dagbladwezen zijn samengevat, publiceert een verklaring, waarin- zij de in Parijs gepleegde daden van terrorisme scherp veroordeelt en eveneens de bevolking verzoekt mede te werken aan de opsporing der schuldigen* M .an: 6 Dec. op 8.09 uur nam. 7 Deo. onder 11.51 uur v.m. op 9.07 uur» nam. 8 Dec. onder 12.28 uur nam. op 10.08 uur nam. S Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 Het D.N.B, meldtIn Noord-Afrika is het betrekkelijk rustig. De Engelschen trachtten verkenningsaanvallen te doen, daar zij elk overzicht van de situatie hebben verloren. Met nieuwe verliezen aan menschen en materiaal werden deze afgeslagen. Buiten hun hulpvolken had den de Engelschen hier ook een Engel sche brigade opgesteld n.l. de 22e Brit sche gardebrigade. Deze had echter al leen tot taak de ravitailleering te bevei ligen, zoodat zij ver achter de strijdende afdeelingen lag. Bij de gevechten is zij nooit ten tooneele verschenen. sulfaat de vernietiging van een vlieg* kampschip, een kruiser, 3 torpedojagers, 4 motortorpedobooten en een patrouille vaartuig is geweest. Bovendien werden 2 slagschepen, 2 torpedojagers, 7 motor* torpedobooten en 3 oorlogsvaartuigen zwaar beschadigd. Het verlies van 3 slagschepen moet zich voor de Britten met het oog op den oorlog in Noord-Afrika sterk doen ge voelen en kan eventueel tot ingrijpende veranderingen in de positie van de vlo ten in de Middellandsche Zee leiden. En geland staat na deze verliezen aan oor logsschepen voor de vraag of het de vloot in de Middellandsche Zee ten koste van de convooibescherming in den Atlan tischen Oceaan zal versterken, of de Middellandsche Zee-vloot„ten gunste van den strijd op den Atlantischen Oceaan zal verzwakken. In Duitsche politieke, kringen wijst men, naar het D.N.B. meldt, ten aanzien van het door eenige Amerikaansche bla den gepubliceerde z.g.n. plan van Roose velt om in 1943 met een reusachtig expe- ditieleger tegen Europa op te trekker^ op het groteske hiervan, door naar voren te brengen, dat de scheépsruimte van de ge heele wereld niet voldoende zou zijn voor het transport van 5 millioen man en de daarmede verbonden ravitailleering. Inte ressant en niet bijzonder vleiend voor de bondgenooten van Amerika acht men ver der de aan dit plan ten grondslag liggende veronderstelling, dat eerst de Sovjet-Unie en ook het Britsche rijk zouden zijn vee. slagen. Britsche pogingen bm het gebied aan het Kanaal te naderen, zijn ook gisteren weer naar het D.N.B. Van militaire zijde ver neemt met zware verliezen voor den vij and afgeslagen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten verloren de Britten in het gebied van Brest 3 gevechtsvlieg tuigen en 3 jachtvliegtuigen Duitsche ja gers schoten hiervan 5 en de luchtdoelar- tillerie 1 vliegtuig neer, zonder dat van De ontmoeting van Rijksmaarschalk Göring met maarschalk Pétain te St. Florentin-Vergigny. (TelefotoOrbis-Holland) In den centralen sector bij Moskou vriest het weer fel, terwijl er sneeuw valt, Maar zelfs een koude van 25 graden kon i troepen i zelfstandigheid van ons land, staan onze strijdkrachten weer, evenals 2 jaar gele den, tegenover den vijand. Op den zelf- standigheidsdag van 1939 moesten wij den druk van de horden van het Oosten alleen tegenhouden. Thans behoeft het leger niet alleen te strijden. Aan onze zijde vechten thans tegen den reusachtigen vijand in 14et Oosten vele vólken van Europa, vooral het Duitsche volk. Op den zelfstandigheidsdag van heden, heeft ons leger een verdedigingsoorlog achter zich, die het sedert 5 maanden van overwinning naar overwinning heeft ge bracht. Het heeft het verloren Karelië heroverd en zich stap voor stap zijn weg steeds dichter bij het doel gebaand welk doel de definitieve beveiliging van de zelfstandigheid van ons vaderland is. De huidige strijd is de voortzetting en de definitieve afsluiting van onzen langen voltooid. De woningen van de stad zijn j zelfstandigheidsstrijd. De zwaarste beproevingen zijn tnans ven, hoewel is geconstateerd, dat op tal achter den rug. Nog moeten wij dóórzetten - -1--l-- ij gjj.jjj OIT1 jje beveiliging van onze zelfstandigheid gevoerd heeft tot de defi nitieve overwinning. Onder het opschrift „Roosevelt’s ge» heime oorlogsplan onthuld” drukt ook de „Washington Times Herald” de publica ties van de „Chicago Tribune” en „New» York Daily News” over de oorlogsplan nen van den president af. Het gepubliceerde document bevatte een plan voor een expeditiecorps van 5 millioen man, dat een offensief zoa willen ondernemen op‘het Europeesche continent. In Amerikaansche regeeringskringen is men door deze publicaties zeer onaan-- genaam getroffen. Men spreekt van een onvaderlandslievend, ja, bijna landsver raderlijk optreden. Intusschen heeft de minister van ooe. log, Stimson, gisteren in de persconfe rentie de echtheid van het door de „Chicago' Tribune” gepubliceerde docu ment toegegeven. Hij beweerde evenwel, zoo meldt het D.N.B. uit Washington, dat het hier een onvoltooide studie dé» wapenbehoeften voor de verdediging be trof, welke door den generalen staf was uitgewerkt. Het betrof hier echter, naar Stimson hieraan toevoegde, niet een door de regeering aanvaard program. De publicatie van het document zal wellicht de verdediging bemoeilijken. Het ergste van deze publicatie is evenwel het feit, dat er een groep Amerikanen bestaat, wien het zoozeer aan vader landsliefde en loyauteit jegens de regee- ring mankeert, dat zij dergelijke docu menten publiceeren. Zoowel het ministerie van oorlog als dat van marine hebben volgens „Inter national News” een officieel onderzoek aangekondigd naar de onthullingen van de „Chicago Tribune”, om na te gaan hoe de bladen in het bezit van het ge heime rabport zijn gekomen. De isolationistische senator Wheeler heeft aan de „Daily News” meegedeeld, dat hij in den Senaat een onderzoek naar het geheime rapport over het uitzenden van een Amerikaansch millioenenleger naar Europa zal eischen. Volgens radio Ankara bevinden de 'i in een In verband opperbevel genoodzaakt sterke formaties tanks uit Pa. Transjordanië naar Noord- De omsingeling van Japan Het persbureau Tsjoenghoea te Peking publiceert de volgende meening van in vloedrijke Japansche kringen omtrent de legers, die deelnemen aan de omsinge ling van Japan. De troepen op Malakka zijn tot het achtvoud versterkt. Het zijn voorname lijk Britsch-Indië^s en Australiërs. De betrouwbaarheid van eerstgenqemden is twijfelachtig, zoo wordt verklaard. De Australiërs zijn armzalig uitgerust en hebben een zwak moreel. In Birma zijn de troepen tot het vijf voud versterkt. Hier bestaan de forma ties uit Britsch-Indiërs met enkele blan ke officieren. Ook zij zijn voldoende uit gerust. De troepen in Nederlandsch-Indië zijn zesmaal zoo sterk als vroeger en be staan voor 22 p<?t. uit Nederlanders, voor het overige uit inheemschen, wier strijdkracht en strijdlust twijïelachtig is. Op de Phiïippijnen zijn de troepen tot het viervoud versterkt De soldateske eigenschappen van deze inheemschen zijn niet zoo voortreffelijk als men steeds heeft verklaard. De tegen Japan opgestelde troepen hebben in totaal met inbegrip van de Nieuw-Zeelandsche en Australische troe pen een sterkte van 70.000 tot 80.000 man. De concentratie van deze troepen, gecombineerd met de -uitzending van een Britsche vloot naar Malakka, doet de aanvalsbedoelingen van de betrokken mogendheden duidelijk onderkennen. Schout-bij-nacht b. d. Matsoenagoe, thans directeur der Oceaanafdeeling- bij de Japansche luchtvaartmaatschappij, berekent het aantal vliegtuigen van h< ABCD-front op ongeveer 1000 toestellen, waarvan 250 van de Ver. Staten en 400 van Engeland. De steunpunten liggen op de Phiïippijnen, in Birma en Singapore. Het geheele omsingelingsfront beschikt thans over ongeveer 200 luchtsteunpun ten, maar er is gebrek aan piloten en vervangingsmateriaal, Duitsche zijde verliezen werden geledglfe

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1