in De Vereenigde Staten mobiliseeren 1941 No. 18052. De nieuwe situatie Japan heeft aan Amerika Engeland den oorlog en Luchtaanval verklaard Japanners geland Noord-Malakka Britsche aanvallen in Noord-Afrika afgeslagen Nederlandsch- Indië verklaart Japan den oorlog op Honoloeloe Maandag 8 December. Indische luchtmacht in De eerste oorlogsdaden s- Met Duitschland voor een nieuw Europa Let bij de verduistering voor» al ook op uw achtergevel l Inquart geluk Nog meer oo verklaringen ’Hitler wenscht Seyss- i Weermachtbericht NERTJIHSYEREN Japan’s antwoord - onbevredigend Engelsche kruiser tot zinken gebracht Het Italiaansche gemobiliseerd Japanners bezetten het eiland Wake *1 I hiitsche persstemmen over den oorlog Japan -Amerika BUREAUX WAGENSTRAAT 35- 37 Boodschap van Roosevelt aan den Japanschen keizer .............j: HAAGSCHE COURANT PRUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENT1EN: 550310; Ct het Verre Oosten ■4 ton metend passagiers- I De a Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikerikl", „De Nieuwste Mode’’ „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop bet verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct. fr. p. post 10 ct houden, t verklarin; sloten. op Hawaii leden. s s s V Mijnheer de Rijksminister Seyss-lnquart. Op den dag van heden mijn zeer hartelijke gelukwenschen voor U en voor Mevrouw uw echtgenoote. Uw ADOLF HITLER. 9 Vijandelijkheden uitgebroken Onder reusachtige opschriften, zooals Roosevelt ontketent den brand op den Stillen Oceaan”, „de misdadiger Roose velt aan zijn doel”, publiceeren de Duit- sche bladen de berichten over net uit breken van den oorlogstoestand tusschen Japan en de Vereenigde Staten. Japan heeft den Vereenigden Staten en GrooLBrittannië den oorlog verklaard. Een uit Tokio ontvangen bericht meldt, dat het keizerlijke hoofdkwartier heden bekend gemaakt heeft, dat Japan met de Vereenigde Saten en Groot-Brittannië tegen het aanbreken van den dag van heden in het Westen van den Stillen Oceaan in oorlog gekomen is. Naar Radio Tokio meldt, heeft het Japansche militair^ hoofdkwartier bekend ge. maakt, dat van hedenmorgen 6 uur af de staat van oorlog tusschen Japan en de Engelsche en Amerikaansche strijdkrachten»in den Stillen Oceaan bestaat Amerikaansche mobilisatie De Engelsche berichtendienst meldt uit Washington, dat het ministerie van oorlog bevel heeft gegeven» dat het geheele militaire personeel van de Vereenigde Staten wordt gemobiliseerd. ■p Bor- •1.-India Japanners in Thailand? bericht van den Britschen OP grond van een inlichting van het Colum- stem uit New York, ernst van den nieuwen toestand, waarom trent nog officieele berichten moesten worden afgewacht. Op de vraag of de neutraliteitspolitiek van Argentinië in het geding komt, verklaarde de vice-president, dat deze ongewijzigd gehandhaafd zal wor den. Hij herhaalde echter, dat de toestand zeer ernstig is. De minister van buiten- landsche zaken, Aranha. zal vandaar het standpunt van de Brazlliaansche regeering ten aanzien van den nieuwen toestand be kend maken. De Führer heeft aan den Rijks, commissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied, Rijksminister Seyss-lnquart, ter gelegenheid van diens zilveren huwelijksfeest op den dag van gisteren het volgende telegram met gelukwenschen ge zonden Offensief tegen Hongkong De ïegerafdeeling van het keizerlijk hoofdkwartier deelt mede, dat het offen sief tegen Hongkong is begonnen De regeering van Hongkong heeft gis termiddag 2 proclamaties uitgevaardigd, die in de Engelsche kroonkolonie den staat van beleg in den scherpsten Vorm voor ge val van nood afkondigen. De eerste roept ae Hongkongsche vrijwilligers tot nader order voor actie ven dienst op, de tweede stelt voor de Hongkongsche troepen de legerwetten in werking voor den duur van 3 maanden. luchtmacht Vrij\, >vi<uviv ,is. Te Batavia is Vrijdag een 10.000 ten metend Japansch passagiers schip gearriveerd, blijkbaar om de S nog in Nederlandsch-lndië vertoe- Roosevelt spreekt het Congres toe President Roosevelt zou, naar de Brit sche berichtendienst uit Washington meldt, hedenmiddag een toespraak houden in een gemeenschappelijke zitting van het Con gres. In een nieuwsdienst wordt beweerd, dat de ja panners Thailand zouden" zijn binnenge rukt Reeds vele jaren geleden sprak men van „spanningen rond den Pacific”. Een kwart eeuw terug verschenen in Engelsche, Amerikaansche, Japansche, FranscHe en Nederlandsche militaire en economische vaktijdschriften de eerste beschouwingen over den toe- komstigen strijd om den Stillen Oceaan. In de laatste maanden nam het ge rommel rondom den Pacific, snel in hevigheid toe. Thans is de uitbarsting gekomen. De geschiedenis der Ja- pansch-Ned.-Indische verhoudingen en de ontwikkeling der gebeurtenissen in den jongsten tijd bracht onverbiddelijk mede, dat Nederlandsch-lndië in dezen Pacific-oorlog werd betrokken. Het spreekt vanzelf, dat het moederland met groote spanning den loop der din gen in het Verre Oosten volgt. De „New York Daily News” verneemt uit Washington, dat president Roosevelt het Japansche antwoord volkomen onbe vredigend gevonden heeft en dat het mi nisterie van buitenlandsche zaken vooral verstoord is over het feit, dat de Japansche nota ^een melding maakt van het Ameri kaansche document inzake de principieele Amerikaansche voorwaarden, alsmede dat Koeroesoe op een vraag te dien aanzien geantwoord heeft niet te weten, wanneer een gespecificeerd antwoord op de Ameri kaansche nota gegeven zal worden. De in lichtingen van dit blad berusten blijkbaar op mededeelingen uit krifigen, die nauw 4 X 3— .1 ..X 3— X TTIJXl— Vertegenwoordiger van het ministerie van Het Engelsche parlement bijeen De beide huizen van het Engelsche par lement zullen hedenmiddag om 3 uur bijeenkomen. Naar verluidt zal Churchill een verklaring afleggen. Voorts meldt de Britsche nieuwsdienst, dat de Amerikaansche ambassadeur Wi- nant gisteravond laat een onderhoud heeft gehad met Churchill. Het is zeker, aldus de Britsche berich tendienst, dat zoodra de Ver. Staten Japan formeel den oorlog hebben ver klaard, onverwijld een soortgelijke verkla. ring van de Britsche regeering zal volgen. Nieaw-Zeelandsch oorlogs kabinet beraadslaagt Het Nieuw-Zeelandsche oorlogskabinet is, naar Reuter uit Wellington meldt, gis teren verscheidene malen voor be raadslagingen bijeengekomen. De plaats vervangende minister-president, Nash, heeft verklaard, dat het kabinet voortdu rend op de hoogte gehouden wordt van den toestand in het Verre Oosten. De mi nisters hebben ook beraadslaagd met de ehefs van den generalen staf. X Thailand’s maatregelen De woordvoerder van de Thailandsche regeering heeft in een radiotoespraak een uiteenzetting gegeven van de maatregelen die door ieder Thailander genomen moeten wórden ingeval het land in een oorlog wordt verwikkeld. Britsche berichtendienst meldt - bia broadcasting syi dat de Japanners het eiland Wake in den Stillen Oceaan bezet zouden hebben. -- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RIJswIJm. Kantoorboek!). Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ru«s. Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 130263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Eensgezind stellen zij Roosevelt aan de kaak, als den gewetenloozen brandstich ter op den Stillen Oceaan. Ditmaal be hoeven de volken niet te wachten op het oordeel van de geschiedenis om den schul digen van den nieuwen wereldoorlog t« leeren kennen, aldus de „Völkischer Beobachter”, welk blad een overzicht geeft over de rol die Roosevelt aan het begin en tijdens den Eurcpeeschen oorlog heeft gespeeld. Het is zeker, zoo schrijft het blad, dat zonder de inmenging van Roosevelt de oorlog in Europa thans al lang afgeloopen zou zijn Met denzelfden krankzinnigen haat, waarmede hij het nationaal-socialistische Duitschland heeft vervolgd, bestrijdt hij dé Japansche natie. Roosevelt heeft’ getracht Japan evenzoo te omsingelen als hij voor 1939 gewbrkt heeft aan de omsingeling vai^ Duitschland. Hij heeft tegen Japan even zeer het nietwaardige wapen der blok kade in het veld gebracht als tegen de jonge mogendheden van Eurbpa. Wat de meerderheid van het Amerikaansche volk niet gewild en gevreesd heeft, is gebeurd De president heeft het Amerikaansche volk gebracht waar Churchill en Ju'da het wilden hebben. (Tver hem komt alles wat thans te wachten staat. Het „Zwölf Uhrblatt” schrijft boven zijn artikel „Oorlogshitser no. 1 aan het doel”. Het eindigt met de woorden: „Eens zullen de generaties, en niet in de laatste plaats de Amerikaansche natie, den naam van Roosevelt vervloeken”. Japansche valschermtroepen De correspondent van Associated Press in Honoloeloe meldt, dat valschermtroe pen aldaar zijn gesignaleerd. Zeegevecht bij Honoloeloe Associated Press meldt, dat ter hoogte van Honoloeloe een zeegevecht is ge leverd. Ten minste 1 Japansch vlieg- tuigmoederschip is in gevecht met de versterkingen van Pearl Habour waargenomen. eerste Amerikaansche oorlogsschepen lig gen op den bodem der zee. Ook Churchill zoo stelt men verder in een commen taar op de jongste gebeurtenissen vast hééft zijn nieuwe front, dat hij wenschte, maar niet op de plaats waar hij het ge wild had. Nederlandsch-lndië ligt in een zeer ge vaarlijke zdne, met name Borneo. De Ja panners zullen zeker niet aarzelen een poging te doen de oliebronnen o; neo te bemachtigen. Voor Neder] is dit alles echter niet onverwachts ge« komen. Er zijn na de bezetting van het moedeiw land ook van hieruit herhaaldelijk waar schuwingen naar Batavia gegaan, waarin werd gewezen op de gevaren, die verbon den waren aan het volharden in de actie, welke was ingezet. De invloed van den nu in voll£ krach* ontbranden Pacific-oorlog op, den strijd op den Atlantischen Oceaan en fcp den veld tocht in het Oosten is niet gering. Hij zal remmend werken op de leveranties van Amerika aan Engeland en aan andere lan den, die wapentuig door Roosevelt hébben toegezegd gekregen. De' toevoer over zee naar Engeland zal, nu ook alle toegangs wegen uit het Verre Oosten worden be dreigd, voor nieuwe groote moeilijkheden komen te staan. Van Duitsch diplomatiek standpunt bes zien kan de nieuwe situatie, welke thans is ontstaan, een groot succes voor de politiek van von Ribbentrop worden genoemd. En geland heeft een nieuwen, gevaarlijken tegenstander erbij gekregen; Japan daaren tegen is inniger bondgenoot van Duitsch land dan ooit te voren. De bevoorrading van Engeland wordt kritieke^ de situatie voor, de Sovjets in Siberië is gevaarlijke? geworden. Dit is van te mee? beteekenis, nu beklid is geworden, dat Japan ook aan Rusland den oorlog heeft verklaard. De stroom van berichten, die in deze eerste dagen van den nieuw ontbranden strijd is losgebroken, laat voor heden zien, dat Japan voor de oude Westersche wijs heid, die zegt dat de eerste klap een daal der waard is, wel begrip heeft gehad. Na- drukkëlijk werd er nog op gewezen, dat tusschen Duitschland en Amerika geen als Japan onaannemelijk. Roosevelt heeft .oorlogsverklaring is gewisseld en dat het - r.:_ hoort, no^0hi%t automatisch in dit verband zijn toepassing heeft gevonden. De Canadeesche regeering heeft Japan den oorlog verklaard. Het Australische oorlogskabinet zou nog heden formeel den oorlogstoestand tus schen Japan en Australië afkondigen. Volgens een bericht uit San José de Costa Rica heeft de republiek Costa Rica Japan den oorlog verklaard. Dfe president van de Cubaansche /repu bliek, generaal Fulgencio Batista, heeft verklaard, dat Cuba zich aan de zijde der Vereenigde Staten zal scharen. Nicaragua heeft Japan den oorlog ver klaard. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 et. daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p.,post 10 ct Incsrèso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.? Dienstaanbiedingen 75 Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan bet bureau van dit blad” 10 ct meer. Zware Amerikaansche verliezen Volgeihs den zender te Philadelphia heeft president Roosevelt op het Witte Huis tegenover journalisten verklaard, dat de Amerikaansche vloot en het leger zware verliezen hebben ge- Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt als volgt: De gevechten in de woestijn van Mar- marica duren aan het front van To- broek en in het gebied ten Zuiden van Tobroek tusschen el Adem en Bir el Gobi voort, waar herhaaldelijk sterke aanvallen, welke ondernomen worden met versche strijdkrachten, door de troepen van de asmogendheden tot staan werden gebracht en afgeslagen. Bij deze acties hebben ook afdeelingen jonge fascisten met voorbeeldig uithoudings vermogen en dapperheid gestreden. Aan het front van Solloem is de toe stand onveranderd. De Duitsche en Ita liaansche luchtmacht nam aan de ope-. Eerste lachtalarm in Singapore De Bnitsche berichtendienst meldt, dat Singapore hedenmorgen zijn eerste lucht alarm heeft gehad, dat ongeveer een uur duurde. Twee bommen, die slechts ge ringe schade hebben veroorzaakt, zouden in de stad zijn gevallen. Het ministerie van buitenlandsche za ken te Washington heeft bekend gemaakt, dat president Roosevelt een boodschap aan den Japanschen keizer heeft gezon den, waarvan de inhoud niet werd mee gedeeld. In dit verband heeft het depar tement bekend gemaakt, dat Japan 125.000 man troepen in Indo-China con centreert. Associated Press meldt, dat de regeering van de Vereenigde Staten door de Japansche verklaring omtrent de troe penbewegingen in Fransch Indo-China allerminst tevreden gesteld is. Verklaring van dep Japan schen keizet De Japansche omroep heeft een verkla ring van den keizer bekend gemaakt bij het begin van den oorlog. Tegelijkertijd hield ministerpresident Tojo een redevoe ring tot de Japansche natie. Als het begin van den »orlogstoestand wordt te Tokio aangegeven 8 December bij het aanbreken van den dag. Japan sche tijd, volgens Westametikaansche tijd Zondagochtend 7 December. Hedenochtend om 7 uur1 is te Tokio een speciale zitting van het Japansche kabinet gehouden onder voorzitterschap van ministerpresident Tojo. De minister van marine, Sjimada,bracht rapport uit over het verloop tot dusver van de vijan delijkheden met Engelsche en Amerikaan sche strijdkrachten. De regeering nam daarop besluiten betreffende verdere maatregelen. Ministerpresident Tojo be gaf zich vervolgens naar het keizerlijk paleis om den keizer rapport uit te brengen. vergezellende jachtvliegtuigen. Dertien vijandelijke vliegtuigen werden bran dend door Italiaansche jagers en 2 door Duitsche jagers neergeschoten. Talrijke andere vijandelijke vliegtuigen kregen zware treffers. Vier Italiaansche en 4 Duitsche vliegtuigen zijn niet terugge keerd. Britsche vliegtuigen hebfcen in den nacht van 5 op 6 December Napels ge- tjombardeerd. Onder de bevolking vie len 7 dooden gh ongeveer 40 gewonden te betreuren. Aan niet-militaire gebou wen werd' aanzienlijke schade aange richt. Verscheidene Branden werden on- middellijk gebluscht. Nachtjagers heb ben een van de aanvallende vliegtuigen neergeschoten, dat bij Ottaviano neen* stortte. Van de uit 6 leden bestaande bemanning werden er 2 gewond gevan gen genomen, terwijl de rest om he* leven is gekomen. Twee andere vijan delijke vliegtuigen kregen voltreffers en stortten in zee, een ten Noorden van Baia en het andere voor Kaap Misenn. afgeloopen nacht, opnieuw Napels in verscheidene golven met’brand- en bri santbommen bestookt. Er werden eenige gebouwen en kerken getroffen. Onder de burgerbevolking vielen 2 dooden en 1 gewonde te betreuren. Het weermachtbericht van Zaterdag Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag j.l. luidt als volgt: In de Marmarische woestijn niets van belang aan de fronten van Tobroek en Solloem. De gevechtshandelingen in den middensector hebben zich ontwikkeld tot een hervatting van de gevechten tusschen de vooruitgeschoven formaties van beidé kanten in den sector Bir el Gobi, de gevechten zijn nog aan den gang. De activiteit van de Italiaansche en Duitsche luchtmacht was, hoewel zij werd gehinderd door de slechte weers omstandigheden, gekenmerkt door her haalde inmenging van de gevechtsvlie- gers in den strijd te land en door he- v. 5.27 aar nam. tot 9.37 aar v.m. Maan: 8 Deo. op 10.08 uur nam. S 9 Deo. onder 1 uur nam. op 11.14 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen t 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: t No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 Zaid-Amerika en de oorlog op den Stillen Oceaan De berichten over het uitbreken van den oorlog tusschen de Ver. Staten en Japan, zijn als een bom ingeslagen, meldt'het D.N.B. uit Buenos Aires. Vertegenwoordi gers van de pers hebben den vice-presi dent Castillo bestormd met vragen om in lichtingen over de houding van Argenti nië. Deze sprak «lechtf over den groeten Opwinding te New York i De New Yorksche bevolking heeft, naar het D.N.B. meldt, gistermiddag door de radio en door extra-edities het uit breken van de vijandelijkheden verno men. Op de Times-square stroomde snel een steeds grooter wordende tnenschen- menigte samen. In de stad heerscht al gemeen zeer groote nervositeit. De reu/- achtige belangstelling van het publiek kwam niet alleen tot uiting in samen scholingen voor de dagbladbureaüx, maar ook in het feit, dat de bioscopen hun programma’s onderbraken en de radio de laatste berichten over de ontwikkeling gaf. De nervositeit te New York wordt ook bewezen door het feit, dat de leider van den New Yorkschen brandweerdienst de leden heeft opgeroepen, zich gereed te houden en voorbereidingen heeft ge troffen voor verduistering. De Japansche ambassadeurs, Noemoera en Koeroesoe hebben gisteren op het mi nisterie van buitenlandsche zaken, te Washington, aan minister Cordell Hull het antwoord overhandigd op het jongste me morandum van de Amerikaansche regee- ring. Nadat de ambassadeurs het ministe rie hadden verlaten, maakte dit bek<nd, dat Huil zich in scherp afwijzende bewoor dingen tegenover de ambassadeurs over de Japansche antwoordnota had geuiL contact houden met het Witte Huis. De Vertegenwoordiger van het ministerie van J buitenlandsche zaken, zoo luidt het bericht verder, heeft verklaard, dat ingeval Japan een dergelijke houding aanneemt, de onderhandelingen gerust kunnen worden afgebroken. De geheele kwestie is na ont vangst van het Japansche antwoord in het Witte Huis in een ongewoon langdurige kabinetsbijeenkomst behandeld. Op de vraag, of de besprekingen met de Japan sche vertegenwoordigers zullen worden voortgezet heeft Cordell Hull verklaard, dat er geen verdere afspraken bestaan. Uit Washington meldt S.P.T. De Se naat zal heden een buitengewone zitting vgBarin tot de formeele oorlogs- ig aan Japan zal worden be vende Japanners naar hun vader land terug te brengen. rafies deel en viel herhaalde malen vijandelijke pantserwagens en infanté- rietroepen aan. Zij leverde bovendien talrijke luchtgëvechten, in het verloop waarvan 22 vijandelijke vliegtuigen brandend werden neergeschoten, waar van 14 door de Italiaansche en 8 door de Duitsche luchtmacht. Verscheidene bemanningen van vijandelijke vliegtui gen werden gevangen genomen, 6 Ita liaansche vliegtuigen worden vermist. Engelsche oorlogsschepen bombar deerden onze stellingen ten Westen van Tobroek. Drie van onze torpedovliegtui- gen, onder bevel van de vliegerofficie- ren kapitein Massimiliano Erasi, luite nant Guglielmo Ranieri en luitenant Al fredo Pulzetti, troffen tusschen Tobroek I en Ras Azzaz herhaalde malen 2 vijan- ,vige succésvolle luchtgevechten van de i delijke kruisers, waaruit hooge vlam men opsehoten. Een dezer kruisers kan als tot zinken gebracht worden be- i sehouwd. Waargenomen werd, dat tij- dens den aanval op Benghasi, waarvan melding is gemaakt in het weermacht bericht van 2 December, door de Duitsch-Italiaansche luchtdoelartillerie 2 vijandelyke vliegtuigen zijn neerge schoten, welke in zee stortten. De Britsche luchtmacht heeft in den Het D.N.B. meldt uit New York De secretaris van het Witte Huis, Ste phen Early, heeft gistermiddag ten over staan van persvertegenwoordigers een korte verklaring van Roosevelt voorge lezen, dat een Japansche luchtaanval zou zijn gedaan op Pearl Harbour (Hawaii) benevens op marine, en militaire instal laties op het eiland Oahoe. Kort daarop verklaarde Early, datueveneens Japansche luchtaanvallen zouden zijn gedaan op leger- en vlootsteunpunten te Manilla. Tot dusver is het Japansche standpunt nopens deze verklaringen van Early niet bekend. Associated Press meldt uit Honoloeloe, dat minstens 2 Japansche bommenwerpers gisteren boven Honoloeloe zijn versche nen en bommen hebben neergeworpen. Er zijn ten minste 5 personen gedood en vele gewond, van wie 3 zwaar. Volgens onbevestigde berichten ver scheen een buitenlandsch oorlogsschip voor Pearl Harbour en begon met de be schieting van de versterkingswerken. Er verluidt, dat de Japansche bommenwer pers 2 treffers hebben geplaatst, een op het Hickam field, het militaire vliegveld op Oahoe, en een tweeden op Pearl Har bour waar een olietank in brand vloog. In de laatste weken had de spanning een graad bereikt, waarop onvermijdelijk een ontlading m<est volgen. Van bevoeg de zijde werd er reeds eerder op gewezen, dat de oorlogstoebereidseïen in het Verre Oosten van Engeland en Amerika en van de Angelsaksische bondgenooten er niet weinig toe hadden bijgedragen de span ning tot deze gevaarlijke hoogte op te voeren. Daarbij waren drie punten; naar voren gebracht. In de eerste plaats be oogde men er mede Japan ervan af te houden zijn troepensterkte in Indo-China te verhoogen. In de tweede plaats wilde nien de toen in gang zijnde Japansfch- Amerikaansche onderhandelingen be ïnvloeden en in de derde plaats beoogde men er een afweermanoeuvre mede ten gunste van de Sovjet-republieken, die door het inzetten van hun Siberische divisies aan het Zuidelijke front een belangrijk deel van hun Aziatisch grondgebied van troepen hadden ontbloot. Deze actie, door Londen en Washington in het leven ge roepen, vormde, naar men toen in Berlijn opmerkte, een zeer gewaagd spel, dat verkeerd voor de Angelsaksische staten moest uitloopen. Japan zou zich niet la ten intimideer én. i Men wijst er thans op, dat de gebeur tenissen zich ontwikkeld hebben zooals toen werd voorspeld. Amerika en Enge land hebben, in dit licht gezien, een groote fout begaan, alleen reeds omdat zij de macht van Japan hebben onder schat. Japan heeft, zegt men, tegenover de onbeschaamde eischen der Roosevelt- kliek een engelengeduld aan den dag ge legd. Deze eischen die reeds eerder bekend werden gemaakt waren voor het prestige van een groote mogendheid rlr den oorlog gewild; hij hééft nu zijn oor- Drie Mogendhedenpact, waartoe Japan be- log. Amerikaansche maritieme steujpun- 1--u uj teji zijn in handen der Japanners de De Duitsche soldaten weten zich te behelpen. Op een bevroren riviertje in een bolsjewistisch dorp improviseeren zij rribt behulpvan stokken en een blikken doosje een üfihock^-wedstrijd. Menzendorf-Hotfmannl Amerikaansch transportschip getorpedeerd Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat een met hout geladen transportschip van het Amerikaansche leger op 1300 mijl ten Westen van San Francisco getorpe deerd is. Bijzonderheden zijn nog niet ontvangen. Er^elsche kanonneerboot tot zinken gebracht De Engelsche berichtendienst meldt uit Sjanghai, dat de Engelsche kanonneer boot „Petrel” op de Hoeangpoe tot zinken is gebracht. Japansche landing op Noord- Malakka Naar de Britsche berichtendienst uit Singapore meldt, zouden de Japan ners op Noord-Malakka geland zijn. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai Volgens een bericht van den Brit schen nieuwsdienst uit New York, zou Nederlandsch-lndië Japan den oorlog hebben verklaard. U.P. meldt uit BataviaGeneraal Terpoorten, de chef van den- gene ralen staf van de Nederlandsch- Indische troepen, heeft verklaard, dat de mobilisatie van de Neder- landsch-Indische dag voltooid ,is. Japansch

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1