IJAAGSCHE COURANT successen m HET GROOTE AVONTUUR Plaatselijke Duitsch - Italiaansche het Donetzbekken L -JkI Maandag 8 December 1941. BUITENLAND I BINNENLAND van De distributiebonnen en van Fin- Het Duitsche Weermachtbericht De oorlogsverklaring Groot-Brittannië aan land, Hongarije Roemenië Koning Leopold België hertrouwd Britsch convooi in de Middellandsche Zee aangevallen I 5 t TWEEDE BLAD DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA FEUILLETON Afwijzende antwoorden van de drie betrokken naties De z.g. klantenbinding in den brandstoffenhandel i i 3i H 11 i Noorsche kustvaarders in den grond geboord Twee nieuwe aanslagen te Parijs Eenige uitzonderingen t.a.v. turf, gascokes en kolenslik Doe het nu r No. 18052 Ook het slechte weer kan de Duitsche soldaten velden en wegen. (Polygoon-Seym De tekst van dit herderlijke schrijven De; Br., gebak 161 167 afwijzende POSTVERKEER MET ROEMENIE (Nadruk verboden) op hun zegetocht in het Oosten niet tegenhouden. '”.K. Sehrnidt-Schaumtnirg-Hoffmann) gram gram 100 100 liter k.g. k.g. Kaas Extra Kaas rants, rants, rants, rantsoen liter gram gram gram gram Suiker Cacao Koffiesurr. Jam Mei Aardapp. Aardapp. weg ont- zich- zich In het postverkeer met Roemenië zijn briefkaarten, voorzien van omgevouwen of opgeplakte strooken niet meer toege laten. 47-4 47 47 Bl„ Br. Geb. Rijst Hav. of peuL Gort Venn., Maiz. VL. Vl.w, Melk prau- aan. 4 1 trouw Maria Lilian Baels, de van den Baels. De aardappelen worden uit de kuilen gehaald en klaar gemaakt voor de distributie. Polygoon-Kuiper) Op het A.O.O.-terrein werd de belangrijke voetbalwedstrijd A.D.O.V.U.C. gespeeld (43). Voor het doel der gasten. (Polygoon-Meyer) 1 rantsoen 250 250 250 100 155 156 151 Lm. 154 Algem. F en G Rijst Algem. 162 Algem. 163 Algem. 157 Lm. 160 Algem. Algem. VERSPREIDE BERICHTEN De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft generaal-veld- maarschalk von Mackensen in een per soonlijken brief mede namens het Duit sche volk hartelijk gelukgewenscht met zijn 92en verjaardag Enkele dagen geleden zijn te Luik 6 Belgen wegens aanslagen met ontplof bare stoffen ter dood veroordeeld. De vol trekking van deze vonnissen is echter opgeschort en afhankelijk gesteld van staking van sabotagedaden door de Luik- sche bevolking. bevrijden van de vreemde heerschappij en de Arabieren onafhankelijk te ma ken, zooals hun zoo vaak bedriegelijk door Londen is toegezegd. Mijn parool luidt: „Arabië voor de Arabieren”. Ik ben er zeker van, zoo besloot de groot moefti, dat het succes zal zijn aan de zijde van hen, die opkomen voor recht en rechtvaardigheid. berichtendienst verklaard, dat sedert Zater- Een luisterapparaat van wonder lijken vorm, bij een Italiaansche luchtafweerbatterij opgesteld. (Crbis-Holiandf aan bovengenoemde groepen van personen een afleveringbewijs moeten afgeven en dat zij de copie hiervan zorgvuldig dio. nen te bewaren. Behoudens de bovengenoemde uitzonde ring blijven de reeds bekende bepalingen betreffende de klantenbinding van kracht. De brandstoffenhandelaren en -slijters ma. gen derhalve alleen aan bij hen ingeschre ven verbruikers leveren en wel slechts maximaal zooveel als waarop deze ver bruikers krachtens de aan hen uitgereikte bonnen en toewijzingen recht hebben. De administratieplicht blijft voor alle catego rieën brandstoffenleveranciers gehand haafd. De centrale propagandacommissie voer de weldadigheidspostzegels schrijft onsa Als de winter is gekomen, Als er sneeuw ligt op de straat Als u huiv’rend van koude, Naar uw warm tehuis toe gaat. Denk dan aan die kleine stakkerds. Die. vooral in dezen tijd, Naar wat levensvreugde hunkeren, Precies zoo als uw kleine meid. Maak uw beurs blijmoedig open En als het nog even kan Ga dan kinderpostzegels koopen Een plicht voor ieder, vrouw of man. MUSSOLINI ONTVANGT DEN GROOTMOEFTI Stefani meldt, dat de Duce onlangs den groot-moefti van Jeruzalem heeft ontvangen. Tijdens het langdurige, har telijke onderhoud werden vooral de toe komst van de Arabische landen en de kwesties van het Naburige Oosten be handeld. De groot-moefti, die op het oogenblik in Berlijn vertoeft, heeft in een inter view met de „Völkischer Beobachter” o.a. verklaard: De strijd tegen de Jo den en de Engelschen moet gevoerd worden, omdat beiden recht en gerech tigheid niet erkennen. De bevrijding der Arabieren is de plicht, welken ik mijzelf heb opgelegd. Nooit zal ik ophouden, voor dit doel te strijden. Sinds 22 jaar ken ik geen ander doel, dan Arabië te LITWINOF TE WASHINGTON AANGEKOMEN De nieuwe Sovjetambassadeur Litwinof, is gistermiddag te Washington aange komen. >p het >1 daar lout en er Het Noorsche kustvaartuig „Vestri” is op 4 December bij Tungenes door een Engelsch vliegtuig aangevallen en met bommen in den grond geboord. Vier van de 18 opvarenden kwamen om het leven. Het schip was slechts met stukgoed ge laden en voer uitsluitend in Noorschen dienst. Denzelfden dag werd het kust vaartuig „Island” door Engelsche lucht strijdkrachten in den grond geboord, meldt het D.NJB. uit Oslo. VERKLARING VAN IERSCHEN MINISTER Op een vergadering der Fianna Fail (partij van de Valera) te Dublin, heeft de minister van defensie, Traynor, verklaard: Als het ergste mocht gebeuren, zullen onze defensieve troepen en organisaties hun plicht met eere vervullen en zich waardige navolgers betoonen van de generaties Ieren, die in het verleden voor Ierland hebben gestreden. Wij moeten op het erg ste zijn voorbereid. Wij moeten ons in dienst van de natie stellen, onzen plicht doen en voorbereid zijn op het brengen van de hoogste offers. Op het Binnenhof in Den Haag heeft de Nationale Jeugdstorm zijn aan het Oostfront gevallen kameraad Cor Brunier geëerd. Het Vendel, waar de gevallene toe behoorde, kreeg zijn naam. Schout Jansen draagt het vaandel met den Cor Brunier.wimpel aan het vendel over. (Polygoon-Meyer) Zaterdag en gisteren zijn te Parijs 2 nieuwe aanslagen gepleegd op leden van de Duitsche Weermacht. De commandant van groot-Parijs heeft dientengevolge het volgende bevolen Van 8. December af moeten alle café’s, ainusementsinrichtingen, bioscopen en schouwburgen om 5 uur ’s middags slui ten. Aan de bewoners van het departe ment Seine (groot-Parijs) is het ver- Te Almazora (Spanje) heeft zich bij het lossen van een goederentrein een ge weldige ontploffing voorgedaan, waardoor 6 menschen werden gedood. Vijf zwaar ge wonden stierven in het ziekenhuis. Vier wagons werden vernield. Men vreest dat onder de puinhoopen nog meer slachtof fers liggen. Een gelukkige omstandigheid was het, dat de sneltrein ValenciaBarce lona, die op het oogenblik van de ramp de plaats des onheils moest passeeren, ver traging had Koning Michael en de koningin-moe- der Helena zijn voor een strikt particu lier verblijf naar Florence vertrokken. In de tweede helft van deze maand zullen zij naar Boekarest terugkeeren. 5354 Boter 53—54 Vet boden zich tusschen ’s middags 6 en *s ochtends 5 uur op straat te bevinden. Slechts voor personen met een bijzondere vergunning wordt uitzondering gemaakt. Tijdens den verboden tijd moeten de ramen gesloten blijven. De métro en an dere verkeersmiddelen met uitzondering van de treinen op lange trajecten mogen in dezen tijd niet rijden. Op overtreding staan strenge straffen. zat Riefenberg voor zich heen te staren, terwijl hij het bittere vocht voorzichtig dronk. Dat zal hier zoo de gewoonte zijn, mijmerde hjj, maar wat ben ik toch zenuwachtig! Een paar uur later verhuisde hij van bet hotel naar de raderboot „Duc de Brabant”. Het was een kleine, oude boot, voortbewogen door een wiel met schoepen, want op vele plaatsen was de stroom ondiep, met gevaarlijke zand banken. De machines stonden oi dek, iets boven den waterspiegel lag ook een groote stapel brandhc_ de inlandsche passagiers krioelden door elkaar. De blanken waren onder gebracht in smalle kajuiten op de eeni- ge overdekte verdieping. Zoo ving de boottocht aan op een warmen, mistigen morgen. De „Duc de Brabant” gleed langzaam stroomop waarts. Hier en daar stond op den oever een wit kruis. In het droge sei zoen, bij lagen waterstand, wezen die kruisen den weg aan, opdat de vaartui gen niet op de zandbanken zouden vast- loopen. Zigzaggende van den eenen kant naar den anderen, sukkelden de booten dan ook vooruit. Maar thans heerschte het regenseizoen en kon zonder gevaar in het midden van den stroom worden gevaren. Het water ws» honderden me- iianasciioen voor Ada lljen had opge raapt. Hoe had hij het nu? Onderging hjj den invloed van de plotselinge een zaamheid, waarin I hjj van zijn reisgezellen genomen? Hjj sprak zichzeil moed in, maar kon toch met heelemaal op tegen den neer drukkenden invloed, welke van de tro pennatuur uitgaat. En toen hjj even ia ter onder zijn vuil muskietennet was gekropen, moest hjj eerst op de mug- genjacht gaan en daarna zat hjj op zjjn knieën de scheuren, waarlangs de in secten binnenzoemden, bijeen te halen met veiligheidsspelden. Uren lag hjj wakker, gemarteld door het weëige ge- sjirp van millioenen nachtkrekels en het gekwaak van kikvorschen in het oevergewas. Morgen zal het beter gaan, dacht hjj al maar door, morgen, als ik dat land met mjjn oogen zal kunnen zien. Maar de volgende morgen begon al heel slecht, want hij werd uit zijn slaap gerukt door een verdacht geluid aan de deur en wipte verschrikt overeind, toen hij ia de schemering nevens zjjn bed, de zwarte schim van den neger meen de te eetwaren. Wat nu? Zijn slapen bonsden. Met één ruk opende hjj het muskietennet en toen pas zag hij, dat de inlander hem een kop dampende koffie aanbood. Suf ters breed en vaak haa men den m- 21 Nov. t.m. 9 December 1941 Boter Boter m.red. Een Duitsche verkenningsafdeeling onderweg. Versche sneeuw bedekt (P.K. Muck-Hoffmann) De aartsbisschop van Mechelen, kar dinaal van Roey, heeft gisteren in alle Belgische kerken een herderlijk schrij ven laten voorlezen, waarin aan de ge- loovigen wordt meegedeeld, dat koning Leopold III hertrouwd is met mejuf- dochter vroegeren minister Hendrik Hjj herhaalde zjjn vraag in alle talen, welke hjj kende, maar da inlander keek met een onverstoorbare gelaatsuitdruk king een anderen kant uit en mompelde iets onverstaanbaars. Zij stonden in de galerjj, welke rond het gebouw liep. Langs de zoldering klapwiekten grootë vleermuizen. Riefen berg keek naar buiten in den pikdonke ren nacht. Tegen de pijlers van de bar- za ritselden door den wind aan flarden gescheurde bananenbladeren, maar dat zag hjj niet. Het was hem, of geheim zinnige gedaanten naderden, of in het bibberlicht van de lantaarn slangen op hem af kropen of wilde dieren op hem aanstormden, of een neger met een vergiftigden pjjl op zjjn hart mikte Gansch het woeste, gevaarlijke Afrika, waarvan hjj in zjjn kinderjaren had hooren vertellen en waarover hjj fan tastische verhalen gelezen had, bedreig de hem in dezen donkeren nacht. Hjj keerde zich om en liep naar de gelag zaal, waar het heldere licht vaa ee» beazinelamp hem zij» eveawicht terug bezorgde. Terwijl hij zat te eten, scheld hjj zelf voor lammeling. Wee ke» hjj toch zoo kinderachtig aanstelle»... Hij, de man, die droomde van avonturen en op den loop ging voor denkbeeldige ge varen!... Hij, de held, die Lebon uit bet vliegtuig deed tuimelen e» die den hjj zich bevond, nu zeilen afscheid had BRITSCHE MISSIE NAAR SAUDI-ARABIÉ Een ambassaderaad van de Britsche ambassade te Bagdad is, vergezeld van verscheidene Iraksche officieren, met een speciale missie naar Saudi-Arabië ver trokken In Arabische kringen neemt men aan, dat deze reis in verband staat met de reeds sinds maanden voorgenomen perso- neele unie tusschen Arabië en Syrië en wel om de Syrische kroon aan te bieden aan den tweeden zoon Van koning Ibn Saud, emir Faisal. 1 k.g. 50 gram 250 gram 500 gram 125 gram N.B. Zeep op'bon 164 Algem. van 1 tun. 31 December. aONNeNI l|M eCKI Opes TA-5CH ÖOMMFfM IN OVERJAS BOOZ.E CutVENAAN UW ZH BR.OOD EN X/L.E.E.SCH UW NE.U5 Finsche schepen onder Ameri- kaansche bewaking Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft bekend gemaakt, dat de Ame rikaansche kustwacht opdracht heeft ge kregen de Finsche koopvaardijschepen in de Amerikaansche havens onder bewa king te plaatsen Naar de Britsche meldt, is officieel Groot-Brittannië zich dagnacht om een minuut na midder nacht, Britschen tijd, in staat van oor log beschouwt met Finland, Roemenië en Hongarije. Vrijdag laat, zoo wordt verder gezegd, fc te Londen een antwoord van de Fin sche regeering ontvangen, dat echter als totaal onbevredigend werd beschouwd. Uit het antwoord blijkt duidelijk, dat de Finsche regeering geenszins het voor nemen heeft te voldoen aan den in de Britsche nota genoemden eisch. Van de Roemeensche en Hongaarsche regeering zijn langs diplomatieken eveneens afwijzende antwoorden vangen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn door Londen aan alle drie betrok ken regeeringen mededeelingen gezonden en deze mededeelingen zullen Zaterdag door de Amerikaansche gezanten in de drie hoofdsteden worden overhandigd. Ook Nienw-Zeeland en Britsch- Indië verklaren den oorlog De Nieuw-Zeelandsche premier Fraser heeft gisteren in een verklaring beves tigd, dat Nieuw-Zeeland zich beschouwt als in staat van oorlog met Finland, Hon garije en Roemenië, aldus de Britsche berichtendienst. Ook de gouverneur-gene- raal van Britsch-Indië heeft gisteren in een proclamatie een soortgelijke verkla ring afgelegd. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart deelt inzake de distributie van vaste brandstoffen het volgende mede. Met in gang van 10 November j.l. is, zooals reeds enkele weken geleden is bekend gemaakt, een klantenbinding voor den handel in vaste brandstoffen voor geschreven. Op dit voorschrift worden thans enkele uitzonde ringen toegestaan en wel ten aanzien van turf, gascokes en kolenslik. Het is in het vervolg toegestaan turf en slik te betrek ken van een anderen leverancier dan bij wien men als klant is ingeschreven, ter wijl gascokes behalve bij dien leverancier ook rechtstreeks van de gasfabriek mag worden afgenomen. Aan turfhandelaren en -slijters, leveranciers van Slik en gas fabrieken is het derhalve toegestaan turf, resp. slik of gascokes te leveren aan ver bruikers. die niet als klant bij hen zijn in geschreven. Het is dus mogelijk zich te laten inschrijven bij een kolenhandelaar of -slijter, en toch de bovengenoemde brandstoffen bij andere leveranciers te blijven betrekken. Indien men op grond hiervan een anderen vasten leverancier kiest en het op de stamkaart .hoofd” ver melde codenummer moet worden veran derd, dient men dit niet zelf te doen, maar zich te wenden tot den plaatselijken distri- butiedienst, die de verandering zal aan brengen en waarmerken De regeling voor schippers en woonwagenbewoners Het voorschrift, dat verbruikers uitslui tend vaste brandstoffen mogen betrekken van den handelaar, bij wien zij zijn inge schreven, is bovendien niet van toepassing op schippers en op bewoners van woonwa gens en woonschepen. Handelaren behoe ven derhalve hun codenummer niet op de distributiestamkaart van deze personen te vermelden. Schippers kunen zich voor het betrekken van vaste brandstoffen wenden tot een brandstoffenhandelaar in de ge meente, waar zij ligplaats hebben geko zen. Op vertoon van het z.g. grijze boekje of het bevrachtingsboekje mag de betrok ken handelaar tegen inlevering van het voorgeschreven aantal bonnen vaste brand stoffen afleveren. Indien de schipper niet in het bezit is van een grijs boekje of een bevrachtingsboekje, dient hij een desbe treffende verklaring van den secretaris van de bevrachtingscommissie over te leg gen. Evenals schippers kunnen bewoners van woonwagens en woonschepen zich voor het betrekken van vaste brandstoffen wenden tot een brandstoffenhandelaar in de ge meenten, waar zij op dat oogenblik ver blijf houden. Als bewijs, dat betrokkene een woonwagen erf een woonschip be woont, dient te worden overgelegd de vergunning tot het gebruiken als woning van een woonwagen, resp. woonschip”, welke verleend is door den commissaris van de provincie. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de handelaren bij aflevering luidt als volgt: Zeer beminde broeders. Wij zijn ge machtigd, u een belangrijke mededee- hng te doen. Zijne Majesteit koning Leopold III is in het huwelijk getreden brandstoffen worden aangevuld. De eenige toevlucht voor de passagier» waren de enge kajuiten... en dan nog... Riefenberg lag naakt op zijn brits, voel de zich onpasselijk tengevolge van de hitte en onaangename geuren. Met een handdoek veegde hij voortdurend het zweet van zijn gezicht en als eenige af leiding volgde hij op den wand van de kajuit het zenuwachtige spel van reua achtige bruine kakkerlakken, die met schuwe schokken heen en weer schoten of ergens stil bleven zitten, terwijl hun voelsprieten door elkaar wriemelden. En den volgenden morgen was de fut bij den journalist eruit, tot groote vol doening van zjjn medereizigers, de oude kolonisten, die hem den vorigen dag medelijdend hadden aangezien, toen hij druk, zich op een meer te bevinden, tusschen een reeks van grillige eilan den. De oevers bleven zoo ver verwij derd, dat ze gingen lijken op een muur van groen. De eerste ochtend was voor Riefen berg rijk aan afwisseling. Hij was de eenige passagier, die te Evenaarsstad aan boord was gekomen, en knoopte kennis aan met een paar staatsambte naren, die de reis meemaakten. Zijn belangstelling ging vooral naar de ka kelende inlanders, die op het onderdek door elkaar wemelden. Soms wees men hem de duikende gedaante van een kro kodil of de zwarte silhouetten van in de boomkruinen dansende apen. Zoo kwam de eerste namiddag. De zon brandde geweldig en op het bootje was het snikheet. De warme lucht tril de boven het water. De passagiers la gen loom in hun vouwstoelen. De reuk van zweetende negers, machine-olie en maniokbloem zweefde over het dek. Tegen den avond legde men aan bij den oever en toen het licht brandde, kwamen „ephemeren", muskieten en nachtvlinders rond de lampen dansen en tuimelden in en op alles, wat zich op de eettafel bevond. Gansch den nacht dreunde het onder het dek van de houtblokken, welke tie rende neper*, «r smakten, want bii elk oponthoud moest de voorrang! 16) Dat deed hij dan ook dadelijk in het muffe slaapkamertje, waarheen een kwalijkriekende neger hem met een stallantaarn had geleid. Terwijl hij op een stoel zat, zag hij een reusachtige spin over den gebarsten aarden vloer kruipen en langs de witgekalkte muren renden vlugge hagedisjes. Met schuwe blikken keek hij naar het smalle ijze ren bed, waarover een vuilbruin mus kietennet was gespannen. Hij stak even zijn hoofd in het net en rilde bij de gedachte, dat hij onder dien viezen boel den nacht moest doorbrengen. Hij greep den stallantaarn en wilde terug naar de gelagzaal vluchten. Hij botste bij het verlaten van de kamer tegen den neger, die bij de deur met ge kruiste armen Was blijven staan, strak voor zich uit keek en de lantaarn zon der een woord te zeggen overnam. Is hier geen andere kamer? fluis terde de journalist. met mejuffrouw Maria Lilian Baels. De uitverkorene is een landgenoote en be hoort tot een zeer eerbare familie uit West-Vla anderen. Zij is een dochter van den gewezen minister Hendrik Baels. Wij hebben de eer en het genoegen ge had, het koninklijke huwelijk op 11 Sep- tember kerkelijk in te zegenen, in te- genwoordigheid van de ouders, in de kapel van het kasteel te Laeken. De j burgerlijke formaliteiten werden even- eens in hetzelfde kasteel vervuld. Wij Eijn gemachtigd hieraan toe te voegen, dat dit huwelijk uitsluitend het particu liere- en familieleven van den koning betreft en geenerlei gevolgen zal heb ben op openbaar en rechtelijk gebied. Een authentieke acte van den koning bepaalt, dat de echtgenoote van den koning afstand doet van den titel en rang van koningin, welke voorwaarde Zij zelf aan het huwelijk heeft gesteld. Zij zal den titel voeren van prinses van Rethy. In dezelfde acte verklaart de koning, dat de eventueele kinderen uit dit huwelijk geen enkel erfrecht op de kroon zullen hebben. Laat ons bidden, zeer beminde broe ders, voor het behoud en het geluk van onzen koning, opdat hij op het, door de Goddelijke Voorzienigheid bepaalde oogenblik, de lotsbestemming van het vaderland weer in handen moge nemen en met wijs beleid besturen. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteren bekend: Ondanks felle koude hebben Duit sche en Italiaansche troepen in het Donetzbekken plaatselijke successen in den aanval behaald. Op verscheidene plaatsen van het Oostelijke front wer den bolsjewistische aanvallen afgesla- gen. Voor Leningrad mislukte een uit- valspoging, welke ondernomen werd met behulp van pantserwagens- en ge vechtsvliegtuigen. De beschieting van belangrijke militaire inrichtingen van de stad werd voortgezet.. De lucht macht ondersteunde aan het geheele Oostelijke front de gevechten van het leger door aanvallen op vijandelijke stellingen. troepenconcentraties en 7 t.m. 13 December 1941 Brood Brood Vleesch 47 Vleeschw. 47-A Melk I 47 (rood) Melk I 47-A Aard. 47-B Aard. 30 Nov. Lm. 27 Dec. 1941 150 Algem. 2e per. cacao Algem. Algem. den boottocht als een prettig reisje be stempelde, Soms legde de „Duc de Brabant** even aan bij een bout- of staatspoaL Dan kwamen negers met kleine wen en boden vruchten te koop Zij plo/isden in het water om leege fles- senen op te talen, welke de blanken overboord wierpen. Riefenberg kon ook even aan wal gaan en keek met belang stelling naar de zwarte oeverbewoner» en hun primitieve, armoedige hutten. Dat w»s nog de eenige afleiding. fWorOt wnxAprfl ENGELSCH SCHIP VERGAAN In Portugeesche scheepvaartkringen verluidt, dat het Engelsche schip „Ariosto”, dat op 14 October een Portu geesche haven heeft verlaten, op weg naar Engeland is gezonken. spoorlijnen. Ten Zuid-Oosten van het Ladogameer werden bolsjewistische luchtbases gebombardeerd. Op de Westkust van het Onegameer plaatsten gevechtsvliegtuigen voltreffers met zwaar kaliber op een fabriek. In de wateren van het Kanaal ont stond een gevecht tusschen Duitsche mijnvegers en verscheidene Britsche mo* Ijrpedobooten. Een vijandelijke boot werd tot zinken gebracht, een an dere zwaar beschadigd. Onze vaartui gen leden noch verliezen noch schade In Noord-Afrika duren de gevechten voort. Voor de kust van Cyrenaica viel een Duitsche duikboot een Britsch con vooi met aanvoer voor Tobroek aan en plaatste treffers op een torpedojager, een tankboot en een vrachtschip. We gens zwaren afweer kon het zinken der schepen niet worden waargenomen Nachtelijke aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen waren gericht op Britsche vliegvelden op het eiland Malta. Er werden bomtreffers waar genomen op hangars en barakken In den tijd van 29 November tot 5 De cember heeft de bolsjewistische lucht macht 228 vliegtuigen verloren. Daar van werden er 136 in luchtgevechten en 67 door luchtdoelartillerie neerge schoten. De rest werd op den beganen grond vernield. In denzelfden tijd gin gen aan het Oostelijke front 21 eigen vliegtuigen verloren

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5