De en den de in Bij Amerikaansche Pacific vloot driekwart voor Japansch offensieflevert belangrijke successen op vernietigd „Repulse” grond geboord ..Prince of Wales” z z No. 18054. Woensdag 10 December. luchtaanval de Oostkust aan Malakka van iii, 1941. De nieuwe toestand mijnenveger De toestand in Neder- De distributie melk van VERDUISTEREN Rijksmaarschalk Göring wenscht Seyss-Inquart geluk Darlan confereert met Mussolini Vliegkampschip „Langley”, „Penguin" en een duikboot verloren Zeeslag bij Hawaii Landingen op Malakka en de Philip pijnen - Goeam en Wake-eiland bezet - Luchtaanvallen op Singapore en Hongkong DE VREDERECHTER landsch-Indië Mobilisatie op Java morgen voltooid Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De Japansche successen ter zee Londen bevestigt verlies van twee slagschepen zt.wvml J E NA HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENT1EN: senden inzet j» op over- AU KAART conflict.in den Stillen Oceaan den Voor ’a-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct 'AN PELT Het oorlogsgebied in het Westen van den Stillen Oceaan. Op het oogenblik wordt nog steeds tusschen de Japansche en de Ameri kaansche vloot een geweldige slag ge* leverd. Deze slag wordt in de nabij heid van Hawaii uitgevochten en kan nog dagenlang duren. Naar van bevoegde zijde wordt gemeld, heeft admiraal Darlan zich naar Italië be geven teneinde daar, waarschijnlijk in Turijn te confereeren met Mussolini en minister Ciano. Aan deze reis moet groote beteekenis worden gehecht in verband met het feit, dat zij wordt ondernomen kort na de be sprekingen met Rijksmaarschalk Göring in St. Florentin Vengigny. 'S Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswija, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- slastr. 108a, Tel 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Landisch-Indische regeering maakt bekend, dat vijandelijke aanvallen op Neder- landsch-Indisch gebied nog niet hebben plaatsgehad. Overal heerscht rust. 34 Engelsche en Amerikaansche schepen werden in beslag genomen. Ook In Itsjang en Kioekiang hebben de Japanners de bezittingen van 3 Amerikaansche petro- leummaatschappijen in beslag genomen. De officieele woordvoerder van het mi- nisterie van marine te Tokio heeft, vol- gens Domei verklaard, dat de successen pansche marine bij Hawaii en in andere Ook de Rijksmaarschalk Hermann Göring beeft den Rijkscommissaris, Rijksminis- ter Seyss-Inquart ter gelegenheid van diens zilveren huwelijksfeest het volgen de gelukwenschtelegram gezonden: Hartelijke gelukwenschen ter gelegen heid van uw zilveren huwelijksfeest Uw Rijksmaarschalk Göring Officieel is heden door het Keizerlijk Hoofdkwartier te Tokio medegedeeld, dat Japansche luchtstrijdkrachten van de marine buiten de Oostkust van Malakka de slagschepen „Prince of Wales" en de „Repulse" tot zinken hebben gebracht. De Britsche vloot voor het Verre Oosten werd hedenochtend om half twaalf (Japanschen tijd) ontdekt buitten de Oostkust van Malakka. Terstond stegen Japan sche vliegtuigen op en gingen tot actie over. „De „Repulse", groot 35.000 ton, zonk onmiddellijk na bomtreffers om 14.29 uur. De „Prince of Wales" maakte slagzij naar stuurboord, tengevolge van voltreffers. De oorlogsbodem trachtte te ontsnappen, maar werd om 14.50 uur door nieuwe treffers geraakt, waarop hij In de golven verdween. Het slagschip „Prince of Wales”, dat op 3 Mei 1939 van stapel is geleepen, is een van de sterkste en modernste slagschepen van de Britsche vloot. De oorlogs bodem had een waterverplaatsing van 35.000 ton en kon een snelheid ontwikkelen van 28,5 knoopen; hij was gewapend met 10 stukken geschut van 35,6 cm., 16 stukken van 13,2 cm., 32 stukken luchtafweergeschut van 4 cm. en 16 machinegeweren. Hij had vier vliegtuigen aan boord. De bemanning bestond uit 1500 koppen. Het slagschip „Repulse” had een waterverplaatsing van 32.000 ton en een snel heid van 29 knoopen. Het in 1916 van stapel geloopen schip beschikte over 6 stuk ken van 38,1 cm., 12 van 10,2 c.m., 10 stukken luchtafweergeschut van 10,2 cm., 4 stukken afweergeschut van 4,7 cm. en 16 stukken afweergeschut van 4 cm., benevens 8 machine geweren. Verder beschikte de bodem over 8 torpedolaneeerbuizen en 4 vliegtuigen. De bemanning bestond uit 1200 koppen. Volgens den Britschen berichtendienst is te Londen officieel bevestigd, dat de slagschepen „Prince of Wales" en „Repulse" tot zinken zijn gebracht Het A.N.P. meldt uit Eatavia De eer ste en tweede dag van het conflict met Japan verliepen zonder bepaalde uitzon derlijke gebeurtenissen. Maandag zijn alle Japansche ingezetenen van Batavia, in totaal c.a. 150, inclusief vrouwen en kinderen, geïnterneerd en per specialen trein vervoerd naar een intemeerings- kamp. Hierbij kwamen geen incidenten voor. Ook zijn eenige Europeanen, Chi- neezen en inheemschen, die connecties onderhielden met Japansche onderdanen, in verzekerde bewaring gesteld. Gisteren is de volledige mobilisatie voor de buitengewesten beëindigd. Voor Java zal de volledige mobilisatie op mor gen voltooid zijn. Op verschillende kan toren heeft men een tekort aan perso neel als gevolg hiervan. Het departement der marine heeft vele koopvaardijschepen opgevorderd. De voorzitter van den Volksraad, mr. Jonkman, opende gisteren de vergadering van het college van gedelegeerden met een toespraak, welke een antwoord was op de proclamatie van den gouverneur- generaal, die gisteren -’an de bevolking van Nederlandsch-Indië werd gericht Gezien de omstandigheden kan de toe stand vrij rustig genoemd worden. Na tuurlijk neemt men echter met toenemen de spanning kennis van de spaarzaam binnenkomende berichten over de krijgs verrichtingen in het Pacificgebied. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Het schijnt, dat de Japanners volgens bekende voor, beelden hun aanvallen ten uitvoer hebben gelegd zonder eigen leven op eenigerlelwijze te sparen, zoo schrijft de „Tokio Nisji Nisji”. De Amerikaansche marine, zoo schrijft het blad verder, heeft «en buitengewoon zwaren slag geleden en 70 procent van haar huidige vloot op den Stillen Oceaan ver loren. De vreugde van Japan is des te grooter, daar daarbij niet één eigen schip ver. (oren is gegaan. Hier is het effect gebleken van Jarenlange voorbereidingen en straffe opleiding. Domei verneemt uit Manilla, dat gisteren, volgens een tot dusver nog niet be vestigd bericht het 11.500 brt. metende vliegkampschip „Langley" tot zinken is gebracht De opperbevelhebber van de Amerikaansche vlootstrljdkrachten heeft bekend ge maakt dat de mijnenveger „Penguin" voor Goeam door Japansche strijdkrachten tot zinken is gebracht, meldt U.P, uit Manilla. Een Amerikaansche duikboot, vermoedelijk behoorende tot de Amerikaansche Aziatische vloot, is naar men gelooft op 8 December des ochtends in den grond geboord door Japansche vlooteenheden buiten Palao, aldus heeft de marine.afdeeling van het Japansche Keizerlijk hoofdkwartier hedenochtend medegedeeld. Men gelooft, dat de duikboot uit de baai van Manilla was vertrokken en via Davao op weg was naar de Japansche wateren. oorlog onmiddellijk in de buurt van Japan te verplaatsen. De woordvoeder voegde hieraan toe, dat ieder nuchter denkend mensch tot het in zicht moet komen, dat het omsingelings- program van Roosevelt een rekenfout be vat, omdat men zich vergist heeft in de sterkte van Japan. Sprekende over het Keizerlijke edict met betrekking tot de oorlogsverklaring aan Engeland en de Vereenigde Staten zeide de woordvoerder letterlijk: „Uit het document blijkt duidelijk, dat de voornaamste vijanden van Japan Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten zijn. De marine is voornemens geen vij andige handelingen te verrichten tegen landen, die onze motieven begrijpen en die bereid zijn zich te onthouden van vij andelijke handelingen jegens ons. Deze verklaring, zoo voegde hij hieraan nog toe, wordt op het oogenblik toch toegepast op de republieken in Centraal- en Zuid- Amerika. In den oorlog met de Vereenig de Staten is het de bedoeling van Japan, om onschuldige slachtoffers, zooals vrou wen en kinderen te ontzien”. (Zie verder 2e blad, pap. 1.) 1 COURANT Vernietigde voertuigen aan het Solloem.front. (P.K. Zwilïing-Hoffmannf De figuur van den vrederechter is op het gebied van de Nederlandsche recht spraak een nieuwe verschijning. Hij heeft zijn intrede gedaan in een tijd van revolutionnaire veranderingen en deze omstandigheid leidt er toe een oogen blik stil te staan bij zijn optreden. Er is namelijk aanleiding, nu het instituut van de vrederechters eenige maanden werkzaam is, vast te stellen, dat deze rechters vonnis wijzen met een vol maakte objectiviteit en onkreukbare rechtvaardigheid. In normale tijden zou het een hoon beteekenen aan de objec tiviteit van een rechter openlijk een woord van bijzondere waardeering te wijden, maar wij leven, zooals gezegd, in een tijd, waarin zich revolutionnaire veranderingen voltrekken en waarin zij, die zich daarvan als toeschouwer afzijdig houden, maar al te vaak en al te vlot met scherpe woorden van be schuldigende kritiek gereed staan. De vrederechters zijn voor het mee- rendeel nationaal-socialisten en over het nationaal-socialistische recht werd onder de hier bedoelde „toeschouwers” weinig goeds verteld, ofschoon zij toch konden weten, dat ook volgens het nationaal-socialistische recht een mede burger alleen gestraft kan worden we gens een overtuigend bewezen beschul diging. Eigenlijk is het reeds verkeerd van „nationaal-socialistisch recht” te spreken. Recht is Recht; het behoort te staan boven elke politieke gezindheid, boven elke propaganda, het behoort vrij te zijn van elke psychose, die het gevolg van abnormale gebeurtenissen is. De vrederechter wijst vonnis in za ken, waarin N.S.B.-ers, W.A.-mannen en staatsburgers zijn betrokken, die er een andere overtuiging op na houden. Wan neer men de zaken heeft gevolgd, die sedert het optreden der vrederechters door dezen werden behandeld, dan zal men tot de erkenning moeten komen, dat in al deze gevallen de rechter zich volkomen objectief heeft getoond en be wezen heeft een onkreukbaar dienaar der rechtvaardigheid te zijn. Wanneer een N.S.B.-er of W.A.-man buiten zijn boekje is gegaan, dan vindt hij in den vrederechter een even streng en onver biddelijk vonnis wijzer dan welke andere staatsburger ook. De practijk heeft dit duidelijk uitgewezen. Het was noodig, gezien de mentaliteit van velen der hier bedoelde „toeschou wers”, dit even vast te stellen. Het be hoorde natuurlijk vanzelfsprekend te zijn. Maar ook zij kunnen nu gerust zijn. Het is vanzelfsprekend gebleken. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De zender Boston meldt volgens het D.N.B.De Japanners zijn nog steeds in het offensief. De luchtaanvallen op de Philippijnen worden zonder onderbreking voortgezet. Manilla is uiterst fel opnieuw gebombardeerd, terwijl Japansche troe peneenheden een landingspoging onder namen in de bocht van Manilla. De ontwikkeling der gebeurtenissen sedert j.l. Zondag, toen Japan den strijd in het Verre Oosten begon met den aanval op Pearl Harbour, heeft in een dusdanig snel tempo plaats, dat het niet wel doenlijk is een beschou wing aan de situatie te wijden, welke recht doet wedervaren aan het ,,van dag tot dag” en tegelijk aan de moge lijke consequenties van dezen verras in het ruimer verband van de allernaaste toekomst Eigendom van petroleummaat- schappyen in beslag genomen Uit Sjanghai wordt gemeld Naar het S. P. T. meldt uit Batavia: De Neder- Japansche militaire blad „Tairikoe Sim- po” mededeelt, hebben Japansche mili taire en marinestrijdkrachten de petro- leumopslagplaatsen van de Asiatic Petro- De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Vissoherlj maakt bekend, dat gedurende de week van 14 tot en met 20 December a.s. de met „48a melk 1” gemerkte bon van de melk- kaarten D.M. en D.N. recht geven op het koopen van 3* liter melk. Genoemde bon nen mogen met ingang van Donderdag ,11 December reeds voor het koopen van melk worden gebruikt Voorts is de geldigheidsduur van de met „47a melk 1” gemerkte bonnen, welke voor de loopende week, dit is dus de week van 7 tot en met 13 December, zijn aangewezen, met een week, derhalve tot en met 20 December a.s. verlengd De boven omschreven maatregel is ge- nomen ter bevordering van een regelma- leum cy. en de .Standard Oil cy. bezet. verloop van de verstrekking van melk - - - - aan scholieren. De ouders, wier kinderen aan de schoolmelkvoorziening deelnemen, en die in verband daarmede de met .,47a melk I” gemerkte bon bij de school neb ben ingeleverd, kunnen thans de met „48a melk I” gemerkte bon voor het betrekken van melk gebruiken, terwijl de ouders, die de met „47a melk I” gemerkte bon niet bij de school hebben ingeleverd, daarvoor ook in den loop van de volgende week melk kunnen betrekken en derhalve zonder bezwaar de met „48a melk I” ge merkte bon bij de school kunnen inleve ren Het ligt in de bedoeling om met in gang van 28 December a.s. ter bevorde ring van een geregeld verloop van de schoolmelkvoorziening* per periode van vier weken vier bonnen tegelijk voor het ioopen van melk aan te wijzen. u. 5.27 uur nam. tot 9.40 uur o.m. M aan: 10 Dec. onder 1.28 uur nam. 11 Dec. op 12.43 uur v.m. onder 1.55 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiönten No. 49 De gebeurtenissen in het Verre Oosten staan uiteraard ook heden in het brand punt der belangstelling. De feiten van dezen dag, de ondergang van de „Repulse” en de „Prince of Wales” tezamen 64.000 ton metend met een be manning van 2700 koppen de landing van Japansche troepen op Malakka en op de Philippijnen, bewijzen wel, dat Japan zonder aarzeling goed heeft toe geslagen. Dit werd ook naar voren ge bracht in een commentaar van bevoegde zijde gegeven, waarbij nog werd stil gestaan bij de wijze waarop de re- geeringen van de beide groote Angel saksische staten hebben gereageerd het nieuws der toegebrachte slagen. De Engelsche pers toont een groote mate van gereserveerdheid en zit kenne lijk verlegen, met het geval. Roosevelt en Churchill hebben hun ergernis en woede niet langer kunnen verbergen en hebben een scheldkanonnade in hun par lementen ontketend. Dit alles is tragisch- komisch, zoo werd in dit commentaar op gemerkt. De heeren oogsten de vruchten van het zaad, dat zij zelf hebben uitge strooid. Gewezen werd ook op de groote kortzichtigheid en domheid van hen. die wonderen hadden verwacht van Amerika’s deelnemen aan den oorlog. Na het uitbreken van den oorlog tus schen Duitschland en Polen en van den strijd tusschen het Duitsche Rijk en En geland, kon men reeds hooren, dat wan neer Amerika maar eenmaal in den oorlog zou zijn, de Angelsaksische vrienden het pleit gewonnen zouden hebben. Van deze groote verwachtingen is niet veel terecht gekomen. Hun wensch is weliswaar in vervulling gegaan. Amerika néémt nu aan den oorlog deel, maar groote verwachtin gen behoeft men, gezien de feiten van den dag, toch niet langer te koesteren. Kortzichtig was deze houding ook daar om, wijl Nederlandsch-Indië thans in de gevaarzöne is komen te liggen, terwijl niemand kan zeggen, wat er van Neder land’s Aziatische gewesten terecht zal ko men na de beëindiging van dezen grootsten aller wereldoorlogen. Van be voegde zijde werd ook medegedeeld, dat de Nederlandsche uitzending van Lorden gewag heeft gemaakt van een paniekach tige stemming in Ned. Indië en dat de be velhebber der Indische weermacht „de be volking heeft gewaarschuwd tegen de Ja pansche 5de kolonne en tegen Japansche valschermjagers”. Deze frase, zoo zegt men, lijkt verdacht veel op die, welke in Holland opgeld deed in de eerste dagen na den lOen Mei. Tenslotte werd nog gewezen op de souvereine minachting waarmede Amerika Japan heeft behandeld, een souvereine minachting, welke Amerika altijd aan den dag heeft gelegd tegenover „coloured people”. In Berlijn is zeer binnenkort een op plechtige en indrukwekkende wijze af te geven verklaring te verwachten over de nieuwe situatie in verband met de be palingen van het Drie Mogendheden pact. Het keizerlijke hoofdkwartier heeft om 10.20 medegedeeld, dat strijd krachten van het Japansche leger en de vloot in nauwe samenwerking met succes op Goeam zijn geland. Het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche oorlogsschepen gis termiddag een verrassender: aanval op de Midway-eilanden hebben ondernomen, waarbij na zware beschieting vliegvelden en petroleumopslagplaatsen In brand ge raakten. De Japansche strijdkrachten leden geen verliezen. Voorts wordt door het keizerlijke hoofdkwartier medegedeeld, dat in den loop van Maandag de Japansche lucht macht verscheidene aanvallen heeft on dernomen op vijandelijke vliegvelden op het schiereiland Malakka. Een groot aan tal vijandelijke toestellen werd vernield. De aanvallen hebben zich thans ook tot het gebied van Singapore uitgebreid Gisteravond werd medegedeeld, dat de Japansche troepen, die op Malakka ope- reeren, een belangrijk strategisch punt in het Noorden van het schiereiland hebben bezet. Van de inboorlingen en de Chineesche bevolking in Singapore heeft zich door het veelvuldige luchtalarm een groote ongerustheid en nervositeit meester ge maakt. In den nacht van Maandag op Dinsdag was er driemaal luchtalarm. Gisterochtend en -middag volgden nog eenige malen luchtalarm. De omroep van Singapore heeft mede gedeeld, dat hedenochtend de felle aan val van de Japansche strijdkrachten op nieuw is begonnen. Opmarsch naar Singapore De woordvoerder van het Japansche leger heeft gisteren het volgende bekend gemaakt Hongkong is aan de land- en aan de zeezijde ingesloten. De Japansche troe pen, die Maandag in het Zuiden van Thailand zijn geland, zijn begonnen aan den opmarsch naar Singapore. De woordvoerder van de Japansche marine bevestigde, dat Wake en Goeam door de Japanners bezet werden en deelde voorts mede, dat de Midway- eilanden onder het vuur van de Japanr sche oorlogsbodems liggen. Luchtaanvallen op Hongkong De afdeeling marine van het keizerlijke hoofdkwartier heeft gistermiddag bekend gemaakt, dat Japansche marinevliegtui- gen gistermiddag Hongkong gebombar deerd en het vliegveld zwaar beschadigd hebben. Ook kreeg een Britsche torpedo jager, waarvan de naam niet werd op gegeven, zware schade. Denzelfden dag viel een formatie marinevliegtuigen het eiland Wake aan, schoot 9 vijandelijke vliegtuigen neer en trof de petroleum tanks, die werden opgeblazen. Gistermiddag is een nieuwe, zware Japansche luchtaanval gericht op Hong kong. Duikbommenwerpers ondernamen een geconcentreerden aanval op de dock- installaties en het vliegveld van Kauloen. Ook het eiland van Hongkong werd aan gevallen. De Britsche autoriteiten zwijgen volledig over den omvang hunner ver liezen. ■-.i j van de oorlogvoering ter zee, die de Ja- sectoren van den Stillen Oceaan hebben i behaald, de vlootstrategie geheel ever hoop heeft gegooid, die men in de Ver- J eenigde Staten populair heeft gemaakt en die er van uitging om in het geval van c*- J'"i"’- J I* ENGEL.D PT. DARWIN 'OStOl STEUNPUNTEN. A JAPAN f/f£D.BR. N GUiIN£4 Nikotajewstc O N 1 E Chabarowsk SINKIANG O ’**-“•* BUITEN- MON tni -X o JAPANSCHE RUK JAPANSCHE BEZETTING IN CHINA - TERRITORIAAL GEBIED VAN NEDERLANDSEN INDIË f; Tientsin'. ^Tsjoenffkin^ Kantoi >NIN= lEIL^.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1