...maar geen „hoestwinter s C.BLOM Beate Keizerling met LIL DAGOVER Slice p cnnemo met narceïne-aethylester iqü SUPEROl LAATSTE TELEGRAMMEN Tien jaar nationaal- socialistische beweging a.» - sUrlS buitenftmdsche zaken Quotaitsjl medege deeld. pag. 2 4 JUWELIER DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT HAAGSCHE COURANT Woens3ag 10 Dec. 1941 2e bl. fi, L HET THEATER DER GRODTE REPRISES Weest zuinig met licht en gas Het is aw eigen belang. HAREM- j GEHEIMEN Vernieuwing A an den aanvang van een nieuw tijdvak DE OORLOGSDOELEINDEN VAN JAPAN 488e STAATSLOTERIJ. GEVECHTEN OP DE PHILIPPIJNEN Rede van ir. Mussert Het bewaren van de oude cultuurgoederen De opbouw van de volksche cultuur le^en fceefyufn met Door strijd gehard LUCHTAANVAL OP MANILLA feite' Til RECLAMES. VAN VRIJDAG A.S. AF: I o. Siroop per flacon f. 1.15 van an- mishandeld van Fa, BONNEMA APELDOORN FABRIKANTE DER ,,ZWITSAL"PRAEPARATEN In het Noordelijk deel van Europa is groeiend het Germaansoh bewustzijn, het ALBRECHT SCH6NHALS SABINE PETERS 6492 6658 6663 6910 6981 7037 7437 7707 8033 8120 9170 10230 10599 10683 10768 10815 10887 11475 11735 11913 12642 12651 12917 12974 13560 13681 13878 14336 14667 14761 14833 15123 15179 15380 15831 15941 16301 16370 16654 17995 18231 18310 18347 18778 18876 19401 19530 19558 19586 19676 20338 20459 20546 20644 21176 21182 21190 21208 21227 21290 21499 21695 21743 21872 21981 SIROOP BONNEMA helpt snel en zeker bij hardnekkige hoest, bronchitis, griep en kink hoest het maakt het slijm los. doet de pijn bedaren en be vordert het uithoesten. Voor hen, die hun werk buitenshuis hebben rijn „Hoestparels” ver krijgbaar. Dit m siroop Bonnema in geconcen treerde vorm. kapot doo< het tijdperk zal zijn van de volksche cul tuur. HEDENAVOND en MORGEN: met IMPERIO b ARGENTIN^^^/ Vijandelijke aanvallen aan het Oostelijke front afgeslagen In Noord-Afrika duren de zware gevechten voort HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 10 December. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front werden plaatse lijke aanvallen van den-vijand met succes afgeslagen. Hierbij leed de vijand opnieuw zware, bloedige verliezen. De luchtmaeht heeft met sterke strijd krachten in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front troepenconcentraties, als mede groepen pantserwagens uiteengedre ven en vliegvelden der bolsjewieken doel treffend gebombardeerd. Ook in het ge bied rondom Moskou alsmede ten Noord oosten van het Ilmenmeer leed de vijand door aanvallen van gevechtsvliegtuigen aanzienlijke verliezen. In Noord-Afrika duren de zware gevech ten voort. Duitsche en Italiaansche duik bommenwerpers hebben Britsche colonnes voertuigen en luchtafweerstellingen doel treffend bestreden. Duitsche jagers hebben bij Tobroek 5 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Toeh ia het behouden slechts de ééne zijde van volksche herleving. Vernieuwing is de andere zijde. Want het is niet ge noeg, dat wij het oude volkslied hand haven, dat wij de oude volkskunst in leven houden. De socialistische kant van volksche cul tuurpolitiek betreft de zorg der overheid voor den cultureelen werker en voor het publiek. De nieuwe staat schept zich een orgaan, waar overheid en cultuurwerker elkaar ontmoeten. Dit orgaan is de cul tuurkamer, het lichaam met publiekrech telijke bevoegdheid, dat de vakkundige, economische en sociale belangen van allen, die in de cultuur werkzaam zijn, behartigt en daarvoor tegenover de overheid op de bres staat. De nieuwe staat begrijpt, dat het niet alleen om de cultuur, maar ook om de werkers gaat. Hij is een socialis tische staat, die arbeider, boer en cultuur schepper een volkswaardig bestaan wil geven. Is het niet vanzelfsprekend, dat ook zij eindelijk eens de rechten krijgen, die zij, wellicht meer dan wie ook, verdien den? Prof. Goedewaagen betoogde, dat het leekenpubliek zelf de kunst beoefenen moet om zoodoende beter de prestaties der vakkunstenaars te kunnen waardee- ren. Daarom bevorderen en ordenen wij den leekenzang, het leekentooneel, dat wij opnieuw rederijkerstooneel hebben ge noemd, den leekendans, de volksmuziek in de tallooze vormen, die haar eigen zijn. Socialistisch is ook het streven van ons nationaal-socialisten om het publiek tot de cultuur te brengen en het bezoek van jeugd en volwassenen aan tentoonstelling, concertgebouw en schouwburg te stimu- leeren. Prof. Goedewaagen eindigde zijn be langwekkende rede met te verklaren, dat wij een volk en een tijdvak tenslotte niet afmeten naar zijn bureaucratische machine, noch ook naar de sociale toe standen, die zij voortbrengen, maar naar hun cultuur. De nieuwe staat begrijpt dit beter dan het liberalisme, dat een staat van kapitalisten was, waarbij de cultuur den burger amusement en ver- verstrooiing was. Wij, nationaal-socia listen, zien cultuur niet als spel, maar als hoogste levensuiting van een volk. Daarom willen wij geen cultuur, be staande uit paria’s en snobisten, maar socialisme, binding van allen aan allen, en verantwoordelijkheid van allen voor allen. Wij luiden een nieuw cultuurpoli tiek tijdvak in. Zooals een ieder thans het arbeiderssocialisme aanvaardt, zoo zal straks het cultuursocialisme in Ne derland regel en wet zijn. Vervolg van 2e blad, pag. 1. De staat behartigt de cultuur op velerlei manier. Hij steunt geldelijk en moreel, zoowel de werken als de werkers. Hij sti muleert, hij zuivert de cultuur van elemen ten, die hij, uit welke motieven dan ook, gevaarlijk acht, en is op zijn hoede tegen invloeden die, of moreel, of cultureel, als onduldbaar gelden, hij bindt den strijd aan tegen die stroom’ingen, die drager zijn van de samenleving ondermijnende krach ten en maakt wat hem bedreigt, onmoge lijk. hij ordent, hij controleert de uitingen der cultuur, houdt nauwlettend toezicht en ■weegt de prestaties der cultuurwerkers het gezichtspunt uit, dat hem be heerscht. Hoe en in welken zin de Staat dit doet, hangt geheel af van de wereldbeechouwing die hem beheerscht. De nationaal-eocialistieche politiek ten aanzien der cultuur ie geboren uit, en als de tegenstelling tot, den liberalen staat. Beide staatsvormen houden zich steunend, stimuleerend, zuiverend, ordenend en controleerend met haar beeig. Maar ge heel verschillend is de gezichtshoek, waar uit zij werken, geheel anders wordt daar door de cultuur zelf onder hun handen. De liberale staat is bepaald door de hu manistische grondgedachte, van het on vervreemdbaar cultureele grondrecht van den scheppenden enkeling, zelfs ten koste der volksgemeenschap. De liberale pers, evenzeer door het in dividualistisch beginsel beheerscht, staat op de bres voor de zoogenaamde vrije meeningsuiting van alle individuen en groepen, de liberale film brengt alles wat de massa van individuen, die men het li- Iberale publiek noemt, kan verteren, de i radio onder liberaal beheer vervult den aether met het verwarde geluid van tegen gestelde meeningen zonder andere over eenkomst dan dat de een met den ander geen rekening houdt: een bond van ban- deloozen. De steun van den liberalen staat betreft meer het belang van de gelukkige individuen en groepen, dan het geheele volk. Alles is mogelijk in de liberale cul tuurpolitiek en de Jood maakt er handig gebruik van en weet zich op het eerste plan te werken en zich als buitenlandsch genie te laten bewierooken. Een vormlooze chaos op cultureel gebied is onder liberaal bewind het gewone verschijnsel. van hun geographische positie en dere, natuurlijke omstandigheden. De oorlog betreft slechts Oost-Azië. Namens de Japansche regeering kan ik verzekeren, dat Japan geenerlei vijand schap koestert tegen een of ander land in Oost-Azië, met uitzondering dan van de regeering te Tsjoengking en ook niet tegen de rest van de wereld, met uit zondering van de Vereenigde Staten en het Britsche imperium, welke de vijanden zijn van Japan. Met SIROOP BONNEMA, waarvan Narceine- aethylester „Bonnema" een zeer werkzaam bestand deel vormt, behoeft dit geenszins het geval te zijn. behoefte heeft aan musea. Is de schep pingskracht echter niet stervende, doch slechts onderdrukt en geknecht, ontwor teld en uit elkaar geslagen, dan moeten we behalve musea bouwen, ook de voor waarden scheppen, opdat nieuwe kunst zal opbloeien uit de oude niet vergane schep pingskracht van het Nederlandsche volk. Die kunst zal dan de volksche kunst in het Nederland der naaste toekomst zijn. Welnu, mijne volksgenooten, ik geloof aan de zending van het Germaansche ras als het krachtigste dragende element van het nieuwe Europa, ik geloof aan de mogelijkheid, dat het Nederlandsche volk, als deel van dit Germaansche ras, tot nieuwen ongekenden bloei zal ge raken,, ik geloof, dat de scheppings kracht van het Nederlandsche volk on gebroken is. Daarom is het mij een eer en een voorrecht als zoon van dit volk daarvoor te mogen strijden en waar noodig, te lijden. Op ons rust de ver antwoordelijkheid om, staande te mid den van de grootste revolutie van alle tijden, de grondslagen voor dien nieu wen opbloei te leggen, den koers te wij zen, die gezeild zal moeten worden. Wanneer wij de geschiedenis der Ger maansche volkeren overzien, voor zoover wij er voldoende kennis van dragen, om daaruit leering te trekken voor onze toe komst, dan zijn er, wanneer wij van de grijze oudheid afzien, eigenlijk slechts twee perioden te onderscheiden, n.l. de periode van de Middeleeuwen in den meest uitgebreiden zin des woords, n.1. van 500 tot 1500, en de tweede periode van 1500 tot heden. Deze tweede periode loopt nu af en een derde periode is aanstaande. Wij aanschouwen de geboorte daarvan. De eerste periode van 5001500, dat duizend jarig rijk, kenmerkte zich door gebon denheid, de gebondenheid aan de toen maals het kerkelijk en maatschappelijk leven beheerschende Roomsch-Katholieke kerk. Spr. gaf een korte schets van deze Middeleeuwen, waarbij hij opmerkte, dat ondanks machtsversnippering, toch het Middeleeuwsche leven in groote trekken eenzelfden stijl vertoont, aangezien de R.K. kerk een eenheid schiep. Ook in de maatschappelijke vormen van het Middeleeuwsche leven was ontbinding opgetreden. De „standen” waren verwor den tot geboortestanden. Het verschijnsel van afgeleefdheid, van ontbinding, van verval was, wat het standsverschil betreft, dus reeds eeuwen lang aan den gang eer de Fransche revolutie later aan het stands verschil ook formeel een einde maakte. Van 1500 tot heden Van ongeveer 1500 tot in onze dagen is het eigenlijk één tijdperk, n.L dat van het losknoopen van den band, die gedu rende duizend jaren de geheele cultuur omwikkeld hadde Christelijke Katholieke idee. Het is tevens het losknoopen van al lerlei vormen van traditie, gewoonte, recht, staatsorganisatie, cultuur, enz. De wetenschap maakt zich los van de groote macht der Katholieke en der Hervormde kerk. De Fransche revolutie baart Napoleon en Napoleon draagt het democratische li beralisme over geheel Europa. Wel be schouwd is dit liberalisme eigenlijk het eindresultaat, waartoe het ontbindings proces van de Middeleeuwsche cultuur ge leid heeft. Wij zullen niet zoo dwaas zijn te ont kennen, dat ook in de stijllooze liberale negentiende eeuw groote kunstenaars heb ben geleefd, maar wij mogen niet ver geten, dat de kunst buiten het volk om ging. Slechts enkelen konden er van ge nieten. De samenhang in haar geheel verwordde meer en meer tot een stijllooze ongebon denheid, die tot volkomen willekeur ont aardde en in belachelijkheid ten gronde ging. Alles was eigenlijk al reeds voor den wereldoorlog van 19141918 kapot ge maakt, uit elkander gescheurd, dood ge- loopen en dus, ten prooi aan het super- x— ---het commu- aan- ook het vernieuwen in de richting der toe komst is volksch streven. Te midden van den chaos der indivi dueelste expressie der individueelste emo tie is plotseling in onze eeuw de wekroep naar bewaren van het verleden vernomen. Men vroeg zich ineens met schrik af, waar het proces der moderne cultuur op moest uitloopen en men antwoordde met ontzettingop Americanisme, vernegerfng, internationalisme en mechahisme, kortom op het nihilisme. Dit was de dreigende ondergang van het Avondland, zijn oor sprong nemend in de groote steden en straks het land met zijn vampierarmen omklemmend. Toen greep men terug naar het verleden en men vond buiten de groote steden de volkskunst, ’t volksgebruik, den volksdans, het volkslied en herademde even, omdat dan toch nog niet alles ver loren bleek te zijn gegaan. Men ging be waren, behoeden, behouden en in de mo derne verwording stond een nieuw geloof in de oerbeginselen van volk, stam en ras op. Minder weerstandsvermogen bij tten Hollandsch winter klimaat... Zou dat geen echte hoestwinter worden Parels per doos t. 0.90 Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Pantserslagen springende granaten oprukkende infanterie. Steunt de Nederlandsche Ambulance v/h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, ’s-Gravenhage. TOKIO, 10 Dec. (D.N.B.) De Japan sche oorlogsdoeleinden zijn vandaag door den woordvoerder van het ministerie van inlichtingen, Hori, medegedeeld. De oorlog, die zoojuist op den Stillen Oceaan is begonnen, zoo verklaarde hij, vormt een natuurlijk resultaat van de voortgezette kuiperijen der Vereenigde Staten en het Britsche imperium, die er naar streefden den vrede en de orde in Oost-Azië te verstoren. Deze Angelsaksi sche mogendheden hebben onder voor wendsel van den vrede haar toevlucht ge. nemen tat de internationaal bekende „dol_ lardiplomatie” en tot intimideering door gewapende strijdkrachten om Oost-Azië voortdurend te knechten en haar eerzucht naar de hegemonie in het Oosten te bevre digen. Wij hebben derhalve naar de wapens gegrepen om de veiligheid van ons land te waarborgen en den vrede en de wel vaart der volken van Oost-Azië te bevei ligen, die een gemeenschappelijke be- stemming hebben met Japan, als gevolg Nederland heeft nu een nieuwe hoestdrank met tot dusverre ongekende kwaliteiten, die de hoestprikkel veel sneller wegneemt dan alle bestaande middelen - en bij uitstek geschikt vóör het gebruik door kinderen. Voortaan behoeft een opkomende hoest aeen begin meer te zijn van onaangename kwalen of kwaaltjes. Met behulp van SIROOP BONNEMA wordt deze winter geen hoestwinter. Wij Vcrkoopen Juweelen Goud cn Zilver - Reparatie atelier PLAATS 9 - TELEFOON 115221 COLUMBIA VERBREEKT DE BETREK KINGEN MET JAPAN STOCKHOLM 10 December. (A.N.P.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Columbia de diplomatieke betrekkin gen met Japan verbroken. DUITSCHERS EN ITALIANEN IN AMERIKA GEARRESTEERD STOCKHOLM, 10 December. (D.N.B.) Vierduizend Duitschers en Italianen zijn gisteren naar blijkt uit een in de Zweed- sche bladen gepubliceerd bericht van Uni ted Press uit Washington, op last van de Amerikaansche autoriteiten gearresteerd- In het geheele land zijn door de politie bii Duitschers en Italianen huiszoekingen Behouden. De zender van New York meldt, dat de leider van het D.NB. in New York, Heinz Cramer, is gearresteerd. Ook andere Duitsche en Italiaansche journalisten zijn door de Amerikaansche autoriteiten in arrest gesteld. TWEEDE KLAS8E DERDE LIJST Trekking van 10 December. ƒ20.000 No. 11593. 5.000 No. 6619. 2.000 No. 13586. 1.000 No. 7310, 16165. 100 No. 8794, 9452. PRIJZEN VAN ƒ30. 1057 3538 1224 4082 1326 4683 1565 4835 1653 5243 1687 5453 1718 5516 1732 5705 1899 5909 2345 6044 2499 6068 2538 6147 2851 6282 3346 6418 SJANGHAI, 10 December. (D.N.B.) De mededeeling van den Japanschen militai ren woordvoerder over de landing van Ja pansche troepen op de Philippijnen is thans door berichten uit Manilla met plaatsopgaven aangevuld. Uit deze berich ten blijkt, dat het den Japanners in weer wil van het verzet gelukt is te landen op het voornaamste eiland Luzon, en op de eilanden Vigan en Apari. Waarschijnlijk zijn de Japanners op nog meer punten aan land gegaan. De juiste plaatsen zijn ech ter in Manilla nog niet bekend. Verder wordt uit Manilla gemeld, dat reeds de eerste groote gevechten met Amerikaansche strijdkrachten op de Phi lippijnen zijn geleverd. Japansche zee- strijdkrachten hebben zich in deze krijgs operaties gemengd. Na prof. Goedewaagen sprak leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, over volk sche kunst in Nederland. Ir. Mussert zeide o.m. Kennis omtrent datgene wat eenmaal door onze voorgeslachten is gewrocht, is meer dan een liefhebberij, het is verster king van het fundament van ons leven, het is eeredienst aan het volk in ver verleden. Het komt aan op den geest waar uit een volk leeft. Ons volk is een Ger- maansch volk en waarlijk niet het minste. Hebben wij geloof in de scheppingskracht van ons volk? Spr. betoogde, dat indien de scheppingskracht van ons volk, die eens, slechts enkele honderden jaren ge leden, zoo ontzaglijk groot was. bezig is te sterven, ons land in de toekomst slechtsj maar De nationaal-socialistische staat De nationaal-socialistische staat is door een andere wereldbeschouwing beheerscht en heeft dus ook een gansch andere prac- tijk. Hier is niet de vrije individueele uit- leving van cultureele scheppingskracht het hoogste doel, maar de gebondenheid der individuen en eenzelfden volkschen le vensstijl een levensstijl, die in wijder perspectief weer uitmondt in den levens stijl van een stam en van een ras. Wie in ons land nationaal-socialis tische cultuurpolitiek wil maken zal moeten erkennen, dat de Nederlandsche stijl in volksvoorlichting en kunsten niet anders is dan een uiting van Ger- maansch en tenslotte Noordsch schep pingsvermogen op Nederlandsche wijze. In onze zoo gemengde cultuur, in onze door cosmopolitisme zoo grondig van eigen aard vervreemde cultuurwereld, blijkt het meest waardevolle element altijd weer een variatie op het oerthema van Germaan- beelden en denken te zijn, zooals het Germaansche wezen in zijn hoogste uitin gen altijd weer een daad van den Noord- schen mensch blijkt te zijn. Zooals de Europeesche cultuur sinds Hellas een schepping van het Noor dras is, zoo heeft de Germaan Noord-Europa geschapen. Terwijl liberalistische cultuurpolitiek zich met elementen van alle stammen en rassen heeft getooid en overal ter wereld thuis was (haar ,,vorm” was die der vorme loosheid), weet de nationaal-socialistische cultuurpolitiek in Nederland zich gebon den en geborgen in de oerwaarden van het Noordras, den Germaanschen stam, het Nederlandsche volk. Zij bevordert en stuwt dit bewustzijn der bloedgemeed- schappen in volksvoorlichter en kunste naar, omdat zij weet, dat hier de moge lijkheid tot een nieuwen cultuurstijl is gelegen. De cultuurpolitieke taak van het natio- naal-socialisme omvat tweeërleieen cul tureele en een socialistische doelstelling. De cultureele doelstelling onzer cultuur politiek kan worden samengevat in de woordenbewaren en vernieuwen. Niet het behoud van het verleden alleen, maar welvaart, kan gebruikt worden om het kapitalisme nog meedoogenloozer te doen heerschen dan in het liberale stelsel van ieder voor zich. Staatsabsolutisme en on dermijning van den godsdienst zijn de beste middelen om het superkapitalisme der groote trusts te doen heerschen en het Marxisme onder nieuwen naam in te voeren. Nooit mogen wij nalaten, op on ze hoede te ziin. Deze nieuwe stijl der volksche verbondenheid zal voor eeuwen richtsnoer zijn voor de cultuur en haar tot ongekenden bloei brengen. Wil het nieuwe tijdperk der volksche cultuur aan haar roeping beantwoorden, dan zal het moeten staan in het teeken van de vrij heid in gebondenheid. Het is onze taak, daarvoor de grondslagen te leggen, nu reeds in dezen tijd. Het klinkt voor velen wellicht wat vreemd, als ik sprekende over het bewa ren der oude cultuurgoederen aanvang met de liefde tot den bodem, aldus ir. Mus sert. Toch is dit het juiste begin, want nergens spreekt de ziel van een volk ster ker uit dan hetgeen het uit zijn bodem maakt. Een deel van ons land, is uit de zee opgevischt, hetgeen eenig is in de wereld. Waar Hollanders water zien, den ken zij aan droogmaken en waar droog ten aantreffen, willen zij kanalen gra ven. Terecht kunnen wij Nederlanders er trotsch op zijn wat wij van het land- schap gemaakt hebben. Het Hollandsche landschap in zijn schoonheid te behouden is het beginsel van alle wijsheid voor de volksche cultuur. De liefde tot den bo dem is ons ingeschapen en daarom ook is het zoo uiterst noodzakelijk dat het nieuwe regiem zijn taak begint. In de laat ste eeuw is reeds zoo ontzaglijk veel schoonheid verloren gegaan. Ik weet hoe in de afgeloopen tientallen jaren door vele hoogstaande, idealistische mannen gedaan is wat in hun vermogen was om te redden wat te redden viel. Als waterstaatsingenieur heb ik hun zwoegen van nabij gezien en hen geholpen waar ik kon. Maar bijna alles stuitte af op het kapitalistisch-dèmocratische systeem en het is nog te verwonderen dat behouden gebleven is, wat wij nu nog hebben. Het wordt een slechte tijd voor diegenen, die de natuur, het landschapsschoon willen opofferen aan winstbejag. Het wordt een heerlijke tijd voor de vrienden van onze molens, ons landschapsschoon, onze grach ten, onze monumenten. Aan hen, die lief de daarvoor hebben, zal het behoud daar van worden opgedragen. Heemschut zal straks een machtige organisatie zijn in de Nederlanden. Ieder gewest, iedere streek, iedere stad en ieder dorp zal daartoe bij dragen. Wat de monumenten betreft, niets mag meer verloren gaan. Te veel, veel te veel is reeds verloren. Onze musea bergen schatten, maar het volk weet er nauwelijks van. De kunstschatten zullen geopenbaard worden, het volk zal getoond worden wat schoonheid is en wat prullen zijn en het zal weten van den eenvoud, de soberheid, de doelmatigheid, en daardoor van de schoonheid van interieur van vroeger. De liefde tot den bodém, de verbon denheid aan de voorgeslachten, zij zullen de beste grondslag vormen voor de wederopstanding van volksche kunst in de Nederlanden. Voor zoover de levens kringen ontbreken, die deze taak kunnen vervullen, zullen zij worden opgericht en van de noodig volmachten voorzien om haar roeping te vervullen. Voor zoover zij bestaan, zullen zij worden versterkt opdat zij beter haar taak zullen kunnen uitoefenen. Onmiddellijk hierbij aansluitend is de liefde voor onze taal, het zuiver leeren schrijven en spreken, het ontdoen van bastaarden. Onze taalgeleerden, onze schrijvers en dichters, hun roeping is het daarin voor te gaan, zoo noodig voor te schrijven wat er gedaan moet worden. Het is een ongehoord schandaal, dat een nnlitiekeling, die een blauwen Maandag de rol van minister speelde, de macht had om aan de scholen een nieuwe spelling voor te schrijven, die de volwassenen na tuurlijk niet overnamen, zoodat wij er nu twee schrijfwijzen op na houden De slordigheid en gemakzucht, waardoor de Nederlandsche taal mishandeld wordt, schreit ten hemel. Stel bodem en taal van een volk vei lig en organiseer de beroepsstanden en al het andere zal daaruit voortvloeien. Tot de belangrijkste taken, die te ver richten zijn, behoort het opvullen van de leegte, die er nu is tusschen overheid en volk, een leegte, die men na het wegvallen der bindingen uit vorige eeuwen, heeft trachten te vullen met politieke partijen, welke aan eigen zon den en tekortkomingen zijn ten gronde gegaan. Het gezin en de beroepsstand zijn de beide zedelijke wortelen van den staat. Beroepsstanden, corporatiën samenbin dend diegenen, die in bepaalde opzichten het volk te dienen hebben, zijn onont- besef van de Germaansche lotsverbonden heid, de overtuiging dat het noodzakelijk is. dat de Germaansche volkeren elkander leeren verstaan en begrijpen en dat bin; nen de Garmaansche levensruimte de vol keren slechts in vrijheid kunnen leven en hun toekomst verzekeren wanneer zij mi litair en economisch samenwerken onder doelbewuste leiding. In den Nederlandschen staat, die een Cfermaansch nationaal-socialistische staat zal zijn, zullen gewesten tot nieuwen opbloei komen. De verscheidenheid van aard zal niet doodgedrukt worden, maar als natuurlijke geaardheid tot haar recht komen en gerespecteerd worden. Binnen de gewesten zullen streken, dor pen, steden ieder hun eigen karakter dragen. Een rijke verscheidenheid, geen een vormige grauwe massa. Geen hooger or ganisme zal het lagere meer ontnemen dan strikt noodig is, want ieder hooger organisme draagt verantwoordelijkheid voor de bestaansmogelijkheid van het lagere. Geen lagere zal de autoriteit van het hoogere ontkennen, wetende, dat die ontkenning zou leiden tot ontbinding, tot vergaan. Zoo zal dus staatkundige en natuurlijke orde hersteld worden, in tegenstelling tot imperialisme en absolu tisme. Maatschappelijk zal de orde hersteld worden door de instelling van levens kringen, corporatieën, kamers, gilden en hoe zij verder ook genoemd zullen wor den, en het volk zal beschermd worden tegen kapitalisme en Marxisme, die bei de tenslotte leiden tot slavernij. Denk daarom niet, dat als kapitalisme en communisme militair verslagen zul len zijn, zij geen gevaar meer zullen op leveren. Reeds nu openbaren zich de eerste verschijnselen van den kwaden geest, die achter nieuwe vermomming, gebruik makend van nieuwe termen, het oude verderfelijke werk wil voortzetten. Ordening van de volkshuishouding, een noodzakelijke voorwaarde voor volks- WB vr OOOOT IACTIMÉN StVOROtAl GtNtZMG •Ook voor wonden de ideale desinfectans^ Zooals knoestige eiken die reeds vele stormen doorstonden, niet neer te beuken zijn, zoo zijn het de geharde strijders die steeds weer de overwinning behalen. Jarenlang strijden voor een ideaal, vele ontberingen doorstaan, het is de beste methode om een gehard strijder te wor den. Het is juist daarom dat de Neder- Landsche nationaal-socialisten na een strijd van 10 jaren, den moed hadden gehoor te geven aan den oproep, om schouder aan schouder met de Duitsche soldaten op te trekken tegen het bolsjewisme. Zij wa ren bet, die de vele aanvallen in den loop der jaren glansrijk doorstonden. Zij wa ren door geen enkelen terreurmaatregel, noch door lichamelijke dreiging neer te beuken. Zij zijn geworden als die knoestige eiken. Zij zullen ook in het Oosten alle stormen weerstaan en als overwinnaars terugkeeren in het vaderland, dat zij dan een gelukkige toekomst verzekerd heb ben. Dezer dagen vieren de Nederland sche nationaal-socialisten het 10-jarig be staan der N.S.B. Vele strijders uit de eerste jaren zullen deze herdenking niet kunnen bijwonen, want juist zij, de geharde strij der», doen hun plicht in de barre vlakten van het onmetelijkë Rusland. T.andgenooten, als gij straks in uw cou. ranten en via de radio kennis neemt van wat Mussert en zijn medestrijders u te zeggeA hebben, bedenkt dan dat u op weg is om te parasiteeren op wat die Neder landsche nationaaLsocialisten voor ons Land: en volk deden en doen. Schaart u aan de zijde van deze strijders, blijft niet afwach ten op de dingen die komen zullen. Helpt mede den vijand te verslaan, daar waar over de toekomst van het nieuwe Europa wordt beslist. Strijdt mede in het Oosten. Het is uw plicht te vechten voor ons land en volk. Meldt u aan bij het Vrijwilli gerslegioen „Nederland1”, Koninginne gracht 22, ’s-Gravenhage. Gevechten bij Solloem en Tobroek ROME, 10 December. (Stefani.) Het 556e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt In den sector van Solloem is de vijan delijke druk op de door onze troepen bezette stellingen krachtiger geworden. Ten Zuiden van Tobroek duurden de ge vechten voort, waarbij vijandelijke pant- sergroepen vernietigd werden. Luchtfor maties van de as hebben met succes nieuwe aanvallen gedaan op aanzienlijke autoconcentraties van den vijand ten Oosten van Bir el Gobi en op rijdende autocolonnes. Verder zijn ook Tobroek en sterke concentraties van pantserafdee- lingen ten Oosten van Tobroek doeltref fend gebombardeerd. In talrijke luchtgevechten werden 19 vijahdelijke vliegtuigen neergeschoten, waarvan 13 door de nieuwe Italiaansche jagers en 6 door Duitsche jagers Twee vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten door het afweergeschut van Agedabia en Solloem. Acht onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Derna en Bardia. In Bardia zijn 2 veldlazeretten, dje duidelijk met het Roode Kruis gekenmerkt waren, getrof fen, waarbij eenige verpleegden werden gewond. In den afgeloopen nacht heeft de vijan delijke luchtmacht Trapani aangevallen. De schade is onbeteekenend. Onze vlieg tuigen hebben met duidelijk resultaat doe len op Malta gebombardeerd. Een onzer schepen, dat met 2000 Britsche gevangenen van Libye was vertrokken, is voor de Grieksche kust door een vijandelijke duik boot getorpedeerd. Het reddingswerk is in vollen gang. De grondslagen van het nieuwe tijdperk De ondergang van het tweede tijdperk bergt in zich de belofte van het ontlui ken van het derde tijdper.k mits wij de teekenen des tijds verstaan, mits wij lee ring trekken uit het verleden en weten, hoe wij de orde moeten herstellen. De orde zal hersteld worden door de natuurlijke bindingen te herstellen, de ka pot geslagen levenskringen in beteren vorm op te bouwen. Het volk moet zijn gebondenheid aan zijn ras en aan zijn bodem weer bewust worden, het moet zich op natuurlijke wijzè organiseeren, het moet zijn rechten en zijn plichten leeren kennen, het moet in harmonie en eensgezindheid zijn bedrijfs- en gemeenschapsleven weer inrichten. Zijn denken en handelen moeten zich richten naar de wetten der schepping. Dan zal ontstaan die vrijheid in gebondenheid, die noodig is om tot den nieuwen stijl te ge raken, geboren uit de volksziel. Volgens dezen nieuwen stijl zal een volkscultuur ontstaan die tot volksverheffing leidt. Cul tuur, die niet tot volksverheffing leidt, mist haar doeL De cultuur-uitingen onzer voorgeslach ten zijn voor ons de uitingen van den geest van ons voorgeslacht Ons bewust te worden van den geest, die door de eeuwen heen tot ons is gekomen en nu leeft in ons door hetzelfde oude bloed, dat van vader op zoon is over gevloeid. Het onwrikbare geloof dat die geest weer tot groote dingen in staat is, mits de juiste voorwaarden daarvoor ge schapen worden, is het volgende noodza kelijke. Het opbouwen van nieuwe levenskrin gen in overeenstemming met den Ger maanschen aard is de volgende noodzake lijkheid om tot wederopstanding te gera ken. De nieuwe staatkundige en maat schappelijke opbouw in nationaal-socia- listischen en fascistischen zin teekent zich reeds af. Van groot naar klein onderschei den wij het volgende: Er is ontwakend een Europeesch be wustzijn, een Europeesch verantwoorde lijkheidsbesef, dat volkomen zoek was en dat tot vernietiging van het aanzien en de macht van Europa in ieder ander we relddeel leidde. het luchtalarm IN CALIFORNIÈ CAN FRANCISCO, 10 December (U.P.) Na de veelvuldige luchtalarmen hebben alle Californische radiozenders hun werk zaamheden voor onbepaalden tijd moeten aken De militaire en manne-autoritei- hébben gistermiddag verklaard, dat XandeWke vliegtuigen opnieuw Midden. Californië naderden. TSJOENKING VERKLAART JAPAN, DUITSCHLAND EN ITALIË DEN OORLOG „T«wrHAl 10 December. (D.NB.) SJANGHA Tsjoenking heeft aan De reg5?ri1P.phi„nd en Italië formeel den Japan, Duit. oorlogsverklaring SJANGHAI, 10 December. (D.N.B.) Ja pansche vliegtuigen hebben heden Manilla aangevallen, zoo wordt vandaar gemeld. In het havengebied, in de nabijheid van fort Sastiago en op schepen werden bom men geworpen. Ooggetuigen melden, dat een groep Japansche bommenwerpers boven het zendstation is gezien WASHINGTON, 10 December. (U.P.) Roosevelt heeft medegedeeld, dat het luchtsteunpunt Clarkfield op de Philip pijnen is aangevallen, hetgeen onder offi cieren en manschappen tot verliezen heeft geleid. ging. wereldoorlog van 19141918 i dus, ten prooi aan het super kapitalisme, ten prooi aan hst ==- nisme. Het cultuurlooze tijdperk leek staande, onafwendbaar. Het is de historische roeping van het nationaal-socialisme en het fascisme »m dezen dreigenden ondergang af te wenden en den grondslag te leggen voor een n?euwe periode in het leven der Euro- nee^che volkeren, waarvan niemand kan maar waarvan wij nu reeas u

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6