De Japansche aanval op de Philippijnen Ook de „King George V” tot zinken gebracht? I No. 1805b. 1941. Britsche vloot in het Verre Oosten vernietigd verklaart Tokio Duitsche Rijksdag hedenmiddag bijeen VERDUISTEREN Donderdag 11 Dec emo er. de de de pr\ I Gelukwensch den keizer den aan van vlootvoogd Jamamoto Een belangrijke dag van en WINTERHULP NEDERLAND zee- van van Luzon Landingen op twee punten van het eiland De ondergang „Prince of Wales „Repulse” Verhouding strijdkrachten in het Verre Oosten geheel gewijzigd De samenkomst tusschen Ciano en Darlan te Turijn Me* Duitschland voor een nieuw Europa De stryd op Malakka X eC- A- 7 n Britsche OCEAAN ZUID AMERIKA (4190) 0 1 9 gasiai; nNlGDEX Geen Japansche oorlogsschepen verloren gegaan Voor het aanhooren van een verklaring der Rijksregeering Dl EEN HEEET VEEL DE ANDER NIETS GEEFT WINTERWUip VAM HET VELE IETS Churchill’s mededeeling in het Lagerhuis Duikbooten spoorden de vloot op 77 ALASKAJ^HewaRD v. 5.26 uur nam. tot 9.41 uur v.m. Mijnen voor de haven van New York Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 De derde huizen- en straatcollecte op 20 en 22 December Engelsche vlootvoogd was aan boord van „Prince of Wales” ‘Tgoeam Bevolking van Manilla geëvacueerd Japansche persstemmen over de successen Ulië’ HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTltN: Verdere Engelsche verliezen MIDWAY WAKE het stedelijk bureau, aan ELLfcE (RQUESASEIt- KAART VAN PELT van den Stillen Oeeaan Het Oostelijke deel van Hawaii. korte GIRO S9S3 nlSlilI VANC OU VEft^~^= Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode' „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop bet verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 1.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 et. de Oestkust van Malakka. (Zie verder 2e blad, pap. 1.) - vdeKSJ 9 steunpur O Gedeeltelijk voltoadesteunpunten(V.S) A Steunpunten van Japan den de aanval. Torpedovliegtuigen, bestaard door vrijwilligers, deden den aanval meldt uit Tokio: Alhier wordt dat de aanvallen op de Britsche zoo de De Engelsche berichtendienst meldt uit Washington, dat het ministerie van ma rine bekend heeft gemaakt, dat in de wateren voor de haven van New York rlijnen zijn gelegd. le. 2e. 3e. NEW- YORK Mozartherdenking op den Stephansplatz te Weenen op den 150sten sterfdag van den meester. Rijksleider Baldur von Schirach legt bij de kleine kapel aan' de Noordzijde van den Stephansdom den krans van den Führer neer (Weltbild- Polygoon) HARBOUR BREMERTON MARE ISL. Sp SAN DIEGQ men. Een matig afweervuur werd geopend. Een uur later duurde de aanval nog steeds voort. In de haven voor anker liggende koopvaarders werden met bommen be stookt. Naar het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington mededeelt, bevindt zich onder de slachtoffers van den eer sten Japanschen aanval op Manilla, ook De Duitsche Rijksdag is hedenmiddag om 3 uur bijeengekomen voor het in ontvangst nemen van een verklaring der Rijksregeering. De zitting zal over alle Duitsche zen ders worden uitgezonden. Een herhaling der uitzending zal des avonds om 20 uur 15 gegeven worden. ring, werd Indië door de Japanners nog met rust gelaten. Nu is bekend gewordqn, dat Indische troepen, aldus het land zelf ontblootend, naar Malakka zullen gaan en dat Indische vloot- en lucht-eenheden in Singapore zijn aangekomen. Dit is een nieuw bewijs voor Indië’s zelfverblinding, aldus werd opgemerkt, die het duur te staan kan komen. Intusschen kijken de groote Angelsak sische landen nu al reeds weer uit naar de hulp van hun kleine bondgenooten. Met ophef werd melding gemaakt van een Chi. neesche actie bij Kanton. Roosevelt heeft gezegd, dat het een lange en harde oorlog zal worden. Inderdaad. En te verwachten is, dat de belastingver- hooging in Amerika schrikbarend zal wor den. Dat Engeland en de Sovjet-Unie het zonder Amerika’s hulp zullen moeten stel len, zal spoedig genoeg blijken. Thans spreekt de Führer in de Rijksdag- zitting. Een belangrijke dag. Van wereldhistori sche beteekenis. De vlootsectie van het Japansche hoofd kwartier heeft medegedeeld, dat sinds het uitbreken van den oorlog 38 vliegtuigen van de Japansche vloot verloren zijn ge gaan. De Japanners hebben echter geen enkel oorlogsschip verloren. De afdeeling leger van het Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat sedert het uitbreken van den oorlog 2 transport schepen tot zinken gebracht en 2 andere zwaar beschadigd zijn, waarbij evenwel slechts één menschenleven verloren is ge gaan. Voorts wordt gemeld, dat 13 leger vliegtuigen niet op hun steunpunten zijn teruggekeerd. De bewering van Roosevelt, dat een Japansch vliegkampschip bij Pearl Har bour tot zinken is gebracht, wordt door den zender van Tokio volstrekt onwaar genoemd placht te leggen, huis een t— de jobstijding uit kend maakte. Zoo nog niet gezien Maan: 11 Dec. onder 1.55 uur nam. 11 Dec. op 1.34 uur v.m. on- der 1.11 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tuuohen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394010 Ziekenfondtleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten Ne. 49 symbool voor deze stemming. De stem klonk niet zoo frisch als bij andere redevoeringen, hetgeen begrijpelijk wordt als men bedenkt, dat de ministerpresi dent practisch in 24 uur niet had ge slapen. De bladen herinneren in hun ar tikelen aan Duinkerken. Betreffende het verlies van de „Prince of Wales” en de „Repulse” heeft Duff Cooper voor den omroep van Singapore verklaard, dat deze dag een der donker ste in de geschiedenis van het Britsche Imperium is. KAROUNEn-<G|LBERT V.E'l- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RIJswIJk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ There* slastr. 108a, Tel 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De marine-afdeeling van het keizerlijke Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche oorlogsschepen gisteren aan den ingang van de haven van Hongkong het Engelsche patrouillevaartuig „Saint Monace” tot zinken heben gebracht. Japansche vaartuigen hebben volgens de „Kokoemin Sjimboen” een Britschen koopvaarder van 6000 t. gekaapt, die be wapend was met 2 stukken van 8 duim. Over de gevechten op het hoofdeiland van de Philippijnen, Luzon, worden uit Manilla nog de volgende bijzonderheden gemeldOndanks de aanvallen van de Amerikaansche luchtmacht hebben de Ja pansche vloot en het leger met succes de landingsoperaties op 2 belangrijke punten in het Noorden van het eiland Luzon udt- gevoerd, n.l. te Vigan en te Appari. Ame rikaan sche berichten spreken van sterke landingstroepen der Japanners en van een voor de Amerikaansche strijdkrachten ge. vaarlijke situatie. Van beide landingsplaat sen gaan spoorlijnen naar het Zuiden, die samenkomen in de hoofdstad Manilla. Japansche opmarsch Volgens een bericht uit Manilla zijn de Japansche troepen, die gisterochtend op Luzon aan land zijn gegaan, opgerukt. Zij vernietigden Philippijnsche strijd krachten en maakten zich meester van een belangrijk strategisch punt. De Phi lippijnsche troepen trokken terug in de richting van Manilla, terwijl zij spoor wegen en andere verkeersmiddelen ver. melden om den Japanschen opmarsch te belemmeren. In het commentaar, dat gisteren van bevoegde zijde werd gegeven, werd op deze Rijksdagzitting reeds gezinspeeld. Van dezelfde zijde werd heden de dag van den llden December als een belangrijke dag gekenmerkt. Er werd op gewezen, dat op de persconferentie op het ministerie van buitenlandsche zaken in Berlijn gis teren aan de daar aanwezige Amerikaan- sche journalisten werd verzocht de zaal te verlaten en zich in hun woningen ter beschikking te houden. Dit was het prompte antwoord van Duitschland op het de bepalingen van het volkenrecht negee- rende optreden van de Amerikaansche re- geering, die Duitsche journalisten en con sulaire ambtenaren in Amerika heeft doen arresteeren. Dit was trouwens geen novum. Reeds het vorige jaar werden in Amerika op onwettige wijze Duitsche consulaire ambtenaren gevangen genomen, terwijl be slag werd gelegd op de bezittingen van particuliere Duitsche firma’s. Er werd voorts op gewezen, dat het beruchte schietbevel door de Amerikaansche regee- ring reeds lang was gegeven vóór de sen- sationeele onthullingen der bladen hier omtrent. Een en ander illustreert wel dui delijk de methoden door Roosevelt en zijn raadslieden gevolgd. Uit New York is bo vendien het bericht gekomen, dat de ver tegenwoordigers van het D.N.B. aldaar en de Duitsche handelsattaché in San Fran cisco gisteren werden gearresteerd. Komende tot de strategische positie, werd de aandacht gevestigd op het feit, dat, blijkens een Zweedsch blad, in Enge land een gevoel van „Schadenfreude” tot uiting is gekomen, nu de Amerikanen, die vaak kritiek hebben uitgeoefend op het Engelsche flegma thans zelf den indruk hebben gevestigd slapende te zijn geweest met hun vloot bij Hawaii incluis. In een Hollandsche radio-uitzending uit Londen is gezegd, dat de in deze eerste dagen van den strijd door Japan behaalde voordeelen, slechts van korten duur zullen zijn. Het geweldige front-apparaat der An gelsaksische landen en van hun bondge nooten in het Verre Oosten moet eerst nog op toerental komen, zoo heette het in deze uitzending. Dergelijke frasen werden vroe ger ook hier gehoord en men weet, zoo werd opgemerkt, wat er van terecht is gekomen. In dit verband werd gewezen op de zelfverblinding van de Indische re- geering en op het hooge spel, dat Indië speelt. Ondanks de gedane oorlogsverkla- I De luchtaanvallen ^Si^Tent de Japansche luchtaanvallen op de Philippijnen meldt de Britsche berich tendienst uit Manilla, dat een groote for matie Japansche gevechtsvliegtuigen gis teren °m 13 uur plaatselijken tijd boven Manilla is verschenen en het vliegveld Ni. chols. benevens het marinesteunpunt Ca vite, op 25 k.m. van Manilla, heeft aan gevallen in duikvluchten. Op het vliegveld <on een groote brand worden waargeno- Het D.N.B. meldt uit Tokio: Naar officieel van de zijde van de Japansche marine wordt meegedeeld, is bij den Japanschen luchtaanval op het gros van de Britsche vloot in Oost.Azië ook het Britsche slagschip „King George V” met groote waar schijnlijkheid tot zinken gebracht. Er zijn nog geen nauwkeurige berichten ontvangen. Zooals reeds gemeld, hebben de Japanners bij dezen aanval de „Repulse” en de „Prince of Wales” tot zinken gebracht. De „King George V” is van hetzelfde type als de „Prince of Wales” en heeft de zelfde afmetingen, bewapening en snelheid. In zijn aankondiging van het tot zinken brengen van de „Repulse” en „Prince of Wales” verklaart het Keizerlijke Japansche hoofdkwartier, dat de Britsche vloot in het Verre Oosten „vernietigd” is. Dit bericht bracht in millioenen Japansche huizen een wilde vreugde teweeg. Te Tokio werden de extra-edities den verkoopers uit de handen gerukt. De Keizer heeft een boodschap doen toekomen aan den commandant van de Japan sche vloot, admiraal Jamamoto, waarin hij hem geluk wenscht met de voortreffe lijke resultaten van den zee-oorlog tegen Engeland en de Vereenigde Staten. De militaire en luchtvaartattaché’s van Italië en Duitschland hebben op het minis terie van oorlog hun gelukwenschen aangeboden. S.P.T. bekend, slagschepen zijn uitgevoerd door Japan sche torpedovliegtuigen. De bestuurders der toestellen waren vrijwilligers. Overlevenden der beide slag schepen in Singapore De Engelsche berichtendienst meldt, dat overlevenden van de „Prince of Wales” en de Repulse” in Singapore aan land zijn gegaan. Naar de „News Chronicle” meldt, zou de commandant van de „Repulse”, kapi tein Tennant, gered zijn. Admiraal Kimmel gesneuveld? De „Kokoemin Slim boen” heeft een on bevestigd bericht uit Buenos Aires ontvan gen, volgens hetwelk admiraal Kimmel ge. sneuveld zou zijn aan boord van het slag schip „Pennsylvania” (33.100 ton) in Pearl Harbour tijdens het bombardement De derde huizen- en straatcollecte. welke de Stichting Winterhulp Nederland zich voorstelt te houden, zal plaats heb ben op Zaterdag 20 December en Maandag 22 December a.s. In tegenstelling met voorgaande col lecten zal de huizencollecte dus niet Vrijdag 19 December, doch Maandag 22 December plaats hebben. De stedelijk directeur voor 's-Graven- hage, de heer J. A. H. Hollander, doet langs dezen weg wederom een ernstig beroep op de burgerij om zich voor deze Kerstcollecte spontaan als collectant aan te melden. De aanmelding kan geschieden aan het stedelijk bureau. Prinsestraat 57 op alle werkdagen van 9—12 en van 25 uur, behalve 's Zaterdagsmiddags. Collectanten kunnen zich ook schrifte lijk melden Prinsestraat 57, onder vermelding van naam en voorletters adres datum en jaar van geboorte 4e. voor welke dag(en) of gedeelte(n) van dag (en) men zich beschikbaar stelt. Waar deze collecte geheel in het tee- ken zal staan van het naderend Kerst feest en ook de speldjes Kerstmotieven voorstellen, zal het noodig zijn over een groot aantal collectanten te beschikken. In het belang van een vlotte organi satie stelle men zijn aanmelding echter niet uit tot den laatstén dag. Door de vernietiging van 4 slagsche pen en een groot aantal andere eenheden van de vijanden van Japan, in het bij zonder door het tot zinken brengen van de „Prince of Wales” en de „Repulse” vlak voor Singapore, is, naar men in Berlijn mededeelt, niet alleen de ver. houding der strijdkrachten ter zee in het Verre Oosten geheel anders gewor den, doch behoort ook de legende van de onaantastbaarheid van de Britsche positie ter zee in dit gebied, in zekeren zin onder de oogen van de Britsch- Indiërs, tot het verleden. In deskundige kringen te Berlijn hebben de acties der Japanners tijdens de eerste drie dagen van den oorlog in den Stillen Oceaan een blijvenden indruk gemaakt, want bij het tot zinken brengen van de beide groot ste Britsche slagschepen voor de kust van Malakka kan niet gesproken worden van een verrassingstactiek, doch uit sluitend van het resultaat van superieure leiding en wapens. Hier wordt het feit bewezen, dat Japan van het begin af zijn marine heeft ontwikkeld in de rich ting van een eenmaal toch noodzakelijk wordend conflict met de Engelsche respectievelijk Amerikaansche vloot. macht en vooral ook zijn luchtmacht van den aanvang af gericht heeft op een maritieme taak. Door de landings- manoeuvres op het schiereiland Ma lakka. de Philippijnen,’ Goeam en Wake en het verschijnen voor Pearl Harbour en Singapore zijn de schrijvers over marineaangelegenheden van alle landen weerlegd, die dergelijke operaties op grooten afstand tot nu toe voor onmo gelijk hielden. Japan heeft in elk geval de eerste ronde in zijn strijd om het be staan tegen de beide grootste zeemachten gewonnen. Het heeft posities betrokken, welke als pistolen gericht waren op het leven van het keizerrijk en zijn streven naar een vreedzame herordening in het gebied van het Verre Oosten. Deze po sities zullen voor de tweede ronde van den strijd van niet te onderschatten be teekenis zijn. Gemeenschappelijk oorlogs plan stukgeslagen -. „Groote ontzet- „De vernietiging van slaat het gemeenschap. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct. daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens oosttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer Stefani seint uit Turijn: Graaf Ciano heeft hier gisteren een onderhoud gehad met den Franschen plaatsvervangende^ minister-president en minister van bui tenlandsche zaken, admiraal Darlan. Het onderhoud vond plaats in de ontvangstzaal van het palazzo Madama. Darlan was vergezeld van den direc teur voor politieke zaken in het ministerie van buitenlandsche zaken, Rochat, van den ordonnansofficier majoor Fontaine en van den chef van het protocol van het ministerie van buitenlandsche zaken, de Beauverger. Admiraal Darlan, heeft gistermiddag met de hem vergezellende personen Turijn weer verlaten. De voorzitter van de Ita- liaansch-Fransche wapenstilstandcommis- sie deed hem tezamen met een hoog amb tenaar van het ministerie van buitenland sche zaken op het station uitgeleide. belofte omtrent een verklaring af. Nu de eerste opwinding over den oorlog in den Stillen Oceaan wat is be daard, openbaart zich in Londen een ernstige om niet te zeggen pessimisti sche stemming, meldt het A.N.P. uit Stockholm. Misschien was de vermoeide klank van Churchill’s stem Maandag bij het uitspreken van zijn radiorede een Volgens een bericht van den Engel- schen berichtendienst uit Singapore, be vond zich de opperbevelhebber van de Engelsche vloot in het Verre Oosten, sir Thomas Philips, aan boord van de „Prince of Wales”. Omtrent zijn lot is nog niets bekend. vice-admiraal Isac Campbell Keed. Uit Manilla wordt gemeld, dat 200.000 inwoners der stad de wijk hebben geno men naar de heuvels in de nabijheid. Pre sident Quezon heeft persoonlijk de eva cuatie geleid. Op de Philippijnen bevinden zich, naar Domei meldt, naar schatting 38.000 man Amerikaansche en Philippijnsche troepen, waarvan 1800 man tot de geregelde troe pen behooren. Generaal Mac Arthur is met het opperbevel belaat. De vlootafdeeling van het Keizerlijk hoofdkwartier heeft hedenochtend om elf uur bekend gemaakt, dat eenheden van de Japansche marineluchtvloot eergistermid- dag bommen en machinegeweervuur heb ben gericht op Kwantan, waarbij op deze luchtbasis 10 op den grond staande vlieg tuigen werden vernield. In den ochtend van 9 December is een vrachtschip van 7000 ton buiten de Oost kust van Malakka met bommen vernield. Nieuwe landing In een communiqué der Britsche autori teiten te Singapore wordt bevestigd, dat de Japanners nieuwe troepen hebben doen landen te Singara op Malakka. De stad Singapore is volkomen verduisterd. De burgerbevolking is grootendeels naar het binnenland gevlucht. Om het vliegveld van Kota Baroe worden zware gevechten ge leverd. In een commentaar op de Japansche overwinningen op de EngelsehAmeri kaansche vloot schrijft de ,,Hotsji Sjim boen” in een hoofdartikel, dat Japan thans de heerschappij ter zee bezit op den Stil len Oceaan en den Indischen Oceaan. Het blad voegt hieraan toe: „Dë dag is ge komen, waarop de wereldheerschappij ter zee, die Groot-Brittannië gedurende 3J eeuw, sedert het de Spaansche Armada versloeg, in handen heeft gehad, ons In handen valt”. De „Mijko Sjimboen” waar schuwt echter, dat de oorlog nog maar pas begonnen is en zegt: „Het is duidelijk als de dag, dat Engeland en Amerika, wan neer zij zich eenmaal hersteld hebben van hun verlamde verbazing, opnieuw slag- linies zullen opstellen om ons aan te val len. Wij kunnen niet gerust blijven, zelfs niet na 100 overwinningen. Wij moeten meer dan ooit op onze hoede zijn”. Het blad schrijft verder „zelfs na het toebren gen van zware slagen aan Engeland en Amerika hebben wij nog ruime reserves aan kracht om'China schoon te vegen van de krankzinnige Tsjoengkingtroepen. Wan neer Tsjoengking zich niet spoedig over geeft, spijt ons dat buitengewoon voor het volk, dat geregeerd wordt door zulke blinde, hardnekkige politici. (Zie verder 2e blad, pap. 1.) nkaledoniE .-nordfolk - EU. NIEUW ZEELAND Evacuatie van Rangoon De evacuatie van Rangoon in Birma is in vollen gang, zoo wordt uit Rangoon gemeld. De evacuatie wordt in politieke kringen uitgelegd als een gevolg van de Japansche successen na hun landing aan Naar Reuter meldt, heeft Churchill bij de mededeeling omtrent het verlies van de slagschepen „Prince of Wales” en „Repulse” in het Lagerhuis gezegd „Ik heb slechts berichten voor het Huis, die ik meende zoo spoedig mogelijk te moe ten meedeelen. Ik zal bij de volgende zitting gebruik maken van de gelegen heid tot het afleggen van een korte verklaring over de algemeene oorlogs situatie, welke in vele opzichten de laatste paar dagen gunstige zoowel als ongunstige wijzigingen heeft ondergaan. Churchill’s verklaring werd door het Lagerhuis ontvangen met een ijzig stil zwijgen, dat minutenlang duurde, melden de correspondenten van Zweedsche bladen. Zichtbaar onder den indruk van de sombere stemming in het parlement verhief Churchill zich toen nogmaals en legde zijn bovengenoemde •"’^AMOAEH.. TÖEAMOTOE EILANDEN COOK ElC. TOE BOE Al Verdedegingszone v. Japan I oorlogshavens,,, vdeUS| 9 steunpunten Het was gisteren in den strijd om den Pacific een belangrijke dag, een zwarte dag voor de Angelsaksische landen en hun bondgenooten, een dag rijk aan indrukwekkende successen voor het Land van de Rijzende Zon. Een basis voor voorspellingen ligt hierin uiteraard niet besloten, maar de verrassende in zet der Japanners levert stof voor com mentaren op, waaruit een les kan wor den geleerd. Ook de dag van heden is een belang rijke dag, een dag waarvan de groote beteekenis eerst in de late middaguren voor iederen duidelijk zal zijn. Om drie uur komt in Berlijn de Duitsche Rijks dag bijeen. De marineafdeeling van het Japansche Keizerlijke hoofdkwartier deelt mede, dat de Japansche marine de bewegingen van de Engelsche vloot, vooral die van de beide tot zinken gebrachte slagsche pen, van het uitbreken der vijandelijk heden af, heeft gevolgd. Zoo ontdekté een Japansche duikboot in den namid dag van den 9en December een Engel sche vloot, welke uitvoer voor den strijd. Sedert dat oogenblik gingen Japansche duikbooten in samenwerking met de luchtmacht op zoek en een Japansche duikboot ontdekte den lOen December om 11 uur 30 de Engelsche vloot ter hoogte van Kwantan, de hoofdstad van de provincie van denzelfden naam op het schiereiland Malakka. Dadelijk open- Japansche vliegtuigen toen den <^/>>.HAWAII EILANDEN ^XfiyPEARL HARBOUR J HAWAII EU. VOHNSTÖN snLLE •\j PAMYRA CHRISTMAS EIL (CANTON >MANAH|K| E(L Amerikaansche schout-bij- nacht gesneuveld Reuter meldt uit Washington, dat de Amerikaansche marine heeft medege deeld, dat schout-bij-nacht Isaak Camp bell Kidd bij den aanval op Pearl Har bour gevallen is. Kidd behoorde tot den generalen staf van den chef van de Amerikaansche vloot op den Stillen Oceaan, admiraal Kimmel. Onder opschriften als ting in Londen”. ,.n» 2elifka<oSoriogsplan” kapot”, publiceert de Duitsche pers het bericht betreffende het tot zinken brengen van de beide Encelsche slagschepen „Prince of Wales Engelen Eensluidend wijzen de S? pr od' dat de jobstijding ditmaal b unaPeen bijzonder krachtige de- m ETheeft doen ontstaan Zelfs Chur. oogenbiikken gelatenhe>d ^n h La ge*8 bood voor net toonbeeld van ellende, toen hij het Verre Oosten be- timide heeft men hem

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1