HET GROOTE AVONTUUR BUITENLAND de 4 B tol Kp De distributiebonnen van successen Het geheim Japansche ter zee De Japansche aanval op de Philippijnen Duitsche troepen aan het Oostfront blijven waakzaam HAAGSCHE COURANT Donderdag 11 Dec. 1941 TWEEDE BLAD naar Wake FEUILLETON De Engelsche slagschepen met lucht torpedo’s in den grond geboord Maatregelen in Frankrijk ter onder drukking van aanslagen op Duitsche militairen Geen winterslaap als in een stellingoorlog Represaille voor arrestatie van Duitsche journalisten in Amerika Bondgenootschap tusschen Thailand en Japan Australische vliegtuigen Nederlandsch-Indië De Japansche kroonraad Kersttoespraak van den Paus Amerikaansche vliegtuigen waren in den nacht van 6 op 7 December boven Formosa aanvallen op Goeam en Het Amerikaansche oorlogs- kabinet bijeen De .f.-- t F Hi F F f i yg. - Ir w een overeen- Vervolg van pag. 1. Br., gebak Melk 125 gram Press bericht voort. is doorgesneden. vrienden afscheid gouverneur op de zijn (Nadruk verbodens Amerikaan dat hem gram gram Kaas Extra Kaas 100 100 rants, rants, rants, rantsoen gram gram gram gram Suiker Cacao Koffiesurr. Jam uitleg. go- 25 Sovjet-vliegtuigen neer geschoten Ondaaks de strenge vorst heeft de Duit- sche luchtmacht Dinsdag groote activiteit aan den dag gelegd en in totaal 25 Sovjet- vliegtuigen neergeschoten. 161 162 47-4 47 47 47-A 47-B Boter Boter m.red. VI, VI. w. Aardapp. Aardapp. BI, Br. Geb. Rijst Hav. of peul. Gort Verm, Maiz. De Fransche regeering te Vichy heeft de maatregelen gepubliceerd, waartoe de ministerraad heeft besloten ter onderdruk king van de daden van terreur en de aan slagen op leden van het Duitsche bezet tingsleger. Vreemdelingen, die op heeterdaad wor den betrapt bij het aanzetten tot misdrij ven, worden voor den krijgsraad gebracht en ter dood veroordeeld. Alle Joden, die sedert 1 Januari 1936 in Frankrijk gevestigd zijn en niet over geld middelen beschikken, worden onverwijld bijeengebracht in arbeidscoinpagnieën, Den anderen Joden die over bestaansmiddelen Voor Leningrad. Een bergjager uit de Oostmark neemt de vijandelijke stellingen waar door een verrekijker. (Orbis-HoUand) Wanneer het Weermachtbericht meldt, dat behalve .plaatselijke krijgsoperaties, geen bijzondere gebeurtenissen zijn voor gevallen, dan teekent zich hiermede de nieuwe, door het invallen van den winter bepaalde wijze van oorlogsvoering in het Oosten af, zoo wordt van welingelichte Duitsche zijde te Berlijn verklaard, aldus het D.N.B. Een vernielde bolsjewistische tank op één der opmarsch- wegen naar Moskou. Vuurbrakend reed dit stalen monster op de Duitsche linies in, totdat het goedgerichte vuur vatn de pantserwagens het in vlammen deed opgaan. (Weltbild-PolygoonQ 1 rantsoen 250 250 250 100 Daar van Duitschen kant voor den win ter geen strategische ambities meer be staan, hebben de frontcorrecties, die thans en mogelijkerwijs in den loop van den winter nog worden volvoerd, uitsluitend tactische beteekenis. Plaatselijk betrekt men stellingen, die de verdediging gedu rende den winter gemakkelijker maken. Waar ver vooruitgeschoven wiggen een on gunstige positie innemen voor den winter, worden zij op een bepaalde lijn terugge trokken. Waar gunstiger terreinsomstandig- heden het betrekken van een stelling op vijandelijk gebied eischen, trekt men voor waarts. Met behulp van sleden vervoeren de Duitsche Infanteristen op gemakkelijke wijze zware lasten, zooals munitie, mi trailleurs en granaatwerpers. (Weltbild-Polygoon) De internationale kabel tusschen de Ver. Staten en Hongkong door de Japanners De van 1 volgens een bericht van United Press in de om, daad te ver in de bloembollenstreek is men bezig met het afdekken van de in den grond zittende bollen. (Polygoon-v. Bitsen) beschikken, wordt een gedwongen verblijf plaats aangewezen, waar zij eveneens in groepen worden bijeengebracht. Deze groep van Joden is bovendien verplicht geld op te brengen voor het levensonder houd van hun geloofsgenooten. Buiten de 11.000 personen, die de laatste 6 weken in communistische en terroristi sche kringen in het niet-bezette gebied zijn gearresteerd, zijn in de afgeloopen 3 da gen 1850 personen in hechtenis genomen. De zuiveringsactie duurt voort. 3i liter Als represaille voor de volkomen wille keurige, tegen alle internationale usan ces in, uitgevoerde arrestaties van ver tegenwoordigers der Duitsche nieuws agentschappen en dagbladen in de Ver. Staten op bevel van president Roosevelt en voor de gelijktijdige arrestatie van Duitsche en Italiaansche onderdanen in de Ver. Staten, zijn de persvertegenwoordigers Amerikaansche burgers gearresteerd. hoofdstad van had genomen. U ziet dus, zei Riefenberg ten slotte, dat hier gevaarlijke kerels de handen in het spel hebben en zeker geen primitieve Anioto’s. Als die ramp zalige Demet den moed had gehad, u dadelijk te schrijven, zou het misschien nooit zoover zijn gekomen. Reading keek naar den grond. Maar waarom moest mijn vrouw, Het bureau voor de inlichtingen te To kio deelt mede, dat Japan en Thailand heden een offensief en defensief bondge nootschap hebben gesloten. De tekst van de mededeeling luidt: „Hedenmorgen om 11 uur is overeenstemming van opvattin gen betreffende het sluiten van een of fensief en defensief bondgenootschap tus schen Japan en Thailand bereikt tusschen den Japanschen ambassadeur te Bangkok, Teiji Tsoebokami, en den Thailandschen eersten minister Songgram. De mobilisatie Naar S.P.T. uit Batavia meldt, maakt de gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië bekend, dat de regeering te Batavia heeft besloten tot mobilisatie van alle leger- en vlootonderdeelen. S.P.T. meldt uit Singapore: Australi sche eskaders bommenwerpers zijn naar Borneo en Java vertrokken. Deze verster kingen zijn naar Nederlandsch-Indië ver trokken daar men rekening houdt met een aanval van de Japanners op de pe- troleumgebieden van Borneo en Sumatra. De voorhoede van een verkertningsaf* deeling nadert door bosch en sneeuw een dorp. (P.K. Kraayvanger-Hoffmann) Fransch-J apansche komst te Hanoi In een officieele Fransche mededeeling uit Vichy wordt bevestigd, dat er tusschen de Fransche en de Japansche autoriteiten te Hanoi een overeenkomst is gesloten, waardoor de maatregelen, welke beide re- geeringen hebben genomen ter verdedi ging van Fransch Indo-China worden aangepast aan den nieuwen toestand. Deze overeenkomst houdt rekening met de omstandigheid, dat Frankrijk geduren de het conflict in den Stillen Oceaan zijn neutrale houding voornemens is te bewa ren en wel overeenkomstig vroegere af spraken, welke de Fransche souvereini- teit over de Indo-Chineesche unie beves tigen. In een plenaire zitting van den Japan, schen Kroonraad, welke Woensdag om 17 uur 30 is begonnen en 15 minuten duurde, is volgens Domei in tegenwoor digheid van dén keizer goedkeuring ge. hecht aan belangrijke maatregelen. De eerste minister, Tog>, en andere leden van het kabinet woonden de zitting bij. beginnen, met den hoogte te brengen. Licht moet er komen, zei hij op dreigenden toon, al moest ik gansch mijn fortuin er voor opofferen. Daarop nam Riefenberg afscheid. Een negerchauffeur bracht hem terug naar het hotel. De Amerikaan was gedurende een poosje in den tuin blijven staan. Daarna liep hij heen en weer in de galerij. Het a^eUwraw was toïwn was lanf? na middernacht, toen hij zich al er gevaar was, zien wenaen tot een naaf binnen begaf Hjj Uep door de haJ naar de eerste verdieping en opende aan het einde van een gang een deurtje. In de kamer zat een blanke in een boek te lezen. Het is tijd, zei Reading. Laat me u nog eens goed bekijken. De man kwam overeind en draaide als een modepop op zijn hielen rond. Het was een groote, breedgeschouderde kerel met blond haar. Samen liepen ze naar beneden, deden Leeren overjassen aan en begaven zich dan naar de garage. Zij verwijderden het groote zeil, waaronder een eigen aardige, moderne auto stond, laag en breed uitgebouwd met overdekte wielen. Voorzichtig duwden zij den wagen naar buiten en sloten de poort (Wordt tteraolpdA VERSPREIDE BERICHTEN Naar de „Daily Express” meldt zal koning George den Japanschen keizer verwijderen van de eerelijst van de orde van den Kousenband. Deze orde bestaat reeds ongeveer 600 jaar. Volgens een United uit Washington, zou de Amerikaansche ambassadeur te Vichy, admiraal Leahy, ontboden zijn om een vooraanstaande functie in de Amerikaansche verdediging op zich te nemen. S.P-T. meldt: Wegens het namaken van levensmiddelenkaarten zijn 4 Parij zenaars veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Amerikaansche en een aantal in Duitschland Verduistering in Tokio en omgeving Het Japansche hoofdkwartier heeft voor Tokio en de gebieden in verren omtrek algemeene verduistering bevolen. dag. Wij waren op jacht gegaan Noorden van de Avakoebi-hoeve. Zoo begon de Amerikaan fluisterend en deed het verhaal van de tragische jachtpartij. Als nadere bijzonderheid vernam de journalist, dat de mannen op een gegeven oogenblik in beslag werden genomen, door de achtervolging v>n een luipaard. Het spoor werd hun aangewezen door een neger en zij volg den het gedurende een uur ongeveer. Toen zij terugkeerden naar de verza melplaats, was mevrouw Reading ver dwenen. Toen ago er aocr mü weesei^ke Thailand kondigt staat van oorlog af De Thailandsche regeering heeft per radio den staat van oorlog voor het ge- heele land afgekondigd. Deze wordt ge acht te zijn ingegaan gisteravond om kwart voor elf. Er wordt een beroep op de natie gedaan om de orde te handhaven. Paus Pius zal 24 December de te Rome aanwezige kardinalen ontvangen en bij deze gelegenheid als ieder jaar ean Kersttoespraak houden. Te Rhenen klinkt het lied van den arbeid, De opbouw is in vollen gang. Een kijkje op de in aanbouw zijnde Heerenstraat, welke de hoofdstraat van Rhenen zal worden. Polygoon-Zeylemaker) 7 t.m. 13 December 1941 Brood Brood Vleesch 47 Vleeschw. Aard. Aard. 4 i i 1 li k.g. i k.g. Geldig t.m. 20 Dec. 1941 47- A Melk I 48- A Melk I 30 Nov. t.m. 27 Dec. 1941 150 Algem. Je per. cacao 155 Algem. 156 Algem. 151 Lm. 154 Algem. F en G Rijst Algem. Algem. 163 Algem. 157 Lm. 160 Algem. Algem. De te Aarle-Rixtel hergoten lui klokken uit den toren van de geheel gerestaureerde Hillegonda- kerk te Hillegersberg zijn op haar plaats geheschen. (Polygoon-Hof) 167 10 Dec. t.m. 27 Dec. 1941. 5556 Boter 55—56 Vet N.B. Zeep op bon 164 Algem. van 1 t.m. 31 December. De woordvoerder van de Japansche marine heeft aan het agentschap Domei een interview toegestaan. Op de vraag om commentaar te leveren op de beschul digingen van Roosevelt, volgens welke Japansche vliegtuigen „zonder waarschu wing” een aanval op Hawaii hadden ge daan, deelde de woordvoerder van de marine voor de eerste maal mede, dat het Amerikaansche en niet Japansche vliegtuigen waren, die het eerst bij dit conflict in actie waren gekomen, en dat daardoor Japan’s tegenaanval was uitge lokt De woordvoerder deelde mede, dat in den nacht van 6 op 7 December een formatie Amerikaansche viermotorige vliegtuigen in Noordelijke richting boven het gebied van Formosa werd waarge nomen. Het hoofdkwartier van de marine werd onmiddellijk in kennis gesteld. Een groot deel van de eilanden werd daarop door een rookgordijn omgeven en Amerikaansche vliegtuigen keerden zonder een vijandelijke richten. 1 k.g. 50 gram 250 gram 500 gram Amerikaansch garnizoen te Peking ontwapend Het kleine Amerikaansche garnizoen te Peking is zonder eenig incident ont wapend, evenals de gezantschapswacht. De troepen blijven voorloopig in hun kazernes. Japanners uit Nederlandsch- Indië teruggekeerd Het Japansche stoomschip „Foeji Maru” is er in geslaagd door het opera tiegebied te komen. Met 1639 Japanners uit Nederlandsch-Indië is het te Kobe aangekomen. CANADEESCH CORVET VERLOREN GEGAAN Uit Ottawa wordt door den Britschen berichtendienst gemeld, dat de Canadee- sche minister van marine bekend heeft gemaakt, dat het Canadeesche corvet „Windflower” tot zinken is gebracht, toen het een convooi begeleidde. Men neemt aan, dat 23 opvarenden met bet schip zijn vergaan. vreemdeling en niet tot mij, haar echt genoot? Dat was een pijnlijke vraag. Voor Riefenberg stond het van meet af aan vast, dat in deze zaak, hoe geheimzin nig ze er ook uitzag, een gewezen min naar van de tooneelspeelster de hoofd rol speelde. Iets of iemand uit het verleden is haar, mijns inziens, naar hier gevolgd, antwoordde hij. Nog meer dan een uur zaten de twee mannen in den nacht plannen te sme den, Riefenberg zou zich aan de af spraak houden en den volgenden mor gen vertrekken. Dadelijk na zijn bezoek zou hjj «venwel terugkeeren naar Wa- henia, om samen met Reading aan het werk te gaan. Ondertusschen zou deze Aan het woestljnfront raast de slag. In een gevechts- pauze wordt een nieuw aangekomen kameraad op Duitsch vliegveld als „Afrikaan” verkleed. (Atlantic-Holland) Uitzonderingstoestand op Hawaii Naar de zender Schenectady meldt, wordt uit Honoloeloe medegedeeld, dat op Hawaii de uitzonderingstoestand is afgekondigd. Dit is het eerste telegrafi sche bericht, dat sedert Zondag uit Hono loeloe is ontvangen. De Duitsche legerleiding neemt ook ten aanzien van den Russischen win ter duidelijke maatregelen. Daar de weersomstandigheden geen groot- soheepsohe operaties toelaten, ziet de leiding van dergelijke operaties af. Dit zijn strategische maatregelen. Het front zelf zal steeds aanleiding tot tactische krijgsoperaties bieden, al bestaat dit in het afslaan van bolsje wistische aanvallen in afzonderlijke deelen van het front, of eigen aan vallen met begrensd doel. De Duit sche troepen aan het Oostelijke front blijven waakzaam en gaan geen win terslaap beginnen, zooals dit bij veld tochten In vroegere eeuwen het geval was of voorkwam in het schema van een stellingoorlog zooals in 1914 1918. dagen gekomen, kreunde de Amerikaan met gesmoorde stem. Dat kan ik mij indenken, zuchtte Riefenberg meewarig. En heeft men nooit iets gevonden? Geen enkel teeken? Een zakdoek bijvoorbeeld, of een hoed of een stuk van haar kleed? Niets. Gansch het gebied is door honderden inlanders en blanken door zocht, zonder succes. Maar ja, in dat woeste land met zijn onpeilbare ravij nen en moerassen is dit niet te ver wonderen. Mevrouw Reading kende die streek toch? Inderdaad, en daardoor is alles voor mij nog vreeselijker. Als ze iets hadden gevonden, al was het maar een lok van heur haar, dan zou ik tenmin ste zekerheid hebben gehad... Nu word ik verscheurd door twijfel en ik kan niet vergeten, ik kan niet. Reading verborg het gelaat in de handen. De journalist eerbiedigde een oogenblik de smart van dien grijzenden man. En, sprak hij eindelijk langzaam. is u ervan overtuigd, dat mevrouw Reading het slachtoffer is geworden van een ongeluk? Hjj verwachtte van den Amerikaan een heftige reactie, maar deze hief langzaam het hoofd op en scheen die vraag te hebben verwacht. Och, mijn waarde heer, heeft men u ook die Anioto-geschiedenis verteld? Ik begrijp u niet, deed Riefenberg verbaasd... Anioto? Wat wil dat zeg gen? De Amerikaan verstrekte Anioto was de benaming van een helme negersecte, die zeer machtig was in de Oostelijke provincie en talrijke misdaden op haar geweten had. Het waren gewoonlijk wraakmoorden, ge pleegd volgens een geheiligd rhythme. De misdadigers hadden maskers voor, gemaakt uit luipaardenvel en aan de vingers nagels van dezelfde wilde die ren. Het aangeduide slachtoffer werd de keel afgesneden en rond het lijk werden de nagels in den grond geduwd, zoodat op grove wijze de schijn van een luipaardenovervai werd verwekt De blanke bezetting kon bijna nooit Licht krijgen in dergelijke moordzaken. De primitieve negerstammen geloofden in de bovennatuurlijke macht van de Anio to’s en het kleinste verraad werd trou wens met den dood gestraft. Wat Ada Iljen betreft, had men alle mogelijke en onmogelijke veronderstel lingen gedaan, zelfs die zan een Anio- to-misdaad. Al de blanken, die zich met Vervolg van pag. 1. van het Keizerlijk derniseerde, maar desondanks ouderwet- sche slagkruiser, die zich tegen aanvallen uit de lucht niet zoo effectief kon ver dedigen als de voortreffelijk uitgeruste „Prince of Wales". Op de vraag of het Japansche luchtwa pen beschikt over vliegtuigen, die verge leken kunnen worden met de Duitsche stuka’s. werd door kapitein Tojo niet nader ingegaan. President Roosëvelt heeft gisteren een bijzondere zitting van het oorlogskabinet gepresideerd. Aanwezig waren de mi nister van buitenlandsche zaken Huil, de minister van oorlog Stimson, de onder staatssecretaris van marine, Forrestal, de onderstaatssecretaris Sumner Welles en de opperbevelhebbers van het leger, ge neraal John Marshall en van de marine, admiraal Harold Stark. President Roosevelt heeft bij decreet bepaald, dat alle Amerikaansche radio- maatschappijen onder staatscontrdle ko men te staan. Een Amerikaansch expeditie- leger? militaire commissie van het Huis afgevaardigden te Washington heeft de „Nya Dagligt Allehanda” een wets voorstel goedgekeurd tot opheffing van het verbod tot het zenden van Ameri- kaansche strijdkrachten naar gebieden buiten het Westelijke halfrond en de Amerikaansche bezittingen. 19) Jawel, mjjn vraag klinkt onbe scheiden, maar ik heb een bijzondere reden om ze u te stellen. De twee heeren, die daareven hier waren en nog een paar andere kennis sen vergezelden mij dien rampzaligen i ten De vlootafdeeling hoofdfkwartier heeft hedenochtend om 11.15 uur medegedeeld, dat Japansche landings troepen der marine Apoera, de haven van Goeam, hebben ingenomen, na uit 4 rich tingen in den ochtend van 10 December te hebben aangevallen. Voorts heeft de Ja pansche vloot een 3.000 ton metend tank schip der Amerikaansche marine buitge maakt en den gezagvoerder met 30 man schappen gevangen genomen. Er waren geen Japansche verliezen. Officieel is medegedeeldi, dat gister, ochtend bij luchtaanvallen op het eiland Wake 5 van 7 vijandelijke machines zijn neergeschoten, terwijl talrijke militaire in stallaties zijn vernield. Aanvallen op Hongkong duren voort De Engelsche nieuwsdienst meldde gis teravond, dat de Japanners hun hevige aanvallen op Hongkong voortzetten. „Tij delijk” zijn zij de Engelsche stellingen binnengedrongen. De gevechten duren Kabel Hongkong - Vereenigde Staten doorgesneden zender Schenectady meldt, dat de kabel tusschen de Ver. De V.P.B.-correspondent te Berlijn meldt: De marine-attaché van de Japan sche ambassade te Berlijn, kapitein Tojo, heeft gisteren voor de buitenlandsche pers een verklaring afgelegd naar aanleiding van de overweldigende successen van de Japansche oorlogsvoering In den Stillen Oceaan. Kapitein Tojo bereidde de aan wezige journalisten er al dadelijk op voor, dat zij geen sensationeele onthullingen van hem te verwachten hadden. Het lei dende principe van de Japansche marine is steeds geweest: „Het vaderland dienen en zwijgen”. Reeds sinds meer dan 40 jaar heeft Japan zwijgend gadegeslagen, hoe Amerika steeds verder opdrong in den Stillen Oceaan. De Amerikanen had den zich vastgezet in China en op de Phi- Wppijnen en breidden vervolgens een z.g. verdedigingsstelsel dat in werkelijkheid een tegen Japan gericht offensief was uit van eiland tot eiland. Alle krachten in het Verre Oosten, die vijandig stonden tegenover Japan, werden door de Ver eenigde Staten gesteund. Op de vlootconferenties van Washington en Londen was het streven van de Ameri kanen er uitsluitend op gericht, de Japan sche strijdkrachten ter zee zooveel moge lijk te beperken en zich in samenwerking met Engeland een overweldigende meer derheid te verzekeren. De Japansche ma rine heeft zich te allen tijde slechts bezig gehouden met de vraag: „Hoe kunnen wij onze strijdkrachten zóó opbouwen, dat zij in staat zijn om een vijandelijke vloot, onder onverschillig welke omstandighe den, te vernietigen.” De ondergang van de „Oklahoma”, „West-Virginia”, „Prince of Wales” en de „Repulse”, alsmede van andere belang rijke eenheden van de geallieerde strijd krachten, zooals b.v. het Amerikaansche vliegkampschip „Langley” en misschien wel het zusterschip van de „Prince of Wales”, de „King George V”, vormt het bewijs, dat de Japansche marine zich con sequent aan de door kapitein Tojo ge schilderde gedragslijn heeft gehouden. Met de vernietiging van de „Prince of Wales” en de „Repulse” wist spreker, wat het Japansche hichtwapen betreft, nog niet of dit met bommen of met luchttor pedo’s is geschied. Hij veronderstelde het laatste, omdat het buitengewoon moeilijk is, om een modem, snel varend slagschip met zijn zware pantsering door bommen in den grond te boren. Het behoort ongetwijfeld tot de mogelijkheden, maar er zijn zeer vele zware treffers noodzake lijk. Het uit de lucht torpedeeren van een slagschip biedt beduidend meer kans op succes, maar stelt tevens zeer hooge eischen aan het vliegend personeel, daar de torpedo’s van betrekkelijk geringe hoogte moeten worden afgeworpen, want anders zouden zij ontploffen, zoodra zij in het water neervallen. De „Repulse” was een weliswaar gemo- de studie van de Anioto’s bezig hielden, werden geraadpleegd en kwamen tot hetzelfde besluit. Nog nooit was geble ken, dat de geheime secte rechtstreeks tegen de blanken optrad en nog nooit had zij haar slachtoffers doen verdwij nen. Die stelling gaat dus niet op, be sloot Reading. U hebt hier geen persoonlijke vijanden, vroeg Riefenberg. Niet dat ik weet, maar als u wist, hoe pijnlijk het voor mij is nog verder... De journalist was opgestaan. Hjj boog zich naar zijn gastheer, keek hem in de oogen en zei langzaam: Ik weet nochtans heel goed, Ada Iljen werd vermoord. De Amerikaan staarde hem met groote angstoogen aan en zat daar een oogenblik, als door ontzetting verlamd. Het kan niet, fluisterde hij dan af werend En toch is het zoo, klonk het vast beraden antwoord. Hij greep Riefenberg bij den arm. Zeg dan toch, wat u weet, hijgde hij. En dan vertelde de journalist zijn wedervaren, van het oogenblik af, dat hjj den nacht vóór zijn vertrek in da Sf - I A l»j

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5