Italië verklaren Amerika Duitschland en den oorlog Führer in den Een nieuw drie- Rijksdag DE REDE VAN DEN FüHRER Groote rede van den mogendheden verdrag I 5 No. 18056. 1941. Vrijdag 12 December. Rede van Mussolini op de Piazza Venezia DE HISTORISCHE RUKSDAGZITT1NG I I VERDUISTEREN den strijd in het Oosten van ons Hulde aan Met Duitschland voor een nieuw Europa 1 A de grootste beslissingen te wachten” Wegens begunstiging van den vijand ter dood veroordeeld „Een jaar staat de heldhaftige Japanners Cijfers over 't' 5 5 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 en Japan Militair bondgenootschap tasschen Duitschland, Italië HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIKN: PRIJS DEZER COURANT: III den met en wellicht nen, de Kroaten. de vrijwilligers uit de van van Omtrent den die- eveneens werden toegejuicht. verscmjnen. A>n zijn zijde stonden de ambassadeurs van Duitschland en Japan, I J Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikerikl", „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad’’ en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 et de acute DuitschRus- de voorwaarde te schep- ;emeenen vrede. niet zin, dat ft ft A A A ft A 1 ft A A A A A ft A A A ft A V s Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Schevenlngen. Kelzerstr. 319, Tel. 55Ö310; Filialen: RIJswIJk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 114, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Konlng, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Gisteren vroeg in den middag ver zamelde zich op de Piazza Venezia te Rome een reusachtige menigte, waaruit de kreet „Duce!” en de leuze „overwinning” opstegen. De Duitsche minister van buitenlartdsche zaken heeft gistermiddag den Amerikaanschen zaakgelastigde een nota van de Duitsche regeering overhandigd, waarin geconstateerd wordt, dat de regeering van de Vereenigde Staten van schen dingen der neutraliteit is overgegaan tot openlijke oorlogshandelingen tegen Duitschland en daarmede practisch den oorlogstoestand heeft geschapen. Duitsche regeering, aldus de nota, verbreekt derhalve de diplomatieke betrekkingen met de Vereenigde Staten van Amerika en verklaart, dat onder deze door president Roosevelt veroorzaakte omstandigheden ook Duitschland zich van heden af beschouwt als in oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika.” Gistermiddag te 14.30 uur heeft de minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, in het palazzo Chlgi den Amerikaan schen zaakgelastigde ontvangen en hem de volgende mededeeling gedaan „Zijne Majesteit de Koning en Keizer verklaart, dat Italië zich van heden af in oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika beschouwt.” De gedenkwaardige Rljksdagbijeen- komst van gisteren heeft de verwach ting vervuld, welke men er algemeen van koesterde. De ernstige beslissing is gevallen. Duitschland en Italië hebben den Vereenigden Staten den oorlog ver klaard. In het uitvoerige geschiedkun dige overzicht, dat de Führer in zijn indrukwekkende rede van Ij uur gaf, besloot hij met het vaststellen van de volgende feiten: De gemeenschappelijke strijd zal tot een roemrijke eindover winning worden voortgezet; de mo gendheden van de as hebben zich ver plicht geen afzonderlijken wapenstil stand aan te gaan; ook na afloop van den oorlog zal er tusschen Duitschland, Japan en Italië een nauwe samenwer king gehandhaafd blijven, opdat een nieuwe orde wordt tot stand gebracht; de overeenkomst van 27 September 1940 (het driemogendheden-pact) be houdt haar geldigheid voor de verdere toekomst. Het nieuwe militaire bondgenoot schap tusschen Duitschland, Japan en Italië tegen de Vereenigde Staten en Engeland is een der belangrijkste be slissingen in deze oorlogsperiode. Het is het culminatiepunt in den weerga- loozen strijd, welke van nu af aan twee werelden omvat. De inzet van deze wereldworsteling is voor ons van het allergrootste belang, want het gaat niet meer of minder dan om den opbouw of ondergang van Europa. Duitschland heeft ten bate van Europa alle maatregelen van bescherming en verdediging getroffen. „Het is mijn on wrikbaar besluit, aldus de Führer, te ma ken, dat dit Buropeesche front door geen Mussolini hield een rede, waarin hij zeide: „Kameraden, de dag van heden is een nieuwe dag van plechtige besluiten in de geschiedenis van Italië en van be langrijke gebeurtenissen, die de bestem ming hebben de geschiedenis van de wereld een nieuwen loop te geven. De mogendheden van het stalen pact, het fascistische Italië en het nationaal-socia- listische Duitschland, die zich steeds meer aan een hebben gesloten, plaatsen zich thans naast het heldhaftige Japan tegenover de Vereenigde Staten van Amerika De bond van drie is een mili tair bondgenootschap geworden, dat om zijn vaandel 250 millioen menschen bijeen brengt, die alles voor de overwinning willen doen. De as noch Japan wilden uitbreiding van het conflict. Een man, één man alleen, een democratisch despoot heeft, langs den weg van een eindelooze reeks provocaties, terwijl hij de bevolking van zijn eigen land door het grootste bedrog misleidde, den oorlog Strijd onvermijdelijk Als de publicisten in onze democrati sche kranten thans verklaren, dat ik mij bij nauwkeuriger kennis van de kracht van den bolsjewistischen tegenstander nog wel eens zou hebben bedacht, alvo rens tot den aanval over te gaan, dan miskennen zij de situatie evenzeer als mijn persoon. Ik heb geen oorlog gezocht, maar integendeel alles gedaan om hem te vermijden. Ik zou evenwel plichtver- geten en gewetenloos handelen, als ik, ondanks de wetenschap, dat de wapenen onvermijdelijk moesten spreken, zou ver zuimen de eenig mogelijke consequentie daaruit te trekken. Met het oog op den omvang van het gevaar, die ons wellicht eerst thans in geheel zijn uitgestrektheid bewust is geworden, kan ik God slechts danken, dat hij mijn geest op het juiste oogenblik heeft verlicht en mij de kracht heeft gegeven om datgene te doen, wat moest worden gedaan Daaraan danken niet slechts millioenen Duitsche soldaten hun leven, maar ook Europa zijn bestaan. Want dat mag ik thans wel zeggen: als deze golf van meer dan 20.000 tanks, hon derden divisies, tienduizenden stukken De Führer tijdens zijn rede tn de Kroll-Opera. (Telefoto Weltbild-Polygoon)^ enkelen vijand kan worden aangevallen”. Het komende jaar 1942 zal, naar Hitler verklaarde, „een jaar van de grootste be slissingen zijn”. Duitschland en Italië, ver bonden met het heldhaftige Japan, zullen ten nauwste samenwerken om in die be slissingen den doorslag te geven. De mili taire samenwerking der drie mogendheden geeft aan den eindstrijd een nieuw aan zien, voor de toekomst opent het samen gaan der drie volken natuurlijk ongekende perspectieven voor de geheele wereld. Nederland heeft in dit opzicht bijzondere belangen, waarop in een commentaar van bevoegde zijde met nadruk werd gewezen. In het feit, dat Duitschland, Italië en Ja pan ook na het beëindigen van den strijd zullen samenwerken voor den verderen uitbouw van de nieuwe orde, ook in Oost- Azië, mag men, aldus werd opgemerkt, een zekere beveiliging zien van het Ne- derlandsche overzeesche gebied voor de toekomst. Van deze verklaring neemt men natuurlijk gaarne acte, ofschoon ieder met koloniale ervaring, die Japan gedurende de laatste kwarteeuw van Indië uit heeft kunnen gadeslaan, de taal der wapenfei ten in dit opzicht niet de meest gerust stellende acht. Het is speciaal ten aanzien van deze koloniale werkers verklaarbaar, wanneer zij hun vertrouwen voor Indië’s toekomst minder in Japan dan wel in Duitschland stellen. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. dat dit enkelen „Een jaar van gebeurtenissen v.in his torische beteekenis neigt ten einde, een jaar van de grootste beslissingen staat ons te wachten”, aldus begon de Führer gis teren zijn rede voor den Groot-Duitschen Rijksdag. Hij begon met er op te wijzen, dat het in den herfst van 1940, nadat zÜn vredesaanbod door Churchill en diens clique nogmaals was afgewezen, duidelijk was, dat deze oorlog tegen alle overwe gingen van het verstand en tegen alle noodzaak in tot het einde met de wape nen moet worden uitgevochten. Het Duitsche volk en zijn soldaten wer ken en vechten, zoo vervolgde de Führer, die in dit verband de huidige worsteling beslissend noemde voor de komende 500 of 1000 jaar Duitsche en Europeesche geschie denis, ja wereldgeschiedenis en zij doen dit voor de komende, voor de verste ge slachten. Een historische herziening van unieken omvang is ons door den Schep per opgedragen en thans zijn wij verplicht die te voltrekken. In den Rijksdag heeft de Führer medegedeeld, dat tusschen Duitschland, Italië en Japan een verdrag is gesloten, waarin is vastgelegd, dat deze mogendheden besluiten, den oorlog gemeenschappelijk te voeren. Het verdrag verplicht de par tijen niet afzonderlijk, maar slechts gemeenschappelijk te zijner tijd vrede te sluiten met de Vereenigde Staten Engeland. Duitschland, Italië en Japan verplichten zich voorts ook na den oorlog zoo nauw mogelijk samen te werken ten gunste van het tot stand komen eener nieuwe orde. De kruistocht tegen het bolsjewisme Omtrent den oorlog tegen de Sovjet unie bracht de Führer opnieuw in herin nering, dat hij den bittersten nood had gehoorzaamd, toen hij in den herfst van 1939 had besloten een poging te doen door uitschakeling van de acute DuitschRus sische spanning Pen voor een algi j>»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»n ft x Het bureau van den bevelhebber der weermacht doelt mede, dat vier Nederlanders wegens begun stiging van den vijand (hulpver- leening aan Brltsche vliegers) door een Duitschen krijgsraad ter dood zijn veroordeeld. Het vonnis Is reeds kogel voltrokken, Hier bracht de Führer nogmaals In korte woorden de belangrijkste data van den veldtocht in het Oosten in herinnering. Op 1 December bedroeg het totale aantal Sovjetgevangenen 3.806.865. Het aantal vernietigde of buitgemaakte tank* beliep 21.391, dat der stukken geschut 32.541 en dat der vliegtuigen 17.322. Sedert het uitbre ken van den strijd in het Oosten werden 2191 Britsohe vliegtuigen neergeschoten. De marine bracht 4.170.611 ton tot zinken en de lucht macht 2.346.180, dus in totaal 6.516.791 ton. o. 5.26 uur nam. tot 9.42 uur v.m. M a a n: 12 Dec. onder 2.21 uur nam. 13 Dec. op 2.48 uur v.m. onder 2.48 nam. Nachtdienst DOKTERS: Tussohen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Zlokenfondsloden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 gewild en hem van dag tot dag met een duivelsche hardnekkigheid voorbereid. De zware slagen, welke op den onmete- lijken grooten oceaan reeds aan de Ame- rikaansche strijdkrachten zijn toege bracht, toonen aan, dat deze oceaan be zaaid is met soldaten van de rijzende zon. Ik zeg u en gij zult het begrijpen: het is een voorrecht aan de zijde van deze soldaten te vechten. Vandaag is het driemogendhedenverdrag met al zijn moreele en materieele middelen een machtig oorlogsinstrument en een pand der overwinning geworden. Morgen zal het de bewerker en organisator van een rechtvaardigen vrede tusschen de volken zijn. Italiaansche mannen en vrouwen, nogmaals op! Toont u dit historische uur waardig! Wij zullen overwinnen!” De toespraak van Mussolini werd on derbroken door toejuichingen van de menigte, vooral, toen de Duce hulde bracht aan de heldhaftigheid der Japan ners. Aan het einde van de toespraak bracht de menigte Mussolini een gewel dige en eindelooze ovatie. De Duce moest herhaalde malen opnieuw op het balcon verschijnen. Aan zijn zijde stonden de Noord- en West-Europeesche landen, alles tezamen de soldaten van het Ooste lijk front. De Führer betoogde opnieuw, dat alle wapens en hun leiding het maximum hebben gegeven. Evenals vroeger heeft ook thans onze unieke infanterie den zwaarsten last van den strijd gedragen. Hitler somde vervolgens de verliezen opVan 22 Juni tot 1 December heeft het Duitsche leger verloren158.773 dooden, 563.082 gewonden en 31.191 vermisten, de luchtmacht 3231 doo den, 8453 gewonden en 2028 vermis ten, de marine 310 dooden, 232 ge wonden en 115 vermisten. De Duit sche weermacht in totaal dus162.314 dooden, 571.767 gewonden en 33.334 vermisten. Aan dooden en gewonden dus iets meer dan het dubbele van het aantal in den slag aan de Somme tijdens den wereldoorlog, de vermis ten Iets minder dan de helft van het toenmalige getal. 'Zie verder le blad, pag. 2.) Het zou uilen dragen naar Athene zijn, indien men aan de rede van den Führer nog veel zou willen toevoegen. Hij heeft een overvloedig materiaal aan de open baarheid prijsgegeven, dat in het bijzon der ook de houding van Roosevelt en de door dezen gevolgde methoden in en tij dens het voorspel van deze wereldworste ling in bet licht heeft gesteld. Een direct gevolg van het feit der Duitsche oorlogsverklaring aan Ame rika zal zijn, dat Nederland zich zal moeten instellen op een nog sterkere iseleering. niet alleen ten opzichte van Indië, maar nu ook ten aanzien van Amerika waarheen zoo velen in goed vertrouwen hun geld en goud hebben gebracht Deze isoleering zal onvermijdelijk tot gevolg hebben, en hierop werd in het bij zonder gewezen, dat de aaneensluiting van de Germaansche volkeren op het Europee sche continent nauwer en nauwer wordt Daden van sabotage tegen de Europeesrtie solidariteit zullen nu nog minder geduld kunnen worden dan tot heden reeds het* geval was In een religieus sterk voelend land als Nederland, verdient, naar men ons van bevoegde zijde opmerkt, bijzondere aan dacht het feit, dat zoowel de Führer als Rijksmaarschalk Goring gisteren in den Rijksdag bij herhaling een sterk vertrou wen hebben uitgesproken in Gods leiding. Zoo het nog noodig mocht zijn, zal dit tot uiting gebrachte Godsvertrouwen de laat ste restjes wegnemen van de destijds uitge strooide propagandistische leugens als zou eerr* zekere mate van goddeloosheid opgeld doen bij de hoogste leiders in het nationaal-socialistische Duitschland. Op de historische beteekenis van de rede van gisteren de vijfde groote Rijksdagrede sedert het uitbreken van den oorlog wezen wij reeds. Herinne rend aan den levensweg van den Führer, die als onbekende soldaat in den wereld oorlog '14T6 meevocht en die thans de grootste staatsman-leider is van het machtigste rijk van Europa, kan men met anders, zoo werd opgemerkt, dan tel?e2* over hem de hoogmoedige en blufferige plutocraten stellen, die in de Angelsaksi sche landen de macht in handen hebben. In Duitschland laat men de daden spre ken; aan propagandistische knaleffecten, heeft men daar geen behoefte. De Polen zijn destijds met die verbluffende groot spraak begonnen: zij zouden binnen en kele weken naar Berlijn opmarcheeren! In dit verband werden twee veelzeggende spreekwoorden aangehaald: „Hoogmoed komt voor den val” en „Wie de góden verderven willen, slaan zij met blind heid” Na de Polen kwamen de Fran- schen, de Engelschen, de Bolsjewisten en de Amerikanen met hun bluf Nu in den strijd tusschen de twee grootste zeemach ten der aarde Engeland sensationeele sla gen heeft moeten incasseeren, is uiter aard daarop in Engeland en Amerika een groote depressie gevolgd. Een enkel woord werd nog gewijd aan de rede, welke Churchill gisteren in het Lagerhuis heeft gehouden. In deze rede werd o.m. gezegd, dat de Führer met de oorlogsverklaring aan Amerika een groote fout heeft gemaakt. Churchill heeft vaak over fouten, die begaan zouden zijn, gesproken enmoéten spreken. Toen in April 1940 Noorwegen werd bezet, noemde Churchill dit de grootste fout die Hitler in zijn loopbaan had gemaakt Wie de grootste fouten heeft gemaakt, zal de tijd leeren. Noorwegen is géén fout ge bleken. De groote rede van den Führer heeft diepen indruk gemaakt, niet alleen door het historisch betoog, maar ook door den blik in de toekomst der wereld. Dit zijn nuchtere feiten en wellicht droge getallen. Maar achter deze getal len zijn de prestaties, offers en ont beringen verborgen, staan de helden moed en de doodsverachting van millioe nen der beste mannen van ons eigen volk en van de met ons verbonden na ties, de Duitschers en de Finnen, de Ita lianen, Slowaken, Hongaren en Roemee- De Führer wees op de pacten van bij stand, die Engeland had aangeboden aan de Oostzeestaten, Roemenië, enz. Toen was het voor de Duitsche regeering niet slechts een recht, doch ook een plicht ook van haar kant de grenzen van de Duitscne belangen te bepalen. De landen in kwestie moesten overigens ook tot leedwezen van het Duitsche Rijk zelf binnen korten tijd inzien, dat de eenige factor, die de sterkste waarborg kon zijn tegenover het dreigende Oosten, slechts Duitschland was. Aangezien zij door hun eigen politiek het contact met Duitschland hadden verbro. ken en in plaats daarvan zich toevertrouw, den aan den bijstand van Engeland, dat in zijn spreekwoordelijke zelfzucht sinds eeuwen nooit bijstand heeft gegeven, doch steeds slechts hulp eischte, waren zij verloren. Toch wekte het lot van deze landen het krachtigste medegevoel bij het Duitsche volk. De winteroorlog der Fin nen drong ons een gevoel van bitterheid op. vermengd met bewondering. Bewonde ring, omdat wij voor heldendom en op offeringen een ontvankelijk hart hebben, Bitterheid, omdat wij met het oog op den dreigenden vijand in het Westen en het gevaar in het Oosten, militair niet tot hulp in staat waren. Zoodra duidelijk werd, dat de Sovjet unie uit de afbakening van de politieke Duitsche invloedssferen het recht afleid de de daarbuiten wonende volken vrijwel uit te roeien, werd voortaan de verhou ding nog slechts door overwegingen van doelmatigheid bepaald, maar verstand en gevoel stonden hiertegenover vijandig Van maand tot maand werd reeds in het jaar 1940 steeds meer het inzicht verwor ven, dat de plannen der mannen van het Kremlin bewust aanstuurden op beheer- sching en daarmede vernietiging van ge heel Europa. Slechts een blinde kon over het hoofd zien, dat hier een opmarsch tot stand kwam op een schaal, uniek in de wereldgeschiedenis en wel niet om iets te verdedigen, dat niet werd bedreigd, doch slechts om iets aan te vallen, dat niet meer tot verdediging in staat scheen. Den zomer van 1941. achtte men het gunstigste moment om er op los te slaan. Thans moest een nieuwe Mongolenstorm over Europa razen. Zware wolken begon nen zich boven Europa samen te pakken. Want wat is Europa eigenlijk’ Er bestaat geen aardrijkskundige definitie van ons continent, doch slechts een ethnografische en cultureele. Niet de Oeral is de grens van dit continent, doch de lijn, die het levensbeeld van het westen scheidt van dat van het Oosten. Eens was er een tijd, dat Europa dat Grieksche eiland was waar Noordsche stammen waren doorge drongen om van daaruit voor de eerste maal een licht te ontsteken, dat sinds dien langzaam maar voortdurend de men schen begon te beschijnen. En toen deze Grieken den inval der Perzische verove raars afweerden, verdedigden zij slechts hun vaderland in engeren Griekenland, maar ook het begrip, thans Europa heet. Toen trok Europa van Hellas naar Rome. Met den Griekschen geest en de Grieksche cultuur verbond zich het Ro- meinsche denken en staatsmanskunst. Een geschut, vergezeld van meer dan 10.000 vliegtuigen, onvoorzien in beweging had gesteld via Duitschland, zou Europa ver loren zijn geweest. Het lot heeft een reeks van volkeren bestemd om door het offer van hun bloed dezen aanval te voorkomen respectieve lijk hem op te vangen. Als Finland niet terstond had besloten voor de tweede maal naar de wapenen te grijpen, dan zou de gezapige burgerlijkheid der ande re Noordsche staten snel haar einde heb ben gevonden. Als het Duitsche Rijk dezen tegenstander niet tegemoet getreden was met zijn soldaten en wapens, zou een stroom over Europa zijn losgebroken, die aan het belachelijke Britsche denkbeeld der handhaving van het Europeesche evenwicht in geheel zijn geesteloosheid en stupide traditie een eind zou hebben gemaakt. Als Slowaken, Hongaren en Roemenen niet de bescherming van deze Europeesche wereld mede op zich hadden genomen, dan zouden de bolsjewistische horden als de Hunnen- zwerm van een Attilla over de Donau- landen hebben geveegd en zouden thans aan de oevers van de Jonische Zee Tar taren en Mongolen de herziening van het verdrag van Montreux afdwingen. Als Italië, Spanje en Kroatië hun divisies niet hadden gezonden, dan zou niet de afweer van een Europeesch front zijn ontstaan, die als proclamatie van het be grip van het nieuwe Europa zijn propa gandistische kracht ook op alle andere volkeren liet uitstralen. Als gevolg van dit veelbeteekenend in zicht zijn uit Noord- en West-Europa de vrijwilligers gekomen: Noren. Denen, Nederlanders, Vlamingen, Belgen enz. Ja zelfs Franschen, die aan den strijd der verbonden mogendheden van de as in den waarsten zin des woords het karakter van den Europeesdien kruistocht geven. Het oogenblik is nog niet aangebroken om te spreken over het ontwerp en de leiding van dezen veldtocht. Evenwel meen ik reeds thans, in dezen geweldig- sten strijd van alle tijden, in enkele zin nen te mogen wijzen op het bereikte. de Romeinsche wereldrijk werd geschapen, dat ook thans nog in beteeke nis en scheppende kracht niet geëve naard, laat staan dan overtroffen is Maar toen de Romeinsche legioenen tegenover den Afrikaanschen wervelstorm van Car thago in drie zware oorlogen Italië ver dedigden en eindelijk de overwinning be vochten was het weer niet Rome, waarvoor zij streden, maar Europa, dat de Grieksch- Romeinsche wereld omvatte. De volgende inbreuk op deze bakermat der nieuwe menschelijke cultuur kwam uit de beide ruimten van het Oosten Een vreeselijke stroom van cultuurlooze hor den uit de binnenlanden van Azië stortte zich tot diep in het hart van het tegen woordige Europeesche vasteland. In den slag op de Catalaunische velden stonden voor de eerste maal in een beslissenden strijd van onafzienbare beteekenis Romei- De Führer schetste in het kort de mili taire beveiliging van het gewonnen ge bied, dat politiek, strategisch en econo misch zoo belangrijk is. Van Kirkenes tot aan de Spaansche grens strekt zich een gordel van steunpunten en versterkingen op de grootste schaal uit. Tallooze vlieg velden zijn aangelegd. Vlootbases hebben onkwetsbare beschermingen voor duik- booten gekregen. Meer dan 1500 nieuwe batterijen staan in dienst der verdediging, wegen en spoorlijnen beveiligen onafhan kelijk van de zee de verbinding tusschen de Spaansche grens en Petsamo. Er zijn installaties tot stand gebracht, die in niets achterstaan bij den Westwall. Zij worden vastberaden verder versterkt. Het is mijn onwrikbaar besluit te maken, Europeesche front door geen vijand kan worden aangevallen. Bij het overzicht van de gevechten het afgeloopen jaar herinnerde Hitler daarop vooral aan den steun, waarmede de Italiaansche bondgenoot halverwege dit jaar begon. Vele maanden, zoo zeide hij, drukte het gewicht van een groot deel der Britsche macht °P de schouders van den Italiaanschen staat. Slechts tenge volge van hun ontzaggelijke superioriteit op het gebied van zware tanks slaagden de Engelschen er in tijdelijk een crisis in Noord-Afrika te weeg te brengen. Reeds 24 Maart van het afgeloopen jaar even wel ging een kleine gemeenschap van DuitschItaliaansche formaties onder leidig van Rommel tot den tegenaanval over. Hitler schilderde in het kort de sta dia van dezen strijd, waar Duitschers en Italianen denzelfden vijand steeds gemeen. ?chapp€iijk tegemoet traden, zooals eens ln Spanje. nen en Germanen gemeenschappelijk schouder an schouder voor een cultuur, die, uitgegaan van de Grieken, via de Romeinen thans ook de Germanen in haar ban had betrokken. Europa was gegroeid, Uit .Hellas en Rome ontstond het avondland en zijn ver dediging was thans gedurende vele eeuwen vooral ook de taak der Germanen. Naarmate nu het avondland zijn gren zen uitbreidde, strekte zich ook plaatse lijk het begrip uit, dat wij Europa noe men. Of nu Duitsche keizers aan de Un- struth of op het Lechfeld den aanval uit het Oosten afweerden, of dat Afrika tij dens langdurige gevechten uit Spanje werd teruggedrongen, het was steeds een strijd van het wordende Europa tegen een wereld, die het in diepste wezen vreemd was. Van dit Europa uit voltrok zich niet slechts de kolonisatie van andere wereld- deelen, maar ook 'een geestelijke, cultu reele bevruchting, die slechts beseft wordt door dengene, die bereid is de waarheid te zoeken in plaats van haar te verlooche nen. Derhalve heeft ook niet Engeland dit continent gecultiveerd, maar brokjes der Germaansche bevolking van ons continent zijn als Angelsaksen en Noormannen naar dat eiland getrokken en hebben zijn ont wikkeling mogelijk gemaakt. Eveneens heeft niet Amerika Europa ontdekt, maar omgekeerd. En al datgene, wat Amerika niet uit Europa heeft betrokken kan wel in de oogen van een verjoodscht mengras bewonderenswaardig schijnen, maar Euro pa ziet daarin slechts een blijk van ver val in kunst en cultureele levenshouding, het erfdeel van een joodschen of verne- gerden inslag in het bloed. Ik moet deze uiteenzettingen geven, want de strijd, waarvan de onvermijde lijkheid in de eerste maanden van dit jaar begon te blijken en voor het voeren waar van ’t Duitsche volk in de eerste plaats geroepen is, gaat eveneens de belangen van ons eigen volk en land ver te boven. Want zooals eens de Grieken tegenover de Perzen niet Griekenland en de Romei nen tegenover de Cartagers niet Rome, Romeinen en Germanen tegenover de Hunnen, niet het avondland, Duitsche kei zers tegenover Mongolen niet Duitsch land, Spaansche helden tegenover Afrika niet Spanje, doch Europa hebben verde digd, zoo strijdt Duitschland thans ook niet voor zichzelf, maar voor ons geheele continent. Het is een gelukkig teeken, dat het inzicht hierin bij de meeste volken van Europa in hun onderbewustzijn zoo diep geworteld is, dat zij aan dezen strijd deel nemen, hetzij door openlijk stelling te kie zen, hetzij door een vloed van vrijwilli gers. De Führer schetste nogmaals kort de ontwikkeling, die tot den strijd tegen de Sovjet-Unie leidde, waarbij hij betoogde dat de voorwaarden voor den Duitschen afweer zoowel in menschen als in mate rieel rijkelijk voorhanden waren. Zoo kan ik in het algemeen slechts dit verzekeren: Al spreekt men ook in de democratieën zeer veel van bewapening, desondanks wordt daardoor in het nationaal-socialis- tisehe Duitschland nog altijd meer ge werkt. In het verleden was het zoo en te genwoordig is dit niet anders. Ieder jaar zal men ons met vermeerderde en vooral ook betere wapens daar vinden, waar de beslissingen vallen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1