HET GROOTE AVONTUUR n 'W 1È kt BUITENLAND Nieuwe overeenkomst Duitschland-Italië-Japan GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN Groote rede van den Führer in den Rijksdag HA'AGSCHE COURANT Vrijdag 12 Dec. 1941 TWEEDE BEAD u 7 if# C - KEU1LLELUN Generaal Cunningham van zijn post ontheven 1 3i I Tracht anderen en Uzelf vooral niets wijs te maken. Eerlijk duurt het langst - óók in distributiezaken w' VEggW De zitting van den Rijksdag tf W i 1 M WW j MB '-'-w T".‘-WE F "4 Een machine- Geeft recht op het koopen van t/m Eenh. In tijdvak van één week 14 December t.m. 20 December 1941 of gebak Brood 9 M 22 18 3 3 1 600 gram tot en met op 1 koopen van van pas over- 2 liter Petroleum doen pas 1 eenh Brandstoffen Diverse data Dec. 1941 1 Sept 1941 31 (Nadruk verboden) Ava koebi-hoe ve 10 fWontt MtvolpdJi het 1! i Elk der vol gende bonnen Vleesch of vl. waren Melk 1 Dec. 1941 1 Dec. 1941 Deo 1941 Dec. 1941 3 31 Ranta. Liter Ranta. Een decoratieve zwarte vil" ten hoed met opgeslagen rand aan den zijkant, goud galon en lang afhangend lint. (Weltbild-Polygoon) de veerpont werd lurnalist door het zoo en Boter 1125 gram Vet 1125 gram Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (mannen) Boter Boter met red. Melk Aardappelen Aardappelen Gerookte schar vindt vele lief hebbers. In de rookerijen te Volen dam heerscht een groote bedrijvig heid. Een partij schar wordt aan lange pennen geregen, waarna de visch in ovens gerookt wordt. Polygoon-Zeylemaker) 4 t/m 14 t/m 3 jaar 13 jaar 20 jaar 50 250 600 4 500 250 250 100 500 6 Oct. 1941 23 Nov. 1941 250 250 100 500 1 50 250 500 4 250 250 100 500 250 500 4 1941 1942 1942 1941 1942 1941 1941 1942 250 500 4 250 250 100 500 Brood Brood Vleesch VI.waren Melk I IJ liter 11 k.g. i k.g. Algem. Cacao Algem Algem gram gram gram Rant*, gram gram gram gram gram UITKNIPPEN EN BEWAREN! 55-56 55-56 Beschikbaar per persoon "VST was- senen planten, gestorven door en lucht in dit gebiei schaduw. Deze drie mogendheden hebben derhalve de volgende overeenkomst gesloten en op den dag van heden te Berlijn onderteekend: In het onwrikbaar besluit de wapens niet neer te leggen, alvorens de gemeen schappelijke oorlog tegen de Vereenigde Staten van Amerika en Engeland tot een succesvol einde is gebracht, zijn de Duitsche regeering, de Italiaansche regee- ring en de Japansche regeering het eens geworden over de volgende bepalingen: Artikel 1. Duitschland, Italië en Japan zullen den hun door de Ver. Staten van Amerika en Engeland opgedrongen oorlog met alle machtsmiddelen te hun ner beschikking gemeenschappelijk tot het victorieuze einde voeren. Artikel 2. Duitschland, Italië en Japan verplichten zich zonder volledige wederzijdsche toestemming noch met de Vereenigde Staten van Amerika noch met Engeland een wapenstilstand of vrede te sluiten. Artikel 3. Duitschland, Italië en Japan zullen ook na victorieuze beëindiging van den oorlog ten nauwste samenwerken met het doel, een rechtvaardige re organisatie tot stand te brengen in den zin van het driemogendhedenverdrag, door hen op 27 September 1940 gesloten. Artikel 4. Deze overeenkomst treedt terstond bij haar onderteekening in wer king en blijft even lang van kracht als het driemogendhedenpact van 27 Sep tember 1940. De hooge contracteerende partijen zullen tijdig voor afloop van dezen geldigheidsduur overleg plegen over de nadere uitwerking van de in art. 3 bepaalde samenwerking. Het Duitsche volk, aldus vervolgde de Führer, beseft dit beslissende uur van zijn bestaan. De Amerikaansche president en zijn plutocratische clique hebben ons gedoopt als de volken der haveloozen. Dat is juist. Maar de haveloozen willen leven en zij zullen in ieder geval bereiken, dat het weinige hetgeen zij hebben om van te leven, hun niet ook nog wordt ontroofd door de bezittenden. Ik heb u in mijn eerste rede van 1 September 1939 verzekerd, dat in dezen oorlog noch wapengeweld noch tijd Duitschland zullen overweldigen. Ik wil mijn tegen standers ook verzekeren, dat niet alleen geen wapengeweld of tijd ons zullen overweldigen, doch dat ook geen innerlijke twijfel ons kan doen wankelen bij onze plichtsvervulling. Onze tegenstanders moeten zich niet vergissen, in de tweeduizend jaar van de ons bekende Duitsche geschiedenis is ons volk nooit meer aaneen gesloten en eensgezind geweest dan thans. De Heer der wereld heeft de laatste jaren zooveel grootsch aan ons gewrocht, dat wij ons dankbaar buigen voor een Voorzienigheid, die ons bedacht heeft met de eer leden van een zoo groot volk te mogen zijn. een lammetje. Wel zeer vroeg in den tijd (Holland-van Buiten) 1 Rantsoen Zeep 75 gram Toiletzeep 80 □at de Japansche regeering er na ja renlange onderhandelingen met dezen vervalscher eindelijk genoeg van had zich nog langer op zoo onwaardige wijze te laten hoonen. vervult ons al len, het Duitsche volk en ik geloof ook de overige fatsoenlijke menschen op de geheele wereld, met diepe voldoe ning. Niet de ezel doch U dient te we ten, dat het geleiden van dieren door een op een rijwiel gezeten berijder verboden isArt. 27, Wegenverkeers regeling. (Polygoon-Seym) 14 23 07 Een Finsche verkenningsafdeeling gaat op weg voor een tocht in den rug van de bolsjewisten. (P.K. Homalse-Hoffmann) titer Suiker Cacao Koffie-surrogaat Jam Bloem, br. of gebak Rijst Haverrn. of Peulvr. Gort Vermic. of male. Kaas 1 kg. 50 gram 250 gram 500 gram 1 rants. 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram In tijdvak van 19 dagen 250 waren de toejuichingen, welke tijdens de Rijksdagzitting aan den Japanschen ambassadeur Osjima werden gebracht. Ook na de zitting was de afgezant van den Tenno op zijn terugtocht het middel, punt van geestdriftige toejuichingen. 500 Officieel is te Londen medegedeeld, naar Reuter in een extra bericht meldt, dat generaal Cunningham ontheven is van zijn post van commandant van de Britscbe strijdkrachten in het Midden-Oosten. In zijn plaats is generaal-majoor Ritchie be noemd. 500 omtrek waarvan werd vermoord. Met dit land zal ik wel eens nader kennis maken, overwoog hij. Een paar honderd meter verder ver sperde de indrukwekkende Itoeri-stroom den weg. Aan de overzijde strekte zich het tropenwoud uit. Zijn eerste kennismaking met Toen Riefenberg zich eindelijk naar de veerpont begaf, stond de chauffeur ongeduldig te wachten en dadelijk gaf hij een teeken aan de overzetters. Over den breeden stroom was een stalen ka bel gespannen, welke liep over de zeven groote prauwen, waarop de veerpont was gebouwd. Een twintigtal jonge, naakte kerels stond in het niet-over- dekte gedeelte van de inlandsche boo ten en begon aan den kabel te trek ken. Op de veerpont stond hun baas en zong, terwijl de anderen in refrein ant woordden. Op het eentonig lied gleed de veerpont over den stroom. En de tocht werd voortgezet. Er kwa men nog twee andere rivieren en gelei delijk wijzigde zich het landschap. Dichte bosschen strekten zich aan de einders uit en in den namiddag bereikte Voor personen zonder koloniale er varing zijn wij verplicht alles zoo te re gelen, of het loopt verkeerd. Goede reis... en hij groette nog met de hand den journalist, die uit de wegrijdende auto wuifde. De wagen snorde langs het kamp van de soldaten, waar een indrukwekkende olifant een belachelijk klein karretje voorttrok. Een beetje verder stonden aan weerszijden van den weg langwer pige negerhuisjes, maar die werden schaarscher en schaarscher en na een poosje bevond Riefenberg zich in de eenzame wildernis. Uren en uren reed de auto over den zandweg, zonder dat een spoor van menschelijk leven werd waargenomen. Het zacht golvende land, met struikgewas en schaarsche boomen, lag te blakeren in de heete zonnestra len. Riefenberg had het warm, maar genoot van dien tocht, al had hij zich het Afrikaansche binnenland anders voorgesteld. Waar bleven de wüde die ren? Hoe hij ook uitkeek, er was niets te zien, behalve een soort eekhoorntjes, die met tusschenpoozen over den weg huppelden met opgeheven pluimstaart. Toen de auto een breeden stroom na derde, liep de weg door een groot dorp, waar kakelende kippen en zwarte gei ten wanhopige pogingen deden, om niet onder de wielen terecht te komen. dwongen gezien overeenkomstig de bepalingen van het driemogendheden pact van 27 September 1940 schouder aan schouder met Japan den strijd ter verdediging en daarmee handhaving van de vrijheid en onafhankelijkheid hunner volken en rijken tegen de Ver. Staten en Engeland gemeenschapplijk te voeren. De groote modeschouw in het Kurhaus te Scheveningen georgani seerd door het Rijksbureau voor Textielproducten, welke zeer veel belangstelling trok. (Stapf-Mol) Een Meppeler landbouwer werd verrast met de geboorte van 48-4 48 48 48 48-A 48 (roode R Melkkaart) 48-A Aardapp. 48-B Aardapp. 30 Nov. t.m. 27 Deo. 1941 4 rants. rants. rants. 1 rants. 3J liter De Führer ontving in tegenwoordigheid van Rijksminister von Ribbentrop den Grootmoefti van Palestina, Sayid Amin al Hoesseini. Het onderhoud had een hartelijk, en voor de toe komst van de Arabische landen belangrijk, verloop. (Hoffmann) 08 01 t/m 11 CV. Brandst. 12 t/m 20 C.V. Brandst. Ie t/m 4e per. Brandst. 5e t/m 6e per. Brandst. 164 E E J DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG Na Zaterdag 13 Dec. 47 Brood, Vleesch, Vleeschwaren, Melk I, Aardappelen. oerwoud zou Riefenberg niet licht ver geten. Terwijl hij op de veerpont stond en zachtjes naar den donkeren oever gleed, zag hij, hoe zware donderwolken zich hadden samengepakt boven den stroom. De auto had zich nauwelijks van de landingsplaats verwijderd, toen een geweldige tornado losbrak. De jour nalist deed den wagen even stoppen en luisterde naar den wind, welke door de toppen van de geweldige boomen gier de. Het was bijna heelemaal donker, want de kruinen aan weerskanten van den weg, raakten elkaar en vormden een groen gewelf. Verblindende blik semflitsen zetten den hemel in vuur. Af en toe ging de stormwind liggen, en dan leek alles vreemd en geheimzinnig. Riefenberg was tot aan aen rand van het woud geloopen. De zwoele overdadig heid van het gewas, het gevecht tus- schen planten, boomen en woekerplan ten, overweldigde hem. Het was, alsof ontelbare slangen zich aan de boomen hadden vastgeklampt: het waren pezige lianen, welke zelfs tot over de wegen hingen. Een geur van verrotting zweef de langs den grond, veroorzaakt door gebrek aan licht ■3 van eeuwige 27 Dec. 3 Jan. 31 Jan. 31 Dec. 31 Jan. 31 Dec. 31 Dec. 31 Jan. 30 April 1942 30 April 1942 31 31 tigd. Duitsche en Italiaansche koopvaar ders werden overvallen en gekaapt door Amerikaansche kruisers, en hun vreed zame bemanning werd overgebracht naar gevangenissen. Daarenboven werd evenwel in Amerika, zonder dat de Amerikaansche regeering eenige poging tot officieele weerlegging deed, het plan van president Roosevelt gepubliceerd, om uiterlijk in 1943 Duitsch land en Italië met militaire machtsmidde len in Europa zelf aan te vallen. Daar door is het oprechte streven van Duitsch land en Italië, dat getuigt van weerga- looze lankmoedigheid, om ondanks de on. dragelijke provocaties van president Roo sevelt, die reeds jaren lang aanhouden, uitbreiding van den oorlog te verhoeden en de betrekkingen met de Vereenigde Staten te handhaven, tot mislukking ge bracht. Duitschland en Italië hebben zich met het oog hierop thans eindelijk ge- Het Duitsche Afrikacorps in den strijd. - geweerpost achter de rotsen. (Orb is-Holland) Riefenberg het kruispunt met den weg wijzer naar de Avakoebi-hoeve. Hy stapte uit en keek den weg op, welke naar de Reading-hoeve leidde, in den de tooneelspeelster Tot de zorg voor onzen veestapel in den winter behooren ook de hooiproeven, welke genomen wor den in het Rijkslandbouwproef- station in Hoorn. Deze proeven beoogen het bepalen der verliezen bij verschillende wijzen van hooien. Het hakken en mengen van een monster voor de analyse in het laboratorium. (Polygoon-Sagers) De zitting van den Rijksdag, de vijfde in dezen oorlog, werd met spanning door het publiek van de rijkshoofdstad ver wacht. Duizenden inwoners van Berlijn stonden in de toegangsstraten naar de Kroll-opera en verdrongen zich achter de afzettingen. In de zaal zelf over- heerschte nog meer dan bij de vroegere zittingen het veldgrijze uniform. In de middenloge zat het diplomatieke corps. Op de eerste rij de Japansche am bassadeur, generaal Osjima. en de Ita liaansche ambassadeur, Alfieri. Teen de Führer de zaal binnenkwam, werd hij met jubelende ovaties begroet. De kernpunten van de rede werden steeds door levendige ovaties van de afgevaar digden onderbroken. Bijzonder hartelijk Kleine kinderen en vrouwen kwamen met de armen in de lucht aangeloopen en een stokoud negertje vroeg met uit gestrekte hand „tombaco”. Dat beteekent „tabak”, lichtte de chauffeur toe. En de oude man kreeg tabak. Toen de wagen op gereden, liep de joi dorp en de bewoners vonden dat plezierig, dat ze met handgeklap druk babbelend het geval onder elkaar bespraken. Toen Riefenberg de hand uitstak naar een kindje, stootte het een Indianenkreet uit en sloeg op de vlucht. Bij een hut lag een jonge negerin op een gevlochten matje te slapen. Een mager, gerimpeld mannetje, wiens kroeshaar wit was geworden van ouder dom, zat een inlandsche pijp te rooken, welke hij, na een zware rookwolk te hebben ingeademd, broederlijk overhan digde aan een bejaarde „dame”, die bezig was met vlugge apenmanieren aardnootjes te pellen. Wat verderop stonden vrouwen gedroogde maniok- bloem te stampen in houten kroezen en en heele zwermen bijen zoemden rond het kwalijk-riekende meel, dat op den grond in de zon lag te drogen. Hier en daar liep een vreeselijk magere hond langs de zwartberookte hutten. 20) Even later snorde de auto met de twee mannen door de slapende stad en reed de richting uit van het goudland. Reading zat aan het stuur en spoedig stond de snelheidsmeter op 80 kilome ter, hetgeen een ontzettende vaart is op de Afrikaansche zandwegen. Na een uur stopte de auto voor den eersten breeden stroom. Bruggen waren er niet. Om 0Ver het water te komen, moest men een beroep doen op de veerpont en 8 nachts dus eerst de inlandsche over- zetters wakker maken. Reading’s met- sezel was uit del. wagen gestapt en tot S.an den oever van den shftiom geloopen. JJaar gaf jjjj teeken. De auto na- uerde en bleef fen oogenblik met de voorwielen in het water staan. Toen gleed ze langzaam vooruit en dreef als mot°rboot. Dof knalden de ontplof- Van den motor. Veilig bereikten den anderen oever. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnenGeeft recht Petroleum Petroleum K.F. Brandst?) 01 t/m 04 H.K. Brandst. 05 t/m 07 H.K. Brandst H.K. Brandst?) Het gaat schitterend, juichte Rea ding. Zijn metgezel nam nu plaats achter het stuur en de tocht werd voortgezet. Er kwamen nog twee stroomen, waar werd doorgevaren en tenslotte verliet de wagen den openbaren weg op het kruispunt, waar een wegwijzer stond, met als opschrift: „Avakoebi-hoeve: kilometer”. EEN VREESELIJKE WENDING Om negen uur, zooals Benoit had af gesproken, stopte voor het „Hotel des Chutes” te Wahenia een personenauto, bestuurd door een inlander. De direc- teur-generaal was zelf even meegeko men, om Riefenberg nog een paar wen ken te geven. Deze chauffeur, zei hij, staat onder uw bevel. Hij spreekt tamelijk goed Fransch, zoodat gij geen moeite zult hebben, u verstaanbaar te maken. Ik heb hem opdracht gegeven vandaag halt te houden te Nia-Nia. Het zal wel ongeveer avond zijn, als gij daar aan komt. U is wel vriendelijk, antwoordde de journalist, terwijl hij naast den auto bestuurder ging zitten. Benoit schudde lachend de hand, welke hem tot afscheid werd toegesto ken en grinnikte: Vervolg van le blad, pag. 2. Van half April af, wordt bovendien het Westelijk deel van den Atlantischen Oce aan nog sterker bewaakt door Amerikaan sche patrouilles die berichten aan Engel- schen geven.. Roosevelt levert 26 April 20 snelbooten aan Engeland en tevens worden voortdu rend Britsche oorlogsschepen in Ameri kaansche havens hersteld. Op 4 Juni komen Amerikaansche troe pentransporten op Groenland aan. En 9 Juni komt het eerste Engelsche bericht, dat een Amerikaanse!) oorlogsschip op be vel van president Roosevelt een Duitschen onderzeeër bij Groenland met dieptebom men heeft bestreden. Wederom in strijd met het volkenrecht worden de Duitsche saldi in de Ver. Sta ten 14 Juni geblokkeerd. Amerikaansche strijdkrachten bezetten van 6 op 7 Juli Ijsland, gelegen in het Duitsche gevechtsgebied. Roosevelt hoopt daardoor beslist: 1. Duitschland eindelijk tot den oorlog te dwingen en 2. anders den Duitschen duikbootenoorlog waardeloos te maken. Evenals in 19151916. Op hetzelfde tijd stip zendt hij aan de Sovjet-Unie een be lofte omtrent Amerikaansche hulp. Plotseling maakt de minister van ma rine, Knox, 10 Juli bekend, dat de Vereen. Staten bevel hebben gegeven om op de oorlogsschepen van de as te schieten. Op 4 September opereert de Amerikaansche torpedojager „Greer” overeenkomstig het hem gegeven bevel op den Atlantischen Oceaan met Engelsche vliegtuigen op Duit sche duikbooten. Vijf dagen later merkt een Duitsche onderzeeër Amerikaansche torpedojagers op als escortevaartuigen voor een Engelsch convooi. Tenslotte houdt Roosevelt 11 September een rede, waarin hij zelf het bevel tot schieten op alle sche pen van de as bevestigt en opnieuw uit vaardigt. Amerikaansche bewakingsvaartuigen vallen 29 September een Duitsche duik boot ten Oosten van Groenland met diep tebommen aan. Den 27sten October be vecht de Amerikaanschê torpedojager „Kearney” die als escorte voor Engeland vaart, weer een Duitschen onderzeeër met dieptebommen en eindelijk kapen Ameri kaansche strijdkrachten 6 November in strijd met het Volkenrecht het Duitsche schip „Odenwald”. De beleedigende aanvallen op en onbe schoftheden jegens mij persoonlijk van de zen z.g. president, wil ik hierbij als zonder beteekenis over het hoofd zien. Bovendien kan ik in het geheel niet beleedigd wor den door den heer Roosevelt, want ik acht hem geestesziek, evenals destijds Wood row Wilson Dat deze man met zijn joodschen aan hang sedert jaren met dezelfde middelen tegen Japan strijdt, is ons bekend. Ook hier zijn dezelfde methoden toegepast Ik geloof, dat gij allen het als een bevrijding hebt gevoeld, dat thans eindelijk een staat het eerst is overgegaan tot een protest te gen deze onbeschaamde mishandeling van waarheid en recht, die uniek is in de ge schiedenis, en wel tot een protest, dat deze man immers heeft gewenscht en waarover hij zich derhalve thans niet mag verbazen. 50 gram Scheerzeep i) Hierop geen Anthraciet verkrijgbaar Hierop uitsluitend Turf verkrijgbaar. In tijdvak van vier weken Wij weten, welke kracht er achter Roo sevelt staat. Dat is de eeuwige Jood, die zijn tijd gekomen acht om ook aan ons te voltrekken, wat wij in de Sovjet-Unie vol huivering moesten zien en beleven. Ook als wij geen bondgenootschap met Japan hadden, zou het ons duidelijk zijn, dat het de bedoeling van de joden en hun Franklin Roosevelt is den eenen staat na den ande ren afzonderlijk te vernietigen. Het is ons duidelijk, wat deze andere wereld met ons voor heeft. Zij hebben het democratische Duitschland van weleer doen verhongeren, zij zouden het nationaal-socialistische Duitschland van thans willen uitroeien. Als Roosevelt of Churchill verklaren, dat zij dan naderhand een nieuwe maat, schappelijke orde willen opbouwen, dan is dat vrijwel zoo, alsof een kaalhoofdige kapper een onfeilbaar haargroeimiddel aanbeveelt. Wat het Duitsche volk betreft, dat heeft geen behoefte aan aalmoezen van een Churchill, een Roosevelt of een Eden, doch het wil slechts zijn recht. En dit recht om te leven zal het zich waarborgen, ook als duizend Churchills of Roosevelts daarte gen wilden complotteerenHet Duitsche volk heeft wellicht nog nimmer zulk een helder inzicht en zooveel eerbewustzijn gehad als thans. Den Amerikaanschen zaak gelastigde zijn v handigd Ik heb derhalve vandaag den Ameri kaanschen zaakgelastigde zijn pas doen overhandigen en hem het volgende laten meedeelen Als uitvloeisel van de steeds verdere uitbreiding van een politiek van presi dent Roosevelt, gericht op onbegrensde werelddictatuur, zijn de Ver Staten in vereeniging met Engeland voor geen enkel middel teruggedeinsd om het Duitsche, Italiaansche en ook het Japansche volk de voorwaarden voor de natuurlijke instand houding van hun leven te ontzeggen. De regeering van Engeland en die van de Ver. Staten van Amerika hebben zich op dezen grond verzet tegen elke gerechtvaardigde herziening, waardoor een betere reorga nisatie van de wereld tot stand gebracht zou kunnen worden. Sedert het begin van den oorlog neeft de president van Amerika, Roosevelt, zijn geweten bezwaard met een reeks van de zwaarste misdrijven in strijd met het vol kenrecht. Bandelooze vergrijpen aan schepen en anderen eigendom van Duit sche en Italiaansche staatsburgers werden gecombineerd met bedreiging van de per soonlijke vrijheid der betrokkenen, die daarvan soms zelfs ook door interneering enz. op willekeurige wijze werden beroofd. De aanvallen van den president der Ver. Staten, Roosevelt, die ook anderszins een feller karakter kregen, gingen tenslotte zoover, dat hij de Amerikaansche marine beval in tegenstelling tot alle bepalingen van het volkenrecht, schepen van Duit sche en Italiaansche nationaliteit terstond overal aan te vallen, te beschieten en fot zinken te brengen. Amerikaansche ministers beroemden zich er ook op, dat zij op deze misdadige wijze Duitsche'duikbooten hadden vernie- 150 2e per. 155 156 151 t.m. 154 Alg F en G Rijst 161 Algem. 162 Algem. 163 Algem. 157 tm.160 Alg. 167 Algem 10 December t.m. 27 December 1941 'd .JK. f Mr H 51 ;.-S

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5