Concentrische aanvallen Distributie-maatregelen op de Philippijnen Ned.-lndië 1941 No. 18057. Vlootbasis Cavite brandt nog steeds Amerikaansch slagschip vernield Nog een Nog geen vijandelijkheden in Zaterdag 13 December. JÉ Verminderd vleesch- maar Nieuwe Japansche en Mussert bij Hitler Frankrijk blijft neutraal Thee in uitzicht! peul- verhoogd boter-rantsoen troepencontingenten te Bangkok Extra boter met Kerstmis Met Duitschland voor een nieuw Europa Militair bondgenootschap tusschen Japan Indo-China Hongkong gebombardeerd Distributie van vruchten VERDUISTEREN Verjaardag van den bevelhebber der Weermacht 'i; Woonde de Rijksdagzitting bij en Britten trekken zich uit hun vooruit geschoven stellingen terug „Bestelbon” 169 moet op 15, 16 of 17 dezer worden ingeleverd BOELGARIJE VERKLAART ENGELAND EN AMERIKA DEN OORLOG Verkeer door het Panama- kanaal beperkt Zware Amerikaansche verliezen in Honoloeloe Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Eerstvolgende bon voor koffie» surrogaat krijgt een duur van van 8 in plaats van 4 weken BIJ MALAKKA WERD OOK EEN GROOTE BRITSCHE TORPEDO. JAGER IN DEN GROND GEBOORD De vlootafdeeling van het Keizerlijke Japansche hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat thans bevestigd is, dat nog een Amerikaansch slagschip, de ..Arizona”, groot 32.600 ton, tijdens den „Slag van Hawaii” tot zinken is gebracht. Bovendien is bevestigd, dat een groote Britsche torpedojager, be. halve de slagschepen „Prince of Wa. les” en „Repulse” tijdens den „Slag ter hoogte van Malakka” in den grond is geboord. Vleesch van 300 op 250 gram en boter 200 gram per week De oorlogsverklaringen van Roemenië en Slowakije Portugal weigert Engelsche bescherming Dakvensters en bovenlichten vereischen bij de verduistering bijzondere zorg. Kauloen en Koelangsoe in Japansche handen DE STRIJD OP MALAKKA Kaasrantsoen verhoogd van 100 op 125 gram Boter met ingang van 28 dezer Kaas met ingang pan 28 dezer Vleesch met ingang van 5 Januari a.s. Communique’s van de militaire autoriteiten Veertig gram per persoon in den loop van Januari en Februari Heden en morgen: v. 5.26 uur nam. tot 9.43 uur v.m. De heer van Mook niet naar Londen 250 gram per persoon Verklaring van Togo DE PHILIPPI. COURANT HAAGSCHE KRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: van het op a.s. kolonie. De 50 tot Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 et, daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarleL Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. gebouw wacht- der werd port Line” heeft van het Amerikaansche consulaat te Lissabon opdracht gekregen om haar loketten te sluiten. Groote groe pen Amerikaansche vluchtelingen uit Spanje en Frankrijk zijn te Lissabon aan. gekomen. Het s.s. „Excambion” van de American Export Line, dat momenteel in de haven van Lissabon ligt, zal daar blij ven wachten totdat de laatste Amerikaan, sche staatsburgers uit geheel Europa te Lissabon zijn aangekomen. Het schip zal vervolgens naar New York vertrekken. Het verkeer door het Panamakanaal wordt, naar officieel wordt medegedeeld, beperkt tot den tijd van 6 uur 's ochtends tot 6 uur ’s avonds. Bovendien moet in de kanaalzone onmiddellijk worden ver duisterd Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.25 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prljzen. Afz nummers 5 ct., tr. p. post 10 ct Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 30*920 Volgens Reuter deelde het ministerie van oorlog van de Vereenigde Staten gisterochtend het volgende mede De opperbevelhebber in het Verre Oosten meldt, dat de Japanners een aantal concentrische aanvallen op het eiland Luzon uitvoeren. Een vijande- UJke troepenconcentratie wordt ge meld bij Lagaspi en aan de Westkust van Cambales. De vijand versterkt zijn troepen bij Aparri en Vigan. In Aparri werd door het bombarde ment van een Japansch oorlogsschip zware schade aangericht Een landing bij Pamplona werd door valschermtroepen ondersteund. De landingen geschiedden op een terrein langs de kust met een oppervlakte van ongeveer 250 k.m. levering der peulvruchten door den win. kelier aan het publiek mag eerst ge. schieden, nadat t.z.t. de voor koopen en afleveren der peulvruchten aan te wijzen bon zal zijn bekend gemaakt. Met dezen bon moeten de consumenten zich dan vervoegen bij denzelfden winkelier, bij wien zij bon 169 hebben ingeleverd. Voor de voorschriften, waaraan de handel zich bij deze distributie dient te houden, wordt verwezen naar de desbe treffende in de bladen op te nemen offL cieele publicatie. In de gisteren gehouden kabinetszit- ting heeft de Japansche minister van bul- tenlandsche zaken, Togo, een toelichting gegeven op het bondgenootschapsverdrag met Duitschland en Italië benevens de onderhandelingen met Thailand in ver band met het militaire bondgenootschap tusschen beide landen. zender New York deelt mede, dat 100 Japansche bombardements vliegtuigen zes maal achtereen in den tijd van 9 uur Honoloeloe hebben aan gevallen. De verliezen onder de burgers zijn slechts gering en bedroegen 49 doo- den, terwijl de Amerikaansche strijd krachten 1500 dooden en evenveel ge wonden hadden. Boelgarije heeft Engeland en den Vereenigden Staten den oorlog ver klaard. Het feit van de oorlogsver klaring is hedenmiddag om 12 uur in de Sobranje door ministerpresident Filoff bekend gemaakt De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat nog eenmaal een rant* soen thee zal worden gedistribueerd. Op den met „168” genummerden bon van de „bonkaart algemeen” wordt 40 gram thee verkrijgbaar gesteld. De afle vering van deze thee aan het publiek zal plaats vinden in den loop van de maan den Januari en Februari a.s. Het publiek dient dezen bon op Maandag 15 Decem ber, Dinsdag 16 December of Woensdag 17 December a.s. bij den winkelier in te leveren. De winkelier is verplicht hier voor desgevraagd een ontvangstbewijs af te geven. De aflevering van de thee aap het publiek zal in verband met de tech nische moeilijkheden, welke deze distri butie met zich brengt, eerst plaats vin den met ingang van een nader te bepalen door middel van de pers bekend te ma ken datum in Januari Het is voor een goed verloop van de distributie noodzakelijk, voorshands de aflevering van thee geheel stop te zetten. Tot nader aankondiging is derhalve elke aflevering van thee, dus niet alleen af levering aan het publiek, doch ook afle vering door handelaren aan handelaren verboden Ook op de door de distributiekantoren aan detaillisten en grossiers uit te reiken toewijzingen mag derhalve totdat terzake een nadere officieele bekendmaking zal zijn gepubliceerd, geen thee worden af geleverd. Voor de nadere voorschriften, waaraan de handel zich bij deze distributie dient te houden, wordt verwezen giaar de desbe treffende in de bladen op te nemen offi cieele publicatie. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De leider der Nationaal-socialistische Beweging in Nederland, ir. A. A Mussert heeft deel genomen aan de laatste zitting van den Rijksdag. Op 12 December is hij. tezamen met den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss Inquart en commissaris-generaal Schmidt door den Führer ontvangen in te genwoordigheid van den Rijksminister en chef der Rijkskanselarij dr. Lammers, en van den leider der partijkanselarij,- rijksleider Bormann. Voorts deelde hij mee, dat de regee- ring te Vichy den Japanschen am bassadeur een nota heeft overhan digd, waarin Frankrijk zich neutraal verklaart in den oorlog tusschen Ja pan en de Angelsaksische mogend heden. Het Japansche hoofdkwartier heeft be kend gemaakt, dat Maandag een militair bondgenootschap is gesloten tusschen Ja pan en Indo-China door een vertegen woordiger van het Japansche expeditie corps in Indo-China en de regeering van dit gewest. Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 350310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 12*. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. 8. v. Beters jr„ There- siastr. 108a. Tel. 772**4: Boekh. E. O Couvée, van Hovtemastr. 66. Tal. 7211*7 In verband met het beschikbaar stellen van thee op de bovenomschreven wijze zal de eerstvolgende bon voor 250 gram koffiesurrogaat niet worden aangewezen voor een tijdvak van vier weken, doch voor een tijdvak van acht weken. Ge durende het tijdvak van 28 December tot en met 21 Februari a.s. zal een nader aan te wijzen bon van de bonkaart algemeen recht geven op het koopen van 250 gram Koffiesurrogaat. Men zal derhalve met dit koffiesurrogaatrantsoen twee maal zoo lang toe moeten komen als gewoonlijk. De „Arizona”, welke in 1915 werd ge bouwd, had een bewapening van 12 stuk ken geschut van 35,6 c.m., 20 van 12.7 c.m., 12 zware machinegeweren, alsmede 3 wa tervliegtuigen. De snelheid bedroeg 21 mijl per uur. De bemanning bestond uit 1365 koppen. Japan paraat! Vlaggenparade aan boord van een Japansch slagschip. (Hoffmann) Zlekenfondaleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. *9 De Roemeensche regeering heeft giste ren aan den Amerikaanschen gezant te Boekarest meegedeeld. dat Roemenië, zich als partner van het driemogend- hedenpact met Duitschland, Italië en Japan verbonden, en met de Vereenigde Staten als in staat van oorlog beschouwt. Het Slowaaksche persbureau publiceert de volgende regeeringsverklaring: „Krachtens artikel 3 van het driemo- gendhedenpact van 27 September 1940, waarbij Slowakije zich op 24 November 1940 heeft aangesloten, verklaart de Slo waaksche regeering, dat overeenkomstig het besluit van den president der repu bliek de Slowaaksche republiek zich van 12 December af, als in oorlog beschouwt met de Vereenigde Staten van Amerika en Groot-Brittannië. (Zie verder la blad, pap. 2.) Domei meldt uit Sjanghai: Van betrouw bare zijde wordt vernomen, dat Portugal het Britsche aanbod betreffende Engelsche bescherming voor de Portugeesche kolo niën in het Verre Oosten heeft afgewezen. Naar verluidt, heeft de Portugeesche re geering geantwoord, dat zij tenvolle ver. trouwt, dat Japan de Portugeesche sou- vereiniteit over Timor, Macao, Goa, Da. mao en Diu zal eerbiedigen. Naar S.P.T. uit Lissabon meldt, zijn in de Portugeesche kolonie Macao de ha. ven- en dokwerken onder commando van de Portugeesche militaire bevelhebber ge steld. Dit staat in verband met de verde digingsmaatregelen van de Portugeesche kolonie. Handelsverkeer Amerika Portugal onderbroken De V.P.B..correspondent te Berlijn meldt: het handelsverkeer tusschen de Ver. Staten en Portugal is sinds Donderdag af gebroken. De vertegenwoordiging te Lis sabon van de eenige Noord.Amerikaan sche Scheepvaartmij. die de Portugeesche hoofdstad nog aandeed, de „American Ex- Volgens Domei hebben sterke forma ties bommenwerpers van het Japansche leger gisterochtend een succesvollen aan val gedaan op Hongkong. Donderdag hebben de Japanners een Britsche torpedoboot in den grond ge boord, een kanonneerboot vernield, be nevens 3 koopvaarders. De woordvoerder van het Japansche leger heeft bekend gemaakt, dat belege- ringsartillerie in stelling is gebracht, om de vestingwerken van Hongkong rijp te maken voor bestorming. Naar Reuter in een extrabericht mede deelt, zouden de Britten zich uit hun vooruitgeschoven stellingen voor Hong kong terugtrekken. Domei meldt uit Shanghai, dat Japan sche mariniers het eiland Koelangsoe, tegenover Amoy, en het omliggende ge bied hebben bezet. Ook Kauloen, de belangrijkste basis in Zuid-China tegenover Hongkong, is in Japansche handen. De Britsche strijdkrachten zijn daarop geheel teruggetrokken van het vasteland Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat gisteren de luchtmacht sche pen in de haven van Penang aan de Westkust van Malakka heeft aangevallen Een schip werd tot zinken gebracht, een ander schip ernstig beschadigd. Andere formaties wierpen bommen op loodsen en haveninrichtingen. Uit Londen wordt gemeld, aldus de zender New York, dat de druk van de Japansche strijdkrachten zich in hoofd zaak concentreert op het Noordwestelijke deel van Malakka. De Britten hebben zich op achterwaarts gelegen stellingen teruggetrokken. Volgens den zender New York zijn inmiddels te Bangkok opnieuw 2 con tingenten Japansche troepen aange komen. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van levensmiddelen: Met ingang van 28 December a.s. zal het rantsoen boter worden verhoogd. Zoo- als bekend, bedraagt het rantsoen thans 500 gram voor een periode van 19 dagen, hetgeen ongeveer 184 gram per week is. Het rantsoen zal nu worden gebracht op 200 gram per week. Dit zal worden be reikt door de bonnen, welke voor boter worden aangewezen en welke recht blij ven geven op 500 gram, afwisselend 17 en 18 dagen geldig te doen zijn. Gemiddeld wordt dan in een tijdvak van 17 J dag 500 gram boter verstrekt, hetgeen juist 200 gram per week is. Ook het kaasrantsoen zal met ingang van 28 December a.s. worden verhoogd. Het rantsoen kaas bedraagt thans 100 gram per week en zal worden gebracht op 125 gram per week. Dit zal worden be reikt door het aanwijzen van vijf bonnen, welke elk gedurende vier weken recht zullen geven op 100 gram kaas. Naast de bovengenoemde verhoogingen en verstrekkingen van rantsoenen zullen van 5 Januari a.s. af de beschikbaar te stellen hoeveelheden vleesch en vleesch- waren. welke thans drie rantsoenen per week omvatten, worden gebracht op rantsoen per week, d.i, dus, voor zoover het rund-, varkens- of schapenvleesch betreft, een verlaging van 300 gram, been inbegrepen, tot 250 gram been in begrepen. De nader aan te wijzen met A gemerkte vleeschbonnen van de nieuw uitgereikte bonkaart zullen elk recht geven op het koopen van één rantsoen vleesch of vleeschwaren en de B ge merkte bonnen elk op een kwart rantsoen vleesch of vleeschwaren. De nieuwe bon kaarten, welke aan de verbruikers, die niet tot eenige bijzondere categorie be- hooren, zijn verstrekt, bevatten van elk nummer twee met A gemerkte bonnen en twee met B gemerkte bonnen voor vleesch of vleeschwaren. Een rantsoen vleesch blijft bedragen 100 gram rund-, varkens- of schapenvleesch dan wel 150 gram paardenvleesch, gewicht van been inbegrepen. Ook een rantsoen vleesch waren blijft bedragen 75 gram gerookt of gekookt vleesch of gerookte worst, 100 gram gekookte worst, 125 Tram nier- brood, leverartikelen of tongenworst dan wel 150 gram bloedworst of zult. Tot nu toe werden drie van de hiervoor ge noemde rantsoenen van vleesch of vleeschwaren per week beschikbaar ge steld, nè 5 Januari a.s. zal dit aantal rantsoenen voor iedere week 2} bedragen. De luchtaanvallen van de Japanners op het gebied van Manilla en op Davao op het eiland Mindanao duurden den geheelen dag voort. Vijandelijke val schermtroepen zijn gemeld in Toegugaro en Illigan in het uiterste Noorden en Noordoosten van het eiland Luzon. Vroe gere berichten over vijandelijke vloot- concentraties ten Westen van de provin cie Kambeles aan de Westkust van Luzon zijn bevestigd. Van het oorlogstooneel op Hawaii wor den geen operaties gemeld. Op het Wes telijke oorlogsterrein geen verandering In den toestand. Het keizerlijke hoofdkwartier te Tokio deelt mede, dat vliegtuigen van de ma rine gisteren ernstige aanvallen hebben gericht op Batangas. Iba, Clarkfield en nog een punt bij Manilla. Acht Ameri kaansche vliegtuigen werden neergescho ten, 14 werden op den grond vernield, terwijl bovendien 11 vliegbooten werden verwoest. In de persconferentie te Manilla heeft de Amerikaansche schout-bij-nacht Hart gisteren meegedeeld, dat de havenwerken van de Amerikaansche vlootbasis Cavite op'de Philippijnen, die Maandag en vol gende dagen door Japansche vliegtuigen zijn gebombardeerd, nog steeds branden. De verliezen vooral onder het marine personeel zijn zwaar. Een groot deel van Cavite is door de bomaanvallen verwoest, ook petroleumtanks zijn getroffen. M a a nt 13 Dec. onder 2.4S uur nam. 1* Dec. op 4.04 uur v.m. onder 3.16 uur nam. 15 Deo. op 5.23 uur v.m. onder 3.49 uur nam. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat een aanvang zal wor den gemaakt met de distributie van peulvruchten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze distributie geheel los staat van de verstrekking van peul vruchten "bp den havermoutbon. Een nader aan te wijzen bon van de bonkaart algemeen zal gedurende de distributieperiode van 28 December tot en met 24 Januari a.s. recht geven op 250 gram peulvruchten. Ten einde den winkelier in staat te stellen zich tijdig te bevoorraden, wordt thans reeds een z.g. „bestelbon” aangewezen en wel bon 169 van de bonkaart algemeen. Het pu bliek dient dezen bon 169 reeds Maandag 15 December, Dinsdag 16 De cember of Woensdag 17 December bij den winkelier in te leveren. De win kelier is verplicht hiervoor desgevraagd een ontvangstbewijs af te geven. De af. Het A.N.P. meldt uit Batavia Zoowel door den legercommandant als door den vlootvoogd in Nederlandsch. Indië zijn communiqué’s uitgegeven. In eerstgenoemd communiqué werd er op gewezen, dat op het grondgebied van Ned.-lndië nog geen vijandelijkheden hebben plaats gehad. Wel zijn Japansche vliegtuigen boven Poelau Samboe (de Riouw.archipel nabij Singapore) gesigna leerd. Er gebeurde echter niets. Verder is hierin melding gemaakt van het ver trek van vliegtuigen van de Neder. landsch-Indische luchtmacht naar het oorlogstooneel in Malakka. In het ma. rinecommuniqué wordt vermeld, dat ver der mijnversperringen zijn gelegd in de daarvoor in aanmerking komende zee straten en zeegaten. De regeering heeft thans definitief be sloten, dat de heer van Mook niet naar Londen zal vertrekken. De heer P. A. Kerstens zal echter morgen per K.L.M., via Lydda. naar Londen gaan. Verklaring van Ritman Het bericht omtrent het verlies van de „Prince of Wales” en de „Repulse” heeft Woensdagavond Nederlandsch-Indië be reikt. Het maakte diepen indruk op de bevolking. Naar aanleiding van dit be richt zou een toelichting voor den micro, foon worden uitgesproken door den chef van den regeeringspubliciteitsdienst, den heer Ritman. Hij kon echter door lucht- Zooals men reeds elders op deze pagina heeft kunnen lezen, wordt met ingang van 28 dezer het rant soen boter verhoogd. Hiernaast zal ter gelegenheid van Kerstmis nog een nader bekend te maken bon van de boterkaart en van de vetkaart recht geven op het koo pen van een extra rantsoen van 250 gram boter per persoon. Deze bon zal geldig zijn van 22 Decem ber tot en met 31 Januari a.s. De aflevering van deze hoeveelheid zal, in verband met de bevoor rading van den handel, slechts in den loop van dat tijdvak plaats kunnen vinden. Op den bon van de vetkaart zal de gebruikelijke reductie van 22$ cent worden ver leend. Donderdag herdacht de bevelhebber van de Weermacht in Nederland, de ge neraal der vliegers Fr. Christiansen, zijn 62sten verjaardag. Ter gelegenheid daar van ontving hij gelukwenschen uit hooge en allerhoogste kringen van het Duitsche Rijk, uit het economisch leven en uit particuliere kringen in binnen- en bui tenland. Persoonlijk brachten des voor, middags o.a. hun gelukwenschen over alle bevelhebbers van de onderdeden der Weermacht in Nederland, voor den afwe zigen Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied diens commissaris- generaal en vertegenwoordiger, alsmede leidende persoonlijkheden van de N.S. D.A.P. en haar afdeelingen en de leiders van de Duitsche bestuursinstanties in Nederland. Des middags vond voor het van den staf een défilé van de compagnie van den bevelhebber Weerinacht plaats, dat gevolgd door een muziekuitvoering. alarm het gebouw van den Indischen radio.omroep niet bereiken, waarop zijn verklaring Donderdagmorgen in de pers werd gepubliceerd. Hij vergeleek verlies van beide zeereuzen met het be gin van den slag bij Jutland in den vo. rigen oorlog. Later bleek, dat het luchtalarm slechts een oefening betrof, welke niet tevoren was aangekondigd. Het is ten strengste verboden tijdens het luchtalarm licht te maken. Reeds is op 2 personen geschoten, die zulks toch deden. Beiden zijn ge wond. Er hebben zich gevallen van hamsteren voorgedaan, waarom nogmaals gewezen is op de strenge straffen, welke hiervoor gelden. Door het departement van Economische Zaken is den middenstand aangezegd, dat credieten niet mogen worden beëindigd. Maandrekeningen, zooals die in Ned.- lndië veelal gebruikelijk zijn, moeten dus als gewoonlijk doorloopen en contante betaling mag verder niet worden ge- eischt. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai, dat volgens aldaar uit Batavia ontvangen be. richten er in Nederlandsch-Indië een groote nervositeit heerscht in verband met den oorlog op den Stillen Oceaan. De omroep te Batavia meldt, dat tijdens een luchtalarm op bevel der autoriteiten meermalen is geschoten op menschen, die licht lieten branden. Geen officieel bericht te Tokio omtrent oorlogsverklaring Domei meldtOp een vraag omtrent het bericht van een oorlogsverklaring van Nederlandsch-Oost-Indië aan Japan, heeft de afdeelingschef van het inlichtingen bureau, woordvoerder Hori geantwoord, dat er geen officieel bericht over was. N IINDANAO tBORNEO G.-I LtllCf TF*FHSKia M. Cru! Dcgotpan (aycht J vlootsiounpunf spoor wog

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1