A/Z Britsche Amerikaansche actie en tegen Fransche koopvaardij HET GROOTE AVONTUUR De Amerikaansche mobilisatie I j J HAAGSCHE COUP ANT Zaterdag 13 Dec. 1941 TWEEDE BLATT De distributiebonnen De blokkade-prijsvraag Zuid- Zware straffen op over treding der wapen- verordening De houding van Amerika Schepen tot zinken gebracht en in beslag genomen h'? AVONTUREN in hetdonker FEUILLETON Niet alleen vuurwapens vallen onder de verordening i i zonder Üt Leahy’s bezoek aan Pétain met U: Alle mannen tusschen 18 en 65 jaar worden geregistreerd Onverhoedsche aanval door Engel sche duikboot op Fransch vrachtschip Amerikanen leggen beslag op de „Normandie” Het fraaie, uit de 12de eeuw dateerende kasteel te giro 555T) 1 Vervolg van le blad, pag. 2. Br., gebak Melk 31 liter 125 gram tv0 ONTMOET EEN OUDE KENNIS. bliceerd. uit (Nadruk verboden) Asten (bij Helmond), dat gerestaureerd wordt. De zijgevel, welke reeds in zijn oorspronkelijken staat is gebracht. (Polygoon-Sagers) gram gram Kaas Extra kaas Getuigen van de nuttelooze uitbraakpogingen uit Leningrad. (P.K. Dietrich-Hoffman».) 100 100 gram gram gram gram Boter Boter m.red. rants. rants. rants. rantsoen k.g. k.g. Suiker Cacao Koffiesurr. Jam later van 48-A 48B 161 162 50 250 500 VI., VI.w. Aardapp. Aardapp. BI., Br. Geh. Rijst Hav. of peuk Gort Verm., Maiz. 4 i 1 11 'W De bolsjewistische vemielingsmanie. Een der tallooze dorpen, welke door het satanische wraakgevoel der bolsjewisten in brand werden gestoken. (Atlantic-Holland) terbleef. De ingenieur legde voor Rie fenberg de machines stil en wreef met de hand over een dezer koperen tafels. Aan zjjn vingers kleefde zilverkleurig slijk, dat hij tot een bolletje kneedde. Een eenvoudig smeltingsproces volstond Winterkwartieren. Duitsché pioniers bouwen midden in het bosch huizen als winterkwartieren voor hun kameraden. De in de nabijheid liggende bolsje wistische dorpen zijn zoo verwaarloosd en vuil, dat geen soldaat er wil in trekken. Aan de tweede hut ontbreekt nog slechts het dak. (Weltbild-Polygoon) 1 rantsoen 250 250 250 100 drijf wordt beperkt. Zoo moet de automo bielindustrie van 1 Januari 1942 af haar productie tot een vierde gedeelte van den omvang van 1941 beperken. Voor koffie, cacao en peper zijn maximumprijzen vast gesteld, die overeenkomen met het prijs peil van 8 December. Binnenkort zullen nog meer maximumprijzen worden gepu- Een vooruitgeschoven machinegeweer, post. Een verlaten, half verwoest boerenhuis, biedt beschutting tegen den ijskouden wind van de steppe. (Weltbild-Polygoon) 1 k.g. gram gram gram ->edig het goudland, iepen telefoondraden. In verschillende steden van ons land werd onder auspi ciën van het Rijksbureau voor Textiel een mode, schouw gehouden. Een twee tal fraaie toiletten. (Polygoon-Nehrdich) Het avondmaal gebruikte hij bjj den hoofd geneesheer en den volgenden mor gen ging hij over in handen van onder scheidenlijk een zestal dienstoversten en ingenieurs, om het mijnbedrijf van Nizi te bezoeken. Eerst Liep hjj door de centrale instel- nu, om bet zuivere goud te scheiden Lingen, waar gewerkt werd voor al de afdeelingen: een groote, moderne sme derij, waar onderdeelen voor allerlei machnes werden gemaakt, meubelma kerijen en schrijnwerkerijen, net labo ratorium, waar het goud werd ontleed; de smeltovens, waar het metaal een laatste zuivering onderging. Daarna kwam een ingenieur hem halen en zij bestegen per auto den heuvel, waar tegen de vermorzelfabriek was aange bouwd. Riefenberg zag, boe kleine wa gentjes voortdurend kwamen aangere- van het kwik. Zij daalden verder. De goudmodder. van de hellende tafels vloeiend, liep op nieuw in een vermorzeltoestel om daar na weer, onder vorm van nog fijner ge malen slijk, op een reeks van andere rafels terecht te komen, waar eenzelfde scheidingsproces geschiedde. Tenslotte spoelde het o ver blijvende slijk, dat nog een zeker gehalte aan goud bevatte, in verscheidene tanks, waar het in aanraking kwam met pijn- olie en nog een paar andere producten, den, gevuld met aarde en rotsblokken, waardoor een laatste scheidingsproces ontstond. Door machinale bewerking van de brei, vormde zich aan de opper vlakte een soort van vloeistof, dat bet laatste goud bevatte. De vergaarbakken vloeiden voortdurend over, zoodat het schuim werd verwijderd, dan gedroogd en vermorzeld, om eindelijk een don kere stof te vormen, welke bij toevoe ging van kwik bet laatste goud losliet. jfWoe* swsulpdf Naar van welingelichte Fransche zijde verluidt, zou het onderhoud, dat het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, Donderdag in tegenwoordigheid van den plaatsvervangenden premier, admiraal Darlan, heeft gehad met den Amerikaan- schen ambassadeur, admiraal Leahy, in de eerste plaats gediend hebben voor een uiteenzetting van het Fransche stand punt tegenover de Vereenigde Staten, nu deze zich in oorlog bevinden met Duitsch- land en Italië. Van Fransche zijde voegt men hieraan toe, dat Leahy’s bezoek niet het karakter droeg, dat men daaraan heeft toegeschre ven. In het bijzonder was het geen af scheidsbezoek. S.P.T. meldt uit Vichy: Ten aanzien ♦an de mededeeling van president Roose velt, dat de Vereenigde Staten nu de Fransche eilanden Tahiti en Nieuw-Cale- donië onder hun bescherming zouden ne men, verklaart men in bevoegde kringen te Vichy, dat hierover nog geen officieele gegevens ter beschikking staan. ..<s aH Fransche schepen gehaald, die in havens van de Vereenigde Staten liggen. Naar Reuter voorts uit Mobila in Ala bama meldt, heeft de Amerikaansche marine het Fransche tankschip „Schehe- rezade” in beslag genomen en de 40 leden der bemanning geïnterneerd. MENEER ^Ei-DENTHUyS DIE EEN DIERTJE IN Z'JN STAMCAFÉ HEEFT GEDRONKEN Naar Reuter meldt, zou Costarica aan Duitschland en Italië den oorlog hebben verklaard. Voorts zou Mexico de diplo matieke betrekkingen met genoemde lan den hebben verbroken. Het Cubaansche Congres heeft zich op uitnoodiging van president Batista voor den oorlog met Duitschland en Italië verklaard. Uit Lima wordt gemeld, dat president Prado in een telegram aan Roosevelt heeft betoogd, dat Peru loyaal de pacten van de continen- joens. Riefenberg moest zich buigen over dikke boeken en statistieken aanteeke- nen over geboorte en sterfte, de behan delde gevallen en de verkregen resulta ten. In den microscoop Leerde men hem zoeken naar kiemen van malaria en slaapziekte. In de kamer der slachtof fers van arbeidsongevallen, liet men hem zien, hoeveel zorg werd besteed aan het opereeren van de gewonden. Vervolgens ging men over naar de keu ken en de barakken van de besmette- lijke ziekten en daarna naar het liefda digheidswerk, ten behoeve van het in- landsche kind, waar geestelijke zusters de leiding hadden. tale eensgezindheid en verdediging zal respecteeren en zijn best zal doen om de vrijheid van het Amerikaansche vasteland te bewaren. De Boliviaansche regeering heeft de blokkeering van alle Duitsché en Italiaansche saldi bevolen. Bolivia be schouwt de Ver. Staten niet als oorlog voerende mogendheid. Naar radio Sche nectady meldt, heeft Nicaragua den oor log verklaard aan Duitschland en Italië. Naar de omroep te New York meldt, zijn in Panama alle Japanners, Duitschers en Italianen naar interneeringskampen gebracht. De officieele Peruaansche bankcontröle- commissie deelt in officieele opdracht van de regeering van Peru mede, dat iedere vrees voor een in beslag nemen van Duitschen eigendom ongemotiveerd is. Argentinië en de oorlog De nationalistische vereeniging Afirma- cion Argentina heeft in Argentinië aan plakbiljetten doen aanbrengen met een oproep, waarin zij het volk, gezien de van zekere zijde systematisch gevoerde oor- logsopruiing, aanmaant verstandig te zijn. Het lot van Argentinië, aldus het aan plakbiljet, mag slechts door Argentinië worden bepaald. De oproep besluit met het in reuzen letters driemaal herhaalde woord „neutraliteit”. De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Washington, dat volgens mededeeling van den voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, Rayburn, een wetsontwerp zal worden ingediend, inhoudende, dat alle mannen tusschen 18 en 65 jaar zul len worden opgenomen in den dienst van de landsverdediging. Deze aankondiging werd gedaan na een bespreking tusschen den minister van oorlog Stimson en gene raal Lewis Hershey, den chef van den recruteeringsdienst. Het wetsontwerp be helst voorts de verplichting voor mannen van 19- tot 45-jarigen leeftijd om in oor- logsdienst te treden. De zender Schenectady deelt mede, dat de Amerikaansche organisatie „America First” zal worden ontbonden. Exchange Telegraph meldt uit Wash ington, dat de Amerikaansche regeering Donderdagavond de eerste maatregelen op het gebied van de oorlogseconomie heeft gepubliceerd, waardoor de economi sche vrijheid in bepaalde takken van be- VERSPREIDE BERICHTEN Volgens een bericht uit Delhi is daar officieel bekend gemaakt, dat een hulpschip van de Indische marine door een ongeval is gezonken. Het meerendeel van de opvarenden is gered. J De auto gleed naar de vallei toe en stopte te Nizi voor de kantoren. De se cretaris van den directeur-generaal ont ving den journalist allervriendelijkst. Dadelijk reden ze samen naar het pas- sagiershuis, waar de tafel rijkelijk stond gedekt Na het eten blever er nog een paar uren over voor zonsonder gang en de secretaris vroeg, of de jour nalist aan het werk wilde gaan. Deze antwoordde bevestigend en even was hij met den hoofdgeneesheer de mijnen, op weg naar het hospitaal. Zij liepen door gangen en zalen, bezoch ten de apotheek en het laboratorium, de operatiekamer en de talrijke pavil- ningverwerving, bezit of bij zich dragen van een uitdrukkelijke goedkeuring der bevoegde instantie afhankelijk Door overtreding van deze voorschrif ten stelt men zich volgens par. .2 der verordening no. 138/41 bloot aan de zwaarste straffen. Van de getroffen rege ling is niemand uitgezonderd. Wie om eenigerlei reden toch nog gelooft zich niets te behoeven aan te trekken van de bestaande ondubbelzinnige bepalingen, moet zichzelf de strenge en zware con sequenties verwijten. De eerste tulpen van het Westland in het nieuwe seizoen zijn ter veiling aangevoerd. De eerstelingen, welke pl.m. 22 cent op. brachten, wachtend op liefhebbers. (Polygoon-Meyer) Volgens een bericht van Reuter New York heeft de Amerikaansche kust wacht beslag gelegd op het Fransche mailschip „Normandie”. Tevens hebben XÜ de Fransche bemanningen van alle 14 t.m. 20 December 1941 Brood Brood Vleesch De belangstelling voor de prijsvraag, welke in de uitgave „Blokkade” van de afdeeling actieve propaganda van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten voorkwam, heeft alle verwach. tingen overtroffen. De stroom van in zendingen uit alle deelen des lands is zoo groot geweest, dat het onmogelijk is gebleken, dezen stroom vóór 15 Decem ber te verwerken, zooals aanvankelijk de bedoeling was. De inzenders zullen dus nog even geduld moeten hebben. De prijswinnaars zullen in ieder geval voor het einde van deze maand in de dag bladen worden bekend gemaakt, terwijl de gelukkigen voorts ook door een per. soonlijk schrijven hiervan op de hoogte zullen worden gesteld. 48-4 48 48 48 Vleeschw. Aard. Aard. Geldig t.m. 20 December 1941 47- A Melk I 48- A Melk I 30 Nov. t.m. 27 Dec. 1941 150 Algem. 2e per. cacao 155 Algem. 156 Algem. 151 Lm. 154 Algem. F en G Rijst Algem. Algem. 163 Algem. 157 tm. 160 Algem. 167 Algem. 10 Dec. t.m. 27 Dec. 1941 5556 Boter 55—56 Vet N.B. Zeep op bon 164 Algem. van 1 t.m. 31 December. Zeer zware straffen bij overtreding Steeds weer moet geconstateerd wor den, dat niet het noodige begrip bestaat van den omvang van het wapenverbod en de ernstige gevolgen van een overtreding daarvan. Alle met het bezit van wapens verband houdende problemen zijn on dubbelzinnig en tot in bijzonderheden geregeld in de verordening van den Rijkscommissaris 1939/41 (wapenverorde- ning). Wapens in den zin van deze ver ordening zijn: 1. Vuurwapens, waarmede gelijk staan wapens, die bestemd zijn tot het ver spreiden van giftige, verstikkende of weerloos makende middelen. 2. Houw- en steekwapens, d.wz. wa pens, die naar hun aard er toe bestemd zijn door houwen, stootep of steken ver wondingen toe te brengen. Onder de wapenregeling vallen dus niet slechts, zooals vaak wordt aan genomen, vuurwapenen van alle soor ten en munitie, springstoffen en ont- ploffingsmiddelen, maar ook overige wapens, zooals dolken, kampeermes- sen, ploertendooders, boksbeugels, gummistokken en ieder ander voor werp, van anderen verkregen of zelf vervaardigd, dat bestemd is tot het toebrengen van verwondingen. Niet alleen voor vuurwapens of toebe- hooren, maar ook voor de genoemde an dere wapens is volgens de wapenverorde- gleed tusschen het bladerengewelf door en teekende witte plekken op den voch- tigen autoweg. De beklemming was ge weken. Tegen den avond bereikten zij Nla- Nia, een klein postje met slaapgelegen heid, verloren in het eindelooze woud Riefenberg gebruikte een karig avond maal en bleef daarna even talmen bij het licht van een petroleumlamp. Lang bleef hij dien avond wakker liggen. Nog nooit kwam hij zoo onder den indruk van de stilte, als daar in het einde looze tropenwoud. De nacht was wind loos. HU lag met het hoofd naar het venster, dat uitzag op den donkeren muur van het bosch en luisterde scherp toe. Er heerschte een stilte, welke pijn lijk was en de ooren deed suizen. Uit dezen geheimzinnigen nacht droeg hij •- slechts drie geluidshermneringen mee: het breken van een tak, het gekras van een nachtvogel en even de stem van een neger, die iets riep over net bin nenplein. Deze geruchten bleven lang nagalmen. Het was, alsof zij werden verwekt in hooggewelfde en onpeilbare onderaardsche gangen. Riefenberg lag uren wakker en dacht aan Ada Iljen. Het was hem, alsof hij S.P.T. meldt uit Madrid: Sinds 24 uur is een Engelsche vlootactie tegen de Fransche handelsscheepvaart gaande. Op vele plaatsen bij de Iberische kust is het tot incidenten gekomen. Uit La Linea wordt vernomen, dat het Fransche vrachtschip „Formigny” door Engelsche zeestrijdkrachten is aangehouden en naar Gibraltar ge bracht. In Santander verluidt, dat een Fransch vrachtschip 5 mijl uit de kust en ter hoogte van genoemde stad, door een Engelsch vliegtuig is aan gevallen en door bommen beschadigd. Het schip heeft in Santander toe vlucht gezocht. Naar de Fransche admiraliteit mee deelt, is het Fransche vrachtschip „Saint Denis”, dat zich op weg be vond van Algiers naar Marseille, den 9en December ten Zuiden van de Ba- iearen door een Britsche duikboot tot zinken gebracht, meldt het D.N.B. uit Vichy. De „Saint Denis” werd door de duik boot bevolen te stoppen, terwijl tevens de papieren van het schip werden ver langd. Toen het vaartuig stopte en zich voorbereidde op een controle aan boord, Vuurde de Britsche duikboot 2 torpedo’s af, waardoor de „Saint Denis” binnen korten tijd tot zinken werd gebracht. Drie leden der bemanning zijn daarbij om het leven gekomen. De overigen werden ge- ted. In Fransche kringen te Vichy keert *nen zich hevig tegen dit optreden van de Engelsche duikboot. Naar in de offi cieele mededeeling aangaande het tot zinken brengen van de „Saint Denis” wordt verklaard, zijn van Fransche zijde maatregelen genomen om in dit deel van de Middellandsche Zee aan dergelijke „laffe aanslagen” een eind te maken. Het schip had een lading levensmiddelen voor de Fransche bevolking aan boord, waar onder wijn, fruit en groente. Zjj werden omgekanteld in metalen stampers, welke de steenen vermorzel den. Langs steile trappen liep de journalist naar beneden en volgde de eigenaardige bewerking: hoe tiet gouderts geplet en gemalen werd, om tenslotte den vorm aan te nemen van zand, dat gemengd met water, terecht kwam op een groote verzilverde, koperen tafeL Deze was I bedekt met een laag kwik, waarop betj zich jo hel zand bcviodgpde goud 21) Wat gebeurde er nu? Riefenberg keek om zich heen, wendde het hoofd in alle richtingen. Onverpoosd knapte en kraakte het overal. Het waren rotte vruchten, welke naar beneden vielen, zware takken, welke afknapten, heel in de verte soms een boom, welke neer stortte. Of het was een vogel, die een schor geluid uitstootte. Het klonk als de lach van een waanzinnige. Ergens zat een groote krekel, die plotseling als een sirene, de stilte ver scheurde. Tot de storm opnieuw begon te loeien. Het was angstwekkend, alsof een groot gevaar dreigde, alsof plotse ling de muur van groèn zou openscheu ren en bloeddorstige, voorhistorische dieren te voor' 'hijn zouden komen. Het was een opluchting voor Riefen berg, toen hy opnieuw in de auto zat en de motor werd ingeschakeld. Voor- ftichüg reden zjj verder en even latex haar jaren en jaren had gekend, zoo kabel. stond haar gedaante in zijn geheugen van de naar het Westen neigende zon, geprent. Nu begreep hij pas, hoe ge- -makkelijk het moest geweest zijn, haar spoorloos te doen verdwijnen in een dergelijk land. Den volgenden morgen, nog voor zonsopgang, werd de reis voortgezet. Zware mist hing over den weg en het was kil. Pas na den middag, na nog twee rivieren te zijn overgestoken, kwam er een einde aan de woudvlakte. De weg ging de hoogte in en het land- schap veranderde opeens van uitzicht. Indrukwekkende bergketens strekten zich uit in alle richtingen, terwijl hoo rnen en struikgewas eerder schraal wa ren. Bij een bocht ontdekte Riefenberg in de diepte kleurige daken en wuivende palmboomen: dat was Iroemoe, een be langrijke staatspost. Van daaruit nader de de auto nu spo< Langs den weg lie. groote plantages strekten zich uit langs de berghellingen. Daarna reden zij voorbij de Reading-hoeve van Ndale en bij het zien van dit prachtige gebouw, moest de journalist met bewondering denken aan den ondernemenden Ameri kaan. Van dat punt uit liep een asfalt weg naar de mijnen. Ergens aan den oever van een stroom ontdekte Riefen berg een fabriek en een hoogspannings- was het onweer uitgewoed. Het licht I.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5