Tienjarig bestaan van de N.S.B en in Sterke Britsche tegenstand op Malakka gebroken Grootsche herdenking Utrecht Sebastopol en Leningrad met succes beschoten No. 18058. 1941. de Nationaal Socialistische den van de I vrije t ÉwL VERDUISTEREN i I Belangrijke redevoeringen Rijkscommissaris en ir. Mussert Maandag 15 December. I A Duitschland strijdt Europa voor Britsche van zwaar Het Duitsche W eermachtbericht m Vijandelijke gepantserde divisie vernietigd In Nederland nog slechts één politieke wilsvormingi torpedojager in het Kanaal Bristol zwaar beschadigd Strenge maatregelen Frankrijk De Europeesche solidariteit Met Duitschland voor een vrij Nederland M,; Jr*.W 1 A ‘f Nederland zal i toekomst een zelfstandige staat zijn t in de rij der Germaan- t sche volken 1 ■e-; r in de 8 BERLIJN OVER DE BOLSJEWISTI SCHE BERICHTEN BETREFFENDE DEN STRIJD AAN HET OOSTE- LIJKE FRONT Voor *s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Klkerikf', „De Nieuwste Mode”. .Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad’ f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct. fr. p. post 10 ct Wegens aanslagen op leden van Duitsche Weermacht Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 v. 5.26 uur nam. tot 9.44 uur v.m. De „Marat” opnieuw beschadigd Italiaansche generaal in de Sovjet-Unie gesneuveld Gemechaniseerde Japansche troepen op Malakka geland Het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier deelt mede, dat sterke formaties Ja pansche vliegtuigen aanvallen hebben ge daan op vijandelijke vliegvelden in Bir ma en op Malakka en den vijand zware verliezen hebben toegebracht. Er werden aanvallen gedaan op Penang en het vliegveld Victoria in Birma. Andere vliegtuigen bestookten de installaties op het vliegveld Mergoei in het Zuiden van Birma, waar benzinetanks in brand raak ten. De Japanners verloren 3 vliegtuigen. Hongarije in oorlog met Amerika Rijksminister Kerrl overleden OVERGAVE VAN HONGKONG GEEISCHT De strijd op de Philippijnen Amerikaansch expeditiecorps naar de Philippijnen? Spaansche politiek ongewijzigd Het Italiaansche Weermachtbericht Het défilé op de Maliebaan COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENT1EN: ■■1 de Weermacht de hoofd- naar DOKTERS: iji V '«■■■•■■■■•«■•■■■■■■■■■■■■■■■^■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■K heeft Duitsche 1 oor- het de middag wordt en Chinecsche delijke richting terug. Eénpansmaaltijd Voor de oude kameraden werd te half twaalf een gezamenlijke eenpansmaaltijd gehouden in het N.V.-huis. De Leider nam aan dezen maaltijd deel waarbij hij met groot enthousiasme werd begroet. Na mens de veteranen hield de heer S. Plek ken burgemeester van Haarlem, een toe spraak. Spreker deelde mede, Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna tedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 et. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttariet. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Sebastopol en voor langrijke doelen te Spreker deelde mede, dat de oude kameraden, behoorende tot de eerste dui- i Ter inleiding van de herdenking van het tweede lustrum vond Zaterdagavond voor de Nederlandsche en Duitsche jour nalisten een gemeenschappelijke maal tijd plaats, gevolgd door een kameraad schappelijk samenzijn in den Raadskelder. Hier heeft ir. Mussert zich geruimen tijd onder de persvertegenwoordigers on gedwongen bewogen. Uitreiking der eere-insignes Vooraf had hij aan hen, die daarvoor in aanmerking kwamen, het eere-insigne der Beweging uitgereikt, in een der zalen van het Jaarbeursgebouw. In een korte toespraak gaf de Leider een overzicht van den tienjarigen strijd der N.S.B. en memoreerde o.a. de ver liezen aan menschenlevens in de afge sloten tien jaren. In de stad der beweging was het giste ren reeds vroeg op dezen dag een drukte van belang. Treinen uit alle deelen des lands voerden de vele duizenden leden der N.S.B. aan. Anderen kwamen per autobus, per rijwiel of uit den naasten omtrek, tevoet, waarbij diverse groepen in marschformatie. Op het Stationsplein, waren vlaggemasten opgesteld, waarvan de vlag der Beweging en het Oranje- wit-blauw dundoek wapperden. Ook was van vele huizen de N.S.B.-vlag uitgesto ken. Een overzicht van de zaal tijdens de herdenking van de gevallen kameraden dapr den plaatsvervangend leider der C, van Geelkerken. CPolygoon-Sagers) Vete courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoor; Scheveningen Kelzerstr. 31», Tei a803i0; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 114, Tel. 178038; N.V. Kantoorboekh. Th. j de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. <1. 8. v. Beters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. D Couvée. van Hovtemastr 66. Tel 7211*7 M a a n: 15 Dec. onder 3.49 uur nam. 16 Dec. op 6.42 uur v.m. onder 4.27 uur nam. Naohtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekentondeleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 Behalve op binnenlandsch gebied de groote N.S.B.-bijeenkomst in Utrecht hebben zich in het afgeloo- pen weekeinde ook op het domein der buitenlandsche politiek belangrijke ge- beutenissen voorgedaan., waarbij een oogenblik moet worden sïilgestaan. Boelgarije, Kroatië, Hongarije, Slowa kije en Roemenië hebben Amerika en voor zoover zij er nog niet mede in oorlog waren, ook Engeland den oor log verklaard. Er heerschte reeds eenigen tijd di plomatieke activiteit in deze richting, in de reeks oorlogsverklaringen van dit weekeinde komt een Europeesche solidariteit tot uitdrukking, welke op de Angelsaksische volken een verassen- den indruk moet hebben gemaakt. Onmiddellijk nadat Duitschland en Ita lië na de provocaties van Amerika met Japan den oorlog aan de Vereenigde Sta ten hadden verklaard, hebben, zoo werd in een commentaar van deskundige zijde naar voren gebracht, de andere bij het Driemogendheden Pact aangesloten staten zich solidair verklaard en hebben zij af- gekondigd, dat zij zich met de Angelsak sische landen in staat van oorlog be schouwen. Met een dynamische kracht van een tot heden onbekende sterkte hebben al deze Europeesche staten zich aaneengesloten tot één groot sterk front in den thans woedenden Europeeschen vrijheidsoorlog. Wat de inzet is van dezen Europeeschen vrijheidsoorlog is voldoende bekend; over de banende nieuwe orde is reeds zooveel gezegd en geschreven, dat ieder zich daar van een klaar beeld voor oogen kan stel len. De strijd wordt gevoerd tegen de Angelsaksische machten onder leiding van president Roosevelt, die daarbij naar het inzicht der Europeesche zich solidair ver klaard hebbende staten, gedreven wordt uitgedrukt in huichelachtige frazen door heerschzucht en persoonlijke ijdel heid. De machten -der nieuwe orde, zoo stelt men vast, staan tegenover de mach ten, die met alle mogelijke immoreele middelen trachten haar doel te bereiken. Voor de Rechtbank der Historie echter zullen de Pact-mogendheden verschijnen met een zuiver geweten. Het Europeesche continent kan slechts leven en gedijen wanneer het geen inmenging meer te vreezen heeft van Angelsaksische zijde; de jonge volkeren die zich in dezen gigan- tischen strijd solidair hebben verklaard, hebben niet vergeten hoe Polen werd mis bruikt om tot den oorlog tegen de As op te hitsen. Thans staan de volkeren van Europa vereenigd door dit machtige ge voel van solidariteit tegenover de pluto- cratisch-liberale wereld van het kapita lisme. Washington en Londen hebben na enkele dagen reeds moeten toegeven, dat zij Japan’s krachten hebben onderschat. Tenslotte werd in het commentaar nog gewezen op de immoreele wijze van oor logvoeren, welke door de Angelsaksische landen wordt toegepast; de poging de burgerbevolking te laten uithongeren. De uitwerking van dit afschuwelijke middel wordt nu echter te niet gedaan door het feit, dat Duitschland de beschikking heeft gekregen over de groote voorraadschuren van het Oosten, die nu ten gunste komen van andere volkeren, die daaraan behoefte hebben. Gewezen werd op het ergerlijke feit, dat voor de kleine kinderen in Djiboeti door het Roode Kruis 60 doozen geconden seerde melk was aangevraagd, een ver zoek waarop Engeland niet eens heeft ge antwoord. En dat, terwijl Frankrijk Engeland’s bondgenoot was en na de crisis ook niet de wapens tegen Engeland heeft opgenomenDergelijke methoden moeten door de geheele beschaafde wereld wor den afgekeurd. doelen aan de Oostkust van Engeland gebombardeerd. Bij pogingen om over het Kanaal het bezette gebied binnen te vliegen, ver loor de vijand 7 vliegtuigen. In het gebied ten Westen van To- broek in Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche troepen gecon centreerde Britsche aanvallen afge slagen en verscheidene batterijen als mede 11 pantserwagens vernield. Duitsche en Italiaansche duikbom menwerpers brachten vijandelijken ver- van de luchtge- zonder Het in de haven van Kroonstad liggen de bolsjewistische slagschip „Marat”, dat sedert September vele malen door de Duitsche artillerie onder vuur is ge nomen, en nog slechts in beperkte mate kan manoeuvreeren, is Vrijdag j.l. op nieuw verscheidene malen getroffen, waardoor ernstige schade op het 23.600 ton metende schip werd veroorzaakt Het D.N.B. meldt uit Rome Aan het hoofd van zijn troepen is op 12 Decem ber .generaal de CaroUs in de ,r Unie gesneuveld. Met hem viel de 6e Italiaansche generaal in rechtstreeksch optreden tegen den vijand. SUCCESSEN VOOR DE DUITSCH- ITALIAANSCHE LUCHTMACHT Het 560e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier d d. gisteren luidt In de streek ten Westen van Tobroek zijn levendige aanvallen op onze stellin gen afgeslagen. Aanhoudende bedrijvig heid van de artillerie aan het front van Solloem De dag van gisteren werd ge kenmerkt door prachtige successen der Italiaansch-Duitsche luchtmacht, die ook Het Japansche blad „Asahi” publi ceerde gisteren, dat groote, met ge mechaniseerde strijdmiddelen uitge ruste Japansche versterkingen erin geslaagd zijn te landen op verschil lende punten van Malakka met het doel Singapore aan te vallen. Inmid dels bombardeeren Japansche vlieg tuigen de militaire doelen aldaar. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat de landingstroepen in Zuid- Malakka krachtigen Britschen tegen stand hebben gebroken en diep in de vijandelijke stellingen zijn doorge drongen. Hierbij werd een Britsche gepantserde divisie vernietigd20 tanks, 16 pantserwagens en 60 ge pantserde auto’s werden buitgemaakt Een nader bericht van het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend, dat de Japansche troepen in snellen opmarsch een uiterst belangrijk steunpunt aan de Westkust hebben bezet. Naar de „Nitsji Nitsji” uit Bangkok meldt, hebben de Thailandscbe strijd krachten Britsche troepen en troepen van Tsjoengking. die bij Tsjeng2?! °V£ de Thailandscbe Noordgrens tra^tt®" *e komen, teruggeslagen. t>«dert ^r jdag- er slag geleverd. Bruscne troepen trekken in Noor- Te Boedapest werd Zaterdag officieel medegedeeld, dat de ministerpresident en minister van buitenlandsche zaken, Bar- dossy, den Amerikaanschen gezant te Boedapest Vrijdag de volgende nota heeft dóén toekomen „De Hongaarsche regeering acht op grond van het pact van drie van 27 Sep tember 1940, resp. op grond van de toe treding van Hongarije tot dit pact op 20 November 1940 en in overeenstem ming met het op 11 December 1941 vast gelegde solidariteitsbeginsel, den tus schen de Vereenigde Staten eenerzijds en het Duitsche Rijk, Italië en Japan ander zijds bestaanden oorlogstoestand ook tegenover Hongarije te bestaan.” Kroatië in oorlog met Enge land en Amerika De Kroatische regeering heeft gisteren in een bijzondere bijeenkomst besloten eveneens den Staat Van oorlog met de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië af te kondigen. De nieuwe oorlogsverklaringen Naar aanleiding van de deelneming van Boelgarije, Kroatië, Slowakije. Roe menië en Hongarije aan den strijd tegen de Vereenigde Staten schrijft de Deut sche Diplomatisch-Politische Korrespon- denz, dat het driemogendhedenverdrag de vuurproef prachtig heeft doorstaan. De Europeesche staten in kwestie hebben in volledige verantwoordelijkheid hun deel geveld over het ontstaan van nieuwe conflict en bevestigd, dat mogendheden van het pact van drie zijn aangevallen. Roosevelt staat thans voor de wereld als de oorlogsdrijver, de aan valler, die de vernietiging van groote beschaafde volken en de uitlevering van Europa aan het bolsjewisme op zijn programma heeft. Daarom zal hij moreel noch formeel of materieel een rechts grond vinden om van de andere Ameri- kaansche staten een solidaire houding te kunnen verlangen. pantserwagens Italiaansche brachten gemotoriseerden colonnes groote liezen toe. Jachtvliegtuigen - asmogendheden schoten bij vechten 15 vliegtuigen neer, zelf verliezen te lijden. Voorts hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen vliegvel den, ravitailleeringskampen, pantser en autocolonnes bij Tobroek met goed gevolg gebombardeerd. De bolsjewistische luchtmacht heeft van 6 tot 12 December in het geheel 125 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 88 in luchtgevechten en 32 door luchtdoelgeschut neergeschoten de rest werd op den grond vernietigd. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 7 Duitsche vliegtui gen verloren. in den strijd te land ingreep door bom bardementen en machinegeweervuur. Bij talrijke gevechten in een daarvan bon den 10 Italiaansche vliegtuigen den strijd aan met een formatie van ongeveer 50 yijandelijke toestellen werden 24 vlieg tuigen neergeschoten en wel 10 door onze jagers en 14 door de Duitschers wij verloren 3 toestellen. In het centrale bekken van de Middellandsche Zee heeft een onzer verkenningsvliegtuigen, dat werd aangevallen door 2 jagers ën 3 bommenwerpers, een Spitfire neerge schoten, waarna het kon ontkomen. Bij 2 nieuwe vijandelijke luchtaanval len op Argostoli, die geen schade en Decem-^een slachtoffers veroorzaakten, grepen Sovjet-^Jfcnze jagers onmiddellijk in. Zij verniel den 5 bommenwerpers. Engelsche vlieg tuigen hebben eenige bommen laten val len op Navarrino in Griekenland. Een huis werd getroffen, 3 Grieken werden gewond. De Duitsche rijksminister Hans Kerrl is in den nacht ”an Zaterdag op Zondag aan een hartverlamming gestorven. Minister Kerrl was 54 jaar. Hij was een der eerste zes afgevaardigden der N S.D.A.P., die in 1928 lid werden van het Pruisische parlement. In 1932 werd hij gekozen tot president van den Prui- sischen Landdag. In 1935 nam hij de lei ding op zich van het ministerie voor ker kelijke aangelegenheden. De woordvoerder van het,Japansche leger heeft medegedeeld, dat na de in neming van Kauloen de commandant van de tegen Hongkong opereerende Japan sche troepen heeft gesommeerd tot over gave, om verder bloedvergieten te vm-- mijden. De gouverneur-generaal van Hongkong heeft deze sommatie van de hand gewezen. De Japansche troepen-, gesteund door formaties van het luchtwapen, zijn daar op gisterochtend den algemeenen aanval op het eiland Hongkong begonnen. De Britsche berichtendienst bevestigt, dat het den Japanners is gelukt, op ten minste 3 plaatsen op de Philippijnen vasten voet te krijgen. Opnieuw zijn Ja pansche valschermtroepen op de Philip pijnen gedaald, aldus het D.N.B. Bij de luchtaanvallen Zaterdag gedaan op verschillende vliegvelden, waaronder Nichols, zijn 43 Amerikaansche toestellen op den grond vernield, zoo meldt het Japansche hoofdkwartier. Andere vliegtuigen vielen het kwartier te Hagoeio Tarlac, 40 mijl ten Oosten van Iba, aan en vernielde barak ken. Te Appari zijn 40 gevechtsvliegtui gen buitgemaakt. Naar Domei meldt, heeft de Ameri kaansche hooge commissaris op de Philip pijnen per radio verzocht, onverwijld een Amerikaansch expeditiecorps te sturen. Verbinding met Goeam verbroken Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft de Amerikaan sche vloot medegedeeld, dat men geen verbinding met Goeam kan krijgen en dat het daarom waarschijnlijk is, dat de Japanners het eiland hebben veroverd. (Zie verder le blad, pag. 2.) De Spaansche minister van buitenland sche zaken, Suner, heeft den Amerikaan schen gezant, Weddell, op diens Infor matie medegedeeld, dat de politiek van Spanje in weerwil van de laatste oorlogs gebeurtenissen ongewijzigd blijft, meldt het D.N.B. uit Madrid. Het D.N.B. meldt uit BerlijnDat de bolsjewisten naar aanleiding van de door plaatselijke omstandigheden bepaalde acties van de Duitsche troepen geduren de de afgeloopen week thans groote overwinningsberichten de wereld instu ren heeft in welingelichte Berlijnsche kringen geen verwondering gewekt, doch werd integendeel verwacht. Den laatsten tijd is er van Duitsche zijde herhaaldelijk op gewezen, dat de Duitsche troepen na het invallen van den winter die stellin gen zouden betrekken, die de gunstigste posities tijdens den winter zouden vor men, en dat deze maatregelen op som mige plaatsen van het front een Duitsche opmarsch, of een terugtocht zouden be- teekenen. De tenuitvoerlegging van deze als zuiver tactisch te beschouwen herzie ning van het Oostelijke front is thans gaande. Schijnbaar hebben de bolsjewie ken, naar men in Berlijn verklaart, eerst thans bemerkt, dat het hier Duitsche maatregelen betreft binnen het kader van het bovengenoemde plan. Waar 'een terugtrekking van het front uit tactische overwegingen opportuun scheen, is het dus noch een terugtocht van de Duit schers, noch een opmarsch van de bolsje wieken in den trant der Moskousche be weringen. Overigens zijn deze manoeu vres tot herziening van het front van zoo geringe beteekenis wat het terrein betreft, dat zij, wat hun grootte betreft, op de landkaarten nauwelijks of in het geheel niet kunnen worden zichtbaar ge maakt. Hieruit valt te verklaren, waarom de bolsjewistische overwinningsberichten Berlijn zoo koud laten. Ook de door de bolsjewieken medegedeelde getallen om trent behaalde buit worden in welinge lichte Duitsche kringen volkomen mis plaatst genoemd. Het Opperbevel van deelt mede Aan het Oostelijke front heeft de artillerie van het Duitsche leger vijandelijke schepen in de haven van den oorlog be- Leningrad met goed gevolg beschoten. Voor het overige bleven de gevechts handelingen beperkt tot het afwenen van vijandelijke aanvallen. De lucht macht bracht den vijand zware ver liezen aan menschen en oorlogsmate riaal toe bij aanvallen op transporten, garnizoenen, colonnes en barakken kampen. In de Engelsche wateren is, bij den toegang tot het Kanaal van Bristol, een vijandelijke torpedobootjager door bomtreffers zóó ernstig bescha digd, dat hij verloren geacht kan wor den. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht met succes militaire zend leden der N.S.B. een bedrag van /2100 hadden bijeengebracht om dit ter beschikking van den Leider te stellen. In overweging werd gegeven, dit bedrag te bestemmen voor een monument te Lun teren ter eere van de nagedachtenis der in het Oosten gevallen Nederlandsche kame raden. Ir. Mussert antwoordde, dat de eerste duizend ondanks allen tegenstand in hun geloof aan de beweging trouw gebleven leden den hechten grondslag der beweging vormen. Daarvoor is hij hun dankbaar. Ter herinnering aan de gevallen kameraden Eerst gisteren, Zaterdag, hoorde spre ker. dat een groot bedrag door de oude kameraden was bijeengebracht. Reeds eenige malen echter was spr. onlangs met den heer Alblas te Lunteren geweest om na te gaan op welke wijze daar, op den eigen grond der Beweging, de in het Oos ten gevallen kameraden kunnen worden geëerd. Het besluit is inmiddels genomen om de namen van hen te vereeuwigen in de catacomben van het steenen N S B -po dium te Lunteren. Deze mededeeling werd met krachtig applaus beantwoord. Den leider werd tenslotte het lied „De zwarte soldaten” toegezongen. Reeds langen tijd voor één uur het tijdstip, waarop de voorbij- marsch begon hadden duizenden en duizenden zich aan beide zijden van de Maliebaan opgesteld. Tegenover het gebouw van het hoofdkwartier was een podium opgesteld, rijk versierd met groen en kleurige vlaggen. Ter linker en rech terzijde van het podium bevonden zich de vakken, waar plaats was voor de Duit sche en Nederlandsche gasten. Van de 'Duitsche genoodigden merkten wij op de commissaris-generaal dr. Schmidt en dr. Fischböck, Brigadeführer Rauter, Ober- befehlsleiter Friederichs, den Beauftragte van den Rijkscommissaris in de provin cie Utrecht, dr. Sommer, verder zijn voor ganger, dr. Ipachim, Majoor Creutzinger, Ortskommandant van Utrecht, en de ver tegenwoordigers van Weermacht en N.S. D A P. Onder de Nederlandsche genoodig den bevonden zich onder meer prof. dr. van Genechten, prof. dr. Goedewaagen de heer H. J. Woudenberg, burgemetester Müller van Rotterdam, dr. Huygen, secre- taris-generaal van het boofdkwartier en verder vrijwel alle gemachtigden van den leider uit de verschillende provincies, alsmede vertegenwoordigers van de WA. den Jeugdstorm, de Nederlandsche SS en van het hoofdkwartier. Toen enkele minuten voor een uur de Leider ir. Mussert in gezelschap van den plaatsvervangend Leider van Geelkerken het podium betrad, werd hij stormachtig toegejuicht door de duizendkoppige me nigte. Onmiddellijk hierop nam de voorbij- marsch een aanvang. Naast den Leider stelden zich zijn adjudanten v. d. Arend en Kessler op, terwijl de plaatsvervangend Leider v. Geelkerken zich rechts van den Leider vóór het podium opstelde. De voorbijmarsch werd geopend door de W. A.-afdeelingen, welke gemeld werden door den waarnemenden commandant van 't Hof. Het vendel Peter Ton uit den Haag onder leiding van den heerbanleider Feen- stra opende den stoet, nadat het Haag- sche W.A.-muziekcorps zich tegenover het podium had opgesteld, om den voor bijmarsch met vroolijke marschmuziek op te luisteren. Telkenmale weerklonk een krachtig ap plaus, met name de Jeugdstorm mocht zich in de algemeene sympa'thie verheugen De voorbijmarsch werd besloten met de Nederlandsche SS-afdeelingen welke wer den gemeld door den voorman der SS, Feidmeyer. (Zie verder 2e blad, pag. 1. Tienduizenden partij genooten waren gisteren naar de Domstad getogen, om al daar het tien-jarig bestaan te gedenken van de Nationaal Socialistische Beweging. Gezien den ernst der tijdsomstandigheden kon er geen sprake zijn van een uit bundig feestbetoon. Zoo had de massale bijeenkomst in Utrecht, de bakermat der Beweging, meer het karakter van een zich bezinnen op de grootsche taak, welke allen functionnarissen en leden in de toekomst wacht en een terugzien op het geen door jaren van strijd tot stand was gekomen. Het was tien jaar geleden, dat de toenmalige hoofdingenieur bij den Provincialen Waterstaat, ir. A. A. Mussert, het initiatief nam tot de stichting van een Beweging, welke tot doel had bovenal het door zijn vele politieke schakeeringen verdeelde Nederlandsche volk samen te bundelen. De idee ondervond direct den steun van den hoofdcommies ter Pro vinciale Griffie, C. van Geelkerken, en met een derden wian zijn de heeren Mussert en van Geelkerken erin geslaagd de Beweging in korten tijd uit te bouwen en wel zóó, dat zij thans meer dan honderdduizend leden telt. De tien achterliggende jaren zijn jaren geweest van harden strijd, doch nimmer hebben de initiatiefnemers zich hierdoor van hun plannen laten afbrengen. Na een défilé op de Maliebaan voor den leider, waaraan door alle geledingen van de N.S.B. werd deelgenomen, volgde de groote bijeenkomst in de hal van de Groenten- en Vruchtenveiling aan de Croeselaan. Hier was het, dat de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, onder enthou siasme van de duizenden mededeelde, besloten te hebben in Nederland nog slechts één polit.eke wilsvorming te dulden en wel die van de Nationaal-Socialistische en door de Nationaal Socialistische Beweging, onder haar Leider Mussert. Minutenlang duurde het „bouzee' .geroep op deze voor de Beweging zoo belangrijke en verrassende verklaring. Het D.N.B. meldt uit Parijs De mili taire bevelhebber in Frankrijk heeft in verband met de jongste herhaalde aan slagen op leden van de Duitsche Weer macht bekend gemaakt, dat de daders tot dusver niet gepakt zijn. Teneinde de aanstichters van deze laffe misdaden te tref cn, heeft de militaire bevelhebber de t volgende maatregelen gelast 1. Den Joden van het bezette Fran- sche gebied wordt een geldboete opge legd van een milliard francs. 2. Een groot aantal Joodsch-commu- nistische elementen wordt naar arbeids kampen in het Oosten overgebracht. 3. Honderd Joden, communisten en anarchisten, die in contact staan met den kring van de daders, worden doodge schoten. In de mededeeling wordt verder ge zegd, dat deze maatregelen niet het Fran- sche volk treffen, doch slechts individuen die in dienst der vijanden van Duitsch land, Frankrijk in het rngeluk willen storten en een goede verstandhouding tusschen Duitschland en Frankrijk wil len saboteeren. 1 1

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1