Ir. tot Haagsche Courant van Maandag 15 December 1941 G. BLOM van Mussert richt zich partijgenooten Vervolg rede van den Rijkscommissaris zijn Tienjarig bestaan van de N.S.B. De wereld neemt een nieuwe DERDE BLAD, PAGINA 1 JUWELIER gestalte aan PLAATS 9 - TELEFOON 115221 Het aanzien van Europa Mussert’s inzicht goed gebleken Goede receptjes. Aanmelding weer mogeliji Ontvangst ten Paushaize RECLAMES RECLAMES. de van aan haar der en van de Wij Verkoopen Juweelen Goud en Zilver - Reparatie ateliei bering eischt. Hardheid en uithoudings- van zoo rad- kameraden gekarakteriseerd had uitgesproken, zong de vergadering hem toe het „Kameraden, vast in ver trouwen”. Onder aanhoudend houzee-geroep be steeg ir. Mussert vervolgens het spreek gestoelte. Maar er is meer. Gij hebt vernomen, dat ik op 12 December door den Führer ben ontvangen. Wat heeft mij aanleiding gegeven om dit onderhoud te verzoeken? Ik zal u daarvan nu zooveel mogelijk rekenschap geven. De geweldige worsteling tegen de onnoemlijk groote macht der Sovjets moet ieder die nadenkt doen begrijpen, dat Europa op den rand van den afgrond heeft gebalanceerd en dat het alleen aan de kracht van het natio- naal-socialisme te danken is, dat het niet in dien afgrond gestort is Voorts, dat op dit beslissende oogenblik in het leven van Europa, Engeland Europa verried en het op den rug sprong. Het mededoen van Engeland met de Sovjets en met Amerika is een aanslag op het leven van Europa, welke aanslag door Engeland betaald zal worden met den on dergang van het Britsche wereldrijk en helaas ook door Europa betaald zal wor den met het verlies van een groot deel van zijn bezittingen en zijn aanzien in andere werelddeelen. Wil Europa niet ten onder gaan. wil Europa, dat tenslotte slechts een klein schiereiland is van Azié zich handhaven in de wereld, dan moet het zich radicaal losmaken van de verder felijke Engelsche politiek van een ver deeld Europa en moet het zich bewust worden van de solidariteit van alle Euro- peesche volkeren. En wat ligt dan i.icer voor de hand, om als ’n nieuw Europa ge vormd moet worden van volkeren, die zich bekennen tot Europeesch verantwoordelijk heidsgevoel. dat dan de Germaansche vol keren het voorbeeld geven, de volkeren die zijn van één ras. van ééncn bloede Duitschland, Nederland. Zweden. Noorwe gen Denemarken. En zoo dat een levens noodzakelijkheid is en dat is het zul len wij Nederlanders dan straks als het hinkende paard achteraan komen en smee- ken om toegelaten te worden tot de Euro- peesche levensruimte of reeds nu als eer ste ons bekennen tot de Germaansche soli dariteit als grondslag voor een vereenigd en krachtig nieuw Europa ningen. cëldL. Het zijn historische dagen, die van de laatste week, dagen waarin een scheids lijn getrokken wordt door de gansche we reld Geen staat, geen volk, geen enke ling, zal op den duur op die scheidslijn kunnen blijven balanceeren. De vraag stelt zich voor een ieder Aan welken kant van de lijn staat gij, er is geen ontkomen aan en gelukkig zijn zij, die als sinds jaren weten aan welken kant zij staan. Zij, die in innerlijke zekerheid hun weg kunnen gaan te midden van de stormen van dezen tijd, nu het verbond van kapitalisme en communisme Europa op het offerblok wil leggen om den mammon te dienen. Dat wij weten aan welken kant wij heb ben te staan, dat danken wij aan onzen jarenlangen strijd, dat danken wij aan haar, wier tienjarig bestaan wij heden ge denken, onze N.S.B. Het groote wereldgebeuren, daarop heb ben wij geen invloed kunnen oefenen. De afloop van den wereldoorlog van 1914 1918 met de overwinning van de kapitalis tische geallieerde machten en de uitplun dering van Duitschland, was reeds een dozijn jaren oud vóór wij begonnen. Het ontstaan en tot macht komen van het nationaal-socialisme en fascisme in Duitschland en Italië ging buiten ons om. Het vormen van het nieuwe omsingelings- blok der groote democratieën onder lei ding van Engeland en Amerika, is waar lijk niet van ons afhankelijk gewpest. De oorlogsverklaringen van September 1939 van Engeland en Frankrijk geschied den niet om onzentwille. De uitbreiding van den Europeeschen oorlog tot den we reldbrand van heden, de wereld in vlam men, is ook een gebeuren van zulk een omvang en beteekenis. dat wij ook daar aan niets hebben kunnen toedoen, noch afdoen. Wij moeten ons er duidelijk van bewust zijn, dat in onzen tijd de wereld een nieuwe gestalte aanneemt, dat er een we reldhistorisch gebeuren aan den gang is van zoo groote afmetingen en uitwerking, als slechts eens in de duizend jaren ge schiedt. Flitsende vuurmonden huilende grana ten artillerie duel. Steunt de Nederlandsehe Ambulance v/h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 97600, ‘s-Gravenhage. De Leider begon zijn herdenkingsrede met het uitspreken van den dank der N.S.B. voor den gelukwensch, welke de Führer aan de N.S.B. ter gelegenheid van het tienjarig bestaan had willen zenden (applaus). Zijn rede vervolgend zeide ir. Mussert: Verehrte Gaste; mijne kameraden. Heden gedenken wij den dag waarop voor tien jaar de grootste revolutionnaire daad geschiedde in het leven van ons volk van de laatste honderd jaar: Het hijschen van de zwart-roode vlag, de vaan der nationaal-socialistische revolutie. Tien jaren waarin moeite noch kosten, leugen noch bedrog, broodroof noch terreur, ge spaard zijn om de vlag naar beneden te halen om daarvoor in de plaats te hij schen de vlaggen van het gouden kalf, van den sikkel en den hamer. Fel zijn de kleuren zwart en rood, het zwart van onzen bodem, het rood van ons bloed, fel is de verbetenheid geweest waarmede wij ons geweerd hebben, fel is ons onwrikbaar geloof dat ons staande gehouden heeft, fel is de botsing der mee- ningen. fel zijn de vlammen van de we reldbrand van heden. De taak van de N.S.B. Onze taak staat ens klaar vo«r aagea. Ik zal haar in enkele punten samenvatten: 1) de actieve doelbewuste deelneming aan de samenwerking van alle Germaan- sche volkeren tot veiligstelling van Euro pa, gedragen door de zekerheid, dat dit gemeenschappelijk belang voorgaat, vóór het belang van ieder der volkeren af zonderlijk. 2) het deelnemen van het Nederland- sche volk aan de kolonisatie en de exploi tatie van de Oost-Europeesche gebieden 3) het verkrijgen van de volkomen ge lijkberechtigdheid in de Europeesche le vensruimte en het zoeken en vinden van emplooi van de ondernemingsgeest ea de arbeidskracht vaa «as volk ia Europa, opdat welvaart zal keaaea ea de armoede zal worden verdrevea. 4. Het verhinderea vaa het wegkwijaea ea voortvegeteerea vaa oas volk ia eea te aauwe levensruimte, au alle wegea van overzee zijn afgeglotea. 5 De lichamelijke, zedelijke, ea geeste lijke verheffing van ons volk, de zorg voor het welzijn van het volk, deer arbeids dienst, arbeidsfront, volkswelvaart, volks gezondheidsdienst. enz. te organiseeren en tot bloei te brengen. 6. Het organisseren vaa de levenskrin gen van ons volk, waardoor de enkeling tot zijn recht kan komen en een dam wordt opgeworpen tegen gelijkschakeling ea ataatsabselutisme. Vervolg van 2e blad, pag. 1. Het is de bijzondere, historische ver dienste van*uw Leider, dat hij zich door deze idyllische orde niet liet misleiden,, doch dat bij rreds meer dan 10 jaar gele den de wortel van het kwaad, dat :n de zen toestand lag. inzag, welk kwaad thans op steeds schrikwekkender, angstaanja gender wijze dit land teistert. Mussert is als een vermande en roe pende in deze woestijn van democrati sche platheden en burgerlijk conventio- nalisme opgetreden. Uw Leider heeft zich aan al deze Nederlandsche feiten, die uitermate zwaar wogen, ontworsteld en heeft zoo een ontwikkeling onder gaan, waarvan einde en omvang in hun bijzonderheden tien jaar geleden hier in Nederland evenmin definitief duidelijk waren als wij, nationaal-socialisten in DuitschlanS, tien jaar geleden met vol strekte duidelijkheid en bijzonderheden van den beslissenden strijd, dien wij thans voeren, konden overzien. aanzien van de samenwerking met Enge land in Indië, beide ten koste van ons mis leide volk, dat helaas niet heeft willen luisteren naar onze herhaalde waarschu wingen. Het heeft niet mogen baten. De koers was democratie, de koers was West naar Londen en New York. Zoo kwam het noodlot stap voor stap nader tot de vol trekking begon op den lOden Mei 1940. Nuttelooze strijd De Duitsche troepen rukten binnen om hun taak te verrichten, namelijk de En- gelsch-Joodsche macht te verdrijven, uit Europa. De regeering roept op tot weer stand, deed duizenden vallen in nuttelooze tot mislukking gedoemde oorlogsdagen en vlood zelve heen naar de vrienden in Lon den, terwijl haar soldaten voor haar vie len. Tevens bezetten de vrienden uit Lon den onze Westindische bezetting Curacao. Uit Londen werden Joden aan het werk gezet om voort te gaan ons volk op te hitsen en tot sabotage aan te zetten, belovende koeien met gouden horens als zij, de heerschers, weer voet aan wal zou den hebben gezet. De vrienden uit New York bezetten onze Westindische kolonie Suriname voor het groot-kapitalisme, af- deeling bauxiet en voor het Amerikaan- sche imperialisme, afdeeling Brazilië. En dezer dagen is dan de brand uit gebroken in Oost-Azië: de Vereenigde Staten en Engeland tegen Japan. De oorlogsverklaring Ned.-Indië aan Japan Toen de Nederlandsche regeering met de Koninklijke familie vluchtte naar En geland, heb ik meermalen gezegd: ziet, dat zij ons volk aan den verkeerden kant plaatsten, dat zij zelven vluchtten in de dagen van strijd, dat alles, zal in meer dere of mindere mate vergeven kunnen worden als zij ten minste één ding doen: Indië buiten den oorlóg houden. Maar wat geschiedde? De oorlog in het Oosten dreigt, Japan wordt economisch omsin geld, Nederlandsch-Indië gaat in die om singeling voorop en verhindert den uit voer van petroleum en al het andere wat Japan uit Indië noodig heeft. De oorlog breekt uit. Japan verklaart den oorlog aan Engeland en Amerika en verklaart uitdrukkelijk, dat het geen andere vijan den kent dan Tsjiang-Kai-Tsjek, Enge land en Amerika. Een zucht van verlich ting ging bij mij op toen ik dat vernam. Een gevoel van dankbaarheid voor de mogelijkheid van behoud. En wat gebeurt: Koningin Wilhelmina verklaart den oor log aan Japan. Tegen zooveel waanzin valt niet op te roeien. Het allerbeste wat wij er van kunnen denken is dit: Koningin Wilhelmina en haar zoogenaamde re geering in Londen zijn Engelsche krijgsgevangenen, die land en goed moeten offeren op het altaar van Roo sevelt en Churchill, hetzelfde altaar, waarop straks het Britsche empire in rook zal opgaan. Ik vermag niet in te zien hoe Indië op dit oogenblik voor Nederland behouden zal kunnen blij ven, al zullen wij nimmer ons stand punt kunnen of willen prijs geven, dat Nederland onvervreemdbare rechten heeft op Indië, omdat daar drie eeuwen lang het bloed en zweet van honderd duizenden Nederlanders van Indië ge maakt hebben wat het nu is. Onze roeping Aan dit wereldgebeuren kunnen wij niets toe of af doen, dat is onze roeping niet. Maar onze roeping is te zorgen, dat ons volk door dit wereldgebeuren niet wordt verpletterd om nooit weer op te staan, maar dat het doelbewust zijn weg vindt naar de wereld van morgen om daarin een eervolle plaats in te nemen door den arbeid, dien het daarin zal ver richten. De wereld staat in vlammen en het resultaat zal zijn, dat of Roosevelt. Churchill en Stalin zullen winnen dus de vereenigde machten van kapitalisme en communisme of Duitschland, Italië en Japan zullen winnen. Dit zijn de machten, die tegenover elkander staan, waartusschen geen compromis mogelijk is; een van de twee zal winnen, de ander zal ondergaan. Wanneer kapitalisme en communisme winnen, dan zou het kapitalisme voorloo- pig heerschen in Amerika, Engeland. Zuidoost-Azië en Australië, maar het communisme zou beginnen met het groot ste deel van Azië te beheerschen en gansch het vasteland van Europa. Wanneer het dezen zomer aan Hitler met zijn weermacht niet gelukt zou zijn om de Sovjet-millioenenlegers te weer staan, ja slag op slag te slaan, wanneer het niet gelukt zou zijn om in den veld tocht van de tweede helft van dit jaar meer dan 21.000 pantserwagens, meer dan 32.000 kanonnen, meer dan 17.000 vlieg tuigen van de communisten te vernietigen of buit te maken, maar wanneer integen deel de Duitsche troepen niet tegen deze ontzaglijke militaire macht zouden hebben kunnen standhouden, dan zou er nu reeds geen Europa meer zijn, dan zou nu ge sproken kunnen worden van het voor malig Europa, van de voormalige Euro- boven alle eigen^ belangen te plaatsen. Maar wat beteekent het afstand doen van gewoonten en gebruiken tegenover de ont bering en opoffering, welke de moeders en vaders en de kinderen die die meer dan 160.000 gesnauvelden in den strijd voor het nieuwe Efetopa aan het Oostelijke fro..t hebben gebracht en ook de vaders, moeders en kinderen der Nederlanders, die mede opgetrokken zijn voor dezen strijd en hun overtuiging met’hun leven hebben bezegeld. De poort, welke opengestooten is door den offerdood dezer mannen, geeft toe gang tot het groote, gelukspenende gebied van het nieuwe, werkelijke Europa, zoo- als dat met deze afmetingen en eensge zindheid nog nooit werkelijkheid is ge worden in de geschiedenis. Wij benijden geen volk op aarde de schatten, welke het door zijn flinkheid en ijver heeft te voorschijn gebracht. Wij stellen bijvoorbeeld geen belang in den rijkdom der Ver. Staten, want tegenover hun natuurschatten en bodem, welke reeds in sterke mate zijn uitgebuit, staat in het nieuwe Europa een rijkdom, welke al wat daar aan den overkant gevonden en ge wonnen mag worden, achter zich laat. En dit gemeenschappelijk gebied, dat door ijver en flinkheid georganiseerd zal worden in pionierswerk, dat thans eerst begint, wordt beheerscht door de schep pende gedachte, welke onze volkeren op- óroedervolk, dat vóór alles en terecht de zekerheid verlangt, dat er geen 10e Mei meer zal komen. Wij hebben van 1935 af onder de moeilijkste omstandigheden het bewijs geleverd vertrouwd te kunnen worden; daardoor is de mogelijkheid ont staan. dat het Rijkscommissariaat op den 7en October van dit jaar heeft kunnen doen berichten, dat van annexatie van Nederland door Duitschland geen sprake is, omdat de Führer dit niet wil. Neder land zafl dus zelfstandig kunnen worden, Nederlanders zullen weer door Nederlan ders geregeerd worden. Wij zullen geen protectoraat, geen kolonie worden, niet tegenstaande wij een oorlog in ‘4J dag verloren. Nog is het niet tot het Neder landsche volk dóórgedrongen, dat het dit dankt aan de N.S.B. en dat alleen reeds daardoor de N.S.B. haar bestaansrecht heeft bewezen. Ik dank allen, die. in den loop van deze tien jaren trouw, ijverig en eerlijk hebben gediend. De talrijke onbekende soldaten, die altijd op hun post waren, die altijd daar waren, waar te werken, te offeren en te strijden viel. Dank zij hen is de beweging zoover gekomen. Zoe gaarne zou ik ieder afzonderlijk in de oogen zien en de tusschen ons geknoopten band met handdruk bevestigen. Dit ij niet mogelijk. Ik onthoud mij zelfs van het noemen van namen. Met één uitzon, dering. De man, met wien ik de bewe. ging begonnen ben. De man, met wien ik gewikt en gewogen heb, óf wij wel zou. den beginnen. Zoo zijn wij Nederlanders. Maar toen ik hem de vraag stelde gaat gij mede Toen zei hij ja en daarbij is het gebleven. Kameraad van Geelkerken, ook gij herdenkt als eenige naast mij tien jaren van strijd. Het was goed. Gij zijt bedankt. Wij gaan weer verder. Kameraden. Ik vertrouw op U, dat gij voort zult gaan uw plicht te doen. Niet alleen op mij rust de verantwoordelijk heid voor de toekomst van'Xiw volk. Ook op U. Gij hebt de Beweging gemaakt, zonder u zou ik machteloos geweest zijn Gij hebt mij in de afgeloopen jaren niet in den steek gelaten. Gij zult moedig en vastberaden met mij ingaan het tweede tienjarige tijdvak. Uw belooning zal daar, in bestaan, dat gij weet, deel te hebben aan de wederopstanding van uw volk. Zn het jaar 2009 peesche cultuur, van de voormalige gods diensten, van de voormalige Europeesche volkeren; dan zou de communistische heerschappij reiken van de Japansche zee tot de Noordzee. En dat dit alles niet geschied is, maar dat Europa bestaat, dat danken wij aan de Duitsche Weermacht en de verbonde nen, die met haar strijden, dat danken wij aan de 200 000 mannen, die hun leven daarvoor gaven, dat danken wij aan de 500.000 gewonden, aan de millioenen of fervaardige, weerbare mannen, dat dan ken wij aan den grootsten Germaanschen aanvoerder aller tijden, die de verant woordelijkheid op zich nam en attaqueer de voor het te laat was, dat danken wij aan den Führer Adolf Hitler. Wat heeft het Nederlandsche volk daar voor gedaan in de afgeloopen jaren Het Nederlandsche volk heeft gedaan wat de heerschers in dit land van haar verlang den. De heerschers, d.w.z. de politieke partijen, met de daarmede verbonden ka pitalistische en marxistische handlangers. Zij verlangden de solidariteit met Enge land en Frankrijk. Zij verlangden de prediking van den haat tegen Duitsch land. Zij verlangden het onbcperk> ge loof in de zegeningen der democratie, de onbaatzuchtigheid van het kapitalisme en de ongevaarlijkheid van het communis me. Het volk was geestelijk en materieel weerloos en gaf wat verlangd werd. Geen volk kan zich verzetten tegen een zoo goed georganiseerd en zoo sluw uitge voerd bedrog. Er was één organisatie, welke zich daar wél tegen verzette, welke groeide tegen alle Verwachting in, tegen alle hoon en laster in, dat was de N.S.B. Van 1931 tot 1935 zijn wij onafgebro ken bezig geweest om de z.g. democratie in al haar naaktheid aan den volke ten toon te stellen, uit liefde tot de natie, die door haar verdeeld was in elkander be strijdende partijen en daardoor onmach tig was om zich te handhaven. Wij hebben geschreven en gesproken honderden, dui zenden malen om ons volk te trekken uit het moeras der democratie op den vasten bodem der volkseenheid in nationaal- socialistische gebondenheid. In 1935 ant woordde acht procent van ons volk zich present voor de nieuwe orde. Van 1935 tot 1937 -hebben wij óns uitgesloofd om ons volk begrip bij te brengen voor de nieuwe Europeesche ordening, welke in gang was, voor het recht van het Duitsche en het Italiaansche volk op een onbedreigd volksbestaan, op den grondslag, welke zij zelf wilden maken buiten de bankiers van Londen en New-York om. Wij heb ben geprobeerd begrip te wekken voor de nationaal-socialistische èn fascistische solidariteit. Bij de verkiezingen van 1937 melden vier procent van ons volk zich present: 96 procent keerde zich af. Het Nederlandsche volk verkeerden kant De teerling was geworpen; bij de ko mende botsing zou ons volk aan den ver keerden kant staan. Van 1937 tot 10 Mei 1940 was één wor steling van die jaren om staande te blij ven, om niet vernietigd te worden, om door te kunnen gaan met het vervullen van onzen plicht ons volk zooveel mo gelijk te waarschuwen tegen den waan van de internationale der democratie, om te pogen te redden, wat te» redden viel. Slechts één voörbeeld wil ik nu hier van geven, een voorbeeld, dat zijn bij zondere beteekenis heeft in deze dagen, nu Koningin Wilhelmina den oorlog ver klaard heeft aan Japan. In Volk en Va derland van 25 Februari 1938 schreef ik een hoofdartikel over Nederland en den oorlog Japan-China. Daarin schreef ik over de toenemende spanning rondom den Grooten Oceaan en de onverantwoor delijke Colijn-politiek, welke Indië onver dedigd liet en honderden millioenen weg smeet aan het leger hier te lande. Dit was alleen logisch-verklaarbaar, als er een afspraak bestond met Engeland in strijd met ’s lands belang. Als volgt heb ik dit onder woorden gebracht: „Dat de Engelsche ex-minister van Bui- „tenlandsche Zaken, Eden en de Londen ,,beheerschende internationale geldmacht ,,een zoo sterk mogelijk Nederlandsch „leger wenschen om ons land en ons volk „te gebruiken tegen het door hen gehate „Duitschland, is geen onderstelling, maar „een feit, waarover niemand in het onze kere is. Welnu, dan zegt de ijzeren lo- ,,gica, dat de afspraak is: Engeland zal „Indië verdedigen en wij zullen een sterk „bruggehoofd voor Engeland tegen „Duitschland bouwen. Woedend zijn de „heeren parlementariërs, dat wij, natio- „naal-socialisten, zeggen: Er is dus een „geheim militair verdrag met Engeland”. Natuurlijk verklaarde de minister van defensie in de Eerste Kamer, dat dit ge logen was. De heeren ontkenden altijd, maar haatten ons, omdat wij hun spel doorzagen en in ditzelfde artikel b.v. let terlijk geschreven werd: „Wij zullen ons te weer stellen met al „onze kracht, met al onze liefde voor ons „volk tegen misbruik van onze jongens „in dienst van den democratisch-marxis- „tischen haat tegen Duitschland” Het jaar 1940 heeft ons in het gelijk gesteld ten aanzien van de millioenenver- kwisting aan onze Weermacht hier te lande. Het jaar 1041 teelt on» gelyk ten Hoe maak ik zelf een sterke rheumatiek-olie. Alles wat U noodig heeft om deze doel treffende rheuma tiek-olie te maken is een schoone flesch, 85 gram ter pentijn of brand spiritus en 15 gram Rheumagic-olie (geconcentreerd); die beide verkrijgbaar zijn bij Uw eigen apotheker of drogist. Rheumagic-olie wordt verkocht tegen den vastgestelden prijs van 66 cent. Dus. met de 85 gram terpentijn of brand spiritus bent U voor ongeveer drie kwar tjes klaar. Even goed schudden en Uw rheumatiek-olie is gereed. Bevochtig de pijnlijke plaatsen zonder te wrijven of te masseeren en de pijn verdwijnt onmiddel lijk. Loop langs Uw apotheker of drogist en haal de twee bestanddeelen vandaag nog in huis. 2731 Mnssert's onderhond met den Führer Ik kok aiet geaarzeld, ik gev*el mij ver antwoordelijk voor de toekomst voor ons volk. De bezetting van Curaca* en Suri name. de onverantwoordelijke, ja waan zinnige oorlogsverklaring aan Japan, heb ben de deur dicht gedaan. Ik ben naar den Führer gegaan in Berlijn en heb hem ge zegd. niet als particulier, maar als leider der N.S.B. 1) Dat naar mijne meening het welzij» en het voortbestaan van het Nederland sche volk alleen gewaarborgd kan worden in het lotsverbonden samenhouden van alle Germaansche volkeren 2) Dat ik het geloof heb. dat hij, Adolf Hitler, de van God gegeven Germaansche Leider is, die tot roeping heeft de Ger maansche volkeren Uit den nood en de bedreiging van hjden te leiden naar •ea lichtende toekomst 3) Dat ik de onwrikbare overtuiging heb, dat hij. Adolf Hitler, als Germaansch leider nimmer iets zal eischen. dat in strijd zou zijn met de eer. de waardigheid of de belangen van het Nederlandsche volk, en dat ik daaruit de consequentie trekde verbondenheid op leven en dood. Een geschenk aan het Neder landsche volk Ik kan u zeggen, mijne kameraden, dat de Führer zich daarover zeer verheugde en ons volk de gelegenheid wil geven niet als overwonnen natie, niet als ko lonie, niet als protectoraat, maar als vrij nationaal-socialistisch Germaansche volk zijn plaats in het nieuwe Europa in te nemen en zijn aandeel te hebben aan het gestalte geven aan het nieuwe Europa. Afgesneden van zijn Koloniën, afgesneden van andere werelddeelen, zou het Nederlandsche volk op zijn klein grondgebied hier verkwijnen en ver kommeren, wanneer het niet werd toe gelaten als deelgenoot in het nieuwe Europa. Het wordt teegelaten, neea, het is toe gelaten op den 12en December ea dit is het grootste geschenk wat ik u, mijne ka meraden, op dezen dag kan brengen, dit is ook het grootste geschenk wat de N.S.B., de veel gehoonde en gesmade, op dezen, haar tienjarigen gedenkdag, aan het Nederlandsche volk aanbiedt. Een ge schenk dat eens door het gansche volk op haar hooge waarde zal worden geschat. Zoo zetten wij dan ons tweede tienjarig tijdvak in. Inderdaad te midden van woe lige baren, in stormgetij. De koers staat vast. Zij was Oost, zij is Oost en zij blijft Oost. Dat een iegelijk het hoore en er zich naar richtte. is het de het tweede tienjarig tijdperk is dat van het leggen van alle grondslagen voor de we. deropstanding. Het oude huis1 is afge brand, het ontwerp voor het nieuwe is klaarde uitvoering gaat beginnen. Daartoe is noodig één volk. Het beste deel, het strijdvaardigste en het offer, vaardigste deel daarvan wordt verzameld in de N.S.B. om daarin voor zijn dra. gende taak gereed gemaakt te worden. Velen staan nog buiten onze gelederen, die er in behooren. Daarom bepaal ik, dat met ingang van 5 Januari a.s. weer leden in de Beweging zullen worden opgenomen. De weg blijft via het instituut van sym. pathiseerenden. Diegenen uit de symi» thiseerenden, die de kracht en de roeping in zich gevoelen om als werkend lid ttt te treden, zullen, nadat zij dit beweztn hebben, van harte welkom zijn en kamt, raadschappelijk worden opgenomen, mhj zij ons leidend beginsel en onze bronnen volkomen aanvaarden en disciplinair willen dienen. De wereldgeschiedenis is sindsdien in tijd slechts een half jaar gevorderd, in gebeurtenissen ’t equivalent van eeuwen. Tegen de oude wereld van kapitalisme, democratieën, jodendom is de nieuwe wereld der jonge volken opgestaan. Stel lig is het voor uw Leider als zoon van het Nederlandsche volk, dat in de wereld der oude machten geenszins tot voor, deel van al zijn deelen alleszins vast lag verankerd, in dit beslissend uur het juiste besluit te nemen. Het onfeilbare instinct van een man en nationaal-socia. list, die bezorgd is voor het welzijn van zijn volk, heeft Mussert het besluit doen nemen, dat hem en de Nationaal.Socialis- tische Beweging betrekt in de gemeen schap, die op leven en dood heeft samen gezworen, een nieuw, beter, geordend en gelukkiger Europa te stichten. Nog slechts één politieke wilsvorming De conclusie, welke ik trek uit dit besluit en welke tevens een bewijs is van mijn onverbrekelijke kame- raadschap met den heer Mussert, is my» besluit in Ned*cl„nd nog slechts één politieke wilsvorming te dulden en wel die van de nationaal.soc.alis- tische en door de Nationaal-Socialisti. sche Beweging onder haar leider Mussert. Ik heb derhalve heden be. paald, dat alle andere vereenigingen of bewegingen van politiek karakter, welke hier in Nederland nog aan wezig zijn, voor zoover zij dit niet met inzicht in de noodzakelijkheid uit eigen beweging doen, met ingang van heden worden ontbonden. Van thans af bestaat er slechts één poli, tieke wil der Nederlanders en wel die voortspruit uit de Nationaal-Social s. tische Beweging in Nederland. Deze vrucht van yw tienjarigen strijd Is tevens een verplichting tot alle Ne derlandsche nationaal-socialisten, zoowel jegens het Nederlandsche volk alsook jegens de grootere gemeenschap der Ger maansche volken in Europa. Een harde weg vol opofferingen Ik weet, dat niemand uwer uit con- junctuuroverwegingen in uw gelederen is getreden en daar blijft, want lid van de N.S.B. of een der aangesloten formaties te zijn is thans in Nederland bij God geen genoegen, maar een zware weg vol opoffering, welke hardheid en ook ont- r_ Li TT--J1x vermogen tegenover het gekonkel een numeriek in het geheel niet grooten kring van ophitsers en draaiers, die door een uwer reeds eenmaal raak l werden als Oranje-bolsjewieken en die als politieke lemuren nog niet weten, dat zij politiek reeds allang zijn gestorven. Ontbering ook daarom, omdat het er thans om gaat voor al en voor het eerst onder het gewicht van de tegenwoordige historische ontwikkeling in Europa de bronzen lotsgemeenschap onzer volken in een groot, Germaansch gemeenschapsge- bied in dit werelddeel werkelijkheid te doen worden en deze beslissende taak Maar wij allen en daarmee omvat ik thans de Nederlandsche en de Duitsche nationaal-socialisten waren vervuld van de zekerheid, dat de roep der geschiedenis tot ons had geklonken en dat de eer en het welzijn zoowel van het Duitsche en Neder landsche volk slechts dan is gewaarborgd, als wij onder alle omstandigheden gevolg geven aan dezen roep, ook al moeten wij daarbij ons eigen leven op het spel zetten. En op dezen weg van den strijd zijt gij, Nederlandsche nationaalsocialisten, uw Leider gevolgd. En dat is, waar het op aankomt. Niet het verstandelijke begrip, van de gestelde taak, maar de trouwe na volging maakt mogelijk, wat onmogelijk schijnt Thans vereenigt ons allen, Nederland sche en Duitsche nationaal-socialisten, één overtuiging en één wil: de overtuiging, dat Wij al onze krachten en ons geheele wezen danken aan het volk, bepaald vol- 1 gens zijn bloed, waarvan wij afstammen en de wil alle krachten van ons wezen voor deze bloedgemeenschap te wagen. Onze blik moet evenwel nog ruimer wor den en hij wordt ruimer. Hij reikt over de grenzen van het eigen volk heen en omvat de grootere gemeenschap van allen die door hun Noords-Arisch bloed in de hoogere lotsgemeenschap der Germaan sche volken in Midden- en Noord-Europa vereenigd zijn. Nederland voor de beslissing Bij het begin van dit jaar, waarvan wij thans het eind beleven, was het dui delijk geworden, dat thans ook het Ne derlandsche volk voor de beslissing staat stelling te kiezen voor of tegen het natio naal-socialistische Duitschland, dat voor de reorganisatie van Europa strijdt. .En wat destijds wellicht nog voor den een of ander verborgen geweest moge zijn, dat werd openbaar op den dag, die het uit gangspunt van een nieuwe ontwikkeling van dit werelddeel voor de komende eeuwen is, 22 Juni j.l. toen de Führer de Duitsche Weermacht tën strijde voerde tegen de numeriek haast onbegrijpelijk groote en van oorlogstuig fantastisch rijk voorziene horden van het bolsjewis me. Dit uur der beslissing voor geheel Europa is ook het uur der politieke be slissing in Nederland. Wie thans nog niet ziet of wil zien heeft het recht verloren op politiek, dus voor de gemeenschap verantwoor delijk terrein mee te praten. Ik heb derhalve reeds destijds alle politieke richtingen, die hayr uitdrukking nog hadden gevonden in een liberaal-de- mocratischen, parlementairen partij- vorm, ontbonden en de rechten, afge leid uit vroegere instelling nog slechts Karuien toekennen aan de nationaal- socialistische beweging. Zoo voltrekt zich het noodlot aan ons volk hier aan de Noordzee, aan onze be. zittingen in West- en Oost-Indië en wij waren niet bij machte dit noodlot te keeren, omdat zij, die ons volk regeer, den, met blindheid waren geslagen en daartegen is geen kruid gewassen. Wanneer die verblindheid er niet ge weest was, wanneer de stem der N.S.B. niet geklonken had, als die der roependen in de woestijn, dan zou het volgende geschied zijn als de verkiezingen van 1937 niet de nieuwbakken vader des vaderlands dr. Colijn aan het rot.' ge bracht hadden, maar wanneer de N.S.B. den koers had bepaald. Dan zou van 1937 tot 19<0 in drie jaren tijd de soli dariteit tot stand gebrach zijn van ons volk met het Duitsche en het Italiaansche, dan zou in Mei 1940 geen broederbloed gevloeid hebben, zouden geen bruggen in de lucht gevlogen zijn, geen branden Rotterdam en Middelburg hebben ge teisterd. Dan zou de Nederlandsche weer macht met de Duitsche mede zijn opge rukt, dan zouden wij ergens in Frankrijk mede gewonnen hebben, dan zouden wij als volk mede zijn opgetrokken tegen de Sovjets. Dan zouden wij hier in Europa mede tot de overwinnaars behooren, in plaats van tot de overwonnenen. Zeker zouden ook dan Curacao en Su riname bezet zijn. Maar Oost-Indië zou sterk gemaakt zijn, haar grondstoffen zouden niemand onthouden zijn, haar po litiek zelfbestemmingsrecht, haar recht tot zelfbehoud zou deze lijn gevolgd hebbenin Indië Nederlandsch bestuur, geen oorlog tegen Japan, geen oorlog tegen Engeland of Amerika. Dan zouden onze volksgenooten in Indië heel wat geruster kunnen zijn dan nu, nu Konin gin Wilhelmina den oorlog verklaard heeft aan Japan, dat het eene Engelsche of Amerikaansche slagschip na het andere naar den bodem der zee stuurt. Maar, zult gij dan vragen, nu wij het noodlot niet hebben kunnen keeren, is dan alle strijd, zijn dan alle offers voor niets geweest Mijne kameraden, ik ben er dankbaar voor en ik ben er trotsch op te kunnen zeggen, dat ik de vaste overtuiging heb. dat dit geenszins het geval is, dat de N.S.B haar roeping voor het voortbestaan en het welzijn van het Nederlandsche volk vervult. Er staat temidden van ens bedrogen, vernederd en uiteengeslagen volk een kern, in een jarenlangen strijd beproefd en gelouterd, een onverwoestbaar stuk nationaal-socialisme voortkomende uit de drie bronnen: Godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid. Een kern van 100.000 mannen en vrouwen, waarvan er 10.000 in het veld staan om mede te helpen Europa te be veiligen. Een natioaal-socialistische beweging, die draagster kan zijn van de politieke wilsvorming in Nederland en die Ver trouwd Jua woedaa door het Duitsche Latea wij eea ••geablik met onze ge dachte» zijn bij het jaar 2000. In het jaar 2000 zal er een nieuw Europa zijn. Zal er dan een sterk, gezond en gelukkig Ne derlandsch volk zijn, of zal dit volk ka pot, gebroken terneer liggen? Ik geloot onvoorwaardelijk, dat het Nederlandsche volk in het nieuwe Europa, dat wij zul len helpen bouwen, een groote toekomst tegemoet gaat. De klokken van den Do» zullen dan luiden boven een nieuwe ge neratie. wij om t en zullen allengs zij» heengegaan. Alleen de jongsten onder ons zullen dan vergrijsd nog in leven zijn en zij zullen zich herinneren dezen dag. nu wij staan op den drempel van den nieu wen tijd. Wij danken God dat hij ons het inzicht en de kracht gegeven heeft te mogen zijn een werktuig in zijn hand, een onvolmaakt, maar een het goede na strevend werktuig, dienende om ons volk uit zijn grooten nood van heden te lei den naar een gelukkige toekomst. Wij gelooven in de toekomst van ons volk, er zal straks weer zijn arbeid en brood, idealen en geloof en daardoor zal de blijmoedigheid weer keeren, die geweken is in deze benarde tijden. Kameraden, ter eere van onze gasten, die ik hierbij dank z»g voor hun aanwe zigheid en de deer hei gesproken woor- des ea ter eere vaa het strijdende en lij dende Duitsehe breedervelk. aan wie ge heel Eurepa zeeveel verschuldigd is. zin gen wij het Duitsehe volkslied. Daarna het zesde ceuplet van het Wilhelmus.’ „Mijn sehilt ende betreuwen, zijt Gij e God mijn Heer Nadat aan het einde van de bijeen komst het Deutsehlandlied, het Horst Wessel-lied en het 6e eouplet van het Wilhelmus waren gezongen, verlieten dr. Seyss-Inquart, ir. Mussert en de andere Duitsche en Nederlandsche gasten, nog maals hartelijk toegejuicht, de zaaL waarna de eerevlag, de W.A.-, SS- e» Jeugdstormvlaggen, werden weggedragen- Te half zes entving ir. Mussert de heege funetiennarissen der beweging en de hoogere autoriteiten der Duitsche be zettingsoverheid ten Paushuize. Hier waren met den Leider en den plv. Leider der N.S.B., en met den bewoner van Paushuize, dr. Engelbrecht, commis saris der provincie Utrecht, aanwezig, onder anderen d|e Rijkscommissaris en mevrouw Seyss-Inquart. de commissaris- sen-generaal Schmidt en Rauter, de Be- auftragten van den Rijkscommissaris voor de provincie Utrecht, de heer Sommer, en voor de provincie Zuid-Holland, dr- Schwebel, de adviseur voor agrarisch» aangelegenheden bij het Rijkseommissa- riaat, graf Grote, de commissaris der provincie Limburg, graat de Marchant et d’Ansembeurg, de «ud-eommissaris der pr«vi«eie Utrecht ea burgemeester van Ratterdaaa ir. F. E. Müller, de secretari»- sen-generaal van de departementen va» Justitie, ea van Volksvoorlichting en Kunsten, resp prof. dr. J. J. Schriek» en prof. dr. T. Goedewaagen, de presi dent der Nederlandsche Bank, mr. M. M Rost van Tonningen, de eommissaris voor de niet-eoaamercieele vereenigingen en stichtingen, de heer Müller-Lehning, d» leider van den Landstand, de heer Ros kam, de leider van het Opvoedersgilde, prof. dr. R. van Genechten, de comman danten van SS en WA, alle leden van der» staf der N.S.B. en van den Jeugdstorm, de leidster van do N.S.V.O. en tal van anderen, 7. Het organiseeren en tot leven wekken van den komenden Nederlandschen Ger maanschen nationaal-socialistischen staat waarin wij in vrijheid zullen kunnen Ier V€Ü- Om dit alles tot stand te brengen, is een hechte, sterke, eensgezinde, effen, vaardige nationaal-socialistische bewe. ging noodig. Wij gaan het tweede tien, jarig tijdvak in met rond 100.000 leden, met een W.A. een SS, een jeugdstorm eg een N.S.V.O. in vollen opbouw, De N.S.B. is op dezen dag verklaard tot de dra- gende politieke organisatie in Nederland. Dit legt ons vele verplichtingen op, alle voortkomende uit deze éénete be. wijzen, dat zij is om God te dienen en niet den duivel, opdat ons volk weer gezond en sterk zal worden. Het eerste tienjarig tijdperk tijdperk van de voorbereiding van wederopstanding van ons volk nieuw doet ontwaken en opstijgen uit de beproevingen en gevaren, waarin zij zijn geraakt, en ons allen verbindt tot een nieuwen, gemeenschappelijken levenswil door de nationaal-socialistische idee. Dit nieuwe Europa zal groot zijn, sterk, vol eerbesef en de oude cultuur waard, welke van hier is uitgegaan in de we reld, vooral in de z.g. nieuwe wereld. Dit nieuwe Europa is geen toekomst, verwachting, het is reeds realiteit ge worden. het wordt in dezen tijd geschapen en Nederland neemt aan dezen opbouw reeds deel door het besluit van Leider, door den politieken arbeid Nationaal-Socialistische Beweging vooral door het offer van haar strijders in het Oosten. Gij, mijnheer Mussert, en de Nederlandsche nationaal-socialisten hebben in tegenstelling tot de eeuwige achterblijvers in de politiek ingezien, dat de vrede van het nieuw geschapen Europa niet te zijner tijd kan worden gesloten met onze vijanden, doch reeds thans wordt gemaakt door de krachten van onze harten, de werkkracht onze handen, maar vooral door scherpte van ons zwaard. Ik wensch u, mijnheer Mussert, en de Nationaal-Socialistische Beweging geluk met dezen weg, ik wensch u speciaal voor het bestwil van het Nederlandsche volk volledig succes, opdat dit als gelijkge rechtigd, alleszins gewaardeerd kameraad kan toetreden tot de Germaansche ge meenschap, welke onze Führer reeds vormt. Leve de Nationaal-Socialistische Be weging en haar Leider Leve de nationaal-socialistische idee en onze Führer Sieg Heil! Nadat de Rijkscommissaris zijn rede

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9