Japan Dnemogendhedenconterentie te Berlijn I No. 18059. 1941. een POLITIEKE ORIENTEERING houdt rekening met duikbootenoorlog VERPLAATSING VAN DEN STRIJD IN N00RD-AFR1KA VERDUISTEREN v. 521 uur nam. tot 9.45 uur v.m. Hongkong hevig Japansche landing op gebombardeerd Dinsdag 16 December. Distributie Zware gevechten de Westkust aan Malakka van Britsch-Borneo zieken- Met Duitschland voor een vrij Nederland verdragen met Indo-China van aardappelen BRITSCHE KRUISER VERNIETIGD BIJ ALEXANDRIE Knox over Hawaii Japan’s Thailand en Goeam geheel bezet van van huispatiënten Engelsche duikboot verloren Een pantserschip en 5 andere oorlogsbodems verloren Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 HET JAPANSCHE OFFENSIEF OP DE PHILIPPIJNEN gegaan Vijandelijke stormloop afgeweerd Plan voor de voortzetting en uitbreiding van de gemeen schappelijke taken de verliezen op Engeland in gevaarlijkste situatie sinds het begin van den oorlog Het theerantsoen Hongkongsch fort Mosingling verwoest COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: moeilijk aan ingei ij fd rro VAN PELT Voor ’a-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20 zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prljzen Afz. nummers 5 et. fr. p. post 10 et zou dan worden. Van 15 regels ƒ1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat, in afwijking van de geldende regeling, administrateurs van ziekenhuizen den voor het koopen van thee aangewezen bon „168" van die patiënten, die, naar de verwachting van den behandelenden ge neesheer, voor of op 21 December 1941 uit het ziekenhuis zullen worden ontslagen, aan deze patiënten dienen ter hand te stel len. Hierdoor zijn de betrokkenen of hun familieleden in staat dezen bon nog tijdig, dus uiterlijk morgen 17 December a.s. bij den détaillist in te leveren. Knox voegde hieraan toe „De aan de oppervlakte varende strijdkrachten der Vereenigde Staten waren bij den verras- senden luchtaanval niet op haar post.” Er zal echter geen wijziging in het com. mando komen, zoolang Roosevelt de kwestie niet heeft onderzocht, De verliezen van het leger aan vlieg tuigen zijn zeer groot geweest. Ook zijn er eenige vliegloodsen vernield Britsch schip op de Philippijnen tot zinken gebracht Naar de „Jomioeri” uit Sjanghai meldt heeft de commandant van de Amerikaan- sche vloot in Azië, admiraal Hart, toe gegeven, dat het 3500 ton metende Brit- sche schip „Mahue” in een Philippijnsche haven door Japansche bommenwerpers tot zinken is gebracht. Het schip was be stemd voor de evacuatie van Engelschen uit China en andere landen in Oost-Azië. Het A.N.P. meldt uit Stockholm: De Britsche admiraliteit heeft gister- h avond medegedeeld, dat de duikboot „Te trarch” (1090 ton) over tijd is en verloren geacht moet worden. (Zie verder 2e blad. pap. 1. Op het kaartje is met stippellijn de grens aangegeven van de Britsche kroonkolonie Hongkong. De Japanners zijn van Sjoem- tsjoen uit opgerukt langs den spoorweg en hebben Kauloen bezet; van deze stad uit beschieten zij nu de stad Victoria, de hoofdstad van het eiland Hongkong. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) Het DN.B meldt: Een Britsche forma tie kruisers is voor Alexandrië door een Duitsche duikboot aangevallen. Een krui ser kreeg een zwaren torpedotreffer en brak na een geweldige ontploffing in tweeën. De getroffen kruiser zonk binnen enkele minuten. De Duitsche duikboot stond onder be vel van luitenant ter zee eerste klasse Paulssen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjelean 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr 124. Tel. 778038; N.V Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- slastr. 108a. Tel. 77244*: Boekh. E. O Couvée, van Hovtemestr 66. Tel 7211*7 Een radiobericht te Sjanghai opge vangen uit Manilla meldt, dat Japansche vliegtuigen onophoudelijk het vliegveld Nichols bombardeeren. Sedert gisteroch tend is het Japansche offensief op de Het Japansche hoofdkwartier heeft mededeeling gedaan van een geslaag de Japansche landing op Britsch- Borneo. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft de Amerikaan- sche minister van marine. Knox, die een bezoek aan Hawaii heeft gebracht, gis teren een onderhoud van 2J uur met pre sident Roosevelt gehad. Later deelde Knox mede, dat bij de Japansche aanvallen op Pearl Harbour 1 Amerikaansch pantserschip en 5 an. dere oorlogsschepen verloren zijn gegaan2729 officieren en man schappen zijn gesneuveld en 656 ge. wond. Bonnen reeds nu aangewezen met het oog op de Kerstdagen De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 17 December tot en met Zater dag 27 December a.s. bon 49a van de aardappelbonkaart recht geeft op het koo pen van 1} kilogram aardappelen. Gedu rende bovengenoemd tijdvak geeft de met 49b gemerkte bon van de aardappelbon kaart recht op het koopen van een half kilogram aardappelen. Uit het voorgaande blijkt, dat de voor de week van 2Ö tot en met 27 December a.s. bestemde bonnen voor aardappelen reeds van Woensdag 17 December a.s. af gebruikt kunnen worden voor het koopen van aardappelen, hetgeen in verband staat met de voorziening voor de komende Kerstdagen. Het D.N.B. meldt uit Rome: Omtrent den toestand in de Marmarische woestijn wordt van bevoegde Italiaansche zijde medegedeeld, dat de slag niet aan hevig heid en verbittering heeft ingeboet. De in de Weermachtberichten van de laatste dagten gemelde verplaatteing van den strijd naar het Westen heeft voordeelen voor de strijdkrachten der asmogendheden voor wat betreft de ravitailleering en de operaties, daar zij daardoor den nume riek sterkeren tegenstander beter het hoofd kunnen bieden. De duizenden ge vangenen, die in handen van de strijd krachten van de as zijn gevallen en de honderden pantserwagens en automobie len, die buitgemaakt of vernietigd wer den, leggen getuigenis af van het verbit terde karakter van den strijd Een spre- gen van de Italiaansche en Duitsche een- kend bewijs van de zware uitputting en de verliezen van den aanvaller levert het «■■■■■•■■■■■•■■■■■■■■■•■■•■■■•■■■uil* feit, dat de bewegingen der Italiaansche en Duitsche eenheden steeds in volkomen orde en bijna zonder lastig vallen door den tegenstander, geschiedden. Drie tot vier dagen zagen de Engelsche strijd krachten werkeloos toe bij de bewegin- heden. Eerst nadat de verplaatsingen ten uitvoer waren gelegd, hebben de Britten hun aanvallen weer hervat, die in het bijzonder gericht waren op de Italiaan sche divisies. Na zware gevechten geluk te het dezen echter den vijandelijken stormloop tegen te houden, den tegen stander terug te slaan en hem gevoelige verliezen aan manschappen en pantser wagens toe te brengen. De luchtmacht van de as levert haar gebruikelijke, effectvolle bijdrage aan den strijd, en treft dag aan dag vijan delijke formaties en de reeds sterk be schadigde versterkingswerken van To- broek met zware slagen. In de luchtge vechten trekken de Angelsaksers als ge volg van de superieure eigenschappen van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht aan het kortste eind. De ondernemingen van de Engelsche vloot worden vaak door Italiaansche en Duitsche vliegtuigen af geslagen, zooals de treffers op kruisers en torpedojagers, die korten tijd geleden het kustgebied van Derna trachtten te be schieten. hebben bewezen Het aandeel van 'de Britsche luchtmacht aan den slag en haar optreden in het achterland schijnt zich den laatsten tijd weer vooral tot niet-militaire doelen te bepalen, want er moest weer een toeneming van de aan vallen op hospitalen, van Italianen en Duitschers worden geconstateerd Engelsche vliegtuigverliezen Sedert het begin van het Engelsche of fensief in de Marmarische woestijn heeft het Engelsche luchtwapen, naar Stefani meldt, in totaal 360 vliegtuigen verloren, meldt het D.N.B. uit Rome Philippijnen beperkt gebleven tot lucht aanvallen. De opperbevelhebber van de Ameri- kaansche strijdkrachten in het Verre Oosten, generaal Mac Arthur, heeft, naar radio Manilla meldt, in zijn eerste week bericht meegedeeld, dat de Japansche luchtstrüdkrachten 14 aanvallen op de Philippijnen hebben ondernomen. Alangapo gebombardeerd Naar de Britsche berichtendienst uit Manilla meldt, zouden de Japanners de vlootbasis Alangapo hebben gebombar deerd. den. Naar het Oosten om de verbindingen van Amerika met Oost-Azië te verbre ken en naar het Zuiden om de economisch en strategisch belangrijke bezittingen van het z.g A B.C.D.-blok te bezetten, n.l. die van Amerika, Brittannië, China en Ned.- Indië (Dutch East-Indies). De bezetting van Thailand en de lan dingen op Malakka en de Philippijnen hebbén allereerst als strategische doel einden den Birmaweg en Singapore en tevens de verwerving van de belangrijke grondstoffen op de Philippijnen en Malakka Het afsnijden van den Birmaweg zou den doodsteek beteekenen voor het be wind van Tsjang kai sjek te Tsjoenking, daar langs dien weg, via Rangoon en Lasjio het oorlogsmateriaal naar Tsjoeng- king wordt vervoerd De beide laatstge noemde plaatsen liggen op slechts enkele honderden k.m. van de Thailandsche grens verwijderd. Japan’s activiteit in Fransch Indo-China heeft zich in den laatsten tijd voorts sterk uitgebreid Naar de „BerL Börsen-ztg." uit Fran- sche bron meldt wordt de Japansche acti viteit sterk geconcentreerd op den Indo- Chineeschen mijnbouw. Een Japansche maatschappij heeft de ijzerertsmijnen in de nabijheid van Hanoi overgenomen en de productie is reeds aanzienlijk gestegen. De reserves aldaar zouden reeds 50 mil- lioen ton bedragen, doch een betrekkelijk «ennge netto opbrengst geven. Voorts hebben de Japanners de exploi tatie van de nikkel- en chroommijnen in de provincie Annam ter hand genomen, waar de productie en de verscheping naar Japan reeds in vollen gang is Groote vorderingen zouden gemaakt zijn met de ontsluiting van belangrijke reserves aan steenkool wolfram, phosfaten en andere delfstoffen. In Saigon zijn twee Japan sche inkoopfirma’s opgericht, die nauw samenwerken met de Indo-Chineesche exportorganisatie. De buitenlandscne handel van Indo- China is krachtens de bestaande overeen komsten volkomen op Japan ingesteld. Daarnaast blijven uitsluitend kleine con tingenten gereserveerd voor de andere landen van het yen-blok. De opneming van Indo-China in het Japansche economische gebied heeft ook ten gevolge, dat de Japanners een inten sieve actie ontwikkelen voor de stelsel matige algemeene ontplooiing van het land, deelhebben aan de plannen voor uitbreiding van de rubbercultuur en katoenaanplant welke overigens ook van Fransche zijde bevorderd worden en groote aandacht schenken aan de ver betering van de verkeerstoestanden. De strategische toestand in de Stille Zuidzee heeft zich, na de groote successen van het Japansche luchtwapen bij Hawaiï en Malakka, reeds ten gunste van Japan gekeerd. Tokio heeft bovendien op poli tiek terrein den grondslag gelegd voor de uitbreiding van zijn invloedssfeer op het vasteland van Zuid-Oost-Azië, ten eerste door een bondgenootschap met Thailand (Siam) te sluiten en ten tweede door een nieuwe overeenkomst met Fransch Indo- China aan te gaan De voordeelen van deze nieuwe ver dragen, zoowel op militair als economisch gebied, liggen voor de hand. De Thailand sche premier Songgram verklaarde, dat met het sluiten van het of- en defensieve verbond tusschen Japan en Thailand de betrekkingen met Engeland en de Var- eenigde Staten automatisch zijn verbro ken. Een militair Bondgenootschap met Japan is steeds zijn wensch geweest, doch de tijd daarvoor is pas thans gekomen Thailand is voornemens nauw met Japan samen te werken om een gezonde econo- mische politiek tot stand te brengen. Een interessant punt in het verdrag J tusschen Japan en Thailand is de passage, waarin wordt verklaard, dat Japan met Thailand zal samenwerken voor de her- overing van het vroegere Siameesche ge- bied, dat thans bij Malaya en Birma is J ingelijfd Het Japansche oorlogsdoel richt zich S zoowel naar het Oosten als naar het Zui- M aan: 16 Oec. ondier 4.27 uur nam. 17 Dec. op 8 uur v.m. onder 5.14 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 39*920 Ziekentondsladen de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 garnizoen van Victoria in het uiterste Zuiden van Birma zich volgens de plan nen en na de noodzakelijke vernielingen heeft teruggetrokken. Britten hebben gebrek vliegtuigen De Britsche berichtendienst citeert een bericht van Malakka. waarin wordt toe gegeven. dat het wellicht met het oog op gebrek aan vliegtuigen raadzaam kan zijn, de Britsche strijdkrachten op Singa pore terug te trekken, waar zij een be leg zouden kunnen doorstaan tot door anderen versterkingen, vooral vliegtuigen, worden aangevoerd. Men kan zeggen, al dus vervolgt de Britsche berichtendienst, dat het initiatief in Japansche handen schijnt te zijn, doch dat de geallieerden trachten een tegenwicht tegen de vijan delijke meerderheid in de lucht te ver krijgen hetgeen natuurlijk tijd vraagt. De landing is hedenmorgen vroeg vol bracht in weerwil van een storm van 20 meter per seconde en in het gezicht van den vijand. Nadere mededeelingen over de plaats der landing worden niet bekend gemaakt De afdeelingen voor leger en vloot van het Japansche keizerlijke hoofd kwartier hebben een gemeenschappe. lijke verklaring uitgegeven, waarin de natie gewaarschuwd wordt tegen het loerende gevaar van vijandelijke duikbooten in de wateren nabij de Japansche eilanden. Tevens wordt er bij het volk op aangedrongen zich voor te bereiden op een langdurigen oorlog, waarin vijandelijke duik booten en vliegtuigen een dreigende rol kunnen spelen. Leger en vloot hebben echter alle mogelijke maat regelen genomen om het gevaar van dergelijke plotselinge aanvallen tot een minimum terug te brengen en pogingen tegen te gaan om Japan aan te tasten door aanvallen op zijn over- zeeschen handel. Straits Settlements thans afgesloten Zware gevechten worden op het oogen. blik geleverd in het Kedangëbied aan de Westkust van Malakka, zoo wordt uit Singapore gemeld. In Japansche militaire kringen te Sjanghai wordt dit bericht uitgelegd als een bewijs, dat de Japansche troepen, die in het begin van de vorige week op verschillende plaatsen van de Oostkust waren geland, er in geslaagd zijn een door braak tot de Westkust tot stand te bren gen, zoodat de Straits Settlements thans zijn afgesloten. Volgens den Engelschen berichtendienst heeft het hoofdkwartier van het Bir- maansche leger te Rangoon bekend ge maakt, dat als gevolg van sterke pressie van Japansche strijdkrachten het kleine „Dit nieuweEuropa zoo zeide de Rijkscommissaris, o.m. nog is geen toekomstverwachting, het is reeds reali teit geworden, het wordt in dezen tijd geschapen en Nederland neemt aan de zen opbouw reeds deel door het besluit van den leider, door den politieken ar beid der Nationaal-Socialistische Bewe ging en vooral door het offer van haar strijders in het Oosten” Ook ir. Mussert heeft sterk naar vo ren gebracht de waarde van Duitsch- land’s strijd, met de wapenen tegen het bolsjewistische gevaar en de groote beteekenis van een hernieuwing van ons continent in den aangegeven zin. „Wil Europa zoo sprak hij o.m. niet ten ondergaan wil Europa, dat tenslotte slechts een klein schiereiland !s van Azië, zich handhaven in de wereld, dan moet het zich radicaal los- mak®n, van de verderfelijke Engelsche politiek van een verdeeld Europa en zich bewust worden van de solidariteit van alle Europeesche volke ren. En wat ligt dan meer voor de hand dan dat als een nieuw Europa gevormd moet worden van volkeren, die zich be kennen tot Europeesch verantwoordelijk heidsgevoel, de Germaansche volkeren het voorbeeld geven, de volkeren, die zijn van één ras, van éénep bloede Duitschland, Nederland. Zweden, Noor wegen, Denemarken. En zoo dat een le vensnoodzakelijkheid is en dat is het zullen wij Nederlanders dan straks als het hinkende paard achteraan komen en smeeken om toegelaten te worden tot de Europeesche levensruim- te of reeds nu als eerste ons bekennen, tot de Germaansche solidariteit als grondslag voor een vereenigd en krach tig nieuw Europa’” Uit het bovenstaande blijkt reeds dui delijk hoezeer voor ieder, wien de poli tieke oriënteering in ons land ter harte gaat, het j.L Zondag te Utrecht Posnrok en o van aan de conferentie gestelde nieuwe taken op politiek, militair en economisch ge. bied en liet het licht vallen op de betee kenis der nauwe samenwerking tusschen de drie mogendheden voor het behalen van de gemeenschappelijke eindover winning. Generaalveldmaarschalk Keitel nain het woord om uit naam van de Duitsche Weermacht de Japansche Weermacht als nieuwen wapenmakker te verwelkomen en uitdrukking te geven aan zijn bewon dering voor de groote successen der oorlogvoering op de Stille Zuidzee. In aansluiting hierop namen de Italiaansche ambassadeur Alfieri en de Japansche am. bassadeur, Osjima, het woord, waarbij zij de opvattingen hunner regeeringen uiteenzetten, welke in alle opzichten ge lijk zijn aan de opvatting van de Rijks, regeering Vervolgens werd in bijzonder heden het plan vastgelegd voor de voort zetting en uitbreiding der gemeenschap pelijke taken. De Berlijnsche ochtendbladen publicee. ren in grooten opmaak de berichten over den Japanschen aanval op Hongkong en de nieuwe Japansche successen op Luzon en Malakka. Voorts wijden zij veel aandacht aan de conferentie der groote mogendheden van hnt nact van drie te Berlijn. Het „ZwölLUhrblatt” schrijft daarover Uit rie aanwezigheid van admiraal Rader, den chef van het opperbevel, generaal- veldrrnarschalk Keitel en den staats secretaris voor de luchtvaart, generaal- ^Wm»»rschalk Milch, blijkt de omvang dezer militaire besprekingen. Men zal zich niet vergissen, wanneer men aan- nimi dat thans, door de geslaagde Ja- b„d actie op de Stille Zuidzee, be- Pan.SL Militaire gevolgtrekkingen voor paalde mill»’™ *t t" igchel. toestand den algeme cemaakt De combinaties van^e XndeUjL ^Xhe'oorlo^voe? ^ing" welke onwankelbaar op haar weg blijft voortgaan „Bij het begin van dit jaar” aldus zeide dr. Seyss Inquart in zijn rede o.m „waarvan wij thans het eind beleven, was het duidelijk geworden, dat thans ook het Nederlandsche volk voor de beslis- sing staat, stelling te kiezen voor of tegen het nationaal-socialistische Duitsch- -Yj?r de reorganisatie van Europa strijdt. En wat destijds wellicht den e®n of ander verborgen JL P1086 Zlin- dat werd openbaar p den dag die het uitgangspunt van ™/Ln'ieUWe ontwikkeling van dit we- 29 nee: Z,001! de komende eeuwen is. weermLh41,?Oentd^JFührer de Duitsche num»T: strljde voerde tegen de numeri.ek haast onbegrijpelijk groote voorzin. ,oor'°«stui8 fantastisch rijk Dit m,ne bord®n van het bolsjewisme. Europa ;der Jessing VOor geheel beslis^in» St °°M 'iur der Politieke niet ziet8 An Nederland Wie thans nog verloren wl,,.f<leP’ ^ft het recht meenschan P pol,ti®k’ dVs,: de ge- mee te p?atenY.erantwoordelyk terrein Ter vprklariY>tr van citn besluit De Londensche nieuwsdienst heeft, naar het D.N.B. uit Stockholm meldt, het volgende medegedeeld: „Wij bevinden ons in de gevaarlijkste situatie sinds het be gin van den oorlog. De oorlog in den Stillen Oceaan beteekent een geweldige belasting voor de bondgenooten”. In een commentaar van Reuter’s mili tairen correspondent wordt gezegd, dat de Japansche slag tegen Pearl Harbour de vereeniging der Engelsche en Ameri- kaansche vloot ernstig heeft gehinderd, terwijl tevens het verlies van de „Prince of Wales” en van de „Repulse” aan Ja pan een enorm voordeel in de Zuid-Chi- neesche zee heeft verschaft. Het feit, dat de Japanners Singora aan de grens van Thailand, dat een spoorwegverbinding met Bangkok heeft, bezet houden, heeft hun een duidelijk voordeel in het vervoer van troepen en materiaal via land verstrekt. De berichten van Hongkong zijn veront rustend. Niets in de laatste Britsche be richten duidde aan, dat de Japanners zoo vlug Kauloen zouden veroveren. Zoodra de Japanners de bergen om Kauloen heb ben bezet, is Hongkong een gemakkefijk doelwit voor de artillerie, daar geheel Victoria en de voornaamste woon- en re- geeringswijken dan aan het vijandelijke geschut op een afstand van 4 tot 5 mijl zijn blootgesteld. Elk succes of fiasco op het oorlogstooneel in den Stillen Oceaan, zoo besluit de correspondent, moet uiter aard zijn uitwerking hebben op den oor log in Europa. Onder voorzitterschap van den rijks- minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, zijn gisteren de ver tegenwoordigers der in het drie. mogendhedenverdrag verbonden groo te mogendheden bijeengekomen voor een speciale conferentie. Doel van de bijeenkomst was ter uitvoering van de voortdurende samenwerking de nieuwe belangrijke taak ter hand te nemen, welke voortvloeit uit den gemeenschappelijken oorlog tegen de Angelsaksische mogendheden Als vertegenwoordiger van de Ita liaansche regeering nam ambassadeur Dino Alfieri deel aan de conferentie en als vertegenwoordiger der Japansche re geering ambassadeur Osjima. Van Duit, sche zijde waren bij de conferentie ook aanwezig de opperbevelhebber der ma rine. grootadmiraal Rader, de chef van het opperbevel der Weermacht, generaal, veldmaarschalk Keitel, en de staats secretaris voor luchtvaart, generaalveld maarschalk Milch. In gezelschap van de vertegenwoordi gers der drie regeeringen bevonden zich de leden der in het driemogendhedenpact va®tgelegde verschillende commissies. Na begroeting van de deelnemers uit naam van de rijksregeering gaf de mi. nister van buitenlandsche zaken een al gemeen overzicht van den door de ge beurtenissen der laatste dagen in het leven geroepen toestand. Hij wees ver- Hof hilrnnder on de hierdoor De berichten, gisteravond te Tokio ont vangen uit Kauloen. melden, dat de de- fensiestellingen van Hongkong als gevolg van den intensieven aanval door de Ja pansche artillerie en luchtmacht wier bombardementen den geheelen dag voort duurden. snel bezwijken. De Japansche artillerie opende om 10.20 uur het vuur op de forten en bracht deze in enkele uren tot zwijgen. Daarop richtte zij het vuur op andere militaire doelen in het Oosten van Hongkong, ter wijl Japansche gevechtsvliegtuigen het bombardement op en de beschieting van militaire doelen, welke om 8 uur waren begonnen, den geheelen dag voortzetten. Het Hongkongsche fort Mosingling is door krachtig artillerievuur verwoest. Ook aan tal van militaire installaties op de Oostpunt van het eiland zijn door de artillerie zeer zware ver woestingen aangericht. De lezing van hetgeen bij de plechtige viering van het 10-jarig bestaan der N.S.B., te Utrecht, is gesproken, in het bijzonder door den Rijkscommissaris en door den leider van genoemde beweging, ir. Mussert, is van het grootste belang voor de kennis van de politieke oriën teering van ons land onder de huidige omstandigheden. Meer en meer is de politieke wilsvor ming van het Nederlandsche volk onder de Duitsche bezetting uit een veelheid van richtingen in een vasten koers ge leid. Nadat de Rijkscommissaris, als drager van het hoogste gezag in'het be zette Nederlandsche gebied, hier reeds eerder de oude politieke partijen, zooals wij ze kunnen noemen, had ontbonden, heeft hij nu hetzelfde gedaan met de nog gebleven nieuwe richtingen, met uitzondering van de Nationaal-Socialis- tische Beweging, onder leiding van ir. Mussert, welke beweging daarmede of ficieel tot de eenige politieke wilsvor ming hier te lande is geworden, de be weging, die reeds vóór tien jaren haar doel stelde? en thans het volle vertrou wen geniet van het nationaal-socialis tische Duitschland. „Thans vereenigt ons allen” aldus de Rijkscommissaris „Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten, één over tuiging en één wil: de overtuiging, dat wij al onze krachten en ons geheele we zen danken, aan het volk, bepaald vol gens zijn bloed, waarvan wij afstammen, en den wil, alle krachten van ons wezen voor deze bloedgemeenschap te wagen. Onze blik moet evenwel nog ruimer wor den en hij wordt ruimer. Hij reikt over de grenzen van het eigen volk heen en omvat de grootere gemeenschap van al len, die door hun Noordsch-arisch bloed in de hoogere lotsgemeenschap der Germaan sche volken in Midden- en Noord-Europa vereenigd zijn.” Vormt de mededeeling van dr. Seyss- Inquart omtrent de ontbinding van alle politieke partijen of bewegingen hier te lande, met uitzondering varj de N.S.B., en het verheffen van deze be weging onder leiding van ir. Mussert tot de éénige en uitsluitende politieke wilsvorming voor het Nederlandsche volk, een der allerbelangrijkste hoofd momenten niet slechts van zijn als steeds inhoudvolle rede, maar ook van de historische plechtigheid van j.l. Zon dag, een tweede gewichtig hoofdmo ment vindt men in de mededeeling van ir. Mussert, dat de Führer van het Grootduitsche Rijk hem op 12 dezer in een persoonlijk onderhoud te Berlijn de verzekering heeft gegeven, dat hij (Hitler) „ons volk de gelegenheid wil geven, niet als overwonnen natie, niet als kolonie, niet als protectoraat, maar als vrij nationaal-socialistisch Ger- maansch volk zijn plaats in het nieu we Europa in te nemen en zijn aandeel te hebben aan het gestalte geven aan het nieuwe Europa”. Men ziet, dat deze formuleering, aan Mussert’s rede ontleend, ten aanzien van de politieke wilsvorming van ons volk geheel overeenstemt met hetgeen daarover door den Rijkscommissaris was gezegd bij de mededeeling van zijn besluit: „in Nederland nog slechts één politieke wilsvorming te dulden enw^l die van de nationaal-socialistische en door de Nationaal-Socialistische Be weging onder haar leider Mussert”. Twee naast elkander gelegen facet ten komen voorts, in verband met de beide hoofdmomenten, in de twee rede voeringen sterk naar voren, zooals zij ook in de jongste groote rede van den Führer zeer belangrijke elementen vorm den. Zoowel de Rijkscommissaris als Mussert hebben er den nadruk op ge legd. dat Duitschland’s strijd er een is voor Europa, en dit in tweeërlei zin: een strijd tegen het gevaar van een bolsjewistische overstrooming uit de Sovjet-Unie, die zich zoo geweldig voor den aanval gewapend had, en een strijd voor de hervorming van ons verdeel de continent tot een uit zelfstandige Germaansche staten opgebouwde, naar binnen en naar buiten sterke en wel varende éénheid, die met behoud van haar oude cultuurwaarden haar plaats tusschen de andere groote wereldmach ten kan opeischen, innemen en hand haven. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat het eiland Goeam geheel bezet en van vijandelijke strijdkrachten ge zuiverd is. De zuiveringsactie begon op 12 December. Het bleek, dat men op het eiland druk bezig was met uitgebreide versterkingswerken, die in Februari 1942 voltooid hadden moeten zijn. Een militaire bezetting uiterst moeilijk zijn ge- de N-S.B. als eenige politieke wilsvor ming van het Nederlandsche volk te erkennen, voegde hij hieraan even la ter toe: „Het onfeilbare instinct van een man en nationaal-socialist, die bezorgd is voor het welzijn van zijn volk, heeft Mussert het besluit doen nemen, dat hem en de nationaal-socialistische bewe ging betrekt in de gemeenschap die op leven en dood heeft samengezworen, een (nieuw, beter geordend en gelukkiger Europa te stichten” G ^IKOENGl JCMLOE^^S

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1