HET GROOTE AVONTUUR De distributiebonnen BUITENLAND BINNENLAND I ^4'1 IF-, y til HAAGSCHE COURANT Dinsdag 16 Dee. 1941’ TWEEDE BLAD DINGAANSDAG Voor het misdeelde kind! voor Besparing van ijzer en staal FEUILLETON r i Een nationale herinneringsdag in de geschiedenis van het Zuid- Afrikaansche volk Bond van Nederlandsche architecten B.N.A. Noorsch kustvaartuig in den grond geboord Onderhoud Ciano-Pawelitsj Britsche koopvaarders in den grond geboord Staatsbegrafenis voor KerrI - De ontmoeting Darlan-Ciano De Valera verklaart: Ierland blijft neutraal Waarom met Duitschland vrü Nederland Doet hieraan mee! Aard. 14 k.g. tb Ml* N (Weltbild-Polygoon) Polygoon-Kuipe r) Br., gebak de Melk 3i liter 125 gram vriend- (Nadruk verboden) kwam een spitsen niet was Een Duitsche Jager op ski's in het hooge Noorden. (Weltbild-Polygoon) gram gram 100 100 Kaas Extra kaas Een zwarte vilthoed, gegar' neerd met smalle vilten banden. (Weltbild-Polygoon) Mag o.a. niet meer gebruikt worden voor radiotoestellen, stalen ramen en brandkasten rants. rants. rants. rantsoen Aardapp. Aardapp. gram gram gram gram Boter Boter m.red. Suiker Cacao Koffiesurr. Jam de leeft ver- FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN UIT ITALIË TERUGGEKEERD Te St. Jean de Maurcien in Savoye zijn 140 Fransche krijgsgevangenen, die in een Italiaansch gevangenenkamp verblijf hebben gehouden, aangekomen. Dit is het eerste transport van door de Italianen vrijgelaten Franschen. Op de oesterbanken in Zee* land heerscht groote be drijvigheid. De oesters wor den tot de verzending be waard in oesterputten. Polygoon-Zeylemaker) 49-A 49-B 48-4 48 48 50 250 500 VI., VI. w. Aardapp. Aardapp. BI., Br. Geb. Rijst Hav. of peuL Gort Verm„ Maiz. 4 1 H k g. i k.g. De waarnemingspost van een batterij veldhouwitsers met den theodoliet Vet op bon 164 Algem. van 1 t.m. 1 rantsoen 250 250 250 100 Geldig t.m. 20 December 1941 47- A Melk I 48- A Melk I 1 k.g. gram gram gram DE ZUIVERINGSACTIE IN ZUIDWEST- SERVIË mg-ivvu«, ijurk.».^x"vsxi, De zuiveringsactie tegen het overschot zinkafvallen, alsmede op messing, nieuw zilver, mangaankoper, phosphorkoper, wit- metaal en lettermetaal in blokken. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de betreffende Staatscourant. Leden kunnen niet meer voor het lidmaatschap bedanken Daartoe gemachtigd door den commis saris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, heeft de gemachtigde voor den Bond van Nederlandsche Architecten B.N.A., de architect B. Boezeman, eenige artikelen van de statuten van dien bond buiten werking gesteld. Het betreft hier bepalingen betrekking hebbende op het be ëindigen van het lidmaatschap. Het gevolg van dezen maatregel is, dat leden van den bond niet de mogelijkheid hebben om voor het lidmaatschap te bedanken, zoodat alle leden, die in het vereenigingsjaar 1941 lid waren, dit ook in de toekomst zullen blij ven. lang stelt, heb ik daarbij het goudmijn bedrijf op het oog, al heb ik alle respect voor wat u mjj weet te vertel len over de journalistiek. De hoofd directie heeft mij gevraagd u hier rond >oper? inst Het uitbaggeren van de vaarslooten tusschen de wei. landen biedt drie voordeelen in de eerste plaats geeft het werk aan vele arbeiders, ten tweede wordt de afwatering belangrijk verbeterd en ten derde is de bagger een goede meststof. lossing van de tusschen beide landen be staande delicate territoriale problemen een belangrijke plaats in. Dit eerste con tact is de grondslag voor verdere detail- besprekingen. vaardiging van een aantal groepen van producten verder beperkt. In bijzondere gevallen kan de directeur van het Rijks- bureau voor ijzer en staal op schriftelijk verzoek van den betrokken fabrikant dis pensatie van bovenbedoelde bepalingen geven. De beschikking is 15 December in werking getreden. DE TURKSCHE NEUTRALITEIT Turkije heeft den Vereenigden Staten medegedeeld, dat het in het nieuwe con flict, dat zoo juist is begonnen, neutraal zal blijven. Een nota met deze mededee- ling is door den Turkschen ambassadeur aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington overhandigd. Vervolg van pag. 1. Het kleine Noorsche kustschip „Topas” (142 brt.) is volgens berichten in de Noorsche bladen van Zondag op ongeveer 5 k.m. ten Noorden van Haugesund door een Engelsch vliegtuig met een bom in den grond geboord. Zes Noorsche zeelie den vonden daarbij den dood, meldt het D.N.B. Stefani meldt uit Venetië: Gistermid dag hebben graaf Ciano, en de Kroatische poglafnik, Pawelitsj, een langdurig on derhoud gehad, waaraan naderhand tal van andere, Italiaansche en Kroatische waardigheidsbekleeders deelnamen. Be handeld werden de politieke en economi sche vraagstukken, die beide landen inte- resseeren, en wel in de sfeer van het Volgens een bericht van Stefani is de Britsche koopvaarder „Grelhead” (2600 b.r.t), die met ijzer geladen was, in de Straat van Gibraltar met een bom in den grond geboord. Volgens een bericht uit Washington is het vroegere Noorsche schip „Havanas” in de Philippijnsche wateren door Japan- sche vliegtuigen tot zinken gebracht, meldt het D.N.B. Te Amsterdam, 's.Gravenhage, Arnhem en Utrecht is onder auspiciën van het Rijks- bureau voor textiel een modeschouw gehou den, waar de beste huizen uit Berlijn en Wee nen haar nieuwste creaties lieten zien. Twee der fraaie toiletten. Polygoon-Nehrdich) In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is opgenomen de beschikking ijzer- en staalbesparing no. 2, welke de overeenkomstige beschikking van 2 April .1. vervangt. De nieuwe beschikking breidt iet aantal artikelen, waarvan de vervaar diging uit ijzer en staal is verboden, be langrijk uit. Vooral op het gebied van de electrotechniek zijn ingrijpende voorschrif ten gegeven. Voorts zijn voor het eerst verboden radiotoestellen, stalen ramen, brandkasten, bepaalde uitvoeringen van afvoerpijpen en een groot aantal minder belangrijke artikelen. Tenslotte is de ver- Na het uitbreken van de vijandelijkheden hebben de Japansche luchtstrijdkrachten reeds vele malen de Philippijnen aangevallen. De hoofdstad Manilla had reeds eenige keeren luchtalarm en werd ge bombardeerd. Eén der hoofdstraten *an deze drukke stad. (Atlantic-Holland) verbonden zijn door hartelijke schap. van de uiteengeslagen communistenbende in Zuidwest-Servië maakt snellen voort gang. Uit Kragoejewatschka en Raschtka berichten de bladen, dat de leden van de HET VERVAARDIGEN EN AAN* SCHAFFEN VAN GENERATOR* INSTALLATIE* Van bevoegde zijde deelt men ons het volgende mede: Op grond van de genera tor- en tankgasbe schikking 1940 no. 1 is het vervaardigen, het afleveren, alsmede het gebruiken van een gasgeneratorinstal- latie verboden zonder een vergunning van den directeur van het bureau gene ratoren en tankgas. Het vervaardigen van een generatorinstallatie van eigen fabri- caat voor eigen gebruik is derhalve even eens verboden zonder voorafgaande ver gunning. In den vervolge zal, behoudens in bijzondere gevallen, waarin de con structie nieuwe gezichtspunten opent, geen fabricatievergunning meer worden verleend voor het fabriceeren van gene ratoren, bestemd voor eigen gebruik, doch uitsluitend voor het fabriceeren van generatoren, welke in serie zullen wor den vervaardigd. werd geladen en over planken naar een hooger gelegen plaats gebracht. Daar werd het slijk in een metalen goot ge worpen en meegesleurd doör stroomend water. Het kwam terecht op de geribde rangschikkingstafels met trappen. De zware goudschilfers en steenen bleven op den bodem liggen en van tijd tot tijd werden de tafels leeggemaakt, zoo dat men het goud er met de handen kon afnemen. Riefenberg stond in bewondering voor dit eenvoudige en toch zoo wonderbare bedrijf en de directeur moest hem alles haarfijn vertellen. Als een vlijtige schooljongen maakte hij aanteekeningen. Daarna mocht hij zelf een pan nemen en deze met modder vullen. Tot over de enkels stond hij in het drabbige wa ter het slijk te wasschen en toen alles was verdwenen, ontdekte hij op den zwarten bodem van de pan, de gouden schittering van een paar schilfertjes. Dat is nu de oude, klassieke goud- zoekersmethode, lichtte de directeur toe. Wjj gebruiken haar alleen nog maar, om het gehalte aan goud van de bedding te berekenen. Wat een goud, wat een goud, ju belde Riefenberg met een vreemden glans in de oogen. En heel de vallei is nog vol, lachte AANVULLENDE LIJST VAN BASIS* PRIJZEN VOOR NON-FERRO- METALEN In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is opgenomen een aanvullende lijst van basisprijzen voor non-ferro meta len. Deze lijst heeft betrekking op ver schillende soorten aluminium-roodkoper, koperlegeering-, lood-, nikkel-, tin, en De Führer heeft gelast, dat de overle den Duitsche minister Hans KerrI op staatskosten wordt begraven. Deze plech tigheid wordt vandaag om drie uur in de mozaiekzaal van de Rijkskanselarij vol trokken. De bijzetting geschiedt daarna op het kerkhof te Berlijn-Dahlem. 4. tabak om te rooken 5. zuster uit 't verhaal van ..Prikkebeen” 6. plechtige inkomst7. bomvrij gewelf in verdedi gingswerken 8. zachtheid 9. lichamen, die min of meer den vorm van een kegel hebben10. plotseling, opeens11 te kort schietende in12. zoo noodig, in het uiterste geval. De oplossing (alleen het vriendeljjk verzoek behoeft slechts vermeld te wor den) kan worden gezonden, per brief kaart voor 20 December aan secr. centr. propagandacommissie v. d. kinderpost zegels, Singel 362 huis, Amsterdam C. Voor de frankeering moeten ten minste twee kinderpostzegels van 5 cent gebruikt worden. Voor de juiste oplossingen zijn een groot aantal boekwerken beschikbaar ge steld, meerendeels nieuwere romans. Zij, die 31 December a s. niets ontvan gen hebben, hebben geen prijs gewonnen. VERSPREIDE BERICHTEN In het terroristenproces te Triest, zijn 9 beklaagden ter dood veroordeeld, 48 beklaagden kregen gevangenisstraf- ming afhield, fen van 3 tot 30 jaar, terwijl de drie van overigen werden vrijgesproken. Het voor het centraal station te Praag staande monument voor Wilson, dat in 1922 was opgericht, is op 12 De cember, een dag na de Amerikaansche J aan Duitschland en Italië, verwijderd. Op voorstel van den Duce, heeft de koning-keizer den titel van vorsten verleend, aan de nakomelingen van markies Francesco Pacelli. Deze is de broer van den tegenwoordigen Paus en heeft een groot aandeel gehad in de tot standkoming van het verdrag van La- teranen tusschen Italië en den Heiligen Stoel. Het D.N.B. meldt o.m. uit Vichy, dat de Fransche regeering heeft gepro testeerd tegen de verwijdering van de bemanningen der in Amerikaansche ha vens gelegen Fransche koopvaarders, waartoe Amerikaansche autoriteiten be vel hadden gegeven. benden zich vrijwillig aanmelden. Uit Raschtka wordt de vernietiging van een andere bende in de nabijheid van Roedno gemeld. Zes communisten werden gedood, 20 gewond en 30 gevangen genomen. Bij Poscharewats in Oost-Servië is de com munistische bendeleider en ontvluchte ge vangene Doejan Jovitsj met zijn minnares gevangen genomen. ningen. De auto werd ergens achtergelaten en meer dan een half uur liepen de mannen langs den oever. Zij bereikten eindelijk een open ruimte, waar het water van de rivier uit de bedding was afgeleid. Honderden negers stonden daar in de modder, welke in metalen kruiwagens 30 Nov. t.m. 27 Dec. 1941 150 Algem. 2e per. cacao 155 Algem. 156 Algem. 151 Lm. 154 Algem. F en G Rijst 161 Algem. 162 Algem. 163 Algem. 157 Lm. 160 Algem. 167 Algem. 10 Dec. tan. 27 Dec. 1941 5556 Boter 55—56 N.B. Ze< 31 U had hem moeten doorsturen naar de garage, bromde Berteau, daar mijnheer vannacht hier blijft. De journalist scheen even te aarzelen. Laat maar, zei hij tot den secre taris, ik moet nog een en ander uit de auto hebben. Ik zal den chauffeur wel zelf wegzenden. (Wordt vervolgd). De A.N.P.-correspondent te Parijs meldt: De eerste ontmoeting van Darlan en Ciano is voor de goede verstandhouding tusschen beide landen van het grootste belang. Behalve een algemeen overzicht van de huidige en toekomstige situatie van Europa nam ook de rechtvaardige op- Zaterdagavond heeft minister-president de Valera in een rede te Dublin het standpunt van de lersche regeering ten opzichte van het conflict der groote mo gendheden, waar nu ook Amerika en Japan in zijn betrokken, uiteengezet, Ook nu zal door Ierland een absolute neutraliteit in acht worden genomen. De premier wees er op, dat door de regeering van den Vrijstaat in samenwer king met de militaire autoriteiten, koorts achtig wordt gewerkt tot verhooging van de defensieve kracht van het land. In den strijd met de bolsjewisten. Een Duitsche voorhoede in den strijd met de bolsjewisten tusschen het Krim.gebergte en de Zwarte Zee. (Orbis-Holland) De nieuwe Europeesche orde verdraagt niet langer een individualisme van Sta ten als kunstmatige, niet in het wezen van het Europeesche levensgebied gele gen, afzondering en afscheiding. Het his torische ontwikkelingsproces voert tot verbinding van hetgeen natuurlijkerwijs bijeenbehoort en daarom was de verdeeld- heid zaaiende Britsche staatkunde een in- I vloed, welke Europa van haar bestem- - „Vrijheid” niet slechts van menschen, maar evenzeer van staten krijgt een nieuwen inhoud: het is niet meer ongebondenheid, welke den aard der vrijheid uitmaakt, doch vrij is hij, die zijn wezen volgens zijn ware be stemming kan ontplooien. Daarom kan in de nieuwe Europeesche statenwereld al leen die staat vrij heeten, die zich bin nen het verband van de gemeenschap der Europeesche leven sruimte op de plaats, welke hem in het groote geheel naar zijn aard toekomt, vermag te handhaven. Voortzetting van het Europeesche sta- ten-individualisme dat in den grond der zaak niet anders was dan hoorigheid aan de Engelsche buiten-Europeesche macht is in het nieuwe Europa in het belang van haar vrijheid, die tevens de welbegrepen vrijheid barer staten is, niet langer mogelijk. Aan dezen eisch kan geen der betrokken staten zich onttrek ken, want hij zou het belang en de vrij heid van de Europeesche levensruimte als geheel en daarmede niet minder van zich zelf in gevaar brengen en schaden. Het nationale denken blijft voorzeker een waarde van zeer hooge beteekenis ook het nieuwe Europa kan door de verschei denheid van nationalen eigenaard in alle opzichten slechts gebaat worden maar het is tot onvruchtbaarheid en ondergang gedoemd, indien het zich niet mede door het Europeesche denken, als de voor waarde voor zijn voortbestaan, laat lei den. Voor de vrijheid van Europa en bij gevolg ook van Nederland heeft het Duitsche Rijk zijn krachten ingezet en brengt het de grootste offers in het be sef van zijn historische roeping de ordenen de macht in het nieuwe Europa te zijn. De Europeesche staat, die dit niet zou Willen erkennen en afzijdig zou blijven, verloochent zijn waar Europeesch karak ter en pleegt verraad aan de vrijheid van Europa, dat tevens verraad aan zichzelf is. Dr. J. H. C. te leiden. Is u een flink loc De luidruchtige joumanst overeind. Ik een goed looper? Zjjn vinger wees naar bergtop. hier. Want zoo gaat het mij nu een maal, als ik inspiratie heb, moet ik da delijk naar pen en papier grijpen, of net gaat voorbij en dan ben ik alles kwijt. Sta me Pij, dat is een poëet, dacht Berteau. en hij zei hoffelijk: Zoo heeft iedereen zijn beroep. Ja, en dat van journalist is moei lijk en zwaar. De toon, waarop dit antwoord klonk, was zoo bespottelijk verwaand, dat de directeur moeite had, een scherpe op merking te onderdrukken. Hij noodigde zijn bezoeker uit, naar Dinnen te gaan en vroeg, waarin deze belang stelde. In alles, zei Riefenberg, ik heb het u al gezegd. Nee. dacht Berteau, terwijl hij ze nuwachtig luisterde naar een nieuw be toog over journalistiek, zoo speel ik net nooit klaar. Neem mjj niet Kwalijk, trachtte hij maar tever- tegen te Berteau en wees naar de droge, met kreupelhout overdekte vlakte tusschen de bergen, want door de eeuwen heen heeft de rivier haar bedding wie weet hoeveel keeren verplaatst. Toen het middag was, gingen ze be scherming zoeken tegen de heete zon nestralen onder het afdak van den blan ken opzichter, die voor brood, ham en koffie had gezorgd. Die negers moeten zich hier rijk stelen, zei Riefenberg. O, maar dat gaat niet zoo gemak kelijk, antwoordde de opzichter. De een houdt den ander te zeer in het oog en als de goudtafels geledigd worden, gaat het kostbare goedje, in aanwezig heid van iedereen, de bussen in. Na even te hebben uitgerust, werd de tocht voortgezet tot in de voornaamste groeve, waar een groote baggerkraan de kruiwagens verving. Het was over vijven, toen de twee mannen, vermoeid en verschroeid, op nieuw de auto hadden bereikt. Hierbij laten we het voor den eer sten dag, verklaarde Berteau. Mor gen kunnen wij dan een bezoek bren gen aan de bergontginning. Als u niet miiVnri^Oeid ls’ zou ik u wUlen vragen. kanloor ver’ geefs, Riefenberg houden. Luister nu eens, oegon Berteau plotseling op zulk een beslisten toon, dat de andere in het midden van een zin bleef steken. U hebt mij verkeerd De centrale propagandacommissie voor den verkoop der kinderpostzegels, ver zoekt ons opneming van de volgende lettergreep-puzzle bak - be - bie -des-dig-eens-eer-gel-grens- heid-in-in-ka-ke-la-la-ling-mat-na-noods - pa-rook-su-ta-teer-tig-tocht-ur-wacht-ze. Met behulp van deze 30 lettergrepen 12 woorden samen te stellen, waarvan de beteekenis hier gegeven wordt. Bij juiste samenstelling dezer woorden, geven begin- en derde letters verticaal een vriéndelijk verzoek te lezen. Omschrijving. 1. wacht a. d. grens2. blijk gevende van eerbied 3. omschrijving, definitie„or io es ver kfa rins 4 uk,), 5 oonogsverKiarmg Ik geef u vijf minuten voor, als gi; het aandurft tegen mij te loopen, om het eerst dien berg daar te be stijgen. Berteau was ontwapend en lachte. Meer hoef ik niet te weten, kom dan maar mee. Een paar oogenblikken later zaten zij in de directoriale auto en reden in de richting van de rivier. Riefenberg was gewapend met een lijvig schrijfboek en een potlood. Zoo onstuimig als hij daar even babbelde, maakte hij nu aanteeke- 14 t.m. 20 December 1941 Brood Brood Vleesch 48 Vleeschw. 48-A Aard. 48-B Aard. 17 t.m. 27 December 1941 Aard. III k.g. 23) Nizi heeft getelefoneerd, dat hij even over zevenen is vertrokken. De kleine wijzer van een klok aan den wand stond op half tien. Zoo, dan had hij al sedert een uur hier kunnen zijn. Enfin, des te beter, besioot de directeur. Zijn er soms stukken te onderteekenen, dan kan ik dat nog vlug doen. Enkele minuten later stopte de auto van Nizi voor het gebouwtje. Het is mij aangenaam, mijnheer Riefenberg, zei Berteau, terwijl hij den -■-- journalist tegemoet ging, ik dacht al. eindelijk te onderbreken, dat een defect u ergens ophield. Bonjour, lachte Rietenberg, ik heb onderweg een beetje gedraald. Het Land is hier ook zoo prachtig en wij journalisten stellen in alles belang. Ik heb op zijn minst vijf bladzijden vol ge- - schreven over de wonderbare natuur begrepen, als ik u vraag, in wat u be- Ik vermoeid, riep Riefenberg uit, dat bestaat nieL In feite was de journalist nog meer meegevallen, dan de directeur had dur. ven verwachten na dien eersten, ongun- stigen indruk. Het leek hem wel een waanwijze snoever te zijn, maar zijn beroepsbelangstelling was werkelijk merkwaardig. En och, iedereen heeft zijn gebreken, overwoog hij... Op het kantoor zat de secretaris nog te wachten. U kunt teau. Ik paar minuten werk. Is er niets bijzon- ders gebeurd tijdens mijn afwezigheid. De afgevallen bladeren in het park te Rotterdam worden van gemeentewege bijeengebracht. Het rottingsproces levert na verloop van tijd humus, een waardevolle meststof, welke dienst bewijst in den productieslag. (Polygoon-Hof) Sedert op 16 December 1838 de Zuid- afrikaansche voortrekkers, onder com. mando van Andries Pretorius, den Zoe- loekoning Dingaan verpletterend ver slagen hadden, is deze dag, volgens de door hem en de zijnen plechtig afgelegde gelofte, telken jare herdacht. En zoo is ook heden de „Dingaansdag” gevierd, waarop de herinnering wordt opgeroepen aan den „Grooten Trek” en aan de ne derlaag van dien Zoeloevorst bij de ri vier, die sedertdien de „Bloedrivier” heet, daar zij toen werd rood gekleurd door het bloed van duizenden gesneu velde Zoeloes. Koning Dingaan vluchtte na zjjn stad in brand te hebben ge stoken. De verraderlijke moord op Pie ter Retief, aanvoerder in den Grooten Trek, en al zijn volgelingen, het jaar te voren door Dingaan bedreven, was ge ducht gewroken. De overwinning bij de Bloedrivier bracht licht in de harten der Zuidafri- kaanders, maar toch zouden zij nog vele moeilijkheden te doorworstelen hebben, alvorens zij verder in het Noorden zich nieuwe haardsteden hadden gebouwd. En in latere jaren moesten zij hun grond gebied wederom verdedigen tegen de zelfde macht, die oorzaak was van deze merkwaardige volksverhuizing. Immers het was de ontevredenheid over de En gelsche politiek en het Engelsche bestuur in de Kaapkolonie, welke in 1814 was bezet en in 1815 geannexeerd werd, welke de kolonisten er toe bracht andere en, naar zij hoopten, betere gewesten op te zoeken. Begonnen reeds in 1835 vele families uit de Kaapkolonie hun haardsteden te verlaten en werden in 1836 en 1837 de uittochten in een meer georganiseerd verband gebracht, de eigenlijke „Groote Trek” wordt geacht begonnen te zijn na de proclamatie van Pieter Retief van 4 Februari 1838. Namen als van Hendrik Potgieter en Andries Pretorius zijn bij ons nog niet vergeten. De laatstgenoem de werd de eerste president van Trans vaal en naar hem werd de hoofdstad dezer Zuidafrikaansche republiek ge- noemd. In deze mannen, evenals later in een Burgers, Steyn, Joubert, Botha, de Wet. -■ -- - - in Paul Krüger, die als 11-jarige jongen nieuwe^Europa, waarin^ genoemde landen den Grooten Trek medemaakte, leefde 1 1 1 dezelfde pioniersgeest als in hun voor vaderen, de eerste kolonisten van de Kaapkolonie der 17e eeuw. De geest van Jan van Riebeek is over hen vaardig gebleven. Godsvertrouwen, stoere onver, zettelijkheid, gepaard aan practischen zin jVaardigheid, ziedaar de factoren, mannen van de daad naar n-Un doel hebben geleid. In 1880—’81 l^HpHikheoiKI\gels?hen zich op die onver zettelijkheid te pletter. Uit dien tijd van het eerste openlijke treffen met legermacht van Groot-Brittannië uc herinnering op aan de beroemde overing van den Majubaberg. In den tweeden oorlog met Engeland was het de overmacht en de overmacht alleen, welke kon zegevieren, maar on. gebroken is de voortrekkersgeest van het Zuidafrikaansche volk gebleven. Daar van geeft het telken jare uiting op den Dingaansdag I gerust weggaan, zei Ber- heb hier maar voor een Neen, antwoordde de bediende, die blij was naar huis te mogen gaan. Terwijl hij de deur van zijn kantoor sloot, wendde hij zich tot Riefenberg. Verontschuldig mij, mijnheer, maar uw chauffeur wacht hier nog al tijd.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5