Plymouth marine De operaties van de Japansche 1941. No. 18060. en aan SPAANSCH TANKSCHIP GETORPEDEERD VERDUISTEREN den Dover verklaringen en van en Met Duitschland Woensdag 17 December. voor een vrij Nederland admiraal Sjimada Overzicht van Verrassende aanvallen geboden waren van Rantsoeneering van gas electriciteit i van Rijkscommissaris i Mussert HET GEVOLG VAN DE VER NIETIGING DER AMERl- KAANSCHE EN BRITSCHE STEUNPUNTEN Knox bevestigt het verlies de „Arizona” JAPANSCHE VLIEGERS, DIE „J1BAK0E” PLEGEN ZWARE VERLIEZEN VOOR DE BOLSJEWIEKEN BIJ SEBASTOPOL Johnston en Baker Island door de Japanners aangevallen Ongerustheid in Engeland WINTERHULP NEDERLAL Japansche tanks op Malakka Door Nederlandsch oorlogsschip in Britschen dienst Wordt op den huidigen voet voortgezet Commissie van onderzoek naar Hawaii Voor ’i-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" 8.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20. tonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd Intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 et, fr. p. post 10 ct 5 s JAPAN’S TEGENSTANDERS Van 15 regels ƒ1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct -» Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Roosevelt’s volmachten DE AMERIKAANSCHE, BRITSCHE EN JAPANSCHE VERLIEZEN Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Onvoldoende vliegtuigen v. 5.27 uur nam. tot 9.46 uur v.m. De aanvallen op Malta De groote Kerstcollecte Postverkeer met Amerika De staatsbegrafenis voor minister Kerrl SPAANSCH SCHIP TE NEW YORK VASTGEHOUDEN Gevaar voor aanvallen op Japan zeer gering geworden Successen voor de Duitsche luchtmacht langs het geheele front Britsche bommenwerpers boven Duitsch kustgebied De Japansche keizer in het parlement Een nieuwe strijdwijze De strijd om Malakka De aanvallen op de Philippijnen Strijd in elk opzicht met succes verloopen ■J 7 - HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: onder „Downes” en ,,Shaw’ aantal practische gevechts- verscheidene een DOKTERS: i een van de pre- NZ g s s s De Japansche zaakgelastigde te Stock holm Koda, heeft in een interview verklaard, dat Japan zich slechts met de volgende staten als in staat van oorlog beschouwt: de Ver. Staten. Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Canada. Engeland verloor 2 slagschepen, 1 groeten torpedojager, 1 patrouille. ITALIAANSCHE DU IKBOOTSU CCESSEN OP OEN ATLANTISCHEN OCEAAN Italiaansche duikbooten hebben naar het D.N.B. verneemt, in den tijd van 10 Juni tot einde Augustus van dit jaar op den Atlantischen Oceaan 62 Britsche koop, vaardijschepen van totaal 401.440 brt. en 12 tankschepen van totaal 89.525 brt. tot zinken gebracht. Van de Engelsche oorlogsschepen hebben Italiaansche duikbooten een lichten krui, ser 3 torpedojagers en 4 hulpkruisers ver nietigd. Deze successen zijn des te belang- rijker, daar de Italiaansche marine voor den eersten keer sedert haar stichting op den Atlantischen Oceaan heeft geopereerd en zich dus eerst met de bijzondere omstan. digheden van den Oceaan vertrouwd moest maken. Het D.N.B. meldt uit Madrid: Ter hoogte van Motril is het Spaansche tankschip ,.Badalona", dat zich op weg bevond van Valencia naar Malaga, door een in Engelschen dienst staand Ne- derfandsch oorlogsschip getorpedeerd. De bemanning van het Spaaneohe schip werd, voor zoover tot nu toe bekend is, voor het grootste deel gered. Het bericht van de torpedeering van de „Badalona” heeft in Spanje groote opge. wondenheid veroorzaakt. Daar ook van het Spaansche stoomschip „Camplanas”, dat 2 maanden geleden zijn reis begon, geen berichten zijn ontvangen, vreest men, dat ook dit schip aan een Engelsche torpedo ten offer is gevallen. President Roosevelt heeft een nieuwe reeks wetsvoorstellen aan het Congres voorgelegd die waarschijnlijk in den loop dezer week zullen worden aangenomen. Van bijzondere beteekenis is het voorstel meldt S.P.T. uit Washington, waarbij de president de gelijke onbeperkte controle over de varkeersmiddelen en over het gezamenlijke economische leven van Vereenigde Staten verkrijgt zooals sident W.Uson gedurende den eersten we reldoorlog. De overeenkomst over de gemeenschappelijke oorlogsvoering van Duitsch. land, Italië en Japan. De Rijksministef van Buitenlandsche Zaken, von Ribben trop, met de ambassadeurs van Italië en Japan, Alfieri en Oshima, bij de onderteekening op 11 December j.l. in het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn. (Weltbild-Polygoon) Als totaal resultaat van de actie van de Japansche weermacht deelde Sjimada het volgende mede De vloot van de Vereenigde Staten verloor 3 slagschepen, 1 duikboot, 1 mijnenlegger en 1 groot transport schip. Met groote waarschijnlijkheid is bovendien nog 1 vliegkampschip tot zinken gebracht. Zwaar bescha. digd werden 4 slagschepen, 4 krui sers, 1 torpedojager, 1 duikboot en 1 hulpschip, terwijl 1 kanonneerboot werd buitgemaakt. In totaal 298 vlieg, tuigen konden op de Philippijnen en op kleinere eilanden worden ver nield, terwijl op Hawaii ongeveer 200 toestellen van de Vereenigde Staten werden vernietigd. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, lei. j5üjio; Filialen: Rijswijk Kantoorboek!:. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O, Couvée. van Hovtemastr 66. Tel. 721187 vaartuig en 1 kanonneerboot. Er kan worden aangenomen, zoo verklaarde Sjimada verder, dat bovendien een groot aantal vliegtuigen is vernie tigd. In totaal 47 koopvaardijschepen van verschillende nationaliteit, samen 120.000 brt. groot, werden door de Japanners buitgemaakt. Bovendien konden 380 kleinere schepen worden opgebracht. Port Darwin gedeeltelijk geëvacueerd S.P.T. meldt uit Canberra De Austra lische regeering heeft de evacuatie van alle vrouwen en kinderen uit Port Darwin gelast. Deze stad, die aan de Noordwest- punt van het Australische continent ligt, is de belangrijkste basis van het Austra lische verdedigingssysteem in het Noorden. TWEE BRITSCHE MARINETRAWLERS VERLOREN GEGAAN Nadat de Britsche admiraliteit gisteren reeds het verlies heeft moeten bekend ma ken van de groote duikboot „Tetrarch", is zij enkele uren later gedwongen gewor. den den ondergang van de beide Britsche trawlers „Phinias” (278 brt.) en „Mil ford Earl” (290 brt.) te erkennen. De beide trawlers werden gebruikt ak mij nenvegers en behoorden aan de Britsche marine. In ingewijde kringen te Washington acht men de bekentenis van Knox. dat het aantal vliegtuigen op Hawaii nüet voldoende was voor de verdediging van de eilandengroep, bijzonder bezwarend, omdat een groot aantal jachtvliegtuigen, volgens de meening van deskundigen, onder geen beding op een zoo ver voor uitgeschoven steunpunt mag ontbreken Volgens berichten uit Washington heeft de Amerikaansche minister van marine, Knox, in zijn verklaring over de verlie zen van de Amerikaansche vloot bij Ha waii bevestigd, dat het Amerikaansche slagschip „Arizona” tot zinken is ge bracht toen het zonder stoom voor anker lag. Knox gaf voorts de vernietiging toe van 3 Amerikaansche torpedojagers n.l. de „Cassin”, „Downes” en „Shaw” als- to het Zuidwesten van de Stille tuig „Utah”. Mam: 17 Dec. onr’-r 8.14 uur nam. 18 Dec. op 9.12 uur v.m. onder 6.10 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 De Britsche berichtendienst meldt, dat op Malta in den nacht van Maandag op Dinsdag zesmaal en gisteren overdag tweemaal luchtalarm gemaakt is. De gouverneur van Malta, generaal- majoor Dobbie, heeft in een radiorede tot de bevolking over den oorlogstoestand gesproken. Hij gaf uiting aan de vrees, dat de bevolking nog meer ontberingen zal moeten dragen en nog grootere offers zal moeten brengen. HET LAGERHUIS BESPREEKT DEN OORLOGSTOESTAND IN GEHEIME ZITTING De grootzegelbewaarder Attlee heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat het Huis gelegenheid zal worden ge geven een debat te openen over den oor. logstoestand en over de laatste verklaring van den ministerpresident nog Voor het voor de Kerstdagen wordt verdaagd. Naar Attlee verder mededeelde, zal de zitting, ten einde besprekingen ook over het verlies van de „Prince of Wales” en van de „Repulse” mogelijk te maken, ge heim zijn. De Stedelijk Directeur van ’s-Graven- hage maakt het volgende bekend: De groote Kerst-collecte, welke de Stichting Winterhulp Nederland landelijk georganiseerd heeft op Maandag 22 De cember en Dinsdag 23 December, zal voor deze gemeente als volgt worden ge houden: Zaterdag 20 December a.s. dé groote straatcollecte. Maandag 22 December de huizencollec te (zonder lijsten). Voor hen. die alsnog voornemens zijn aan de collecte deel te nemen, bestaat nog gelegenheid zich aan te melden ten kantore van het stedelijk bureau, Prinse- straat 57, van 9.30—12 uur en van 25 uur, of telefonisch onder no. 11.32.97. Definitieve sluiting Donderdag 18 De cember, des namiddags 5 uur Het gezamenlijk postverkeer met de Vereenigde Staten van Noord- Amerika en hun bezittingen, daar bij inbegrepen de Philippijnen, is gestaakt. Bij gebrek aan verkeers mogelijkheden kan voorts ook het postverkeer met Zuid- en Midden- Amerika. de Faroër-eilanden, Groenland en Ijsland niet meer gehandhaafd worden. Luchtpost- zendingen naar Zuid- en Midden- Amerika voor zoover niet tot de Vereenigde Staten behoorend zijn echter voor verdere expeditie toegelaten. Intusschen brengen de Japanners groot aantal tanks aan de Oostkust Malakka aan land. Binnenkort kan het in grijpen van deze tanks worden verwacht, niettegenstaande het gebruik van het tankwapen in het tropische klimaat, hooge eischen aan de bemanningen stelt. Naar de Britsche berichtendienst uit’ Washington meldt, heeft president Roo sevelt een commissie benoemd, die een onderzoek moet instellen naar de gebeur tenissen gedurende den Japanschen aan val op Hawaii. Voorzitter is Owen Roberts, lid van het hooggerechtshof. Verder hebben in de commissie zitting generaal-majoor Frank Mccoy, brigade generaal Mcharney van het luchtvaart- corps. schout-bij-nacht .Standley, oud-chef van de vlootoperaties, en schout-bij-nacht Reeves, oud-commandant van de Ameri kaansche vloot. De commisie vertrekt zoo spoedig mogelijk naar Hawaii. A A A ft ft A A A A A A A A A ft A A A ft A A A 7<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<S tingen van den leider dezer Mussert. trekken in Duitsche r kringen sterk de aandacht. De betooging wordt beschouwd als een beginnende op heldering van zekere ideologische proble men ter opheffing van misverstanden en ter afwijzing van zekere, door de vijan delijke propaganda verspreide tendenties. In dezen zin is deze betooging, naar men hier verklaart, voor de toekomstige vor ming der betrekkingen tusschen beide volken van bijzondere beteekenis. Gisteren heeft te Berlijn de staatsbegra. fenis plaats gehad voor den overleden Duitschen minister voor kerkelijke aan gelegenheden, Hans Kerrl. In de nieuwe rijkskanselarij was een officieele plech tigheid georganiseerd, waaraan talrijke vooraanstaande Duitsche personen, als mede diplomaten van de handen die met Duitschland bevriend zijn, deelnamen. (Zie verder le blad, pap. 2.)} gï.J_. I JJ"- J' 4 Volgens een bericht uit New York wordt het Spaansche stoomschip „Isla de teneriffa” daar vastgehouden. De kapi tein en de eerste marconist zijn gear resteerd. Zij worden er van beschuldigd getracht te hebben onderdeelen voor radiozenders aan boord te brengen. De „Baseler National Ztg.” meldt uit Londen, dat de berichten over de tegen slagen in Oost-Azië, in Engeland ongerust heid hebben gewekt Men hoort critiek wegens de onvol doende verdediging van de vliegvelden Kota Baroeh en Victoria Point. De „Times” meldt uit Singapore, dat de toe stand op Malakka gevaarlijke mogelijk heden in zich kan bergen. De situatie in Hongkong ziet men als vrijwel wanhopig, daar de belegerde stad alleen door een ontzetting door de geal lieerde vloten teen worden gered, hetgeen echter in de naaste toekomst onwaarschijn lijk is. De voorraden levensmiddelen in Hongkong zijn, evenals de watervoorraden, slechts voor 3 maanden voldoende. Over den invloed van de Japansche overwinningen op de veiligheid van Japan voor vijandelijke aanvallen verklaarden de woordvoerders van het Japansche leger en de Japansche vloot, dat met de vernieling van de Amerikaansche en Engelsche luchtsteunpunten den vijanden de moge lijkheid ontnomen is van deze steunpunten uit tegen Japan te opereeren. De vlieg- kampschepen van de Vereenigde Stateh zijn verreweg de mindere van de Japan sche en niet in staat Japan te naderen zonder sterke bescherming door de vloot van de Vereenigde Staten. Daar de oor logsleiding van de Vereenigde Staten zich voorloopig deze bescherming niet kan ver oorloven, is ook het gevaar van een aanval op Japan door vliegtuigen, die van vlieg- kampschepen af opereeren, zeer gering. Hetzelfde geldt voor de mogelijkheid van een aanval van vijandelijke zeestrijd- krachten op Japan, daar na de groote ver liezen aan schepen offensieve operaties zeer moeilijk voor den vijand zijn. Voor het geval de Amerikanen of Engelschen desondanks toch een aanval in het Weste lijke deel van den Stillen Oceaan zouden wagen, zou de Japansche vloot een derge lijk voornemen zeer begroeten, daar zij dan de gelegenheid zou krijgen haar krach ten met de vijanden op zee te meten. Bij een aanval van Duitsche vliegtuigen op militaire doelen in de in gesleten vesting Sebastopol hebben de bolsjewieken Maandag zware verliezen geleden. Op een vliegveld werden groote verwoestingen aangericht. Denzelfden dag bracht de Duitsche lucht macht in den centralen sector den bolsje- wistischen troepen bijzonder zware ver liezen toe. Sterke formaties van gevechts vliegtuigen en Stuka’s hebben in opeen volgende aanvallen vijandelijke infanterie- en ca valer ieafdeelingen aangepakt en ver scheidene daarvan opgerold. Zware ver woestingen werden aangericht in sterk be zette plaatsen en een groot aantal voer tuigen en verscheidene pantserwagens vernield. Ook aan het Noordelijke front was de actie der Duitsche luchtmacht, ondanks het ongunstige weer, levendig. Bij aan vallen op den Moermanskspoorweg werden 2 bolsjewistische transporttreinen be schadigd en de sporen verschillende malen oderbrdken. Op een station werden bom- onderbroken. Een vijandelijke batterij luchtafweergeschut werd door treffers buiten gevecht gesteld, terwijl ook op barakkenkampen en schuilplaatsen goed gerichte treffers werden geplaatst. Onmenschelijke verminking van Duitsche soldaten De bolsjewieken hebben bij Stric-Jna, naar van militaire zijde verluidt. 7 Duit- sche soldaten op onmenschelijke wijze ver. minkt Van alle lijken waren de oogen uit gestoken en de schedels ingeslagen. De heupbeenderen waren door de bolsjewie ken weggeslagen, zoodat de ingewanden uR1 de^hfken puilden. Alle dooden ver. toonen op gelaat en lichaam X^heeft schoonen Het medisch onderzoek heeft uitgewezen dat 5 van de soldaten door de bolsjewieken ter dood zijn gcm^t51^rt wijl 2 reeds dood waren voor zu door de bolsjewieken werden verminkt. De Japansche verliezen bedragen 1 mijnenveger, welke tot zinken is ge bracht en 1, welke zwaar werd bescha digd, alsmede een niet ernstig bescha digde lichte kruiser. Bovendien verloor de Japansche luchtmacht 40 vliegtuigen, terwijl 30 toestellen tot nu toe niet zijn teruggekeerd. Van militaire zijde verneemt het D.N. B., dat Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht met goed gevolg aanvallen hebben gedaan op militaire doelen te Plymouth en Dover. Volgens de tot dusver binnengekomen rapporten zijn rechtstreeksche treffers geplaatst op docks en ravitailleeringsbedrijven. Voor al te Plymouth braken verscheidene uit gestrekte branden uit. Vèrdragend geschut van de Duitsche artillerie heeft Maandag doelen te land aan de Britsche kust beschoten. Ver scheidene salvo’s troffen voor den oorlog belangrijke installaties bij Dover. Britsche vliegtuigen hebben bommen laten vallen op eenige plaatsen in het kustgebied van Noordwest-Duitschland. Er ontstond slechts lichte schade aan hui zen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten is een der bommenwerpers neergeschoten. Japansche successen bij Hongkong Tijdens de operaties tegen Hongkong heeft de Japansche vloot 1 kanonneerboot m 6 torpedobooten tot zinken gebracht en voorts 1 torpedojager, 2 kanonneerboo- Ln en een ander vaartuig zwaar bescha- r-nansche marinevaartuigen hebben *d: ^/KSCenC len in de lucni en idus een mede- SWW»* kwartier In de bijeenkomst van het parlement te Tokio is keizer Hirohito gisteren in groot militair tenue verschenen om zijn boodschap aan den Rijksdag voor te lezen. In deze boodschap constateert hij, dat het zijn wensch is, dat er een nieuwe orde in Oost-Azië tot stand komt, dat echter Engeland en de Ver. Staten ge tracht hebben, deze Japansche missie te verhinderen. Daardoor is Japan tot den oqrlog gedwongen', hetgeen de keizer ten zeerste zeide te betreuren. Het verheug de hem anderzijds te kunnen consta- teeren. dat de samenwerking met de be vriende staten steeds hechter wordt. De keizer riep de afgevaardigden op zich in dezen tijd van hun bijzondere verantwoordelijkheid bewust te zijn en in dezen geest de buitengewone militaire begroeting en de speciale regeerings- maatregelen te behandelen. Oorlogsbegrooting aangenomen Beide buizen -', van het parlement heb ben met algemeene stemmen de buiten gewone oorlogsbegrooting ten bedrage van 2.8 milliard yen, aangenomen en tevens een bedrag van 4.6 millioen yen goedgekeurd voor algemeene uitgaven der begrooting.t De vreemdelingen in Japan De Japansche zaakgelastigde in Stock holm. Jotaro Koda, heeft in een inter view verklaard, dat de positie van de vreemdelingen in Japan absoluut veilig is. Voor de burgers van neutrale staten zijn in het geheel geen veranderingen ontstaan en voor de burgers van de lan den, welke met Japan in oorlog zijn, heeft het ministerie van binnenlandsche zaken de volgende richtsnoeren vastge steld Zelfs wanneer Japanners in eenig vijandelijk land slecht behandeld zouden worden is het plicht, zich van eiken vorm van represaille te onthouden. De burgers der vijandelijke landen worden niet al leen beschermd wat leven en eigendom betreft, doch worden ook vriendelijk en ordelijk behandeld. Zij mogen hun per soonlijke bezittingen meenemen, inkoopen doen en genieten alle vereischte verzor ging. Vrouwen, kinderen en ouden van dagen zijn niet geïnterneerd en kunnen in hun woningen blijven. De terugreis van de diplomaten kan om practische redenen vertraagd worden. Zooals bekend werd op 15 December 1940 die ranfcoelnieeringsregeUng voor gas en electriciteit afgekondigd. Aange zien de kolenpositie een opheffing van deze rantsoeneering niet toelaat, zal zij tot nader order op den huidigen voet worden voortgezet. Het was derhalve noodzakelijk mini- mumrantsoenen voor electriciteit voor verlichting en huishoudelijk verbruik voor het tweede rantsoeneeringsjaar vas4 te stellen. Deze mimmumra-ntsoenei wor den in de Nederlandsche Staat ourant van 16 December no. 245 als volgt ge publiceerd: a. Voor hen, wier meter, na het inwer kingtreden van de rantsoeneeringsre.r- ling op 15 December 1940, voor de eer <te maal werd opgenomen voor 16 Jan „ri 1941, in de zes opeenvolgende perioden van ongeveer 60 dagen resp 44, 33, 18, 18, 36 en 52 kwh. en b. Voor hen. voor wie die eerste meter- opneming plaats vond na 5 Januari 1941, resp. 38, 25, 16, 24. 46. en 52 kwh. Deze minimumrantsoenen moge: alle omstandigheden worden verbruikt, dus ook indien 75 pCt. van het verbruik in de basisperiode een geringer aantsl kwh. zou te zien geven. Voor el< ctrisch koken kan bovendien wederom een mi nimumrantsoen worden toegekend, d ongewijzigd op 150 kwh. per per ode - bepaald. Hoewel bovenvermelde mfriimw soenen, voor zoover het de eers'e perioden betreft, lager zijn dan c e het eerste rantsoenerin^sjaar, bete nen zij geen verscherping van de rant; neering, aangezien het rantsoene-.- percentage reeds op 1 Juli 1911 vu 100 pCt. tot 75 pCt. werd terugge De Japansche minister van marine, admiraal Sjimada, heeft gisteren in den Rijksdag een overzicht gegeven van de operaties van de Japansche weermacht tegen Hawaii, de eilanden Wake en Mid way, de Philippijnen en MaJakka. Het was voor Japan beslissend, zoo ver. klaarde Sjimada, om met verrassende aanvallen op alle fronten de souvereini- teit ter zee en in de lucht tot stand te brengen, hetgeen ook is gelukt. Bij het uitbreken van den oorlog vielen vroeg in den ochtend sterke Japansche vlooteen- heden Pearl Harbour aan, waar 8 slag schepen en andere zware eenheden ge concentreerd waren. Bij dezen aanval werden 3 slagschepen tot zinken ge bracht. 4 andere werden zwaar bescha digd. Bovendien werden 4 kruisers zwaar beschadigd. Voorts verklaarde Sji mada, dat waarschijnlijk bij Honoloeloe een vliegkampschip tot zinken is ge. bracht. Daarmede is, aldus Sjimada. de geveahtskracht van de Amerikaansche vloot in de Stille Zuidzee stukgeslagen. Bij gelijktijdige aanvallen op de eilanden Wake, Midway en Goeam zijn talrijke vliegtuigen vernield en is een mijnen legger tot zinken gebracht. Door deze operaties zijn alle strategische verbin dingen tusschen Hawaii en Oost-Azië verbroken. Op 10 December begon de landing op het eiland Goeam, dat op 12 December volledig is bezet. Daarbij kon een tank, boot buitgemaakt worden. Sjimada ver klaarde verder, dat met vrij groote stel ligheid kan worden aangenomen, dat een duikboot bij Païao tot zinken is ge bracht. De Japansche taal is een nieuw begrip rijker geworden, aldus de correspondent van de „Deutsche Allgem. Ztg.” te Tokio. En het zal wel niet lang duren of de ge heele wereld zal dit begrip in haar woor denschat hebben opgenomen. Want juist te vertalen is dit begrip, dit woord in geen enkele taal. Voor de eerste maal werd het officieel gebruikt in het marinebericht van 12 December j.l. Het betreft n.l. het woord jibakoe. De tekst van het marinebericht zou men kunnen vertalen met de woor den Negen vliegtuigen hebben zichzelf vernietigd. Maar daarmede is het woord jikaboe niet geheel juist weer gegeven. Men kkn het misschien het beste omschrij ven, door te zeggen dat negen piloten de offerdood met hun vliegtuigen kozen om -de bevolen opdracht volkomen ten uitvoer te brengen. Zij pleegden om zoo te zeg gen jikaboe. De negen piloten hebben dus hun tegenstanders eenvoudigweg geramd of zij hebben hun vliegtuigen met de bom men- of torpedolast rechtstreeks op de vijandelijke schepen aangestuurd en zijn op het dek er van geëxplodeerd Ook kan het zijn, dat de piloot, die jikpboe pleegt zich met zijn beschadigd toestel na een tegenstander te hebben geramd op een in serie op den bodem opgesteld aantal vijan delijke vliegtuigen stort om in zijn eigen vernietiging zooveel mogelijk vijandelijke- tegenstanders te betrekken. Het Keizerlijk Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat Japansche marinevaar- tuigen gisteren aanvallen hebben onder nomen op.Johnston en Baker Island in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan. Op beide eilanden werden de meeste vijandelijke defensieve stellingen verwoest. Volgens een mededeeling van het Ameri kaansche ministerie van marine, is ook het eiland Maoei, dat deel uitmaakt van de Hawaii-eilanden, door Japansche sche pen gebombardeerd. Omtrent de ontwikkeling der gevechten op het schiereiland Malakka heeft de woordvoerder van het Japansche leger medegedeeld, dat in het begin van de week een Britsche tankdivisie, welke in den strijd was geworpen tegen de in Zuid- waartsche richting oprukkende Japansche troepen, een zware nederlaag heeft ge leden. Het A.N.P. meldt uit Berlijn; De ver klaringen van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inauart, naar aanlei ding van den tienden verjaardag van de oprichting der Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland en de uiteenzet- beweging. politieke De minister van marine ging vervol gens in op de operaties bij en op Ma lakka. Hij verklaarde, dat tezelfdertijd groote operaties te land en in de lucht in het -_-nz 2'-"' met succes werden uitgevoerd. Op 8 December in den ochtend konden sterke legereenheden zonder eigen verliezen op Britsch Malakka aan land worden gezet, terwijl vliegtuigen reeds des nachts in en om Singapore vliegvelden en kazernes met het grootste succes aanvielen. Eveneens op 8 December begonnen zeer sterke luchtaanvallen op de vliegvelden van de Philippijnen, waarbij terstond 100 vliegtuigen werden vernield. Bij her haalde aanvallen in den loop van de volgende dagen werden Manilla en Ca- vita ernstig geteisterd. Op 10 December werden landingen verricht in het Noor den van het eiland Luzon, terwijl in het Zuiden de Japansche strijdkrachten op 12 December aan land gingen. Deze troepen rukken op. Met het verlies van 288 vlieg tuigen en een duikboot, zoo verklaarde de minister van marine verder, is het grootste deel van de’ Amerikaansche ge vechtskracht op de Philippijnen reedc ge broken. De aanvallen op Hongkong begonnen eveneens op 8 Decemberreeds op 10 December werd de Oostelijke haventoe gang door de Japansche troepen bereikt. Den 12en December werd een torpedo boot tot zinken gebracht en werden ka. nonneerbooten en bewapende koopvaar dijschepen van den tegenstander zwaar getroffen. In Sjanghai werd op 8 Decem. ber een Britsche kanonneerboot tot zin ken gebracht en een kanonneerboot van de Vereenigde Staten buit gemaakt. Resumeerend zeide Sjimada, dat de eerste dagen van den strijd in elk opzicht met succes zijn verloopen. Den lOen De cember leed de Britsche vloot in Azië zeer zware slagen door het tot zinken ™ePg?,n van het vlaggeschip „Prince of Wales en het slagschip „Repulse” en van een grooten torpedojager aan de Oostkust van Malakka. Japansche vlie gers en duikbooten ontdekten de Brit- sene eenheden den 10en December in den ochtend, vielen ze onmiddelhik aan en brachten ze tot zinken

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1