r HET GROOTE AVONTUUR Ik den Neder- van De gezinshulp landschen Volksdienst De distributiebonnen BINNENLAND I W i ill TTAAGSCHE COURANT Woensdag 17 Dec. 1941’— TWEEDE BLAD FEUILLETON Na tien jaren Kerstfeest nadert I DE EEN HEEFT VEEL DE ANDER NIETS De uitreiking van nieuwe distributiebescheiden GEEFT WINTERHULP VAN HET VELE IETS Eenige algemeene wenken Verhooging van den gedistiJleerd- v accijns met 30 Groot aantal huishoudelijke krachten zullen de huisvrouw bijstaan WlillF Een Duitsch winterland. Aan het Oostelijk front. Br., gebak 34 liter Melk 30 Nov. t.m. 27 Dec. 1941 de 10 Dec. t.m. 27 Dec. 1941 125 gram te secretaris van den direc- (Nadruk verboden' om. bij niet gebeurd, (WordtvevooMi t Duitsche koeriers te paard onderweg. (Weltbild-Polygoon) schap in Mittenwald. Atlantic-Holland) gram gram 100 100 Algemeene taak der sociale werksters gram gram gram gram Kaas Extra kaas Boter Boter m.red. VL, VI. w. Aardapp. Aardapp. Aardapp. Aardapp. het i vorm de BL, Br. Geb, Rijst Hav. of peuk Gort Verm., Maiz. Suiker Cacao Koffiesurr. Jam van ver- Dat na aan 48-4 48 48 48-A 48-B 49-A 49-B rants. rants. rants. rantsoen k.g. dat en is 4 ie, -te goede -x Mej. uiteraard slechts kunnen bestaan uit mi nimaal drie en maximaal zes lessen. Voorts zorgen de sociale werksters voor de inrichting en het beheer van kin dertehuizen en kinderbewaarplaatsen en de inrichting en het beheer van moeder- tehuizen en kindervacantieoorden. dan wat „men” zegt. In de komende we ken zal men bemerken, wat men aan de nieuwe kaarten heeft en dan zal blijken, dat er voor ongerustheid geen reden be staat en dat ons distributieapparaat het volle vertrouwen en dus aller medewer king verdient 1 rantsoen 250 250 250 100 4 4 4 1 11 4 k.g. Duitsche mijnenleggers en mijnenvegers varen uit om de bevelen posities in te nemen. We ktbild-Poly goon) tl50 Algem. 2e per. cacao 155 Algem. 156 Algem. 151 Lm. 154 Algem. F en G Rijst Algem. Algem. Algem. 161 162 163 157 Lm. 160 Algem. 167 Algem. Geldig t.m. 20 December 1941 47- A Melk I 48- A Melk I De Rijkscommissaris geeft geschenken aan Duitsche gewonde en zieke soldaten in de ziekenhuizen. Duitsche vrouwen als help sters van het „Sonderreferat Truppenbetreuung” bij het Rijks, commissariaat tijdens het inpakken van de geschenken. (Polygoon-Meyer) 5556 Boter 55—56 Vet N.B. Zeep op bon 164 Algem. van 1 tan. 31 December. De bijzondere taak der huis houdelijke krachten De taak der huishoudelijke krachten, ofwel hulpen in de huishouding, zal be staan uit: het zoo goed mogelijk uitvoe ren der instructies van de boven hen ge stelde sociale 'werksters, het verrichten van alle voorkomende werkzaamheden in de haar toegewezen huishouding en het nuttig bezighouden der kinderen, die niet worden ondergebracht in een kinderbe- waarplaats, kindertehuis of schoolgaande zijn. De sociale werksters hebben verder als algemeene taak o.m.: het uitvoeren van speciale opdrachten van haar buurt- schapshoofd of van den provincialen lei der van den N.V.D., het onderzoek naar behoeftigheid in die gevallen, waarin het wijk- of blokhoofd van den N.V.D. dit niet kan doen of waar dit onderzoek beter door een vrouwelijke kracht kan worden gedaan, het organiseeren van huishoude lijke hulp in de buurtschap, o.a. buren hulp, het Zoeken en organiseeren van vrij willige medewerksters en het onderhou den van een nauw contact met andere sociale instellingen. De ervaringen In den Haag Tenslotte schetste mej. Hamer haar er varingen der laatste maanden in den Haag. Met een corps van 30 betaalde ver pleegsters was een proef genomen, waar bij 400 gezinnen betrokken waren. Over het algemeen waren de betrokkenen enthousiast geweest over de verleende hulp en vooral over het feit, dat deze di rect na de aanvrage verleend was. Iri tal van gevallen bleek ook op eerdere hulp en voorlichting prijs te worden gesteld. In verscheidene gezinnen werd voor het eerst een sluitend budget bereikt, terwijl het huishoudgeld thans vopr nuttiger za ken werd besteed dan voorheen en voor al ook voedzamer levensmiddelen werden gekocht, hetgeen den kinderen weer ten kwam. Hamer besloot haar uiteenzetting met erop te wijzen, dat men zich dikwijls geen voorstelling kan maken van de om standigheden, waaronder sommige gezin nen leven. Wie daar iets meer van heeft gezien, geeft met gulle hand aan een in stelling, die al haar inkomsten besteedt aan ons volk. GIROSSS3 Te Wijdenes (West. Friesland) werd een boomgaard van ongeveer zeventig zware vruchtboomen geveild. Deze hoo rnen zullen gerooid worden, omdat ze te oud zijn. (Polygoon-Kuiper) Te Amsterdam, ’s-Gravenhage, Arnhem en Utrecht is onder auspi ciën van het Rijksbureau voor Textiel een modeschouw gehouden, waar de beste huizen uit Berlijn en Weenen hun nieuwste creaties lieten zien. Een tweetal mooie toiletten. (Polygoon-Nehrdich) In de periode van 10 tot en met 24 De cember worden weer nieuwe distributie bescheiden uitgereikt. Het is niet rverbo- dig er nogeens op te wijzen dat de kaar ten alleen mogen worden uitgereikt aan personen, die zijn opgenainen in het be volkingsregister van een gemeente, welke behoort tot den distributiekring van den dienst, welke de kaarten uitreikt. Aan deze bepaling wordt streng de hand ge houden, ook ten aanzien van forensen en handelsreizigers. Belanghebbenden dienen dus goed te lezen, wat door de plaatse lijke diensten hieromtrent wordt bekend gemaakt Voor schippers en voor inwo- nenden van inrichtingen met permanente bevolking wordt een uitzondering ge maakt. Zooals tot dusverre gebruikelijk, wordt eveneens een uitzondering gemaakt voor de toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid, uitgereikt door den plaatselijken distributiedienst van de ge meente, waar de betrokkene zijn arbeid verricht. Vanzelfsprekend worden hun an dere kaarten in de woongemeente uitge reikt. Veel formaliteiten komen bij de uit reiking niet te pas, Een ambtenaar kruist de stamkaarten af, een collega controleert of het in orde is en dan worden de kost bare kaarten en boekjes aan de gegadigden overhandigd, dat is alles. Neen, toch niet Dezen moeten nog even voor ontvangst teekenen. Maar eerst moeten zij zelf na gaan, of zij alles hebben ontvangen, Dit wordt weleens verzuimd, maar het is toch zeer gewenscht, want al wordt door de uitreikingsambtenaren een dubbele con trole uitgeoefend, het blijft altijd mogelijk dat er een abuis wordt begaan. Wie kaar ten afhaalt, moet dus van te voren goed nakijken, wat hij of zij moet ontvangen (desnoods even opschrijven) om onmid dellijk te kunnen nagaan of het klopt. Wie pas thuis ontdekt, dat er een kaart of een boekje mankeert, terwijl alles is afge kruist, kan immers niets bewijzen! Ook op weg naar huis is oppassen de bood schap! Wie distributiebescheiden door 10 December ingetrokken; op dien datum wordt de niehwe accijnsheffing van ƒ250 van kracht. Het besluit bevat vervolgens bepalingen omtrent de navordering en strafbepalin gen. Tegelijkertijd is in de Stct. een uitvoe ringsbeschikking opgenomen. de directeursvilla aangekomen, want Pietro had zijn werk goed gedaan. Hij had niet alleen gevraagd naar mijnheer Berteau, maar de geheele zaak lang en Kerstfeest nadert, het feest van de we dergeboorte van het licht, en wij hier in Holland zullen het vieren in onze huiska mers, genoeglijk en veilig, te midden' van onze familie. Maar ginds aan het Oost front staan de verdedigers van Europa's beschaving, ver verwijderd van den hui- selijken haard, zijn pok de gewonden Laat vooral voor deze laatsten het Kerst feest een feest van licht zijn De ambu lances zullen zeker hun beat doen en rachen inderdaad licht te brengen, maar uw steun kan daarbij niet gemist worden Denkt daarom in deze dagen aan de Ne- derlandsche ambulance. Stort uw bijdrage, iets meer dan kunt missen, op giro rekening.; 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. De huishoudelijke krachten Voor de uitvoering van bovenstaande dient de N.V.D. te beschikken over een groot aantal huishoudelijke krachten. Deze zijn te onderscheiden in betaalde so ciale werksters, vrijwillige sociale werk sters, betaalde hulpen in de huishouding en vrijwillige hulpen in de huishouding. De bijzondere taak der sociale werk sters zal o.m. bestaan in het opleiden van huishoudelijke krachten, het geven van adviezen aan huisvrouwen en huismoe ders en van cursussen in diverse onder- deelen der huishouding aan huisvrouwen en huismoeders. De cursussen zullen ganschen dag druk gehad en de twee tafelboys liepen rond met een wit schort voor. Er heerschte een stemming van de groote dagen: als er bijvoor beeld bezoek was van den directeur- generaal of van een der heeren van het bestuurscomité. Mevrouw Berteau had, na een laat sten inspectietocht, met dat negerper- soneel was men nooit gerust, een sier lijk avóndjaponpetje aangedaan en zat te wachten. Om den tijd te dooden, bla derde zij in een tijdschrift. Het verwon derde haar ten zeerste, dat de heeren er nog niet waren om half zeven. Zij hadden wel een afspraak gemaakt voor zeven uur, maar het sprak toch vanzelf, dat de mannen zouden beginnen met een bad te nemen, na een ganschen dag in het modderland te hebben rond- geloopen. Om half zeven waren zij er echter niet, om zeven uur ook niet en om half acht zat mevrouw nog altijd in het tijd schriftje te bladeren. Om acht uur begon mevrouw zich boos te maken, om half negen was ze echt boos. De kok kwam aan de deur van den salon kijken en zei, dat het zou misloopen met zjjn gebraad en dat de soep stond koud te worden. t Zet ze terug op bet vuur, kreeg hu tan antwoord. 4 In de Staatscourant van 9 dezer is opgenomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van Finan ciën tot wijziging van wetten betreffende den accijns op gedistilleerd en op hout- geest en tot wijziging van het tot de Ta- riefwet 1934 behoorend tarief Blijkens art. 1 worden de invoerrechten op alcoholhoudende of in alcohol verpakte goederen, genoemd in de posten onder de nrs. 3, 33, 44 en 102, verhoogd van ƒ3.15 op 3.55; van ƒ4.45 pp 5.05; van /5.60 op ƒ6.35; van ƒ447 op ƒ597 en van 560 op ƒ635. In bijzondere bepaling 5 op port no. 3 wordt 150 vervangen door 165; in bij zondere bepaling 2 op port no. 74 wordt 25 pCt. veryangen door 30 pCt. Hoofdstuk II art. 3 bevat de voornaam ste bepaling van dit besluit tot verhooging van den gedistilleerd accijns. Deze be draagt op het oogenblik /200, waarop tot 31 December 10 opcenten werden geheven. Deze opcentenheffing, die den accijns deed stijgen tot ƒ220, wordt met ingang van af te geven voor een heel rantsoen, di maal om technische redenen, worden voldaan. Kortere periode tusschen uitreikingen. Hef, C.D.K. heeft een open oog voor al lerlei onderdeden, maar alles kan niet ineens. Het streven is echter de bonnen zoo duidelijk mogelijk te maken en ver warring te voorkomen. Ook is het de bedoeling, op den duur te komen tot een kortere periode tusschen de uitreikingen. Dit heeft onder meer het voordeel, dat men bij verlies niet zoo zwaar gedu peerd is, als thans het geval is. Voor zwaren en zeer zwaren arbeid de termijn reeds teruggebracht tot weken, waardoor mutaties gemakkelijker zijn op te vangen. De zg. zelfverzorgers Tenslotte is er nog iets nieuws voor de zoogenaamde zelfverzorgers. Dit zijn de menschen. die een varken in huisslach- tmg hebben geslacht of eigen graan ge bruiken voor hun brood. Als deze hun bonkaarten afhalen, worden de bonnen voor de artikelen, waarvoor zij zelfver- zorger zijn, ingehouden zooals tot dus ver. In plaats van een ontvangstbewijs 'krijgen zij thans echter zegels, en wel 1 zegel per persoon voor een tijdvak van 4 weken. Een huisslachter b.v. met een gezin van 4 personen, ongeacht den leeftijd ontvangt in plaats van vleesch- bonnen, 4x3 zegels, daar de kaart gel dig is voor een tijdvak van twaalf we ken. Deze zegels moeten <je zelfverzor gers inleveren bij den, plaatselijken bu- reauhouder van den provincialen voedsel- commissaris. Dit geldt ook voor hen, die brood bakken of laten bakken uit eigen graan. 14 t.m. 20 December 1941 Brood Brood Vleesch 48 Vleesch w. Aard. Aard. 17 t.m. 27 December 1941 Aard. 111 k.g. Aard. ,4 k.g. eigen schuld verliest, kan geen andere krijgen, doch krijgt wel een procesverbaal wegens strafbare slordigheid in het be- heeren dezer waardepapieren. Overigens wordt het den menschen zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Het formaat der bonnen Zooals men bemerken zal, is het for maat der bonnen, met uitzondering van textiel- en wisselbonnen,»,thans gelijk aan dat van de vroegere algemeene kaart. Aan het bezwaar, dat sommige bonnen wél wat erg klein waren, is dus tegemoet ge komen. Verder staat op de bonnen voor brood, vleesch en melk, achter het num mer een a of een b, zooals men dit reeds voor aardappelen kende. Hierdoor kan men gemakkelijker zien, voor welke hoe veelheid een bepaalde bon geldig is. Een volwassene krijgt b.v. voor brood 4 bon nen a, die elk recht geven op 400 gram en 4 bonnen b, elk recht gevend op 50 gr. In totaal dus 1800 gram- Aan den wensch om voor boter en vet geen bonnen meer rantsoen doch voor lus 250 gram kon. dit-, nog niet Het gezin is een der voornaamste pij lers van den staat, zpodat het natuurlijk is, dat aan het gezin' de grootst mogelijke aandacht wordt besteed, opdat het zoo gezond en levenskrachtig mogelijk worde. Het is de Nederlandsche Volksdienst, die in dezen een belangrijke taak heeft te vervullen, immers, hij houdt zich bezig met de sociale verheffing van ons volk. Daarom is door den leider van derfNe- derlandschen Volksdienst een landelijke afdeeling Gezinshulp in het leven geroe pen, die ondef leiding staat van mejuf frouw M. M. C. Hamer. Men heeft met de verzorging van het gezin in de afge- loopen maanden ervaring opgedaan in den Haag en iri Amsterdam, waar plaatse lijke afdeelingen’ zijn gevestigd. De ge- I zinshulp zal tweeërlei zijn. Indien een huisvrouw door ziekte of door het genie ten van een vacantie in een der tehuizen van den N.V.D. of door andere oorzaken niet in staat is haar gezin te verzorgen, kan de N.V.D. een plaatsvervangster aan stellen. Daarnaast wordt de mogelijkheid geschapen theoretische en practische hulp te geven in den vorm van adviezen en diverse huishoudelijke cursussen. Het be hoort niet tot de zeldzaamheden, dat een vrouw wel den wil, maar niet de kennis en de ervaring bezit om de leiding van het huishouden te voeren. Zij komt niet uit met haar hdishoudgeld, doordat zij niet steeds met voldoende overleg te werk gaat, weet niet welke groenten een hoo- ge voedende waarde bezitten en hoe zij ze moet bereiden, zij kan niet naaien en verstellen, waardoor een onevenredig •hoog percentage van het loon of salaris gereserveerd moet worden voor kleeding, zij is niet op de hoogte met de elementai re beginselen van de babyverzorging, enz. enz. De N.V.D. stelt zich voor in derge lijke gevallen hulpen in de huishouding aan te stellen, die de huisvrouw bij staan, haar onderrichten en practische wenken verstrekken. Men is natuurlijk niet ge- dwwigen dergelijke hulp te aanvaarden. ITe heer H. Wijtenburg deelde op een persconferentie over dit onderwerp mede, dat de N.V.D. de adressen van gezinnen, waarin hulp noodig is, krijgt via -de blok-, Wijk- en buurtschapshoofden. Ook. kan een gezin natuurlijk zelf een aanvrage tot i hulp indienen. Opleiding en aanleg Alvorens een vrijwillige of betaalde so ciale dan wel huishoudelijke kracht door den N.V.D. in zijn dienst gesteld wordt, dient de betrokkene zich te onderwerpen aan een medische keuring, teneinde vast te- stellen of zij goed gezond is, geen ba cillendraagster van T.B.C. is of eenige an dere besmettelijke ziekte heeft. Ook wordt nagegaan of de betrokkene wel een onbesproken levenswandel heeft. De opleiding van sociale werksters heeft plaats op een school voor maat schappelijk werk of een daarmede gelijk te stellen inrichting. Echter komen ook in aanmerking diegenen, welke door haar aanleg geschikt lijken te zijn 'voor het sociale werk. Zij worden voor bepaalde sociale taken in den N.V.D. Opgeleid, zoo als b.v. in woninginrichting, voogdij, re- classeering, kinderrecht enz. Aan bovenstaande kan nog worden toe gevoegd, dat de N.V.D. een vijftal scho- lingsburchten in het leven zal roepen, waar alle medewerkers van N.V.®. en Winterhulp eenige dagen zullen door- brengen om een opleiding te ontvangen in het sociale werk van deze beide instel lingen. De scholingsburcht te Noord Hem- me (Fr.) draait reeds op volle kracht. Daar verschijnen naast eenvoudige wer- kers en werksters van den N.V.D. en de W.H.N. ook de plaatselijke hoofden de burgemeesters. Over de bereikte resulta ten van deze scholingsburchten is men vol lof. Waardepapier Zoo zijn er dus verschillende verande ringen. die naar men vertrouwen mag, in de practijk verbeteringen zullen blij ken. Het voornaamste is evenwel, dat de bescheiden den naam van waardepapier 4iog evenzeer verdienen als bij den aan lang van de distributie. Men heeft vol komen zekerheid, dat men de bonnen, die geldig worden verklaard ook werkelijk kan „verzilveren” enjnen weet thans vol doende bij ondervirraing, dat officieele aankondigingen meer geloof verdienen neel schee» Riefenberg belang in te boezemen. Het i§. vreemd, zei hij, met hoe weinig blanken u dat hier klaarspeelt Behalve uw secretaris, heb ik vandaag maar twee blanke opzichters ontmoet. scheidene ingenieurs werkzaam. Daarna hadden de twee mannen het over de globale goudproductie. Het was of Riefenberg duizelde, toen hij het ge tal hoorde uitspreken. Kijk maar eens even, lachte Ber teau. Hij haalde den sleutel van de brand kluis uit zijn zak. Op de witte schijf in de deur vormde hij een geheim woord. De sleutel knarste in het slot. Zooveel goud zult u nog wel nooit bij «kaar hebben gezien, zei hij en duwde de deur open. Gevolgd door Riefenberg, stapte hij naar binnen... Mevrouw Berteau had voor’n extra lekker avondmaal gezorgd. In de ruime, gezellige eetzaal stond de tafel Op 14 dezer was het 10 jaar geleden dat ir A. A. Mussert het nationaal- socialisme in Nederland vorm gaf en met de organisatie van de Nationaal Socialistische Beweging begon. Een kleine kern van medewerkers en volge lingen streden 10 jaar lang voor de toe komst van ons land en volk. Zij waren het, die de consequenties van hun leuzen durfden te aanvaarden. Zij verstonden het stand te houden in een strijd tegen, tegenstanders, die zelfs de gemeenste middelen niet te minderwaardig vonden om hun doel, de vernietiging van dezen dapperen troep strijders, te bereiken. En nu. na 10 jaren, is de toekomst van ons land verzekerd, nu zien de Neder landsche nationaal socialisten hun trouw aan hun land en volk beloond. Nederland zal een eigen plaats innemen in het' nieuwe Europa. Landgenoot, nu na tien jaren wordt u gevraagd: wat deed gij, waar stond gij al dien tijd? Hebt gij een aandeel gehad in den strijd of moet u bekennnen dat het die ^pderen waren, die voor uw toekomst zorgden? Maar indien dit zoo is, dan zult u als man van eer Uw fout erkennen en de gelegenheid om te toonen, dat u niets minder bent dan die anderen, met beide handen aangrijpen De keuze is niet moeilijk, want ook nu gingen zij u voor, die anderen Met duizenden rukken zij reeds op tegen het bolsjewisme, zie hier uw 4aak en tevens uw duren plicht, daar in het Oosten wordt de toekomst van Europa en dus ook van ons vaderland veilig gesteld; daar wordt de aartsvijand vernietigd, daar behoort u mede te hel pen. Neem'dus uw plaats in, meldt u aan bij het Vrijwilligers Legioen Nederland, Koninginnegracht 22 te den Haag. 24) Hij was den directeur in diens kan toor gevolgd en stond bij het venster, tnet het gelaat naar buiten gekeerd. Hij keek naar het eenzame pleintje zich voor het gebouw uitstrek! Scheen ernstig na te denken. Ziezoo, klonk het achter hem, dat is In orde. Beslist keerde de journalist zich - Mag ik u nog een paar vragen Stellen? vroeg hij aan den directeur Zooveel ge maar wilt, werd hem geantwoord, als gij er denkt, dat mijn vrouw ons Uur verwacht. Riefenberg ging zitten en haalde zijn schrijfboek te voorschijn. De directeur dicteerde hem de namen van de ver- schillende goudvelden en vroeg zich af, feestelijk gedekt. De kristallen glazen hno VOOr j lang een dergelijke irilich- glinsterden op het sneeuw-blanke tafel- -de lezers van een dagblad laken, waarop enkele kleurige bloemen wen neoOtaz. Qgfc tjflt gebezigde peeso- wren gestaooH. De kok had bet den maar aan om zeven En de teur? Die heeft geen telefoon, zei Pietro. Mevrouw dacht even na en vroeg toen aansluiting met mijnheer Dubois, was de hoogstgeplaatste ingenieur haar man. Hij kwaft persoonlijk de telefoon. Het spfijt me vreeselijk, zei hij, maar ik heb Berteau vandaag niet ge zien. Ik weet, dat hij vanmorgen met den journalist naar de posten van Wa les! is vertrokken en dat hij morgen naar mijn afdeeling moest komen. Samen bespraken zij het geval. Gek toch, hoorde mijnheer Dubois de directeursvrouw zeggen met een snik in de stem. Hij lachte. Maar mevrouwtje, blijf alstublieft kalm. U kunt ervan overtuigd zijn, dat die twee mannen ergens zitten te pra ten. Misschien bij Legrand. (Legrand was een der meest bedreven prospec- teurs van de mijnen). Maak u niet on gerust, Ik zal dadelyk overal laten op bellen door Pietro. Goed, mijnheer, riep Pietro, die het gesprek had afgeluisterd. E» Pietro belde naar minheer Le- grand en naar al wie een telefoon be- uiteengezet, zat, maar^rtean en de journalist ble- Ze is al tot op de helft ingekookt, weerlegde hij lakoniek. De klok sloeg negen uur... en toen begon mevrouw zich ongerust te maken. Al laten de mannen op het gebied van stiptheid tegenover' hun vrouw veel te wenschen over, zij was niet gewoon door mijnheer Berteau zoo over het hoofd te worden gezien. Ja, nu was ze er toch zenuwachtig bij geworden. In de eetzaal was ruimte genoeg en daar lipp ze heen en weer naast de feestelijk gedekte tafel. Tenslotte werd de toestand onhoud baar en zij greep de telefoon. Zij haak te af en voerde eerst een praatje met Pietro. Pietro was de negerkierk, die te Mongbwaloe het ambt van telefonist uitoefende. ■u HaUo, Pietro? Ja, mevrouw Berteau, antwoordde Pietro, want hij kende de stem van de directeursvrouw, zooals trouwens al de stemmen van de personen, die bij het kleine netje waren aangesloten. Luister eens. hebt gij niet gehoord, of de directeur telefonisch een afspraak heeft gemaakt met iemand? Dat is stellig niet gebeurd, mevrouw. I Bel dan even het kantoor op. Het kantoor werd opgebeld, maar er 1 k.g. 50 gram 250 gram 500 gram Het was reeds over half elf, toen mevrouw met een kreet opsprong en naar de barza liep, waar zij het ge rucht van een auto had meenen te hoo- ren. Er was inderdaad een auto, maar een auto, waaruit Dubois, Legrand en de secretaris van haar man met be zorgde gezichten stapten. De geschiedenis was onbegrijpelijk geworden. De secretaris deed nog eens uitvoerig zijn verhaal: hoe hij namelijk omstreeks half zes afscheid had geno men van zijn meester en den journalist De drie mannen waren nu samen naar het kantoor gaan kijken. Er lagen eindjes sigaretten in een aschbakje op het bureau. De zonnehelmen van den directeur en den journalist hingen aan - den kapstok. Voor de barza stond de auto van Berteau, maar die van den journalist was verdwenen. De nachtwa ker had reeds om zeven uur niemand meer in het kantoor gezien. Ondertusschep waren nog andere auto's met Mongbwaloebewoners voor de directeursvilla aangekomen, Uit de bevroren beek wordt het water voor de veldkeuken gehaald. (P.K. Fenske-Hoffmann)

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5