naar I „Van de aanvalsoperaties den stellingenoorlog” No. 18061. 1941. met Duitschland De den strijd in de Sovjet-Unie De verliezen de Amerikaansche van de luchtmacht marine en VERDUISTEREN Verlaging der tarieven voor brieven en briefkaarten in het verkeer Een deskundige beschouwing over Tojo over de beheersching van de zee Donderdag 18 December. geworpen zwaar Amerikanen verloren Met Duitschland Laatste reserves van de Sovjets in den strijd voor een vrij Nederland Vijf slagschepen tot zinken gebracht; 3 zwaar beschadigd Duitsche binnenland- sche tarieven als standaard 450 vliegtuigen Bolsjewistische aanvallen afgeslagen Welke landen aan Japan den oorlog verklaarden DE DRANG NAAR DE VERTE graden de van MALAKKA VAN BIRMA AF GESNEDEN; PENANG BEDREIGD Britsche kruiser Dunedin” tot zinken gebracht Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Duitsche legerleiding zal het tijdstip de hervatting der operaties bepalen t Door de successen op Philippijnen en Goeam is de omsingelingsring tegen Japan vernietigd Het Duitsche Jachtwapen in actie Wijziging in de Nederlandsche van gewicht HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIISN: PRIJS DEZER COURANT: DOKTERS: Voor 'g-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20 «onder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd Intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prljzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct noodige frontcorrecties en verkortingen volgens de plannen ten uitvoer worden gelegd van Ernst Tusschen Duitschland bijzondere posttarieven van een de Het A.N.P. meldt uit Stockholm: Vol gens den Londenschen berichtendienst is Malakka van Birma afgesneden en „de toestand op Malakka voor de Britten de laatste dagen slechter geworden”. De Japanners bevinden zich thans op ongeveer 10 mijlen ten Noorden van Pe nang en vormen een ernstige bedreiging voor deze stad. Domei meldt uit Bangkok, dat het radio station te Penang sedert Maandag zwijgt. Men vermoedt, dat het door de hevige Ja- pansche luchtaanvallen verwoest is. De Engelsche berichtendienst deelt ver der mede, dat de Japanners op Noord- Malakka een-mans tanks gebruiken. Hongkong brandt Het van de buitenwereld afgesneden Hongkong is na een aanhoudende beschie ting door de Japanners in vlammen ge- geworpen, huid, zoo meldde gisteravond het Japan- waarbij ook een station werd veroverd, sche persagentschap Domei uit Kauloen. Luitenant-generaal Bernecker gesneuveld Eenige dagen na de verovering Charkof heeft luitenant-generaal Bernecker. artilleriecommandant van een legercorps, den heldendood gevonden. De wagen van den generaal reed bij het op rukken tegen de stad op een mijn, die tot ontploffing kwam en den comman dant doodde. Van 1—6 regels ƒ1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent bulten de stad volgens posttarlet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Japanners gebruikten speciaal type duikbooten In het officieele rapport wordt medege deeld, dat de Japansche marine bij de operaties rondom Hawaii een „speciaal type” van duikbooten gebruikte, die diep in Pearl Harbour zijin binnenge drongen, en daar minstens een slagschip van de Arizona-klasse tot zinken gebracht en aan de vijandelijke schepen nog an dere zware verliezen berokkend hebben. Uit deze mededeeling blijkt dat deze bewegingen volkomen volgens van tevoren opgestelde plannen worden ten uitvoer gelegd. Ook het doel dezer bewegingen blijkt hieruit. Ieder woord heeft beteekenis. Daar, waar de frontlijn voor de voor ons liggende phase van den verdedigingsstrijd minder geschikt blijkt, wordt zij naar achteren verlegd. Prestigequesties spelen voor onze oorlogvoering geen rol. De stellingenoorlog geldt slechts voor de wintermaanden, in overeen stemming met de woorden van den Führer. Het zit den Nederlanders in het bloed ever de grenzen van hun land weg te trekken, den vreemde in, om daar te arbeiden en zich een bestaan te schep pen. Zij zijn getrokken naar verre Azia tische gebieden, waar zij op onze In dische eilanden de ruggen der vulka nen hebben beklommen, het oerbosch gekapt en de tropische wouden hebben herschapen in vruchtbare ondernemin gen. Zij zijn gegaan naar China, naar Chili, naar het voormalige Siam, waar I zij groote havenwerken hebben aange legd, naar Brazilië en Argentinië, naar Zuid-Afrika en Frankrijk, waar zij zich in den landbouw ’n bestaan hebben ver zekerd. Maar de meesten trokken toch weg naar onze overzeesche gewesten, waar zij zijn ontgroeid aan de verhou dingen van het klein-vaderlandsch niveau. In al deze duizenden landgenooten leefde sterk „de drang naar de verte” en er woelde vermoedelijk ook wat meer energie in hen dan bij de meesten diergenen, die zich rustig voelden in ’t Procrustes-bed der engste vaderland- sche verhoudingen. Hoe staat het echter thans met dezen „drang naar de verte?” De gebeurtenissen na Mei 1940 hebben dezen drang eerder gestimuleerd dan dat zij hem hebben verzwakt en dit on danks het feit, dat de vaderlandsche verhoudingen zich in dien zin verbe terd hebben, dat het door deze trekkers meest gehate element der geestelijke versplintering er goeddeels uit verdwe nen is. De oorlogsomstandigheden heb ben echter ook tot gevolg gehad, dat een groot deel van de wereld, waarop vroeger de trek der ondernemende jon ge Nederlanders was gericht, thans voor hen gesloten, in ieder geval on bereikbaar is. Het succes der Duitsche wapens in het Oosten heeft echter in dit opzicht nieuwe perspectieven geopend. De Duit sche Weermacht heeft daar uitgebreide en vruchtbare gebieden ontsloten, waar van een doelmatige exploitatie van groot belang is voor alle volken van het Europeesche continent. Zij die „de drang naar de verte” in zich voelen, kunnen ook nu aan dit ver langen toegeven. De vruchtbare streken der Oekraïne wachten op goede werk krachten, die leiding kunnen geven bij het openleggen van uitgestrekte terrei nen, die tot groote welvaart mede door hün arbeid kunnen geraken ten bate van het geheele Europeesche continent. Het boerenbedrijf in het Oostland kan Nederlandsche werkers gebruiken. Er zijn, zooals bekend, reeds verscheidene Nederlandsche mannen naar Oostland getrokken, die daar als leiders in de nieuwe landbouwbedrijven optreden, als leiders, bedrijfsleiders en anderzins, herhalen wij, omdat bij velen de in druk is gewekt, dat zij er als „koelies”, als gewone landarbeiders heengetrok ken zijn, hetgeen niet het geval is. „De drang naar de verte” is nu op Oostland gericht. Hun, die dezen drang in zich voelen, is het om ’t even, waar heen zij trekken, als zij er maar wer ken kunnen en zich een bestaan kunnen scheppen, waarin zij levensvreugde vin den, dat is de beste vorm van voldoe ning welke men van zijn persoonlijken arbeid deelachtig worden kan. Zij die vroeger overzee trokken, vonden deze satisfactie. De Nederlandsche Oostlan- ders zullen, gehoor gevend aan hun drang naar de verte, geen andere on dervinding opdoen. De vlootafdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier heeft bekend gemaakt dat een door de Japansche marine ook met behulp van luchtopnamen inge steld onderzoek thans de verwoesting heeft bevestigd van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan en van de op Hawaii gestationneerde Amerikaansche luchtmacht. Tevens wordt medegedeeld, dat de Amerikaansche marine en lucht macht in den-Stillen Oceaan de volgende postbesturen Nederland is over verliezen heeft geleden: 1. Vijf slagschepen tot zinken ge- een van de Call- van de de Utah-klasse Te Londen is officieel medegedeeld, dat de Britsche lichte kruiser „Dunedin” die 4850 ton mat, op den Atlantischen Oceaan getorpedeerd en gezonken is. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550319; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 De Philippynen In den sector der Philippijnen concen treerden de luchtstrijdkrachten van het Japansche leger en de marine met succes hun pogingen op het vernielen van de vijandelijke luchtmacht, waardoor reeds 3 dagen na het begin van den oorlog de landing van Japansche troepen allereerst op Noord-Luzon en 2 dagen later ook op Zuid-Luzon mogelijk werd Beide troepen rukken thans in een tangbeweging op in de richting van Manilla en breken over al door de vijandelijke verdedigingslinies heen om het eiland te bezetten, dat de Amerikanen vroeger in hun grootspraak niet te veroveren noemden. (Zie verder le blad, pao 2.) Wie zich voor oogen houdt, van welk een beteekenis een snel, veilig en goed koop internationaal postverkeer voor het geestelijke en economische leven van het individu en van de volkeren is, zal deze overeenkomst, die tevens een voorberei ding vormt tot de nieuwe ordening van Europa, slechts kunnen toejuichen, temeer daar de totstandkoming daarvan op den grondslag van volledige vrijwilligheid is bereikt. De nieuwe tarieven, die tegenover de oude regeling een aanzienlijke verlichting beteekenen, zijn als volgt vastgesteld: Voor brieven naar Duitschland, het pro tectoraat Bohemen en Moravië en het Gou- vernement-Generaal: tot 20 gr. 10 cents, boven 20 gr tot 250 gr. 20 cents, boven 250 gr. tot 500 gr. 30 cents, boven 500 gr- tot 1000 gr. 50 cents. Zoo b.v. kost een brief van 240 gr. voortaan slechts 20 cents tegen 95 cents volgens het oude tarief. Duitschland heeft in het verkeer met Nederland de Duitsche binnenlandsche tarieven. Voor brieven van meer dan 1000 gr. tot 2000 gr. gelden voor- loopig nog de tarieven van de bestaande wereldpostunie. Het tarief voor briefkaarten in het ver keer met Duitschland en de bovengenoem de gebieden wordt van 7) tot 5 cents, van de briefkaarten met betaald antwoord van 15 tot 10 cents verlaagd. In het verkeer DuitschlandNederland gelden de binnen, landsche Duitsche briefkaart-tarieven. Wegens deze tariefsverlagingen voor brieven en briefkaarten wordt het thans geldende speciale tarief voor dezelfde poststukken in het grensverkeer met Duitschland (d.w.z. in het verkeer tus schen de grensplaatsen, die niet meer dan 30 k.m. van elkaar verwijderd liggen) opgeheven. In dit verkeer gelden nu ook de bovenvermelde tarieven. Voor drukwerk, offertes, monsters zon der waarde, gemengde zendingen en pak jes naar Duitschland worden voorloopig nog de Nederlandsche tarieven van de wereldpostunie gebruikt, terwijl in om gekeerde richting de Duitsche binnen landsche tarieven gelden. Voor couranten en tijdschriften, die rechtstreeks door de uitgevers of hun vertegenwoordigers ver zonden worden, voorts voor boeken, bro chures, muziek en landkaarten, die, af- gerien van hetgeen" op den omslag en op de schutbladen is gedrukt In het geheel geen aankondigingen en aanbiedingen be vatten, gelden de binnenlandsche druk werktarieven, voor zoover deze lager zijn dan de tarieven van de wereldpostunie. Binnen afzienbaren tijd kunnen nieuwe vereenvoudigingen verwacht worden. Ter verduidelijking en aanvulling van het legerbericht van gisteren schrijft majoor Otto Mossdorf in de „Deutsche Allgem. Ztg.” o.a. het volgende: Het legerbericht brengt de belangrijke mededeeling, dat in het kader van den overgang uit de aanvalsoperaties tot den stellingenoorlog van de wintermaanden in verschillende sectoren van het front de De troepen maken slechts achterwaart- sche bewegingen op de punten die de leiding daarvoor heeft bepaald. Dit alles gebeurt dusdanig dat het initiatief ge heel aan onze zijde blijft, zooals het tijdens de aanvalsoperaties van den zomer en herfst steeds in onze handen heeft gelegen. De Duitsche legerleiding bepaalt slechts de tijdelijke stopzetting der operaties; zij zal ook hun hervatting bepalen ,Op groote uitgestrektheden van de frontlijn vinden nog slechts plaatselijke krijgsverrichtingen plaats. Dagelijks wordt het Duitsche volk door de propa- gandacompagnieën er van overtuigd, dat nog steeds dezelfde strijdbaarheid en onversaagdheid bij de Duitsche troepen bestaat, die in den zomer kenmerkend - zijn geweest voor den Duitschen aanval.” „Het vaderlapd, aldus eindigt majoor Mossdorf zijn beschouwing, mag geen oogenblik vergeten dat, ook in dezen wintertijd, de offers van het volk slechts gering te noemen zijn in vergelijking met die van de strijdende troepen.” De Japansche verliezen De Japansche verliezen worden in het rapport van het opperbevel vermeld met 29 vliegtuigen. Bovendien wordt meege deeld. dat 5 „speciale” duikbooten na deelneming aan den slag van 8 December niet zijn teruggekeerd. Het rapport wijst er verder op, dat bij dit historische treffen geen Japansche bo ven water varende strijdkrachten wer den beschadigd of verloren zijn gegaan. Het vijandelijke vliegtuigmoederschip, dat op 8 December gerapporteerd werd als tot zinken gebracht, is vermoedelijk weggesleept. Naar het Japansche marinebureau me dedeelt, heeft de Japansche vloot giste ren op een niet nader aangeduide plek 3 vijandelijke duikbooten tot zinken ge bracht. De Japansche marine heeft tij dens den strijd een torpedojager verlo ren. Het D.N.B, meldt uit Tokio: Daar als ge. volg van het uitbreken van den oorlog tus schen Japan eenerzijds en de Vereenigde Staten en Engeland anderzijds de Japan sche betrekkingen ook met talrijke andere landen een verandering hebben ondergaan, is den woordvoerder der regeering giste ren verzocht een algemeene verklaring af te leggen. J Op grond van officieele en andere be trouwbare inlichtingen, die te Tokio zijn ontvangen, hebben, volgens den woord voerder, onderstaande landen aan Japan den oorlog verklaard: de Vereenigde Sta ten Groot-Brittannië, Nederland, Neder- landsch-Indië, Canada, Australië Costa Rica, Panama en Haiti. Volgens opgave van den woordvoerder zou Japan ook met de volgende landen in oorlog kunnen zijn, hoewel dit nog niet definitief en duidelijk vaststaat: Guatemala, Honduras, Salvador, Nicaragua. Cuba, alsmede met de Domini- caansche republiek. Met Mexico, Egypte, België en Griekenland zijn de diplomatieke betrekkingen verbroken. Wat betreft Co- lumbië en Ecuador is de kwestie nog niet opgehelderd, terwijl de betrekkingen met Brazilië, Bolivia, Venezula, Paraguay, Uru. guay, Peru, Argentinië en Chili officieel geen verandering hebben ondergaan. Deze acht landen beschouwen zich tegenover de Vereeru de Staten als niet-oorlogvoerend. v. 5.27 uur nam. tot 9.47 uur v.m. Maan: 18 Dec. onder 6.10 uur nam. 19 Dec. op 10.15 uur v.m. onder 7.14 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tussctter 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsledsn de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 De bezetting ter sterkte van 300 man nam de vlucht in Oostelijke richting; een bolsjewistisch bataljon, dat een tegen aanval trachtte te ondernemen, werd teruggeslagen. Talrijke Duitsche gevechts vliegtuigen ondersteunen de krijgsope raties van het leger in de andere sectoren van het Oostelijke front door veelvuldige acties tegen bewegende en vaste doelen. Verscheidene plaatsen met sterke be zetting werden met bommen aangevallen. Bolsjewistische colonnes werden uiteen gedreven. Tot nu toe wordt de vernieti ging gerapporteerd van ongeveer 100 vrachtauto’s, 2 batterij stellingen en eenige locomotieven In den sector van een Oost-Pruisisch regiment infanterie zijn Dinsdag hevige gevechten van man tegen man geleverd. Bolsjewieken vielen ondanks de zeer zware verliezen, die zij reeds door den Duitschen afweer hadden geleden, de stellingen van dit regiment in het Noor delijke deel van het front verscheidene malen aan. Bij een dezer aanvallen ge lukte het den vijand door zijn infanterie op meedoogenlooze wijze in den strijd te werpen door het Duitsche afweervuur heen te komen en de voorste Duitsche stellingen binnen te dringen. Daar wer den de bolsjewieken echter in bloedige gevechten van man tegen man vernietigd. Van het Finsche front In het Finsche legerbericht van giste ren wordt medegedeeld, dat de vijand langs het geheele front van de Swir tal rijke aanvallen heeft ondernomen, die echter alle zijn afgeslagen. Bij deze ge vechten heeft de vijand gisteren ruim 1000 man verloren. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front heeft de vijand mislukte aanvalspogingen onder nomen, waarbij hij verscheidene honder den mannen verloor. Ook in een Noorde lijken sector ondernam de vijand een aanval, die echter met groote verliezen voor hem werd afgeslagen. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben het bombarde ment van de Moermansklijn voortgezet en voltreffers geplaatst op rails en trei nen. de en overeenkomst in het wederzijdsche verkeer aangegaan, welke op 1 Jan. 1942 in werking treedt en waarvan de meest kenmerkende factor is de invoering van de Duitsche graden van gewicht en de binnenlandsche tarieven In het wederzijdsche verkeer tusschen beide staten. De Führer ontving Mussert. De Leider der N.S.B. werd tezamen met den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister Dr. Seyss Inquart, en Commissaris.Generaal Schmidt door den Führer ont vangen. Tegenwoordig waren ook de Rijksminister en Chef van de Rijkskanselarij Dr. Lammers en de leider van de Partijkanselarij, Rijksleider Bormann. De Führer begroet Mussert; links Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart, rechts Rijksminister Dr. Lammers. (Hoffmann) Door de gevechten van den laatsten tijd, die zware verliezen hebben opgele verd, verzwakt en door den slechten toestand der wegen gehinderd heeft de vijand in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front Dinsdag zijn aanvallen slechts op 2 plaatsen met vrij sterke strijdkrachten herhaald. Overdag sloegen de Duitsche troepen een aanval van ongeveer 10 bolsjewisti sche bataljons af. Bij het vallen van de duisternis stortte een plaatselijke aanval van een vijandelijk regiment op een heuvelachtig terrein in het Duitsche af weer vuur ineen. In een sector van een vrij groote Duitsche eenheid werden de bolsjewisten uit 3 plaatsen De bekende Duitsche militaire des kundige, luitenant-kolonel Seldan, schrijft in de „Völkischer Beobachter” over het onderwerp „Van de aanvals operaties naar den stellingenoorlog” het volgende: Evenals de oorlog in de woestijn, is ook de oorlog in het Oosten afhankelijk van bijzondere omstandigheden van het klimaat. Het Duitsche leger nestelt zich in stellingen, die het niet alleen tegen de ongunstige weergsteldheid, doch ook tegen vijandelijke invloeden moeten be schermen. Deze door het seizoen voor geschreven frontwijziging veronderstelt uiteraard, dat bepaalde ver in het vijan delijke gebied vooruitgeschoven aanvals- wiggen worden achteruitgeschoven. Een dergelijke wijziging van frontlijn is even goed onderhevig aan de geboden van de strategie als tevoren de aanvalsoperaties. De overwegingen van de Duitsche leger leiding zijn niet gelijk die van het Brit sche opperbevel of van het bolsjewisti sche leger door prestigebehoeften voor-- geschreven. De Duitsche veldtocht tegen de Sovjet unie streeft 3 doeleinden na: 1. De ver nietiging der bolsjewistische strijdmacht. 2. De vernietiging van de voornaamste bewapeningscentra. 3. De bescherming van die gebieden, die het Europeesche conti nent noodig heeft om bestand te zijn tegen de blokkade. Na 4 maanden oorlog zijn deze voorwaarden grootendeels ver vuld. De voltoeing van deze taak kan door de klimaatsomstandigheden van het jaargetijde wel vertraagd, maar nooit in twijfel getrokken worden. Men zou in dit verband nog een vierde, een politiek doel kunnen noemen: de ver nietiging van den bolsjewistischen staat als groote mogendheid en wereldmogend- heid. Ook dit doel is reeds thans ver wezenlijkt op een wijze, die niemand, die de kracht van de Sovjet-Unie kent, op 22 Juni gedroomd had. Het uitbreken van den oorlog in Oost- Azië toont aan, dat de Sovjet-Unie als factor van de wereldpolitiek reeds is uit gespeeld. Het Siberische leger, d.w.z. de laat ste militaire reserve van de Sovjet- Unie, staat thans in West-Rusland, of vertrekt derwaarts. Niemand, die de toestanden op het Oostelijk oorlogs- tooneel kan beoordeelen, zal er aan twijfelen, dat na de winterpauze deze Siberische divisies hetzelfde lot zullen ondergaan als het Duitsche leger in het Oosten tevoren had doen ondergaan aan de hoofdmacht van den vijand in de vernietigende slagen bij Bialystok en Minsk, bij Smolensk, in de Westelijke Oekraine, bij Gomel, bij Welikijeloeki, bij Kief, bij Brjansk Wjasma Britsche zeestrijdkrachten, die aan de Zuidelijke punt van Malakka geconcen treerd waren. Na verbitterde gevechten, bezetten de Japansche troepen het vlieg veld ter plaatse en maakten zoodoende het landen van versterkingen mogelijk die op het oogenblik bezig zijn den hardnek kige» Britschen tegenstand te breken, hoewel de terreingesteldheid gunstig is voor de verdediging. De Japansche troe pen, die met succes op het Maleische schiereiland oprukken, hebben op 12 De cember een Britsche gemechaniseerde di visie ontmeet, die na een zwaar gevecht totaal vernietigd werd. Intusschen was het de Japansche lucht macht gelukt, in weerwil van den vijan- delijken luchtafweer het Britsche lucht steunpunt te bezetten. Tot en met Zondag heeft de Japansche luchtmacht 133 Brit sche vliegtuigen, neergeschoten of ver-, nield. waardoor de Britsche luchtmacht op het Maleische schiereiland een doodelij- ken slag heeft gekregen. Verovering van Singapore zal nog lang duren Desniettemin zal de volledige verove ring van Singapore nog langen tijd du ren en wel als gevolg van de sinds jaren uitgegeven bedragen voor de versterking van het belangrijkste Britsche steunpunt in Ocst-Azië en met het oog op het zeer moeilijke terrein, dat vrijwel uitsluitend uit oerwoud bestaat over een afstand van ongeveer 700 k.m. In den frontsector Thailand zijn de Ja pansche troepen na het sluiten van de Ja- pansch-Thailandsche overeenkomst, waar bij het recht van doortocht werd verleend in de baai van Thailand aan land gegaan, terwijl andere Japansche strijdkrachten, die langs de Westelijke grens van Fransch-Indo-China waren geconcentreerd den vreedzamen opmarsch begonnen naar Bangkok, waar het Thailandsche volk den Japanschen troepen een hartelijke ont vangst bereidde. 4 De Japansche minister-president Tojo heeft gisteren in zijn kwaliteit van mi nister van oorlog in den Rijksdag een overzicht gegeven over den militairen toestand en hierbij o.a. het volgende ver klaard: „Met het oog op het feit, dat de Japansche operaties zich over een reus achtig gebied uitstrekken, waarvan het Oostelijke déél van den Stillen Oceaan het centrum vormt, was de beheer-' sching van de zee direct bij het begin der krijgsoperatids een onvermijdelijke noodzaak. Gelukkig is het het leger en de marine gelukt hun verrassingsaanvallen te ondernemen in de nauwste samenwer king en zoodoende gunstige voorwaar den te scheppen voor nieuwe operaties. Dank zij deze successen in het begin kon het leger op talrijke plaatsen met schit terende successen landingen ondernemen. De landingen op Malakka In den sector van Malakka had Enge land na langdurige agitatorische voor bereidende werkzaamheden een politieken druk op Thailand uitgeoefend en over schreed tenslotte Zondagnacht onder de bescherming der duisternis de Thailand sche grens Daarop landden het Japan sche leger en de marine Maandagoch tend vroeg op enkele plaatsen van het Maleische schiereiland, met het oog op de bracht, waaronder fornia-klasse, een van de Mary- lanchklasse, een van de Arizona- klasse, een van de Utah-klasse en een van een niet geïdentificeerde klasse. Bovendien werden 2 zware kruisers en een tankboot tot zinken gebracht 2. Amerikaansche oorlogsbodems, die zoo zwaar beschadigd zijn, dat zij niet meer gerepareerd kunnen worden: een slagschip van de California-klasse. een van de Maryland-klasse, en een van de Nevada-klasse, bovendien 2 lichte kruisers en 2 torpedojagers. 3. Amerikaansche oorlogsbodems die wel hevig maar niet zoo ernstig be schadigd werden als de hiervoorge- noemde: een slagschip van de Neva da-klasse en 4 schepen van de B- klasse. 4. De Amerikaansche vliegtuigverlie- zen bedragen 450 machines, die door machine&eweervuur en door uitge broken brancton vemieftigd werden. 14 Vliegtuigen werden in luchtge vechten neergehaald, talrijke andere machines werden vernield. Bovendien werden 16 hangars In brand gescho ten en 2 andere hangars door bom men ernstig beschadigd. Deze bijzondere overeenkomst staat niet op zich zelf. Daaraan- is reeds voorafge gaan een overeenkomst tusschen Duitsch land en Italië van 8 October van dit jaar, die op dezelfde beginselen berust. Verdragen met andere landen zijn reeds gesloten, b.v. met Finland, en nog meer van deze overeenkomsten zijn in voor bereiding. Duitschland staat op het standpunt, dat er tusschen de binnenlandsche tarieven en de tarieven in het Europeesche ver keer voortaan geen verschil meer moet bestaan. Het sluiten van al deze bijzon dere verdragen moet den grondslag vor men voor een algemeene Europeesche postunie. Met deze postunie wordt het oude ideaal van een eenheidsporto in het Europeesch verkeer tot werkelijkheid. De invoering van een dergelijk een heidsporto lag. zooals bekend, reeds in het voornemen van den Duitschen her vormer op postgebied, von Stephan, toen hij in 1868 het plan opvatte voor een wereldpostunie, die was ingericht naar het voorbeeld van de Duitsch-Oostenrijk- sche postunie van 6 April 1850 en 17 postgeoieden tot een geheel vereenigde. Inderdaad bepaalde dan ook de over eenkomst van Bern, welke in Septem berOctober 1874 gesloten werd, in ar tikel 1, dat het geheele gebied der in dit verdrag verbonden staten een enkel post gebied vormt, waarin de vrijheid van het vervoer gewaarborgd wordt.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1