HET GROOTE AVONTUUR en Wijziging eindexamen gymnasia hoogere burgerscholen in 1942 I I 11 De distributiebonnen STADSNIEUWS a i1 rn i ïk-ISr HA'AGSCHE COURANT Donderdag 18 Dec. 1941 TWEEDE BLAD in FEUILLETON DE PRIJZENPOLITIEK IN NEDERLAND Winterhulpwerk in H k-g. Wat wel en wat niet zal worden gevraagd Staatsexamen en [Wordt vervolgd} 5 V 5 V 5 i 5 V 5 V gaan. Boventü»4«üten Wy iola» Gymnasium De kinderpostzegels - '.<««<««««««««««««««««««««<«««cc: Wet Duitschland voor vrij Nederland f I in de Aan het front bij Moskou. onbeschadigd buitge- Een Bk Br„ gebak 3} liter Melk 125 gram dezer op- (Nadruk verboden» EEN ONTSTELLEND BERICHT 25) maakte bolsjewistische tank. (Wettbild-Polygocm) 100 100 gram gram Kaas Extra kaas Aardapp. Aardapp. gram gram gram gram van den arbitrage, van Suriname Neder- Curacao. 48-4 48 48 brengen. Binnenkort zullen dan ook na dere voorschriften verschijnen ten aan zien van den administratieplicht Na de pauze was er gelegenheid tot bet stellen van vragen. 49-A 49-B VI., VI.w. Aardapp. Aardapp. Boter Boter m.red. gram gram gram BL, Br, GeK Rijst Hav. of pee*. Gort Verm, si .t ft Zk A ft ZX z* A A A ft A ft A ft i A A A in ge- mr. Suiker Cacao Koffiesurr, Jam Het vijandelijlce 55 1 rantsoen 250 250 250 100 van de brandkluis. Het opbergen van het goud vroeg tijd. De secretaris stond met de te wachten, terwijl Dubois het Geldig t.m. 20 December 1941 47- A Melk I 48- A Melk I De bekenjft kampioen-schaatsenrijder Dolf van der Scheer promoveerde te Wageningen. Na met gunstig ge volg zijn proefschrift „Over mastitis veroorzakende streptococcen” verde digd te hebben, wordt Dr. Ir. A. F. v. d. Scheer geluk gewenscht door den rector.magnificus van de Rijks- landbouwhoogeschool Prof. Ir. M. F. Visser. Polygoon-Soger^ 1 k.g. 50 250 500 tal van zooals Zij streden voor Engeland. Gevangeif genomen Zuid-Afrikaansche negers, die na den slag in Lybië naar het gevangenenkamp worden gebracht. (P.K. Zwilling-Hoffmann) vrouw nemen den stroom van telegrammen en geluk wen schen door. (Pol.-Noske) maal te gaan £bruiken, zei Dubois, dan zal iku alles uitvoerig vertellen. Goed, antwoordde de onderdirec teur en overhandigde hem den sleutel spellends in de lucht hing. Mevrouw Berteau zat meer dood dan levend in een zetel. Om zes uur gilde de sirene van de fabriek door de stilte. De heer Dubois, bij afwezigheid van den titelvoerenden directeur, verzamelde de mannen in een hoek van de barza en zei fluiste-. over een auto beschikken, op zoek zul-4 rend De ondergang van de „Ark Royal”. Dit fotografisch docu ment, ontleend aan het Engelsche blad de „Times”, toont het langzaam zinkende Britsche vliegkampschip van 22.6Ö0 ton, nadat het door twee Duitsche onderzeebooten in het Westelijke deel van de Middellandsche Zee was getorpedeerd. Een deel van de bemanning werd door een langszij gekomen torpedo jager overgenomen en in Gibraltar aan land gezet. Met .zware slagzij over stuurboord verdween het trotsche oorlogsschip golven. (Hoffmann) Met Berteau zijn natuurlijk de sleutels van de brandkluis verdwenen en ik zie, dat er zoo juist goud is aangekomen. De andere sleutel bevindt zich in Nizi. In orde, werd hem geantwoord, wij zullen ervoor zorgen. Tegen den middag kwamen de com missaris van politie en de onderdirec teur te Mongbwaloe aan. Zij begaven zich dadelijk naar’het kantoor. Ik stel voor, bij mij het mjddag- In de Staatscourant van Woensdag 17 December is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming, waarbij het volgen de wordt bepaald: Het programma voor het eindexamen der gymnasia en het daarmede ge lijkgestelde examen vermeld in artikel 12 der Hooger-Onderwijswet, zal in 1942 niet omvatten de volgende onderwerpen: 1. Voor de A-leerlingen: Voor de ge schiedenis: een uitvoerig overzicht van de vaderlandsche geschiedenis van 1795 1813 en van de algemeene geschiedenis van 17891848; van deze tijdvakken zullen alleen ’de hoofdzaken worden gevraagd. Voor de stelkunde: de graphische voor stelling van gebroken functies, de on eigelijke machten en de reststelling. Voor de meetkunde: de afleiding der formules voor oppervlakten en inhouden van den bol en zijn deelen. 2. Voor de B-leerlingen: Voor de stel kunde: de samengestelde interestrekening. Voor de natuurkunde: de mechanica en de geluidsleer, voor zoover deze niet bij de andere hoofdstukken der natuurkunde ter sprake komen, en de geometrische op tica. .Voor de scheikunde: uit de anorga nische scheikunde de metalen, voor zoo ver deze niet bij de andere hoofdstukken der scheikunde ter sprake komen, en voorts ’de technische bereidingswijze van lichte metalen, ijzer, ammoniak, soda, zwavelzuur, watergas, lichtgas, aardolie producten, zeep en suiker. Voor de natuurlijke histope: de mor phologic der plant, de gewervelde dieren en de protozoën. Kennis van het men- schelijk lichaam wordt wel gevraagd. De hierboven genoemde onderwerpen, waarover niet zal worden gevfaagd, vervallen voor den cursus 1941-1942 uit het algemeen leerplan van de zes de klasse der openbare gymnasia. Alle dagen om 1 uur, werd de mid- daguitgavw gesloten van het groote dag blad „Het 'Wereldnieuws", waaraan Riefenberg was verbonden. Van het middaguur af heerschte in de kantoren van het blad steeds een zenuwachtige drukte. De redactiesecretaris ontving de telegrammen, spoedbestellingen en de berichten van het „Internationaal persagentschap”, welke onverpoosd uit alle hoeken van het land en de wereld toestroomden. Het kwam er in die oogenblikken op aan, een vlugge, oor deelkundige schifting te doen en de be langrijkste zaken over te maken aan de redacteuren, die belast waren met het persklaar maken van de berichtgeving. Loopjongens renden van de redactie naar de zetterij, waar de zetmachines dag en nacht ratelden. Op de handzette- VERVOER EN ONTVANGSTEN H.TM De totale ontvangsten (reizigers en di versen) der N V. Gem. Bedrijf H.T.M. hebben bedragen over de maand Novem ber 1941 625.192.lij (v.j. ƒ425.404.98). Vervoerd werden in November 1941 6.924.765 (v.j. 4.561.023) reizigers. Van 1 Januari af bedroegen de ont vangsten 6.131.459.25J (vorig jaar 5.145.303.75J); het aantal reizigers 66.711.766 (v.j. 55.947.468). 14 rants, i rants, i rants. I rantsoen II k.g. 17 t.m. 27 December 1941 Aard.ill k.g. Aard. 14 k.g. Op 22 en 23 December a.s. zal de groote Ker stcollecte van „Winterhulp” worden gehouden. Voor deze bijzondere collecte zijn te Gennep hond erdduizenden Kersthan^ertjes vervaardigd, welke op beide dagen ten bate van het goede doel zullen worden verkocht. Tw^e foto’s van de fabricage dezer attributen, welke aan vele handen werk gaf. (Paz Holland-Lenarts) handwerk, en nu reeds komen aanvragen voor houtd*aaiwerk, schalen, schotels, eierdopjes, bonbon. doozen, rookstellen, schemerlampen, sier- doosjes en'z. binnen. De heer Smeets is bezig een serie modellen te ontwerpen, waarbij ook aan de huisindustrie ruime werkgelegenheid wordt toebedeeld, spe ciaal wat betreft snijden, kleuren en lakken. Het initiatief en enthousiasme om het handwerk weer te organiseeren en het te behouden voor verder verval, kan niet anders dan worden toegejuicht. Het handwerk is de sleutel der welvaart, zoo luidt een der geschilderde spreuken. Moge met dien sleutel inderdaad de poort worden geopend, welke toegang'geeft tot een behoorlijke verdienste voor den wer kenden mensch en zijn gezin. Als dit wordt bereikt, dan heeft Winterhulp Ne derland hiervoor den grondslag gelegd. In een Duitsche batterijsteUing voor Moskou. verzet is gebroken. Het geschut wordt opgelegd. (Weltbild-Polygoon) A»»»>»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»J#J 34 cent1*serte Dc Centrale Propaganda Commissie voor de Weldadigheidszegels schrijft ons 34 losse centen zijn voor u toch geen gemis. U wilt immers gaarne helpen? Ja, dat weten we, gewis,. Kinderpostzegels te koopen geeft u vreugde, want bedenkt, dat u door zoon heel klein offer kinderen gezondheid schenkt. mede de moord werd bedreven, lag naast het lijk. Van den journalist viel geen spoor te vinden. In het directeurshuis op den heuvel stond de feesttafel nog even rijkelijk gedekt. Alleen dé bloemen waren ver welkt. LeZing van mr. H. C. Schokker In een drukbezochte bijeenkomst Diligentia van het sociaal-economische nootschap NederlandEuropa heeft H, C. Schokker, gemachtigde voor de prij zen, een, lezing gehouden over het onderwerp„De prijzenpolitiek in Ne derland”. Mr. Schokker behandelde de richting van de prijspolitiek de richt lijnen, die gevolgd worden bij de aanvra gen tot prijsverhooging en enkele bepa lingen van het prijsvormingsbesluit. Het gaat er bij de prijspolitiek om zooveel mo gelijk te voorkomen, dat aan de volks kracht afbreuk wordt gedaan, waarbij échter gelet moet worden op de belangen van de zakenwereld. Iedere ^verbruiker moet de goederen, waarop hij recht heeft kunnen koopen zonder dat de bedrijven met een negatief economisch resultaat werken.. Naarmate echter het volksinko- men afneemt, zullen offers van het zaken leven worden gevraagd. Spr. gaf als zijn indruk, dat tot heden nog niet zoodanige offers waren gevraagd, dat het bedrijfs leven in gevaar is gekomen. De resulta ten van het bedrijfsleven zijn in de eerste helft van dit jaar nog niet slecht geweest. Wel zijn er verschillende belangrijke on derdeden, die min of meer in ernstige moeilijkheden zijn geraakt. Vooral de verbruikers met een smalle beurs dreigen door zekere prijsstijgingen in het gedrang te komen, zoodat voor de sociaal achtergestelden een correctie op de loonen heeft plaats gehad, omdat zij niet volledig hun aandeel in het volksin- komen incasseerden. Als zijn algemeenen indruk gaf spreker te kennen, dat er geen onredelijke eischen aan het bedrijfsleven gesteld zijn. De verscherping van de prijspolitiek, welke'tot uiting komt in het prijsvormingsbesluit heeft geleid tot een aantal richtiijnen, die gedeeltelijk nog in _u_ --t de prijsverhoogingen. Bij de behandeling 30 Nov. Lm. 27 Dee. 1941 150 Algem. 2e per. cacao 155 Algem. 156 Algem. 151 Lm. 154 Algem. F en G Rijst 161 Algem. 162 Algem. 163 Algem. 157 tm. 160 Algem. 167 Algem. 10 Dec. t.m. 27 Dec. 1941 55—56 Boter 55—56 Vet N.B. Zeep op bon 164 Algem. van 1 t.m. 31 December. weinig schaal slot deed werken. Terwijl hij de deur opende, zei hij nog hoofdschuddend: Wat een vreemd geval toch, men zou bijna... Verder geraakte hij niet. Hij slaakte een gil en deinsde achteruit. De aanwe zigen sprongen naar de kluis en spar den met ontzetting naar het lijk van Berteau, dat op den grond lag met een aureool van goudschilïers rood hef roodbebloede hoofd. - - - - 'De zware, gietijzeren kroes, waar- ry ging het al even zenuwachtig toe: onder het waakzaam oog van een paar redacteuren, werden de gezette artike len en berichten door de arbeiders in de metalen vormen gerangschikt. Zoo- dra de drukproeven verbeterd binnen kwamen en de correcties .waren uitge voerd, gleden de vormen onder een hy draulische pers en de matrijzen ver huisden op een drafje naar de gieterij in het onderhuis. In ruime, hooge zalen stónden daar de indrukwekkende rota tiepersen te wachten. Het kon dien dag ongeveer 20 minu ten vóór 1 uur zijn, toen een loopjongen den redactiesecretaris een bericht over handigde, dat per verreschrijver van het „Internationaal persagentschap" was ontvangen. De korte tekst luidde als volgt: „Wahenia (Kongo), 29 October. De „journalist P. Riefenberg, verbonden „aan het dagblad „Het Wereldnieuws”, „heeft tijdens een bezpek aan de goud- „mijnen van Loepoeta den directeur „van den sector Mongbwaloe vermoord „en is op de vlucht gegaan met een „hoeveelheid goud, ter waarde van vijf „millioen francs. Vooralsnog is men er „niet in geslaagd, het spoor v« den „misdadiger te vinden.” Hoogere burgerscholen B 2. Voor de hoogere burgerscholen B: Voor de reken- en stelkunde: Eenvoudi ge beginselen der differentiaal- en inte graalrekening. De functie y (ax qua- draat bx c) (px quadraat qx f). Herhaling en uitbreiding van het getalbegrip^ Voor de meetkunde: meetkundige be handeling van de eenvoudigste eigen schappen van parabool, ellips en hyper bool. De beschrijvende meetkunde. Voor de mechanica: de plaatsbepaling van het zwaartepunt. De verticale cirkel beweging. Vervaardiging van houten Winterhulp, insignes opent perspectieven tot herstel van het handwerk Over het doel van Winterhulp Neder land behoeven we in dit bestek niet veel te zeggen. Dat is voldoende bekend I leniging van nood voor dé minst draag. krachtigen en meest behoeftigen in ons land. Daarnaast poogt Winterhulp op het terrein van werkverruiming arbeid en brood te verschaffen aan talrijke arbei ders. In dit opzicht is W.H.N. met het plaatsen van de opdracht tot vervaardi ging van IJ millioen Winterhulp-insignes in Smeets’ vereenigde werkplaatsen voor Kunst en Ambacht te Gennep volkomen geslaagd. Immers met het plaatsen dezer opdracht sloeg W.H.N. drie vliegen in één klap Op de eerste plaats werd een goed insigne verkregen, karakteristiek hand werk, ten tweede een groot aantal men. schen vond gedurende een half jaar werk en bijverdienste en ten derde het Gennepsche houtdraaierswerk is nagenoeg gered, daar de draaiers weer vast werk vinden in het maken van goede ge. bruiks- en siervoorwerpen, waarvoor door radio, film en pers belangstelling -is ge.- wekt, zoodat afzetgebied is gevonden. In de frissche gezellige werkplaats, waar wandschilderingen zijn aange bracht van oud-Gennep, een ouden Gen- nepschen draaier en een arbeider, die met vrouw en kind na volbrachte dag taak onder de zonnebloemen in zijn tuin zit, wordt de laatste hand gelegd aan de uitvoering der opdfacht. Hoe komt nu het karakteristieke insigne tot stand Ze worden stuk voor stuk rrtet de hand gedraaid uit de ruwe schijfjes iepen, en kersenhout, waarvan in totaal voor deze opdracht 45 m3 is verwerkt. Daarna worden ze gedraaid en na het draaien wordt in den rand een gaatje geboord, waar het rood-zijden koordje door moet. Vijf verschillende figuurtjes worden er op gebrand, waarna ze worden gekleurd met penseel in twee kleuren. Hierbij werd de huisindustrie te Gennep vol ledig ingeschakeld. Het doel, dat bij W.H.N. dus- mede voorzat n.l. werkver ruiming werd bereikt, wat moge blijken uit de navolgende cijfers. Het werk werd begonnen met 2 draaiers, 6 werklieden en 3 jongensdit aantal groeide in de volgende maanden tot resp. 33, 50, 58 en 60 man vast personeel. Voor het kleu ren, lakken en rijgen werd in circa 100 gezinnen met ruim 373 man enkele maanden gewerkt, terwijl aan loonen een bedrag van circa 25.000 werd uitbe taald. Het voornaamste resultaat dracht ligt echter in l_ dat hieruit de hergeboorte kan voort vloeien van het handwerk en de volks, kunst, waarmede het, getuige het rap port van den heer Smeets aan den volks kundige, prof. Jan de Vries uit Leiden, niet rooskleurig gesteld is. Lage loonen. weinig goede opdrachten, overstropming van de markt door het f smaakverwildering,' kortom gebrek aan werkelijke cultuur, waren oorzaak, dat jonge krachten zich niet meer voelden aangetrokkén tot het ambacht Daardoor kenden we een kwijnend en stervend handwerk in Gennep, dat van oudsher een centrum van houtbewerking is ge weest. zOok in dit opzicht, heeft deze opdracht wellicht een ommekèer gebracht. Door radio, film en pers wordt alom een levendige belangstelling gewekt voor het Voor de staathuishoudkunde en de sta tistiek: waarde- en prijsleer; historisch overzicht van de voornaamste sociaal- economische stelsels en hervormingsplan nen. Voor de aardrijkskunde: de beginselen der natuurkundige aardrijkskunde, be halve voor zoover de kennis daarvan noodzakelijk is bij de behandeling van Nederland, Nederlandsch-Indië, Suriname en Curacao. Behandeling van het sociaal- economische leven, zooals net zich open baart in voortbrenging, verdeeling en verbruik der voornaamste goederen. En kele onderwerpen uit de volkenkunde van de overzeesche gewesten. Voor de geschiedenis: de vaderlandsche geschiedenis van 1789 tot 1813. De alge meene geschiedenis van 1789 tot 1848. Bijzondere onderwerpen uit de economi sche geschiedenis van Nederland en de voornaamste Europeesche staten tot 1648 voor zoover de kennis daarvan niet noodr zakelijk is in verband met warmte en electriciteit. Voor de scheikunde: uit de anorgani sche scheikunde de metalen, voor zoover deze niet bij andere hoofdstukken der scheikunde ter sprake komen, en voorts de technische bereidingswijze van lichte metalen, ijzer, ammoniak, soda, zwavel zuur, watergas, lichtgas, aardolieproduc ten, zeep en suiker. Voor de natuurlijke historie: het ge noemde onder 3. en.5. van het eindexa menprogramma Voor de staathuishoudkunde: Beginselen der waarde- en prijsleer. Voor de aardrijkskunde: de natuurkun dige aardrijkskunde, behalve voor zoover de kennis daarvan noodzakelijk is bij de behandeling van Nederland, landsch-Indië, Suriname en Hoofdstukken uit de algemeene land- en volkenkunde. Voor de geschiedenis: de vaderlandsche geschiedenis van 1789 tot 1813 en de al gemeene geschiedenis van 1789 tot 1848. De bovengenoemde onderwerpen, waarover niet zal worden gevraagd, vervallen voor den cursus 1941-1942 uit het algemeen leerplan voor de vijfde klasse der openbare hoogere- burgerscholen A en B. moet aan het werk. Ik zal me verder met deze angstwekkende verdwijning bezig houden. En -die morgen was zonnig en warm als de vorige dag en in de afdeelingen van Mongbwaloe werd er gewerkt en gezwoegd, alsof er niets was gebeurd. Het eenige verschil was, dat mevrouw Berteau in het bed lag te rillen van koorts en dat Dubois in den directoria- len zetel zat. Sedert een half uur ongeveer was hij in telefonische verbinding met den hoofdpost van Nizi en sprak met den onderdirecteur-generaal, bij afwezigheid van Benoit. Het was een vreeselijk ge val. Hij had zijn plicht gedaan en deed nu het eenige, wat hij voorloopig nog kon doen: Nizi waarschuwen. Het be sluit was, dat dadelijk een politiecom missaris en de onderdirecteur-generaal naar Mongbwaloe zouden komen. Ver der zou een auto in razende vaart naar Wahenia vertrekken, om Benoit te waarschuwen. Juist toen Dubois de telefoon wou op hangen, verscheen de secretaris in de deuropening en toonde hem een bus met goud, terwijl hij fluisterde: De sleutelsl Hallo, hallo riep de ingenieur in JMÜJQ& uCCTflKU. hét Jfr tyd. Icufxeun den hoorn. Ik vergat iets te zeggen- Hoogere burgerscholen A Het programma voor de eindexamens der openbare hoogere burgerscholen en der ingevolge de middelbaar-onderwijswet aangewezen bijzondere hoogere burger scholen, zal in 1942 niet omvatten de volgende onderwerpen: 1. Voor de hoogere burgerscholen A: Voor de handels wetenschappen: a. Bedrijfshuishotidkunde en boekhou den: enkel boekhouden; balansen en ver lies- en winstrekeningen van levens- en schadeverzekeringsmaatschappijen en van transportondernemingen; zelfstandige ad ministratie van pensioen- en ondersteu ningsfondsen; filiaalboekhouding; kame- raalstijl. b. Organisatie en techniek handel en handelsrekenen: winstverdeeling, termijnhandel. c. Recht van het maatschappelijk ver keer: kennis ,van de merkenwet en de handelsnaamwet; belastingwetgeving. Dinsdagavond werd in den Stadsschouwburg te Den Haag in verband met de Mozart-herdenking een uitvoering gegeven van „Die Entführung aus dem Serail”, De Rijkscoipmissaris, zijn vrouw en eenige autoriteiten woonden de voorstelling bij. Derde van links Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart, eerste van links Mevr. Seyss Inquart, geheel rechts Gen. Komm. Dr. H. Fischböck. (Stapf-Mol) 14 tm. 20 December 1941 Brood Brood Vleesch 48 Vleeschw. 48-A Aard. 48-B Aard. Nu de Duitsche legers Europa’s groot- ,sten vüand ternederleggen, blijkt eens temeer en overduidelijk, dat het Duitsche volk het recht toekomt, het Nieuwe Euro pa te leiden. Het is dan ook een ontzag gelijke taak, welke Adolf Hitler wacht namelijk Europa eendrachtig te maken, opdat het zijn taak in de wereld zal kun nen vervullen en een nieuwe orde schep pen, welke zal steunen op de erkenning van de jonge levenskrachtige volken. Onder die jonge volken neemt ons volk, dat de Nederlanden bewoont «eu eerste plaats in. Want het volk der Nederlan den is geen klein volk. In het verleden hebben wij talloéze bewijzen geleverd van onze grootheid te land en ter zee. Onze scheppingsdurf gedurende de bloei tijdperken van onze beschaving mani festeert zich nog op den huidigen dag in grootsche kathedralen en torens, in prachtige monumenten, in oude gilde- huizen, in stijlvolle patriciërswoningen, in wonderwerken van schilderkunst en van literatuur. En wat een geweldenaars waren onze zeehelden, die onzen erfvijand Engeland, herhaaldelijk bevochten en.versloegen! Ons volk kan zich echter steeds ont plooien, wanneer het vrij en zelfstandig kan leven Vrij naar binnen, dat wil zeg gen: bevrijd van de dictatuu^ der geld macht en van de knechtschap aan net Jo dendom en in het gewaarborgd bezit van zekere vrijheden, waarvan de vrijheid van godsdienst de voornaamste is. Vrij en zelfstandig, dat is: geleid door een sterk van de geldmacht onafhankelijk staats gezag, dat in handen is van bekwame, deskundige en edele Nederlandsche staatslieden. Vrij ‘en zelfstandig naar bui ten: dus een vrije, Nederlandsche Staat, geleid door Nederlandsche Staatslieden, een vrij volk in een eigen Rijk. Slechts dan zullen wij waarachtig vrij en zelf- de*UVmoge*iïjkheid, standig kunnen zjjn, wanneer in Neder- land de Nationaal Socialistische Orde zal zijn gevestigd. Onder Mussert’s leiding zal Nederland als vrije en zelfstandige Staat staan in den Germaanschen Staten bond en een belangrijk element vormen in het nieuwe Europa. overstrooming De grootste Germaansche levensruimte fabriekspröduct zal ons opnieuw en beter dan vroeger ooit - het geval was, gelegenheid bieden onze gaven en kunde en kracht en grootheid te ontplooien. Indien wij onze bestemming slechts willen zien en dèn wil hebben, onze scheppende krachten te verzamelen en te richten, zullen wij ons eigen volk tot ongekende bloeikracht .brengen. Zoo zien wij de^lockomst. Dat doel is zware strijd waard. Daarom strijden thans reeds» vele duizenden Nederlanders aan het Oostfront met Duitschland voor vrij Ne derland. A. B. ders met lantaarns uitzenden naar de goudvelden in den omtrek. Even later snorden auto’s in alle richtingen door het eenzame Mongbwa loe en het licht van de stallantaarns beefde langs smalle brousseweggetjes. Het hoofdkwartier was teg huize van den directeur gevestigd en een paar dames waren mevrouw Berteau gezel schap komen houden. Van 1 uur af begonnen de speurders tprug te komen en naar gelang de eene na den andere, moedeloos met het hoofd schuddend, de barza kwam opgestapt, groeide de onrust. Er werd niét meer gesproken, er werden geen plannen meer gemaakt. Iedereen zweeg en vlei de de aanwezigen met de hoop, dat de nog afwezigen met goed nieuws zouden komen opdagen. Bij het aanbreken van den dag was ’■■‘1 onheil- Het werd op de breede barza een ver ward heen en weer gepraat en de arme tnevrouw Berteau was bleek als een lijk geworden. Mijnheer Dubois vroeg eindelijk of iedereen wou zwijgen. Dat was zijn goed recht, want hij voerde in den post het gezag, na den titeldragenden direc teur. Mijne heeren, sprak hij, wij iedereen overtuigd, dat er iets moeten kalm blijven. De zaak lijkt in gewikkeld te zijn en mijns inziens is ze heel eenvoudig. De directeur en de journalist zijn met die andere auto nog even een luchtje gaan scheppen. Z< hebben vermoedelijk ergens een défect gekregen. Zou dit niet het waarschijn lijkst zjjn? Ik stel voor, dat allen, die I prijsvormingsbesluit heeft geleid tot Voor de natuurkunde: licht en geluid, ontwikkeling zijn, ten aanzien van \nr Ironnic /Arsawnror» Bij (IC 1 hiervan stelde mr. Schokker twee prae- missen. Ten eerste, dat het voor het be drijfsleven nu geen tijd is om zich in de prijzen te dekken tegen bijzondere, door de huidige omstandigheden veroorzaakte risico’s, omdat het geheele volk die thans loopt. Ten tweede, ‘.dat deze tijd geen tijd is om extra winsten te maken. In het kort ging spreker na,welke factoren bij de prijscalculatie eed rol mogen spelen. De kosten van de onderbezetting komen voor rekening van den ondernemer, zoolang de liquiditeitspositie van hem niet in het ge vaar komt. Is dat wel het geval, dan kan daarin voorzien worden. Deze gevallen zijn tot heden echter zeer sporadisch geweest. In het algemeen kan wordén gezegd, dat de prijzen zoodanig kunnen zijn, dat een winst (rente, overwinst) van 6 pCt. ge maakt kan worden. Tenslotte behandelde spr. eenige voor- schrifteir van het prijsvormingsbesluit. Deze voorschriften zijn noodig voor de prijsvorming, voor een gemakkelijke con trole en om ontduikingen te voorkomen. Het prijsaanduidingsbesluit heeft om. tot voordeel, dat de detaillist en de verbrui ker thans weten waaraan iij zich te hou den hebben. De administratieplicht legt wel een zekeren last op den ondernemer- maar aan den anderen kant kan er veel noodelooze controle door voorkomen wor den. Spr, zegde toe zich er op toe te leg gen meer systeem in de controle te Gisteren - werd Jan Sluyters 60 jaar. De schil der en zijn w t

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5