Japanners op Hongkong geland De Engelsche overval op Portugeesch koloniaal bezit 1941 Vrijdag 19 December. No. 18062. DE NIEUWE BONNEN bon 57 Extra boter op Het Duitsche Oostfront Toestand Malakka op gedurende den winter zeer ernstig aan Sterke druk op Penang houdt Met Duitschland voor een vrij Nederland VERDUISTEREN Invoering van den zinken stuiver DE KERST- COLLECTE VAN WINTERHULP 11 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Besluit heden in werking getreden Engeland en Thailand Portugeesche Landdag bijeengeroepen De aanval op Pearl Harbour „een aardige jachtpartij” De Amerikaansche commando- wisseling v. 527 uur nam. tot 9.47 uur v.m. Helft van het eiland in Japansche handen HET JAPANSCHE HOOFDKWAR TIER OVER HET VERLOOP VAN DE OPERATIES HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Volgens (Zie verder le blad, pag. 2.), Oostelijke te Berlijn Actie ingeleid door propagan distische phrases V.P.B.-correspondent toe- Het het de de is De een keerzijde de gearceerd veld. Deze couraht verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There, siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 et. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Voor de week van Zondag 21 tot Za> terdag 27 December zijn de gebruike lijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren melk en aardappelen ver krijgbaar op de bonnen 49 van de daar voor bestemde kaarten. Voorts maakt de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij bekend, dat de met ,,57” genum merde bonnen van de boterkaart en van de vetkaart gedurende het tijdvak van Maandag 22 December a.s. tot en met Za terdag 31 Januari a.s. recht zullen geven op het reeds aangekondigde extra rantsoen boter ter gelegenheid van de feestdagen. Elk van deze met „57” genummerde bon nen geeft recht op het koopen van 125 gr. boter. Op de hierboven genoemde bonnen van de vetkaart zal de gebruikelijke re ductie worden verleend van 22| cent per 250 gram boter. Het koopen op bon 57 is reeds toegestaan op morgen Zaterdag 20 December. Behalve het extra rantsoen zullen nader bekend te maken bonnen recht geven op het koopen van het gebruikelijke rantsoen boter, dat, zooals bekend met ingang van 28 De cember a.s. zal worden verhoogd. In verband met de bevoorrading van den handel kan het voorkomen, dat men het extra-rantsoen niet reeds bij het begin van den geldigheidsduur van bon „57” zal kun nen koopen. Vandaar, dat bon 57 geldig blijft tot en met 31 Januari 1942. Hierdoor is ieder in de gelegenheid het extra rant soen te betrekken. In de Nederlandsche Staatscourant van heden is opgenomen een besluit van den secretaris-igeneraal van het departement van Financiën tot invoering van den ziru ken stuiver. Hierbij worden verschillende artikelen van de muntwet 1901 gewijzigd en aangevuld, waarbij de stuiver in zink wordt ingevoerd. Bepaald wordt onder andere, dat niemand verplicht is stui vers tot een hooger bedrag dan van een gulden aan te nemen. Omtrent den beel denaar van den zinken stuiver wordt het volgende bepaald: Op de voorzijde in een vierkant het zonnesymbool en de Saksi sche paardenkoppen, waaronder op band „Nederland”; op de waarde.aanduiding 5 c. op ter weerszijden golven en korenaren, be nevens het jaartal en het muntteeken. De stukken hebben den vorm van een vier kant; de hoekpunten zijn afgerond. Het besluit treedt heden in werking. In het Lagerhuis heeft de onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, Law, verklaard, dat te Londen nog geen vol ledige bijzonderheden bekend zijn van het verdrag, waaraan Japan het recht ont leent, troepen door Thailandsch gebied te zenden. Indien dit verdrag, aldus Law, voorziet in eenige samenwerking tusschen Japansche en Thailandsche strijdkrachten, zou de Britsche regeering Thailand als vijand behandelen. Met andere belang hebbende regeeringen zullen besprekin gen over deze aangelegenheid worden ge houden. Intusschen zal Thailand op eco nomisch gebied worden beschouwd als door den vijand bezet land. Naar de bladen te Lissabon melden, al dus het D.N.B., heeft de Portugeesche regeering tegen hedenmiddag 5 uur den Landdag bijeengeroepen in een buitenge wone zitting voor het aanhooren van een belangrijke regeeringsverklaring over de bezetting van Portugeesch Timor door Australische troepen. Naar uit een offlcieele mededeeling der kanselarij van den minister-president van Portugal blijkt, heeft de ministerraad zich Woensdag bezig gehouden met „gebeurtenissen welke”, zooals in de mededeeling gezegd wordt, „zich in de kolonie Timor hebben afgespeeld”. De ministerraad is in afwachting, zoo wordt verder in de mededeeling verklaard, van nadere bijzonderheden, ten einde het land te kunnen inlichten over den toestand en over het standpunt van de regeering. Deze offlcieele mededeeling is door de Portugeesche bladen zonder redactioneel commentaar gepubliceerd. De beweerde bezetting van de Portugeesche bezitting Macae in Oost-Azië door de Japanners, waarvan Woensdag uit Londen en ook uit New York melding gemaakt werd, is gebleken volkomen gefantaseerd te zijn. Wat de Britten hier mede voor hadden, is inmiddels opgehelderd door den overval op de Portugee sche bezitting Timor door Australische troepen. Kennelijk was het de bedoeling, een voorwendsel te vinden voor de inbezit neming van Portugeesche bezittingen. De Portugeezen hebben dit spel doorzién en zjjn den Engelschen voor geweest door de mededeeling, dat de Japansche aanval in de redactie-bureaux van een courant te Londen is uitgevonden en dat de goede betrekkingen jegens Japan geen aanleiding bieden dit land er van te verdenken, Portugeesch rechtsgebied te willen rooven. Het gerucht van den overval der Australiërs op Timor heeft zich te Lissabon als een loopend vuurtje verspreid en een zeer diepen indruk gemaakt. ven teneinde nutteloos bloedvergieten te voorkomen, hadden afgewezen. Van Ja pansche zijde zal geen eisch tot overgave meer worden gesteld. De petroleumwerken van Taikoe wer den in brand gestoken. Japansche vlieg tuigen bombardeerden in scheervlucht mi litaire doelen binnen de stad. De ambtswoning van den gouverneur. generaal van Hongkong, alsmede ver scheidene andere bestuursgebouwen en belangrijke militaire inrichtingen werden verwoest. Het Oostelijke deel van het eiland Hongkong is in vlammen gehuld. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3,15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct De dienstplicht Het Amerikaansche Congres heeft de voorstellen inzake registratie van alle mannelijke personen tusschen 18 en 64 jaar en den militairen dienstplicht voor mannen tusschen 21 en 44 jaar, aange nomen. Het voorstel tot invoering van den militairen dienstplicht ook voor per sonen onder de 21 jaar is verworpen. Amerikaansch legervliegtuig vermist Het Amerikaansche ministerie van oor log heeft volgens Associated Press be kend gemaakt, dat een legervliegtuig met generaalmajoor Herbert d’Argue aan boord sedert 12 December wordt ver mist. Het vliegtuig was vertrokken voor een transcontinentale vlucht. Behalve d’Argue bevonden zich nog 7 officieren aan boord van het toestel o.m. kol. Charles Bundy en lt.-kol. George Ricker van het ministerie van oorlog. De persberichten, volgens welke het Portugeesche gedeelte van het eiland Ti mor door Nieuw-Zeelandsche en Austra lische troepen is bezet, zijn thans offi cieel bevestigd. Men zal zich herinneren, dat ongeveer twee maanden geleden on der bepaalde voorwaarden de regeering van Ned.-Indië de Japansche regeering heeft toegestaan een luchtverbinding met Portugeesch Timor te onderhouden. Dat onder de huidige omstandigheden Bata via zich huiverig tpont voor de aan wezigheid van een Japansch luchtvaart- station binnen den Indischen Archipel, is wel verklaarbaar. Merkwaardig is het echter, dat onder de motieven, die de bezetting van Portugeesch Timor moeten rechtvaardigen, vooral het argument naar voren wordt geschoven, dat Portugeesch Timor een basis zou kunnen vormen voor Japansche duikbooten. In een commen taar, heden van bevoegde zijde gegeven, wordt er de aandacht op gevestigd, dat het niet bevestigd is of ook Ned.-Indi sche troepen het Portugeesche grondge bied hebben bezet. In dit commentaar werd voorts gesproken van een geweld daad, welke vèrreikende gevolgen kan hebben. Nederland kan, zoo werd opge merkt de verontwaardiging in Portugal het best begrijpen, omdat het zelf kort geleden heeft moeten toezien, hoe zijn bezittingen in West-Indië door vreemde troepen werden bezet. Portugal was altijd een met Nederland hartelijk bevriende staat. Indien Lenden in den overval de hand heeft gehad, dan zal de Historie hierover een scherp von nis vellen, vooral nu is gebleken, dat de overval reeds lang van te voren was voorbereid. Het standpunt van de Portu geesche regeering zal heden blijken. Zoo als bekend, werd op heden den Landdag bijeengeroepen. Ongetwijfeld zal ook onder het oog worden gezien, dat andere Iberische gebieden gevaar loopen, dat ook Portugeesch koloniaal gebied elders risico loopt, op een oogenblik, waarop juist de Portugeesche minister van ko loniën, een reis naar Afrika maakt en de credieten voor de verdediging van het Portugeesche koloniale gebied aanzienlijk verhoogd zijn. De vertegenwoordiger van de „Popolo d’Italia” te Tokio maakt melding van be langwekkende mededeelingen van een Ja- partschen duikbootcommandant, die aan den slag bij de Hawaiï-eilanden heeft deelgenomen. De gelijktijdige aanval van Japansche schepen en vliegtuigen ver oorzaakte volgens hem de grootste ver warring op de Amerikaansche oorlogs schepen. De duikbooten waren ongemerkt de baai binnengekomen en konden van enkele honderden meters afstand haar torpedo’s afvuren. Het eenige gevaar, dat haar bedreigde, waren de bommen van de eigen vliegtuigen en niet de Amerikaan sche afweer. De geheele operatie, aldus deze Japanner, geleek op een aardige jachtpartij. het Duitsche leger aan het front voorloopig niet te verwachten. Óok in de eerste dagen van December is de Duitsche opmarsch niet tot staan geko men, hetgeen een prestatie beteekende, welke in militaire vakkringen ter wereld nooit was verwacht. Wat thans geschiedt, is, naar wij van goed-ingelichte zijde vernamen, een stra tegische frontwijziging, door het seizoen voorgeschreven, en welke uiteraard ver onderstelt, dat bepaalde ver in het vijan delijke gebied vooruitgeschoven aanvals- wiggen worden achteruitgelegd. Wat Napoleon verzuimde en hetgeen hem tenslotte noodlottig werd, het opzoeken van winterkwartieren, daarin slaagt thans de Duitsche legerleiding met haar vooruitziend plan, niet gebonden aan vereischten van prestige. De beweeg redenen van de leiding kennen slechts het behalen van de overwinning met zoo gering mogelijk aantal offers. Naar luitenant-kolonel Soldan in de „Völkischer Beobachter” schreef, streef# de Duitsche veldtocht tegen de Sovjet* Unie drie militaire doeleinden na le De vernietiging van de bolsjewis. tische strijdmacht2e. de vernietiging van de voornaamste wapencentra 3e de verovering en bescherming van die ge- door Britsche strijdkrachten, gaf men in Berlijnsche politieke kringen te kennen, dat dit edelmoedige gebaar wel eens een uiting kon zijn van zeer egoïstische be- deelingen. Toen Dinsdag de Engelsche be richtendienst met voorgewende veront waardiging den leugen de wereld inzond, dat Japan over zou gaan tot een bezetting van Macao, hoorde men dit te Berlijn openlijk een inleiding noemen tot even- tueele acties van Engelsche zijtje. Tevens heeft men er te Berlijn kennis van ge nomen, dat volgens een verklaring, door den onderstaatssecretaris van buitenland sche zaken, Bonar Law, Woensdag in het Lagerhuis afgelegd, Engeland er niet aan denkt de Zuidafrikaansche Unie ten koste van Engelands oudsten bondgenoot te ver rijken met Portugeesch Mozambique en Angola. Dergelijke propagandistische phrases gingen van Engelsche zijde, zoo merkt men in de rijkshoofdstad op, reeds te dikwijls onmiddellijk vooraf aan een gewelddadigen greep naar andermans be zit. Thans weet de geheele wereld, welke qieuwen overgang Engeland met deze pro pagandistische „berichten” heeft voorbe reid. Terwijl te Tokie het bericht van een bezetting van Macao beslist tegen gesproken wordt en de Japansche regee ring uitdrukkelijk te kennen geeft, dat zij de goede betrekkingen tusschen Japan en Portugal wil handhaven en er in ver band daarmee niet aan denkt, gebieds- deelen van het bevriende Portugal te be zetten, hebben de Engelschen zonder eenige voorafgaande waarschuwing de grens van Nederlandseh en Portu geesch Timor overschreden en de Portu geesche helft van dit eiland in bezit ge nomen. Zooals bekend, werd Timor in den laat- sten tijd herhaaldelijk genoemd in ver band met de Japansche plannen om een luchtlijn op Portugeesch Timor te openen. De regeering van Lissabon had hieraan haar goedkeuring gehecht. Nederlandsch- Oost-Indië ging er vervolgens toe over, haar vervoer van benzine naar Portu geesch Timor te verbieden. Z Op de Hagenaars doet Winter- hulp Nederland morgen (Zater- t dag) en a.s. Maandag, respectie- veltfk door een straat- en een huizencollecte een dringend be- J roep. (Elders in den lande vindt de inzameling op 22 en 23 dezer plaats). Er is véél, héél veel noodig en J Winterhulp is thans de weg, waarlangs zij, die iets (of veel) te missen hebben, hen, die in Z nood en kommer verkeeren, kun- Z J nen bereiken. Te kunnen offeren voor den Z misdeelden medemensch is een voorrecht, dat niet genoeg kan worden gewaardeerd. Elkander te helpen is plicht Het moet óók een vreugde z(jn. Laat de Kerstgedachte onze land- J Z en stadgenooten extra-mild mo- gen stemmen. bieden, welke het Europeesche continent noodig heeft om bestand te zijn tegen de blokkade. Na 4 maanden oorlog is deze taak grootendeels vervuld. De voltooiing daarvan kan door den winter wel ver traagd, maar niet afgewend worden. De vernietiging van de Sovjet-Unie als mi litaire mogendheid is reeds ver gevor derd Het Siberische leger, d.w.z. de laatste militaire reserve van de Sovjet- Unie, staat thans in West-Rusland of is op weg daarheen, om hetzelfde lot te ondergaan als de hoofdmacht van de bolsjewisten welke in de geweldige sla gen van de afgeloopen maanden vernie tigd werden. Hoe de toestand er overigens voor de geallieerden uitziet, bewijst de groote schoonmaak onder de hoogste bevelheb bers van de Amerikaansche strijdmacht in den Stillen Oceaan De slagvaardigheid van de Japanners heeft aldaar een ge weldigen ommekeer tot stand gebracht en de toegebrachte klappen zijn voor Amerika en Engeland zeer zwaar geweest De ooriog in Oosi-Azte. De opleiding van marine-schepeiuigen van het Yokosuko-corps in Japan. Moderne werkplaatsen staan ter beschikking voor de technische scholing. De orde is op militaire leest geschoeid. (Orbis-HoUand) berichten uit Washington heeft de minister van oorlog, Stimson, verklaard, dat de reeds bekendgemaakte commandowisselingen in den Stillen Oceaan zijn voltrokken, omdat uit het onderzoek is gebleken, dat de voorberei. ding op Hawaii gebrekkig is geweest. Stimson opperde voorts de mogelijkheid, dat de afgezette generaals, Short en Martin, voor een krijgsraad zullen worden gedaagd. M aan: 19 Dec. onder 7.14 uur nam. 20 Dec. op 11.07 uur v.m. onder 8.25 i uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsledon de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 Volgens de jongste berichten uit Sin gapore rukken de Japansche strijd- .kraqhten, die uit Thailand zijn geko men, langs de rivier Noeda op, die de Zuidelijke grens van den staat Kedah vormt en uitmondt in den Indischen Oceaan tegenover Penang. Penang is na Singapore het belangrijkste bastion van Engeland in de Maleische staten. De buitenste verdedigingsring van Pe nang heeft reeds het vuur op de Japan sche voorhoede geopend. De Japanners opereeren van 5 steunpunten in Thailand uit. Te land spelen zich hoofdzakelijk ge vechten op korten afstand af. In de pro vincie Kedah ondersteunen de Japanners hun offensief met tal van tanks. Exchange Telegraph noemt den stand op Malakka zeer ernstig, voornaamste gevaar schuilt in feit, dat Singapore als vlootbasls en handelscentrum zou kunr.Ln worden geïsoleerd. De Britsche troepen hebben zich uit de provincie Zuid-Kedah teruggetrokken, zoodat de Japan:.ers thans in het bezit zijn van het geheele vasteland tegenover Penang. Ook over geheel Neord-Malakka breidt de slag zich met steeds heviger wor dende intensiviteit uit. De Britsche troe pen reorganiSeeren zich thans ten Zuiden van Singei Krian. De meldt: bezetting van Pórtugeesch Timor door Nederlandsch-Indische, Engelsche en Australische troepen heeft te Berlijn wei nig verbazing gewekt. Reeds toen bekend werd, dat de Britsche regeering te Lissa- oon het voorstel had gedaan, de bescher ming van de Portugeesche belangen in Oost-Azië aan Engeland toe te vertrou- u®n\wkat natuurlijk moeilijk iets anders xon beteekenen dan de bezetting van Ma- ao en de Portugeesche helft van Timor Doms! meldt uit Kauloen: Gister avond te 10 uur zijn Japansche strijd, krachten, energiek gesteund door het Japansche geschut te Kauloen, op 3 plaatsen in het Noordoosten en het Westen van Hongkong aan land ge. gaan. Twee en een half uur later had den zij de 500 m. hoogs Jar dines Hill in het binnenland bezet. De tegen, stand werd snel gebroken, strategische punten werden bezet. Vijandelijk ge schut werd tot zwijgen gebracht «n vrijwel de helft van het eiland is thans in de macht der Japanners. Op sommige plaatsen duurt de tegen- stand voort. De Engelschen worden hevig bestookt door geschut en vlieg, tuigen. Volgens een bericht uit Amoy is de gou verneur van Hongkong. Young, met onbe kende bestemming gevlucht, hetgeen een groote ontstemming heeft veroorzaakt on. der de Engelsche soldaten en de Chinee- sche bevolking. Japansche bommenwerpers en artillerie hebben de beschieting van militaire doe len in Hengkeng gisteren gedurende den geheelen dag veortgezt, nadat de Britsche autoriteiten het tweede Japansche veer, stel om de Britsche kelonie ever te ge- Het D.N.B. meldt uit Lissabon dd 18 dezer: Tot nu toe heeft nog geen offi- cieele mededeeling door de Portugeesche regeering plaats gevonden van de bezet ting van Timor. Men neemt aan, dat de vertraging is ontstaan door het feit, dat het de Portugeesche regeering nog niet is gelukt in radioverbinding met Timor te komen. In een „beroep op discipline” getiteld artikel schrijft de „Diario da Manha”, dat het voor het behoud van de rust noodza kelijk is, temidden van de vele in omloop zijnde geruchten koelbloedig te blijven. Daartoe geeft niet alleen de volstrekte overtuiging van de Portugeezen ten aan zien van hun middelen het recht, maar ook de absolute zekerheid van hun inter nationale prestige. De plicht van de Por tugeezen op dit oogenblik is de eenheid der natie in hoogste mate te verstevigen en geen oogenblik gehoor te schenken aan onrust stichtende agenten, die met alle middelen trachten in Portugal een toestand te doen ontstaan, die „zenuwen oorlog” genoemd kan worden. Salazar ontving Britschen ambassadeur en Nederland- schen vertegenwoordiger Tijdens de belangrijke bijeenkomst van den ministerraad, heeft de Portugeesche ministerpresident, Salazar, naar thans bekend wordt, meldt het D.N.B. uit Lis sabon, den Britschen ambassadeur als mede den vertegenwoordiger te Lissabon van de Nederlandsche emigrantenregee- ring ontvangen. De Portugeesche defensie Een nieuw speciaal crediet ten be drage van 3.400.000 escudo is, naar de Portugeesche staatscourant meldt, ter beschikking gesteld van het ministerie van oorlog voor verdedi- gingsdoeleinden. Het zal gebruikt worden voor uitbreiding van de Por tugeesche bewapeningsindustrie. In politieke kringen te Berlijn wees men gisteravond vooral op den grooten ernst, waarmede het bericht van de be zetting van Portugeesch Timor door En gelsche resp. Australische troepen ook in Lissabon is opgenomen. Men noemt het vanzelfsprekend, aldus het A.N.P., dat Berlijn daartegenover niet eerder positie kan kiezen alvorens Lissabon zichzelf daarover heeft uitgesproken. In verband met de bezetting van Portugeesch Timor sprak men in de Wilhelmstrasse de over tuiging uit, dat het vermoedelijk ook an dere Iberische staten, naar wier gunst men binnenkort in Rib zal dingen, zou interesseeren, op welke wijze van Brit sche zijde met Iberische gebieden wordt omgegaan. De Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz schrijft: „Australische troepen hebben op Engelsch bevel een overval gedaan op Portugeesch Timor, de bezitting van een land, dat sedert eeuwen de bondgenoot van Engeland was. Deze daad sluit waardig aan bij de actie voor Dakar en Oran. Vooral in de Iberische landen zal men hierover zijn gedachten kunnen laten gaan. Want tot dusver had men daar, behalve van de aanvallen op Dakar en Oran, kennis genomen van de overvallen op Irak, Iran, Ijsland enz., waarbij dus de nationale Iberische waar digheid niet op het spel stond Thans moet ook de laatste Ibero-Amerikaan in zien, dat ook „bondgenootschap” of „soli dariteit” voor de Angelsaksen geen be lemmering zijn, wanneer het hun doel is, verraderlijk als roovers buit te verwer ven.” De jongste gebeurtenissen aan het Oos telijke front zijn in het Duitsche Weer- machtbericht van 17 dezer als volgt om schreven; „In het kader van den over gang uit de aanvalsoperaties tot den stel lingenoorlog der wintermaanden, worden op het oogenblik in verschillende secto ren van het Oostelijke front de noodige frontcorrecties en frontverkortingen vol gens de plannen ten uitvoer gelegd”. Zooals in Duitsche officieele berichten reeds eerder was gebleken, betrekt het Duitsche leger in het Oosten zijn winter kwartieren. De strenge Russische winter drukt zijn stempel op de operaties. De Britsche propaganda tracht nu de aandacht van de wereld af te leiden van de Jobstijdingen in Oost-Azië door Brit sche successen in Noord-Afrika en sovjet- successen aan het Oostelijke front voor te spiegelen. Het slechte nieuws voor Engeland en Amerika uit Oost-Azië tracht men te ver doezelen door fantasieën te verspreiden, inzake den loop y^n de operaties aan het Oostelijke front. Deze vijandelijke o.o- paganda steunt slechts zoo wordt ons van bevoegde zijde verzekerd op uit latingen van de Moskousche radio en op uitbundige rapporten, welke door Engel sche en Amerikaansche correspondenten worden samengesteld. Teneinde deze be richten geloofwaardiger te maken, wor den daarbij talrijke plaatsnamen ge noemd, alsmede nummers van regimenten en divisies van Duitsche troepen, d'e „op den terugtocht” zouden zijn. Aan het slot van deze berichten evenwel, wordt het Amerikaansche en Engelsche publiek er aan herinnerd, dat Hitler de voornaam ste vijand blijft en dat de nederlagen in Oost-Azië gemakkelijk te dragen zijn, zoolang er successen behaald worden op de as in Europa en Afrika. De vijandelijke propaganda maakt er zich te gemakkelijk van af om den wa ren toestand verborgen te houden. Zoo als uit de jongste berichten van de Duit sche legerleiding is te lezen, zijn als ge volg van het aanbreken der wintersche weersgesteldheid nieuwe vorderingen van Het keizerlijk Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche vliegtuigen in groote aantallen Penang hebben aange vallen. De kaden en andere havenwerken werden vernield. De Japansche troepen oefenen de con trole uit over het geheele Noordweste lijke deel van Malakka en over een kust strook van 160 k.m. aan den Indischen Oceaan. De gevechten ontwikkelen zich thans vooral in c’.e provincie Perak. De Japanners dringen in Zuidelijke richting door naar Ipoh, dat op het oogenblik hevige luchtaanvallen te verduren heeft. In Perak wordt melding gemaakt van gevechten in de buurt van Srik halfweg tusschen den Indischen Oceaan en Ka. lantan. Blijkbaar probeeren de Japan ners zich te vereenigen met de strijd krachten, die van Kota Baroe uit op trekken, hoewel als gevolg van de met dicht oerwoud begroeide bergen groote terreinmoeilijkheden moeten worden overwonnen. De Britsche berichtendienst over den toestand in Oost-Azië Met betrekking tot den toestand in Oost-Azië verklaart de Britsche berichten dienst dat sinds 24 uur geen verbetering is ingetreden. De oliebronnen, in het door de Japanners bezette gebied in Noord-Borneo leverden vliegtuigbenzine, welke Groot-Brittannië liever voer eigen gebruik zou hebben behouden. Met betrekking tot de gebeurtenissen op Malakka verklaart de Britsche berich tendienst, dat Singapore zelf is bedreigd. De Japanners worden langzaam maar zeker sterker. Men kan steeds slechts de beteekenis van Singapore voor den Stillen Oceaan onderstrepen. Naar het keizerlijk Japansche hoofd kwartier heeft medegedeeld, hebben de met de marine samenwerkende Japansche strijdkrachten in alle operatiegebieden belangrijke versterkingen ontvangen. De operaties hebben een bevredigend ver loop. De vijandelijke tegenstand is overal gebroken. De intensieve aanval op Hongkong duurt voort. Op de Philippijnen werd nieuwe ter. reinwinst verkregen. De strijd aan de Westkust en in de richting van Vigan aan de Noordwestkust van Luzon ont wikkelt zich eveneens op bevredigende wijze. Op Malakka rukken de Japansche strijdkrachten snel op. Na de verovering van het vliegveld Victoria beheprschen ze thans volledig het gebied rondom Kra aan de Zuidpunt van Birma. De bij Singora en Kota Baroe gelande troepen hebben de Britsche grensversterkingen vernield en Britsche gemechaniseerde strijdkrachten vernietigd. De luchtmacht heeft verder vliegvelden in Birma en op Malakka aangevallen. Na. de bezetting van Goeam, de landing op Britsch.Borneo en de uitschakeling van den Britschen invloed in China kan dus op alle fronten een voortdurende vooruitgang worden geconstateerd. Luchtaanvallen op de Philip pijnen hervat Volgens een bericht uit Manilla zouden de Japansche luchtaanvallen op de vlieg velden bij Manilla en objecten in de baai van Manilla na een vrij langdurige on. derbreking zijn hervat. De Japansche troepen, die op het Zui delijke deel van Luzon zijn geland, heb ben het geheele gebied ten Noordwesten van Legaspi veroverd. De troepen van Tsjoengking De plaatsvervangende woordvoerder van de Japansche regeering, Hori, heeft in de persconferentie in een commentaar op het bericht, dat troepen van Tsjoeng. king in den rug van Hongkong zijn ge concentreerd verklaard, dat het waar schijnt te zijn, dat ongeveer 10 divisies Chineesche troepen in het Noorden en Westen van Kanton geconcentreerd zijn en voorts ook eenige duizenden ongere gelde communisten en bandieten in het Noorden van Hongkong Niets duidt er evenwel op, dat deze troepen terstond een actie zouden beginnen. In de ver melde gebieden is de orde volkomen be. vredigend.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1