VOOR DE JEUGD De houding van Zuid-Amerika Vermouth De Japansche vlag wappert boven Hongkong DE ENGELSCHE OVERVAL OP PORTUGEESCH TIMOR 20 Dec. 1941 le bl. pag. 2 NIJMEGEN De overval op Timor Penang door de Britten ontruimd Predikbeurten De betere Vermouth Groote bezorgdheid te Londen Het mooiste KERSTGESCHENK van blijvende waarde is een goed schilderstuk. ACTIE VAN DE DUITSCHE LUCHTMACHT AAN HET OOSTELIJKE FRONT HAAGSCHE COURANT Zaterdag Amerikaansche presidenten conferentie te Rio de Janeiro Tokio spreekt de aanvallen op de Nederlandsch-Indische Tambelan- eilanden tegen CHOCOLADE-EN BONBONFABRIEKEN (M) De vulpen voor Uw leven Eden in Moskou Gifgas op Goeam gevonden Pas op voor griep, verkoudheid en influenza! Een goed receptje om zelf te maken. OPLOSSINGEN DER RAADSELS De oorlogshandelingen in Noord-Afrika NIEUWE RAADSELS Daad van willekeur het visitekaartje Nieuwe schending van neutraliteit, verklaart Domei De strijd op de Krim Spanje en de oorlog in Oost-Azië RECLAMES. Vervolg van het le blad. J. Berlijn bolsjewistische duikboot Tojo, vier boodschap met vertrouwen uit, dat de re- sierd met groen? Loop met dat zand, voort OPVARENDEN VAN DE „DUNEDIN" GELAND zich niet door is het van KUNSTHANDEL „DE SCHOUW” Heerenstraat 63A RIJSWIJK GROOTE COLLECTIE IN ALLE GENRES nog be- aan ’'CASTELLI” Volgens een bericht van de Columbia Broadcasting System, zoo meldt A.N.P. uit Lissabon, bevindt zich de Britsche minis ter van buitenlandsche zaken, Eden, op het oogenblik in Moskou, waar hij mili taire besprekingen zou voeren. Het be richt is echter uog niet bevestigd. DIENSTPLICHT VOOR ONGEHUWDE VROUWEN IN ENGELAND De Engelsche koning heeft naar de Brit sche berichtendienst meldt, de proclamatie onderteekend, waardoor alle ongehuwde vrouwen tusschen 20 en 30 jaar vallen on. der den dienstplicht bij de militaire hulp diensten. den Indischen Oceaan gevaar voor Singapore. Men moet, aldus het blad, ook verder ernstige ongerustheid gevoelen over den algeheelen toestand in Oost-Azië, tot definitief een einde kan worden gemaakt aan deze golf van Japansche successen. Toenemende Japansche activiteit op de Philippynen De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat het Amerikaansche mi nisterie van oorlog gisteren heeft bekend Japansche vliegtuigen boven de Bismarck-eilanden Japansche vliegtufgen zouden, volgens berichten, welke te Tokio via Bangkok uit Australië zijn ontvangen, voor den eersten keer boven de Bismarck-eilanden ten Noorden van Nieuw-Guinea zijn ver schenen. Een bevestiging van deze be richten is nog niet ontvangen. De chefs van de afdeelingen leger en vloot van het keizerlijk hoofdkwartier verklaren, dat de Japansche strijdkrach ten, die Goeam hebben bezet, een groote hoeveelheid gifgas onder de buitgemaak te wapens hebben gevonden. Zij voegen hieraan toe, dat niet gebleken is, dat dit gas tegen de Japansche troepen wordt gebruikt. Ondanks de veranderlijke koude-tem- peraturen en plaatselijke sneeuwstormen, die een bijzondere vliegtechniek ver» eischen, hebben sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka’s aan alle deelen van het Oostelijke front den vijand aangevallen. De aanvallen richtten zich wederom op stellingen en troepencolon nes, alsmede op ravitailleeringswegen en opslagplaatsen van de bolsjewieken. Tot Donderdagavond werd van het centrale deel van het front de vernietiging gemeld van 6 bolsjewistische pantserwagens en 40 automobielen VERSPREIDE BERICHTEN Duff Cooper is, naar de Britsche be richtendienst meldt, benoemd tot minister voor aangelegenheden betreffende het Verre Oosten, met permanente zetel te Singapore. Hij zal den oorlogskabinets- raad voorzitten en direct ondergeschikt zijn aan het oorlogskabinet. Op het vliegveld van Gibraltar is gis. teren een Britsche bommenwerper in brand geraakt. Spoedig ontplofte de bom- menlast, waarbij 5 man van het Brit, sche luchtvaartpersoneel omkwamen. Het D.N.B. seint uit Tokio: De geruch ten over z.g. Japansche bomaanvallen op de Nederlandsch-Indische Tambelan- eilanden, waarbij schade en verliezen on der de burgerbevolking zouden zijn ont staan, worden in marinekringen alhier geheel en al onjuist genoemd. Verklaard werd, dat deze geruchten klaarblijkelijk zijn verzonnen om de strijdkrachten van het Japansche leger en de marine in dis- crediet te brengen je evenals in de vorige phase van het con flict zijn positie als niet-oorlog voerend land blijft innemen. Dit receptje is werke lijk uitstekend: Neem een kwart liter ko kend water, los hierin op een eetlepel suiker of stroop en 30 gram dubbel geconcen treerde Vervus (ver krijgbaar bij Uw apo theker of drogist; vastgestelde prijs 76 cent)Even roeren en het is gereed. Neem na eiken maaltijd een eetlepel; kinderen van 38 jaar: 1 thee lepel; van 812 jaar: 1 dessertlepel. Haal nu direct het 30 grams-fleschjes Vervüs in huis 1391 geeringen dezer vier landen zouden laten beïnvloeden door de „kwaadaardige propaganda” van de Ver. Staten en het Britsche Rijk. De politiek van de Japansche regeering om betrek kingen van vriendschap met deze landen te onderhouden, en te handhaven, blijft absoluut ongewijzigd. THAILAND EN DE OORLOG Volgens den Engelschen berichtendienst heeft de Indische regeering medegedeeld, dat Thailand in handelsaangelegenheden bschouwd wordt als vijandelijk land. Zoo puzzelaars en nu goed je best ge daan. Veel succes. Hier volgen de raadsels. VERBORGEN PLAATSNAMEN Hieronder zijn tien zinnen, waarbij in iederen zin een plaatsnaam verborgen is. Bijvoorbeeld in den zin Denk er om br o e r, m o n dje dicht hoor! De plaats naam is hier dus Roermond. De tien zinnen zijn 1. Wacht even, Lodewijk, dan zal ik je helpen. 2. Als je naar den bakker gaat, moet je koek meebrengen. 3. Jan, neem je lei, denk eens goed over de som na en schrijf hem dan keurig op. 4. Fiets niet over dien steen, wijk liever een beetje uit, anders slijten je banden maar. 5. Zie je daar dien bloemenwinkel, ver sierd met sroen? Loop er eens vlug heen Deze discussie kon echter niet wor den voortgezet, aangezen zij een stand van zaken vooronderstelde, die voor de Portugeesche regeering on mogelijk was: De troepenlanding tegen den wil van de regeering op grond van de veronderstelling van gevaren, welke niet bewezen waren en zich ook niet afteekenden. Versterking van het Porta- geesche garnizoen Intusschen gaat zij verder met haar onderzoek en haar voorbereidingen om het garnizoen van Timor te versterken, ten einde, voor zoover het van ons af hangt, de rust in dat gebied in stand te houden, dat thans rechtstreeks is bloot gesteld aan de verwarringen van den oorlog. Ik wilde, zoo besloot Salazar, slechts de nuchtere reeks van feiten geven en heb mij er van onthouden daar ook maar het geringste commentaar aan toe te voegen. Ik zou echter nog twee punten willen noemen, waarvan het eer^e ons betreft, terwijl het tweede betrekking heeft op anderen De regeering heeft het zuivere geweten, dat zij met trouw en ernst, zelfs met ijver, gehandeld heeft voor de belan gen van anderen, nauwkeurig kennis dragende van de bondgenootschapsplich- ten en de rechten der natie. Terecht ver wachtte zij behandeld te worden in den vorm, waarin zij de aangelegenheden, vooral de onderhandelingen met de Brit sche regeering, heeft behandeld. Ongemotiveerde bezetting Wat ons, kléinen en zwakken volken, niet veroorloofd is, is ook den regeeringen niet veroorloofd, die de groote imperia regee- ren. Het is hun niet veroorloofd, de kalm te te verliezen, die vereischt is om dien sten van onrecht te onderscheiden. En op grond van het vertrouwen op den moed hunner soldaten mogen zij ook niet een streven met overijldheid verwisselen. Het eerste zou er toe geleid Iiebben te waken over het recht van anderen, het tweede heeft er toe geleid het ge bied van een neutraal land en boven dien van een vriend en bondgenoot, ongemotiveerd te bezetten. terstond de feiten op te helderen. De verklaringen en gevoelens der Britsche en Ned.-Indische regeeringen jegens de Portugeesche kunnen helaas niets ver anderen aan den toestand. De aangele genheid is nog niet ten einde. De regee ring zal het land van de gebeurtenissen in kennis stellen, wanneer zij dat noodig acht. Radio-verbinding Lissabon- Timor verbroken S.P.T. meldt d.d. 19 dezer uit Lissabon: De houding van de Portugeesche regee ring tegenover de Australisch.Nederland- sche actie op Timor is, naar in politieke kringen verluidt, gedurende de laatste uren nog verscherpt. De radioverbinding met Dilli, de hoofd stad van Portugeesch Timor, is verbro ken. Men weet te Lissabon niet, of een en ander te wijten is aan atmosferische stc- rig, dan wel dat de bezetters de controle over het station hebben overgenomen. 1. Gouda, goud, 2. Klokslagen. 3. Sneeuwballen. Prijzen vielen ten deel aan„Pietje Bell”; „Madeliefje” en „Blondje”, die hun prijsjes, a.s. Woensdagmiddag aan ons Bu reau mogen afhalen. Daarbij uitsluitend je ware namen opgeven. De correspondentie van Tante Etty wordt den eerstvolgenden keer geplaatst. van Duncans Volgens den Britschen berichtendienst is in Londen bekend gemaakt, dat 67 overlevenden van den in den grond ge- boorden Britschen kruiser Dunedin”, n 1. 4 officieren en 63 minderen, in een ha ven buiten het Vereenigde Koninkrijk aan land zijn gezet. In totaal zijn 72 over levenden opgepikt. Vijf hunner zijn overleden. De .Dunedin” had een manning van ongeveer 400 koppen boord. Te Rome wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat de strijd aan het Lybi- sche front met onverminderde hevigheid en hardnekkigheid wordt voortgezet, al dus het D.N.B. De vermelding van Der- na in het Weermachtbericht van gisteren moet niet worden opgevat in den zin van groote territoriale successen van de En gelschen Bij den bewegingsoorlog in het woestijngebied mag aan afzonderlijke geografische plaatsen geen bijzondere be- teekenis worden gehecht. De vermelding van Bardia en Solloem toont aan, dat de formaties van de asmogendheden den En gelschen opmarsch hevig verzet bieden De Italiaansche bladen leveren com mentaar op den veldslag in de Marmari- sche woestiin en wijzen er op, dat een verbeten waferstand wordt geboden door de strijdkrachten van de as aan den ster keren vijand. De „Stampa’’ is van mee- ning, dat de Engelschen het offensief in Cyrenaica voortzetten in de hoop zoo spoe. dig mogelijk vloot- en landstrijdkrachten vrij te kunnen maken, aangezien zij die dringend noodig hebben in Oost-Azië. De strijd gaat echter voort, aldus het blad en de Britten lijden zeer zware verliezen. DITMAAL VOOR IEDEREEN Nu jullie drie weken vacantie hebben, kunnen jullie ook meer tijd besteden aan het oplossen van de raadsels en geven we dezen keer eens een beetje moeilijker op gaven Hier kunnen dus aan meedoen alle trouwe raadselrubriekertjes, ook oudere of jongere broertjes of zusjes of vriendjes en vriendinnetjes, die nooit meededen. Maar lees nu goed de voorwaarden, want wie zich daaraan niet houdt, dingt niet mee naar de prijzen. 1. De oplossingen rhoeten uiterlijk Dinsdag 30 December vóór 12 uur in ons bezit zijn. 2. Op de enveloppe moet staan Re dactie van de Haagsche Courant, af- deeling Kinderrubriek. 3. Vermeld duidelijk in je brief, je volledigen naam, adres en leeftijd. 4. Rubriekertjes, moeten geen briefjes voor Tante Etty in dezelfde enveloppe insturen. „Beschermingstroepen ontscheept” Op hetzelfde oogenblik, waarop de Britsche ambassadeur in Lissabon nog trachtte de Portugeesche regeering te overreden haar toestemming te geven tot een optreden van vreemde troepen, niet alleen in geval van een aanval op de Portugeesche souvereiniteit, maar ook in geval van een slechts vermoede bedreiging, werden reeds in Timor de aangekondigde „beschermingstroepen” ontscheept. Het onderhoud, dat men voor dezen ochtend met den gouverneur had aangevraagd, was niet bestemd voor on derhandelingen, maar had alleen ten doel hem uit te noodigen de landing te ver oorloven. De gouverneur hield zich aan zijn in structies en weigerde toestemming te geven tot de landing, waaraan hij echter met de bescheiden strijdkrachten en ge zien deze overrompelende ontwikkeling geen weerstand kon bieden. greep naar Portugeesch Timor op dezelf de wijze is opgetreden als in het geval van andere kleine neutrale landen. Lon den vraagt echter in het geheel niet naar daden van willekeur, want het be schouwt de geheele aarde als zijn eigen dom De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: De overval op het Portu geesche gedeelte van Timor door Britsch- Australische en Nederlandsch-Indische troepen is een daad van willekeur, die zelfs in de geschiedenis van dezen oor log haars gelijke niet heeft. Onder voor wendselen, die in het geheel geen steek houden, is zoodoende het grondgebied van een anderen, neutralen staat in den oorlog gestort. Evenals in alle vroegere gevallen, is deze schending van het recht weer gepleegd door die mogendhe den, die zoogenaamd dezen oorlog voe ren om de vrijheid en souvereiniteit der kleine staten te behouden. De actie zelf was allang voorbereid. Reeds vele weken geleden d.w.z. lang voor het uitbreken van het conflict in den Stillen Oceaan waren er berichten in omloop, die melding maakten van een aanbod der Britsche regeering om het Portugeesche deel van Timor onder haar bescherming te nemen. Reeds in den zo mer van dit jaar verspreidden Angelsak sische telegraafagentschappen het ge rucht, dat de Japanners op Timor een luchtsteukipunt probeerden te krijgen. Commentaren hierop lieten dóórscheme ren, dat dit voor Groot-Brittannië en de Ver. Staten ondragelijk was. In hoe ver de kwestie Timor reeds toen aan leiding is geweest voor een diplomatieken druk op de Portugeesche regeering, is niet bekend. Vast staat echter, dat de bewering, dat de Japanners op het punt stonden zich van Timor meester te ma ken. nu evenals toen met de haren erbij is gesleept. De Engelsche bewering, dat de Japan ners op Macao geland zijn, is zoowel door Tokio als door Lissabon tegengesproken Zij werd blijkbaar uitsluitend opgesteld met het doel den overval op Timor, die ieder volkenrecht hoont, later te recht vaardigen. Het blijft derhalve een histo risch feit, dat Japan Macao niet bezet heeft, hoewel het hierdoor een voor de hand liggend strategisch voordeel voor het offensief tegen Hongkong verkregen zou hebben. Evenzeer is het een feit, dat de Britten Portugeesch-Timor hebben overvallen, niettegenstaande politiek noch militair hiervoor de geringste aanleiding bestond. lijn vanzelfsprekend met genoegdoening ontvangen. Van bevoegde zijde wijst men erop, dat zich in geheel Zuid-Amerika een innerlijke strijd afspeelt tusschen de be langen der betrokken volkeren zelf en de imperialistische belangen aldaar van de Ver. Staten, tusschen de nationaal voelen de Zuid-Amerikanen en Roosevelt’s pres sie. Men zal moeten af wachten, in welke richting de beslissing valteen palstaan voor de eigen belangen of een zwichten voor de dwangmiddelen van Wallstreet. Boodschap van Tojo aan Zuid-Amerikaansche staten De Japansche minister van buiten landsche zaken, Tojo, heeft boodschap pen gezonden aan de ministers van buiten landsche zaken van de vier neutrale Zuidamerikaansche landen Argentinië. Brazilië, Chili en Peru, waarin hij cate gorisch de beschuldiging van de En ge) sch-Amerikaansche propaganda tegen spreekt, volgens welke Japan voor nemens zou koesteren ten aanzien van de Zuidamerikaansche landen. De werke lijke bedoelingen van Japan in dezen oor log zijn, zoo vervolgt de boodschap om de Engelsch-Amerikansche invloeden weg te nemen die de drijfveer geweest zijn voor de verstoring van de stabiliteit in Oost-Azië. om het bestaan en de veilig heid van Japan te verzekeren en tevens om de stabiliteit en welvaart in Oost- Azië tot stand te brengen en een bijdrage te leveren tot den wereldvrede. Japan koestert derhalve in het geheel geen be doelingen ten aanzien van de Zuid-ame- rikaansche landen. Vervolgens spreekt de De Britsche gewelddaad jegens het Portugeesche Timor wordt door de Ber- lijnsche bladen een nieuwe schakel ge noemd in de reeks der Engelsche neu- traliteitsschendingen. die begonnen is met Noorwegen. De bladen veroordeelen dezen nieuwen rooftocht, die, naar zij schrijven, al lang was voorbereid. te scherper, daar hij uitgevoerd is tegen een land, dat men nog enkele dagen ge leden in officieele Britsche kringen den oudsten bondgenoot van Groot Brittan- nië heeft genoemd en den oudsten vriend van Engeland. De „Berl. Lokalanzeiger” schrijft, dat het hier weer de oude methode van En geland is, dat met een roofzuchtigen gemaakt, dat de laatste 24 uur op de Philippijnen een aanzienlijke toeneming van de vijandelijke activiteit in de lucht en te land viel waar te nemen. Zware bomaanvallen zijn gedaan op Manilla en boven de stad Ilo-Ilo op het eiland Panay, Er werd groote schade aan gericht. Het Keizerlijke hoofdkwartier maakt be kend, dat gisteren bij een aanval van 4 jagers van het Japansche marineluchtwa- pen op een vijandelijk luchtsteunpunt in Belmonte 6 groote vliegtuigen zijn neer geschoten en nog 5 met mitrailleurvuur in brand zijn geschoten. Bij den luchtaanval Donderdag op het steunpunt van Ilo op Panay werden 2 groote vliegtuigen ver nield, vliegtuighangars vlogen in de lucht, terwijl een olie.opslagplaats uitbrandde. en haal wat rozen. 6. Knoei niet zoo met dien rommel! 7. Die kraal tegen den rand van den drempel moet je maar even oprapen. 8 Als je van die tulpen een bos koopt, geeft er dan een paar aan oma 9. Tom ment graag het paard van zijn ^lO^Gaat u maar even mee dame, dan zal ik uw plaats aanwijzen. Als je van onderstaand visitekaartje de letters in een andere volgorde plaatst, kun je zien, wat voor beroep mijnheer uxU oefent. De naam isC. C. HATTien. gemeenschap, Bew. t. Rel. Vernieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschen- wijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 uur Heiligingsdienst en 6 uur openbare samenkomst. Baptisten gemeente, kerklokaal van Dijckstraat 149, 10 uur en 5 uur prediking ds. H. Doorn- kamp, 7 uur Advents-samenkomst jonge lieden. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buitensingel 39, 10.30 uur en 5 uur predi- Oost-Azië. Hierin wordt gezegd, dat Span- -^Zevendé’ Da^Bap^ kaal C.JJVÏ V. Heeisumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m ds P. Taeké- ma. Kerkgenootschap der Zevende Dags- Adventisten. kerkzaal „Maranatha” Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen ’10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers). Zevende Dags-Adven- tisten geb. „Filadelfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zaterdag (Sabbat), 11 uur pre diking. Verschillende sprekers. Hersteld Apostolische Zending-gemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 4 uur. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, Loosd.kade 11, 10.30 uur en 5 uur vergadering. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzan- gerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk. Juffrouw Idastraat 7, 10 uur H. Dienst. Scheveningen. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. Boer. 4 u. ds. Offeringa wijdings- ure m.m. jeugddienstkerkkoor. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 4 uur leesdienst. Oud Geref. gem., Westduinweg 194, 10 uur en 3 uur ds. B. Hennephof. Stads-Evangelisatie „De Heere zal voorzien”, Wimpelstraat 2, 10 u. en 4 u. de heer de Waal Male- fijt van Amsterdam. Nieuw Hersteld Apost Zendinggemeente, Neptunusstraat 92, samenkomst 10.15 uur. Loosduinen. Stichtingskerk Bloemen- daal, 10 u, en 2 u. ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. W. A. Wiersinga, 4 uur ds. J. Smelik. Leyenburg, 945 uur en 11 uur ds. J. Smelik, 3 uur cand. H. J. Schilder, 4.30 uur ds. V.T. A. Wier, singa. Wassenaar. Ned. Herv. kerk, 10.30 uur ds. ten Kate, 4 uur ds. Honders. Kie- vitkerk 10.30 uur ds. Honders. Rijswijk. Ned. Herv. kerk, 10.30 u. ds. P. L. L. Post (Doopsbediening). Vrijz. Chr. Jongeren Bond 3 u. Kerstspel. Geb. Chr. Bel., Oranjelaan' 29, 10.30 uur ds. J. v. d Wiel. 4 u. ds. L. Vroeginde wey van Waddinxveen. Pinkstergem., geb. „Arcadia”, Laan Hofrust 1, de heer Kroon. Onderwerp„Ontmoeting, ver vulling en bereiding”. Voorburg. Oude kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. A Hoekert, 3.30 uur ds H. P. Fortgens van Voorschoten. Noorder- kerk, Bilderdijklaan, 11.30 uur ds. J. Roodenburg (Doopsbediening). Kinder- kerk. Vreugd en Rust* 10 uur de heer A. v. d. Rest Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 10 uur ds. mr. W. S. de Vries, 3.30 uur ds. P. K. Keizer. Noorderkerk, 10 uur ds. P. K Keizer, 3.30 uur cand. Th. Swen, van Franeker. Effathakapel, 10 uur cand Th. Swen, 3.30 uur ds. mr. W. S. de Vries. Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 10.30 uur mevr. dr. A. Mankes Zernicke, van Rotterdam. 5 uur leeken- spel V.C.J.B. Leidschendam. KeJ Herv. kerk. 10.30 uur en 3.30 uur df D M. Vermet. Geref kerk, 10 uur en 3 uur ds. Bakker, van Oudehorne. Het officieele Japansche persbureau Domei meldt: Kringen, die in nauw contact staan met de regeering en commentaar leveren op den gewelddadigen overval op Portu geesch Timor door Australische en Ne- derlandsch-Indische troepen, kenmerken dit optreden als een nieuw voorbeeld voor de flagrante schending der neutrali teit tegenover zwakkere landen. Dezelfde kringen verklaren, dat de misdadige ver draaiing door Groot-Brittannië van het Japansche motief, toen Japan in overleg met de autoriteiten aldaar langs vreed- zamen weg Thailand en Fransch Indo China binnenkwam, past goed bij Groot- Brittannië’s voortdurende miskenning van de neutraliteit van onverdedigde landen. Voorts wijzen deze kringen er op. dat Groot-Brittannië op gelijke wijze de neutraliteit van Irak en Iran geschonden heeft, waarbij het voorgaf, zich tegen eventueele bedreigingen te moeten be schermen. De onjuiste berichten, die Reuter over de zoogenaamde bezetting van Macao en van Portugeesch-Timor door Japansche strijdkrachten heeft gepubliceerd, toonen aan, dat men Reuter-berichten niet meer kan vertrouwen, zoo verklaarde de woordvoerder van de Japansche regee ring. Over den overval van Portugeesch Ti mor door Britsche en Australische strijdkrachten waren, naar hij verder mededeelde, te Tokio nog geen officieele berichten ontvangen Hij wees er op. dat echter volgens berichten uit Timor dage lijks vijandelijke vliegtuigen boven het eiland waargenomen konden worden. Geen Japansche bezetting van Macao Wat betreft het Reuter-bericht over de zoogenaamde bezetting van Macao zag de woordvoerder zich genoodzaakt, dit be richt op de meest krachtige wijze tegen te spreken. Van Japansche zijde heeft men er niet aan gedacht, zoo verklaarde spr., den status van Macao te veranderen. Overigens kan in dit verband worden ge constateerd ,dat de Portugeesche regee ring tegenover Japan ee'n geest van sa menwerking toont. Ned. Protest bond, Pulchri Studio, (Lange Voorhout 15), 10.30 uur dr. H. Faber, van Schiedam, 3 uur Kerstwijding ds. Junod. Remonstr, gemeente, 10.30 uur dr. Kerstspel. 10.30 uur ds. A Keuter. Luth. gem.^ 10.30 uur ds. C. H. Brandt, van Haarlem. Vereen. „Maarten Luther”, Luther- kapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur ds. V. W F. B Schmidt, van Schiedam. Waalsche kerk, 10.30 uur dr. Th. A. Eek- man. Duitsche kerk, 10.30 uur Pfarrer Kaetzke, H. Abend, 3,15 uur Christfesper. First Church of Christ. Scientist, An dries Bickerweg 1, Holl. 10.15 v.m. Eng. 11.45 uur. Onderwerp: „Is het heelal, den mensch inbegrepen, door atomische kracht ontwikkeld?” Gulden tekst Ps. 62 12. Duinoordkerk, 10 uur ds. Kwint, 2 uur ds. Kwint en ds. Ferguson (Kerstfeestviering) 10 uur jeugdkerk ouderen, ds. Schokking. Nassau Jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. Jac. Poort. Geb. Eltheto. Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. D. Broers. Vrijz. Hervormden. Beek laan, hoek Houtrustweg, 10.30 uur dr. J. M. van Veen, van Rijswijk. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. J. F. Kruyt. Jeugdkerk voor Vrijzinnigen (1316 j.) Houtrustweg 3, 10.30 uur ds. H. J. de Kie- vid. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk- Oost, lokaal Hannemanstraat, 3 uur samen komst. Spr. de heer J. Bronsveld Onder werp „Veracht”. Geref. kerk' in her' steld kerkverband, clubhuis van Soevk- straat 153, 10.15 ds. H. Hasper 5 uur Kerst-Evangelisatie-samenkomst, H Stra ling Chr Geref. gem., Ebèn Haëzer- kerk, Snoekstraat, 10 uur en 4 uur ds C S v. d. Ven. Jerusalemkerk, Pomonapïein’ 10 uur en 4 uur ds. de Jong; Bilderdijk^ school, Linnaeusstraat ds. J B G Crnes en 4 uur leesdienst. - Geref. Gem Oude Boomgaardstraat 43. 10 30 en •U0 uur leesdienst. Oud Geref. gem. (Centrum), geb. Gaslaan 46, 10 30 uur en 4 uur ds E. v. Dijk. - Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49. 10 uur en 3.30 uur dè neer Mieras. Vergadering der geloovi- gen, Rozenburgstraat 7, 10 uur samen komst. Geb. C.J.M.V., Prinsegracht 4, 10 uur en Houtrustweg 1, 4.15 uur ds. J P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 5 uur Bijbellezing door den heer J. N. Voorhoeve Onderwerp God onze Heiland” (1 Tim 2). Vrije Évang’ gem., Zuid-West Buitensingel 112114 10 uur en 4 uur ds P. van Vliet, van’ Amsterdam. 7 uur jeugdsamenk’omst (Kerstfeestwijding). Evangelisatie Na^ zareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur h’eili. gingsdienst en 6 uur prediking. Mara- natha-kring, geb. van Speykstraat 153, 3 uur ds. J. Enter, van Rotterdam m'm van het zangkoor. Christen-gemeen- schap, Veenkade 48, 10 uur de heer E Heintze, van Utrecht en 4 uur de heer J A. Bruyn, van Wassenaar. Christen- Protest bij Australië en Nederlandsch-Indië Dit zijn de laatste officieele berichten van Timor, De gouverneur heeft zijn be velen ten uitvoer gelegd en telegrafisch protest ingediend bij den Australiscnen minister-president en den gouverneur- generaal van Ned.-Indië. In de kolonie heerscht rust. De gelande troepen zelf hadden, naar het schijnt, de onjuiste overtuiging, dat zij optraden met de toe stemming van de Portugeesche regeering en in haar belang. De regeering trachtte Woensdag heeft de Duitsche luchtmacht in de omgeving van Sebastopol o.a 9 veld- en 3 kustbatterijen zoo zwaar ge troffen, dat zij het vuren moesten staken. Een groote munitieopslagplaats geraakte in brand Bolsjewistische duikboot tot zinken gebracht Het Roemeensche opperbevel deelt mede, dat de Roemeensche torpedojager „Koning Ferdinand” op 17 December een bolsjewistische duikboot in het Noord westelijke deel van de Zwarte Zee met dieptebommen tot zinken heeft gebracht. De Braziliaansche regeering heeft haar volledige neutraliteit afgekondigd in het conflict tusschen Japan, Engeland en de Vereenigde Staten, meldt het D.N.B. uit Rio de Janeiro Naar aanleiding van het verbod der massa-bijeenkomst te Buenos Aires, waarop de Amerikaansche ambassadeur een boodschap van Roosevelt zou voorle zen, heeft de minister van binnenland- sche zaken den ambassadeur medege deeld, dat de boodschap door den omroep verspreid kan worden. Tevens verzocht hij den ambassadeur president Roosevelt mede te deelen, dat het verbod van de bijeenkomst, dat een gevolg is van den staat van beleg, niet moet worden uit gelegd als een onvriendelijke handeling jegens de Vereenigde Staten. De A.N.P-correspondent te Berlijn meldtHet bericht, dat Brazilië zich in den strijd tusschen Japan en de Vereenigde Staten neutraal verklaard heeft, is te Ber- De Spaansche staatscourant publiceert een decreet betreffende de positie van Spanje ten aanzien van den oorlog in C. A. Fetter, 3 uur Doopsgezinde gemeente. Volgens berichten uit Washington, meldt het D.N.B.: is het begin der confe rentie van Amerikaansche presidenten te Rio de Janeiro op 15 Januari bepaald. De pan-Amerikaansche Unie is Donderdag onder voorzitterschap van Cordell Huil bijeengekomen en zal het programma voor de conferentie vaststellen. Aange nomen wordt, dat dit program geen dis cussie over militaire steunounten zal be vatten. Op. de conferentie zullen twee hoofd punten worden behandeld, waarvan het een maatregelen ter verdediging van hej halfrond betreft, en nel andere maat regelen van economischen aard en om trent algemeene samenwerking. Andere punten der agenda hebben betrekking op tegenmaatregelen. tegen revolutionaire elementen en maatregelen die in de ver schillende Amerikaansche landen geno men zullen worden ten aanzien van Duitsche, Italiaansche en Japansche bur gers. Wat de samenwerking tusschen de verschillende Amerikaansche landen be treft, zal wellicht worden gepoogd de Iberische landen te nopen tot afstand van iederen export, naar „vijandelijke” landen. Tevens zal men pogen te berei ken, dat alle landen hun hulpbronnen in haar geheel ter beschikking zullen stellen en de productie van grondstoffen en andere voortbrengselen uitbreiden, voor zoover deze noodig zijn voor voort zetting van den oorlog door het halfrond hetgeen vooral geldt voor koper, ijzer, mangaan en lood. Aangenomen wordt, dat de kwestie der marine- en luchtbases in een geheime zitting zal worden be handeld. Boven de haven van Hongkong wap pert de Japansche vlag, zoo meldde gisteravond Domei uit Kauloen. De Japansche landingstroepen zijn op het oogenblik bezig den laatsten Brit schen tegenstand te breken. Het lot van Hongkong is hiermede bezegeld en naar Domei constateert - de definitieve bezetting van eiland nog slechts een kwestie korten tijd. Reuter bevestigt in een speciaal be richt, dat de Japanners op Hongkong een landingsoperatie in aanzienlijken omvang hebben uitgevoerd. Felle ge vechten worden op Hongkong ge leverd. De toestand wordt van toon aangevende zijde ernstig genoemd. De Japansche troepen zijn, naar Domei meldt, bezig de Britsche strijdkrachten on schadelijk te maken welke nog de verde digingsgordel tusscnen Mount Davis in het Westen en Mount Sywan op het Oos telijke deel van het eiland bezet houden. De Britsche troepen, die zich hebben terug, getrokken naar de stellingen rondom Vic. tor ia Park, Victoria City en Stanley Point, bieden nog steeds weerstand. Geweldige branden woeden in verschillende deelen van Victoria City, Volgens een bericht van „Aftonbladet” uit Hongkong staat het 10.000 ton meten de motorschip van de Zweedsch-Oost- aziatische Compagnie, „Ningpo”, in brand. Het schijnt tijdens een Japanschen bom- bardementsaanval op Hongkong in brand te zijn geraakt. Men acht het schip ver loren. De „Ningpo” lag op het oogenblik van den aanval in het dok in Hongkong, waar het ~schip gerepareerd zou worden, omdat het in Singapore door een mijn was beschadigd. De Britsche berichtendienst meldt, dat het eiland Penang door de Britsche troepen is ontruimd. Naar verluidt zal de burgerbevolking op Penang blijven. Drie Japansche vliegtuigen hebben een aanval op het vliegveld Ipoh in het dis trict Penang ondernomen, waarbij zij in een luchtgevecht 2 van de 6 vijandelijke machines van het type Buffalo neerscho ten; zeven andere vliegtuigen van. dat type werden op den grond vernield. S.P.T. seint uit Rangoon, dat aldaar een transport Britsch-Indische troepen is aan gekomen. De troepen zullen naar de grens worden gedirigeerd. De Londensche „Times” schrijft: Het verlies van Hongkong moet de kracht van de Japansche strijdkrachten in ande re gevechtszones, zooals bijv, tegen Ma- lakka, de Philippijnen. de Birma-route, Birma zelf of tegen de Oostindische eilanden, vergrooten. Het verlies van Pe nang is, zij het ook niet zoo erg als dat van Hongkong, toch ernstig genoeg. Het biedt den Japanners een steunpunt aan en vergroot het

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2