DE KORTSTE DAG HET GROOTE AVONTUUR A/Z ytêrêeeó B W" I I ii WW De distributiebonnen BINNENLAND Op bon „08 H K” alleen turf verkrijgbaar ll I 1 BB J Kg - OU HAAÜSCHE COURANT Zaterdag 20 Dec. 1941' TWEEDE BLAD 1 Naar het licht. FEUILLETON Geldigheidsduur verlengd tot 30 April 1942 rants, rants, rants, rantsoen De rantsoeneering van gas en electriciteit Pro of anti De reorganisatie van de Kamers van Koophandel n zonder U: De actie voor de kinder postzegels met U: Rantsoenbonnen voor havermout tevens geldig voor het koopen van gort e.d. 57 Vet I Al I K «Lu lillik ^1 giro 5553 Br., gebak tot 2 uur groote 125 125 (Nadruk verboden' SPOORLOOS VERDWENEN (Wordt vervolgdf. t Luchtafweergeschut beschermt den opmarsch der Duitsche troepen in het Jaita-gebergte. (Weltbild-Polygoon) Suiker Cacao Koffiesurr. Jam Aan het front voor Moskou. Infan terie onder bescherming van stormgeschut. (Weltbild-Polygoon) de ons. De rivieren in het Oosten vormen geen hin. dernissen meer voor de Duitsche troepen. Overal hebben pioniers bruggen geslagen. (Weltbild-Polygoon) 49-A 49-B BI., Br. Geb. Rijst Hav. of peut Gort Verm., Maiz. Kaas Extra Kaas werkzaamheden noodig is, kan de secre taris-generaal de kamers verordenende be voegdheid geven. 49-4 49 49 4 i 1 VI., Vl.w. Melk Melk Aardapp. Aardapp. F en 161 162 163 157 1 167 Gistermiddag is in het Haag- sche Gemeentemuseum de eeretentoonstelling voor Jan Sluyters geopend. Van links naar rechts prof. dr. Goedewaagen, de wnd. bur gemeester prof. v. d. Bilt, Jan Sluyters en dr. Knuttel, dir. van het Gem.-museum. Schimmelpenningh Winterhulp Nederland komt te hulp. De Kerstgaven in den vorm van waardebonnen, brengen een lach in vele gezinnen. De waardebonnen worden met vreugde begroet. Polygoon-Noske) De Nieuwe Haagsche Konijnenfokkers Vereeniging houdt heden en morgen een tentoonstelling in „De Poort van Kleef’. Wachtend op de keuring. (Polygoon^Meyer) De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat, teneinde de ge legenheid tot het betrekken van turf op bon „08 HK’ van de brandstoffenkaart uit te breiden, de geldigheidsduur van dezen bon is verlengd van 31 December 1941 tot en met 30 April 1942. Zooals bekend, geeft de bon „08 HK” van de brandstoffenkaart K, welke is uitgereikt aan verbruikers, die hun huis met haarden en kachels verwar men en wier woning vijf of meer vertrek ken bevat, recht op het koopen van hetzij 195 k.g. persturf (300 stuks), hetzij 200 k.g. baggerturf (450 stuks), hetzij 275 k.g. uit de Peel afkomstige turf, hetzij 200 k.g. overiw» soorten turf. Bestuur Voorts bevat het besluit bepalingen om trent de benoeming van het bestuur. De secretaris-generaal benoemt een voorzit ter van een kamer voor den tijd van twee jaren. die jaarlijks voorzitters benoemt voor de gevormde afdeelingen. De voorzit ter van een kamer wordt geadviseerd en bijgestaan door een raad van bijstand, waarvan de secretaris-generaal het aan tal leden bepaalt en vaststelt hoeveel hun ner voor elk der takken van bedrijf moe ten worden aangewezen. De voorzitters 3i liter 11 liter H k.g. i k.g. 1 rantsoen 250 250 250 100 100 100 155 156 151 Lm. 154 Algem. i G Rijst Algem. Algem. Algem. Lm. 160 Algem. Boter gram Boter m.red. N.B. Zeep op bon 164 Algem. van 1 t.m. 31 December. van de hoofdgroepen en bedrijfsgroepen, wier ondernemingen haar hoofdzetel in het gebied der kamer hebben, moeten in leder geval tot leden van den raad van bijstand worden benoemd. De voorzitter van een kamer benoemt den algemeen secretaris, in overleg met den secretaris-generaal. Voorts zijn in het besluit bepalingen op genomen betreffende de geldmiddelen van en het toezicht op de kamers. Dit toezicht wordt geoefend door den secretaris-gene raal, die besluiten strijdig met een wet telijke bepaling of het algemeen belang, kan schorsen of vernietigen. Besluit treedt op 1 April 1942 in werking Tenslotte wordt nog het volgende be paald Dit besluit treedt met 1 April 1942 in werking. In het bericht in ons nummer van Woensdag j.l. betreffende de rantsoenee ring van gas en electriciteit leze men in de 4e alinea 15 Januari inplaats van 5 Januari. Subsidies voor werkloozenkassen Aangezien het in het voornemen ligt, dat van 1 Januari 1942 af geen subsidie meer zal worden verleend aan vereenigingen met werkloozenkas, die niet zijn aange sloten bij het N.V.V. heeft de secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken een wijziging aangebracht in het Werkloosheidsbesluit 1917, waarbij be paald wordt, dat voortaan het recht op subsidie kan worden ingetrokken, wanneer de belanghebbende vereeniging niet is aan gesloten bij een door genoemden secre taris-generaal erkende vakcentrale. Verplegingskosten voor tuberculose lijders Bij beschikking van den commissaris be last met het toezicht op de ziekenfondsen is de tegemoetkoming in de kosten van verpleging in een sanatorium voor tuber culoselijders, waarop de ingevolge het Zie kenfondsenbesluit verplicht-verzekerden en hun gezinsleden recht kunnen doen gelden, bepaald op 1,50 per dag. Kinderen van 16 jaar en ouder, alsmede degenen, die zelf voor rechtstreeksche ver zekering in aanmerking komen, gelden niet als gezinsleden. In tijden van oorlog zijn de menschen verdeeld in twee groote groepen, zij zijn pro of anti. Meestal zijn het persoonlijke gevoelens, die een rol spelen. Zeldzaam zijn de gevallen dat het verstand de keuze bepaalt. Men kan dit feit consta- teeren, het zonder meer aanvaarden, tenzij de belangen van volk en land er Een oogenblik na de vreeselijke ont dekking In de kluis, stond gansch Mong- bwaloe in rep en roer. Inlandsche plan ters en bedienden renden of fietsten langs de wegen, om al de blanken op te roepen voor een buitengewone ver gadering De commissaris van politie had dezen maatregel voorgeschreven, waarna hij zich telefonisch in verbin ding stelde met het centraal commissa riaat te Nizi en den gewestbeheerder. Na een korte beraadslaging werd het 'volgende plan opgesteld; onmiddellijk Behalve tot het houden van het handels- register ingevolge de Handelsregisterwet zijn de kamers verplicht tot uitvoering van de haar, door de organen van het algemeen bestuur gegeven opdrachten en zijn in het bijzonder bevoegd certificaten van oor sprong en andere verklaringen ten dien ste van het bedrijfsleven af te geven, als mede handteekeningen welk in het han- dlsregister zijn ingeschreven, te legalisee. ren. Voor zoover dit voor de verrichting van haar in de vorige alinea bedoelde Historische vondst in de Wieringer. meer. In den Wieringermeerpolder heeft men een hertengewei opgegra ven. Dit gewei bleek afkomstig te zijn van het reuzenhert de grootste herten soort van Europa, welke eertijds in onze streken voor kwam. Het gewei zal worden opgeknapt en opgeborgen in het Wieringer Museum te Hypolitishoef Polygoon-Kuiper) Vijftien gedupeerde kasteleins vereenigd tot „De Vereenigde Caféhouders”, exploiteeren gezamenlijk een café op de Veemarkt te Rotterdam. Deze samenwerking is zoo vruchtbaar, dat het be staande café belangrijk uitgebreid en verfraaid kon worden. (Polygoon^-Hof) 5556 Boter 55—56 Vet Tl) Daarop ging iedereen aan het werk. Terwijl de dagbladdirecteur een uur tje later het artikel, dat de rechtskun dige medewerker had geschreven, zat in te kijken, kreeg hij bezoek van een bevrienden rechter, wiens advies nogal eens werd ingewonnen voor de behan deling van sommige zaken. Hij was op de hoogte van de jongste berichten. De directeur overhandigde hem het artikel, dat hij op het punt stond, door te geven naar de zetterij. Als ik het voor net zeggen had, Zou ik zooiets niet laten verschijnen, zei de onderzoeksrechter, na lezing van hei stuk. U denkt toch niet, dat... Wat ik denk is niet van belang, «nderbrak de onderzoeksrechter hem, maarkijk hier eens. Uit zijn zak haalde hij de extra-editie afhankelijk van zijn. Dit is juist nu het geval, omdat het onze toekomst is die eischt dat onze houding door het verstand wordt bepaald. Wij hebben den naam een nuchter volk te zijn. Nooit is er een tijd geweest, die zoo duidelijk eischt, dat wij dit ook bewijzen. Jarenlang heeft een verkeerde voorlich ting haar werk gedaan. Jarenlang werd een objectief inzicht ondermijnd. Lang zaam maar zeker echter gaan de oogen open. Steeds meer landgenooten zien de dwalingen in en duizenden maken zich gereed het bewijs te leveren, dat ons land waard is, een eervolle plaats in het nieuwe Europa in te nemen. Duizenden maken zich gereed. Duizen den stelden reeds de daad en zij vechten ons land en volk vrij op de slagvelden in het Oosten. Een fier, zelfstandig en vrij Nederland, dat is het doel waarvoor zij strijden. Hier is geen sprake van pro of anti. Hier gaat het om de toekomst van Europa en van ons eigen land en volk. Gij landge noot die meent dat er twee mogelijkheden z^ijn, gebruik uw verstand. Pro of anti heeft afgedaan. Europeanen strijden voor het behoud van beschaving en cultuur. Uw plaats is in deze gelederen, naast de landgenooten die aan het Oostfront ons vaderland vertegenwoordigen Pro of anti? Neen, de wapenen in de vuist! Op voor een nieuw Europa. Voor waarts, ter wille van een gelukkig Ne derland. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland”, Koninginnegracht 22, 's-Gra- venhage. En het ergste is, merkte zijn vriend op, dat deze laster bij het publiek ingang zou kunnen vinden... en misschien zelfs by het gerecht Die wurging van Demet in de lift van Rie- fenberg’s flatgebouw, is een vreeselijk en verzwarend toeval. Daaraan had ik niet eens meer ge dacht, bekende de directeur. De rechter schoof zijn zetel dichter bij het bureau. U weet, hoe ik de wereld bektfk, zei hij. In u, in mij, in iedereen schuilt een misdadiger. Onze misdadige instincten sluimeren. Een ongewone ge beurtenis kan ze wakker maken. Ik heb Riefenberg steeds aangezien voor een goeden, jovialen kerel, maar die ge heimzinnige moord in het flatgebouw zal tegen hem worden uitgespeeld, te meer daar hij, dank zij de tusschen- komst van een bevriend procureur des konings, om zoo te zeggen aan het rech terlijk verhoor werd onttrokken. Daar om, waarde vriend, als ik u een goeden raad mag geven, loop niet te onstuimig van stal. Het is uw recht en zelfs uw plicht, Riefenberg op discrete wijze te verdedigen, maar pak bijvoorbeeld met uw premie niet uit, voor er meer licht in de zaak is. Dat zal mijns inziens niet lang op zich laten wachten. De verdeeling van de op. brengst der zegels en prent briefkaarten De grondslagen van het systeem van verdeeling zijn opgenomen in het laatste nummer van het „Tijdschrift voor arm. wezen, maatschappelijke hulp en kinder bescherming”. Een eenvoudig voorbeeld geeft dit nader aan. Veueeniging a, een vacantiekoloniehuis, hei*bergt in 1 jaar 100 kinderen, ieder gedurende 30 dagen. Vereeniging b, een opvoedingsgesticht, herbergt in 1 jaar honderd kinderen, ieder gedurende 300 dagen. Dan krijgt b 10 maal zooveel als a. Dat is de zeer eenvoudige grondslag. Aangezien echter de getallen voor kinderen en dagen nooit mooi rond zijn en voor geen twee instel lingen gelijk, komt aan het eind van de rekensom voor ieder een ander onregel matig bedrag voor den dag. Het groote voordeel is. dat veschillen. de instellingen met eenzelfde doel ook precies dezelfde berekening ondergaan. Er wordt slechts één onderscheid ge maakt n.l. tusschen instellingen, welke een bijzonder kostbare verzorging moe. ten geven aan de haar toevertrouwde kinderen, en die, welke een normale verzorging verschaffen. Het spreekt van zelf, dat aan 100 doofstommen of gebrek kige kinderen gedurende 300 dagen on eindig veel meer ten koste moet worden gelegd aan medische hulp, aan leer, middelen etc. dan aan 100 verwaar loosde of zwakke kinderen. Daarom krij gen al deze „kostbare” instellingen een iets hooger percentage uit de opbrengst Ook hier echter geldt binnen dezelfde rubriek instellingen voor alle precies dezelfde maatstaf. De onderscheidene in stellingen verschaffen zelf de gegevens voor de berekening van haar aandeel, zooveel mogelijk onder bevestiging door haar accountant. Ontbreekt deze bevesti ging, dan wordt ten gerieve van de be rekening van het aandeel hier en daar een accountantsonderzoek ingesteld. RADIO. LU ISTERWEDSTRIJD De Centr. Prop.commissie voor Weldadigheidspostzegels schrijft om.: Gelijk reeds eerder ingang van Tegelijkertijd treedt de wet op de kamers van koophan del (Staatsblad 1920, no. 152) buiten wer king, evenals alle bepalingen, welke met dit besluit in strijd zijn Met ingang van 1 April 1942 zijn de bestaande kamers van koophandel en fabrieken ontbonden. De rechten van het bij de ontbonden kamers werkzame personeel, dat door de nieuw ingestelde kamers in een overeenkomstige positie wordt overgenomen, blijven ge handhaafd, voor zoover de secretaris generaal niet bij wijze van uitzondering anders bepaalt. 21 Lm. 27 December 1941. Brood Brood Vleesch 49 Vleeschw. 49-A Melk I 49 R. Melkk. Aard. Aard. 30 Nov. t.m. 27 December 1941 150 Algem. 2e per. cacao Algem. Algem. De commissaris wees met zjjn pot lood op de kaart. Zeg mij dan eens, zei hij, boe een auto, over deze stroomen kan ge raken, zonder gebruik te maken van de voorposten en dus zonder een beroep te doen op de overzetters. En ik kan a verzekeren, dat de negers op dat punt een verbazend geheugen hebben. Dat is het ei van Columbus, riep de onder-directeur uit. En dat was het inderdaad, want ar was geen weg, welke niet op zijn minui een paar keer werd onderbroken door breede stroomen. Dubois keek peinzend voor zich uiL Och, mengde hij zich in het ge* sprek, aan dat eitje van Columbus zal de misdadiger wel vóór ons hebben gedacht. Daarbij, als ik mijn idee mag zeggen, is dit niet het werk van iemand, die voor den eersten keer een voet in den Kongo zet. Ik ben over tuigd, dat alles gebeurde volgens een wel overwogen plan en dat doortrapte handlangers in het vreeselijke geval zijn betrokken. De commissaris speelde met zijn pot lood. van „De Ster”, een krantje van ver dacht allooi. Op de eerste bladzijde stonden over vier kolommen groote koppen te lezen: „Twee geheimzinnige misdaden. De journalist Riefenberg vermoordt in den Kongo den directeur van een goud mijn en is voortvluchtig met vijf mil- lioen francs in goud. Den nacht vóór het vertrek van Riefenberg uit onze hoofdstad, werd Demet gewurgd in het flatgebouw, waar de journalist een ap partement betrok. De dader van deze onverklaarbare misdaad bleef onbe kend. Een man met een onbetrouwbaar verleden”. De directeur van „Het Wereld nieuws” was buiten zichzelf van veront waardiging na het lezen van het artikel, dat onder deze beschuldigende titels werd gepubliceerd. Riefenberg werd er in afgeschilderd als een beroepsoplich ter, die tot een internationale bende zou behooren en het beroep van -eizend journalist had gekozen, om aldus de handen vrijer te hebben. Zijn verleden en zijn jeugd werden beklad en de twee misdaden in verband met elkaar gebracht en verklaard. Dat is een gemeene laffe streek, bulderde de directeur en sloeg met de vuist op zijn bureau. 1 k.g. 50 gram 250 gram 500 gram Zottrts destijds werd medegedeeld, lag het in de bedoeling, de bonnen 5 tot en met 8 van de brandstoffenkaart, welke aanvankelijk voor het verkrijgen van turf werden geldig verklaard op een later tijd stip ook geldig te verklaren voor andere vaste brandstoffen Dit is ten aanzien van de nummers 5 tot én met 7 ook inderdaad geschied, doch bezitters van een K kaart, welke er niet toe waren overgegaan op de nummers 5 tot en met 8 turf te koopen, vroegen zich toen af, of bon 08, welke be. schikbaar bleef voor het koopen van turf, te zijner tijd ook geldig zou worden ver klaard voor het koopen van andere vaste brandstoffen. Tegen den oorspronkel'ijken opzet, is men er thans toe moeten besluiten, dezen bon niet geldig te verklaren voor het koo pen van andere vaste brandstoffen dan turf. Zij, die daarom nog in het bezit van bon „06 HK” mochten zijn, dienen dus thans te trachten op dezen bon alsnog turf te verkrijgen. Teneinde hun daartoe ruim gelegenheid te geven, is de geldigheids duur van dezen bon verlengd tot 30 April 1942 De verbruikers zullen er echter reke ning mee moeten houden, dat de voorra dige hoeveelheid turf beperkt is en dat bovendien in de eerste plaats de turf ver krijgbaar moet worden gesteld in De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de met „1 rantsoen havermout” gemerkte bonnen in den vervolge, behalve op het koopen van een rantsoen havermout, havervlokken, haver- bloem havergort, aardappelmeelvlokken of gruttenmeel (gemengd meel) tevens recht zullen geven op het koopen van een rantsoen gort, gortmout, gortbloem, alle soorten gruttenmeel, rijstgries en aard- appeltapioca. gram gram gram gram gram gram 10 December t.m. 27 December 1941 Boter gram Boter m.red. 21 Dec. 1941 t.m. 31 Jan. 1942. 57 Boter I Daarop nam de rechter afscheid. De dagbladdirecteur liep nadenkend heen en weer. Tenslotte bleef hij voor het venster staan en keek naar buiten, in de drukke straat. Een dagbladventer liep aan den overkant en zwaaide met een krant naar de voorbijgangers. Lees de extra-editie van de „Ster” over de gruwelijke misdaad in het goudland van den Kongo, riep hij on verpoosd. Twee, driemaal klonk deze pijnlijke zin in de ooren van den directeur. Toen ging hij naar zijn bureau en scheurde langzaam de bedrage van den rechts kundigen medewerker aan stukken. die streken, waar deze brandstof altijd een belangrijke plaats heeft ingenomen. Het is niet mogelijk gebleken, bijzondere maat regelen te nemen om turf beschikbaar te stellen In die gebieden, waar zij in normale tijden niet of in kleine hoeveelheid werd afgezet. zouden twee auto’s vertrekken, de eene om de grensposten van Oeganda, En- gelsch-Egyptisch Soedan en Fransch Evenaar s-Afrika te waarschuwen, de andere om het gerecht te Wahenia op de hoogte te brengen. In afwachting daarvan zouden overal klopjachten worden ingericht. De commissaris van politie had een landkaart van den muur gerukt en op het bureau van den rampzaligen Ber- teau neergelegd. Samen met Dubois en den onder-directeur-generaal van Nizi, werd het wegennet bestudeerd. Er wa ren slechts drie voor auto's berijdbare wegen, de eene, loopend over Nizi naar Wahenia, de andere van Nizi naar het Eduardmeer en de derde van Mong- bwaloe naar Aba aan de Soedaneesche grens, met een kleine vertakking naar de Fransche koloniën. Ik ben de meening toegedaan, zei eindelijk de commissaris, dat wij hier, ofwel met een zeer eenvoudige, ofwel met een zeer ingewikkelde zaak hebben te doen. Als de roofmoordenaar per auto is gevlucht, moeten we onver mijdelijk, eer we enkele uren verder zijn, zjjn spoor hebben gevonden. Dat is gemakkelijk gezegd, mop perde Dubois. gemeld, zal op Tweeden Kerstdag des middags van 1.40 tot 2 uur een groote luisterwedstrijd door den Nederlandschen Omroep worden uitgezonden ten behoeve van de actie voor de kinderpostzegels. Gedurende deze twintig minuten zal een dierenfabel ge titeld „Ik wou zoo graagworden gegeven, welke samengesteld is door den heer Toon Rammelt te Amsterdam. In dit spel treden, naast een verhaler, elf dieren op, welke niet met name genoemd worden. Het is de taak van de luiste raars, te raden, welke dieren dit zijnde namen moeten onder elkander genoteerd worden. De voorletters van de dieren vormen, in de volgorde waarin zij zijn opgeschreven, een woord, dat ingezonden moet worden aan een nader voor de mi crofoon te melden adres. Dit woord moeten de luisteraars inzenden op een briefkaart, met ten minste 2 kinderpost. zegels van 5 cent. Voor dezen luister, wedstrijd heeft de Centr. Prop.comm. een groot aantal bijzondere prijzen ver kregen. De trekking van deze prijzen zal in de eerste helft van Januari ge schieden. F I TJ WK jp - f l

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5