Verwoede strijd op Luzon Engelsch vliegkampschip tot zinken gebracht De distributie van levensmiddelen 1941. No. 1SO6S. Timor De overval op DE COMMANDO- WISSELING IN DUITSCHLAND Ingebruikstelling der uitgereikte bonkaarten Met Duitschland voor een vrij Nederland Dinsdag 23 December. VERDUISTEREN v. 5.29 aar nam. tot 9.49 aar v.m. Maan: 23 Dec. op 12.53 uur nam. onder 12 uur des nachts. 24 Dec. op 1.18 uur nam. Rijkscommissans huldigt drie Nederlandsche redders De nieuwe bonnen I (41*) Ml v op nieuw °P van von 1 'k 328® Japan eerbiedigt neutraliteit van Macao generaal-veld- Brauchitsch EEN 23.000 TONNER VAN DE „FORMIDABLE”-KLASSE Getorpedeerd door Duitsche duikboot Groote verontwaardiging in Portugal Let bij de verduistering voor al ook op uw achtergevel Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Japansch expeditiecorps de Philippijnen geschat 6 tot 8 divisies -- BORNEO Trdt c- Brood en gebak Noord-Malakka geheel in handen van de Japanners op den IIüWUedai.. Hongkong onder het vuur de Japansche artillerie •'*4 perak fSotamor Dagorder van maarschalk COURANT IIA AG SCI IE KRIJS DEZER COURANT: van bonnen kleine 1 rantsoen vleesch of KAART van PÉ-lT (Zie verder 2e blad. pag. 1 geplaatst. :qiw£To) :WELLESLÉ aigespeeld, “"Spöorwêj en de geven WW 1942 elk recht terwijl JtWRtociiy zij test ge en (4t9t) |nOORD-WEST BORNEO- Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad’' en „Letterkundig Bijblad' f3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern druk werk-posttarief van toepassing is f 7.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz nummers 5 ct.. fr. p. post 10 et. Koffiesurrogaat De aandacht wordt er op gevestigd, dat bon 193 voor koffiesurrogaat. zooals reeds eerder is aangekondigd. geldig is verklaard voor een periode van 8 weken, derhalve tot en met 21 Februari 1942. Men. moet dus ditmaal met het koffie- surrogaatrantsoen van 250 gram twee maal zoolang toekomen als gewoonlijk. De gouverneur-generaal van Portu- geesch Macao (aan de kust van Zuid- China)* heeft gisteren in een officieele verklaring medegedeeld, dat de Japan ners de neutraliteit van Macao strikt in acht nemen en dat alle geruchten over een zoogenaamde bezetting van Macao door Japansche troepen iederen grondslag missen. De gouverneur-generaal voegde hieraan toe, dat bij den aankoop Van levensmiddelen door de Japanners een zeer nauwe samenwerking met de autori teiten van Macao bestaat. Soldaten. Bijna 4 jaar heb ik als uw opperbevel hebber het beste leger ter wereld geleid. Deze jaren brachten Duitschland een overvloed van de grootste historische ge beurtenissen en voor het leger de groot ste militaire successen. Trotsch en dank baar kijk ik op dezen tijd terug. Trotsch op uwe prestaties, dankbaar voor uwen trouw. Groote opgaven zijn vervuld, groote en zware staan ons nog te wach ten. Ik ben er van overtuigd, dat gij ook deze tot een oplossing zult brengen. De Führer zal ons naar de overwinning lei den. Met staalharden wil en voorwaarts gerichten blik. Alles voor Duitschland.” (wg.) VON BRAUCHITSCH, generaal-veldmaar schalk. De Italiaansche Koning en Keizer Victor Emanuel begaf zich dezer dagen op reis, om militaire inrichtingen enz. in oogenschouw te nemen. Op onze foto inspecteert de-vorst de Eerecompagnie der Duitsche Marine. (Atlantic-Holland) Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr.. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Roekh. E. O Couvée, van Hovtemastr 66. Tel. 72118? Rijst De bonnummers 02d en 03d van de bonkaart reserve geven tot en met 24 Januari 1942 elk recht op het koopen van 25U gram rijst. Gedurende genoemd tijdvak is voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar dus in totaal 500 gram rijst beschikbaar Daar het mogelijk is, dat nog niet op alle met „F” en „G” ge merkte bonnen van de papkaart rijst is gekocht, is de geldigheidsduur daarvan verlengd tot en met 24 Januari 1942. Kedah en Perak, twee Noordelijke staten op Malakka (Cartografisch bureau voor de Nederi. DopblodperaJ Radio-Delhi heeft gistermiddag mede gedeeld, dat de provincie Keda in Noord-Malakka geheel en al in han den der Japanners is en dat de Ja pansche troepen een belangrijke aanval in de richting van den spoor weg van Kota Baroe hebben onder nomen. *- Cacao Thans zijn van de kaart reserve aan gewezen bon 01c en Old, welke geduren de de distributieperiode van 28 Decem ber a.s. tot en met 24 Januari a.s. elk recht geven op het koopen van 50 gram cacao. Zooals bekend moeten deze bon nen gedurende de eerste week van de distributieperiode bij den détaillist wor den ingeleverd. Gedurende de derde en vierde week kan men dan de cacao ont vangen. Indien men zijn bonnen eerst na verloop van de eerste week van de distributieperiode bij den détaillist in levert, dan kan men daarvoor pas cacao ontvangen in de derde en vierde week van de volgende periode. Op den 5en December van het vorige jaar strandde nabij de Noordhollandsche kust een Duitsch schip, waardoor de uit 48 personen bestaande Duitsche beman ning in nood kwam te verkeeren De reddingboot „Dorus Rijkers” uit den Hel der stevende onder leiding van schipper Boot op het gestrande vaartuig af en met trotseering van eigen levensgevaar wisten Boot en zijn beide helpers. - de machinist Eeleman en de stuurman Boot jr. (zoon van den schipper) alle 48 schip breukelingen te redden. Heden heeft de Rijkscommissaris. Rijksminister Seyss-In- quart aan genoemde drie menschenred- ders als blijk van groote dankbaarheid voor hun bijzondere daad ieder een ge schenk overhandigd en wel een gouden horloge aan schipper Boot die nu de redding van 470 menschenlévens op zijn naam heeft staan en eerv zilveren horloge aan Eeleman en aan Boot jr. De inscriptie in elk dezer horloges luidt: „Als Anerkennung für Rettung aus See- tnot” Bij de overhandigting dezer ge schenken heeft de Rijkscommissaris aan de drie redders in hartelijke bewoordin gen zijn bijzondere waardeering betuigd. Generaal-veldmaarschalk von Brau- chitsch heeft met de volgende dagorder, gedateerd 19 December, afscheid ge nomen van de soldaten van het leger Het D.N.B. meldde gisteren uit het Hoofdkwartier van den Führer: het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: een duikboot onder bevel van kapitein-luitenant Bigalk, die op den Atlantischen Oceaan opereert, beeft een Engelsch vliegkampschip getorpe deerd. Het schip is gezonken. Naar het D.N.B. verneemt, werd het schip door 3 torpedo’s getroffen, waarna het spoedig ten onder ging. kampschip door eeh Duitsche duikboot in grooten opmaak. De „Völkischer Beobachter” wijst er op, dat de Engelsche vliegkampschepen zeer schaarst* zijn en dat daarom het nieuwe succes van de Duitsche duikboo- ten van zeer groote beteekenis is voor de situatie ter zee op alle oceanen. Men kan, na de zware verliezen, die de Engelschen hadden geleden, aannemeri, dat het schip krachtig beveiligd was door vliegtuigen en torpedobootjagers, hetgeen het succes te grooter doet zijn. Hoewel Engeland de laatste weken reeds een aanzienlijke lijst van verloren slagschepen, vliegkamp schepen, kruisers, jagers en andere oor logsbodems moest publiceeren, wordt de werkelijke omvang der verliezen geheim gehouden. Het Britsche ministerie van marine heeft bij voorbeeld geen melding gemaakt van het feit, dat een kruiser van de „Aurora”- en een van de „Leander”- klasse voor Alexandrië door Duitsche duikbooten en een derde kruiser in de Middellandsche Zee door een Italiaansche duikboot tot zinken zijn gebracht. De „Berliner Börsenzeitung” schrijft, dat de Britsche vlootverliezen op den Atlantischen en den Grooten Oceaan in nauw verband met elkander staan en dat de toestand ter zee voor Engeland nog veel ernstiger is geworden dan pessimis tische Engelschen zelfs eenige weken ge leden mogelijk hadden geacht. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" zegt, dat een dergelijk verlies gelijk staat met een verloren slag. Het blad vermoedt, dat het vergane schip is uitgezonden om de „Ark Royal” te vervangen. De sultan van Kelantan, de Noordelijk ste provincie van Malakka, Mirz Asis- mail, is naar Domei meldt, teruggekeerd van van 80.000 Westkust Britsch commentaar oorlog in Oost-Azië Het A.N.P. seint uit LissabonEen commentator van den Britschen berichten dienst verklaarde gisteren het volgende ten aanzien van den toestand in Oost- Azië. Veertien dagen geleden begonnen de Japanners met hun grooten aanval op den Grooten Oceaan. Thans zijn de be. richten ernstiger .dan iemand had kunnen verwachten. Het onaangenaamste is, dat de Japansche heerschappij in de Zuid- Chineesche zee en in het Westen van den Oceaan nog niet met succes kon worden bestreden. De troepen, die de Britsche strijdkrachten op Malakka tot den terug tocht hebben gedwongen, zijn honderden kilometers door Japansche transport schepen vervoerd onder bescherming van de Japansche vloot. In verband met den oproep van den Führer aan de soldaten herhaalde men gisteren te Berlijn van officieuze zijde ten overstaan van persvertegenwoordi gers, dat de oorlog thans de beslissing nadert. Derhalve is het alleszins begrij. pelijk, dat de Führer thans het opper bevel van het leger, dat het zwaartepunt der toekomstige operaties in bijzondere mate te dragen zal hebben, van nu af zelf in handen heeft genomen om een nog sterkere concentratie van de Duit sche weerkracht dan tot nog toe tot stand te brengen. In militaire kringen herinnert men er te dezen aanzien aan, dat zoowel de plannen voor den veldtocht in Polen in al zijn phases, als de unieke vermetel heid der onderneming in Noorwegen, de veldtocht in Frankrijk en op den Balkan, de bezetting van Kreta, de strijd van generaal Rommel in Noord-Afrika en vooral de geweldige vernietigingsslagen in het Oosten alleen en uitsluitend ont sproten zijn aan het geestelijk initiatief en de geniale veldheerskunst van den Führer zelf, zoodat hij eigenlijk het Duitsche leger reeds altoos heeft aange veerd en in de vereeniging van de lei ding van de geheele weermacht met het opperbevel van het leger in zijn hand slechts de uitschakeling van een tot dusver nog aanwezige bevelsinstantie ge zien kan worden. De Portugeesche Nationale vergadering heeft een votum van vertrouwen in de regeering eenstemmig aangenomen: „Met het oog op de uiteenzettingen van den ministerpresident en minister van buitenlandsche zaken over de jopgste gebeurtenissen op Timor, in welker ver loop ondanks de Portugeesche neutrali teit en het volkomen vertrouwen in de vervulling der internationale verplichtin gen, onze souvereine rechten werden miskend, besluit de Nationale vergade ring, terwijl zij op rustige wijze het ge voel en de wenschen der natie tot uiting brengt, het volgende Zij betuigt onvoorwaardelijk haar in stemming met de buitenlandsche politiek der regeering zij verklaart de Portugeesche souverei- niteit over alle nationale gebieden voor onaantastbaar en onwrikbaar "geeft formeel uiting aan haar prq- tegen den op Timor gepleegden aan slag op de eeuwenoude vreedzame Portu geesche souvereiniteit zjj vertrouwt ten volle op de regeling, welke de regeering zal treffen, in een voor de natie eervolle en waardige be handeling der betrokken aangelegenheid in overeenstemming met het gevoél voor vaderlandsliefde van alle Portugeezen. De Portugeesche bladen blijven ook verder de grootste aandacht wijden aan de gebeurtenissen op Timor. Het regee- ringsblad „Diario de Manha” schrijft, dat Portugal de wereld weer eens een voor beeld van rust en vaderlandsliefde heeft gegeven. De omstandigheden, waaronder de schending der souvereine rechten van Portugal is geschied, doen deze nog ern stiger voorkomen. Zonder dat een zicht baar motief aanwezig was, heeft men een handeling gepleegd, die men moet ver- oordeelen, aangezien daardoor de struc- waar- zijn met een ge- Uit Oporto wordt gemeld, dat de En- -1 op Portugeesch Timor bevolking in Noord-Portugal zaakt. Voor het Engelsche Het tot zinken gebrachte Britsche vlieg- kampsohip is van de „Formidable”-klasse, waarvan er in totaal 5 bestaan, naar van deskundige zijde te Berlijn verluidt. Het meet 23.000 brt. Alle vliegkampschepen van deze klasse, die men te Berlijn van het n.odernste type beschouwt, waren in 1939 op stapel gezet. Over den naam van het tot zinken gebrachte schip is tot dus ver nog niets naders bekend. Sireeec Dan groote beteekenis De Duitsche pers vermeldt het tot tin ken brengen van een Engelsch vüeg- Bonkaart reserve In elk der bonboekjes bevindt zich voorts een z.g. bonkaart reserve. De bonnen van deze bonkaart dragen een verschillende letter, al naar gelang den leeftijd van den houder. Op de aan vol wassenen uitgereikte kaart komen n.l. voor de nummer: 01a tot en met 014a; op die van kinderen tusschen 14 tot en met 20 jaar 01b tot en met 014bop die van kinderen van 4 tot en met 13 jaar01c tot en met 014cop die van kinderen van 0 tot en met 3 jaar Old tot en met 014d. der kolonie bezig waren besprekingen te voeren. Deze Britsche overval heeft dus wel, zoo werd in dit commentaar verder opgemerkt, op geraffineerd huichel achtige wijze plaats gehad. De overval maakt een brutale inbreuk op de souve reiniteit van Portugal en op de bepalin gen van het volkenrecht. Engeland heeft in zijn koloniale ge schiedenis meer van dergelijke methoden toegepast. Tenslotte werd in dit commen taar nog herinnerd aan de voorgeschie denis van dezen oorlog, toen, in den herfst van '39. Engeland poogde, de ver schillende kleine staten in West-Europa onder zijn bescherming te nemen. In dit verband werd gewezen op het bezoek van dr. Colijn aan Londen en aan zijn daar op gevolgd artikel in ,.De Standaard”, waarin op de beteekenis van Engeland’s wenschen in deze richting gewezen werd. Malakka, Mirz Asis- in zijn hoofdstad Kota Baroe. Desuitan die naar het binnenland was gevlucht, heeft zich onder Japansche bescherming’ geplaatst. Rust op Goeam weergekeerd Van het eiland Goeam wordt gemeld, dat de Japansche strijdkrachten rust en orde aldaar hebben hersteld. De eiland bewoners hebben hun dagelijksche bezig heden hervat en sluiten vriendschap met de Japansche soldaten. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenlondsledsn de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 Het A.N.P. meldt uit Berlijn Het per soonlijk afscheid, dat de Führer heeft genomen van generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch, is geschied in den waardigen, ernstigen vorm zoo ver luidde te Berlijn gistermiddag van be voegde zijde welke past bij de groot heid en bijzondere beteekenis van een dergelijk oogenblik. Al is in militaire kringen te Berlijn op het oogenblik niets bekend omtrent een ander emplooi voor den generaal-veldmaarschalk, toch wijzen zij er op, dat de heer von Brauchitsch niet ter beschikking gesteld noch ook ge. pensionneerd wordt, daar in Duitschland een generaal-veldmaarschalk steeds in actieven dienst is, zooals bijvoorbeeld ook geldt voor veldmaarschalk von Mackénsen. \SINGKAWANG Mandar NED g^^roNTIANAK /~r SINTANG Mebou „Soldaten. Met den dag van vandaag heeft de Führer persoonlijk de leiding van het leger op zich genomen. Tevens heeft hij mijn verzoek, dat ik eenigen tijd geleden heb kenbaar gemaakt om mij wegens een hartkwaal te ontslaan van de leiding van het leger, ingewilligd. De verklaringen van F schen minister-president hebben zetting van Portugeesch Timor „cv B juiste daglicht gesteld. Van bevoegde gebeurtenissen op dit deel van het eiland 7A C* h lx nvlzw* 4,. J L. -i.L -- Voor de week van Zondag 28 Decem ber tot Zaterdag 3 Januari zijn voor het koopen van brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en aardappelen aangewezen de bonnen 01 van de daarvoor bestemde kaarten. A-bonnen brood geven recht op 4-rantsoenen, b-bonnen op een j-rantsoen, a-bonnen vleesch of vleeschwaren 1 rant soen, b-bonnen j rantsoen. Voorts zijn voor het tijdvak van 28 December tot 24 Januari aangewezen de 184, 189, 185 t.m. 188, 190, 191, 192, 179 t.m. 183 van de bonkaart alge meen resp. voor suiker, jam, bloem, brood of gebak, havermout of peulvruch ten, gort, vermicelli of maizena, en kaas, de bonnen 01a t.m. 04a van de melkkaart .ieder 3) liter en 01b t.m. 04b ieder 1| liter melk, 01c of Old van de kaart reserve voor cacao en 02d03d voor rijst. Voor het tijdvak van 28 December tot 5 Januari is aangewezen voor boter resp. boter met reductie bon 01 van boter- resp. vetkaart De bon voor koffiesurrogaat is 193 van de bonkaart algemeen. Deze is geldig van 28 December tot en met 21 Februari 1942. De secretaris-genoraal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van de op 28 December a.s. aanvangende distri butieperiode de nieuw uitgereikte bon kaarten in gebruik worden genomen. Met het oog op de komende feestdagen is bepaald, dat men reeds met ingang van Woensdag 24 December a.s. op alle heden bekend gemaakte bonnen mag koopen. Met nadruk wordt er echter op gewezen dat indien men van deze mogelijk heid gebruik maakt, er goed op gelet moet worden, dat men met het gekochte uitkomt toi het tijdstip, waarop wederom nieuwe bonnen geldig worden, d.i. dus voor de „weekartikelen” Zaterdag 3 Januari a.s. en voor de andere levensmiddelen Zater dag 24 Januari a.s. Voor boter en koffie surrogaat gelden uiteraard andere dagen. De aanwijzing der thans bekend ge maakte bonnen van de nieuwe kaarten geeft voorts nog aanleiding tot de vol gende opmerkingen. De bonnen 01a van de nieuwe brood kaart ge.ven van 28 December tot en met 3 Januari 1942, elk recht op het koopen van 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak, terwijl de bonnen 01b elk recht geven op het koopen van 50 gram brood of rantsoen gebak. De met 01a gemerkte bonnen van de nieuwe kaart komen dus overeen met de groote. met „4 rantsoe nen” gemerkte bonnen van de oude broodkaart; de met 01b gemerkte bonnen komen overeen met de kleine bonnen van de oude broodkaart. Vleesch en vleeschwaren De bonnen 01a van de nieuwe vleesch- kaart geven tot en met Zaterdag 3 Januari a.s. elk recht op het koopen van 1 rantsoen vleesch of vleeschwaren. de bonnen 01b elk op rantsoen vleesch of vleeschwaren. Ditmaal is de per week beschikbaar gestelde hoeveelheid vleesch derhalve nog ongewijzigd gebleven. Van het voor de volgende distributieperiode, d.i. dus de week van 4 t.m. 10 Januari a.s. aan te wijzen bonnummer zullen de z.g b-bonnen nog slechts recht geven op het koopen van j rantsoen vleesch of vleeschwaren. tuur van de juridische gedachten, op de internationale betrekkingen gebaseerd, met voeten is getreden een inconsequentie, die slechts volg van overijldheid kan zijn. TT1X ‘rx- gelsche overval onder de 1 groote verontwaardiging heeft veroor zaakt. Voor het Engelsche en. het Ame- rikaansche eonsiflaat, die beschermd wor den door politiecordons, hadden demon straties plaats. Engelsche propagandisti sche foto’s moesten onder den druk der bevolking uit de etalages worden verwij derd Verscheidene etalageruiten werden daarbij ingegooid. Des nachts werden verscheidene sympathiebetoogingen houden voor de Duitsche, Italiaansche Japansche consulaten. Melk Tenslotte wordt er op gewezen, dat in den vervolge, in plaats van één melkbon per week, vier melkbonnen tegelijk voor een tijdvak van vier weken worden aan gewezen. Zulks geschiedt teneinde de schoolmelkvoorziening een regelmatig verloop te doen hebben De bonnen 01a tot en met 04a geven derhalve tot met 24 Januari 1942 elk recht op het koopen van 3) liter melk, bonnen 01b tot en met 04b in genoemd tijdvak in de gebieden, waar de melk kaart DL in gebruik is. elk recht op het koopen van li Uter melk. De scheepsverliezen in den Stillen Oceaan Domei meldt uit Tokio: In precies 2 weken na het uitbreken van den oorlog rondom de Stille Zuidzee heeft de Japan sche marine tot zinken gebracht, bescha digd of buitgemaakt: 47 vijandelijke oor logsschepen. terwijl 38 koopvaarders buit gemaakt werden, evenals 380 kleinere vaartuigen 114 Vliegtuigen werden neer geschoten, 662 toestellen werden op den grond vernield volgens een overzicht aan de hand van officieele mededeelingen De Japansche vlootverliezen bedroegen 1 lichten kruiser, die licht beschadigd werd, een torpedobootjager. die tot zin ken werd gebracht, een mijnenveger, die tot zinken werd gebracht en een tweede, die ernstig werd beschadigd. Vijf duik booten worden vermist. 72 vliegtuigen gingen verloren. Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft medegedeeld, naar uit Wash ington wordt gemeld, dat 30 overleven den van het schip „La Haina”, dat door een vijandelijke duikboot op 11 Decem ber in den Stillen Oceaan tot zinken is gebracht, op het Hawaii-eiland Maui aan land zijn gegaan. Twee leden der be manning zijn als gevolg van den vijan- delijken aanval om het leven gekomen. Twee andere leden worden vermist Het DN.B, seint uit Rio de Janeiro: Volgens een bericht uit Manilla wordt van Amerikaansche zijde toe gegeven, dat de thans aan den gang zijnde grootscheepsche Japansche aanval van beslissende beteekenis zal zijn voor het bezit van den Philip- pijschen Archipel. De Japansche actie wordt daar gekenmerkt als „een der grootste en stoutste onder nemingen der nieuwste geschiede nis”. De geheele positie der Ver Staten in Oost-Azië wordt door de Japanners in groot gevaar gebracht. In een mededeeling van het departe ment van oorlog te Washington wordt de sterkte van het Japansche expedi tiecorps, dat onder bescherming van een machtig escorte van vloot en luchtmacht met tezamen 80 trans portschepen naar Luzon is opgetrok ken, op 6 tot 8 divisies geraamd. Het Amerikaansche ministerie oorlog bevestigt de landing tot 100.00Q Japanners aan de van Luzon. In de Golf van Ligajen wordt een zware slag geleverd. Uit Manilla wordt gemeld, dat de Ja panners ook tanks aan land hebben ge zet en het reeds tot een hevigen pantser. slag is gekomen. De Britsche berichtendienst erkent in een bericht uit Manilla, dat Japan ners met sterke strijdkrachten zijn geland in de omgeving van de Golf vau Lingayen. In het cofnmuniqué van het hoofdkwartier te Manilla wordt gesproken van gevechten tus schen Lingayen en de stad Agoe. Te vens wordt bekend gemaakt, dat een onbekend aantal Japanners gisteren omstreeks 160 k.m. ten Noorden van Manilla met transportschepen is aan gekomen en geland. De militaire woordvoerder verklaarde, dat de Ja panners met sterke strijdkrachten zijn geland, dat zij een sterken aanval doen en dat een verbitterde strijd wordt geleverd Naar in Japansche marinekringen ver luidt, zullen de thans gelande troepen te zamen met de reeds vroeger in het Noorden en Zuiden van het eiland ont scheepte formaties gebruikt worden voor den aanval op Manilla De president van de Philippijnen, Que zon, heeft een radiorede gehouden waar in hij de Vereenigde Staten om snelle toezending van proviand en oorlogsmate riaal heeft verzocht, aldus S.P.T. Betreffende de operaties op Hongkong meldt het D.N.B. uit Tokio dat de stel lingen tusschen de zoogenaamde Tatam- bocht tot voorbij de Victoria-Peak, waar heen zich de Engelschen hebben terug getrokken, sedert gisterochtend onder zeer sterk vuur liggen van dé Japansche artillerie, dat ondersteund wordt door voortdurende bomaanvallen van de Ja pansche luchtmacht PRIJS DER ADVERTENT1ÈN: Van 1—5 regels /1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. - Reclames 95 ct. per regel - Bewijsnummers 5 ct. tr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties «5 ct; Dienstaanbiedingen 75 Ct Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad 10 ct tMM f^mootiriQ dWUPlNG Boter Van de boterkaart en de vetkaart zul len voorloopig per periode van vijf we ken achtereenvolgens vier bonnen wor den geldig verklaard. De eerste drie zul len gedurende negen dagen geldig zijn, de vierde gedurende acht dagen. Ge durende het tijdvak van 28 December a.s. tot en met 5 Januari a.s. geeft de bon 01 van de boter- zoowel als van vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter. Het koopen met dezen bon is reeds ge oorloofd met ingang van 23 December. Zooals bekend, hebben zij, die recht hebben op het normale boterrantsoen, twee boterkaarten, dan wel twee vet- kaarten ontvangen, zoodat zij op de beide met 01 genummerde bonnen, waarover zij beschikken, een hoeveelheid van twee maal 12a is 250 gram boter kunnen be trekken Op de bonnen van de vetkaart wordt de gebruikelijke reductie verleend van 22) cent per 250 gram boter. Zooals men weet is voorts bon 57 van de oude boter- en vetkaart, welke is aangewezen voor een extra rantsoen bo ter, geldig van 21 December j.l. tot en met 31 Januari 1942 voor het koopen van 125 gram boter per bon. Dus twee bonnen 57 voor 250 gram boter. De vetbonnen der toeslagkaarten, welke voor het tijdvak van 28 December a.s. tot en met 24 Januari a.s. zijn uitgereikt aan hen, die zwaren en zeer zwaren arbeid verrichten, zijn niet genummerd, doch dragen onderscheidenlijk de aan duiding 28 December—3 Januari4—10 Januari 11-17 Januari 18—24 Januari. De rechthebbenden dienen er dus goed op te letten, dat zij deze bonnen in de week, welke op den bon staat vermeld, bij hun leverancier inleveren. De bon nen, welke de aanduiding 28 December— 3 Januari dragen, zijn reeds geldig met ingang van 24 December De vetbonnen der toeslagkaarten. welke zijn uitgereikt aan hen. die langdurigen arbeid verrichten, dragen geen aandui ding betreffende datum of nummer. Zij zijn geldig gedurende het geheele tijdvak van 28 December a.s. tot en met 24 Januari a.s. en mogen reeds met ingang van 24 December worden gebruikt. De vetbonnen der toeslagkaarten „ja”. ,jb” en „jc” geven elk recht op het kenpen van 125 gram boter met reductie reeds een vol- E toen een paar Austra- den Portugee- i de be- ■-- in het B daglicht gesteld. Van bevoegde -- er nog op gewezen, hoe de zich in korten tijd hebben zóó snel, dat de bezetting dongen feit was, t„„ nscne officieren nog bij den gouverneur

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13