HET GROOTE AVONTUUR GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN pip K l BUITENLAND I HAAGSCHE COURANT Dinsdag 23 Der. 1941 TWEEDE BLAD FEUILLETON Het verlies der Engelsche slagschepen VERIJDELDE AANVALLEN VAN DE BOLSJEWIEKEN PLANNEN VOOR EEN AME- RIKAANSCHE LUCHTBASIS AAN DE ROODE ZEE CHURCHILL OP BEZOEK BIJ ROOSEVELT Zware vijandelijke verliezen Oorlog in Oost-Azië verhindert de uitvoering Engeland moet aan twee fronten oorlogvoeren ƒ4 I Zonder geld nog wel crediet Zonder bonnen zeker niet 1 Opperste oorlogsraad in Amerika De besprekingen in het Witte Huis Bolsjewistische torpedojager gezonken 4 MB? Het lot van het stoomschip „Joseph Stalin” Ook Mackenzie King neemt deel aan de besprekingen Von Papen bij den Turkschen president Mi Scherpe critiek op het oorlogsbeleid De Kersttoespraak van den Paus ^4 - Mr I Steeds voorwaarts Een onbeschadigd buitge. (Weltbild-Polygoon) I Aan het Moermanskfront. UITKNIPPEN EN BEWAREN! Geeft recht op het koopen van 4t/m 14 t/m Een tl. 28 Dec. t/m 3 Jan. 1942 Brood of gebak 9 18 22 18 Rants. rants. 1 kg. Suiker 1 1 k-g. 14 28 Melk 3J liter liter 7 liter Melk Barentszee 250 250 250 gram 250 125 250 250 gram 193 Koffiesurrogaat 250 250 250 250 gram GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN tot en met van liter Petroleum 1942 Diverse data 1 eenh Brandstoffen Dec. 1941 1 Sept 1941 31 Hierop uitsluitend Turf verkrijgbaar. DE VOLGENDE BONNEN ZUN BINNENKORT NIET MEER GELDIG (Nadruk verboden.) naar 500 4 Aan het front voor Moskou. maakte bolsjewistische tank. houden de Duitsche artillerie niet tegen. Weltbild-Polygoon Zelfs het hout moet door muildieren naar de voorste stellingen gebracht worden. (Weltbild-Polygoon) 3 3} 1 Dec. 1941 1 Dec. 1941 500 4 31 31 wijze hem Na Zaterdag 27 Dec.: 49 Brood, Vleesch, Vleeschwaren, Melk I, Aardappelen, Melk I, Aardappelen. 150 t/m 163 en 167 Algemeen. 2e Periode Cacao. 14. Petroleum. Na Woensdag 31 Dec.: 01 t/m 04 H.K. Brandstoffen. 01 t/m 11 C.V. Brandst. 164 57 57 Brood Brood Vleesch Vleesch Algem. Algem. Algem. Boter Ve». Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (mannen) 50 gram 500 gram 1 rants 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram Vleesch of vL waren Aardappelen Aardappelen Boter Boter met red. t/m 3 jaar 13 laar 20 jaar 50 500 4 500 250 250 100 500 250 250 100 500 50 500 4 250 250 100 500 welke koel waarin een 250 250 100 500 Cacao Jam Bloem, br. of gebak Rijst Haverm. of Peulvr Gort Vermic. of maiz. Kaas 3 gram gram Rants, gram gram gram gram gram Vervolg van het le blad. 4 rants. rants. 1 rants. rants. ii kg i kg 8 8| IF 50 gram Scheerzeep Hierop geen Anthraciet verkrijgbaar Elk der vol gende bonnen De Maastunnelbouw te Rotterdam. De Maastunnel beschikt over een spe. cialen montagewagen, welke gebruikt wordt om lampen te verwisselen e.d. Op een platform kunnen de monteurs rustig werken. (Polygoon-Hof) Boter Boter met red. De molen „Wildlust” te Wassenaar, welke volgens het systeem van Bussel is gemoderniseerd en ge. stroomlijnd, is Zaterdag j.l. fees, telijk in gebruik gesteld. (Polygoon-Meyer) IJ liter 28 Dec. t/m 5 Jan. 1942 1 Rantsoen Zeep 75 gram Toiletzeep 80 15 23 07 VERSPREIDE BERICHTEN Naar uit Bombay wordt gemeld is de zoon van Gandhi, die uitgever is van de Hindustan Times”, tot een gevangenis straf van een maand veroordeeld. 21 Mrt. 1942 3 Jan an. 1942 1941 1942 1941 1941 1942 Een dorpsingang, beschermd door een Duitsch machinegeweer. Hier heeft de compagnie haar kwartier ingericht. Wachtposten beschermen tegen overvallen van den vijand. (Orbis-Holland) groote oorlogsschepen ook voor kustoperaties kunnen bruikt. In een ander ingezonden o.a. gezegd: Bij de operaties „Prince of Wales” en van de „Repulse” heeft men de lessen van Noorwegen en Kreta niet ter harte genomen. In plaats van de Japansche invasie te verhinderen door gebruik te maken van vliegtuigen, hebben de Engelschen hun op Malakka gelegen vliegvelden door de Japanners laten vernielen en slagschepen in den strijd geworpen, zonder deze in de lucht op de noodzakelijke wijze te beschermen. Men dient thans in Engeland eens en voor altijd den invloed te erkennen van luchtstrijdkrachten bij de oorlogvoering te zee. Het denkbeeld, dat vliegvelden door een handvol soldaten met mitrail leurs in bezit gehouden kunnen worden, dient men thans definitief te laten varen. die in Libye strijden, zoo verklaarde men, dat de Nieuw.Zeelandsche en Austra lische troepen zich nog steeds in Noord- Afrika bevinden en dat daarenboven Engeland nog meer sterke formaties van denzelfden oorsprong in den strijd moet werpen. Deze formaties had Engeland, thans liever in Oost-Azië ter beschikking gehad. Verder wijst men erop, dat bij de gevechten in Libyë een groot aantal Britsche strijdkrachten gebonden wordt De Sint Andrieskerk te Amerongen, dateerend uit de 15de eeuw en in Gothischen stijl gebouwd, verkeert in zeer slechten staat, zóó zelfs, dat men zich genoodzaakt heeft gezien, rond het koor van de kerk een hek te plaatsen, teneinde voorbijgangers voor vallend puin te vrijwaren (links). Rechts: een fragment van het interieur der kerk, waaruit wel heel duidelijk de noodzakelijkheid van restauratie blijkt. (Polygoon-v. Bilsen) Te Londen is officieel medegedeeld, dat Churchill en Beaverbrook zich in de Ver- eenigde Staten bevinden. Uit Washington meldt de Britsche berichtendienst, dat zij met Roosevelt alle vraagstukken zul len bespreken, die verband houden, met de „gemeenschappelijke oorlogsinspan ning”. Churchill zou vergezeld zijn van admi raal sir Dudley Pound, den chef van den generaien staf van het Britsche Rijk. Sir John Dill, den luchtmaarschalk Sir Char les Portal, den Amerikaanschen ambassa deur te Londen, Winant en den persoon lijken vertegenwoordiger van Roosevelt, Harriman. Te Ottawa is officieel medegedeeld, dat de Canadeesche minister-president Mac kenzie King, zich naar Washington zal begeven, om deel te nemen aan de con ferenties met Roosevelt en Churchill Volgens geruchten zou Churchill de reis gemaakt hebben met een Clippertoe- stel naar Baltimore. Later aldus de Brit sche berichtendienst, werd die lezing ech ter tegengesproken. Op grond van de omstandigheid, dat Churchill vergezeld is van een staf van hooge officieren van leger, vloot en luchtmacht, concludeert de Britsche berichtendienst, dat met de chefs der Amerikaansche generale sta ven, ^gemeenschappelijke plannen voor den oorlog op den Grooten en den Atlan- tischen Oceaan” moeten worden uitge werkt. aansluiting waarop hij zijn apos'clischen zegen zal geven, zal op 24 December om 12 uur 30 op de golflengten 49,96 m., 19.84 m. en 15,37 m. door den Vaticaan- schen omroep worden uitgezonden Aan gesloten zullen worden de Italiaansche, de Zwitsersche, de Fransche, Hongaar. sche en lersche zenders. Voorts zullen Duitsche, Fransche en Engelsche verta lingen worden uitgezonden, evenals ver talingen in de andere Europeesche talen. S.P.T. meldt uit Istanboel President Inönu heeft gisteren den Duitschen am bassadeur te Ankara, Joachim von Pa pen, in audiëntie ontvangen. De bespre kingen hebben geruimen tijd geduurd. Algemeen. E Zeep E Toiletzeep. J Textiel (Mannen). Bonnen F en G Rijst blijven geldig t/m 24 Januari 1942 stoomschip Amsterdam ge- van de Neder- In de dagen voor Kerstmis heerscht in de kassen der kwee, kers van vroege tulpen een tijd van hoogconjunctuur. Een ieder helpt mede om de bloemen voor de veiling gereed te maken. (Polygoon-v. Bilsen) f luisterde. Het hart scheen regelmatig te tikken. Hij keek zjjn chauffeur aan. Dat is vreemd, zei hjj. ontwapend werden. „Joseph Stalin” is te bouwd, op de werven landsche Scheepsbouw Maatschappij. In ingezonden stukken aan de „Times” komt de groote bezorgdheid over den ondergang van de ..Prince of Wales” en de „Repulse” tot uiting, meldt het D.N.B. Zoo schrijft b.v admiraal Bacon: Het is in hooge mate zorgwekkend, dat de beide groote oorlogsschepen gebruikt zijn voor een taak, die zij niet vervullen konden Slagschepen zijn geen schepen, die men in geval van een invasie voor de ver dediging kan gebruiken. Zouden kleinere en minder kostbare schepen in den stn.id tegen de naar Malakka oprukkende Ja panners niet betere diensten hebben be wezen? Een slagschip heeft alleen tot taak tegen andere slagschepen te strijden Nog veel zorgwekkender is echter, dat de eerste lord der admiraliteit ondanks de jongste vreeselijke waarschuwingen nog steeds van meening schijnt te zijn, dat met succes worden ge ren geen sporen van verwondingen te ontdekken. De journalist legde het hoofd tegen de borst van den neger en De bolsjewistische torpedojager, die in het zeegevecht in de Barentszee door artillerietreffers zwaar beschadigd werd, is gezonken. Daarmede is het aantal in dit gevecht tot zinken gebrachte vijan delijke torpedojagers tot 2 gestegen. 01 A 01 B 01 A 01 B 01 A Aardapp Aardapp. 28 Dec. t/m 24 Jan. 1942 Riefenberg, sprak een van de aan randers en zijn stem klonk rustig en vastberaden, u kunt uw armen laten zakken. Luister, het kan zijn, dat elk oogenblik een auto hier voorbijkomt. Gij zult voor ons uit loopen. Als gij een teeken durft geven, of een verdacht ge baar maken, om de aandacht op ons te vestigen, schieten wij u neer. Zoo, zei Riefenberg, ik zou eerst eens willen weten, wat deze comedie beteekent. Denkt u soms, dat... U hoeft niets te weten, onderbrak de andere hem op snijdenden toon, en wees op uw hoede, hier wordt geen comedie gespeeld. De journalist aarzelde. Pas op. klonk het dreigend en een revolver ging de hoogte in, en voor uit nu, dien kant uit. Wat kon hij anders doen, dan voor- loopig te gehoorzamen? Men gebood hem voort te gaan, in het midden van den woudweg. Hij liep voorop, werd op den voet gevolgd door een van de blanken. Daarna kwamen de twee negers. De arme chauffeur kon maar niet gerustgesteld geraken en stelde al maar door vragen, welke door den zwarten begeleider welwillend wer den beantwoord. De andere blanke liep naast het groepje, ter hoogte van Rie- ziet, mij werd het recht gegeven u neer Riefenberg keek naar den loop de revolver, waarvan --- één meter was verwijderd. Voor strekte zich de autoweg eenzaam Geen geluid verbrak de stilte. TVee... HU staarde in de oogen, op hem waren gericht en rotsvast besluit lag te ler^ vervoiaaVt Elk der volgende bonnen Geeft recht op 't koopen van 28 Dec. 1941 23 Nov. 1941 01 Boter 1125 gram 01 Vet |125 gram Bijzondere rantsoenen. 21 Dec. t/m 31 Jan. 1942 I 125 gram 1125 gram 28 Dec. t/m 21 Febr, 1942 Algemeen 1250 gram stuk wordt van de De Kersttoespraak van Paus Pius. in pen, sprong nu voor hem. Riefenberg, zoowaar als u deze geladen revolver op uw hart gericht In verschillende sectoren van het cen trale Oostelijke front hebben de bolsje wieken Zondag hun aanvallen op de Duitsche linies voortgezet. Al deze aan vallen, die deels met steun van pantser wagens werden ondernomen, werden onder zware verliezen voor den vijand verijdeld dank zij den ijzeren afweer van de Duitsche troepen. Op verschillende plaatsen hardnekkige gevechten van man tegen man, waarbij de Duitsche soldaten tot tegenaanvallen overgingen en den vijand terugdreven. De bolsjewieken leden in al deze gevechten zware bloedige verliezen en verloren talrijke pantser wagens Sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen hebben Zondag in den Zui delijken sector doeltreffend versterkings- installaties en artilleriestellingen van den tegenstander vernield. Bij aanvallen op bolsjewistische troepenconcentraties werden eveneens talrijke, treffers ge plaatst, die den vijand aanzienlijke ver liezen toebrachten. Plotseling kraakten de takken en uit het woud kwamen twee blanken te voorschijn. Zij naderden schijnbaar on verschillig het groepje en Riefenberg was opgestaan. Het verbaasde hem een oogenblik, dat die twee heeren zoo on verwachts uit het woud kwamen ge stapt, maar dat verklaarde misschien ook de aanwezigheid van den neger in het midden van den weg. Hij deed een stap in de richting van de vreemdelin gen, maar op hetzelfde oogenblik wer den twee revolvers op hem gericht en kwam er beweging in den schijnbaar bewusteloozen inlander. Het gevoel van een mensch werkt soms op onverklaar bare wijze. Terwijl de journalist met verbaasde blikken de mannen aanstaar de en gehoor gaf aan het bevel, dat hem werd gegeven de armen op te ste ken, zag hij in zijn verbeelding drie ge stalten voor zijn oogen verschijnen: van Demet, van Lebon en van Ada Iljen Hij twijfelde er geen oogenblik aan, dat hij zich hier tegenover handlangers van de gevreesde bende bevond. De chauffeur gaf een schreeuw, toen hij de revolvers zag. Hjj wilde vluchten, maar rolde op den grond, doordat zijn zwarte broeder hem bij de beenen had gegrepen. De arme sukkel was bang en huilde. Mama, mama. Riefenberg hoorde, hoe de inlandsche medeplichtige op hartstochtelijke aan het praten ging, in de voor onverstaanbare negertaal. Hij wees in zijn richting, dan die van de twee mannen. De chauffeur stelde bibberend een paar vragen en werd dan rustiger. Hij kwam overeind, keek schuw om zich heen en nam een afwachtende houding aan. Ondertusschen was een van de aanranders op Riefenberg toegespron gen en haalde diens revolver uit den zak. Een paar meter verder stond de andere blanke met de revolver, waar van de loop op Riefenberg’s hart ge richt was, en hjj staarde den journalist spottend aan. Dit tooneeltje speelde zich vliegens vlug af, zonder dat de blanken één woord hadden gewisseld. Oef, dacht Riefenberg, dat ziet er allesbehalve schitterend uit. Ik ben jammerlijk in de val geloopen. 29) Het kon zoowat een uur na het ver trek uit Nizi zijn, toen de mijnauto een vallei bereikte, waar het tropenwoud woekerde en de kruinen van de hooge boomen hoven den weg naar elkaar njjgden. Op een gegeven oogenblik, bij een bocht, bracht de chauffeur den wa gen met een schok van de remmen tot stilstand. Dwars over den weg lag een neger, roerloos, met het gezicht naar den grond gekeerd en de armen voor rich uitgestrekt. Riefenberg en de autobestuurder sprongen uit de auto, liepen naar den inlander, ‘die vermoedelijk het slachtof fer was geworden van een roekeloos autobestuurder, die hun was voorafge gaan. Zij knielden bij den ongelukkige en draaiden hem op den rug. De man had de oogen gesloten en scheen met meer te ademen. Op het lichaam wa- De V.P.B.-correspondent te Berlijn meldt: Omtrent het Amerikaansche steun punt aan den Westelijken oever van de Roode Zee, waarvan men tot nu toe uit sluitend wist, dat het als eindstation moest dienen voor een nieuwe Amerikaansche luchtlijn, zijn thans nadere bijzonderheden bekend geworden. Voor het steunpunt bestaan grootscheep. sche plannen, maar met den aanleg is nog nauwelijks een begin gemaakt. Het ligt in de voormalige Italiaansche kolonie Eri trea. Eritrea is door de Engelschen veroverd en wordt momenteel ook door de Engelsche troepen bezet gehouden, zoodat het typeerend voor de Engelsch—Ameri kaansche verhouding genoemd kan wor den, dat de Amerikanen juist hier een sterke vloot, en luchtvaartbasis inrich ten. Het steunpunt zou verschillende vlieg velden omvatten, die het voordeel hebben, dat zij althans voorloopig buiten het bereik van het DuitschItaliaansche lucht, wapen liggen, terwijl zij een afdoende con trole mogelijk maken op Arabië, waar de Ver. Staten uit Britsch bezit olievelden hebben aangekocht. Men overweegt niet alleen den bouw van kazernes en magazij. nen, maar er zijn ook uitgestrekte tuin dorpen geprojecteerd, waar de soldaten zich van de vermoeienissen van de mo. derne oorlogvoering kunnen herstellen. Men wil hier voorts fabrieken oprichten, niet alleen voor reparaties, maar ook voor de productie van oorlogsmateriaal. Op het oogenblik liggen de werkzaamheden ech ter practisch stil, daar Amerika sinds het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië an. dere zorgen heeft. In het Finsche blad „Uusi Suomi” geven geredde Estlanders een schildering van de reis van het bolsjewistische trans portschip „Joseph Stalin” dat met 6000 man aan boord in de Finsche Golf kort voor de inneming van Hangö op mijnen is geloopen en toen door Duitsche pa trouillevaartuigen naar Estland is opge bracht. waar men de bemanning gevan gen heeft genomen. Terstond nadat het schip op mijnen was geloopen. is er op roer aan boord uitgebroken. De soldaten weigerden gehoorzaamheid aan de poli tieke commissarissen en de commandan ten De wapenen en de uitrustingstukken werden in zee gegooid. De hoogste offi cieren en de kapitein zijn in een klein escorteerend vaartuig Oostwaarts ge vlucht. Alvorens de Duitschers zich van het schip hadden meester gemaakt, was er een onbeschrijflijk tumult ontstaan, toen hef schip 3 treffers van mijnen kreeg. Hierbij zijn 1500 opvarenden om gekomen. Reeds lang voor de ontruiming van Hangö zoo vertelden de Estlanders, hadden vele officieren en politieke com missarissen het steunpunt verlaten. Aan talrijke Estlanders is het gelukt, naar den Finschen oever te vluchten, waar zij Het stoomschip te schieten, als ik dat noodzakelijk mocht achten. Als u met dadelijk doet, wat ik u oeveel, zal ik van dat recht gebruik maken. Wie gaf u dat recht, grimlachte de journalist. Iemand, die machtig is, Riefen berg! En fluisterend voegde de onbekende er aan toe: En iemand, die voor niets terug deinst. Denk aan het geval Demet. Al had Riefenberg er geen oogenblik aan getwijfeld, dat hij in handen was gevallen van Demet’s moordenaars, toch verbleekte hij, toen hij diens naam hoorde uitspreken. Zoo, mompelde hij, zoo... Vooruit nu. Ik tel tot drie en als u daar dan nog staat, dan schiet ik u neer. Een... klonk het tergend langzaam. 2121? van hij nauwelijks hem uit „Engeland is in een oorlog aan twee fronten geraakt en wel op een oogen blik, dat zeer ongelegen kwam. Engeland is niet in staat het zwaartepunt van een der fronten te verplaatsen. Het initiatief is aan onzen kant en aan den kant van onze bondgenooten”, aldus karakteriseer de men gisteravond in de Wilhelmstrasse voor journalisten de tegenwoordige mili taire positie, meldt het D.N.B. Krijgs operaties der beide troepen in Noord- Afrika vinden op het oogenblik, naar Berlijnsche militaire kringen verklaren, niet plaats. Steeds echter zijn bewe gingen van de wederzijdsche strijdkrach ten aan den gang, welke echter totdusver nog niet tot nieuwe botsingen hebben ge leid. Het is de verdienste van de held, haftige Duitsche en Italiaansche troepen, Nadat president Roosevelt Zondagmid dag had geconfereerd met den Britschen ambassadeur lord Halifax, ontving hij gistermiddag op het Witte Huis den nieuwen ambassadeur der Sovjet-Unie, Litwinof, den ambassadeur der Tsjoen- kingregeering. Noe Sjih, en den Neder- landschen ambassadeur, jhr. Loudon. Men zou, naar in welingelichte kringen verluidt, hebben gesproken over de ge meenschappelijke verdediging in Oost- Azië, meldt S.P.T. uit Washington. Beschikbaar per persoon vöT was sen en In tijdvak van één week fenberg. Naar de mijnauto keek nie mand om. Zij stond aan den rand van den weg en bleef daar staan. Toen de zonderlinge karavaan een paar honderd meter had afgelegd, be reikte zij een punt, waar een breede zij weg, met wild gras overgroeid, steil naar beneden liep. Hier inslaan, klonk het bevel. Neen, antwoordde Riefenberg kor daat. Zoolang hij zich op den grooten weg bevond, had hij de vage hoop, een auto te zien voorbijkomen en dan zou hij er wel iets op hebben gevonden, om een teeken te geven. De eigenaardige optocht zou immers lederen automobilist hebben aangezet, te vertragen. Maar nu rechts af slaan, dien onbeganen weg in, dat nooit Hier inslaan, werd met stemver heffing geroepen. En dan? vroeg de journalist om tijd te winnen. Dat gaat u niet aan. Eerst moet ik weten, wat u tegen mij in het schild voert De blanke, die naast hem had geloo- 1* U In tijdvak van vier weken 184 Algem. 01 C of 01 D Reserve 189 Algem 185 tm. 188 Alg 02D—03D Res 190 191 192 179 tm. 183 Alg 01A tm 04A Melk I 01B t.m 04B Melk I Naar Associated Press uit Washington meldt, houdt president Roosevelt zich bezig met de instelling van een opper sten oorlogsraad, die de belangrijkste be sluiten over de oorlogvoering moet uit voeren. Roosevelt heeft de wet geteekend, Waarbij de dienstplicht wordt uitgebreid. In het kader van de nieuwe wet moeten alle mannen van 18 tot 64 jaar zich laten inschrijven; alle mannen van 20 tot 44 jaar worden door deze wet verplicht tot militairen dienst. Sneeuw, ijs en vernielde wegen 31 Jan. 31 Dec. 31 Jan. 31 Dec. 31 Dec 31 Jan. 30 April 1942 30 April 1942 Dec 1941 Deo 1941 7 In tijdvak van 9 dagen 125 Petroleum Petroleum K F Brandst 01 t/m 04 H.K Brandst 05 t/m 07 H.K Brandst 08 H K Brandst 01 t/m 11 CV Brandst 12 t/m 20 C.V Brandst le t/m 4e per Brandst 5e t/m 6e per Brandst. 164 E E J J

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 17