fc>. 18064. zóne van om Hitler neemt het opper bevel van het leger op zich Japansche vloot beheerscht de wateren om Hongkong Britsche tegenstand te land op Verschillende plaatsen gebroken Hevige gevechten in de midden- het Oostelijke front Maandag 22 December. 1941. OPROEP AAN DE SOLDATEN EN DE WAFFEN S.S. den van nieuwe De oproep Führer Japanners bestoken vijandelijke kanonneer- booten Von Brauchitsch afgetreden Met Duitschland voor een vrij Nederland Amerikaansche tankboot tot zinken gebracht W1NTERARTIKELEN VOOR DE DUITSCHE SOLDATEN DE TOESTAND OP MALAKKA KERSTFEEST VOOR DUITSCHE KINDEREN EN GEWONDE DUITSCHE MILITAIREN VERDUISTEREN Duitschland strijdt voor Europa Successen voor de Duitsche luchtmacht Massale vijandelijke aan val in Cyrenaica Italiaansche en Duitsche troepen betrekken stellingen Heldhaftige strijd der verbondenen in Noord-Afrika mag succes W-, Mislukte bolsjewistische uitvals- pogingen voor Leningrad Voor 'a-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” «Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20. ronder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prljzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct KERSTGESCHENK VAN HET VOLK AAN ZIJN WEERMACHT i o. 5.29 aar nam. tot 9.49 aar v.m. De nieuwe bonnen worden morgen bekend gemaakt Britsche aanval op een convooi met goed succes afgeslagen Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Tachtig Japansche transport schepen waargenomen by de Philippünen Aan de kust van Califomiê Reeds op 24 December worden gekocht Oproep van dr. Göbbels Britsche strijdkrachten teruggetrokken Door Rijkscommissaris dr. Seyss- Inquart aangeboden in den Dierentuin ■F WW >1H' HAAGSCHE COURANT D PRIJS DER ADVERTENTIBN: PRIJS DEZER COURANT: meHk bR ran het ingang I van de op felste win. pogingen breken. Weer- nog Maan: 22 Deo. onder 10.50 uur nam. 23 Deo. op 12.53 uur nam. Van 16 regels ƒ1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct mee». hervatting van den offensieven strijd in het voorjaar tot de definitieve vernieti ging van den tegenstander in het Oosten moeten onverwijld worden getroffen. De inleiding tot beslissende oorlogsmaatrege len van anderen aard is aanstaande. Deze taak eischt, dat weermacht en va derland worden aangezet tot de grootste prestatie en gebracht worden tot ge meenschappelijke activiteit. De voornaam ste drager van den strijd der weermacht nu is het leger. Derhalve heb ik onder deze omstandig heden vandaag besloten als opperste be velhebber der Duitsche Weermacht de lei ding van het leger zelf op mij te nemen. Soldaten, ik ken den oorlog reeds uit de vier jaar van de gewelddadige worste ling in het Westen van 1914 tot 1918. Ik heb de verschrikking van bijna alle groo- te materiaalslagen als eenvoudig soldaat zelf meebeleefd. Tweemaal ben ik ge wond en dreigde tenslotte blind te wor den. Wat u ook kwelt, belast en benauwt, is mij derhalve niet vreemd. Maar, ik heb na vier jaar oorlog geen seconde getwij feld aan de wederopheffing van mijn.volk en het met mijn fanatieken wil als een voudig Duitsch soldaat klaargespeeld de geheele Duitsche natie na meer dan vijf tien jaar werk weer aaneen te sluiten en van het doodvonnis van Versailles te be vrijden. Mijn soldaten, gij zult derhalve begrij pen, dat mijn hart u geheel toebehoort, dat mijn wil en mijn werk standvastig de grootheid van mijn en uw volk dienen, dat mijn verstand en mijn besluitvaardig heid slechts de vernietiging van den te genstander kent, d.w.z. de zegevierende beëindiging van dezen oorlog. Mijn soldaten van leger en Waffen-S.S., wat ik voor u doen kan ten aanzien van de behartiging van uw belangen en ten aanzien van de aanvoering, zal geschie den. Wat gij voor mij kunt en zult doen, dat weet ik: mij trouw en gehoorzaam volgen tot de definitieve redding van het Rijk en daarmee van ons Duitsche volk. De Heer zal de overwinning niet weigeren aan zijn dapperste soldaten. Hoofdkwartier van den Führer, 19 December 1941. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht deelde gisteren mede „De gevechten in de middenzone van het Oostelijke front houden met on verminderde hevigheid aan. Verschei dene krachtige aanvallen van den vijand werden afgeslagen. In den sec tor van een legercorps werden daarbij 20 Sovjet-pantserwagens vernield. Ook aan het omsingelingsfront voor Lenin* grad werden - heftige, door pantser, wagens ondersteunde, uitvalspogingen met aanzienlijke verliezen voor den vijand verijdeld. Daarbij werden 19 vijandelijke pantserwagens vernietigd. De luchtmacht heeft met veel succes vijandelijke troepen- en voertuigen colonnes, concentraties van pantser wagens, batterij- en kazematstellingen bestookt. In de Noordelijke en in de Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding 5 No. 116364; zg. Stadspatiönten No. 49 Het is de derde maal, dat het Duitsche volk in dezen oorlog het Kerstfeest viert, aldus spr. Van alle volkeren kent het Duitsche volk de meeste poëzie rond dit feest. Vele factoren maken, dat onze vreugde niet zoo ongedwongen kan zijn als in vredestijd. Maar laten wij zorgen, dat de kinderen het feest in volle vreug de kunnen genieten en ook onze solda ten, die dit jaar om den Kerstboom zit ten van de Noordelijkste stad der aarde tot de Pyreneeën en ook in de Sovjet unie. Velen zijn heengegaan, die vorig jaar het Kerstfeest nog met ons vierden. In gedachten zijn wij bij hen en bij dege nen, die hun dierbaar waren. Gezamen lijk werd daarna het oude Kerstlied „O, Tannenbaum” gezongen en werden op de tafels de kaarsen aangestoken. Een B.D.M.-koortje zong vervolgens een lied, een aardig filmpje werd vertoond en allen werden getracteerd op gebak en chocolademelk. Het hoogtepunt van den middag brak aan toen de Kerstman in levenden lijve verscheen en alle kinderen en gewonde soldaten met zijn goede ga ven bedacht. Menig aardig tafereeltje viel hierbij te bespieden. De Rijkscommissaris en Commissaris-Generaal Schmidt onder hielden zich met de gewonden en de kin deren en toonden veel belangstelling bij het uitreiken der geschenken. De zeer geslaagde middag werd beslo ten met gemeenschappelijken zang. Het 566e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier dd. Zaterdag luidt: Gepantserde en gemotoriseerde vijande lijke afdeelingen hebben in Cyrenaica een massale actie uitgevoerd tegen onze stel lingen in het Oostelijke deel van de Dzje- bel. De Italiaansche en Duitsche troepen, die dapper streden en groote 'bekwaamheid toonden, betrokken ten Westen van Derna nieuwe stellingen en beletten den vijand zijn doel te bereiken. Het vliegveld van Derna bevindt zich in handen van den vijand. Herhaalde aanvallen van vijande lijke pantserstrijdkrachten tegen onze stel lingen van Solloem en Bardia werden af geslagen. Op Tripoli en Benghasi werd een beperkt aantal bommen geworpen. Duitsche vliegtuigformaties hebben her haaldelijk Malta gebombardeerd. Twee Engelsche vliegtuigen werden in een lucht gevecht neergeschoten en 3 op den grond vernield. Een van onze vlooteskaders, dat in het centrale deel van de Middellandsche Zee kruiste, ter bescherming van een convooi, stiet den 17en December tegen zonsonder gang op een uit slagschepen, kruisers en torpedojagers bestaand Engelsch eskader. Na een kort vuurgevecht trok de vijand zich onder bescherming van een kunstma- tigen nevel in de duisternis terug, terwijl de vijandelijke torpedojagers een torpedo- aanval trachtten te ondernemen, die door het vuur van onze schepen en een schitte rend uitgevoerden tegenaanval van onze escadrilles torpedo-vliegtuigen werd ver ijdeld. Een licht vijandelijk schip werd door het vuur tot zinken gebracht en een ander door het vuur van onze torpedo jagers zwaar getroffen en waarschijnlijk tot zinken gebracht. Een groot vijandelijk schip werd door het vuur van onze groote schepen getroffen. Geen van onze schepen werd getroffen of beschadigd. In den nacht trok de vijand zich terug in de richting van zijn steunpunten en ons convooi be reikte ondanks de aanvallen van vijande lijke strijdmiddelen en vliegtuigen voltallig de havens van bestemming. Het gevecht vond plaats ten Noorden van de Golf van U Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor: Schevenlngen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hovtemastr 66. Tel. 721187 Rijksminister dr. Göbbels heeft Zaterdag over de Duitsche radio een oproep gericht tot het Duitsche volk, waarin hij in op dracht van den Führer opwekte tot een grootsche inzameling van winterartikelen voor de Duitsche soldaten aan het Ooste lijke front. Deze inzameling zal gehouden worden van 27 December tot 4 Januari. Dr. Göbbels noemde deze inzameling het Kerstgeschenk van het Duitsche volk aan de strijdende soldaten van het Oostelijke front. De inzameling is gedacht als een aanvullende hulpverleening. De minister wees erop, dat zich in het vaderland nog tallooze voorwerpen der winteruitrusting van de burgerbevolking bevinden, die op het oogenblik aan het front stellig drin gender noodig zijn dan in het vaderland. „Het ware teveel gezegd, aldus dr. Göbbels, wanneer men in dit verband van offers wilde spreken. Wat het vaderland tot dus ver in 'den oorlog verduurd heeft zijn slechts ongemakken en kleine ontberingen vergeleken met hetgeen ons front sinds meer dan twee jaar iederen dag en ieder uur op zich neemt. Dank zij zijn soldaten aan het front, mag zich het Duitsche Rijk verheugen in een veilig bestaan”. macht op deze havens hebben dus steeds een groote beteekenis. Ook de Britsche ravitailleeringsscheepvaart werd weer door de Duitsche verkenningsvliegtuigen schade berokkend. Twee schepen, waar onder vermoedelijk ook een hulpkruiser, kregen bomtreffers. de Groote Syrte. Tijdens den aanval van onze escadrilles torpedo-vliegtuigen, die geschiedde in nauwe samenwerking met ons vlooteskader, werden 4 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een ander toe stel, dat getroffen werd door het geschut van een oorlogsschip, stortte in zee. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. Vijandelijke druk ten Westen van Derna duurt voort Gisteren vermeldde het 567e communi qué van het Italiaansche hoofdkwartier het volgende: Ten Westen van Derna, dat weer door de vijandelijke strijdkrachten bezet is, duurt de vijandelijke druk op onze divisies voort. Gevechten van plaatselijk karakter bij Solloem en Bardia. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben Duitsche luchtstrijdkrachten met zichtbaar succes militaire doelen van Tobroek hevig ge bombardeerd, Een batterij luchtdoelge schut werd vernietigd. Andere Duitsche luchtformaties hebben Zaterdag de haven van La Valetta op Malta op doeltreffende wijze gebombardeerd. Een Italiaansch verkenningsvliegtuig, dat door 3 Spitfires werd aangevallen, schoot er een neer, trof een tweede en keerde onbeschadigd op zijn basis terug. Twee vliegtuigen, die in het weermachtbe. richt van Vrijdag als vermist waren op gegeven, zijn op een onzer bases terugge keerd na 2 vijandelijke jagers te hebben neergeschoten Later binnengekomen be richten bevestigen, dat de vijandelijke kruiser, waarvan in het Weermachtbericht van Maandag werd gemeld, dat hij in het Oosten der Middellandsche Zee door een onzer duikbooten getorpedeerd was, tot zinken is gebracht. In Manilla is officieel bekend gemaakt dat men hedenochtend in de golf van Lingayan een reusachtige vijandelijke vloot heeft waargenomen, die op 80 transportvaartuigen geraamd werd. Onge twijfeld betrof het een expeditie in groot- schen stijl tegen de Philippijnen. In de zelfde officieele mededeeling wordt voorts gezegd, dat het vliegveld van Nichols Maandag 8 uren lang gebombardeerd is. Nieuwe Japansche landingen op Luzon Het keizerlijke hoofdkwartier meldt, dat sterke Japansche troepenformaties sinds hedenochtend onder bescherming van de vloot nieuwe landingen op ver schillende plaatsen van het eiland Luzon hebben verricht. Finsche zóne werden transportbewe. gingen van den vijand met succes ge stoord door de vernietiging van ravi- tailleeringsmateriaal, treinen en spoor, rails. Aan de Oostkust van Engeland plaat ste de luchtmacht in den afgeloopen nacht bomtreffers op een groote fa briek. Verkenningsvliegtuigen bescha digden in de Engelsche wateren 2 vij andelijke schepen door bomtreffers. In Noord-Afrika duren de gevechten voort, waarbij alle strijdkrachten der verbondenen ter land en in de lucht heldhaftig strijden. Een afdeeling Duitsche gevechtsvliegtuigen vernie tigde bij een aanval op een Britsch vliegveld en op concentraties van voertuigen verscheidene vliegtuigen en talrijke vrachtauto’s. Tusschen 13 en 19 December j.l. heeft de Sovjetluchtmacht 81 vliegtuigen verloren, waarvan er 45 in luchtge vechten en 30 door luchtdoelgeschut werden neer geschoten. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 18 Duitsche vliegtuigen ver loren.” Volgens den Engelschen berichtendienst "heeft een groote duikboot aan de kust van Noord-Califomië de Amerikaansche tankboot „Emidio” (6900 ton) met kanon, vuur en torpedo’s aangevallen en het vaartuig in zinkenden toestand achterge laten. Bericht wordt nog, dat de ondes. zeeër Zaterdag 20 mijl ten Westen van Blunts Reef (199 mijl ten Noorden van San Francisco) verscheen en het vuur opende. Het lichtschip van Blunts Reef redde 30 overlevenden in 2 booten. Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft het torpedeeren van de „Emidio” aan de Westkust der Ver- eenigde Staten bevestigd, aldus het D.N.B. Van de 54 opvarenden zijn er 32 gered. Bomvol, in dit Britsche De na- - voor ertsinvoer van Groot. Brittannië. Zelfs oorspronkelijk kleine havens zooals Whitby met rond 12,000 inwoners zijn met het oog op het industriegebied ver groot, produceeren in hun gasfabrieken vloeibare brandstof, bezitten olieopslag- plaatsen en bovendien scheepsbouwwer. ven. Aanvallen van de Duitsche lucht- De Führer heeft met I 19 dezer het opperbevel leger op zich genomen. In verband met dit feit, wordt, naar bet D.N.B. uit Berlijn meldt, het volgende Communiqué gepubliceerd: Toen de Führer 4 Februari 1938 het bevel over de geheele Weermacht zelf op rich nam, geschiedde dit uit voorzorg jegens het reeds destijds dreigende mili taire conflict, waarbij het om de vrijheid van het Duitsche volk zou gaan. De staatsraison eischte gebiedend concen tratie van alle krachten in één hand. Slechts zoo kon de voorbereiding tot succesvollen tegenstand slagen, waarbij men wist, dat dit nog veel meer dan in den wereldoorlog van 1914T8, die het Duitsche volk door dezelfde tegenstan ders was opgedrongen, zou leiden tot een „totalen oorlog”. Toen de staatsman Adolf Hitler besloot zijn eigen veldheer te zijn, sprak bovendien nog het bewust zijn van zijn innerlijke roeping en de hem eigen bereidheid tot aanvaarding van verantwoordelijkheid mee. Het verloop van dezen oorlog heeft de juistheid van deze opvatting meer en meer bevestigd. In vele opzichten drong zij evenwel eerst door, toen bij den veld tocht in het Oosten de oorlog afmetingen aannam, die alle vorige voorstellingen te boven gingen. De uitgestrektheid van het oorlogstooneel, de nauwe verbondenheid van de operatieve oorlogvoering te land met de politieke en oorlogseconomische doeleinden, benevens de numerieke om vang van het leger in verhouding tot de andere deelen der Weermacht noopten den Führer de operaties en de bewape ning van het leger volgens zijn intuïtie ten krachtigste te influenceeren en zich alle essentieele besluiten op dit gebied persoonlijk voor te behouden. De Führer heeft derhalve als conse quente voortzetting van zijn besluit van 4 Februari 1938 19 December 1941 beslo ten met volle waardeering voor de ver diensten van den thans afgetreden op perbevelhebber van het leger, generaal- veldmaarschalk von Brauchitsch, de lei ding van de geheele Weermacht met het opperbevel van het leger in zijn hand te vereenigen. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in verband met de Kerstdagen de per 28 dezer aan te wijzen wekelijksche en vierwekelijksohe bonnen reeds morgen. Dinsdag 23 dezer op de gebruikelijke wijze zullen worden gepu bliceerd. Op deze bonnen zal reeds des Woensdags 24 dezer mogen worden gekocht. i - -U» ^Singapore, dat de Japanners elk oogen- tbük een grootseheepschen aanval kunnen ondernemen in de richting van Ipoh, jhoofdstad van den staat Perak en cen- jtrum van de belangrijke Matei sche tin» 'industrie. Uit de jongste berichten blijkt, dat zij de route voor hun aanval via den weg door Gr ik in Noord-Perak verken nen. De toestand op Malakka wordt door den Britschen berichtendienst nog steeds ernstig genoemd. Na de laatste gevech ten is een rustpoos ingetreden. Aan het front van Perak worden de Britsche strijdkrachten opnieuw gegroepeerd. Zij hebben thans een stelling 500 k.m. ten Noorden van Singapore betrokken. (Zie verder 2e blad. pap. 1. Een overzicht van de Dierentuinzaal tijdens het door den Rijkscommissaris aan Duitsche kinderen en gewonde Duitsche militairen aangeboden Kerstfeest. Stap j-Mol) Het Japansche boofdkwartier meldt, dat de vloot, in nauwe samenwerking met de legerafdeelingen, de wateren rondom Hongkong volledig beheerscht en de verschillende vijandelijke ver- sterktngen op bet eïland aanvalt De Japansche troepen te land hebben den vijandelijken tegenstand op verschil lende plaatsen van het eiland Hongkong gebroken. Japansche vliegtuigen onder- i namen gisterochtend in duikvluchten aanvallen op Britsche kanonneerbooten in de Deepwater Bay, waarbij zware schade werd aangericht Een Britsche kanonneerboot, die de omgeving van het eiland Lantau ten Westen van Hongkong met haar geschut vuur dekte tegen de Japansche strijd krachten, werd aangevallen en met 2 voltreffers tot zinken gebracht. In de buurt van Happy Valley, een* renbaan in het uiterste Oosten van de stad Hongkong, werden verwoede gevech ten geleverd tusschen Japansche troepen en de Britsche verdedigers. De „Asahi Sjimboen” meldt, dat de val van Hongkong aanstaande is. Japansche oorlogsschepen hebben Hongkong volle dig omsingeld m een omtrek van 900 zeemijlen, zoodat de Britsche kanonneer booten, torpedojagers, mijnenleggers en andere oorlogsvaartuigen, in totaal een honderdtal, practisch niet meer kunnen ontkomen. Het blad meldt verder, dat een niet nader aangeduid oorlogsschip in de wa teren van Hongkong meer dan 100 Brit sche vaartuigen heeft vernield. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is te Singapore officieel mede gedeeld, dat de Britsche troepen zich uit het gebied ten Noorden van Kwala Krai, in bet Noordoosten van Ma lakka, hebben teruggetrokken. Tot waar zij zijn teruggetrokken, is niet bekend. Kwala Krai ligt aan den belangrijksten spoorweg, ongeveer 70 mijl ten Zuiden van Kota Baroe. Deze terugtocht was noodzakelijk gewor den door het verlies van het vliegveld Kelantan en wegens de kwetsbaar heid van da verbindingen. De terug tocht werd gedurende den nacht mt- gevoerd. De Britsebe Ter gelegenheid van het feit, dat Führer het opperbevel van het leger zich heeft genomen, neeft hij den vol genden oproep aan de soldaten van leger en Waffen S.S uitgevaardigd: Soldaten van het leger en van de Waffen SS, de strijd voor de vrijheid van ons volk, ter beveiliging van zijn be staansvoorwaarden voor de toekomst, ter afwending van de mogelijkheid, om ons om de 20 of 25 jaar onder een nieuw voorwendsel maar in den diepsten grond steeds als gevolg van dezelfde Joodsch-kapitalistische belangen den oorlog aan te doen, nadert zijn hoogte en keerpunt. Aan het Duitsche Rijk en Italië, bene vens aan de reeds met ons verbonden staten is het geluk ten deel gevallen in Japan een wereldmogendheid als nieuwen vriend en strijdmakker te hebben gekre gen. Dit land zou in denzelfden vorm en onder dezelfde voorwendsels geworgd worden als wij zelf. Met de bliksemsnelle vernietiging van de Amerikaansche Pacificvloot en van de Britsche strijd krachten te Singapore, de bezetting van talrijke Engelsch-Amerikaansche steun punten in Oost-Azië door de Japansche weermacht, treedt deze oorlog nu in een nieuw, voor ons gunstig stadium. Daardoor staan wij echter thans ook voor beslissingen van wereld-omvattende beteekenis. De legers in het Oosten moe ten nu hun onvergankelijke en in de wereldgeschiedenis weergalooze overwin ningen op den gevaarlijksten vijand van alle tijden thans als gevolg van het plot seling invallen van den winter van het bewegings- in een stellingfront worden overgebracht. Hun taak is het tot het aanbreken van het voorjaar juist zoo fanatiek en taai datgene vast te houden en te verdedigen, wat zij tot dusver met onmeteliiken heldenmoed en onder zware offers hebben veroverd. Van het nieuwe Oostelijke front wordt daarbij niet anders verwacht dan wat de Duitsche soldaten destijds, vijfentwintig jaar geleden, reeds hebben volbracht in Yjer Russische oorlogswinters. Iedere P^itsche soldaat moet daarbij het voor- D^eld voor onze trouwe bondgenooten zijn. Bovendien echter worden, evenals in den afgeioopen wjnter, nieuwe formaties opgesteld en vooral nieuwe, betere wapens uitgereikt Qp bescherming van ait front aan de Westelijke zijde wordt van Kirkenes tot aan de Spaansche grens versterkt. De moeilijkheden der organi- T"Ie.,van de verbindingen aan dit front. “«ns een geheel werelddeel omvat- tot Noord-Afrika reiken, zijn te rwinnen. Ook dit zal gelukken. De toebereidselen voor de onmiddellijke In de feestelijk met dennegroen en vlaggedoek versierde zaal van den Die rentuin bood de Rijkscommissaris Zater dagmiddag aan een honderdtal gewonde Duitsche soldaten en evenveel Duitsche kinderen een Kerstfeest aan. Ter weers zijden van het tooneel stonden groote verlichte Kerstboomen opgesteld, die met hun heerlijk geurend groen een echte Kerststemming in de zaal verwekten. Aan lange gedekte tafels hadden de gewonde militairen en de kinderen plaats genomen. Onder de aanwezigen bevonden zich Rijkscommissaris dr. Seyss- Inquart. commissaris-generaal dr. Schmidt en Kreisinspektor dr. Schuon. Na inleidende muziek door het muziek corps van de Schutzpolizei sprak de heer Gemand een woord ter inleiding namens het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. In aansluiting op bovenstaand machtbericht verneemt het D.N.B. het volgende De gevechten in den centralen sector van het Oostelijke front duurden Zater dag volgens het Weermachtbericht met onverminderde hevigheid voort. De bols jewieken trachtten hier een succes te behalen. Ondanks het, barre winterweer sloegen de Duitsche formaties de aan vallen af. De luchtmacht mengde zich op doeltreffende wijze in deze gevechten. Zij bombardeerde troepen en colonnes, vernietigde meer dan 100 vrachtwagens, batterijen en stukken geschut en be stookte plaatsen, marschcolonnes, troe penconcentraties en concentraties van voertuigen, alsmede batterijen en stukken geschut met bommen van elk kaliber. Ook Moskou werd opnieuw aangevallen. Evenzoo kregen de kazemat-, luchtdoel geschut- en artilleriestellingen bij Sebas topol effectvolle bomtreffers. In den Noordelijken sector werden bij aanvallen op spoorwegdoelen een trans porttrein vernietigd, 2 andere zwaar be schadigd en de rails op 10 plaatsen ver broken. Ook op den Moermansk-spoorweg werden locomotieven vernietigd, vele treinen beschadigd en de rails verschei dene malen verbroken. hernieuwde poging om met triJd?rachten- waarbij gebruik tlninpkrldWTrd Xan Pantserwagens uit ontsnappen, leden de bols. X voor nederlaa«- De Duitsche af. weer voor Leningrad is zoo sterk en de Sft btoftde LW!ede hoofdstad der öovjet-ume blijft ook by het f, terweer zoo krachtig, dat alle der bolsjewieken om door te sinds weken tevergeefsch zijn De Duitsche luchtmacht heeft in afgeloopen nacht ook bij haar striid Engeland vrij sterke strijdkrachten in den strijd geworpen. Zij viel in het bijzonder het industrie gebied en de havens in het eraafschan York aan. Hier vormt Middlesborough het belangrijkste industriecentrum, welks ijzer- en staalproductie met ongeveer 25 hoogovens aan de spits staat van de totale productie van Groot-Brittannië. Hier liggen ook de grootste chemische fabrieken van het moederland, treffers in een groote fabriek district treffen dus steeds de bewapeningsindustrie in het hart, havens, welke hier liggen, hebben tuurlijk een bijzondere beteekenis den ertsinvoer van (7 •4%, ■- A

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1