HAAGSCHE COURANT over: VICKS HOESTBONBONS Ir. Mussert spreekt over: „Met Duitschland voor een vrij Nederland” GESLOTEN. Dinsdag 23 December 1941. De schoenendistributie BINNENLAND STADSNIEUWS onze Wij verkoopen Juweelen Duitschland’s strijd, strijd DERDE BLAD De Nederlandsche Artsenkamer peulvruchten Knoeier streng gestraft P.T.T. met Kerstmis PROFESSOR Dr. H. C. L E. BERGER de van WILLY DERBY GAAT JUB1LEEREN Openbare vergadering N.S.B. in den Dierentuin BOND TER BEHARTIGING VAN DE BELANGEN VAN HET KIND UITREIKING NIEUWE DISTRI BUTIEBESCHEIDEN Van uitstel komt afstel Nederland op de Keulsche voorjaarsmesse 1942 CONCERT AAN DEN HOFWEG BOND VOOR HEEMKUNDE MORGEN TREKKING VAN DE BLOKKADE-PRIJSVRAAG INBRAAK IN SIGARENFABRIEK Vragen betreffende het Zieken fondsbesluit Bonaanwijzing petroleum Verkoop- en afleveringsverbod van 25 December 1941 t.m. 4 Jan. 1942 Thee en Het meenemen van reisbagage naar het buitenland De controle op de tabakswaren Met open vizier Der uur te RECLAMES. RECLAMES. emote No. 18065 in Europa’s voorraadschuur vrjj l was t Mussert de zaal, luide worden veilig Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van De BOEKHANDEL in den Haag en Om geving is op Zaterdag 27 December De ’a-Gravenhaagsche Boekhandelaars Vereeniging. Morgen vindt hier ter stede de uit. reiking plaats van de nieuwe distributie bescheiden aan de navolgende personen Trum t/m einde T, U en Va t/m Voer man 9.3012 uurVoermans t/m einde V en Wa t/m Westenberg 1214.30 uur; Westenbroek t/m einde W, X, IJ en Z 14.30—17 uur; lokaal Dierentuin. In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal Haagweg 38) zijn morgen aan de beurtVis t/m Z. VERZENDING VAN GELDSWAARDIGE PAPIEREN NAAR ROEMENIË Geldswaardige papieren, ongestempelde en gestempelde frankeerzegels, cheques, effecten, schuldbekentenissen, aandeelen, schatkistbiljetten e.d. mogen naar Roe menië slechts in aangeteekende brieven (niet in brieven met aangegeven waarde) verzonden worden. De inhoud van dergelijke brieven wordt den ontvanger slechts met toestemming van de Roemeensche Nationale Bank uit gereikt. Tuinarchitectengilde opgericht De persdienst van de N SB. meldt: Als onderdeel van het architectengilde, waar van leider is dr. Ir. G. A C. Blok, is thans opgericht het Nederlandsch Tuin architectengilde Tot organisator van dit gilde is benoemd: de heer P. J. van Bommel, Parsifalstraat 34, alhier. (Post Loosduinen). Ons land op groote schaal vertegen woordigd. Aan de Keulsche voorjaarsmesse 1942, die van 22 tot 24 Maart gehouden wordt, zal Nederland in groote mate deelnemen. De Economische Voorlichtingsdienst, de economische dienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, zal officieel vertegenwoordigd zijn met een omvangrijke afdeeling, waaraan ook de haven van Rotterdam en de stad Amster. dam zullen deelnemen. Na de voor den afzonderlijken Nederlandschen exposant zeer succesvol verloopen Keulsche najaars. messe, verwacht de Keulsche Messe ook een versterkte deelneming van het Neder, landsche bedrijfsleven. Hoe dikwijls wordt niet dit spreek woord werkelijkheid En hoe dikwijls hebt u niet uitgesteld uw bijdrage voor de Nederlandsche ambulance te storten hoewel u zich stellig voorgenomen had dezen menschlievenden arbeid te steunen? Toch zoudt u niet willen, dat als straks de ambulance uitrijdt, gij niet hebt bij gedragen aan de totstandkoming daar van. Stelt daarom niet meer uit en voor kom daarmede dat van uitstel afstel kom. Stort vandaag nog uw bijdrage op girorekening 876—00, Nederland sche Ambulance, Koninginnegracht 22, te den Haag. Op Tweeden Kerstdag geen bestelling De P.T.T.-kantoren hebben beide Kerst, dagen dienst als op Zondag. Dit beteekent, dat ook op Tweeden Kerstdag dit jaar geen bestelling zal plaats hebben, niet van brieven, enz., maar ook niet van pakket ten. Bij het verzenden van pakketten met een inhoud, die aan bederf onderhevig is, houde men daarmede rekening. Het centrale girokantoor hier ter stede is niet alleen op de beide Kerstdagen, maar ook op Zaterdag 27 December en zooals vanzelf spreekt, op Zondag 28 December, dus vier dagen achter elkaar gesloten. Na dere inlichtingen verstrekken de post-, telegraaf- en telefoonkantoren. Onder den titel „De organisatie van den melkveehoudenden boer en de fa briekmatige zuivelbereiding” heeft dr. F E. Posthuma, die aangezocht is om als ge- geraal-adviseur op te treden voor den Nederlandschen Landstand, een geschrift aangeboden aan dezen Landstand. Het college van Rijksbemiddelaars heeft bindend vastgesteld een regeling van arbeidsvoorwaarden voor de geheele zoetwarenindustrie, waartoe behooren on dernemingen, welke zich bezig houden met de vervaardiging van cacaoproduc- ten, suikerwerk en chocolade, beschuit, koek, biscuit, banket, wafels en pudding poeder. De regeling is op 22 December in werking getreden. N.V. HANDELS MAATSCHAPPIJ v/h THE HOLLAND PEARL IMPORT CO. 1e étage Lange Poten 17A t/o Hotel CENTRAL. Kant. 9—12 en 2—5 uur. - Tel. 110785. Benoemd tot raad-adviteur bij het departement van Landbouw en Visscherij Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherij is met ingang van 1 Januari 1942 aan prof. dr. H. C. L. E. Ber ger op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur van den veeartsenij- kundigen dienst en is hij benoemd tot raad-adviseur bij het departement van Landbouw en Visscherij in tijdelijken dienst Referaten over de onderwijzersopleiding In de aula van het Gemeentemuseum heeft de Bond ter behartiging van de be langen van het Kind een landelijke ver gadering gehouden, gewijd aan de op leiding van den onderwijzer. Professor R. Casimir heeft een alge- meene inleiding gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de verschillende as pecten van de onderwijzersopleiding. Na de historische ontwikkeling behandeld te hebben wees spr. er op, dat blijkt, dat ons land noodig heeft een 40.000 onder wijzers en onderwijzeressen. Daarbij komt, dat de maatschappij steeds meer intellectualistisch gevormde menschen gebruiken kan. Hiertegenover staat een daling van het geboortecijfer in de intel- lectueele kringen. Het zal dus een pro bleem worden of wij steeds over het be- noodigde aantal onderwijzers de beschik king zullen hebben. Elke opleiding staat m de structuur van de maatschappij. Spr. constateerde, dat wij op het oogenblik niet beschikken over een voldoend georganiseerd onder wijs, dat volkomen beantwoorden kan aan de maatschappelijke behoefte. In ons schoolonderwijs zijn drie tendenties dui delijk merkbaar. De eerste is, dat het onderwijs een bepaalde techniek wordt. Een aanwijzing daarvoor zag spr. in het feit, dat er hoe langer hoe meer organi saties en instellingen verschijnen, die zich met het kind bezig houden, maar die tevens buiten de school staan. De band tusschen school en huis wordt daardoor betrekkelijk gering. Een tweede tenden tie is, dat men aan de school alles wil opdragen, dat invloed kan uitoefenen op de vorming van de jeugd. De derde ten dentie is het streven de school te plaat sen in het midden des volks waardoor de school een instrument van sociale volksopvoeding zou worden. Bij de op leiding tot onderwijzer heeft men te kie zen tusschen deze drie tendenties. In het eerste geval zal de onderwijzer een man van kennis en didactiek, in het tweede iemand met een uitgebreide maatschap pelijke belangstelling en in het derde ge val eeh persoon, die sterk sociaal voelt en denkt, moeten worden. Tenslotte is er nog het psychologische aspect: Wat vraagt het kind? De oplei ding van onderwijzer zal zich bezig moe ten houden met den vorm, waarin de leerstof gebracht moet worden. Spr. ging in het kort na aan welke algemeene eischen de onderwijzersopleiding zal moe ten voldoen om te kunnen beantwoorden aan de hooge taak, die haar in het be lang van ons volk gesteld raoet worden. Vervolgens kwam aan de orde ,.De vooropleiding van den onderwijzer”. Dit punt werd ingeleid door de heeren W. Spinnaay, lid van het hoofdbestuur van het NOG., en J. van Driel, voorzitter van den bond van Nederlandsche onder wijzers De heer J. A. Sellenraad. ge meentelijk inspecteur van het lager on derwijs te Enschedé, heeft gesproken over de eigenlijke vakopleiding. Levensloop van den heer 8. Taconis In aansluiting aan de reeds gepubli ceerde levensbijzonderheden van den pre sident der Nederlandsche Artsenkamer laten wij hieronder nog volgen den le vensloop van den heer S. Taconis, aan gewezen als plaatsvervangend president dier kamer. De heer S. Taconis is in 1886 geboren en studeerde geneeskunde aan de Universiteit van Amsterdam, waar hij in 1910 het artsdiploma behaalde, fa de geneeskundige praktijk in 's-Heerenberg te hebben uitgeoefend werd hij in 1918 >enoeaid tot controleerend geneesheer ▼an de Rijksverzekeringsbank te Hengelo (O.). In 1930 ging de heer Taconis over In dienst van centraal beheer, aanvanke lijk in Twente, later te Amsterdam, waar hij thans nog als geneeskundig adviseur werkzaam is. Ook vervult de heer Taco nis een aantal bestuursfuncties van ver- eenigingen, werkzaam op het gebied der sociale geneeskunde. De heer Taconis heeft zich nimmer op politiek terrein be wogen en is bij geen partij of beweging aangesloten. Gisteravond kwam de afd. 's-Gravenha- ge van den Bond voor Heemkunde in het „Hof van Holland” in vergadering bijeen. De bondsvoorzitter, prof. dr. J. Jeswiet uit Bennekom, sprak een welkomstwoord, in het bijzonder tot den spreker, denbeer B. J. Hoekstra, architect te Wassenaar. De heer Hoekstra hield aan de hand van lichtbeelden een lezing over de verfraai ing van stad en land. Spr. gaf eerst een beschouwing over de begrippen heem en sibbe, waarna hij erop wees, dat velen in dezen tijd gewend zijn geraakt aan tegennatuurlijke dingen in bouwstijl en reclame. Vaak werden heerenhuizen uit gebroken en verbouwd tot winkelpanden, zonder dat daarbij werd gelet op een goe de architectuur en op eenheid in boven en onderpui. Spr. lichtte dit nader toe met enkele voorbeelden in Duitsche en Hollandsche steden. Ook het vrijheidsge voel, dat o.a. zijn uitwassen vindt in gril- ligen villabouw. b.v. een Beiersch land huis in de duinen, kan worden overdre ven en ontaarden in bandeloosheid. Men spreekt dan wel van rechten, maar ver geet de verplichtingen jegens het alge meen belang. Reclameborden in een mooi landschap kunnen zeer ontsierend wer ken, waarbij de opdrachtgevers maar a! te vaak het saamhoorigkeidsgevoeL een van de eigenschappen van ons ras. uit het oog verliezen. De vereeniging „Hen drik de Keyser” heeft reeds pionierswerk verricht, doch spr. wees er met nadruk op. dat de Bond voor Heemkunde niet alleen beoogt de instandhouding of restauratie van eenige gevels, doch dat men wil komen tot verbetering van heele straten, dorpen en steden, zoodat het ge heele land wordt „gezuiverd”. Donderdag 18 December was het 25 jaar geleden, dat de heer A. Werk, als bezorger in dienst trad bij de N.V. Meel- en Broodfabrieken „De Zeeuw” B. Hus. De jubilaris en zijn echtgenoote werden ontvangen op het hoofdkantoor der onderneming, aan de J. Catsstraat 172, waar een huldiging door directie en chefs plaats vond. De zilveren medaille en het diploma voor 25 jaar trouwen dienst van de Ned. Vereeniging van Werkgevers werden hem uitgereikt. Van de directie ontving hij de gebruikelijke enveloppe met inhoud, terwijl aan zijn echtgenoote bloemen werden aangeboden. Tijdens afwezigheid van de bewoners heeft men zich door opehslul- ting toegang verleend tot een perceel aan de Schenkkade Dameskleedingstukken ter waarde van f 1000 werden ontvreemd De nationale bibliotheek al- hier, zal in de week van 2227 December a.s. in plaats van Woensdag 24 December, op Zaterdag 27 Dccqnbec voor het publiek Zondag 28 December van 1213 uur Zondag 28 December a.s. van' 1213 uur wordt door het muziekkorps van den Weermachtsbevelhebber in de Ne. derlanden onder leiding van kapelmees ter H. Boss een concert aan den Hofweg gegeven. Uitgevoerd worden1. Grosse Zeit, Neue ZeitPrasentiermarsch. Brase. 2. Ouverture z. Optte „Piqué Dame”, Suppé. 3. „Rosmarie”, Divertissement Friml. 4. Hochzeit der Winde, Walzer, Hall. 5. Schön ist das Soldatenleben, Melodienfolge, Krome. 6. Laridah, marsch, Hempel. De trekking der prijsvraag, welke het propagandablad „Blokkade” uitge. geven door het departement van Volks voorlichting en Kunsten te ’s-Gravenhage gestaan heeft, zal morgen plaats hebben. In de bladen van morgenavond zullen de prijswinnaars bekend worden gemaakt. Bovendien zal een verslag van de trek king zelf in den „Spiegel van den dag” morgenavond om 7.20 uur over den zen. der Hilversum II worden uitgezonden. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: In antwoord op eenige vragen, die ons hieromtrent bereikten, kan worden me degedeeld, dat de dagen, vrijwillig op eigen kosten in een kraaminrichting door gebracht, nimmer in mindering kunnen worden gebracht van het aantal ver- plegingsdagen in een ziekenhuis, waarop de patiënte ingevolge het ziekenfondsbe sluit recht heeft. Het feit, dat de kosten van de opname der patiënte worden be taald met de 55, welke bij een bevalling worden verstrekt, brengt hierin geen verandering. Deze som kan geheel naar eigen goeddunken worden besteed. Wel in mindering worden gebracht de dagen, op voorschrift van een arts of een ver loskundige in een kraaminrichting door gebracht. Hier is evenwel sprake van een noodzakelijke ziekenhuisverpleging, zoo dat de hieraan verbonden kosten ten las te komen van het ziekenfonds en niet van de patiënte. Van meerdere zijden werd ons mede gedeeld, dat artsen er de aanstaande moeders op wijzen, dat zij nu zij de beschikking krijgen over een bedrag van ƒ55 bij de bevalling beter de hulp van een dokter dan die van een vroed vrouw kunnen inroepen. De practijk heeft echter uitgewezen, dat ook de vroedvrouwen, die toch een staatsexa men hebben afgelegd, beschikken over ruim voldoende kennis en ervaring om bij een bevalling behulpzaam te zijn Doen zich complicaties voor, dan zullen zoowel doctoren als vroedvrouwen steeds de noodige specialistische hulp inroepen Hierbij merken wij nog op, dat de hulp van de vroedvrouw door het ziekenfonds wordt betaald en het bedrag van 55 derhalve geheel kan worden gebruikt om de bijzondere nevenkosten te bestrijden Het bovenstaande is van toepassing op de echtgenooten van verplicht-verzekerden Inleveringstermijn der bonnen verlengd tot 3 Januari De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de met „168” genum merde bon van de bonkaart algemeen, welke is aangewezen ter verkrijging van veertig gram thee, nog tot en met Zaterdag 3 Januari a.s. bij de winkeliers ingeleverd mag worden. Ook de met „169” genummerde bonnen van de bon kaart algemeen, welke zijn aangewezen tot het bestellen van peulvruchten, mogen nog tot en met Zaterdag 3 Januari a.s. worden gebruikt. Deze maatregelen stellen een aantal consumenten, zooals uit ziekenhuizen ontslagen patiënten en arbeiders uit werkkampen, alsnog in de gelegenheid deze bonnen bij hun leveranciers in te leveren, voor zoover dit v ór 18 Decem ber j.L niet kon plaats vinden. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 28 December a.s. tot en met 21 Maart 1942 de met 15 genummerde bonnen van de bonkaart O voor kook- doeleinden, elk recht geven op het koo- pen van twee liter petroleum. Het koo- pen op deze bonnen is reeds geoorloofd op Woensdag 24 December. Arbeiders van de firma Hoogervorst en Scheffer De persdienst van het N.V.V. schrijft onsDe arbeiders, die indertijd bij de firma Hoogervorst en Scheffer in Noord. Frankrijk werkten, hebben van deze in middels gefailleerde onderneming in vele gevallen nog een bedrag aan loon te goed. Een uitbetaling van 50 pCt. dezer loon, vorderingen wordt op het oogenblik door den curator, mr. van Krimpen te Am. stedam, die door de rechtbank te Am sterdam als zoodanig werd aangesteld, voorbereid. Velen van de rechthebbenden zijn evenwel thans wederom in het buitenland werkzaam en daardoor moei lijk te bereiken zij kunnen het geld niet zelf in ontvangst nemen en voor voldaan teekenen. Willen zij bedoelde bedragen krijgen, dan zullen zij een machtiging moeten verleenen aan hun echtgenooten of familieleden of een ander vertrouwd persoon, opdat deze tijdens hun afwezig heid het geld in ontvangst zullen kun nen nemen. Nu in verband met de a.s. feestdagen vele arbeiders met verlof naar Nederland zullen komen, zal deze gele, genheid kunnen worden gebruikt om de bedoelde machtiging in orde te maken. De bureaux voor rechtsbescherming van het N.V.V. zullen de arbeiders gaarne ter zijde staan bij het klaar maken van een en ander. ze verweten elkaar, valsch te zingen. Later zijn ze nog wel eens gezamenlijk opge treden. Derby ging zich meer toeleggen op het zingen van serieuze liedjes. Met gra- mofoon-maatschappijen sloot hij contrac ten af en bij tienduizenden zijn de pla ten verkocht van „Moeder”, „Het fiere schooiershart” en „Blind geschoten”, om maar enkele te noemen. Op 27 Dec. a.s. wordt het jubileum van Derby in het Gebouw voor K. en W. ge vierd. Een afwisselend programma is daarvoor samengesteld, waaraan, mede werken: Frans Steffan, de 6 Brox, Kila- wea-Matapua’s, hawaiian-ensemble, Jo- sée Sann, Jan Hagoort, Roland Wagter en anderen. Den Haag, waar Derby een zoo groote populariteit geniet, zal dus gelegenheid krijgen van haar sympathie te doen blij ken. In den Dierentuin vond gisteravond een vergadering plaats van de N.S.B., waarin het woord is gevoerd door ir. A. A. Mussert over „Met Duitschland voor een vrij Nederland”. Tot in de uithoeken was de zaal, die met zwart-rood vlaggedoek, palmen en doeken met leuzen was versierd, gevuld. Aanwezig waren o.m de Beauftragte van den Rijkscommissaris in Zuid-Hol- land, dr. Schwebel en verschillende func tionarissen van de N.S.D.A.P. Nadat een begroetingswoord wasge sproken, betrad ir. Muc'ert d" door de aanwezigen met „Hou zee’ ge roep begroet; men zong hem toe: „Wij zijn de zwarte soldaten”. Ir. Mussert ving zijn rede aan, met op te merken, dat het voor allen een zware en moeilijke tijd is. Geenszins is dit ech ter een reden om bij de pakken neer te zitten. Boven alle moeilijkheden uit ligt op ons allen de verscheurdheid van ons volk. De haat, welke er is, brengt de tweespalt. Ons land is bezet. In Parama ribo marcheeren de Amerikanen om er niet meer vandaan te gaan; hetzelfde is het geval met Curacao. In Ned. O.- Indië, door de emigranten regeering in den oorlog gebracht, ziet het er somber uit. Wij staan midden in de wereldrevolu tie, in den wereldbrand. Alle menschen in Europa ondervinden daarvan de gevol gen. Al is er geen enkel Europeesch volk dat dezen oorlog heeft gewild. Toch is er een macht, die dit wel heeft ge wild. Wie die macht was zette spr uiteen en ging terug naar het jaar 1918, toen Wilion een nieuwe wereldorde trachtte te bouwen, met als middelpunt Genève De heeren in New York en Londen wenschten een ontwapend Duitschland Zij hebben hun zin gekregen, maar ver gaten zelf te ontwapenen. Toen stonden de mannen in Duitschland en Italië op, die niet langer wenschten, dat hun volk 'werd achtergesteld. De secretaris-generaal van het depar. tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat het in verband met de inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande noodzakelijk is, dat in de periode van Donderdag 25 De. cember 1941 tot en met Zondag 4 Januari 1942 het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten schoeisel in den meest uitgebreiden zin, met uitzondering van geheel uit hout vervaardigde klompen, verboden is, ook al zou hiervoor een gel dige schoenenbon worden ingeleverd. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de schoenenbonnen, welker geldigheidsduur vervalt op een der dagen tusschen 24 December 1941 en 5 Januari 1942. wordt verlengd tot en met 11 Januari 1942. Vergeetachtige grossiers Teneinde contröle te kunnen uitoefenen op de in den handel gebrachte sigaretten, sigaren en rooktabak, en het verdwijnen daarvan in den sluikhandel tegen te gaan, heeft de gemachtigde voor de prijzen eenige maanden geleden de tabakswaren grossiers verplicht wekelijks opgave te doen van al hun transacties. Hoewel men in het algemeen deze verplichting behoor lijk nakomt, waren er toch ook hier weer enkele grossiers, die in gebreke zijn ge bleven. De inspecteur voor de prijsbeheer - sching heeft hen deswege gevoelige straf fen opgelegd. Bij de grondige en stelsel matige contröle, welke uiteraard op de grossiersopgaven wordt uitgeoefend, is o.a. reeds gebleken, dat één der grossiers op zijn lijst een groote partij sigaretten had verzwegen. Deze sigaretten zijn thans in beslag genomen en ongetwijfeld staat den betrokkene nog een zware boete te wachten De grossiers hebben er dus wel alle belang bij hun opgaven niet alleen re gelmatig, maar ook zeer nauwkeurig en waarheidsgetrouw in te vullen. De secretarissen-generaal van de depar tementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vis scherij maken bekend, dat reizigers naar het buitenland als reisbagage voor eigen gebruik mogen meenemen, zonder dat hier voor een uitvoermachtiging van de be trokken monopoliehouders of een export certificaat van den centralen dienst voor in- en uitvoer aan de douane behoeft te worden overgelegd 1) monopolieproducten (levensmiddelen, zeep enz.) met een maximum van drie kilogram in totaal per week, met dien ver stande, dat van distributieproducten niet meer dan het in Nederland toegewezen rantsoen voor een week mag worden mee genomen; 2) 25. sigaren, 50 sigaretten en 100 gram andere tabaksproducten per persoon en per keer. De artikelen mogen in de opge geven hoeveelheden gezamenlijk worden meegenomen. Voorts is het geoorloofd, zonder over legging van een exportcertificaat als reis bagage naar Duitschland mede te nemen goederen (niet monopolieproducten), waar voor een uitvoerverbod bestaat, mits aan de douane wordt aangetoond, dat deze goederen voor eigen gebruik van den rei ziger of zijn gezin zijn bestemd. Europa’s bedreiging De eerste fase, schoonmaak van Euro pa, is voorbij; de tweede, vernietiging van de sovjet-macht, de grootste bedreiging, van Europa, is gaande. Hoe groot de sov jetmacht was, blijkt wel uit de enorme voorraden buitgemaakte wapens. De Sov jets hadden één doel, de verovering van Europa.. De dominees en pastoors, die indertijd voor Finland bidstonden hielden, moes ten thans God op de bloote knieën dan ken, dat Hij Hitler heeft gezonden om het groote gevaar van Europa af te wen den Dank zij de offers die door de ver bondenen tegen Sovjet-Rusland gebracht, kunnen wij ons thans weten. Als deze tweede phase is bereikt, dan breekt de derde aan, de strijd tegen de Angelsaksische machten, waarachter het jodendom staat. Engeland is zelf mi litair niet bij machte een inval te doen. Het past de methode van de hongerblok kade toe. Doordat Engeland de invoer van graan belet is er ook tekort aan veevoe der, hetgeen moest leiden tot inkrimping van den veestapel. Vijf en twintig jaar zingt hij zijn liedjes Willy Derby gaat jubileeren. Vijf en twintig jaar lang heeft hij de kleinkunst gediend, op het tooneel of door middel van gramofoon en radio. Derby heeft vrij wel dezelfde loopbaan gehad als zijn broer Lou Bandy (tot goed begrip diene, dat beide heeren in den Burgerlijken Stand geboekstaafd staan alsDieben). Lager onderwijs genoot hij in de beroemde school van Ligthart aan de Tullinghstraat; toen al had hij een stem, die er zijn mocht. Hij vertolkte eens de rol van „Michieltje” in de cantate ..Michiel Adriaansz. de Ruy ter”. Er was een hooge triller, die bui ten het bereid van zijn vocaal kunnen bleek te liggen, doch na flink oefenen ge lukte het hem wel. Maar als het niet luk te tijdens de repetities, dan kon men de menschen op straat, die stonden te luiste ren, hooren lachen. Dit spoorde Willy aan om op de uitvoering-zelf, in Diligen- tia, het met opzet fout te doen. Het suc ces was groot, maar het was de laatste keer, dat hij op een schooluitvoering mocht zingen. Z’n moeder besliste, dat hij stoffeerder moest worden, vanwege het aanzien aldus zijn mama dat dit beroep genoot. Zoo stoffeerde hij tot hij in dienst moest. En nadien verzeilde Derby in een hotel in Londen, voor verzorging der tech nische installatie, zooals het deftig heette, mafijr dit bestond uit het aanhouden van de verwarming Als steward heeft Derby nog gevaren en belandde in Hoboken, om daar in een ca baret liedjes te gaan zingen. Zelfs werd hem een contract aangeboden, maar daar is hij niet op ingegaan. Op 27 December 1916 debuteerde Derby met z’n broer Lou in Rotterdam; zij dienden zich aan als de „Bandy Brothers" en werden geëngageerd voor ƒ75 met z’n twee’n voor 14 dagen, minimum-huui jgiis Jf 1 Maar hel boterde niet tusschen De Oekraine zal straks het graan gaan leveren, dat Europa tot voor den oorlog uit Canada en Zuid-Amerika betrok. Dan zal er ook voldoende veevoeder zijn, het geen beteekent vet, dat met brood en aardappelen, voor de instandhouding van ons volk onontbeerlijk is. Dan zullen wij tot de heeren in Canada en Amerika zeg gen, wanneer zij weer willen gaan leve ren: „Dank je wel, we maken het thuis!" Spr. somde op wat er in de laatste ja- ren aan voedsel op last van de Regeering is vernietigd. Uitvoer naar Duitschland werd opzettelijk belemmerd, omdat beta ling in goud werd verlangd. Een belang rijk feit is, dat wij Nederlanders zijn toe gelaten tot de Europeesche levensruimte en kunnen meedoen aan de exploitatie van het nieuwe koloniale gebied in Oost- Europa. Het nieuwe Europa zal te onder scheiden zijn in een Noord- (met Berlijn als middelpunt) en een Zuidelijk (met Rome als centrum). Wij zijn opgenomen in het groote Germaansche geheel. Noo dig is voor dat nieuwe Europa, dat er een hechte onderlinge samenhang is tus schen de volken, opdat het zich in de wereld, die komende is, zal kunnen hand haven. Daaraan moet de schoonmaak vooraf gaan. Dan gaan wij een betere, een schoone toekomst tegemoet en dan zal algemeen worden ingezien, dat Nederland J, 1l£_sPr- ’n '937 heeft gezegd, zonder ae NSB. geen toekomst meer zou heb ben gehad Voor die toekomst vechten thans vele duizenden Nederlandsche jon gens. Die toekomst is het licht dat komen Daverend applaus volgde op deze rede I peWkaXtWerd r? het «^eenschap- u 1 zlnKen van het zesde couniet va» Wilhelmus besloten. C0luUet van 15.000 boete en zijn zaak gesloten Vele vindingrijke lieden komen er bij de huidige brandstoffenschaarschte toe te probeeren hieruit munt te slaan door het in den handel brengen van aanvullings- en vervangingsbrandstoffen. De stookwaar- de hiervan is vaak problematisch. Dit is wel in heel sterke mate het geval gebleken bij een product, saltrex genaamd, dat 40 pCt. besparing zou geven bij het ge bruik van vaste brandstoffen, de uitstra ling zou verhoogen en de verbranding der gassen bevorderen. Een door het rijksbu- reau voor onderzoek van handelswaren ge maakte analyse wees echter uit, dat de opgegeven samenstelling geenszins klopte met de werkelijkheid en bovendien, dat het preparaat de brandstof slechter in plaats van beter deed branden, er van warmtewinst of brandstofbesparing geen sprake was. Het preparaat moet beschouwd worden als een voor het gestelde doel waardeloos middel, aldus de meening der deskundigen. Voor dit „brandstofbesparingsmiddel” werd echter desondanks een zeer hooge prijs gevraagd. Niet alleen berekende de fabrikant, G. J. Hart te Dordrecht, aan zijn afnemers ƒ2.30 per 12 zakjes, soms zelfs nog meer, maar de grossiers- en de kleinverkoopersprovisie was ook zoo groot, dat het publiek ƒ0.35 per zakje, dus /4.20 per dozijn moest betalen. Afgezien van de kwaliteit van het pre paraat was deze prijs, de kosten der grondstoffen in aanmerking genomen, veel te hoog. Bij een prijsstelling in overeen stemming met het prijsvormingsbesluit 1941, had de fabrieksprijs hoogstens 1.35 per dozijn, de detailprijs ƒ0.17 per zakje mogen bedragen. Hierbij was dan een nor male redelijke winst voor fabrikant en handelaar gewaarborgd geweest. Er had dus in alle opzichten een ern stige overtreding der prijsvoorschriften plaats gevonden en de fabrikant werd dan ook door den inspecteur voor de prijsbe- heersching te 's-Grhvenhage tot 15.000 boete veroordeeld, terwijl zijn zaak voor goed gesloten is. Bovendien werd hem ge durende een jaar het fabriceeren van brandstofbesparingsmiddelen, van welken aard ook, verboden. Tenslotte is openbaarmaking van het vonnis in de pers gelast. De groote worsteling, welke wij aan schouwen en waarbij ook ons land en volk betrokken zijn, toont ons de tegen standers, zooals zij zijn, aan den eenen kant Engeland en Amerika, de bondge- nooten van de machten der duisternis, het bolsjewisme, aan de andere zijde de Duitsche legers en de legers der ver bonden mogendheden onder het opperbe vel van den Führer Adolf Hitler. De eerste partij, die den oorlog heeft opgedrongen en hem voert onder het voorwendsel de kleine naties te bescher men en de „democratie te verdedigen”; de tweede partij die het zwaard getrok ken heeft om Zich te verdedigen tegen de pogingen van de andere om haar, geheel Europa, ja zelfs onze Westersche beschaving, godsdienst en cultuur te ver nietigen. Het is Duitschland en het zijn de met dit land verbonden mogendheden, die den strijd voeren met open vizier. Hun doeL stellingen hebben zij niet te verbergen, want zij strijden voor een groot ideaal. Het is juist daarom, dat duizenden Ne derlandsche nationaal.socialisten zich schaarden aan de zijde van Duitschland. want als eerlijke strijders kunnen zij niet anders dan strijden met open vizier. Inderdaad landgenoot, het is een moei lijke strijd, maar er staan enorme be langen op het spel. Het is onmogelijk u nog langer afzijdig te houden. U zult moeten kiezen als Nederlander en als Europeaan. Wat kiest gij, de machten der duisternis, de zijde van hen, die over Christendom praten en het haten, goud. olie en diamanten bedoelen oftrekt u ten strijde met open vizier Zoo dit laatste het geval is, meldt u dan aan bij het Vrijwilligerslegioen „Ne derland”, Koninginnegracht 22 te 's-Gra- venhage. Buit grootendeel» in beslag genomen In den nacht van Zaterdag op Zondag j.L is ingebroken in een sigarenfabriek in de Wagenstraat Langs een regenpijp aan de achterzijde van het pand waren de da ders naar boven geklommen, maakten een gat in het dak en lieten zich vervolgens naar binnen zakken. Een partij van 8000 sigaren werd ontvréemd. Nog Zondag wist de politie de daders, den 27-jarigen de N., zonder beroep, en deri 27-jarigen tuin man van K., aan te houden. Ten huize van den 41-jarigen pijplegger G. werd de buit grootendeels teruggevonden. Voorts zijn nog gearresteerd de 27-jarige schoenmaker van der K. en de 49-jarige koopman B. CONDUCTEUR OVERLEDEN De conducteur M., die Zondagavond op de Prinses Mariannelaan te Voorburg bij het rangeeren bekneld raakte tusschen twee tramwagens der H.TM., is aan zijn verwondingen in het ziekenhuis Sint An. toniushove gistermiddag overleden. BEGRAFENIS P. F. APONTOWEIL Hedenmorgen is in allen eenvoud het stoffelijke overschot van den heer P. F. Apontoweil, oud-president van de Wees kamer te Makassar, op Oud Eik en Dui nen ter aarde besteld. Eenige familie leden en vrienden volgden de baar naar de laatste rustplaats. Een zoon heeft voor de betoonde belangstelling dank gezegd. Verpachting openbare standplaatsen De burgemeester heeft, uit de overwe ging, dat het ter besparing van arbeid wenschelijk is, de administratieve werk zaamheden te beperken, verbonden aan de verpachting van openbare standplaat sen, o.a. voor kramen, tenten enz., ten verkoop van eet- en drinkwaren, prent briefkaarten. bloemen en planten, voor rijwielrekken ed., besloten, het desbe treffende raadsbesluit van 18 Juli 1921 in dier voege te wijzigen, dat in plaats van „voor den tijd van ten hoogste 1 jaar te gen een minimum-huurprijs van ƒ1, per jaar of korter te verpachten", wordt ge lezen „tot wederopzegging tegen een Hitler’s voorstellen van de hand gewezen Nadat Hitler in 1933 aan de macht was gekomen, stelde hij voor de bewapening te beperken, doch van al zijn aanbiedin gen moest men in Londen en New York niets hebben. Van hieruit ging men door met ophitsen en Polen kreeg blanco vol macht van Engeland om tot een conflict met Duitschland te geraken. De oorlog ontbrandde en in 18 dagen was Polen, ondanks alle voorspellingen onder den voet geloopen. Hitler deed hierna een vredesaanbod, maar de demo cratieën zagen er een symptoon van zwakte in en wezen het van de hand. Op 19 Juli ’40, na den val van Frank rijk, deed Hitler wederom het voorstel om tot een oplossing te komen, maar in Londen zei men: „niets zeggen doorgaan”. Toch was het niet het Engelsche volk, dat' een voortzetting van den oorlog wilde. Neen, dat wilden de drie machten: jodendom, kapitalisme en communisme, want zij alleen willen in de wereld heerschen. Het driemanschap Churchill-Roosevelt Stalin zijn de uitvoerders dezer mach ten. Reeds in 1936 heeft de Amerikaan- sche generaal Wood tegen Churchill ge zegd, dat Duitschland vernietigd moest worden en nog maar enkele weken ge leden heeft men uit een briefwisseling tusschen Churchill en Stimson kunnen lezen, dat in '43, 5 millioen Amerikaan- sche soldaten klaar zouden staan om in Europa te landen, z.g. als de bevrijders. De schuld der joden Uitvoerig en aan de hand van voor beelden zette ir. Mussert uiteen, hoe de joden schuld zijn geweest aan oorlogen en revoluties. Van de Middeleeuwen af zijn wij reeds gewaarschuwd voor het joodsche gevaar, door Pausen en anderen, zooals Luther en hier te lande door dr. Abraham Kuyper. Dr. Kuyper heeft den moed gehad den Joden de waarheid te zeggen, hii wees er op, dat onder het mom van het libe ralisme de Joodsche invloed st“”ker werd. Hetgeen deze staatsman in 1873 over de Joden schreef, was tot 10 Mei 1940 nog ten volle van toepassing. De N.S.B. werd het duidelijk, dat de joden ons naar den ondergang zouden voeren. Duitschland moest vernietigd om uit geleverd te worden aan het internatio nale jodendom. Wij nationaal-socialisten, aldus spr. zul len alles doen, wat in ons vermogen ligt om te geraken tot een vrij, welvarend vredelievend en geordend Europa, van joodsch-Engelsche invloeden. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN De afdeeling 's-Gravenhage van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen hield Donderdag een bijeenkomst in Pulchri Studio, waarop mej. C. A. Elink Schuur man sprak over het onderwerp „Kerst mis, tijd van aanbidding en inkeer.” Mej. Elink Schuurman begon met de declamatie van een tweetal Kerstver- beeldingen, één van René de Clercq, het andere van Jan H. de Groot Het mo derne gedicht van de Groot spreekt, al dus mej. Elink Schuurman, veel sterker tot ons dan het oudere van de Clercq, omdat het een toestand behandelt dien wij allen in dezen tijd meemaken. Daarna sprak mej. Elink Schuurman een persoonlijk woord tot de aanwezigen. Allen hebben wij een behoefte aan een plaats om te aanbidden en te knielen. Wij kunnen als mensch niet gerust zijn, als wij niets be zitten om te aanbidden Spr. haalde een woord van Goethe aan: „Men wordt geen mensch, tenzij men eerbied kent” Eer bied moeten wij hebben voor wat boven ons is, voor wat gelijk aan ons is en (iets veel moeilijkers) voor wat beneden ons is. Een mensch moet goed toezien voor wien hij zich buigt. Het hoogste is, dat wij ons buigen voor die macht of dien mensch. die ons onszelf teruggeeft. Wij krijgen daarmee de volle verantwoorde lijkheid voor eigen leven en daden te dragen. Mej. Elink Schuurman droeg daarna voor „Het visioen van den keizer" door Selma Lagerlöf. De dames Mia Oroblo de Castro-Ba- kels en Madeleine Margot (violoncel en piano) brachten ten gehoore Elégie van G Fauré en na de pauze Intermezzo uit het concert in D moll van E. Lalo. Mej. Elink Schuurman droeg nog voor de legende van Disuras van Eekhout

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 21