HEI GROOTE AVONTUUk 'óf I I w I De distributiebonnen BUITENLAND Op de Philippijnen i Japansche vloot beheerscht de wateren om Hongkong ’.if o HAAGSCHE COURANT Maandag 22 Dec. 1941 TWEEDE BLAD Br., gebak 162 125 125 voor FEUILLETON (Wordt turvolgdJl De Japansche luchtstrijdkrachten in actie rants, rants, rants, rantsoen naar het 49-4 49 49 155 156 gram gram gram gram gram gram Het Amerikaansche vloot- commando Roosevelt voert besprekingen Japansche aanvallen op Kaalalampar Pontianak op West-Bomeo gebombardeerd Waarom met Duitschland vr\j Nederland Bezorgdheid te Londen 21 t.m. 27 December 1941. 3J liter 11 liter H k g. De Italiaansche kroonprins inspec teert Dezer dagen verscheen de Italiaansche kroonprins onver wacht voor een inspectie in de officiersschool in Moncaliero. De parade. (Orbis-Holland) DE VERKLARING VAN DE 8PAANSCHE REGEERINB Het Japansch-Thailandsche bondgenootschap Lnchtalarm te Rangoon De successen van de Japansche marine Verplaatsing van de Britsehe mili taire basis van Singapore naar Rangoon 11 j Polygoon-Seym Vervolg van het le blad. te (Nadruk verboden de ant- miEFENBERG’S AVONTUUR In de uitgestrekte gebieden van de SovJet.Unie moeten de Duit- sche troepen dikwijls het water uit verafgelegen bronnen halen. (Weltbild-Polygoon) VI., VLw. Melk Melk Aardapp. Aardapp. Suiker Cacao Koffiesurr. Jam Oe Kerstcollecte van de W.H.N., welke Zaterdag in Den Haag werd gehouden. Kerstmannen collec- teeren met groote bussen. (Polygoon-Meyer) de lucht en van doi boodschap aan de - 'X A’ volk werkelijk vrij en onaf- tden. Maar dan moeten wij lesseheuren van de kapitalistische ■en mogelijk. Een Duitsche verkenningstroep op ski's. Door het be sneeuwde landschap gaat het in de richting van den vijand licht glijden de houten latten op de versche sneeuw. (Weltbild- Polygoon) 1 rantsoen 250 250 250 100 100 100 Brood Brood Vleesch 49 Vleeschw. 49-A Melk I 49 R. Melkk. Aard. Aard. half uur met den Britschen ambassadeur Halifax, gehad. Daarna confereerde hij met den minister van oorlog, Stimson, den minister van marine, Knox, den chef van den generalen staf, Marshall en den chef van den marinestaf, admiraal Stark. Admiraal King, die benoemd is tot com mandant der Amerikaansche vloot, was tot dusverre bevelhebber der Atlantische vloot. Volgens Engelsche berichten wordt bij in die functie opgevolgd door schout- bij-nacht Ingersoll. Boter gram BOfer m.red. N.B. Zeep op bon 164 Alg«m- van 1 t.m. 31 December. Naar de Britsehe berichtendienst uit Washington meldt, heeft president Reese, velt gistermiddag een enderheud van een TREINONTSPORING BIJ NAPELS Gistermorgen is een trein van den Ve- suvius.spoorweg, toen deze het station van Cercola, binnenreed, ontspoord. 25 Personen werden gedood en ongeveer 50 gewend, terwijl andere reizigers kwetsu ren opliepen al konden ook zij niet de minste ver klaring vinden voor die geheimzinnige Voor al de anderen, die nabij iets met het goudland daardoor ten aanzien van de nieuwe ont wikkeling het reeds vroeger door Spanje ingenomen standpunt opnieuw wordt be vestigd. DE OORLOGSTOESTAND IN ITALIË Bij koninklijk decreet geldt de oor logstoestand met ingang van 19 December ook in de deelen der provinciën Napels, Cosenza, Catanzaro en Reggio Calabrie, waarvoor hij volgens het vroegere de creet niet was afgekondigd. verdwijning, van ver of i te maken hadden, bestond er niet de minste twijfel betreffende de schuld van den journalist En toch jvas Riefenberg geen misda diger. Hij was noch een moordenaar, noch een gouddief, maar bet slachtoffer geworden van een vreemd avontuur. Toen hjj dien zonnigen morgen per auto Nizi verliet, om zich naar Mong- bwaloe te begeven, zei hij immers tot den inlandschen chauffeur: „er is geen haast bij”, gedeeltelijk, omdat hij wou genieten van het wonderbare landschap en gedeeltelijk, omdat hjj niet te veel vertrouwen had in de roekeloosheid, waarmede de neger den wagen langs de afgronden dreef. Nu eens gleed de auto tusschen booge, steile bergwan den, dan zig-zagde de weg langs naakte toppen, vanwaar men het uitzicht had op het grillige, woeste land. De weg was eenzaam, want hij was uitsluitend ten gerieve van de verschillende mijn centra aangelegd en er bestond dus ook geen reden, om rekening te houden met de ligging der dorpen. In die vroege morgenuren was er bovendien weinig verkeer. De vrouwen en jeugdgroepen der N.S.. Frauenschaft maakten resp. uit oude kleeren nieuwe en leverden speelgoed, ten behoeve van de N.S.V. (Stapf-Borrius) V1 En de arbeiders? Zelfs de meest ver stokte cynicus zal toch niet durven bewe ren, dat onze arbeiders hier in Nederland vrij en onafhankelijk waren? Denkt aan de honderdduizenden, die jaar in jaar uit langs de straten schuifelden, zoekend om werk. Denkt aan de onherstelbare moreelo .schade, die toegebracht is aan de honderd duizenden zielen der jongens en meisjes, die door de werkloosheid tot het laagste peil der beschaving afzakten. Durft dan nog eens te beweren, dat onze arbeiders vrij en onafhankelijk waren. En de middenstand? Het is niet zoo zeer bekend, maar de ellende onder de midden standers was nog grooter dan die onder de arbeiders Zij werden doodgedrukt door het grootkapitaal. Wie waren hier vrij en onafhankelijk in Nederland? Een klein groepje grootkapita listen. die vrij en onafhankelijk de prijzen konden bepalen; die vrij en onafhankelijk het overgroot gedeelte van ons volk kon den uitzuigen. Och, spreekt toeh niet van een vrij en onafhankelijk Nederland van voor den oorlog. Wij allen lagen gekneveld aan de kleine groep Joden. Ons volk kon zich niet ontwikkelen. De beste krachten onder ons werden doodgeknepen door het vuile grootkapitaal. Maar nu kan er verandering komen. Als wij willen kunnen wij vooraan staan in de algemeene vernieuwing van Europa. Dan kah ons hankelijk werden. Mis bende. Dan is er veer slechts éi heid: Met Duitschland voer vrij Nederland I Th. J. de L. Het Britsehe opperbevel te Singapore deelt in een communiqué mede, dat Ja. pansche vliegtuigen voor de eerste maal Kualalumpur in Selangor hebben aange vallen. Het communiqué vermeldde voorts, dat een kleine koopvaarder ver loren is gegaan. Zes leden der beman, ning werden gered. Vier Europeesche officieren en 40 inlandsche manschappen worden vermist. de Engelsche en Amerikaansche eorlegs- reserves. Op Malakka zet de vijand zij* opmarsch op beangstigende wijze voort. Al deze Japansche successen ware* slechts mogelijk, doordat de Engelsche strijdkrachten niet ever de noodige vlieg tuigen beschikten WOROSJILOF OPPERBEVELHEBBER IN OOST.AZIE? Volgens te Hsinking in omloop zijnde geruchten is Worosjilof benoemd tot op perbevelhebber van het bolsjewistische leger in Oost-Siberië. In kringen van het Kwantoengleger merkt men hierover op, dat indien dit bericht bevestigd zou worden, Worosjilof tot taak zou krijgen, het bolsjewistische leger aldaar te reor- ganiseeren. TEGENSPRAAK VAN VICHY De speciale A.N.P.-correspondent Berlijn meldt: Vichy ontkent, iets te we. ten omtrent een overeenkomst tusschen Amerika en Martinique. Intusschen leest men in de Fransche bladen weer vrij scherpe critiek op Vichy dat naar de mee. ning dier pers niet krachtig genoeg op treedt tegen het aanmatigende optreden en den ondermijnenden arbeid van ze kere vreemde diplomaten, met name van de Amerikaansche vertegenwoordiging. De weerafdeeling van de N.S.B. vierde Zaterdag in het Vondelpark te Amsterdam het midwinterwende-feest, een oud volksgebruik, dat thans nieuw leven wordt ingeblazen. Rechts de formaties van de W.A. met brandende fakkels. Polygoon-Zeylemaker) irp tot dorp werd de mlandscbe hoofden overgemaakt, om mee te helpen zoeken. Ondertusschen stelde de politie-com- missaris een uitvoerig proces-verbaal op over het vreeselijke geval. Het lijk van Berteau werd naar het dooden- huisje van het hospitaal overgebracht en er werd overgegaan tot het verhoor van de personen, die den vorigen dag in aanraking waren geweest met den voortvluchtigen journalist. Van het grootste belang was de verklaring van Berteau’s secretaris. Deze herinnerde zich immers scherp, hoe, op het oogen blik, dat hij het kantoor verliet, de kwestie van Riefenberg’s auto was te berde gekomen en hoe de journalist deze niet naar de garage wilde doen brengen. In den namiddag kwam plotseling een neger in dolle vaart per fiets aangere den en stormde het kantoor binnen. Het zweet liep hem over het gelaat Bwana, hijgde hjj, de auto ge vonden op den weg naar Nizi. De aanwezigen sprongen overeind Geen minuut later zat Dubois achter het stuur van zijn auto, vergezeld door den commissaris. Op ongeveer 30 k.m. afstand van Mongbwaloe ontwaarden zj bij een bocht van den weg een paar in- Alleen zij, die Riefenberg intiem ken den, en dat waren maar enkele perso nen, bleven aan zjjn onschuld gelooven. Japansche vliegtuigen hebben gisteren Verscheidene verkenningsvluchten onder nomen boven Luzon, vooral boven vlieg velden bij Manilla en Cavite. Manilla had driemaal luchtalarm. Hoogvliegende toestellen wierpen bommen uit op Cavite, waar verscheidene branden uitbraken, aldus meldt het D N.B. uit Shanghai. Voorts werd een klein aantal bommen op Nicholsfield neergeworpen. Zaterdagmiddag hebben afdeefingen Japansche bommenwerpers massale aan vallen gedaan op Tarlac, 70 mijl ten Noorden van Manilla, op de vlootbasis Cavite en op het vliegveld Nichols, zoo wordt gemeld uit Saigon, waar men een desbetreffend radiobericht uit Manilla heeft opgevangen. Aan militaire objecten werd zware schade toegebracht. Volgens een Reuterbericht uit Manilla heeft het Amerikaansche hoofdkwartier op de Philippijnen geen verbinding meer met de basis Davao op het eiland Min danao. Nederlandsch-Indië beleefde Vrijdag middag de eerste oorlogshandelingen van de Japanners. Water, en landvliegtui- gen vielen de aan de Westkust van Bor neo gelegen stad Pontianak aan, welke de residentie is van den gouverneur van het Westelijk deel van het eiland. De aanval duurde ongeveer 45 minuten. Het aantal dooden schijnt aanzienlijk te zijn, aldus lazen wij in de Deutsche Ztg. i. d. Nieder- landen. Wij hebben ons wijs laten maken, dat Nederland vóór dezen oorlog vrij en onaf hankelijk was. Wat is Nederland? Niet het stukje op de wereldkaart, dat met roode lijnen afgegrensd was van de andere lan den. Nederland is de groote volksgemeen schap bestaande uit zeevaarders, boeren, middenstanders en arbeiders, die in het verledan ons land, groot hebben gemaakt en oen klinkenden naam hebben bezorgd over heel de wereld. Was deze volksge meenschap vrij en onafhankelijk? Wie durft dit zonder te lachen te beweren? Onze zeevaarders waren afgezakt tot galei slaven van de rijke reeders. Niet alleen van de rijke reeders, maar vooral van de aandeelhouders. En onze boeren? Met kunst en vliegwerk moest deze stand in het leven gehouden worden. Zjjn wij den tijd al vergeten, dat onze boerenstand met voorbedachten rade werd uitgeroeid door het liberale stelsel, omdat de kapita listen veel meer konden verdienen, wanneer al ons voedsel uit het buitenland werd be trekken? Zijn wij de laatste klopjacht op de boeren al vergeten. toen de jagers met heerlijke reehten milfioenen guldens va* den Staat krègën in ruil van hun heer lijke rechten, maar de beeren zelf die mil- lioenen guldens op moesten brengen in verloop van dertig ja ren. Was onze boe renstand vrij en onafhankelijk? Het D.N.B. seint uit Genève De Len- densche pers noemt in haar berichten en commentaren den toestand op Malakka en de Philippijnen zeer ernstig. De „Daily Telegraph'' meldt, dat de berichten van Malakka veel ongerustheid en ontevredenheid onder de Australische bevolking hebben gewekt. Thans ver neemt men, dat Malakka niet over vol doende vliegtuigen beschikt, terwijl ver antwoordelijke personen vroeger herhaal delijk verklaarden, dat de defensie van het schiereiland zeer goed was. In oen hoofdartikel schrijft hetzelfde blad, dat het verlies van de petroleumvelden op Noord-Borneo, tengevolge van de Japan sche landing, een ernstige slag is voer 4 i i 1 i k.g. BI., Br. Geb. Rijst Hav. of peut Gort Verm., Maiz. Kaas Extra Kaas 10 December t.m. 27 December 1941 Boter gram Boter m.red. De bezetting van Penang IHi De „Asahi Shimboen” meldt over de bezetting van Penang, dat de Britsehe troepen tot een overhaasten terugtocht zijn overgegaan De Engelschen hadden Zelfs geen tijd, om de booten, die dienst doen tusschen het vasteland en het eiland, te vernietigen, zoodat de Japan ners zonder moeilijkheden konden over varen en de stad konden binnenrukken zonder op verzet te stuiten. Dat Penang zonder strijd is opgegeven, Is te verwonderlijker, daar de Engelschen den van In een hoofdartikel verklaart de „Daily Mail dat Brooke Popham en de hooge commissaris van Malakka, sir Shenton i voor de voorbereiding van de verdediging van Malakka. Thomas heeft een maand ge leden nog gezegd, dat Malakka sterk was, thans verklaart hij, dat de dingen niet verloopen, als men wel wenschte, door dat Thailand „gefaald” heeft. Het Brit- sche’ volk, aldus het blad, wil dergelijke lamlendige verontschuldigingen niet meer hooren. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Op een vraag naar de beteekenis van de deer de Spaansche regeering afgelegde verklaring inzake niet-eorlegveering van Spanje werd in de Wilhehnstrasse medegedeeld, dat 55—56 Boter 55—56 Vet 21 Dec. 1941 t.m. 31 Jan. 1942. 57 Boter I 57 Vet Het bureau van inlichtingen te Tokio heeft medegedeeld, dat de Thailandsche minister-president, Senggram, die ook mi nister van buitenlandsche zaken is, het bondgenootschapsverdrag met Japan te Bangkok heeft geteekend Het verdrag houdt in: 1. Een bondgenootschap, gebaseerd op de wederzijdsche eerbiediging van onaf hankelijkheid en souvereiniteit; 2. We- derkeerige hulpverleening met’ alle poli tieke, economische en militaire middelen, wanneer een der partijen in gewapend conflict komt met een of meer derde mo gendheden; 3. De kwestie van de verwe zenlijking dezer hulpverleening zal in on derling overleg worden geregeld door de bevoegde Japansche en Thailandsche autoriteiten4. Geen der partijen zal wa penstilstand of vrede sluiten bij een ge- meenschappelijken oorlog zonder de bei- derzijdsche toestemming5. Het verdrag wordt onmiddellijk van kracht en geldt voor 10 jaar. Op het passende oogenblik zullen de partijen overleg plegen omtrent vernieuwing van het verdrag. De Japansche woordvoerder, Hori, heeft op een speciale conferentie voor de bui- tenlandsche pers naar aanleiding van het bondgenootschap tusschen Japan en Thai, land verklaard, dat dit pact „Thailand niet tot lid van het driemogendhedenpact maakt”. Hij gaf dit antwoord, toen hem gevraagd werd, of het pact Thailand niet automatisch tot een lid van het driemo gendhedenpact maakte. Voorts deelde hij mede, dat het pact betrekking heeft op den huidigen oarlog tusschen Japan en Engeland en de Vereenigde Staten. Hij voegde hier echter aan toe: „De methoden van hulpverleening zullen in een weder- zijdsehe overeenkomst worden vastge legd”. zet. Bij al de rivieren werd een onder- de m|jnauto, zoek ingesteld. Overal kreeg men de zelfde ontkennende antwoorden, zoodat men tenslotte met zekerheid kon geloo ven, dat de roofmoordenaar en zijn Handlangers een anderen weg hadden gezocht om te ontkomen. Dus in geen geval per auto. Directeur-generaal Benoit was te Nizi aangekomen in gezelschap van een hooggeplaatst ambtenaar en een substi tuut van den procureur. De rapporten van Dubois en den commissaris van politie werden ingekeken. Een geheimzinnig geval, zei staatsambtenaar hoofdschuddend. Een meesterlijke misdaad, was het oordeel van den substituut. Ik heb het altijd gezegd, bulderde Benoit, dat dat journalistengespuis tot alles in staat is. Hij liep vloekend en tierend heen en weer. Hij sloeg met de vlakke hand tegen een landkaart aan den muur, op het grensgebied van Oeganda. Hier, riep hjj, hier moet politie komen, alle meters een man als het moet, zoover de grens van Oeganda zich uitstrekt. Geloof me, die moorde naars, die gouddieven zijn op weg door de wildernis naar Kakamega, waar het gestolen goud sedert jaar en dag te- 1 k.g. 50 gram 250 gram 500 gram 49-A 49-B 30 Nov. Lm. 27 December 1941 150 Algem. 2e per. cacao Algem. Algem. 151 Lm. 154 Algem. F en G Rijst 161 Algem. Algem. 163 Algem. 157 Lm. 160 167 Algem. VERSPREIDE BERICHTEN Volgens den Britschen berichtendienst is te Londen bekend gemaakt, dat weder, om 4 leden van de arbeiderspartij in den adelstand zijn verheven. William Wedg wood Benn is burggraaf (viscount) gewor den, Herbert Fletcher, H. Charles Latham en Josiah Wedgwood baronet. Deze titels, aldus de Britsehe berichtendienst, zijn niet verleend bij wijze van politieke hulde of belooning, maar als bijzondere maatregel van staatspolitiek. Zij hebben ten doel de Labourfractie in het Hoogerhuis te ver sterken, omdat die in geen verhouding stond tot de sterkte der partij in het land, terwijl een regeering, bestaande uit leden der drie partijen, het land bestuurt. Uit Bagdad worden daden van sabo tage tegen de Engelsche bezettingstroepen gemeld. De spoorbrug bij Samarra op de lijn BagdadMossoel is opgeblazen op het oogenblik, waarop een Britsehe troe pentransporttrein over de brug reed. De trein werd bijna geheel vernield. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. In ieder geval is het verkeer op deze lijn voor verscheidene dagen verbroken. De groote spoorbrug van Baakoeba op de lijn BagdadChanakin werd op dezelfde wijze zwaar beschadigd. De voetbalwedstrijd A.D.O—Xerxes, door Xerxes gewonnen met 30. De A.D.O.-back Choufoer en de Xerxes-middenvoor Lagendaal in actie voor het A.D.O.-doel. (Pol.-Meyer) 28) Accoord, zei hij, maar zelfs in dat geval blijft de situatie dezelfde. Het zal een wedren blijven, om het eerst bi, de grens te geraken. En ik acht het mogelijk, dat de misdadiger en zijn handlangers even goed als wij weten, welk gevaar verbonden is aan een vlucht langs de hoofdwegen. Mogelijk zullen ze trachten langs het binnenland de grenzen te bereiken, maar dat kan niet gebeuren, zonder de aandacht te trekken van de bevolking der dorpen uit de streek. Toen het bij de hand zijnde gedeelte van het Europeesche personeel in het kantoor was vergaderd, nam de heer Dubois het woord om te vragen, ot iedereen bereid was om, vergezeld door een paar inlanders, den omtrek af te zoeken. Spoedig daarna was iedereen op weg. Het geroffel van tantams gonsde door landers, die met dn armen rwaaiden De staatsbegrafenis van Rljksminister Kerrl. Rijks- maarschalk Göring brengt het eerbewijs aan den gestorven Rijksminister. (Orbis-Holland) ONDERSCHEIDING VOOR DUIKBOOT- COMMANDANT, DIE DE „ARK ROYAL” TORPEDEERDE De Führer heeft het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend aan den duik. bootcommandant Kapitan-Leutnant Gug- genberger, die het vliegkampschip „Ark Royal” in de Middellandsche Zee tnt zinken heeft gebracht. Op andere onder, nemingen heeft Guggenberger 5 gewapen de vijandelijke koopvaarders van te zamen 31.000 brt. vernietigd. het eiland tot een steunpunt van eersten rang hadden gemaakt en daaruit de straat van Malakka gemakke lijk konden beheerschen. Ook voor de verdediging van Singapore was Penang van groote beteekenis. Volgens te Sjanghai ontvangen berich ten hebben Rangoon en andere steden in het binnenland van Birma gisteren luchtalarm gehad. Verklaard werd, dat vliegtuigen waren waargenomen, welker nationaliteit niet herkend was. De regeering van Birma heeft een aan tal beperkende bepalingen ingevoerd. Zoo is de zomertijd ingevoerd ter besparing op het kolenverbruik. Geruchten over de aankomst van troe pen van Tsjoengking. die de grens van Birma zouden verdedigen en een offen sief tegen Thailand zouden inzetten, zijn niet bevestigd. Ja, Benoit kon het bij het rechte eind hebben, want Kakamega was het cen trum van het goudland van Oeganda, waar honderden goudzoekers waren ge vestigd, want individueele gouddelving was er sedert een paar jaren toegela ten en of het goud nu uit de alluvio- naire mijnen van Loepoeta kwam, of uit die van Oeganda, wie kon het zien? Daarom ook was Kakamega het ideale afzetgebied voor gestolen goud. Benoit’s besluit was: een militaire bezetting en een dringende brief aan den gouverneur. Maar een militaire bezetting kost geld, opperde de ambtenaar. Wij zullen alles bekostigen, woordde de directeur-generaal. En er kwam een militaire bezetting in het grensgebied van Oeganda. De gouverneur van Oeganda werd gewaar schuwd en ook de gouverneurs van de andere aangrenzende koloniën. Overal werd het land doorzocht, maar Riefen berg en de gestolen goudschat ter waarde van vijf millioen francs, waren en bleven spoorloos verdwenen. ADMIRAAL DECOUX BENOEMD TOT HOOGE COMMISSARIS De gouverneur-generaal van Fransch Indo.China, admiraal Decoux, is belast met de functies van Franschen hoogen commissaris voor alle bezittingen in Oost. Azië, in den Indischen Oceaan, in den Stillen Oceaan en in Oceanië. Decoux heeft, in gezelschap van den op perbevelhebber van de Indo-Chineesche strijdkrachten, generaal Mordant, een in spectietocht ondernomen door de provin cie Langson, waar hij de verdedigings- installaties en de aldaar gelegerde troepen bezichtigde. De Japansche marine heeft sedert het begin van den oorlog 9 vijandelijke duik- booten tot zinken gebracht, aldus meldde het keizerlijke Japansche hoofdkwartier, Thomas, verantwoordelijk zijn gisteren. Bovendien werden talrijke an dere duikbooten aangevallen. Over het lot van deze schepen zijn nog geen be trouwbare berichten ontvangen. Het com muniqué voegt hieraan toe, dat een Ja- oansche torpedojager 32 leden van de bemanning van een tot zinken gebrachte duikboot gevangen heeft genomen, onder wie 5 officieren. In het communiqué wordt niet medegedeeld, of de tot zin ken gebrachte schepen van Amerikaan sche of Engelsche nationaliteit zijn. De „Nitsji.Nitsji” verneemt uit Bang kok, dat volgens telegrammen uit Ran goon de Britsehe overheid in Oost-Azië heeft besloten, de basis van de Engelsche militaire operaties van Singapore Rangoon te verplaatsen, teneinde hoofd te bieden aan den krachtigen Ja. panschen opmarsch in het Noorden van Malakka Dit besluit zou genomen zijn in een spoedconferentie der militaire overheid, die het erover eens was, dat het, gezien de defensieve maatregelen van dit oogenblik, over een maand niet meer mogelijk zal zijn den Japanschen troepen eenig doeltreffend verzet te bie den. Vrijdag j.l. zouden 18 transport schepen met troepen uit Britsch.ïndië te Rangoon zijn aangekomen Zij stapten uit en ontdekten in den af grond langs den weg waarmede Riefenberg op bezoek was gekomen. Aan den rand van den af grond was een berm gemaakt, om de vervoermiddelen eventueel tegen een noodlottige buiteling te beschermen. De verongelukte wagen was dus opzettelijk over den berm gedreven. De twee man nen geraakten langs een omweg in de vallei en troffen bij de deerlijk geha vende en verwrongen auto den mijnbe diende aan, die den wagen had ontdekt. Er in of er om was geen spoor te vinden van iets, dat aan Riefenberg zou hebben kunnen toebehoord. Wat heb ik u gezegd, jubelde Du bois, die kerel heeft handlangers. Hij wees naar den weg in de hoogte Daar stonden medeplichtigen te wachten met een andere auto en daar mee zijn ze op de vlucht gegaan, de richting van Nizi uit. De commissaris van politie zuchtte: Of ze zfjn hierlangs verdwenen en hij wees de richting uit van het donkere woud. De avond kwam, zonder dat er meer licht in de zaak was gekomen. Den vol genden dag bracht men nieuws van de veerponten. De overzetters herinnerden zich heel goed, dat er den nacht van de._ misdaad geen enkele auto werd overge- rechtkomt

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5