Japanners op Wake geland No. 18066. Woensdag 24 December. 1941. 1939 - Kerstmis - 1941 Mount Cameron op Hongkong in Japansche handen Hevige gevechten Luzon op Strijd tot de definitieve overwinning Met Duitschland voor een vrij Nederland De Japansche oorlog voering ter zee DE ENGELSCHE VLOOTVERLIEZEN IN DECEMBER VRIJHEID IN VERBONDENHEID VERDUISTEREN BOLSJEWISTISCHE AAN VALLEN AFGESLAGEN i burgemeesters Amerikaansch schip getorpedeerd 2 l A s s Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Britsch vliegtuig neergeschoten Italiaansche gevolmachtigde te Parijs Zeventien oorlogsbodems tot zinken gebracht en een zelfde aantal beschadigd Na dit nummer zal eerst weder een nummer van ons blad’ ver- schijnen op Maandag 29 Dec. Gevechten bij sneeuwstormen fransche visschersschepen door de engelschen opgebracht Benoeming van De Japansche successen in de Stille Zuidzee Massale Japansche luchtaanval op Rangoon Vanavond spreekt ir. Mussert over de beide zenders Italiaansch generaal aan zijn ver wondingen bezweken Interview met von Ribbentrop De Rijkscommissaris bezoekt het Kerstfeest in het lazaret van de Luftwaffe te Amsterdam HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: Een overzicht de een nam Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 tnnd. met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prljzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 et Volgens een bericht uit San Francisco is het Amerikaansche schip „Montebello” gistermorgen voor de kust van Californië door een Japansche duikboot tot zinken gebracht Reddingsbooten met overleven den zijn aan land gekomen. Duitsch luchtafweergeschut beschermt een vliegveld. (Weltbild-Polypoon) 5 ■et van de stfeest ge- Het Keizerlijke Japansche hoofdkwar. tier bevestigt dat Wake thans geheel in Japansche handen is. De Japansche troepen landden tijdens een stormach. tigen nacht op het eiland en hebben thans de bezetting voltooid. De Japan, ners verloren tijdens deze operatie 2 torpedojagers. Van 15 regels ƒ1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 et fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertentie» 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. li di Rifreddi gen, t _Z__ vechten in de woestijn van In de omgeving van de Golf van Lin- gajen op het eiland Luzon (Philippijnen) zijn in den vorigen nacht hevige gevech ten uitgebroken, nadat van de zijde van de Amerikanen versterkingen waren ont boden. Ook zware wapens mengden zich in versterkte mate in den strijd, zooals blijkt uit gisterochtend ontvangen be richten uit Manilla. De Japanners dron gen tot aan de stad San Dhomas op. In den loop van deze maand hebben de Engelschen in de Middellandsche Zee 5 kruisers en 2 torpedojagers verloren. Een slagschip, 6 kruisers en 1 torpedojager zijn ernstig beschadigd, aldus Stefani. In hetzelfde tijdvak hebben de Engelschen ,in den Stillen Oceaan 2 slagschepen, 2 kruisers, 2 torpedojagers en 2 kanonneer- booten, alsmede verscheidene transport schepen verloren. Op den Atlantischen Oceaan bedroegen de Engelsche verliezen 1 vliegkampschip en 1 kruiser. In totaal heeft de Engelsche marine dus in minder dan een maand tijd 17 oorlogsschepen verloren. Een minstens even groot aantal andere schepen is meer of minder ernstig beschadigd. van deze volstrekte en zijn Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheventngen Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruy», Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hovtemastr. 66, Tel. 721187 der Vereenigde Staten toch nog zou pro- beeren Singapore te rediden, zal men zich het lot van de Russische vloot moe ten herinneren. Voorposten van de Ja pansche vloot zijn ver in den Stillen Oceaan doorgedrongen, zullen zich in de naaste toekomst in den Indischen Oceaan bevinden en Engeland’s verbindingen met Australië afsnijden. Bovendien is het grootste deel der vroegere Engelsche en Amerikaansche steunpunten in Japan sche handen, zoodat samenwerking tus- schen beide staten, niet meer mogelijk is. Nachtdienst DOKTERS: Tuaaohan 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziakanfondslodsn de Volharding: No. 116304; ag. StadopatlOnton No. 49 den, daar zij met hun geringe waterver- plaatsing van respectievelijk 10.850 en 14.450 ton niet meer voldoende zijn voor de eischen van den tegenwoordigen oorlog Engeland heeft dus inderdaad nog slechts 3 moderne vliegkampschepen, die op geen enkele wijze kunnen voldoen aan de eischen, die de oorlog op den Atlantischen Oceaan, in de Middellandsche Zee en in Oost-Azië thans aan de Britsche marine stelt. De Japanners, zijn met hun vlieg, kampschepen ook reeds superieur aan de Britten in Oost-Azië, zooals het tot zin ken brengen van de Britsche slagschepen „Prince of Wales” en „Repulse” heeft bewezen. De gevolgen van het verlies van 2 Britsche vliegkampschepen in den kor ten tijd van 5 weken zullen zich in de toe komst doen mérken. Aan de Noorsche kust bij Stavanger heeft Duitsche luchtdoelartillerie gister middag een. afzonderlijk vliegend Britsch gevechtsvliegtuig van het type Hampden Herford neergeschoten. Naar Domei meldt, is een nieuwe, vijandelijke versterkte stelling op Mount Cameron op Hongkong door de Japanners na felle gevechten bezet. Cameron behoort tot den ten Zuiden van Victoria gelegen, deels zwaar versterkte reeks heuvels, waar de Engelschen zich voor den laatsten tegenstand hebben verschanst. In overeenstemming met de Rijksregee- ring is, naar officieel te Rome wordt me degedeeld, besloten, dat Italië evenals Duitschland een politiek gevolmachtigde te Parijs benoemt. Voor deze functie is am. bassadeur Gino Buti aangewezen. De re. geering te Vichy is van deze benoeming In kennis gesteld. (Zie verder Je blad. pap. 1, Duitsche bladen over kritieke positie der Angelsaksers De nieuwe groote successen van Japanners op het Oost-Aziatische oorlogs- terrein worden door de Duitsche pers groot opgemaakt weergegeven. De bladen onderstrepen, dat de positie voor den vijand steeds zorgwekkender wordt. De Völkischer Beobachter” schrijft, dat men noch in Londen noch in Washington een lichtpunt ziet of voorloopig een uitweg weet. Het blad herinnert aan bekentenis sen van de Engelsche radio, dat de Ja pansche hegemonie in de Zuid-Chineesche zee en in het Westelijke deel van den Stillen Oceaan niet doeltreffend bestre den kan worden. De „Berliner Börsen- ztg.” schrijft, dat de Engelschen na den zeeslag aan de Westkust van Malakka niet in staat zijn, de ten sterkste bedreig de Amerikaansche basis Manilla, hoofd stad van de Philippijnen te helpen. De Japanners beheerschen de zee ver bui ten het bereik van hun eilanden, zoo besluit het blad, en nog verder beheer schen zij de geheele Zuid-Chineesche zee tusschen Singapore, China en de Philip pijnen. Verscheidene aanvallen, die de bolsje wieken Maandag bij sneeuwstormen in den centralen sector van het Oostelijke front hebben ondernomen, zijn, naar het D.N.B. verneemt, door de Duitsche troepen in sa menwerking met alle wapens met suc ces afgeslagen. Behalve het verlies van een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal zijn de verliezen van den vijand aan men- schen bij deze gevechten zeer (jpog. Voor een enkelen Duitschen divisiesec- tor verloren de bolsjewieken in de gevech ten op 20 en 21 December meer dan 1000 dooden. Een veelvoud aan gewonden moes, ten zij uit het Duitsche vuur weer naar hun punt van uitgang meenemep. De ge vechtsformaties van de luchtmacht vielen eveneens steeds weer in het achterwaart- sche gebied van den vijand ravitaillee- ringscolonnes en troepenconcentraties aan. Bij deze gevechten werden op Maandag verscheidene stukken geschut, talrijke be spannen voertuigen, meer dan 60 vracht auto’s en 4 pantserwagens 'alleen in den centralen sector van het front vernietigd. Ten Oosten van Taganrog heeft een Duitsche stoottroep der infanterie, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, een bolsjewistische veldstelling volledig opge rold. Het gelukte den Duitschen infante risten de stelling te bestormen en er bin nen te dringen. Behalve wapens en mu nitie bracht de stoottroep een aantal bols, jewistische gevangenen mee terug. De Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop heeft aan een cor respondent van het Spaansche persbureau Efe een onderhoud toegestaan, waarin hij nogmaals de uitsluitende schuld van Roo sevelt aan het uitbreken van dezen oorlog aan de kaak stelde en uiting gaf aan den wil der mogendheden, verbonden in het driemogendhedenpact, tot een strijd zon der compromis tot aan de definitieve overwinning. Op een vraag omtrent de algemeene oorlogssituatie, de verdere ontwikkeling van deze uitermate groote worsteling en zoogenaamde Duitsche proefballonnetjes over vrede te Moskou verklaarde de mi nister: het is thans de tijd niet om van vrede te spreken. Thans is het strijd en nogmaals strijd. Met weergaloos heroïs me en fanatisme wordt deze oorlog door Twee Fransche visschersvaartuigen uit Douarnenez (Bretagne), die eenige weken geleden naar Mauretanië waren vertrok ken om aan de kust van deze kolonie op kreeft te visschen, zijn door de Engelschen opgebracht en naar Gibraltar gesleept. Elke boothad een bemanning wn 12 kop pen. Over het begrip „vrijheid” heerscht nogal eens misverstand. Wie zegt, dat alleen hij vrij is, die „doen kan wat hij zelf wil”, zegt daarmee eigenlijk nog niet véél. Als hij bedoelt: datgene doen, waarin hij lust heeft, dan heeft hij daarmee zeer zeker niet de ware vrij heid op het oog. Iets anders is het, als hij bedoelt: datgene doen, wat zich in redelijkheid als zijn wil heeft gevormd. Een redelijke wilsvorming immers is heel iets anders dan het toegeven- aan eigen lusten. Het is het verschil tusschen vrijheid en bandeloosheid. Terwijl de laatste geen grenzen kent, weet de ware vrij heid zich naar allerlei kanten verbon den. De bandeloosheid vraagt alleen naar het eigenbelang en tracht alles, wat de bevrediging van het eigenbelang in den weg staat, op te ruimen. De vrij heid in redelijken zin beseft, dat zij grenzen heeft, welke worden bepaald door de belangen van anderen, door het groepsbelang eerst en in laatste instan tie door het groote gemeenschaps belang. Wie in gemeenschap leeft zooals gezin, familie, werkkring, vak groep, kerkgenootschap, gemeente, ge west, land, werelddeel kan slechts vrij zijn in zooverre de verbondenheid aan die gemeenschappen hem dit toe laat. Naarmate men dit helderder in ziet, is men in werkelijkheid vrij. Dit geldt niet slechts voor de indivi duen, maar ook voor hun gemeenschap pen zelf in de verschillende schakee- ringen. Ook de leuze „Met Duitschland voor een vrij Nederland”, zooals deze thans wordt gelanceerd, gewaagt van een vrijheid in verbondenheid van het Nederlandsche volk en het Duitsche sedert de loop van den oorlog de beide landen in zoo nauwe aanraking met elkaar heeft gebracht. Maar daarachter staat de groote gemeenschap van Ger- maansche landen en die van het nieuwe Europa, zooals zich dit onder Duitsch- land’s leiding bezig is te vormen. Evenals tusschen individuen zijn de banden tusschen zoo nauw op elkaar aangewezen volken en landen van ver- scheidenen aard: economisch, sociaal, cultureel enz. In beide gevallen gaat het om het scheppen van een harmoni sche belangen- en werkingssfeer, ten bate zoowel van de deelen als van het èroote geheel. Geen vrijheid, van mensch of volk of land, is denkbaar zonder verbondenheid, die haar wezen bepaalt; in dien zin is ook de aange haalde leuze te verstaan, die voor ons land het vooruitzicht van de vrijheid opent in de richting der nieuwe Euro- peesche orienteering. toch reeds in den loop van dit jaar oen Europeesche continentale eenheid, die, zoowel geestelijk als economisch en miü- tair-strategisch, voortdurend hechter wordt. De strijd tegen het bolsjewisme zal niet eindigen vóór het vernietigd is. Over enkele maanden zal het nieuwe groote offensief beginnen, dat deze be slissing brengen zal. Het jaar, dat thans teneinde spoedt, heeft nog een andere beslissing gebracht van wereldhistorische beteekenis. Japan is in den oorlog gegaan en de uitbreiding van den strijd in Oost-Azië heeft tot ge volg, dat Nederlandsch-Indië door groote gevarpn wordt bedreigd. Het ligt voor <fe band dat hierop in Nederland sterke re acties zijn gevolgd en dat deze nieuw ge schapen toestand de gedachten van velen opXTd*ze .Kerstdagen bezielen. <4H overzicht van de ontwik» Keiiing der wereldgeschiedenissen nog maals bij de schuldvraag werd stilge staan, werd gewezen op hetgeen aan po- su’eve waarden staat tegenover wat men verloren heeft. De overzeesche handel is lamgeslagen, de Nederlanasche overzee- gewesten zijn door vreemde troepen o«zet of loopen het gevaar er door bezet te worden. Dit wil echter niet zeggen, dat zij voor goed verloren zouden zijn, met nadruk werd hierop gewezen. Er is geen aanleiding, zoo werd gezegd, om bij de pakken neer te zitten”. Integendeel, met energie moet worden voortgearbeid. Want dit vooral moet men bedenken net zich vormende nieuwe Europa, sterk v... n c®Qtinentale eenheid, de verwezen lijking voor zoover het de Germaansche landen betreft van het lang gekoesterde ideaal van een Europeeschen statenbond, biedt op het oogenblik reeds een schat van mogelijkheden, die kunnen worden uitge buit. Het rijke gebied der Oekraïne wordt ontsloten. En een koloniale mogendheid als Nederland, dat reeds zooveel in zijn over zeesche gebieden tot stand heeft gebracht, moge ook in het bijzonder dit bedenken, dat het in de toekomst voor zijn koloniën nog veel meer dan vroeger kan doen wan neer het een groot, sterk continentaal Europa als een machtige eenheid achter zich heeft Met deze bemoedigende woor den werd dit overzicht tusschen drie Kerst misvieringen besloten. Kerstmis 1941 ont vangt het licht van nieuwe perspectieven. „Churchill’s plotselinge aanwezigheid in Washington bewijst, dat Engeland ern stig bedreigd wordt en naar krachtiger hulp van de Vereenigde Staten moet omzien”, zoo schrijft de „Tokio Nïtsji nitsji” en het blad vervolgt: Ook Roose velt is in een moeilijke positie geraakt, zoodat eigenlijk niet te zien valt, wie er eigenlijk helpt en wie er geholpen wordt. De positie van Singapore is hopeloos. De Amerikaansche verdediging tusschen Hawaii, Australië en de Philippijnen is eveneens moeilijk en niet lang meer te houden. Wanneer de Atlantische vloot Ook het Amerikaansche hoofdkwartier geeft thans toe, dat de activiteit van de Japansche vlieguigen boven de Philip pijnen in nog sterkere mate is toegeno men dan tevoren. Japansche vliegtuigen hebben verscheidene steunpunten met bommen aangevallen en verijdelden de pogingen van de Amerikaansche strijd krachten om de Japansche landingen aan de Westelijke kust van Luzon te belem meren. Omtrent de gevechten op Hindanao meldt het Japansche hoofdkwartier, dat tot en met 21 December 600 gevangenen zijn gemaakt; 200 Amerikanen zijn ge sneuveld. Japansche vliegtuigen hebben gister middag een massalen aanval onderno men op Rangoon, de hoofdstad van Bir ma, waar het vliegveld en de hangars, net station, de regeeringsgebouwen en de kazernes zwaar werden gebombardeerd Behalve dat zij een aantal Engelsche vliegtuigen vernielden, die op den bega- nen grond stonden, schoten de Japanners verscheidene van in totaal 15 Engelsche vliegtuigen neer, die aan de luchtgevech ten hadden deelgenomen. Men kon het uitbreken van verscheidene groote bran den constateeren. Alle Japansche toestel len zijn behouden op hun steunpunten teruggekeerd. „Het Kerstfeest is voor ons, Duit- schers, het grootste feest van het ge- Tieele jaar en het is ook het feest, dat wij.innerlijk het sterkst beleven”. Met deze woorden begon het overzicht van de gebeurtenissen, dat ons van bevoegde zijde werd gegeven op den vooravond van Kerstmis. Kerstmis 1941! Het is het derde Kerst feest van dezen grooten oorlog en er bestaat alle aanleiding om de omstan digheden waaronder morgen het Kerst feest in de wereld wordt gevierd te ver gelijken met die waaronder het groote Kerstgebeuren werd herdacht in de beide vorige jaren van den oorlog, in ’40 en in 1939. Het gevaar is niet denkbeel dig geweest, dat wij dit jaar heelemaal geen Kerstfeest zouden vieren, want als het bolsjewisme zich over Europa had uitgestort, dan zou van een Kerstmis viering geen sprake zijn geweest. Aan het moedige initiatief van den Führer is het te danken geweest dat dit gevaar werd afgewend. Aan het Oostfront zoo ging spreker ver. der, betrekken op het oogenblik de Duit sche troepen hun winterkwartieren en de bolsjewisten doen wanhopige pogingen dit te beletten. Er wordt plaatselijk verwoed gestreden. Het vorige jaar was dit anders. Operaties op groote schaal werden op de Kerstdagen door de oorlogvoerende par tijen nagelatenvoor zoover het mogelijk was, werd ook op het strijdtooneel de Kerststemming geëerbiedigd. Maar in den bolsjewistischen staat zonder godsdien'sti. ge en diepe cultureele gedachten, wordt geen Kerstmis gevierd. De bolsjewisten slaan om zich heen en ook op den Kerst dag zal de Duitsche soldaat aan het Oost front voor het heil van Europa moeten strijden. In zijn overzicht ging de spreker hierna terug tot Kerstmis 1939, het eerste Kerst feest van den oorlog. Polen, opgehitst en op onverantwoordelijke wijze den strijd begonnen, was ter aarde geslagen. Enge, land en Frankrijk verscherpten de blok kade, waarvan de kleine neutrale landen, de contröle bij de Downs! zoo veel te lijden hadden. Overigens waanden zij zich veilig achter de Maginot-linies en achter de aansluitende linies in België en Nederland. Het voorjaar en de zomer van 1940 brachten geweldige beslissingen, van het booge Noorden tot diep in het Zuiden. Er volgde een verrassend snelle ineenstorting van de militaire macht der geallieerden op het Europeesche continent. Het Kerstfeest 1940 ging men tegemoet met de hoop, dat de oorlog spoedig zou zijn afgeloopen Begin 1941 echter werd het reeds duidelijk, dat men geen spoedi- gen vrede zou kunnen verwachten. Enge, land en Amerika begonnen hun machina ties op den Balkan en de onbetrouwbaar heid van het bolsjewistische Rusland kwam steeds duidelijker aan het licht. Terwijl de Duitsche legers hun gigan- tischen strijd voeren, ontwikkelt zich Over de zenders Hilversum I en II zal de leider der N.S.B., Mus. sert. hedenavond van 19.45 tot 20.uur een Kerstwoord uit spreken. r.<«««««««««««««<««««««C««««««sx In da provincie Limburg Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commtesaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van art 3 der verordening no. 108-40 (vierde verorde ning over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) en in aansluiting op art 4 al. 1 der verordening no. 3-40 over de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland, tot burgemeesters benoemd: Willem Henkes, candidaat-notaris te Wassenaar tot burgemeester van Amsten- rade, H. H. Kousen, gemeente-ambtenaar te Kerkrade, tot burgemeester vfin Wit- tem, G. J P. Schmalbach te Vaals tot burgemeester van Beek, en J. H. J Hoff man te Valkenburg, tot ourgemeeater van Nieuwenhagen. Tevens heeft de commissaris-generaal voor bestuur en justitie den burgemees ter van Roermond, mr. P J Reijmer be last met de voorloopige waarneming der zaken van den burgemeester te Maasniel en den burgemeester P. H. J. Spiertz te Thorn met de voorloopige waarneming der zaken van den burgemeester te Wessem. In Napels is generaal Guillio Bor sarei- i aan zijn zware verwondin- welke hij had opgeloopen bij de ge- ir. dc ',“n Marmarica, bezweken. Generaal Borsarelli is de ze vende Italiaansche generaal die aan het front zijn leven voor het vaderland heeft gegeven. Hedenmiddag heeft het lazar< Luftwaffe te Amsterdam Kers! vierd. Door het bezoek van den Rijks- commissaris kreeg het feest een bijzon der karakter. Een soldatenkoor, de muziekuitvoering van eenige artsen en een operatie-ver- pleegster van het lazaret deden een bij zonder feestelijke Kerststemming ont staan. De feestzaal was plechtig versierd met groote kerstboomen. stralen-kransen en kaarsen. Het hoogtepunt van dit stemmingsvolle feest werd gevormd door het uitdeelen der Kerstgeschenken van den Rijkscom- missaris door den Kerstman, terwijl tege lijkertijd de verpleegsters en leden der N.S. Frauenschaft de bedlegerige soldaten in de afgezonderde vertrekken bezoch ten Met luidsprekers werd de feestelijk heid uit de feestzaal in de verschillende kamers uitgezonden. De „Militarische Korrespondenz” wijdt een artikel aan de beteekenis van de Japansche vliegkampschepen, dat luidt als volgt: Het bliksemsnelle optreden van de Japansche luchtmacht, de bijna ge lijktijdige aanval in het groote gebied van de Stille Zuidzee van Hongkong tot Singapore, van de Philippijnen tot de laatste insulaire steunpunten der Veree nigde Staten, zou nooit mogelijk zijn ge weest als Japan zijn vliegkampschepen niet gebruikt had als aanvalswapen, doch slechts ter bescherming van de vloot, zoo als tot dusver algemeen gebruikelijk. De beteekenis van de vliegkampsche pen is bij Japan fundamenteel anders dan in alle overige staten. Dit is in de eerste plaats een gevolg van de organisatie van de Japansche luchtvloot, want deze is geen afzonderlijke eenheid, maar maakt deel uit van leger of vloot. Zulk een verdeeling wordt gerechtvaardigd door de eilanden-positie van Japan en door zijn machtsgebied, dat zich over een ge weldige wateroppervlakte uitstrekt. Hier kan slechts de nauwste samenwerking tusschen schip en vliegtuig succes op leveren. Doch niet dit alleen Is de revolution- naire oorlogstactiek, waarvan Japan zich in dezen oorlog bedient. Het nieuwe, ver rassende element ligt veeleer in de om- keering van de verhouding tusschen ma rine en luchtvloot, want Japan laat zijn met de vloot nauw verbonden luchtmacht op het vijandelijke land los, stuurt zijn vliegkampschepen vooruit en werpt ze als het ware als lansen naar het hart van den tegenstander. Zoo komt dan voor de eerste maal het volstrekt nieuwe beeld tot stand, dat het vliegtuig het werk verricht, dat tot dus ver aan kruisers, torpedobooten en ja gers was voorbehouden. Als vergelijking kan de tactiek van de Duitsche Weer macht bij den strijd te land dienen, want zooals het Duitsche tankwapen bij alle offensieven de eerste bressen slaat en zoowel in ruimte als in tijd ver verwij derd is van het eigenlijke gros van het leger, zoo zijn de Japansche vliegkamp schepen den eigenlijken vlootformaties bij hun operaties ver vooruit, zoodat men bijna kan spreken van een nieuw wapen en een voorhoede ter zee. De Japansche communique’s Het Japansche leger en de Japansche marine zullen zich ook in de toekomst beperken tot het uitgeven van korte, maar onder alle omstandigheden juiste communiqué's, zoo zeide gisteren de Woordvoerder op de persconferentie te Tokio, Tokonaazoe Hori. Hij voegde hier aan nog toe, dat beide afdeelingen van de weermacht hadden geweigerd corres pondenten te voorzien van corpmehtaren o»! beschrijvingen van den strijd. Het Amerikaansche ministerie van marine maakt bekend, dat Japansche strijdkrachten gistermorgen geland zijn op het in den Stillen Oceaan ge legen eiland Wake. De Japanners legden beslag op het Amerikaansche stoomschip „President Harrison” (10.509 brt). De sterkte van de Japansche lan dingstroepen is niet bekend. De Ame rikaansche bezettingstroepen aldaar zijn slechts van geringe sterkte. De gevechten op het eiland duren met toenemende hevigheid voort. Heden en morgen: van 5.30 uur nam. tot 9.50 uur v.m. Vrijdag v. i 5.31 uur nam. tot 9.50 uur v.m. Zaterdag van 5.32 uur nam. tot 9.50 uur v.m. Zondag van 5.33 u. nam. tot 9.50 uur v.m. Maant 24 Deo. op 1.18 uur nam. 25 Deo. onder 1.10 uur v.m. op 1.42 uur nam. 26 Deo onder 2.15 uur v.m. op 2.05 uur nam. 27 Deo. on- der 3.20 uur v.m. onder 2.29 uur 28 Deo. onder 4.23 v.m. op 2.54 uur nam. 29 Dec. onder 5.25 uur v.m. op 3.22 uur nam. Kwala Loempoer gebombardeerd Japansche vliegtuigen hebben een he- vigen luchtaanval gedaan op Kwala Loempoer, den zetel van de federale re- geering van de Maleische staten. Aan mi litaire objecten werd aanzienlijke schade toegebracht. Eenige Britsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Noesjin, een Thailand- sche badplaats zonder militaire beteeke nis; zij veroorzaakten slechts geringe schade. Domei meldt, dat de Japansche troepen thans nog slechts op 15 mijl ten Noord westen van Ipoh staan. Ipoh is door een modernen verkeersweg verbonden met Singapore. Duitschland, Italië, Japan en zijn bond- genooten tot aan de definitieve overwin ning gevoerd. De mannen, die aan de vele fronten van het driemogendheden pact over de geheele wereld staan, weten heel precies, dat niet alleen zij verloren zijn, indien zij het niet bolwerken, doeh dat een meedoogenlooze tegenstander hun vrouwen en kinderen en hun land zou vernietigen, ja, dat practisch hun ge heele volk zou worden vernietigd. Daarom zullen wij dezen oorlog zonder compromis of mededoogen ten einde toe voeren. De geruchten, omtrent de vredesproef- ballonnetjes. noemde von Ribbentrop dom gedaas. In Rusland zoo zeide de minis ter met grooten nadruk, Zal de strijd eerst dan beëindigd worden, als niet slechts iedere bedreiging, maar ook iedere ern stige rustverstoring in Europa uit het Oosten voor goed is uitgesloten. Het Russische vraagstuk zal het komende jaar definitief worden opgelost door de Duitsche Weermacht. Tot slot zei de minister, tot den cor respondent; U kunt rustig naar Spanje seinen, dat even zeker, als de aarde om de zon draait, aan het eind groote worsteling slechts de overwinning van Duitschland bondgenooten zal komen. Naar „Associated Press” uit Ottawa meldt, is aldaar officieel medegedeeld, dat de Canadeesche verliezen bij den slag om Hongkong „zwaar” zijn geweest. Onder de gesneuvelde Canadeezen be vinden zich brigadegeneraal J. K. Law- son, commandant van het Canadeesche expeditiecorps, zoomede kolonel Hennes sy en eenige leden van zijn staf. Groot-Brittannië heeft nog slechts 3 volwaardige vlieg kampschepen In aansluiting op het Weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. van militaire zijde: De Duitsche marine heeft opuieuw een opmerkelijk succes behaald door het tot zinken brengen van een Britsch vliegkampschip, dat gebruikt werd tot bescherming van een convooi. Engeland is niet meer in staat nog ver liezen aan vliegkampschepen te kunnen verdragen. Zijn scheepslijst bevatte bij het uitbreken van den oorlog 11 van deze schepen, waarvan er 5 uit den wereld oorlog afkomstig waren. Van deze 5 wer den er 2. namelijk de „Courageous” den 17en September 1939 en de „Glorious” den 8en Juni 1940 door de Duitsche marine tot zinken gebracht. Bovendien bezat Engeland nog 6 moderne vlieg kampschepen, waarvan er echter 2 door vele zware bomtreffers voor zeer langen tijd buiten gevecht zijn gesteld. Een derde, de „Ark Royal”, werd half No vember in de Middellandsche Zee in den grond geboord. Thans is het vierde schip naar den bodem van de zee gejaagd. Er resteeren Engeland dus nog 5 vliegkamp schepen. Twee daarvan, de „Hermes” van het jaar 1919 en de „Argus” (1917) kun nen onder de huidige omstandigheden slechts in beperkte mate gebruikt wor-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1