HAAGSCHE COURANT BRillanten-Goub VfasUPEROL C A RTE RS U VOELT U NIET PRETTIG r Woensdag 24 December 1941. BINNENLAND STADSNIEUWS NIJMEGEN Scheveningsche klanken Distributie van kaarsen 1 DERDE BLAD STAND DER BEVOLKING DE ONDERWIJZERSOPLEIDING De nieuwe verkeersvoorschriften Voor zestien cent gratis reizen op de Spoorwegen DIRECTEUR DIENST STADS ONTWIKKELING EN VOLKS HUISVESTING LE VER - PI LLET J ES CHOCOLADE-EN BONBONFABRIEKEN DE VERKOOP VAN MANDEN MET FRUIT ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt. L z i Lver j De belooning van arbeiders Ir. H. E. Suijver volgt ir. P. Bakker Schut op Het vervoederen van broodgraan ontoelaatbaar Spaarsysteem van „Vreugde en Arbeid” Speciaal Nederland-nummer van „Die neue Wirtschaft” Bouwen zonder vergunning is strafbaar f Een nieuwe v^rkensregeling WIJ VERKOOPEN Na 18066 UWJUWELIER SINOS 1927 IN’TWESTEN het tot de THOMSONPLEIN 18 TEL 333328 MIDDAG VAN ..VREUGDE EN ARBEID” OUDERMIDDAG O. L. SCHOOL BOYLESTRAAT 20 goede uitbeelding der hoofdfiguren, als Jozef en Maria veel wijding Koorzang en solozang voldeden kend. De opvoering van het Op 1 October 518642 inwoners Blijkens de maandcijfers van het Sta tistisch Bureau der Gemeente bedroeg het aantal inwoners van den Haag op 1 October 1941 totaal 518642 (241976 man nen en 276666 vrouwen), tegen 518321 op 1 Sept. 1941 en 518065 op 1 Aug. 1941. Op 1 Oct 1940 was het aantal inwoners 509497. cederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opge blazen. u raakt verstopt. Uw lichaam Is ver giftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen. U moet CARTER’S LEVER-PILLEH'JES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onover troffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter’s Lever-Pllletjes bij apothekers en drogisten f 0.75. 11 vnn ounctn; Voor het personeel van den Algemeenen Geoontroleerden Particulieren Nacht. veiligheidsdienst Dinsdagmiddag werd in één der zalen van het gebouw Amicitia een kameraad, schaps-bijeenkomst gehouden voor het per. soneel van de Algemeene Gecontr. Part. Nachtveiligheidsdienst in samenwerking met de werkgemeenschap Vreugde en Arbeid”. De heer van Kolck, bewindvoer der van het bedrijf, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Spreker bracht naar vo. ren, dat het de wensch van de bedrijfslei. ding is, de sociale positie van haar perso neel zoo hoog mogelijk op te voeren. De bedrijfsuitkomsten laten op het oogenblik nog geen verdere verbeteringen toe. maar men hoopte spoedig in de gelegenheid te zijn de loonen te verhoogen. Als extra’tje voor de komende feestda gen werd aan alle werkers van het be drijf een gratificatie uitgereikt. De heer v. d. Hoeven gaf, als gemach. tigde van den commissaris van het N.V.V., een uiteenzetting over doel en streven van het N.V.V., dat thans als eenige Vakcen. trale de sociale belangen van alle werkers veilig zal stellen. Daarvoor is het echter noodig, dat ieder inziet, dat zijn plaats is bij zijn georganiseerde kameraden. Wie buiten onze rijen blijft, schaadt niet al leen anderen, maar ook zichzelf. Het de vies moet zijn. „Een voor allen, allen voor een”. Hierna sprak de heer Akker- mans, districtspropagandaleider van het N.V.V. Met een kernachtig propagandis tisch woord wekte hij alle aanwezigen op, toe te treden als lid van het N.V.V. De middag werd opgeluisterd door het Haagsch „Vreugde en Arbeid” solisten kwartet. Conclusies van den Bond ter behartiging van de belangen van het kind De landelijke vergadering van den Bond ter behartiging van de belangen van het kind, welke gisteren in de aula van het Gemeentemuseum gehouden werd en die gewijd was aan het pro bleem van de opleiding van den onder wijzer, heeft de volgende conclusies aan genomen: Het tot stand komen van een betere vakopleiding voor onderwijzers en on derwijzeressen is dringend noodzakelijk. De vóóropleiding moet geschieden aan de vijfjarige H.B.S. of daaraan gelijk te stellen inrichtingen, opdat: a. het onderwijzerscorps geestelijk be ter toegerust zal zijn om zijn dienende taak ten opzichte van het kind en volks gemeenschap te vervullen; b. de onderwijzersstand eindelijk het sociale peil zal bereiken, dat in een cul tuurvolk, dat de fundamenteele beteekenis van goed onderwijs begrijpt, noodzakelijk is; c. het onderwijzersambt de maatschap pelijke erkenning verwerft, waarop het krachtens zijn sociale beteekenis recht heeft. Werkzaam in een bedrijf, dat in de periode van 25 December tot en met 1 Januari gesloten moet blijven De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft op grond van par. 1 der verordening nr. 23/1940 en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening no. 3/1940 van den Rijks, commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied inzake de belooning van ar beiders, werkzaam in een bedrijf, dat in de periode van 25 Dec. 1941 tot en met 1 Jan. 1942 gesloten moeten blijven. Art. 1. Alle arbeiders, wier loon per week of korter wordt uitbetaald en die werkzaam zijn in een bedrijf, dat inge volge de in de Nederlandsche Staatscou rant van 22 Dec. j.l. opgenomen bekend making van den secr.-gen. van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart in de periode van 25 Dec. 1941 tot en met 1 Jan. 1942 gesloten moet blijven, hebben recht op steun over de werkdagen waarop zij ingevolge die regeling niet kun nen werken. Aan de arbeiders, die niet zijn vaste arbeiders in den zin van arti kel 3, moet de werkgever een verklaring afgeven, houdende dat die arbeider, die anders bij hem zou hebben gewerkt, ten gevolge van bedoelde regeling niet heeft kunnen werken. De steunnormen, welke ten dezen gelden, liggen 20 pCt. boven het gewone steunbedrag met een maximum van het normale loon bij een werktijd, als thans gevolgd wordt. Aftrek van gezins- inkomsten vindt hierbij niet plaats. Art. 2. Voor de arbeiders, die onder een wachtgeldregeling vallen, of recht hebben op uitkeering uit een werkloozenkas, wor den bij de berekening van het bedrag van het wachtgeld of van de kasuitkeering de dagen, waarover zij ingevolge artikel 1 recht op steun hebben, buiten beschouwing gelaten. Art. 3. Voor wat betreft de vaste arbei ders waaronder mede zijn te verstaan losse arbeiders, die op 24 Dec. a.s. reeds 4 weken of langer bij den werkgever in dienst zijn moet over de in art. 1 ge noemde periode worden doorbetaald het loon op tijdloonbasis, dat de betrokken ar beiders verdiend zouden hebben, indien zij op die dagen gewerkt hadden. Art. 4. Voorzoover een arbeider inge volge het bepaalde in art. 3 loon heeft ontvangen, zal het hem over de dagen 29, 30 en 31 Dec. toekomende steunbedrag, bedoeld in art 1 echter zonder den toe slag van 20 pCt. aan zijn werkgever worden uitgekeerd. Art. 5. Voorzoover de werkgever aan loon meer betaald heeft dan hij aan steun volgens art. 4 terugontvangt, mag hij voor dat verschil door den betrokken arbeider werk laten verrichten boven den in zijn bedrijf thans gevolgden werktijd echter niet later dan tot 14 Juni 1942 dan wel dat verschil verrekenen metde aan den arbeider toekomende vacantie. Art. 6. Dit besluit treedt in werking met ingang van den dag volgende op dien van afkondiging. Omstreeks 7 uur vanoch- tend is op den hoek van de Herman Cos- terstraat en de Fronemanatraat een ge span in botsing gekomen met een motor wagen van lijn 6. De bestuurder van het gespan werd licht gewond, terwijl zijn wagen averij bekwam. Het paard dat op hol was geslagen, werd in de Engelen* gedachtes nog er is brom nae de vroogere scheepstimmerwürf van de èige firmae De Jong. Dat was dan in de tèid, dat de Jacob Pronkstraet nog Torenstraet iette. En azze dan je jeugdjaere zoa weer voor je op- doeme, krèig je ’t gevoel of je in ’n èil aare würreld verplaest wordt. Oare-n-en zien verginge toe van *t an-oudende geraetel en getimmer op zoa’n scheepswürf. Dag an dag ging dat mèistal zoa zonder op-ouwe maar deur. En was de nieuwe bomschuièt kompleet, dan zag je dem op planke meter voor meter voort- rolle tot an de Kerkwürf toe. Daer wier 't schuitje dan vorder oppetuiègd en klaer emaekt, om zoa gaauw mogelik as nieuwe anwinst van de visschersvloot zèi te kieze. Waer is die goeie ouwe tèid ebleve? Wat 'n geweldige verandering in vijf tig jaer tèis! En wat zei 't teugewoordige jonge geslacht wel zegge van de tèid die we non beleve, azze we weer vijftig jaer vorder benne? KEES DE KLINKER. Brochure verschenen Door het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer is in samenwerking met het departement van Waterstaat een geïllustreerde brochure samengesteld, waarin de nieuwe verkeersregels op po pulaire wijze zijn omschreven. Deze han dige brochure, welke in een millioenen- oplaag wordt gedrukt, zal op ruime schaal onder de weggebruikers worden verspreid. Zoo zal deze o.a. in een groot aantal gemeenten van ons land door de post huis aan huis worden bezorgd, ter wijl in andere gemeenten dit op andere wijze zal geschieden. Het gewone spreekuur van den secre taris-generaal van het departement van Justitie zal Dinsdag 30 December a.s. niet plaats hebben. den gemaakt met de distributie van kaar sen. Dit houdt derhalve in, dat met ingang van genoemden datum kaarsen slechts mo gen worden gekocht, verkocht en afge leverd tegen afgifte van bonnen of toewij zingen. Ónder de distributie zullen alle soorten kaarsen vallen. Kerstkaarsen, welke maxi mum achttien gram mogen wegen, en Go- thische kaarsen, zijn echter van de bepa lingen der distributieregeling vrijgesteld en mogen derhalve zonder bon worden ge kocht en afgeleverd, evenals de bij den kleinhandel aanwezige luxe-kaarsen. Kaarsen zullen beschikbaar worden ge steld ten behoeve van kerken en kerkelijke instellingen voor den eeredienst, ten be hoeve van boeren voor de verlichting van hun koeien- en paardenstallen, voor het vervoer per as en voor groote gebouwen als warenhuizen, theaters enz., voor zoo verre daarin in verband met de plaatse lijke voorschriften een noodverlichting met behulp van kaarsen aanwezig moet zijn. De voorziening van kerken en kerkelijke instellingen met kaarsen voor den eere dienst zal centraal worden geregeld door het Rijksbureau voor chemische produc- “öïe Grundlagen ten te ’s-Gravenhage, met de desbetref- fende kerkelijke instanties. Alle aanvragen voor kaarsen ten be hoeve van noodverlichting in theaters, wa renhuizen e.d. zullen door het Rijksbureau voor chemische producten worden behan deld. Ten behoeve van de verlichting van koeien- en paardenstallen zullen kaarsen beschikbaar worden gesteld, echter alleen in de gevallen, waarin verlichting door andere middelen niet mogelijk is. Ter be- oordeeling of een verbruiker in aanmer king komt voor kaarsen voor stalverlich- ting is een aanvraagformulier ontworpen, dat bij de plaatselijke distributiediensten verkrijgbaar is gesteld. Na invulling van dit formulier dient de aanvrager het we derom bij den distributiedienst in te leve ren. De hoeveelheid kaarsen, die voor stal- verlichting zal worden verstrekt, zal af hankelijk worden gesteld van het aantal melkkoeien en paarden, dat de aanvrager bezit. Eveneens zullen kaarsen beschikbaar worden gesteld voor de verlichting van voertuigen, welke door dieren worden voortgetrokken en van handkarren, wel ke regelmatig gebruikt worden in den tijd, waarvoor verlichting is voorgeschre ven. De verbruikers in deze categorie dienen eveneens een aanvrage in te die nen bij den plaatselijke distributiedienst op door deze diensten te verstrekken aan vraagformulieren. Met nadruk wordt er evenwel de aandacht op gevestigd, dat voor verlichting van auto’s, carriers, bak fietsen en gewone fietsen geen kaarsen zullen worden verstrekt. De gelegenheid om aanvragen in te die nen voor kaarsen, zoowel voor stalver- lichting als voor vervoer per as, zal wor den opengesteld in het tijdvak van 2 tot en met 16 Januari a.s. Hieromtrent zul len de plaatselijke distributiediensten nog nadere bijzonderheden bekend maken. De verbruikers dienen met de hoeveel heid kaarsen, die op grond van deze aan vragen wordt toegewezen, de grootst mo gelijke zuinigheid te betrachten, aange zien thans nog niet kan worden voorzien, wanneer opnieuw gelegenheid zal bestaan een hoeveelheid kaarsen ter beschikking te stellen. Op de bonnen, welke door de distribu tiediensten worden uitgereikt, staat ver meld „één rantsoen kaarsen” Zij zijn voor onbepaalden tijd geldig en geven elk recht op het koopen van 1 pak a 300 gram kaarsen. Aangezien de handelaren thans vrijwel niet over een voorraad kaarsen beschikken, dienen zij, voordat aflevering aan de verbruikers kan plaats vinden, eerst in de gelegenheid te worden gesteld van hun leveranciers kaarsen te betrekken, zoodat de aflevering in de meeste gevallen niet tegelijk met de af gifte van den bon zal kunnen plaats vin den. Voor bijzonderheden betreffende de inlevering van de bonnen ter verkrijging van toewijzingen worden handelaren ver wezen naar de in de bladen opgenomen desbetreffende officieele publicatie WIJDINGSMIDD AG MET KERSTSPEL IN DE REMONSTRANT8CHE KERK Ook dit jaar hebben de Remonstrant- sche jongeren met de traditie niet willen breken en zoo vond gistermiddag in het gebouw aan de Laan weer een kerstwij- ding met Kerstspel plaats. Dr. J. C. A. Fetter sprak een inleidend woord en las het bekende verhaal van Christus’ ge boorte, zooals dat in het Evangelie van Lucas staat opgeteekend. Van het sobere Kerstspel ging ook thans weer, door de --1- —SM-u.'-j- v-ut:-zoo- ult uitste- Kerstspel stond alzoo' ook nu weer op een hoog plan. CLXIX Oe kort is ’t nog maar eleeje, datte we gewag emaekt ebbe van ’t overlije van advekaet de Mos en van dokter Ger rit de Niet en non valt er weer van ’n dürde stürfgeval melding te maeke, dat in visscherijkringe veul opzien teweeg- ebrocht eb. De meelevende Schevelingers zelle-n.al wel begrèipe, dat ier ’t onver- wachse overlije bedoeld wordt van Anton de Jong, ien van de bekendste rèiders van ons dürp. Gae je ’t rijtje stürfgevalle van be kende dürpsgenoote van de leste tèid zoa er is naè, dan zou je bijnae zegge, datte vooral de beste mensche.n.onder ons weg enome worde. Oak Anton de Jong stong algemien bekend as ’n edele persoonlik- èid. lederien, die oait bèi dem in anraeking eweest is onverschillig in welke ver- ouding of ’t oak moch weze mot be ken ne, datte we in Anton de Jong ien van onze beste burgers verlore.n-ebbe. Eirlik en oprecht as ie was in andel en wandel, wier die vooral deur mensche, die in zaekelike ver-ouding bèi dem ston- gè, bezonder ewaerdeerd. En as er ulp of steun noadig was voor mensche, die an Iaeger wal eraekt wazze, dan wier der met Anton de Jong an gien doavemans- deur eklopt. Mensche, die-e z’n begraefenis bij- eweund ebbe, motte dan oak getuiège, datte ze nog noait zoaveul belangstelling op ’t kerk-of ontmoet ebbe. Dat was er wel ’t beste bewèis voor, oe oag de man in alle klasse van de bevolking annesloge stong. Oak in aare visscherijplaese wier die algemien erg ewaerdeerd. In onze ge dachtes zei Anton de Jong voort blèive leve-n-as ien van de beste Schevelingers. Zoa onwullekeurig gaene met 'n over- Het is beslist ontoelaatbaar, dat brood graan en zaaigranen tot veevoeder wor den verwerkt, terwijl voldoende hoeveel heden van andere graansoorten beschik baar zijn voor de dieren en speciaal daar voor zijn aangewezen Dat men het ver- vo-deren van broodgraan ook in Duitsch- land als een zeer ernstig misdrijf be schouwt, blijkt uit een bericht in het Duitsche landbouw-tijdschrift „Die Land ware”, waarin is vermeld, dat een mole naar tot vier jaren en drie maanden tuchthuisstraf is veroordeeld, terwijl zijn burgerlijke eererechten hem voor den duur van vijf jaren zijn ontnomen. De man had meermalen aan een grooten kring van afnemers van zijn zaadhandel brood, rogge en broodtarwe, alsmede zaaigranen voor voederdoeleinden, afge leverd. deels onvermengd, deels vermengd met andere voeders. Het „Sonderge- richt”, waarvoor de man terecht moest staan, achtte een ernstig geval van kwaadwillige overtreding van de betref fende voorschriften bewezen en veroor deelde den molenaar tot de genoemde straffen, waaruit blijkt, hoe ernstig de bovenvermelde overtreding moet worden beschouwd. GIFTEN VOOR WINTERHULP NEDERLAND Bij de Winterhulp Nederland zijn o.m. de volgende giften binnengekomen: In tern. bouw mij. „Interbouw” Nederland 20.000; N.V. Hazemeijer, fabr. van Sign.- appar., Hengelo, f 2000; N.N., Arnhem, ƒ2000; N.N., Eindhoven, 1000; N.V. Pee- reboom en Koenen, Eindhoven, 2000; N.V. Carp’s Garenfabrieken, Helmond, 1.186.46; N.V. Leko-radio, Utrecht, 1000; fa. Chr. van Dongen, Helmond, 1000; Ned. Schroefboutenfabriek, Hel mond, 1000; Lederfabriek Oisterwijk, Oisterwijk, 1500; N.V. Hero-Conserven, Teteringen, 1000; A .van Spaendonck en Zonen, Tilburg, 1000; N.N., den Haag, 1000; N:N., den Haag, 1000; Carno Bouillonfabriek, Zandvoort, 1000; Kolo niale Bank N.V. met haar gelieerde Mijen, Amsterdam, 1000; P. J. van Ommeren, Wassenaar, 100; N.V. Etam’s Kousenmij., den Haag, ƒ300; N.N., den Haag, 100; N.N., den Haag, 100; N.N., den Haag, f 100; Cult. mij. Wonolagan, den Haag, f 250; Ned. Zeereddersdienst, Schevenin- gen, ƒ252.78; Handelsbureau Bronsendiek, Voorburg, 100; handels- en ingenieurs- bur. Bakker en Co., Voorburg, 100; In- tercontinentalte Verkooponderneming, den Haag, 100; M. G. Wagenaar Humme- linck, .Loosduinen, ƒ500; N.V. Techn. bu reau Marijnen, den Haag, ƒ250; N.V. Rollo", den Haag, ƒ100. Op hoofdkant en prov. kantoren totaal ontv. 76.259.39. Voorts zijn o.a. nog de volgende giften bin nengekomen R.B.V. 10.000; Bank voor ---- handel en scheepvaart, Rotterdam, ƒ5000; Zuidwal 47 (school A), met ingang van Vulcan” N.V. Handels en Transport Mij., een nader te bepalen dag, den neer J. C Rotterdam, ƒ5000; Gerzon’s modemaga- Hertog, onderwijzer bij het openbaar lager zijnen Amsterdam, /3140; Gerzon’s mode. tot onderwnzeres magazijnen, personeel, Amsterdam, 1860; N V A.E.G., Amsterdam, 1500; Pierson en C°li /’mnn^NV ^SDooriizêrBbeKt FuXfO’ derwijzer aan de o.l.school Nijkerklaan 9 FMTn.V.'V H. van «insterg». onderwil- n„n Haag 1000; F. A. Bonté, Wassenaar, /100- saldo stamppotmaaltijd, Delft, f 101 51' W Velgersdijk, Rijswijk, 100; fa Brouwer, Delft, ƒ100; Machinefabriek Mechanica, Delft. 250; N N Den Hjag f 123 10’ N.N., Den Haag, f 100; N.N., Den Haag 10L25; N.N. Den Haag, 100;N.N., Den^ Haag, 250; N.N., Den Haag, ƒ500; N.N., Den Haag, ƒ150; N.N., Den Haag, ƒ100; N.N., Den Haag, ƒ500; W. Richter Uitdenboogaardt. Den Haag, 100; N.V. Mag „De Bijenkorf”, filiaal Den Haag, ƒ447,37; N.V. Profilti, Den Haag, ƒ100; A. G. Honigvoort, dir. N.V. Haagsche Hout handel en Timmerfabr. gebr. van Malsen, Wassenaar, ƒ250; Fr. W. van Heyst, Sche- veningen, ƒ100; N.V Cult. Mij. Kadhipa- ten. Den Haag, ƒ250; N.V. Ommering's haring-export-mij., Scheveningen, 100; N.V. Verf- en Vernisfabr. W. Paulusssen, Den Haag, ƒ500; Dilling en Rokahr, Den Haag, 100; N.V. Vesta i.o„ Den Haag, J 100. Totaal62.592,45. Een beperkende bepaling De middelen, welke sommige groen- tenhandelaren aanwenden om hoogere prijzen te kunnen vragen dan toegestean is, zijn vele. Zoo blijkt het, dat plotse ling de fraai opgemaakte mand met fruit voor hen een gewild artikel is. Het fruit wordt dan berekend tegen den normalen prijs, maar voor het opmaken van de mand, hier een stukje groen, daar een lintje, wordt eenige guldens meer ge vraagd. Om aan dezen vorm van prijs opdrijving een einde te maken, heeft de inspecteur voor de prijsbeheersching be paald, dat niet meer manden dan vóór den oorlog verkocht mogen worden, in het algemeen alleen dus tegen de zon- en feestdagen. Indien de vruchten, die in de mand voorkomen, de eenige zijn, die een groentehandelaar op dit moment in zijn winkel heeft, dan moet hij deze vruchten ook los verkoopen, indien een klant erom vraagt. Op zijn verzoek is met ingang van 1 Maart 1942 eervol ontslagen als direc teur van den dienst der Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting te ’s-Gravenhage, ir. P. Bakker Schut, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten, aan de gemeente bewezen. Als zoodanig is met ingang van denzelf- den datum benoemd ir. H. E. Suijver, thans adjunct-directeur van dien dienst. De heer Bakker Schut werd 28 Januari 1877 te Alkmaar geboren. Hij studeerde aan de Polytechnische School te Delft, al waar hij in 1899 het diploma van civiel- ingenieur behaalde. Na eerst in het particuliere bedrijf te zijn werkzaam geweest, o.a. bij de Rotter- damsche Tramweg Maatschappij, trad de heer Bakker Schut op 1 Januari 1905 in dienst der gemeente ’-Gravenhage als ingenieur bij Gemeentewerken, terwijl op 15 November 1915 zijn benoeming volgde tot adjunct-directeur van dien tak van dienst. In die jaren, en ook daarna namen de bemoeiingen met en van den woning- dienst en het grondbedrijf, welke met de behandeling van verschillende anders, met de stadsuitbreiding verband houdende aan gelegenheden als: uitbreidingsplannen, stratenplannen, bouwverboden. rooilijnen heer P; v. d. Burgh, heeft, mede namen* en onteigeningen voor den aanleg van nieuwe verkeerswegen, tezamen werden ondergebracht bij een onder leiding van den heer Bakker Schut staande afdeeling der Gemeentewerken, op ongedacht snelle wijze in aantal en beteekenis toe. In verband daarmede en met den ook overigens gestadigen groei der werkzaam heden van den dienst der Gemeentewerken is bij het aftreden van den toenmaligen directeur van Gemeentewerken, den heer Lindo, de nieuwe dienst„Dienst der Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting” tot stand gekomen en werd als directeur daar van ir. P Bakker Schut benoemd, een en ander met ingang van 1 Juli 1918. Daarnaast maakte de heer Bakker Schut, al of niet ambtshalve, deel uit van ver schillende andere lichamen, als vereenigin- gen en stichtingen e.d., terwijl hij boven dien zitting heeft in tal van commissies op het uitgestrekte gebied van „stadsontwik keling” en „volkshuisvesting”. KINDERVOORSTELLING FRANS TER GAST In het Haagsche Kunstkringgebouw, Lange Houtstraat 7, geeft Frans ter Gast, die met zijn schimmenspelen reeds zoo vaak de jeugd heeft geamuseerd in de komende vacantiedagen kindervoor stellingen, des morgens om kwart voor elf en ‘s middags om 2 uur. Behalve zijn kostelijk schimmenspel: „De Hofmaar schalk heeft pech” wordt er ook een pop penspel: „Repelsteeltje” vertoond, door Cia van Boort, die met talent en smaak er een alleraardigste vertooning van ge maakt heeft. De kinderen genoten volop van dit gevarieerde programma. Jeanne KoningCoeterier zorgde, aan den vleu gel, voor goede begeleiding en opwek kende muziek. Ons land en de nieuwe ordening in Europa De redactie van het te Berlijn verschij nende tijdschrift „Die neue Wirtschaft” heeft het gelukkige initiatief gehad een aflevering samen te stellen, welke geheel aan ons land is gewijd. Bij vele foto’s treft men een groote verscheidenheid van artikelen over ons land aan van deskun dige hand, zoowel van Nederlandsche als van Duitsche zijde. Om slechts enkelen te noemen: Prof, van Loon schrijft over: i der Niederlandischen Volkswirtschaft, Landesbauemführer Graf Grote over „Die Zukunft der Nieder- landischen Landwirtschaft in kontinenta- len Wirtschaftsraum”, J. Robertson, Di recteur der Nederlandsche Bank: „Das nie_ derlandische Bankwesen’’, Staatsrat HeL ferich: ,,Der deutsch-niederlandische Wa. renverkehr”, Dr. Friedrich: „Die nieder- landische Industrie und ihre Aussichten”. Andere artikelen zijn van de hand van: Ministerialrat von Boeckh; Ir. J. C. Kel der; Oberbaurat Dr. Ir. Arved Bolle; Ing. J. F. R. v. d. Wall, technisch leider der Zuiderzeewerken; H. J. Woudenberg, commissaris van het N.V.V., Dr. Kör ner, President Jakob, Leiter der Ge- schaftsgruppe Soziale Verwaltung; Pre sident Alfred Fletscher en Dr. Leinert. Daarvoor in de plaats treft men een aantal nuchtere beschouwingen aan over den toestand op het oogenblik bij de ver. schillende gebieden van economische werkzaamheid in Nederland. De Duitsche lezer zal hier veel nieuwe gegevens vinden, terwijl den Nederland- schen lezer de meeste zaken wel bekend zullen zijn. De bijzondere waarde van het nummer is voor hen echter gelegen in de wijze, waarop vooral de Duitsche schrij vers hun onderwerp behandelen. Uit den aard der zaak brengen deze vanzelf die elementen naar voren, die gemakkelijk in te voegen zijn in het groote geheel, waar door de Nederlanders belangrijke aanwij zingen krijgen in welke richting zij hun energie met de meeste kans op succes kunnen aanwenden. In het algemeen gedeelte komen artike len voor over prijsbeheersching in Duitschland, over het ijzeren sparen” en over nieuwe mogelijkheden voor den „Hanseatisdhen” handel, die ook voor Nederland van groot belang zijn. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Waterstaat en van Justitie betreffende het strafbaar stellen van het bouwen zonder goedkeu ring van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. Hierbij wordt bepaald, dat hij, die een bouwwerk, dat ingevolge punt 6 van het besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 21 Mei 1940 be treffende den wederopbouw I (Staatsblad no. 550) niet mag worden ondernomen of voortgezet zonder goedkeuring van of vanwege den regeeringscommissaris voor den wederopbouw (thans genaamd alge meen gemachtigde voor den wederop bouw), zonder zoodanige goedkeuring on derneemt of voortzet, wordt gestraft met een der straffen, genoemd in artikel 8, lid 1, van het besluit no. 4/1941 betref fende de bouwnijverheid. Dit besluit is 17 December 1941 in werking getreden. zer bij het o.l.o. te Rotterdam (Hillegers- berg); tot onderwijzer aan de o.l.school de la Reyweg 212 (school A) den heer H. H. H. Hofschreuder, tijdelijk onderwij zer bij het o.l.o. alhier. De burgemeester heeft aan den heer J. van Etten met ingang van 1 Januari a.s. wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd eervol ontslag verleend als onder wijzer aan de openbare school voor u.l.o. A. Mient 351. De burgemeester heeft besloten, aan mej. A. Kos en aan mej. R. de Vos, overeen komstig haar verzoek, met ingang van 1 Januari 1942 eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres, resp. aan de o.l, school Cederstraat 29 en aan de o.l. school voor u.l.o. B. Bresterstraat 7. Verschillende opensluttin- gen van perceelen, tijdens afwezigheid van de bewoners, hebben zich weer voor gedaan. Men sluite zijn woning steeds goed af. Zendt allen de oplossing in van den luisterwedetrijd op Tweeden Kerstdag De centrale propagandacommissie voor den verkoop van kinderpostzegels schrijft ons Nog steeds blijven de prijzen voor den grooten luisterwedstrijd op Tweeden Kerstdag bij het secretariaat binnen stroomen. Het blijkt, dat de Nederland sche bedrijfswereld groote belangstelling heeft en dat zij gaarne de actie voor de kinderpostzegels steunt. De termijn voor de inzending van oplossingen van den wedstrijd, welke op Tweeden Kerstdag van 13.40 tot 14 uur via Hilversum I uit gezonden wordt, en waarvoor gelijk be kend de hoofdprijzen zijn een abonne ment 2e en 3e klasse voor 6 maanden op de Ned. Spoorwegen in 1942, sluit op 5 Januari a.s. Naar wij van het departement van Landbouw en Visscherij vernemen, zal zeer binnenkort een nieuwe regeling voor de varkens in werking treden, volgens welke slachtvarkens van 30 of meer k.g. levend gewicht, alleen krachtens een vergunning mogen worden aangehouden op bedrijven, waar men over voldoenden afval beschikt om het varken verder te mesten. De var- kenstoewijzing vervalt dus. Behoudens een voederkern zullen deze varkens geen krachtvoer meer krijgen, daar dit laatste uitsluitend gereserveerd moet blijven voor de instandhouding van den fokstapel. Ook de biggenmerkentoekenning ondergaat een wijziging. Van 1 Februari 1942 af zal elke fokzeug slechts één worp biggen per jaar mogen werpen, die alle binnen vier dagen na de geboorte moeten worden aangegeven ter merking. Stamboekzeugen vallen niet onder deze bepaling, teneinde de instand houding van een hoogwaardigen varkens stapel te bevorderen. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de elders in dit blad opgeno men officieele publicatie. ALLEEN BESCHIKBAAR VOOR KER KEN. STALLEN. NOODVERLICHTING EN VERVOER PER AS De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat met ingang van 25 December 1941 een aanvang zal wor- Afscheid van den heer Francois Op Zaterdag 20 December hield boven genoemde school een oudermiddag in verband met het afscheid van den heer Francois, die ruim 30 jaar als onderwij zer aan deze school verbonden is geweest en thans door het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd het onderwijs gaat verlaten. Het hoofd der schoot de het geheele personeel onder aanbieding van eenige boekwerken den scheidenden onderwijzer toegesproken en daarbij diens bijzondere hoedanigheden naar vo ren gebracht waarbij hij tevens wees op diens overige werkzaamheden op onder wijsgebied, zooals de schooltuinen en niet het minste zijn werkzaamheden voor de vereeniging voor uitzending van kin deren naar buiten „Kinabu”, waaruit blijkt de groote liefde voor het kind. De Gem.inspecteur, de heer V or rink, las daarna een brief voor van den bur gemeester, prof. ir. C. L. v. d. Bilt waar in deze den heer Francois dankt voor zijn toewijding, aan het Openbaar Onderwijs in onze gemeente bewezen en voor zijn werk voor het misdeelde kind. Met een persoonlijk woord en onder aanbieding van zijn beste wenschen nam de inspec teur afscheid. De heer Patti st heeft in een kort over zicht de loopbaan van den heer Francois gememoreerd en wenschte hem een Lan ge en welverdiende rust De secretaris der Oudercommissie heeft bij ontstentenis van den voorzitter en onder het aanbieden van een nuttig en blijvend aandenken namens alle ouders eveneens afscheid van deren geliefden onderwijzer genomen. Nadat het oud-hoofd der schoot de heer Oosterkamp, nog gesproken had, dankte de heer Francois voor de vele blijken van belangstelling. Na de pauze gaven de leerlingen der vierde klas, nadat een boekwerk was aan geboden, eenige stukjes ten beste. De bij eenkomst werd opgeluisterd door muziek en zang. MARSCH VAN HET WACHTBATALJON VAN HET LUCHTWAPEN Het Wachtbataljon van het Duitsche Luchtwapen zal op zijn Zaterdag a.s. te houden marsch, de volgende route vol gen: Wassenaarscheweg, Koninginne. gracht, Prinsessegracht, Heerengracht, Korte Poten. Plein, Lange Poten, Ka- pclsbrug, Lange Poten (om 1 uur voorbij, marsch langs het voormalige departement van Defensie), Binnenhof, Buitenhof, Gravenstraat, Groenmarkt, Groote Hal- straat. Kerkplein, Assendelftstraat naar de Varkenmarkt. VoorhetGezelschapvoorPhi- losophie en Parapsychologie, vergaderd op de bovenzaal van „Riche", heeft de voor zitter, dr. Greven een voordracht gehou den en daarin het onderwerp behandeld: .Philosophic en politiek". piurgstrast' jot 'stilstand gebracht Voor de vacantie De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: De werkgemeenschap van het N.V.V.', -uva uuwuucacuisavue mo. «•-- „Vreugde en Arbeid”, afdeeling „Reizen lijdensgeval as dat van Anton de Jong, de en vacantie”, zal met ingang van ’l Jan. a.s. een spaarsysteem invoeren. Niet al leen personen, doch ook bedrijven kunnen aan dit systeem deelnemen. Het ligt in de bedoeling door deze regeling een ieder in de gelegenheid te stellen een behoorlijke vacantie te genieten. Helaas is het nog niet mogelijk over de geheele linie te spreken van een gunstigen vacan- tietoeslag. Zonder twijfel zal daarom door velen het initiatief van „Vreugde en Ar beid” worden toegejuicht en zullen vele werkgevers van de hier geboden gelegen heid gebruik maken om collectief met en voor het personeel te sparen. Er zijn reeds bedrijven bekend, welke toezegden het gespaarde bedrag aan te vullen Er worden zegels uitgegeven ter waarde van 25 cent, welke geplakt behooren te wor den op een door „Vreugde en Arbeid” beschikbaar te stellen kaart. Er wordt verwacht, dat vele bedrijven zich voor nadere inlichtingen zullen wen den tot het Centraal bureau van „Vreug de en Arbeid”, Amstel 224226, A’dam. OOOO' BACItHw VOOMOMT KSMfTTn-G •Ook voor waaden de ideale desinfectans^ PICCADILLY CABARET Er zit tempo en afwisseling in nieuwe programma in Piccadilly, boven dien is de kwaliteit zooals gebruikelijk, van uitstekend gehalte, Marga Graf, een goede bekende, zingt ondeugend van voordracht. Schlagers. Gus en Fientje Marco weten, eveneens met zang, te boeien en knap tapdansen geven Bobby en Johnny te zien. Chris de la Mar overtreft zich zelf in de revue.in.zakformaat „Zijn Edelacht bare”, dapper bijgestaan door de andere artisten en het orkest. De kostelijke jolijt van de huldiging van den dorpsburge meester is onweerstaanbaar. Een bezoek aan Piccadilly is een feestelijke pret JONGETJE BIJ AANRIJDING ERNSTIG GEWOND Op den hoek van den Zwarteweg en de Nieuwe Havenstraat is gisterochtend het 5-jarig jongetje G. J. D. uit de Korte Nieuwe Havenstraat, bij het oversteken van den rijweg door een vrachtauto aan gereden. De knaap kreeg een ernstige hoofdwonde en werd in zorgwekkende» toestand naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht AFSCHEID HOOFD ST. LIDUINA* SCHOOL In een feestelijk samenzijn, dat in „Excelsior” werd gehouden, is afscheid genomen van het hoofd der R. K. Ulo school St. Liduina, zuster Paula. De avond werd geopend door mej. M. A. B. Lindeman als lid van het uitvoerings- comité, die de autoriteiten, ouders en oud-leerlingen voor hun aanwezigheid dankte. Daarna werd het „St. Liduina- spel” opgevoerd en na de pauze een schoolrevue. Aan het slot van den avond spraken de Inspecteur van het onderwijs en de pastoor der parochie enkele woor. den van waardeering voor al hetgeen door zuster Paula is tot stand gebracht Haar werd door alle aanwezigen een „lang zal ze leven” toegezongen. Het R. K. Mannenkoor „Spoor* wijk” en het R.K. Dameskoor „Cantate et Jubilare”, dirigent Jac. Schuurman*, zullen Zondag 28 December des middags te 3 uur in het gebouw „Custodia”, Brandt, straat 89, een Kerstuitvoering geven. Uit. gevoerd zullen worden werken voor man. nen- en dameskoor, alsmede het bekend» Weihnachtsoratorium van H. F. MUUer. Solisten zijn de heeren Jan Denekaart, tenor en R. H. Schuurmans, bas, aan den vleugel de heer J. Berkhout. Onderwijsbenoemingen De burgemeester heeft benoemd: tijdelijk leeraar in de wiskunde aan het gymnasium Laan van Meerdervoort heer J. de Groot; aan het lyceum Bilder- straat tot tijdelijk leeraar in: de klassie ke talen en de oude geschiedenis den heer A. Schippers, in de klassie ke talen den heer J. J. Thierry, in de ge schiedenis den heer W. A. Veenhoven, in de wiskunde den heer P. N. Degens, tot tijdelijk leeraar in het machineschrijven aan de gemeentelijke centrale school voor i. machineschrijven de heeren: F. B. J. Kui per, J. F. Ekering, F. Evenblij: tot onder wijzer aan de openbare lagere school ,._Z L-Z.-.l 1 een nader te bepalen dag, den heer J. C. onderwijs te Schiedam; tot onderwijzeres aan de o.l.school Jan van Gojenstraat 94 (school A) mej. S. Schous, tijdelijk on derwijzeres bij het o.l.o. alhier; tot on-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9