I I (banflavin' U PASTILLES I o VARHOuTensuMonsecco de jaarwisseling 1 jpDE BARBiER VAN SEVILLA p) beschermd en r BINNENLAND KUNST EN LETTEREN JIJ BENT MIJN LEVEN HAAGSCHE COURANT Maandag 29 Dec. 1941 le bl. pag. 2 door l 3e. tegen griep. 1 B enz. Verkoop heden af verboden van Vraagt Uw winkelier of ons een gebruiksaanwijzing over CONCERT RESIDENTIE ORKEST HET THEATER DER CRODTE REPRISES De inhoud van n cartonnetje komt in smaak en geur overeen met het sap van 20 citroenen. Dr. J. MEIHUIZEN 25 JAAR INTENDANT Ie. tegen keelontsteking, 2 e. tegen verkoudheid. \&v3 Blokkeering van wollen goede ren, bontmutsen, jassen Gaullisten bezetten St. Pierre en Miquelon De gebruiksmogelijkheden van Limonsecco zijn zeer vele. Hieronder volgt een recept voor appel beignets, dat U in staat zal stellen, iets lekkers voor Uw huisgenooten te bereiden: En zoo zijn er nog tientallen andere recepten, waarbij toevoeging van een kleine hoeveelheid Limonsecco meewerkt tot een smakelijker geheet Bewaart U het cartonnetje Limonsecco op een droge plaats, dan hebt U er nog meer genot en plezier van. van WOENSDAG a s. af Rede van Churchill te Washington v- Teleurstelling over Amerikaan sche werkloosheid HEDENAVOND ex MOR6EN: Dooi 30 pastillei 70 ct. Doos 100 pastilles f 1.70 T DE STEM spelers JO VINCENT groote belangstelling THEO VAN DER PAS ten plaats. van Plantage- den aan vaak heeft i Weten gegeven, i ten oauza 'Han- A 1 BAYER L E J xjt/ totalen oorlog en onbeperkte bewapening. Met klem betoogde de Paus, dat er bij een reorganisatie van de wereld geen plaats meer kan zijn voor vervolging van den godsdienst. Tot slot schonk de Paus den zegen urbi et orbi. Grooth. in manuf. v.h. J. Pluim, Gr. Over- straat 4, Deventer; van Rooy en Co Oran- jesingel 28 Nijmegen; Rost Muller en Co., Zuiderdiep 10 Groningen; Gebr. Reysoo, Tubantiastraat 108 Enschedé; K. Ronner en Zn., grossiers, Dokkum; G. en H. van Schuppen, grossiers, Veenendaal; Voorpool, Mulder en Co. Noorderbergstraat 123, De. venter; N.V. Handelsvenn. v.h. S. I de Vries, Beursplein 1117, Amsterdam; Chr. Walder, L. Brugstraat 26, Breda; G. van Wees en Weiss, Bröederplein 37, Zeist; J. P. Wijers, Ind. en handelsond., grossiers, Arnhem; J. P. Wijers, Ind. en handelsond. grossiers, Utrecht; H. Beentje, Kerkstraat 8a, Arnhem; H. Bulthuis, Oudegracht 188, Alkmaar. Chopin-matinée in Diligentia Van der Pas hebben wij sinds jaren zoo veelvuldig gehoord, zoowel solis tisch als in samenspel (nu weer trad hij drie achtereenvolgende dagen op), dat iets nieuws niet telkens over hem te zeggen valt. Ditmaal speelde hij. ook al gelijk eerder, werken van den piano- poeët Chopin en het was voortreffelijk. Dat was het vroeger eigenlijk ook al, maar ’s pianisten persoonlijkheid is zich toch steeds rijper en klaarder gaan openbaren. Het natuurlijk-vloeiende spel van dezen .apollinisch” aangelegden kunstenaar is in zijn dienend karakter steeds van heftig- en grilligheden vrij- gebleven. welke in haar willekeur een quasi-subjectieven indruk maken en met een waarlijk ..innerlijk beleven” toch niets hebben uit te staan. Met zulke schijnbaarheden of welk uiterlijk gebaar ook, is hier nimmer effect gemaakt, maar een innerlijke groei heeft zich vol trokken. die. dank zij een buitengewoon pianistisch en muzikaal talent, steeds overtuigender en duurzamer is gaan werken en tot het geven van wezenlijke schoonheidsprestaties bestendig in staat stelt. Deze middag heeft het weer dui delijk bewezen. Chopin’s teedere zang, wiegend en kernachtig rhythme, toover- achtige gratie en gloedvolle vervoering, het werd alles innig- en sterk-gevoeld verwerkelijkt. Inzonderheid de Walsen en Polonaise vormden een wondersehoo- nen climax, welke het talrijke publiek dat zaal en podium vulde, in verrukking heeft gebracht. Met een langdurig, extra-uitlokkend applaus, heeft men van zijn geestdrift getuigd. Het was inder daad een musiceeren van hooge orde. J. C. Manifarges. Ce^Ts ganini, terwijl Chanson” als toegift dit concert afsloot. Langdurige ovaties vielen Blijkens de Staatscourant van 24 dezer heeft het college van Rijksbemid- delaars een landelijke regeling van de arbeidsvoorwaarden in de meubileer- industrie vastgesteld. De vereeniging „Orkest Euterpe" zal op haar op 11 April a s. te geven concert in ..Diligentia” Den Haag ter nage dachtenis aan wijlen de heer W. G. de Bordes, in leven secretaris-penningmees- ter dezer vereeniging na de pauze het Requiem van Fauré uitvoeren, onder lei ding van Theo var der Pas Vóór de pau ze speelt Theo van der Pas het Piano concert en zal Willem Brederode diri- geeren. De Britsche berichtendienst meldt, dat Gaullistische strijdkrachten de Fransche eilanden St. Pierre en Miquelon bij New foundland hebben bezet Naar de Britsche Nieuwsdienst uit Washington meldt, had de bezetting zon der toestemming van de Vereenigde Sta ten plaats. De Fransche regeering heeft onmiddel lijk door bemiddeling van haar ambassa deur te Washington bij de Amerikaan- sche regeering geprotesteerd tegen de bezetting van St. Pierre en Miquelon en het herstel van den status quo verlangd De Amerikaansche minister Huil heeft Zaterdag tweemaal een bespreking gehad met den Canadeeschen ministerpresident Mackenzie King over de bezetting van St. Pierre en Miquelon door de Gaullis ten. Hull verklaarde in de persconferen tie, dat de „onderhandelingen tusschen de betrokken staten nog voortduren, en dat men hoopt tot een minnelijke schik king van de kwestie te kunnen geraken”. VERSPREIDE BERICHTEN Te Londen is officieel medegedeeld, dat de Britsche minister van buitenland- sche zaken. Eden, een bezoek heeft ge bracht aan Moskou en onderhandelingen heeft gevoerd met Stalin en Molotof. Eden zou binnenkort te Tsjoengking aankomen om deel te nemen aan de besprekingen over de versteviging van het front: Enge land, Ver. Staten, Tsjoengking. De plaatsvervangende minister van financiën van Thailand, Panananda heeft verklaard, dat Thailand zich ondanks het Ontbreken van een officieele oorlogsver klaring in oorlog bevindt met Groot-Brit- tannië en Amerika. Naar Domei meldt heeft de Britsche ambassade in Tsjoengking tezamen met de regeering van Tsjang-kai-sjek een commu niqué uitgegeven omtrent het sluiten van een militair bondgenootschap tusschen Groot-Brittannië en Tsjoengking. en scherpte volgens de intenties van den schepper miste. Theo van der Pas bege leidde daarbij op geniale wijze, en sloot zijn spel zóó voortreffelijk bij dat van den solist aan, dat vooral aan hem de wonderlijke twee-eenheid te danken was. Er werd door beide herscheppers met deze sonate dan ook iets grootsch gepres teerd. De geestelijke antipode van deze zwaarmoedige Noord-Duitsche romantiek werd belicht met de in 1927 geschreven Sonate voor viool en piano van M. Ra vel, waarmede Zoltan Székely, een staal tje van zijn instrumentaal kunnen geven *°n. Ravel’s sonate is dan ook een eigen aardige vereeniging van een verheerlijk te mechanische rhythmiek en ietwat spichtige, vaak zeer hartstochtelijke ge voelsuitingen. Als mengeling dus karak teristiek voor het impressionisme, zij het ook ditmaal niet door een samenvoeging van geestesstroomingen van Oost en West. Zoltan Székely gaf met deze so nate wederom blijk van zijn verfijnd stijlgevoel en zeer persoonlijke opvattin gen, welke culmineerden in Blues”, de kostelijke imitatie van de jazzband. Voor het feit, dat hij zich als baanbreker der moderne muziek ook voor deze, te weinig bekende sonate heeft opgeworpen, kan ik bovendien slechts dankbaarheid en hoog achting gevoelen. Na de pauze volgden nog composities van L. Boulanger, Bartok-Székely en Pa- Benoodigdheden voor ongeveer 40 appelbeignets: 100 gram bloem - 2 dl melk - 10 g (1 pakje) Van Houten's Kunstcrème 8 tot 10 appelen mespunt sout theelepeltje Limonsecco - suiker. De appelen worden geschild, geboord en in schijven gesneden, en dan bestrooid met suiker, waardoor een theelepeltje Limonsecco is gemengd. Van de bloem, de melk en het zout wordt beslag gemaakt en daardoor wordt voorzichtig de opgeklopte maar ongezoete kunstcrème geschept (De kunstcrème wordt klaargemaakt zooals aangegeven op het pakje.) De ringen der appelen worden door het beslag gehaald en meteen ge bakken in wat dampend vet of olie. (Gebruikt U vooral een kleine pan. dan behoeft U slechts weinig vet of olie te nemen.) De appelbeignets worden opgedaan op een verwarmde schotel en met suiker bestrooid. In verband met een ongesteldheid van Carl Schuricht, die op den eersten Kerstdag denstaf in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zou zwaaien, stond het Residentie.orkest bij deze ge legenheid onder leiding van zijn eersten dirigent Frits Schuurman. De Neder- landsche, in Duitschland reeds langen tijd werkzame violist Jan Dahmen trad op deze matinée als solist en vertolker van het Concert in A gr. t. K.V. 219 van W. A. Mozart voor de talrijke toehoor ders, die de zaal tot in alle hoeken vul den, ten tooneele. Met deze Mozart- vertolking toonde Jan Dahmen zich niet alleen een uitmuntend instrumentalist, die zich op zijn vollen, warmen toon, fraai vibrato en in het algemeen op een zeer ver ontwikkelde techniek kan be roemen, doch tevens een sterke, roman tisch aangelegde persoonlijkheid, die ge- gevoelens en zelfs op de classici. meester haar Székely en van der Pas ten deel. K. Brinkmann. Het programma van het Ge. meentemuseum voor deze week luidt Woensdag 31 December is het museum van 13 uur af gesloten Donderdag 1 Januari (Nieuwjaarsdag) is het museum den geheelen dag gesloten. Zaterdag 3 Jan. te 3 uur algemeene rondleiding op de Jan Sluyters-tentoonstelling. Ten toonstelling van werken van Jan Sluy. ters. De „Obnova” meldt, dat nabij Gornji- Milanwats (Midden-Servië) 20 communis tische bendeleiders doodgeschoten zijn. Een groep vrijwilligers heeft twee dagen geleden het dorp Sawinatz in Midden- Servië omsingeld en doorzocht. Daarbij werden 23 personen gearresteerd, onder wie zich ook enkele bendeleiders bevonden. Deze werden alle standrechtelijk doodge schoten. Dezelfde afdeeling ontdekte in het dorp Ljoenjewitsa het lijk van gene raal Koetnikowitsj, die gedood was. De „Daily Mail” deelt mede, dat voor het eerst op 27 dezer de steden Durban en Kaapstad in Zuid-Afrika hebben verduis terd. Ook in andere deelen van het land zullen verduisteringsoefeningen plaats heb ben. RESIDENTIE TOONEEL „P a r f u m e r i e”, b 1 ij s p e 1 in 3 bedrijven van Nikolaus Laszlo. In de vertaling van mevr. Dory de Meestervan Ham is in den Stads schouwburg een vlot, pretentieloos en amusant gespeeld blijspel van Nikolaus Laszlo over het voetlicht gebracht: „Par fumerie”, waarmee het Haagsche publiek, dat den Schouwburg bij alle voorstellin gen gedurende de Kerstdagen, alsmede Zaterdag en Zondag, tot de laatste plaats I bezet hield, zich buitengewoon bleek te amuseeren. Meneer Engelhardt, eigenaar van een drukbeklante, oude parfumerie zaak, ontvangt een brief, waarin een anonymus hem waarschuwt, dat zijn vrouw een verhouding heeft met één van zijn ondergeschikten. Deze brief blijkt waarheid te bevatten en de heer Engel hardt door Richard Flink als een zie lige, vermoeide en tenslotte wijsgeerig- berustende figuur gespeeld, ziet er één zijner bedienden op aan: den heer Peli- kan (een zeer goede rol van Henk Rig- ters, die een „jeune premier”-creatie gaf met gloed, jeugd en charme) en jaagt dezen woedend de zaak uit. Maar weldra blijkt, dat hij zich heeft vergist, want hij moet niet den heer Pelikan hebben, maar I den heer Jaude, door Jack Gimberg met verve en een zekere karakterlooze lou-1 che-heid weergegeven. Door het ontslag aan Pelikan dreigt er ook een kink in den kabel te komen in de idylle vol ruzie en liefde tusschen den jongen, sympathieken bediende en juf frouw Zeilinger (voortreffelijk gespeeld door Mieke Flink)Tenslotte komen alle complicaties toch tot een met kerst kaarsen beschenen en door kerstmuziek begeleid, gelukkig einde. De oude heer Engelhardt keert naar huis terug, ver zoend met zijn berouwvolle ega; Pelikan krijgt zijn Elly en het publiek, dat den heelen avond uitbundig gelachen heeft, brengt den spelers een welverdiende ovatie. Het begin van de eerste acte en het slot van het tweede bedrijf sloegen merkbaar in. Er werd met tempo en levendige actie gespeeld. Twee rollen verdienen een bijzondere hulde: Jan v. d. Linden als de goedmoedige Lorenz en Jan Retèl als Pepi, de loopjongen. De overige spelers waren: Jantien v. Eek, Rini Otte, Evert Burema, Henny Alma. Hans v. d. Werff, Jan Hageboud, Fanny de Groot, Maija van Bergen, Marianne Borg, Tom Kelling, Chris van Ees en Bob Schootemeyer. B. v. Eysselsteijn. Liederenmatinee in Diligentia Jo Vincent zong weer met den vollen glans van haar zeldzaam schoone stem, met de volkomenheid van haar vocale techniek en den rijkdom en voornaamheid barer muzikaliteit en voordrachtskunst. Schumann werd een verfijnd en uiterst gevoelig herdichten, ook door den pianist Theo v. d. Pas, en bij Fauré hebben wij genoten van de heerlijke welluidendheid I en de warme, zielvolle expressiviteit. Ook Poulenc kwam superieur overvol charme en geest. Behalve het ,,Air vif” troffen wel zeer sterk de „Chansons po- puleires”. In ontroerenden ernst en hooge gestemdheid heeft de cyclus geklonken. Maar wel heel innig en tot inkeer stem mend zijn de Brahms-liederen gezongen. „Trennung” en „Willst du. dass ich geh” waren, bij alle stemmingsverscheidenheid daarvan wel zeer treffende voorbeelden. De bekroning vormde de Wolf-groep. Religieus en verheven was de indruk in breedheid' en macht gelijk in feeder en liefelijkheid. Door een edele vroomheid werden de vertolkingen gedragen en „Zum neuen Jahr" sloot in verstild-lich- tende extase de reeks af. Theo v. d. Pas heeft Jo Vincent’s heer lijke, verheffende zang op de zin en stemmingsvolste wijze ondersteund Met warmte heeft het auditorium zijn erken telijkheid beloond. Twck Kerstliederen, „Nu sijt wellecome” en „In excelsis Deo” volgden en het was vooral het laatste dat door gelouterden klank en uitdrukking tot een verrukking werd. J. C. Mani farges. VIOOL-M ATINEE ZOLTAN SZÉKELY Zo>ndagmiddiag heeft de Hongaarsche violist Zoltan Székely in een stampvolle Diligentia-zaal een vioolrecital gegeven, waarbij hij door Theo van der Pas aan den vleugel werd begeleid. Met een aria en een capriccio van Veracini opende de kunstenaar deze matinée. De beheerschte voorname voordracht, de smettelooze zui verheid en het prachtig vibrato gaven aan deze werken hun muzikale waardig heid en de zinnestreeling der Zuidelijke homophonie. Zoltan Székely vervolgde hierna met Brahm’s derde Sonate in d kl. t. op. 108 Zonder itn impressionisitische klankver- doezelingen te vervallen gaf de kunste naar door zijn loonvorming aan deze Brahms-vertolking een waas van mystieke onwezenlijkheid, welke beeld en geest hun peillooze diepten verleende. Hier werd een spel geschonken, dat zonder „dik” aan te doen, toch alle spitsheid VERLIEZEN DER BRITSCHE MARINE EN KOOPVAARDIJ Het Britsche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat het Engelsche hulpschip „Chakdina” en het jacht „Ro- sabelle” tot zinken zijn gebracht. Een Noorsch schip in Engelschen dienst onderweg naar de Middellandsche Zee, is getorpedeerd door duikbooten van de as, naar Stefani uit Tetoean meldt. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart deelt in opdracht van den Rijks- ccmmissaris voor het bezette Nederland- sche gebied mede Aan alle ingeschrevenen van de 4 rijks- bureaux voor textiel (den Haag, Amster dam, Arnhem en Tilburg) De voorraad van de goederen in deze verordening genoemd, welke heden in bezit is van fabrikanten, grossiers en' winkeliers wordt geblokkeerd en ter be schikking gesteld van het Rijksbureau Distex te den Haag. De directeur van het Rijksbureau voor distributie van textielproducten zal voorschriften geven omtrent aflevering van deze producten. Het is ten strengste verboden .van de hieronder genoemde goederen iets te ver- koopen of af te leveren iedere fabrikant en handelaar dient op 29 December 1941 direct zijn voorraad nauwkeurig op te nemen en op lijsten in 4-voud te schrijven. Het Rijksbureau Distex, den Haag, zal Van medicus tot leider van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen Onze bekende stadgenoot, de heer dr. J. Meihuizen, zal op 1 Januari e.k. vijf- en twintig jaar verbonden zijn als di recteur en leider van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Hij heeft in dien tusschentijd meer van zich doen hooren dan alleen als administratief be heerder en zakelijk leider van dit groote in den Haag populair geworden huis. Het waren zeker niet administratieve- aspiraties, die den toenmaligen medicus dr. J. Meihuizen van den Aesculapius-staf wëghaalden naar de speelmaskers der muzen. Zij, die Meihuizen beter kenden, wisten allang hoe groot zijn belangstel ling was voor de Dramatische kunst, hoe hij een levendige toewijding toonde voor alles wat op opera- en tooneelgebied ge beurde. De arts Meihuizen was in die dagen lid van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Tooneelverbond, mede-uit- gever en -redacteur van „Het Tooneel”, dat toen in zijn gloriejaren was en hij had eenige jaren als theaterarts verbin ding met het tooneelleven, zoowel vóór als achter het doek. Het spreekt wel van zelf, dat voelde ieder, dat de groote verandering in le venspositie van den medicus, dan ook gepaard ging met hoogere idealen dan enkel aan een bureau te zitten en zalen te verhuren. Meihuizen heeft altijd ge tracht het Gebouw weer zijn plaats te rug te geven dis „een stuk den Haag” Wel had zijn voorganger, van Gheel Gildemeester. wat men noemt „den loop er weer ingebracht”, maar er diende voor gezorgd, dat deze bleef. Zoowel huurders als publiek moestejy zooveel mogelijk worden vastgehouden. Voor het publiek kwam een betere regeling der plaatsbe spreking, gedrukte plaatsbewijzen, verbe tering van de vestiaire, de zaal werd ver bouwd, eerst boven, daarop beneden, ten slotte vond in 1927 de groote verbouwing plaats. Voor de huurders werd de in richting van het tooneel, zooveel dat mo gelijk was, verbeterd, wat vooral door de Buitengewone Opera avonden tot een vrij belangrijke hoogte werd opgevoerd Dit alles zou al op zichzelf een belang rijk werk beteekenen, maar zooals wij reeds zeiden, de heer Meihuizen heeft zijn sporen op een nog belangrijker ge bied. dan dat van reorganisatie verdiend, hij heeft een tijd lang toonaangevend gewerkt in het brengen van operavoor. stellingen van buitengemeen groote kwa liteit. Wij geven hier een indrukwek kende reeks van zijn artistieke bemoei ingen In 1919 werd de Nationale Opera gesticht en werd de heer Meihuizen se cretaris van de Rijkscommissie voor Dramatische Kunst. In 1924 schreef hij het „Gedenkboek” ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Gebouw. In 1926 begon de serie groote, buitenland- sche „model”-opvoeringen met „Walküre”. Er volgden 1927 „Siegfried” en „FreL schütz”; 1928„Entführung”, „Meister singer” en „Figaro”; 1929 „Tote Stadt”, „Tristan” en „Pelleas et Mélisande”; 1930 „Fidelio”, „Egyptische Helena” en „Cosi fan’ tutte”; 1931 „Salome” en „Gotter. dammerung”; 1933„Walküre”; 1934 „Entführung” (auspiciën WagnervereenL ging) en „Figaro” en tenslotte behoorde de heer Meihuizen in 1936 mede tot de oprichters van de vereeniging „Vrienden van Salzburg”. Deze lijst bewijst, welk een cultureel werk de heer Meihuizen op zijn naam heeft staan en nu hij weldra 25 jaren de leiding heeft van het Gebouw, willen wij hem voor dit prachtige werk, waarmede hij tal van Hagenaars en velen ook buiten onze stad heeft verplicht, gaarne een eere.saluut brengen. Voor den Senaat en het Huis van af gevaardigden der Vereenigde Staten heeft Churchill op 26 dezer een rede over de militaire constellatie gehouden. Hij zeide o.a., dat de Engelschen „den ernst der beproevingen, welke hun nog te wachten staan, niet onderschatten”. Engeland en de Vereen. Staten moeten „nog veel leeren. Wij zullen nog wat terrein verliezen”. Churchill voorspelde, dat pas 1942 het den Engelschen en Amerikanen zou mo gelijk maken, het „initiatief op groote schaal te nemen”. Hij zeide, dat de oor log met Japan den Ver. Staten en Enge land „moeilijke problemen” hebben op gelegd. De Engelsch-Amerikaansche ne derlagen in Oost-Azië verklaarde hij met de bewering, dat „een deel der uit rusting, die voor Malakka en Oost-Indië beschikbaar was, in Libye is gebruikt”. Churchill zal morgen een bezoek aan Ot tawa brengen. De Engelsche premier zal daar o.a. eenige zittingen van het Cana- deesche oorlogskabinet en het Lagerhuis bijwonen. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Naar de meening van toonaangevende Duit- sche kringen zijn de verklaringen, door Churchill voor den Amerikaanschen Senaat afgelegd, geen ernstige bespre king waard. Wat hij zeide over het jaar 1943 als het beslissende jaar, boezemt Berlijn weinig belang in. omdat er vóór 1943 nog veel water in zee zal stroomen. Bovendien heeft Churchill in dezen oor log al meer met termijnen gewerkt, die steeds weer onjuist bleken te zijn, zoo- dat het bij Churchill niet op een profetie meer of minder aankomt. Duitschland neemt tegenover dergelijke voorspel lingen een gereserveerde houding aan en beperkt zich er toe. ze door feiten te corrigeeren. Te Tokio beschouwt men de haastige reis van Churchill als een niet ver- de adressen opgeven, waarheen deze goe- bloemde bekentenis van den ernst der Britsche positie in Oost-Azië. Engelsche bezorgdheid toestand in Oost-Azië De „Manchester Guardian” meldt, dat de leden van het Engelsche Lagerhuis uiterst bezorgd zijn over de ontwikke ling van den militairen toestand in Oost- Azië. Deze zorgvolle stemming heerscht ook in breede kringen van het Engelsche publiek. Vele leden van het Lagerhuis hebben voorgesteld, het Huis zoo spoe dig mogelijk bijeen te roepen, teneinde den militairen toestand in Oost-Azië te bespreken. Naar de „Daily Mail” uit Sydney ver neemt, heeft de Australische premier, Curtin, in een telegram, dat hij aan Churchill en Roosevelt te Washington heeft gezonden, verklaard, dat Australië diep geschokt is door het gebrek aan Engelsche strijdkrachten ter zee en in de lucht en door de mogelijkheid, dat de Japanners Singapore veroveren. Voor het eerst, aldus het blad, richt zich een Australisch premier rechtstreeks tot den president der Vereen. Staten. Een Amerikaansch correspondent seint volgens het D.N.B. uit Manilla: Onder de bewoners van de Philippijnen is een diepe teleurstelling ontstaan over de in activiteit van de Ver. Staten, terwijl onder de soldaten cp de Philippijnen het feit zeer teleurstellend gewerkt heeft, dat Japansche vliegtuigen onge stoord bommen kunnen laten vallen, terwijl Amerikaansche vliegtuigen ner gens te zien zijn. DES VOLKS, DE KLEINE STEM Onder leiding van Piet Zwager heeft het bekende Gemengd koor „De Stem des Volks” in samenwerking met de kinder koren van „De Kleine Stem”, het H.T.M. mannenkoor en de maninenzangvereeni- ging Euterpe op den tweeden Kerstdag in het gebouw voor Kunsten en Wc.™ schappen een middagconcert waarop voor een zeer talrijk aantal toe hoorders een uitgebreid programma gehoore werd gebracht. Vóór de voerde „de Stem” drie koren uit dels Messias „Ergebung” van Hugo Wolf en „de stal" van C. v. d. Linden uit. Van de gezamenlijke mannenkoren hoorden wij het bekende Zegepraal van L. F. Brands Buys, benevens Requiem en Ag nus Dei van Piet Zwager, Van het vrou wenkoor Morgenstunde van Max Bruch en tot besluit van „De Stem” een groot koor „Gallia” van Gounod. In het tweede ge deelte waren de jongeren, naar leeftijds groepen ingedeeld, aan het woord. Zij zongen ons werkjes van den dirigent, van Stenz, Dina Appeldoorn, Ph. Loots, Or lando de Lasso en C. van Rennes, wier mooie cantate ,,de schoonste feestdag” den middag, waardig besloot Er werd zoowel door de kleinen, als door de grooten con animo met beschaafd klankgehalte en, af gezien van enkele minder gelukkige mo menten, ook prijzenswaardig zuiver ge zongen. Vooral de zang van de allerklein sten werd met warm gestemd applaus be groet. Wat zij presteerden mocht er dan ook gerust zijn. Voor eenige solistische I afwisseling zorgde mevrouw Jo Hekkert- I van Eysden, wier goed klinkende, sympa thieke sopraan in een Kerstlied v. Hendrik van Oort en in „Mijne Moedertaal” van L. F. Brandts Buys uitstekend tot haar recht kwam Evenals de dirigent, die allet met autoriteit leidde, werd zij met een kleine bloemenhulde bedacht. Mr. A. J. F. J. Jung. HENK SCHAER MET DE „OPEN BARINGEN VAN JOHANNES” Henk Schaer’s sublieme voordracht uit de „Openbaringen van Johannes” blijft de aandacht en groote belangstelling trekken. Op den middag van Tweeden Kerst dag was er als voorgaande malen niet een enkele plaats in Diligentia on bezet en geen der toehoorders bleef on beroerd onder de prachtige vertolking in woord en gebaar van het laatste Bijbelboek in zijn meest indrukwekken de passages. Wat in dezen man meer te bewonderen valt, zijn kolossale geheugen, dat hem in staat stelt den zeer omvangrijken en I vaak moeilijken tekst zoo feilloos weer te geven, dan wel den vorm waarin hij dit doet, een voordracht, omlijst door een prachtig gebaar, is moeilijk te zeg gen. De samenvoeging van beide maakt in elk geval zijn optreden tot een ge beurtenis, welke men niet verzuime. Zondagmiddag 11 Januari vindt nog een herhaling plaats in Diligentia. OPVOERING VAN „FAUST” De Nationale Opera-groep geeft mor genavond te 6.30 uur, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, een opvoe ring van Gounod’s opera „Faust”, onder muzikale leiding van Jos. Vranken jr., met medewerking van het Nederl. Or kest ,’s-Gravenhage”, het koor van de Nationale Operagroep en het ballet van Corry Hartong. DANSAVOND MOLL EN VAN AMERONGEN UITGESTELD Wegens plotselinge ongesteldheid één der kunstenaars zal de dansavond door het danspaar Moll en van Ainerongen op hedenavond in Diligentia niet door gaan. Het optreden is uitgesteld tot den avond van 3 Januari. Morgenavond om kwart over zeven wordt in den Stadsschouwburg een voorstelling gegeven van het blijspel „Ik hou van vier vrouwen” door het Gemeen telijk Theaterbedrijf Amsterdam, Int. Cor van der Lugt Melsert. De muziekhistorische afdee- ling van het Gemeentemuseum, is in het bezit gekomen van een zeer fraaie violon cel van Pieter Rombouts, den beroemden Amsterdamschen vioolmaker, uit de eerste helft der achttiende eeuw. Deze violoncel is het concertinstrument geweest, van den vermaarden cellist prof. Heinrich Kiefer (plm. 1922) en stond toen naar thans is gebleken, ten onrechte op naam van David Tecchler, den belangrijksten der vioolbouwers, die in het begin der acht tiende eeuw te Rome werkzaam waren. Aangezien violoncellen van Rombouts uitermate zeldzaam zijn, is deze aanwinst voor de muziekinstrumentencollectie in het Gemeentemuseum van buitengewone beteekenis. Te Herveld in de Betuwe is op 72-jarigen leeftijd overleden de oud- tooneelspeelster Riek Kloppenburg Bij Stoel en Spree werkte zij vele jaren later zag men haar bij verschillende ge zelschappen in Carré en in kleine thea ters. Haar besten tijd beleefde zij echter bij Bouber, waar zij vele goede rollen speelde. Vooral haar uitbeelding van de oude volksvrouw was treffend en maakte haar zeer gezien bij het Amsterdamsche publiek, dat destijds den Plantage- schouwburg bezocht. Eersten Kerstdag heeft de bekende Gooische kunstschilder W. G F. Jansen onder groote belangstelling zija 70sten verjaardag gevierd* leving van deze Rijkscommissaris tigheid, sabotage deze voorschriften werkzaamheden zwaar Waar de goederen moeten wor den ingeleverd n centrale magazijnen, waar wollen goe- innen worden ingeleverd, zijn ge- de fiad^Amsterd Textiel- en Zeildoekhan- alf gKl^niersburgwal 31. Amsterdam; Ni V Handelsver. v.h. R. Baarsma, gros- V h^nd“lhv h Goldenberg en Zn.. Maansberg o nlvpnter' NV B. ter Haar en Zn., w 7D Voorburgwal 87—91, Amsterdam; Manuf en Lakenh. J. Hendriks. Groote ao rroningen; P. Hey en Zonen, “ross er?’ vTeneXü N.^Handelsver. Luth Burgwal 10a. den Haag; ter Holland, B’inklaan 42. Apeldoorn; HT'llS Co' A.sen«l<t«’ra.> IS. ?en Haag- Kool en Eimers, Oranjeplein ?03 Jen Haag'. Koopman, Steentilstraat 48. ^rnnineen- N V Handel Mij. Moonen en Sten* Stratumschedijk 31 Eindhoven; W Nauta, Oosterdijk 83 Sneek, N. V. heel vervuld van eigen schoonheidsidealen teit van den Salzburger eigen stempel drukte. In de vele tempo wisselingen, in het breed uitspannen van melodische en harmonische hoogte punten. kortom in een verlangen naar verscheidenheid en expressiviteit uitte zich deze interessante verschijning onder de hedendaagsche violisten. Het correcte samenspel met het orkest dwong boven dien bewondering voor zijn slagvaardig heid af. Helaas waren echter de intona ties na groote intervallen en aan het begin van nieuwe phrasen vaak niet volkomen zuiver. Al met al heeft dit Mozart.spel het verlangen doen rijzen naar een vertolking van één der roman tici door Jan Dahmen, om daarmede de volledige ontplooiing van zijn natuur door de stimulance van een gelykge- stemden schepper te mogen beleven Met .langdurige, welverdiende huldebetuigin gen heeft het auditorium Jan Dahmen herhaalde malen na deze uitvoering naar het voor-podium teruggeroepen. Het Residentie-orkest voerde Wage. naar’s Ouverture „Driekoningenavond” op. 36 en de Symphonic no. 3 in F gr. t. op. 90 van J. Brahms uit. Bijzondere zorg bleek aan Brahms’ symphonic te zijn be steed. Het muzikale adeldom en de milde klankschoonheid maakten vooral de ver tolking van het Andante, waarin de eerste fagottist zijn solo op onvergetelijke wijze voordroeg, tot een vertoeven in Brahms’ gigantische gedachtenwereld. Een woord van dank aan Frits Schuur man is hier dan ook zeker op zijn plaats. Een langdurige slotovatie werd ook hierna dirigent en orkest gebracht. K. Brinkmann. deren moeten worden gezonden en de wijze van faktureeren etc. voorschrijven. Voor zoover de in deze lijsten genoem de goederen, zooals bontmutsen, jassen en vesten van leder e.d., in voorraad zouden zijn bij firma’s, die niet vallen onder één der bovengenoemde rijksbu- reaux, doch onder het rijksbureau voor huiden en leer, is ook dit voorschrift van kracht. Door laatstbedoelde zaken dienen de totale voorraadlijsten van deze producten vóór 3 Januari 1942 te wor den ingeleverd aan het rijksbureau voor huiden en leer te Amsterdam. De verplichting tot sluiten van indus- trieele en handelsbedrijven op 29, 30 en 31 December 1941 vervalt voorzoover werkzaamheden moeten worden verricht in verband met deze verordening. Bovengenoemd voorschrift geldt voor de navolgende artikelen: Manshemden, zoowel geweven als gebreid, mansborst rokken, lange onderbroeken. pullovers met of zonder mouwen, kousen en sok ken voor zoover geen dunne fantasie- sokken, doch in het algemeen soldaten- en werkmanssokken en alle zware kwalitei ten heerenkousen en sokken, handschoenen en wanten, eventueel leeren handschoe- nen met bont of wol gevoerd, beenwi id- sels (puttees) van elke kwaliteit, knie- warmers, oorwarmers, hoofdwarmers, bi vakmutsen, ijsmutsen, lijfgordels (buik- warmers), sjaals en dassen, polsmoffen, inknoopbare jasvoering, handbreigarens, dekens (1- en 2-persoons). skikousen en skisokken, bontmutsen, bontvesten, lee ren jassen, leeren vesten, sneeuwschoe- nen met wol of bont gevoerd, hooge vilt- SCAie deze artikelen, alleen voor zoover bestemd en geschikt voor mannen boven 15 iaar en alleen voor zoover geheel of voor 50 pCt. of meer uit wol vervaardigd. In verband met de blokkeering van wollen goederen, bont, enz., is door het Rijksbureau Distex aan de ingeschreve nen bij de textielbureaux een rondschrij ven gezonden, waarin nadere aanwijzin gen worden gegeven. Hierin wordt o.m het volgende bepaald Iedere firma, die deze goederen voor radig heeft, is verplicht, direct den voor raad te laten opnemen, terwijl de verkoop zoowel als de aflevering geheel verbo den is. Deze goederen moeten goed ver pakt en gemerkt worden, m pakken of dJozen va. gelijke soort. Dus hemden bij elkaar pullovers bij elkaar, sokken bij elkaar.’ enz. Indien meer dan 5000 aan goederen aanwezig is, moet v0«r 3 Ja nuari een lijst worden ingestuurd en me degedeeld. dat de goederen voor verzen ding “ereed staan. Voorraden beneden de f 5000 waarde moeten voor 10 Januari worden verzonden aan een der hieronder genoemdè centrale magazijnen. 8 De betaling van de gevorderde goede ren geschiedt door of namens het Rijks- bureau Distex. De prijzen die berekend worden moeten de normale verkoopsprij- Xn zijn zooals deze aan klanten zouden berekend zijn, de fabrikant noteert dus fabrieksprijzen”, de grossier ^gros siersprijzen’en de winkelier „detail- PrvaZhTikanten en handlaren worden ten „,I Se e? op gewezen, dat stipte na- overvloede er op »<)orschriften door den is geeischt en dat nala- of veronachtzaming van en van de opgedragen zal worden gestraft

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2