CINEAC Teo VICKS hóestbonbons REGINA KUNST EN LETTEREN UIT DE OMSTREKEN RADIONIEUWS SPORT LAATSTE BERICHTEN 's-GRAVENHAGE 1 GRéGOR SERBAN en het orkest HETTEMA n.v. Taminiau Eist (Over.betuwd UIT J/ff VEMEN VAN ©OKWM HAAGSCHE COURANT Dinsdag 30 Dec. 1941 3e bl. pag. 2 TOEGEZONDEN BOEKEN 77 VOORBURG OPLICHTER IN DE VAL GELOOPEN T PROLONGEERT Spaarzaamheid is een deugd. Weest ook spaarzaam met gas en electriciteit. M JAMS LETTERKUNDIGE PRIJZEN TOEGEKEND Een heel gelukkig jaar Morgen 31 December AFSCHEID van Onze bedrijven zijn Oudejaarsavond na 8 nar ’s avonds gesloten MUZIEKUITVOERINGEN STAF- MUZIEKCORPS ORDNUNGSPOLIZEI zoo raakt de zaak uit het spoor! Wie wielen haalt uit locomotieven, moet wél weten, dat de boel ho peloos uit het spoor raakt. En wie leege jampotten vasthoudt, moet begrijpen, dat de heele jam leveran tie on| Geef Uw winxelier terug. WU de fijne TEO- jam blijven leveren. BUKGEKLIJKE STAND 30 December I De F ^45 „o,.,—? r oeoort DOOi De vroolqke, pittige Hoüandsche Film gehouden landmijnen EDUARD RIJFF ƒ30.000. naar het populaire boek C. Joh. Kievit. Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft de volgende letterkun dige prijzen toegekend De Meesterprijs van het jaar 1941 aan Jan H. Eekhout, letterkundige te Gronin gen, schrijver van vele dichtbanden en prozawerKen. Een folkloristische prijs aan J. R. W. Sinninghe te Amsterdam, verza melaar van sagen en sprookjes, in een zestal bundels bijeengebracht. En een prijs van erkenning en aanmoediging aan Rein Brouwer, letterkundige te Assen, die dit jaar met een opmerkelijke streekroman debuteerde „Dauw over dorstig land”. Onbegaanbare wegen hinderlagen. Steunt de Nederlandsche Ambulance v/h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, 's-Gravenhage. De Centrale prop, commissie voor de kinderpostzegels schrijft ons Als de klokken' straks gaan luiden Als het nieuwe jaar begint Denkt u dan misschien nog even Aan de zegels voor het kind? Zeg niet „ik heb al zooveel series” Neem er nog gerust een paar Het misdeelde kind van Neerland Wenscht u een heel gelukkig jaar. In het tijdvak van 2 tot 15 Januari a.s. zullen de volgende uitvoeringen worden gegeven door het stafmuziekkorps van de Ordnungspolizei. onder leiding van Ober- musikleiter Lemberg. Vrijdag 2 Januari: 1112 uur 's-Herto- genbosch. Marktplein, 1516 uur, Eindho ven, Marktplein, openluchtconcerten. Zon dag 4 Januari 15—16 uur. den Haag, Hof weg, openluchtconcert. Dinsdag 6 Januari 11—12 uur Hilversum, Kerkbrink, 1516 uur, Amsterdam. Koloniaal Instituut, open- luchtconcerten, Woensdag 7 Januari, 1516 uur, den Haag, Hofweg, opeixluchtcoDcert, z. - J. H. v. Hartingsveldt geb. Nieuwen huizen z. - Th. J. v. Roessel geb Storm d. F H. P Dona geb. v. Tongeren, d. - J. W. Blankestijn geb. Appel d. - Tli v d. Burg geb. Bergmann z. - W. K. Steur, geb. Pietersma z. - A. Knoester geb Spaans z. - C. J. G. C. v. d. Zwan geb. Smets, z. - L. Keijzer, geb. Fluit, z. - D. Anker geb. v. Wijngaarden d. - A. de Bruijn geb. v. d. Maazen, d. - C. M. de Bondt geb. Foppele, 2 z. OVERLEDEN: H. van Berkel, man van M. C. de Moet, 46 j. G. Pit, wed. van W. Bosscha, 69 j. G. Verheul, ongeh. vr., 50 j. M P. Meijer, vr. van W. Snoeks, 42 j, W. Frauenfelder, man van G. van Baaien, 59 j. Th. Dales, wedn. van H. Seevinck, 70 j. J. H. van Niel, man van C. C van der Drift, 89 j. H. J. Martinius, vr. van C. van den Heuvel, 52 j. J. M Midden, ongeh. vr., 46 j A. Schelling, wedn. van M. C. van der Msijden, 62 j. O. Walboom, z., 7 mnd. W. C. Bos, weduwe van A. Ras, 83 j. C. P. den Exter, wed van C. Meijer, 77 j. S. M. de Blaauw, ongeh. vr., 93 j. F. F. H. Westerman, man van H. A. A. Gumster, 72 j. H. L. Hazewinkel, vr. van J M van Olst, 79 j. L. H. van der Veen, d., 15 m. C. M. Simons wed. v. A. M. Heidt, 75 j. H C. Ph. dé Hosson, man van C. M. A. Bender, 67 j. I. Ver pootte, d., 1 j. 9 mnd. C. W. Th Bom, ongeh. vr.. 47 j A. J. van Tigge- len, man van C. Nagtzaam, 65 j. P. S. Oudkerk Pool, man van A. J. A. A. van Ommen, 63 j. A. J. Hendriks, wed. van W. D. Ploeg. 79 j. J. A. Garnier, wed., van S. van Keulen, 82 j. L. Leijdesdorff, man van H. Ch. de Vries, 64 j. A. E. Former, d., 14 d. Donderdag 8 Januari 1516 uur, Zwolle, Groote Markt, openluchtconcert. Zondag, 11 Januari, 1516 uur, den Haag, Hofweg openluchtconcert. Dinsdag 13 Januari 10.30 —11.30 uur, Utrecht, Vredenburgplein, 15 16 uur, Arnhem, Velper plein, openlucht- concerten. Woensdag 14 Januari 1516 u., den Haag Hofweg, openluchtconcert. Don derdag 15 Januari 12.30—14 uur, Schalk haar, Ned. Politiebataljon, marschmuziek, 15.30—16.30 uur, Apeldoorn. Marktplein, openluchtconcert. E. Everts heeft in de maand Juni van dit jaar het diploma van het conservatorium voor piano behaald (met onderscheiding). In de Kunstzalen Bennewitz wordt van 3 tot en met 25 Januari een tentoonstelling gehouden van werken door C. J. Maks (Amsterdam), J. C. Tiele, Jos. Croin, Louis Schrikkel, W. L. van Dijk e.a. Opening Zaterdagmiddag a.s. om 3 u. Op het 3de abonnements concert van de Vereeniging voor Kamer muziek op Donderdag 1 Januari, Nieuw- jaarsmiddag, in Diligentia zal het trio Feltkamp, fluit, Stotijn, hobo en Alting, piano, werken van Loeillet, Telemann, Saint-Saëns, Debussy, Ketting, Roussel en Couperin ten gehoore brengen. De commissaris der provin- cie Noord-Holland, mr. Backer, heeft op de tentoonstelling der maatschappij Rem brandt in het stedelijk museum te Am sterdam werken aangekocht van de schil ders Jan de Boer, A. J. G. Colnot, C. M. Garms, A. G. Hulshoff Pol, W. A. Knip, H. Melgers, Paul v. d. Ven en H. IJkelenstam. igenadig uit bet spoor raakt. Uw leege TEO-potten aan Dan kunnen In den kunsthandel „Astrid” In den kunsthandel „Astrid”, aan de Groot Hertoginnelaan, wordt thans werk geëxposeerd van onzen bekenden schilder Eduard Rijff, over wiens stoere, opmer kelijke werk, in deze kolommen reeds meer met groote waardeering werd ge schreven. Ditmaal komt Rijff uit met een betrekkelijk klein aantal doeken, meeren- degls zeeën, parelmoer en iriseerend van kleur, maar ook dikwijls stug en somber, met de ingehouden, saamgebalde dreiging van de woelige Noordzee. Dit werk blijft boeiend. Maar daarnaast zien wij Rijff ook in landschappen en in enkele naakt figuren, die doen beseffen, dat de schil der zich niet in eenzijdigheid gaat terug trekken. Een Hollandsch landschap, neve lig en sober, maar vol tint en leven, bezit voortreffelijke kwaliteiten en dit geldt ook voor een liggend naakt, op den rug gezien, dat overtuigend het talent van den jongen kunstenaar bewijst Een ontwikkeling, die men slechts met belangstelling en gespannen ver wachting kan volgen. Bij den uitgang treft nog het monumentale stilleven van van Noppen, dat op de vorige tentoon stelling reeds de aandacht trok door zijn rust en eenvoudige diepte. B. v. Eysselstejjn. ZEPPARONI-KWARTET. Het Zepparoni-Kwartet is zoo juist na haar derde Duitsche tournée in dit seizoen in ons land teruggekeerd. Het ensemble is weer overal door publiek en pers op de meest uitbundige wijze gevierd. Ook van officieele zijde heeft het kwartet, dat in Duitschland een zeer groote reputatie geniet, blijken van haar waardeering ont vangen. Zoo ontving het in Berlijn de ver- eerende uitnoodiging van Reichsarbeits- minister Seldte om in Januari een concert te geven in het Reichsarbeitsministerium. In Stuttgart werden onze landgenooten of ficieel op het Stadhuis ontvangen en wa ren enkele dagen gasten der stad. Op uitnoodiging der stad Stuttgart zal het Zepparoni-kwartet dezen zomer de serie concerten openen, welke in het voormalige koninklijke paleis gegeven worden. Tij dens het verblijf in Weenen heeft het kwartet een concert aangeboden aan de aldaar verblijvende Nederlandsche arbei ders. In Januari vertrekt het ensemble wederom naar Duitschland, waarna het in Maart een vijfde tournée zal maken met medewerking van den klarinettist Rudolf Gall. In Februari zal het Zepparoni-kwar tet in ons land concerteeren. „VREUGDE EN ARBEID” De persdienst van het N.V.V., afdeeling „Vreugde en Arbeid”, deelt mede, dat de tooneelgroep „De Voortrekkers”, zakelijk leider Jan Mulder, begin volgend jaar een tournée door Duitschland zal maken ter verzorging van de cultureele ontspan ning van de aldaar werkende Nederland sche arbeiders. Medewerkenden zijn de heeren Jan Mulder, Ko v. Sprinkhuysen. Lou van Dommelen, Karei Baars, Bert van der Linden, Job Jansen, Henri Men- ning, Henk Sluyter, Henk Kiefmeyer. Wilhelm Swankhuisen en de dames Elly Stekelenburg, Ada van Duyl, Mien van der Lugt Melsert en Adri Dozy. Opgevoerd zal worden het blijspel in 3 bedrijven van Paul Vulpius: „Je moet maar durven!”, waarmede reeds succes volle tounée’s door Nederland gemaakt werden. De regie is van Jan Mulder. Het gezelschap reist met eigen decors, welke ontworpen en vervaardigd werden door Henk Kiefmeyer. NIEUWJAARSPREMIÈRE VAN HET RESIDENTIE TOONEEL Het nieuwe jaar zal door het Residentie Tooneel (directeur Dirk Verbeek) goed worden ingezet met de eerste voorstel lingen van een Hongaarsch stuk dat „De Nacht in Zevenburgen” heet en een histo- sche anecdote dramatiseert uit het leven van keizerin Maria Theresia. Nikolaus Asztalos vond hierin het motief voor zijn charmant blijspel. Van keizerin Maria Theresia weten we veel (en als we het niet weten kunnen we in een encyclopaedic wat naslaan) en van haar zoon Jozef evenzeer, maar geen enkele encyclopaedic vermeldt dit lichte en tegelijk wat gevoelige geschiedenisje. dat niettemin de verdienste heeft de historische figuren in hun ware gedaante te toonen: Maria Theresia in al haar ge durfde Weensche nonchalance, die haar niet belette op en top een keizerin te zijn, Jozef in zijn bewondering voor Voltaire en de Encyclopaedisten, waarvan zijn regeering later ten volle getuigde. En in zijn oprechte menschelijkheid tevens. Onder regie van mevrouw B. Ranucci Beekman gaat het Residentie Tooneel dit in de achttiende eeuw spelende costuum- stuk opvoeren. Fie Carelsen zal Maria Theeresia spelen en Ermy Meunier is de aardige Hongaarsche weduwe, die teedere gevoelens opwekt bij Jozef II (Bob Oost hoek). Verder werken mede Paul Steen bergen, Piet Bron, Stine Lereü en Henk van Buuren. Moge over de Nederlandsche vertaling (van Rie Cramer) en over de vertolking hetzelfde gezegd kunnen worden! De eerste voorstellingen worden op Nieuw jaarsdag des middags om 2 uur en des avonds om kwart over zeven gegeven. Onden den titel „D a a t j e e n i k” is bij D. A. Daamen’s Uitg. Mij., alhier, van de hand van D. v. d. Stoep een verhaal ver schenen, dat de bundeling vormt van een serie dagbladartikelen, welke onder de benaming „Brieven van Mijnheer de Man” werden gepubliceerd. Zij behande len de kleine dingen van den dag, bezien door een philosophischen bril. Het is des schrijvers bedoeling niet, te schoolmeesteren En wanneer men de se lectie uit zijn brieven leest, welke in het boekje, dat nu voor ons ligt, zijn verza meld, dan blijkt de opzet duidelijker het beeld te scheppen van het Nederlandsche gezin en zijn positie in de Nederlandsche gemeenschap. Bij de Uitgeverij Brandenburgh en C o. te Sneek verscheen „De Noord Oost Polder” door P. Terpstra, die de serie kleine werkjes over ons groote na tionale werk der drooglegging en inpolde ring der Zuiderzee, vermeerderde meteen interessant boekje. Hij koos het ontstaan van den jongsten polder, den N. O. Polder, tot onderwerp. De schrijver is geen roman cier, maar hij is nauwkeurig en heeft zijn onderwerp dienovereenkomstig behan deld. H. Bonsma. Als een bevestiging van hetgeen Dirk Coster dezer dagen in zijn voorbericht tot den vijfden druk van zijn „Nieuwe Ge luiden" heeft geschreven, zagen ongeveer gelijktijdig drie nieuwe verzenbundels het licht van dichters eener periode „waarin een zoeken naar alle zijden is en waarin de tendenzen elkaar zoo snel opvolgen, dat ze reeds door andere achterhaald zijn, ter wijl men ze tracht te begrijpen”. Dit geldt zoowel voor Anny Hulshorst als voor Ro bert Franquinet en Gerrit Achterberg, voor hem in geringere mate van wie resp. bij P. N. van Kampen en Zn. in Amsterdam, bij het Publiciteitsbureau „Veldeke” in Maastricht en bij A. A. M. Stols in Rijswijk nieuw werk is versche nen. Anny Hulshorst geeft in haar bundel „Wisselgeld” vrij vage uitingen van een gevoel van onrust, waaraan de maatschap pelijke crisis van dezen tijd niet vreemd is. Aan haar beelden kan dichterlijkheid niet worden ontzegd, maar er zit een element van onbeheerschtheid in, dat nu en dan bedenkelijk veel op onvermogen lijkt. Robert Franquinet laat zich in zijn nieuwen bundel „Boven puin en asch”, van een andere zijde kennen; hij is niet meer de bloemrijke poeët van „Gracilis” en „Gekapseisde boot”, hij heeft een ver- soberingsproces doorgemaakt en dit is zijn poëzie ten goede gekomen. Hij weet beel den en gestalten te scheppen, die ons vast houden. Hij heeft zijn bundel opgedragen aan de nagedachtenis van H. Marsman, aan wien hij verwant is in diens extase en impulsen, maar ook in zijn ongelijkheid van vorm en bezieling. Een talent, waar van de ontwikkeling alle aandacht ver dient. Gerrit Achterberg’® talent, dat zich in „Eiland der ziel”, het vorige jaar ver schenen. reeds krachtig had uitgesproken, wordt door zijn nieuwen bundel „Os mose” bevestigd. De „Kwatrijnen" in dezen bundel zijn de meest overtuigende T -r r uitingen van dit talent. Zijn persoonlijke.dagmtddag 3 Januari. Er hebben zich reeds gemoedservaringen verdiepen zich echter nog niet zóó, dat zij de beteekenis krij gen van een biecht van verheffende of aangrijpende menschelijkhheid. Johan Koning. „Zeven dagen arbeid” is een de buut van Peter van Andel, verschenen bij W. L. en J. Brusse N.V., Rotterdam. Een reeds vijf jaren lang werklooze bakker krijgt door de mobilisatie weer werk. Eén week slechts, dan wordt hij er weer uit bezuinigd. Een treffend verhaal van één week geluk in een dof bestaaneen smart, kreet tevens. Het werk van den bakker wordt levendig én boeiend beschreven. „D i s p e r e e r t n i e t” is een historische roman van K. Norel. uitgegeven door A. W. Sijthoff’s Uitg. Mij. te Leiden In dit boeiende, frisch geschreven werk, wordt een beeld gegeven van Jan Pietersz. Coen, den grondlegger van het gezag in den Oost niet alleen als staatsman en koop man, doch ook als echtgenoot en huisva der door een schrijver, die dit tijdperk uitstekend heeft bestudeerd. ,’t Sal waerachtich wel gaen is het „verhael van de Reyse bij de Hol- landsche schepen gedaen naer Oost-Indien, haar avonturen ende succes waer H’nude journaelen, romantisch naverteld K. <L Geest en uitgegeven bij Na gehouden vergelijkend examen werd de dr. Julius Röntgenprijs van het Amsterdamsch Conservatorium toegekend aan mejuffrouw E. Everts. Mej. Op Dinsdagavond 6 Januari aanvang kwart over zeven wordt in den Stadsschouwburg alhier door het Ge meentelijk Theaterbedrijf Amsterdam, afdeeling Tooneel, int. Cor van der Lugt Melsert, opgevoerd „Achter hooge muren” uit het Spaansch van Gregorio Martinea Zierra, een werk dat een wereldsucces is geworden en dat o.a. in Frankrijk onder den titel „Le Chant du Berceau” een lange reeks van opvoeringen in vele theaters beleefde. In „Achter hooge muren” treden op de dames Annie van der Lugt Melsertvan Ees, Magda Jans sens, Caroline van Dommelen, Myra Ward, Carla de Raet, Hélène Berthé, Nel Snel, Jenny van Meerlant, Nay Veilenga, Nita Veth en de heeren Jan van Ees, Guus Hermus, e.a. De regie is in handen van A. Defresne. De décors, ontwerpen enz. uitgevoerd door Karei Broekman. De kunstschilder Han van Meegeren exposeert in de benedenzalen van Panorama Mesdag, Zeestraat 65b, van Zaterdag 3 Januari af een aantal van zijn werken. WESTLAND De Westlandsche Bloemenveiling De voorzitter der Centrale Westland sche Snijbloemenveiling gevestigd te Hon- selersdijk. de heer P. Vis uit Wateringen constateerde in de Maandag te Naaldwijk gehouden algemeene vergadering, dat het afgeloopen jaar voor de veiling niet on gunstig is geweest Bij de behandeling der voorstellen, besloot de vergadering, het veilingpercentage over het afgeloopen jaar, dat voorloopig op g was gesteld, de- finitief te bepalen op 2|, benevens dan 1 pCt. heffing, voor een verplicht aan deel. Voor 1942 werd voorloopig weer 6 pCt. geheven met 1 pCt. voor niet volge storte aandeelen. Aan de leden van het dag. bestuur werd een gratificatie van ƒ500 voor ieder verleend in verband met v. Wanrooij, z. - D. Blok geb. Harteveld, extra werkzaamheden, in het afgeloopen jaar. De aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl in een vacature be noemd werd de heer C. Vellekoop te Poeldijk. De voorzitter waarschuwde de leden met klem geen bloemen buiten de veiling te verkoopen, tenzij bij een spe ciale vergunning, omdat hierdoor de eigen belangen worden geschaad. Veiling „Westerlee” De veilingvereeniging „Westerlee” te De Lier, heeft vorige week haar alge meene ledenvergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer J. v. d. Hout De bestuursleden P. Valstar en Jac. A. v. d. Lelie werden met bijna algemeene stemmen herkozen. De heer M. Prins die aftredend was als lid van het dagelijksch bestuur van Bond Westland, werd bij ac clamatie herkozen. De veilingkosten over 1941 werden tot Mei vastgesteld op 2J pCt., daarna op pCt. Met instemming der vergadering werd besloten om over het tijdvak tot Mei 0.75 pCt. te resti- tueeren, Na Mei zal een reductie gegeven worden van 1.75 pCt Over het meerma- lig fust zal wat de fusthuur betreft een reductie gegeven worden van ƒ0.75 per 100 stuks. Voor 1942 werden de veiling kosten voorloopig vastgesteld op 3| pCt, De fusthuur op 1 cent per stuk. In ver band met het 50-jarig bestaan der ver eeniging zal een gedenkboek samenge steld door den secretaris den heer N. v. d. Velden, aan de leden worden uitgege ven. H. P. Leopold’s Uitgevers Maatschappij. Het dorre, feitelijke verhaal van de eerste schipvaart van Cornelis Houtman, mag den vakman vermoedelijk meer boeien, den gewonen lezer, zal dit boeiend in eigen stijl en trant vertelde verhaal van van der Geest meer welkom zijn. „In het hol van den wind”, door Kathinka Lannoy, uitg. Noordh, Uitg. Mij. te A’dam, is een vervolg op den roman „Het geslacht Frigland. Tjerk Frigland is nog steeds het middelpunt, al geeft de ro man de geschiedenis weer’ voor het opko mende geslacnt. Een oorspronkelijke speurdersroman, al zou de naam van den schrijver J. W. Bé Father dit niet doen ver moeden, verscheen onder den naam „J o e Sharp vindt zijn ma n”, bij A. W. Bruna en Zn.’s Uitg. Mij. te Utrecht, die ook van den reeds populairen schrijver Vanno een spannenden detective-roman deed verschijnen „De moord op het sloependek”. In dit genre verscheen in de Muiderkringserie van de A’damsche Boek- en Courant Mij. te Amsterdam Johan Justus Jacob”, een speur dersroman zonder detective, van Simon Carmiggelt, hier ter stede welbekend als journalist. De hoofdpersoon is een aanko mend journalist, die een moordzaak tot oplossing weet te brengen. P. H. de Wit. Bij A. J. G. Strengholt’s Uitg. Mij. N.V. Amsterdam is verschenen „Een Hemel bestormer” door Zsolt von Harsanyi. Geen roman kan boeiender zijn dan het leven van Galilei, zooals het door den Hongaarschen schrijver Harsanyi wordt beschreven. Het is een lijvig boekwerk geworden, 600 pagina’s, maar het verveelt geen oogenblik. Het schildert den mislukten medischen student, die nauwelijks in zijn ouderlijk huis geduld wordt, het moei zame leven van den innerlijk eenzame, die, bezield door een hartstochtelijke liefde voor de wetenschap, zich eindelijk een plaats verovert en gehoor vindt voor zijn geniale ontdekkingen, die de onhoud baarheid van de in zijn dagen gehqldigde theorieën aantoonen. Maar de voorstanders der verouderde op Aristoteles gegrondveste wetenschap vinden een bondgenoot in de kerkelijke overheid, welke hem dwingt zijn levens werk te herroepen. De schrijver beeldt den geleerde uit als een stoutmoedig denker, maar laat hem tevens zien als ëen mensch, wien niets menschelijks vreemd is. De vertaling door A. M. de Jong laat zich lezen, alsof het boek oorspronkelijk in het Nederlandsch geschreven ware. G. de Bruyn De eenige roman, die P. A. S. van Lim burg Brouwer schreef, naast vele artike len en studies op historisch, wijsgeerig, letterkundig en staatkundig gebied, de Oostersche roman „Akbar”, in 1872, het jaar voor zijn dood bij M. Nijhoff ver schenen, is thans voor de Bibliotheek der Nederlandsche Letteren, Uitgave N.V. Uit- gersmij. Elsevier te Amsterdam herdrukt. Prof. P. N. van Eyck schreef hierbij een uitvoerige inleiding, waarin hij verant woording aflegt en karakteristiek van den schrijver en diens roman geeft. In deze bibliotheek verscheen eveneens „Noor d- Nederlandsche Reder ij kers spelen” verzorgd door dr. N. v. d. Laan. Hierin zijn opgenomen: Een spel van zinnen van Meest Al die om Pais roepen door Louris Jansz.; Een ander Spel van Zinnen roeren de van Meest Al, hoe dat hij door zijn misbruik Nering en Wel vaart verjaagt en hoe dat hij dan van Oor. log en Oorlogsdienaar Force en Geweld bestreen wordt en om diezelfde in Be- nauwheid gezet wordt door Louris Jansz.; Een Spel van Zinnen van Jezus onder dié Leraars door Louris Jansz.Comedie van de Rijke Man door D. Volckertsz. Coorn. hert; Loteryspel door Jan van Hout; Zin spel Numa ofte Ambtsweigeringe door H. Laurensz. Spieghel. Naar wij vernemen, zal de gemeentelijke opera op Zaterdag 10 Ja nuari de eerste voorstelling geven van „Der Freischütz” van Carl Maria von Weber onder regie van Johan de Meester. Aan deze voorstelling werkt het concert gebouworkest mede onder leiding van Otto Glastra van Loon. HIJ gaf zich uit voor Duitsch politiebeambte Eenigen tijd geleden werd te Leid- schendam gearresteerd de melkhande- laar B. wegens clandestienen handel in slaolie. Voor den schilder F. M. te Voor burg scheen dit een uitmuntend object om aan geld te komen. Hij begaf zich naar een broer van B., die te Voorburg eveneens een melkhandel drijft. Hier ver telde M., dat hij deel uitmaakte van de Duitsche politie. De vraag was, of B. niet gaarne zijn broer in vrijheid zag; hij kon daaraan wel zijn medewerking verleenen, maar het ging natuurlijk met geld gepaard. Een bedrag van ƒ250 zou zeker niet te veel zijn. B„ die het spel letje doorzag, zeide niet zooveel geid in huis te hebben en vroeg of de schilder wilde terugkomen; hij zou dan zorgen, dat het geld aanwezig was. B. stelde zich in verbinding met de politie en op het uur, dat de schilder zijn beJooning in ontvangst zou komen nemen, verscholen zich in den winkel van B. achter een koelkast twee politiemannen. De schilder verscheen en B. haalde het geld te voor schijn, nadat vooraf F. M. nog weereens het verhaal van de medewerking tot vrij lating had voorgedragen, aangehoord door de beide politiemannen. De schilder had echter nog iets op zijn hart: ook B. smokkelde en hij wilde daarover geen praat maken, doéh dan moesten er nog vijftig gulden bijkomen. Niet te duur, dacht schijnbaar onze melkslijter, en tel de er nog eenige biljetten bij. Juist toen F. M. de gelden wilde opstrijken voelde hij op eiken schouder een hand en zich omdraaiende keek hij in de gezichten van de politie-agenten. Na overbrenging naar het bureau van politie en verhoor is F. M. naar den Haag overgebracht. De gearresteerde heeft, naar later bleek, nog eenzelfde poging ge daan bij een bewoner van Rijswijk, wel ke eveneens niet was geslaagd. Bouw nieuwe oven gasfabriek De burgemeester van Voorburg heeft een crediet van 17.000 op de begrooting gebracht voor de vernieuwing van één der ovens van de gasfabriek. Zoodra dit werk gereed is, zal de van de Haagsche Gas fabriek af te nemen hoeveelheid gas be langrijk verminderen. In verband met den Nieuwjaarsdag zal het huisvuil in de wijk van Donder dag 1 Januari wórden opgehaald op Woensdag 31 December des v.m. De burgemeester van Voorburg heeft het verzoek van het bestuur der vereeni ging „Neutrale Kleuterschool” om subsidie uit de gemeentekas, ingewilligd. De burgemeester van Voorburg heeft bepaald, dat het sneeuwruimen in het ver volg onder werkverschaffingsvoorwaarden zal geschieden. De gemeente Voorburg heeft van den heer J. van Schie aangekocht de perceelen Oosteinde 281 t.m. 293 (oneven) met bij- behoorende opstallen, voor de som van BEVALLEN: A. M. van Laer geb. v. d. Vliet z. - J. F du Chatenier geb Burbach d. - M. I. A. de Geus geb. v. d. Moot z. - S. Haneveld geb. Wimmers d. - J M. C. Bierhoff geb. Pals, d. - A. P. Bakker geb. Hitzert, d. - C. Pronk geb. Toet z - L. Sikkes geb. Gizenski, d. - H. Hendriks, geb. v. Borrendam z. - J. J. J. v. Weer den geb. v. d. Borgh, d. - W. Th H Ver- degen geb. Groenestijn, z. P. Cuper geb. LEIDSCHENOAM Zij, die hun nieuwe distributiebe scheiden nog niet hebben afgehaald °P de daarvoor gestelde data en uren nen deze alsnog bekomen op Maandag Januari 1942 aan het distributiekantoor te Leidschendam van 9.30 tot 12 uur. In verband met den Nieuwjaarsdag zal het huisvuil te Leidschendam ten N.W. van den Vliet worden opgehaaia op Woensdag 31 December a.s. in plaats van op Donderdag 1 Januari. Op 2 Januari a.s. hoopt de heer A- M. van der Kraay, te Leidschendam, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Rotterdamsche Bankvereeniging te Rotterdam. aquarellen Rijff. Noordeinde 48. schilderijen, werk en 1 leden van Tentoonstellingen Gemeente-museum, Stadhouderslaan 41. Dagelijks geopend van 10—5 uur, Zon dags van 15 uur. Woensdagavond ge sloten. 31 Dec. geopend tot 1 u. 1 Jan. gesloten. Tentoonstelling van werken van Jan Sluyters. 3 Jan. 3 u. rond leiding. Kunstzaal Astrid, Groot Hertoginnelaan 153. Tentoonstelling van. schilderijen en aquarellen door den kunstschilder Eduard Rijff. Kunst, zaal Bennewitz, Noordeinde 48. Ten toonstelling van schilderijen, teeke- ningen, grafisch werk en beeld houwkunst, werk der leden van den Haagschen Kunstkring. Geopend v. 10—5 uZond. v. 25 u. Toonkamsra Groot Hertoginnelaan 158. Tentoonst. van een collectie Oostersche kunst en Chin, blauw en gekleurd porcelein. Kunst, zaal Martinus Liernur, Zeestraat 63. Tentoonstelling van schilderijen en teeke- ningen door J. Sjollema en beeldhouwwer ken door L. H. Sondaar, Op werkdagen geopend van 105 uur tot en met 10 Jan. a.s. Pulchri Studio, L. Voorhout 15 Tentoonstelling van schilderijen, aquarel len, grafische kunst, teekeningen. beeld houwwerken door werkende leden Dagel. geopend v. 10-4 u. Zon- en Feestd. van 2-5 u. Panorama Mesdag, Zeestraat 65 b. Tentoonstelling van werken van Han v. Meegeren. Opening 3 Jan., 3 u. Dagelijks geopend van 104 u„ Zondags van 124 u. De Schouw, Heerengracht 56. Ten toonstelling in verband met het 10-j. be staan der N.S.B, Dag. geopend v. 10-10 u. en Zondags van 105 uur. Kunst zaal Kunst van onzen Tijd. Prins Mauritsplein 21—22. Tentoonstelling van nagelaten werken van Frans WHelffe- rich. Geopend tot en met 3 Januari. Kunsthandel „De Terp", Noordeinde 45. Tentoonstelling van werken door Derk Meeles en Loes Meeles. Geopend tot en met 7 Jan. ’42. Geb. A.N.W.B., Park straat 18. Tentoonstelling: „Nederland in boek en band”. Dagelijks geopend van 105 u. (Zondags van 25 u.) Geopend tot 10 Jan. ’42. JOS VAN SCHAIK Vanwege het departement van Volks voorlichting en Kunsten werd van den jongen Helmondschen kunstschilder Jos van Schaik het schilderstuk „Man met kom” aangekocht, terwijl hem bovendien door den secretaris-generaal van genoemd departement een flinke subsidie werd toegekend. JUBILEUM Dr. MEIHUIZEN Zaterdag 3 Januari a.s. te 3 uur n.m., zal aan den heer dr. J. Meihuizen, inten dant van het Gebouw, in den foyer van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen een receptie worden aangebo den, waarbij gelegenheid zal bestaan voor belangstellenden den heer Meihuizen te complimenteeren met zijn 25-jarig jubileum. WEDSTRIJD VOOR KUNST SCHILDERS De burgemeester van Voorburg heeft een wedstrijd uitgeschreven voor het maken van een schilderij in olieverf, voorstellende een dorpsgezicht. Hiervoor zijn uitgeloofd een le prijs ad 300, een 2e prijs ad 200 en een 3e prijs van 100. Het „dorpsgezicht” behoeft zich niet te beperken tot de „bebouwde kom” der gemeente, doch ook de „vrije na tuur” mag tot onderwerp worden ge kozen, mits echter Voorburg daarin dui delijk te herkennen is. Het werk moet ongeteekend tusschen 1 en 15 Juli 1942 worden ingezonden aan den burgemees ter van Voorburg. De jury zal bestaan uit dr. J. A. Ne- derbragt, burgemeester, de kunstschil ders Jan Bakker, L. Bron en Willy Sluiter en den directeur van gemeente werken van Voorburg, den heer W. van der Sluys. Na de uitspraak van de jury zullen de ingezonden werken, voor zoo veel deze, naar het oordeel van de jury, aan kunstzinnige eischen voldoen, ge durende 14 dagen in een nader bekend te maken gemeentegebouw worden ten toongesteld en ten verkoop worden aan geboden. Van de opbrengst wordt 10 pCt. af gedragen aan het bestuur van de ver eeniging „Hofwijck” ten behoeve van het Huygens Huis”. De burgemeester heeft zich het recht voorbehouden voor 150, 100 en 50 resp. de met den len, 2en en 3en prijs bekroonde werken voor de gemeente Voorburg aan te koopen. NIEUWE SERIE VOLKSCONCERTEN Het is gebleken, dat de volksconcerten overal in het land zich in een zoodanige toeloop van het publiek verheugen, dat vaak menschen moeten worden terug gestuurd. Dit wijst op een dermate gestegen behoefte aan goede muziek, dat ook het Residentie-Orkest er toe zal overgaan, het aantal goedkoope concerten met een nieuwe serie uit te breiden. Daarbij deed zich de moeilijkheid voor, dat de dirigent Frits Schuurman reeds zoodanig belast is, dat hij deze uitbreiding van het aantal concerten niet geheel voor zijn rekening kan nemen. Het was dus zaak nóg een dirigent te vinden, die zich bereid zou verklaren alsnog de overige volksconcerten te diri- geeren. Allereerst werd gedacht aan Toon Verhey, wiens optreden als dirigent in de afgeloopen maanden o.a. in de Kurzaal en in het Concertgebouw te Amsterdam voor de enthousiaste bezoekers en de pers een openbaring van hartstochtelijk en zuiver diepgevoeld musiceeren is gewor den. De heer Verhey heeft de uitnoodiging, een aantal volksabonnementsconcerten in min of meer vast verband te dirigeeren, aanvaard, zoodat hij dus reeds in Januari a.s. zijn taak bij het Residentie-Orkest zal kunnen aanvangen. Zooals Amsterdam Vondel’s „Gijsbreght van Aemstel” als Nieuwjaars traditie kent, zoo zal ook Utrecht zich een traditie gaan scheppen. Op 1 Januari zal daar de opera „De Doge van Venetië” van dr. Johan Wagenaar, die met zooveel suc ces door de gemeentelijke opera van Am sterdam ten tooneele werd gebracht, wor den opgevoerd. Het zal een feestvoorstel- ling worden, welke elk jaar op 1 Januari zal worden herhaald. Zoodat dus Utrecht eveneens zijn Nieuwjaarstraditie gaat krij gen. Voor het Letterkundig G e- nootschap ..Oefening kweekt kennis” spreekt op Zondag 4 Jan. a.s. te 3 uur in het gebouw „Diligentia” prof. dr. An ton van Duinkerken over „De zeven- tiende-eeuwsche tooneeldichter Jan Vos”. De voordracht van Jan de Hartog hedenavond voor de A.N.W.B., zal echter herhaald worden op Zater dagmiddag 24 Januari a.s., waar voor thans reeds plaatsen bij den A.N. W.B., Parkstraat 18, kunnen worden ge reserveerd. INTERESSANTE GREPEN UIT HET PROGRAMMA VAN WOENSDAG Ernstige muziek: Op het concert door het Omroeporkest houdt de fluitist Jan Sevenster een concert van Ary Ver haar ten doop (Hilv. I, 13—14.—). Van 17.4518.15 geeft over Hilv. II George Stam, organist van de Groote Kerk te Leeuwarden, een concert op het Om- roep-kerkorgel met werken van Bach, C. Franck en *en improvisatie over het Oudejaarslied -..Uren, dagen, maanden, jaren Gesproken woord: Van 20.30 20.45 wordt over Hilv. I een toespraak uitgezonden van den Rijkscommissaris Rijksminister dr. A. Seyss-Inquart. Van 0.01—0.15 spreekt de dir.-gen. van den Ned. Omroep, dr. ing. W. A. Her- weyer, een Nieuwjaarswensch uit. Hoorspelen: Van 19 3020.oy?r Hilv. II het hoorspel: „Oudejaarsavond in Saksenland”, van J. Poortman. UITZENDINGEN VAN DEN NEDERL. OMROEP Op 1 Januari valt de uitzending: „Sa menspraak over het wel en wee van 1941”, van 1515.45 over Hilv. I te be luisteren. Thomasvaer is Piet Rienks, pieternel is mevr. Gusta de VosPool man. Op 1 Januari zal van 1212.15 over Hilv. II de heer G. van Overbeek een lezing houden: „Nogmaals het Zieken fondsenbesluit - problemen der practijk Op 3 Jan. a.s., van 1313.15: „De Rb*** landbouwwinterschool in nieuwe banen een tweegesprek met den heer L. 7e\e5’ directeur van de Nieuwe R.L.W.S. te as sen (Hilv. I). tT De heer Ed. Gerdes zal over Hilv. van 16—16.15 op 1 Jan. spreken over „De kunstenaars in de kentering “er ‘>Jden DE FAMILIEBERICHTEN AAN NEDERLANDSCH-INDIE Morgen zal van 19.20—19 30 over Hilv I een reportage worden gegeven »ver behandeling van de ingekomen fami berichten, bestemd voor Nederlandsen^ Indië, en de uitzending van deze bericu ten. j met de lengte hOEGANQS' n - 19 w»r- 35 45 60 ct. \.OpZ‘>n-.enFe J'r- HANDBAL ADSPIRANTEN^COMPETITIE De jeugdhandbalcompetitie, die den af geloopen zomer zoo’n succes is geweest, wordt thans officieel ingesteld op Zater- verschillende ploegen jóngens en meisjes opgegeven, o.a. van de Hubertus de Wilde- school (3 ploegen) Donar, H.V. ’36, Animo (R.) en Olympia. De wedstrijden vinden op het Stokroosveld plaats, voor Animo aan de Capadosestraat. Nadere inlichtingen voor aanmelding verstrekt de adspirantenleider, de heer H. Scheiwe, Maartensdijklaan 30.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 10