No. 18068. mondingsgebied Het de van Perak geheel in Japansche handen Dinsdag 30 December. 1941. Hoofdstad van Serawak door de Japanners ingenomen Baai Manilla van gebombardeerd zwaar Met Duitschland voor een vrij Nederland ENGELAND ONDER DRUK VAN WASHINGTON EN MOSKOU VERDUISTEREN WINTERHULP NEDERLAND DE JAPANSCHE LANDING OP SUMATRA Distributie van gesmolten rundvet De leider van de N.S.B. naar zijn soldaten Dakvensters en bovenlichten vereischen hij de verduistering bijzondere zorg. HET FALEN VAN DE AMERI KAANSCHE VLOOT Nog geen officieele bevestiging DE GEVECHTEN AAN HET OOSTELIJKE FRONT De vierde lijstencollecte Japansche duikbooten in Ameri kaansche wateren Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Geen positieve resultaten van de onderhandelingen der geallieerden Alleen voor houders van vetkaarten Divisies van Tsjoengking verslagen Ongeluk met den sneltrein Berlijn-Warschau Generaal Ambrosio bij den Duce In één week 60 luchtaanvallen op Malta Duitsche winterinzameling voor het Oostelijke front Toestand voor geallieerden in Oost-Azië verslechterd Fransche verklaring inzake St. Pierre en Miquelon Succesvolle Duitsche tegen aanvallen HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENT1EN: Liddle fout, aldus den van Aanval op het vliegveld Nichols meldt: NSB. Voor 'e-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad'' en „Letterkundig Bijblad’ f 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20 zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop bet verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw Bij postkantoren tegen de geldende goedgek abonn.prijzen Alz nummers 5 ct, tr. p. post 10 ct Bij een aanval van Japansche vlieg tuigen op het naar van Zaterdag 23 toestellen vernieki. terwijl er 2 HET CONFLICT TUSSCHEN PERU EN ECUADOR De Argentijnsche minister van buiten- landsche zaken, Guinazu, heeft medege deeld, dat Argentinië, Brazilië. Chili en de Vereenigde Staten den regeeringen van Ecuador en Peru voorstellen tot re geling van haar grensgeschil hebben doen toekomen. waren een ernstige Hart. De Japansche successen, zoo vervolgt hij, berusten op de heerschappij ter zee, „althans voor het oogenblik”. Een actie van de Amerikaansche vloot had dit kun nen verhinderen, wanneer die vloot was opgetreden, voor de Japanners vasten voet hadden gekregen. De Engelsche en Amerikaansche stellingen in Oost-Azië en op den Grooten Oceaan storten thans ineen en alleen een onmiddellijk ingrij pen van de Amerikaansche vloot zou nog redding kunnen brengen. Maar, aldus be sluit Liddle Hart zijn artikel, waar blijft de Amerikaansche vloot? Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Volgens den Britschen berichten dienst heeft het Amerikaansche mi nisterie van oorlog medegedeeld, dat zeer sterke afdeelingen vijandelijke vliegtuigen 3 uur lang de kustverde diging in de baai van Manilla, met inbegrip van Corregidor, hebben ge bombardeerd. De Berlijnsche bladen wijden een be schouwing aan de onderhandelingen te Washington en Moskou Terwijl te Wash ington geen positieve resultaten bereikt zijn, aldus de bladen, tenzij men een verdere subordinatie van Engeland on der de Ver. Staten zoo wil noemen, wor den de onderhandelingen te Moskou na der opgehelderd door een artikel van de „Times” In een der opzienbarende conclu sies in een hoofdartikel van de „Times” van Maandag wordt o.a. gezegd: „In Europa moeten Groot-Brittannië en Sovjet-Unie de sterkste bolwerken TORPEDEERING VAN AMERIKAAN8CH VRACHTSCHIP Volgens een uit New York ontvangen bericht is de torpedeering van het Ame rikaansche vrachtschip „Bagadahoc” (6275 ton) bekend geworden doordat 19 gered de leden der bemanning aan land ge bracht zijn. De torpedeering geschiedde op 23 December in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan. Van 1—5 regels ƒ1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct- - Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. BIJ vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 et Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De 182e en de 12e divisie van Tsjoeng king, waartegen de Japanners Zaterdag in het Noordwestelijke deel van de pro vincie Kiangsi een offensief geopend heb ben, zijn Zondag vernietigend verslagen. De steden Kaoan en Litsji, waar zich de hoofdkwartieren der beide divisies van Tsjoengking bevonden, werden door de Japansche troepen ingenomen. De divi sies hebben allen tegenstand opgegeven en zijn op de vlucht geslagen, zoodat de Japanners 45 kilometer gevorderd zijn. Bezorgdheid in Nieuw-Zuid- IVfl/es en Australië Uit Sydney en andene steden in Nieuw- Zuid-Wales en Australië worden reeds kinderen en gebrekkiger: geëvacueerd, zoo wordt uit Sydney gemeld De Australi sche regeering streeft er naar, om voor 100.000 kinderen van Sydney huisvesting op het platteland te verkrijgen. De Nieuw-Zeelandsche minister voor de voedselvoorziening heeft verklaard, dat de verzorging van Nieuw-Zeeland zoo sterk gevaar loopt als nog nooit in de geschiedenis is voorgekomen. Eden uit Moskou terug Naar de Britsche berichtendienst meldt is de Engelsche minister van buitenland- JOUHAUX ZOU GEARRESTEERD ZIJN De voormalige secretaris-generaal van de C.G.T., Jouhaux, die na de ontbinding van deze organisatie zich in het particu liere leven had teruggetrokken, zou ge arresteerd zijn wegens staatsvijandelijke activiteit, naar in welingelichte Fransche kringen te Vichy verluidt. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat van 15 t/m 23 Januari a.s. voor de houders van vetkaarten gelegen heid zal bestaan om met den bon van de vetkaart, welke voor genoemd tijdvak zal worden aangewezen, namejijk „03”, ge smolten rundvet te koopen, in plaats van boter. Zij, die van deze mogelijkheid gebruik willen maken, dienen in het tijdvak van Woensdag 31 December a.s. t/m Zaterdag 3 Januari a.s. de met „03” genummerde bon van de vetkaart bij hun slager in te leveren, waarbij zij een ontvangstbewijs kunnen verlangen. Per twee bonnen wordt een rantsoen, dat is 200 gram vet beschik baar gesteld De prijs bedraagt 25 cent per rantsoen van 200 gram. Degenen, die ook ditmaal boter wenschen te betrekken, dienen hun bonnen als gewoonlijk gedu rende de geldigheidsperiode, dus van 15 Januari t/m 23 Januari a.s. bij den winke lier in te leveren, waarbij de gebruikelijke reductie zal worden verleend. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Tijdens een sneeuwstorm is in de ochtenduren van Zaterdag de nachtsneltrein Berlijn Warschau, op een stilstaanden goederen trein gereden. De voorste wagons ge raakten in brand. Volgens het resultaat van het officieele onderzoek is het onge luk daaraan te wijten, dat de D-trein als gevolg van het slechte uitzicht een onvei lig signaal voorbijgereden is. Achtender tig menschen zijn om het leven gekomen, 12 gewonden liggen nog in het zieken huis. Nachtdienst DOKTERS: Tuaaohen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 39492c Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No ïf> De Duce heeft generaal Ambrosio, den commandant van het aan de overzijde van de Adriatische Zee gestationneerde elfde Italiaansche leger, ontvangen. De gene raal bracht rapport uit over den bevre digenden toestand en het optreden van de onder zijn bevel staande troepen. De Duce gaf generaal Ambrosio richtlijnen voor een snelle oplossing van eenige pro blemen van militairen aard en voor een zoo snel mogelijk definitief opheffen van eenige nog resteerende communistische haarden van onrust.. VRIJE OUDEJAARSMIDDAG IN DE WERKVERRUIMING De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Het is de sociaal-economische afdee- ling van het N.V.V gelukt om in ovër- leg met den Rijksdienst voor de werk verruiming voor die tewerkgeatelden. die nog doorwerken tijdens de wachtregeling- periode, a.s. Woensdagmiddag vrijaf te verkrijgen met behoud van loon. BRITSCHE SCHEPEN GETORPEDEERD Volgens den Britschen berichtendienst hebben schipbreukelingen, die na een zwerftocht van 9 dagen in reddingbooten werden gevonden, verteld, dat de schepen ..Manini” 3253 ton, en „Prusa” 5113 ton, in den nacht van 17 op 18 December ge torpedeerd en tot zinken gebracht zijn Naar van officieele zijde te Tokio wordt medegedeeld, opereeren Japansche duikbooten in de kustwateren van j-.Noord-Amerika. Tot 25 December zijn 18 vijandelijke schepen met een inhoud van 140.000 fon tot zinken gebracht of be schadigd. Daarbij zijn 10 schepen met een waterverplaatsing van 70.000 ton tot zinken gebracht en 3 schepen van 30.000 brt. zwaar beschadigd. Vijf schepen met tezamen 40.000 brt. zijn beschadigd. v. 5.35 uur nam. tot 9.50 uur v.m. Maan: 30 Dec. op 3.54 uur nam. -i 31 Dec. onder 7.23 uur v.m. op 4.31 I uur nam. Om den Japanschen opmarsch te be moeilijken vernielen de Engelschen voor hun terugtocht alles. Niet alleen bruggen, militaire gebouwen en andere instal, laties zijn opgeblazen, doch aan de Westkust van Malakka hebben zij ook dorpen vernield en de levensmiddelen vernietigd. In een streek poogden de Engelschen bij hun terugtocht de daar gelegen groote rubberplantages met toe- behooren te vernielen, doch zij werden door het snelle oprukken van de Japan ners hierin verhinderd. Volgens den Engelschen berichtendienst is te Singapore toegegeven, dat Ipoh is ontruimd. De Britsche troepen hebben zich teruggetrokken op nieuwe stellingen. Naar de „Jomioeri Sjimboen” meldt hebben de Britsche autoriteiten met het oog op de voortdurende Engelsche neder lagen op Malakka meer dan 100 schepen bijeengebracht te Singapore, ter voorbe reiding van een massale evacuatie van de stad. Naar de Britsche berichtendienst meldt zijn in de afgeloopen week 60 luchtaan vallen op Malta gedaan. Zondag was er viermaal en Maandag zelfs vijfmaal lucht alarm. Ook Nederlanders hebben gelegen- heid warme kleeren in te leveren Op verzoek wordt van bevoegde 4 zijde meegedeeld, dat aan de win- terinzameling. welke de Rijks- Duitschers in Nederland voor de J aan het Oostelijke front staande 4 Duitsche soldaten in den tijd van 27 December 1941 tot 4 Januari 1942 in den vorm van een vrijwil- 4 lige beschikbaarstelling van warme kleedingstukken, vooral van artike- len uit wol en bont, organiseeren, J ook Nederlanders kunnen deelne- 4 men. Van Nederlandsche zijde is n.l. vaak met het oog op de om- standigheid, dat immers ook Neder- 4 landers aan den kruistocht der 4 4 Duitsche Weermacht en haar bond- genooten tegen het bolsjewisme 4 deelnemen en dat zoodoende de 4 Duitsche klereninzameling ook den leden van de vrijwilligersle- gioenen van de andere Germaan- 4 sche landen ten goede komt, de wensch tot uiting gebracht, haar deel aan de inzameling te mogen 4 bijdragen. Al dezen Nederlanders zal thans de gelegenheid daartoe geboden worden. Zij kunnen de door hen beschikbaar te stellen kleedingstukken en andere artike- 4 len bij het voor hun woonplaaats bevoegde plaatselijke Duitsche in- 4 zamelingsbureau afleveren. Zij krij- 4 gen daarvoor een speciale kwitan- 4 tie, welke op een later tijdstip kan 4 worden ingeruild voor een schen- 4 kingsoorkonde, welke hun namens 4 het Duitsche volk zal worden over- 4 handigd. 4 J De volgende voorwerpen en klee- 4 dingstukken komen voor de vermei- J de inzamelingsactie in aanmerking 4 overschoenen, warme wollen stuk- 4 ken, zoo mogelijk gevoerd of met 4 bont bekleed, sokken, kousen, ves- 4 ten, jakken of pullovers, warme, 4 vooral wollen, onderkleeding. borst- 4 rokken, onderpantalons, gordels, 4 borst- en longenbeschermers, elk 4 soort hoofdbedekking, oorbescher- mers, pols- en kniewarmers, bont- 4 jassen in den ruimsten zin des 4 woords, korte bontjassen en bont- 4 i vesten, met bont gevoerde schoenen 4 van elk soort en maat, dekens, voor- al wollen en donzen dekens, dikke warme handschoenen, vooral met 4 4 bont gevoerde leeren handschoenen, 4 gebreide handschoenen en wollen wanten, in het algemeen alle goede- 4 J ren uit bont zijn aan het front drin- e gend gewenscht. Verder gestikte of gevoerde vesten, wollen shawls en 4 halsdoeken, in het algemeen alles 4 wat ertoe dient om den strijd tegen 4 de in dezen winter vroeg begonnen koude met succes te voeren. 4 J Inleveringsplaatsen voor den Haag 4 4 en omstreken zijnGroot Hertogin- nelaan 48, Andries Bickerweg 6; 4 Scheveningen Duinweg 22; Delft4 4 Hippolitusbuurt 43b; Wassenaar Joh. van Oldenbarneveldweg 30; Voorburg Heerenstraat 24. Al deze 4 4 adressen zijn geopend dagelijks van 4 4 19 tot 21 uur. 4 X <•44444444444444444444444444 Wat te Washington werd besproken S.P.T. meldt uit Londen, dat president Roosevelt en Churchill met hun militaire raadgevers het eens geworden zijn over een gemeenschappelijk strategisch plan, waarvan de bijzonderheden geheim wor den gehouden. Het eenige wat hierover beke:id is gemaakt is, dat zal worden ge probeerd de strijdkrachten van de as mogendheden zoolang te binden tot vol doende oorlogsmateriaal bijeengebracht is om tot den aanval over te gaan. Deze po litiek is door een verklaring van presi dent Roosevelt bevestigd. Alle Zuid-Ame- rikaansche diplomaten, alsmede de verte genwoordigers van de geallieerde regee ringen zijn met het Engelsch-Ameri kaansche plan in kennis gesteld. Het hoofddoel van de conferentie der van W, strijd te voorschijn komt, zal in vele opzichten heel anders denken en hande len dan die van het verleden. Als Groot- Brittannië zijn plaats in de voorhoede der beschaving wil handhaven, kan het zich niet veroorloven, slechts te rusten op de lauweren van voorbije tijden en vroegere prestaties. De „Times" constateert ten slotte. dat niet alleen van de democratie en aan de andere zijde van den oceaan veel te leeren valt, méar ook van de Sovjet-Unie, wier tradities vreemd en in zeker opzicht zelfs afstootend zijn. Uit dat artikel, schrijft de „Lokal-An- zeiger”, blijkt duidelijk de volledige on derwerping van Engeland aan het juk van Moskou. Engeland is zoo diep gezon ken dat het van een zelfstandige positie In een artikel in de „Critica” te Buenos Aires, schrijft de bekende Engel sche militaire expert Liddle Hart, dat de situatie in de derde week van den oorlog in Oost-Azië voor de geallieerden onge twijfeld slechter is geworden. Dat is een gevolg van de slagen, die men in het begin heeft moeten incasseeren. De snel heid van alle Japansche successen is ver rassend: ten deele is dat de schuld van de plaatselijke militaire autoriteiten, maar ook de troepenverschepingen naar Libye Hongkong na de bezetting Domei meldt uit Tokio: Op de vraag, of Hongkong mogelijk aan de regeering van Nanking zou worden overgedragen, heeft de woordvoerder van het bureau van voorlichting geantwoord, dat, aange zien Hongkong tevoren een Britsche kroonkolonie was, het ook als zoodanig door Japan zal worden behandeld. De leider van het inlichtingenbureau van de Japansche regeering, Masayoeki Tani, heeft met betrek king tot de buitenlandsche berichten, volgens welke op Sumatra en wel in de omgeving van Medan Japansche valschermtroepen zouden zijn geland en daar reeds hevige gevechten zou den worden geleverd, verklaard, dat men van Japansche zijde daaromtrent nog geen officieele berichten had ontvangen. S.P.T. seint uit Sjanghai: Tegelijk met het bericht over het landen van Japan sche parachutisten op Sumatra, wordt een luchtaanval op het vliegveld van Medan gemeld. Voorts hebben Japansche vliegtuigen aanvallen ondernomen op verscheidene andere plaatsen in Neder- landsch-Indië, bijzonderheden over deze aanvallen zijn nog niet bekend. sche zaken, Eden te Londen teruggekeerd na zijn besprekingen met Stalin en Molo- tof te Moskou. Eden werd verwelkomd door den grootzegelbewaarder Attlee en den minister van marine, Alexander Bo vendien stond een groote menigte aan het station, die vaandels met het sovjet-em- bleem droeg en minstens vijf minuten hing de internationale zong. Tegelijk met Eden kwamen vertegenwoordigers van de Sovjet-vakvereenigingen aan. ^en ,aanzi®n van de besprekingen van Eden in Moskou verluidt in bevoegde krmgen in Londen, meldt S.P.T.. dat deze reeds waren begonnen toen de oor log in Oost-Azië uitbrak. Daarbij waren aanwezig de plaatsvervangende chef van den Britschen generalen staf, de onder staatssecretaris van het foreign office en de Britsche ambassadeurs te Ankara en Teheran. Eden heeft tijdens zijn verblijf in de Sovjet-Unie een bezoek gebracht aan het front Te Vichy wordt officieel medegedeeld: In tegenstelling tot de berichten van An gelsaksische herkomst is het niet juist, dat de Fransche regeering onderhande lingen heeft aangeknoopt met buitenland sche regeeringen nopens de bezetting van St. Pierre en Miquelon, door de Gaullis ten. De Fransche regeering heeft haar houding in deze aangelegenheid in geenen deele gewijzigd, zij eischt, in staat gesteld te worden onverwijld haar algeheele sou- vereiniteit over de eilanden te herstellen. Naar het D.N.B. uit Vichy meldt, wijst men er op, dat de Fransche regeering wegens deze kwestie voortdurend contact onderhoudt met Washington en hoopt, dat binnen enkele dagen een door Frankrijk bevredigende regeling zal worden verkre gen. Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft, naar officieel wordt mede gedeeld, den gouverneur van de eilanden St. Pierre en Miquelon, de Bournat, be noemd tot officier in het legioen van eer en hem verder onderscheiden met Gallischen strijdbijl, het symbool van den maarschalk. Deze onderscheiding is hem verleend wegens zijn standvastige houding bij de bezetting der eilanden door de Gaullistische strijdkrachten en voor de door hem steeds getoonde loyaliteit je gens de regeering. Ondanks de hevige koude, hier en daar van meer dan 20 graden, hebben de troe pen van een Duitsch legercorps in den centralen sector van het Oostelijke front tijdens hevige en verbitterde gevechten een heuvelachtig terrein, dat bij een bolsjewistlschen tegenaanval tijdelijk ver loren was gegaan, heroverd. Sterke vijan delijke strijdkrachten, die het terrein tevergeefs trachtten te verdedigen, wer den door de Duitsche troepen, die in den middag van den 28en December tot een omsingeling overgingen, ingesloten en staan op het punt vernietigd te worden, meldt het D.N.B. In harde en verbitterde gevechten, die tot in de avonduren van 28 December duurden, hebben de Duitsche troepen in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front verscheidene bolsjewistische aan vallen, die uitgevoerd werden door in fanterie. cavalerie en tanks, met succes afgeslagen. Over een spoordijk heen viel de vijand in den loop van den dag ver scheidene malen de Duitsche stellingen aan. Al deze aanvallen stuitten echter op het geconcentreerde afweervuur van de Duitsche soldaten. Vijandelijke tanks werden hierbij vernietigd. Eerst des avonds staakten de bolsjewisten hun ver- geefsche aanvallen, na zware verliezen te hebben geleden, en trokken terug. Op een plaats van het gevechtsgebied was het vijandelijke cavalerie gelukt de vooruit geschoven Duitsche verdediging te door breken en de Duitsche stellingen binnen te dringen. In een tegenaaval, die tot in den nacht voortduurde, werden de bolsje wistische ruiters door de Duitsche infan terie te rug geworpen. Ook in den naburi- gen sector kwam het tot harden strijd om een station, waarop de vijand, van sterke strijdkrachten gebruik makend, een aanval deed. Ook hier werd de bols jewistische aanval met succes door de Duitsche troepen afgeslagen en het sta tion bleef hecht in Duitsche handen. Washington, zeide president Roosevelt op de persconferentie van Zaterdag, is de coördineering van alle militaire en eco nomische hulpbronnen der geallieerden. Stalin door Roosevelt uit- genoodigd Volgens een radiobericht uit New York heeft president Roosevelt Stalin uitgenoo- digd tot een bezoek aan Washington. Churchill in Ottawa Winston Churchill is gisteren, verge zeld van den Canadeeschen premier Mac kenzie King en lord Beaverbrook in Ot tawa aangekomen. Ook Harriman, de leider van de leen- en pachtwetleveringen, is naar Ottawa vertrokken om daar besprekingen met de Britsche en Canadeesche autoriteiten te voeren. De Londensche nieuwsdienst meldt, dat Churchill bij zijn begroeting van het Ca- nadeesche kabinet verklaarde, dat men thans op het kruispunt staat. De strijd zal hard zijn. Niettemin moet men voor de vrijheid der wereld vechten. Hij zeide te gelooven, dat de redding der wereld zal liggen in een organisatie, welker kern zal bestaan uit Engelsch-sprekende lan den. De Stichting Winterhulp Nederland houdt op Zaterdag. 3 Januari Maandag. Dinsdag en Woensdag 5, 6 en 7 Januari haar vierde lijstencollecte. Voor deze inzameling roept de stedelijke directeur voor ’s-Gravenhage, de heer J. A. H. Hollander, collectanten op. De collectanten kunnen zich melden bij hun Buurtschapshoofd of aan het Stede lijk Bureau, Prinsestraat 57, en de ver melding van le Naam en voorletters. 2e Adres. 3e Datum en jaar van geboorte. 4e Voor welke(n) dag(en) of aedeelte(n) van dag(en) men zich besch:kbaar stelt Een lijstencollecte vereischt een groot aantal collectanten en een grondige voor bereiding Zij, die voornemens zijn aan de collecte deel te nemen, worden verzocht in ver band met Nieuwjaarsdag, zich zoo spoedig mogelijk aan te melden. De inschrijving sluit definitief op Vrij dag 2 Januari te 12 uur n.m. Aan hen, die reeds eerder hun medewerking ver leenden, wordt medegedeeld, dat zij vanuit het Stedelijk Bureau geen oproep ont vangen, zoodat zij zich voor deelname aan de collecte zullen moeten opgeven. de voor de handhaving van den vrede worden en de vrede kan nog slechts door hun ge meenschappelijke inspanningen behouden blijven. Groot-Brittannië’s buitenlandsche politiek zal in de toekomst slechts in zoover effectvol zijn, als zij zich baseert op de stevige grondslagen van samen werking met de Vereenigde Staten in het Westen en met de Sovjet-Unie in het Oosten en rekening houdt met de mili taire veiligheid en de economische be langen van deze beide groote mogendhe den. Deze gemeenschappelijke politiek kan evenwel niet tot stand komen zon- toenemende gemeenschappelijkheid idealen. De wereld, die uit dezen EERSTE RANTSOENEEKING8MAAT- REGELEN IN AMERIKA President Roosevelt heeft Zaterdag de eerste rantsoeneeringsmaatregelen ge troffen. Het geldt hier een wijze van be perking van het benzineverbruik. Vol gens het presidentieele besluit worden van 25 Januari 1942 af alleen rijbewijzen verstrekt aan houders van vrachtauto’s. De opleiding van Japansche recruten. Een kijkje bij de tankschool van Chiba, waar onderricht wordt gegeven met behulp van miniatuur.tanks. (Orbis-Holland) afziet en zich door Amerika en de Sov jet-Unie op sleeptouw laat nemen. Het „Zwölf-Uhr Blatt” verklaart, dat Londen nog nooit op zoo onverbloemde wijze de gemeenschap met de bolsjewisti sche onderwereld tot uiting heeft ge bracht. Voor het eerst wordt het doel van Engeland openbaar: bolsjewisme over de geheele linie, Stalin’s zweep over Europa en de geheele wereld. Ook de ..Deutsche Allgemeine Ztg.” schrijft, dat Engeland definitief het bols jewisme heeft gekozen. Eden heeft den bolsjewisten het vasteland van Europa als belooning toegeworpen. Doch de wa pens van het Vereenigde Europa bieden den waarborg, dat de plannen van Lon den en Moskou niet in vervullig zullen gaan. De Italiaansche bladen schrijven, dat Churchill in de Vereenigde Staten en Eden in Moskou blijkbaar nieuwe hulp voor Engeland moesten vragen in de hoop, dat men daardoor het onafwend bare lot kan ontkomen. Maar Moskou en Washington hebben hun eigen groote zor gen. Al roepen Churchill en Eden ook nog zooveel conferenties bijeen, het ver loop van den oorlog kunnen zij niet meer veranderen ten gunste van Engeland. Oudejaarsavond temidden van het W-A.-legioen De persdienst van de NSB Gisteravond is de leider van de met zijn gevolg met den nachttrein naar Oost-Pruisen vertrokken, om aldaar de jaarwisseling temidden van de soldaten van het W A.-legioen te vieren Van Duitsche zijde wordt de leider ver gezeld door S.S.-Gruppenführer Rauter en diens adjudant SS-Understurmführer Exner Behalve de bijwoning van de Oudejaarsviering van zijn soldaten ligt het in de bedoeling van den leider, in den loop van de daarop volgende dagen ee|n aantal bezoeken te brengen aan Duitsche autoriteiten. Op 3 Januari zul Mussert voor de Nederlanders in Berlijn het woord voeren. vliegveld Nichols zijn, Japansche zijde wordt gemeld, op den grond w werden neerge schoten. Een goederentrein, welke in de nabijheid van het vliegveld stond, werd vernield. Het ministerie van oorlog te Washing ton deelt mede, dat het grootste deel van de Amerikaansche troepen op de Philip- pijnen is samengetrokken in de provin cie Pampanga, met verkorting van de li nies. De Japanners moeten de laatste da gen versterkt zijn met verscheidene di visies infanterie en regimenten tanks en cavalerie. De Amerikaansche troepen zijn in het nadeel, doch bieden onder zware verliezen tegenstand. Amerikaansche zenders hebben mede gedeeld. aldus meldt Londen, dat de Amerikaansche luchtmacht geheel van Luzon is verdrongen De vliegvelden op Luzon zijn vernield, zoodat de Ameri kaansche lange afstands-bommenwerpers geen landingsterreinen hebber/. Volgens berichten uit Manilla wordt de toestand in deze stad steeds kritieker. De bevolking is gewaarschuwd, dat de gasvoorziening als gevolg van de vernie ling van eenige gashouders, slechts kan worden voortgezet zoolang de voorraad strekt. Het D.N.B. seint u't Tokio: Van het front van Malakka wordt gemeld, dat het geheele mondings. gebied van de rivier de Perak reeds stevig in Japansche handen is. Alle vijandelijke vestingwerken op den Zuidelijken oever van de rivier zijn Zondag ingenomen. Japansch protest door Washington af ge wazen De regeering der Vereenigde Staten heeft naar de Britsche nieuwsdienst uit Was hington meldt, een Japansch protest, dat door bemiddeling van het Zwitsersche gezantschap was ingediend, en dat zich richtte tegen den moord op Japansche burgers op Mindanao, van de hand ge wezen. Het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend, dat de op 24 December in het Zuidwesten van Britsch-Borneo gelande Japansche strijdkrachten Zondag Koetsjing, de hoofdstad van Serawak en een belangrijke vijande. lijke luchtbasis hebben ingenomen. De Japansche marine heeft in de omliggende wateren 2 vijandelijke duikbooten tot zinken gebracht en 10 groote vijandelijke vliegtu gen om laag geschoten. Een Japansche tor. pedojager en een mijnveger gingen verloren.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1