HET GROOTE AVONTUUR V BINNENLAND u De distributiebonnen TWEEDE BLAD HAAGSCHE COURANT Dinsdag 30 Dec. 1941 samengaat FEUILLETON Nederlanders werken in het buitenland SF*-^ In de wintersteliingen zonder U: wi titerdeed met U: ■M'l Uitbreiding van de groententeelt De distributie en wat daarmede fe. WH r. Aan het front voor Moskou. Duit- Een zwartwitte hemd-blouse giro5553) l Br. of Geb, Thane ook onder Nederlandsche leiding 1 k.g. 1 Rants. BI, Br. geb. 100 gram Kaas 3i liter Melk 11 liter zich de eindelooze (Wordt vervolgd). i uit pure zijde. (Weltbild-Polygoov^ 50 gram 500 gram Cacao Jam sche Infanterie houdt zich gereed. (Orbis-Holland) VL of VI.wt. Aardapp. Aardapp. 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Boter Boter m.red. Boter Boter m.red. conferentie-commissie, Muyzenberg-Willemse, 281a, Rotterdam (W.) 57 57 01 01 Alg. Alg. Alg. 4 Rants. 1 Rants. 1 Rants. i Rants. II k.g. Rijst Har. of peul. Gort Verm, Maiz, (Nadruk verboden) KUNSTZINNIGE OPVOEDING Over het onderwerp „De kunstzinnige vorming van de jeugd'1 heeft de werkge meenschap voor vernieuwing van opvoe ding en onderwijs (W.V.O.) een confe rentie belegd op 8, 9 en 10 Januari a.s. in „de Werkplaats”. Hobbemalaan 78 te Bilthoven. Doel daarvan is, allen die be lang stellen in artistieke vorming op alle terreinen van kunst, met elkaar in con. tact te brengen, teneinde zich samen te verdiepen in eikaars problemen. Nadere inlichtingen over deze conferen. tie zijn te bekomen bij de secretaresse der mevr. Br. v. d. Rochussenstraat 01A 01B 01A Vleesch 01B Vleesch 01A 01B HET MEDENEMEN VAN REISBAGAGE NAAR HET BUITENLAND Eenige dagen geleden is in de bladen een bericht verschenen omtrent het mede- nemen van reisbagage naar het buiten land. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de daarin omschreven regeling ten aanzien van tabaksproducten, n.l. dat 25 sigaren, 50 sigaretten en 100 gram andere tabaksproducten gezamenlijk per persoon en per keer mogen worden medegenomen, uitsluitend geldt in het reizigersverkeer NederlandDuitschland. kwikking. Dan volgde de nacht. Toen, vele uren later, op de deur werd gebonsd, was de journalist maar pas ingeslapen. Maak u klaar om te vertrekken, riep iemand op gebiedenden toon in de andere kamer. Riefenberg was dadelijk klaar wakker en sprong overeind. Hij wist van uur noch tijd, maar bemerkte een vage schemering door een spleet van het lo ket. Hij veronderstelde, dat een nieuwe dag was aangebroken. Eindelijk dus zou er verandering komen in zijn toestand en dit vooruitzicht was hem een opluch ting, want alles verkoos hij boven dit leven in een donkere cel. Daar stonden twee, hem geheel onbekende blanken. Het waren ruwe kerels met lange baar den. Buiten zat een tiental negers op den grond gehurkt. Naast ben lagen zakken en kisten. Op een teeken van een der blanken sprongen de inlanders overeind en til den de vrachten op het hoofd. Diezelf de blanke wendde zich tot Riefenberg: Volg deze negers, zei hij op bru- talen toon. Begrepen, knikte de journalist en wilde naar buiten gaan, maar de onbe kende greep hem bij den arm. Aan het Oostfront is het Duitsche leger in zijn wintersteliingen getrokken, doch dat wil niet zeggen, dat er geen strijd geleverd wordt. Nog dagelijks probeeren de sovjet-troepen door vertwijfelde uit vallen een bres te slaan in den ijzeren muur, welke hen van het nieuwe Europa scheidt. En telkens weer worden zij met bebloede koppen teruggewezen. Nog dagelijks woedt de strijd, nog dagelijks vallen er slachtoffers. Vergeet daarom de Nederlandsche Ambulance niet. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening 876 0—0. Nederlandsche Ambulance, Ko. ninginnegracht 22. ’s-Gravenhage. wegen, met In het midden de Itoeri, welke hier door donderende watervallen was onderbroken. Een overzichtelijke brochure Verschenen is een geïllustreerde bro chure „In Uw belang welke is verzorgd en uitgegeven van wege de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij. Zij bevat een overzicht van het Nederlandsche distri butiesysteem en van alles, dat daarmede samenhangt. Algemeen wordt erkend, en het is nog onlangs in Duitsche bladen tot uitdrukking gekomen dat ons land over een distributie-apparaat beschikt, dat den toets der vergelijking met het stelsel in andere landen glansrijk kan doorstaan Als ieder ander menschelijk werk is het niet feilloos, in zijn sociale strekking is het er echter op gericht de gevolgen van de onvermijdelijke schaarschte voor onze volksgemeenschap zooveel mogelijk te verzachten. Er zijn weinig onderwerpen, welke zoo de algemeene belangstelling hebben als de distributie. Maar evenzeer is het waar, dat er weinig andere onderwerpen zijn, waarover zooveel misverstand, soms hard nekkig misverstand bestaat. Teneinde dit zooveel mogelijk weg te nemen en in de hoop de overtuiging te wekken, dat goede distributie een eminent belang voor onze volkshuishouding is, werd deze brochure samengesteld. De kringloop der distributie wordt in een aantal korte, pakkende hoofd stukjes beschreven. Na een beknopte histo rische inleiding wordt de aandacht ge vraagd voor distributie met en zonder bonnen en voor distributie van voedings middelen Daarna volgt een uitvoerige, geïllustreerde uiteenzetting van de taak en de werking van het Centraal Distri butiekantoor Aan het einde der beschouwingen zal ieder, die van goeden wille is, moeten er kennen, dat hier in ernst er naar ge streefd is om vele misvattingen weg te nemen. De Nederlandsche overheid ver wacht dan ook, dat geen belangstellende, die met dit geschrift in kennis komt, zal nalaten het goede inzicht te verbreiden. Op deze wijze kan de ware geest vaardig worden over het Nederlandsche volk de geest om gezamenlijk te dragen wat ge dragen moet worden ook als straks de omstandigheden wellicht nog nijpender zouden worden. Exemplaren van deze brochure kunnen worden aangevraagd bij den Persdienst van de departementen van H„ N. en S. en van Landbouw en Visscherij, Bezuiden- houtscheweg 30, Den Haag. De Hierdensche en Uddelsche houtskoolbranders zijn ware meesters in hun vak. Bij „De Ginkel” nabij Ede (Gld.) hebben zij op het oogenblik 12 zgn. „mijten” of houtskool- brandplaatsen in bewerking. Nadat het dekzand is ver wijderd, komt de houtskool aan de oppervlakte en wordt losgewerkt. (Polygoon-Sagers) Bij besluit van den secr.-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken is de voorloopig verlengde ambts periode van P. Eringa, burgemeester der gemeente Achtkarspelen beëindigd. Opbrengsten P.T.T. De opbrengsten der P.T.T. over Octo ber 1941 bedroegen in totaal 9.795.959, dat is f 880.251 meer dan in 1940. De opbrengst over Januari t/m Octo ber 1941 bedroeg in totaal ƒ91.675.392, dat is 11.939.486 meer dan in 1940. Een Duitsche verkenningsafdee. ling vertrekt voor een tocht. Eén der soldaten laat zich nog snel 'het machinepistool uit de kazemat aanreiken. (Orbis-Holland) BESLUIT BETREFFENDE DE HEFFING VAN OPCENTEN OP EENIGE BELASTINGEN In de Ned. Staatscourant van 24 dezer is opgenomen een besluit van den secreta- ris-generaal van het departement van Fi nanciën betreffende de heffing van opcen ten op eenige belastingen. Daarin wordt de heffing voor successie en zegelrecht opnieuw met drie jaar ver lengd en het aantal opcenten op de rech ten voor registratie van 20 gebracht op honderd. De heffing van 10 opcenten op den sui- keraccijns wordt door het besluit besten digd. De verhooging van opcenten op de registratierechten gaat in op 1 Januari ’42. De verhooging geldt dus niet voor rech ten op akten, welke op 1 Januari 1942 reeds zekerheid van dagteekening hebben. Overschrijving van postspaarbank-tegoe< in het buitenland In het verkeer tusschen het Duitsche Rijkspostgebied, het Protectoraat Bohe- men en Moravië, en Nederland kan van 1 Januari af het tegoed op een post- spaarbankboekje in het eene land geheel of gedeeltelijk worden overgeschreven op een boekje van de postspaarbank in elk der beide andere landen.De overschrij ving geschiedt kosteloos en alleen op aanvrage van den inlegger of van zijn wettelijken vertegenwoordiger. Het door hem aangegeven bedrag kan worden bij geschreven op een reeds bestaand of nog uit te geven postspaarbankboekje ten name van den inlegger zelf, zijn echtge- noote, zijn kinderen of zijn ouders Koolbladeren voor be. mesting. Op de zuur- koolfabrieken zijn de laatste weken groote hoe veelheden koolbladeren vrij gekomen. Al of niet vermengd met ërwten- stroo, vormen deze een goede bemesting. Polygoon-Kuiper) 32) De Amerikaan was zeer vermoede lijk sedert jaren het slachtoffer van en kele gewetenlooze schurken, die in zijn dienst stonden. Reading immers be schikte over een uitgebreid personeel, verspreid in zijn hoeven pn factorijen, welke honderden kilometers van elkaar lagen verwijderd in het goudland. Even flitste het door zijn brein, dat de Ame rikaan zelf de hand in het spel kon hebben, maar onmiddellijk verwierp hij een dergelijke veronderstelling. Rea ding’s reputatie was sedert te veel ja ren gevestigd, zoowel in de kolonie, als in het moederland, en tijdens het on derhoud te Wahenia had de journalist te duidelijk gezien, hoe deze grijzende man leed door het verdwijnen van zijn mooie, jonge vrouw. Den volgenden morgen werd Riefen berg gewekt door gestommel. Hij deed, of hjj sliep en gluurde tusschen zjjn Patroulllevaart In eskader* verband. Duitsche lichte kruisers, in oorlogskleuren geschilderd, op zee. (Weltbild-Polj/goorsJ! Eén van Rotterdam’s oudste bruggen, de klap- brug over de Albrechtskolk, verkeerde sinds jaren in een toestand, welke dringend verbetering behoefde. Thans is men tot restauratie overgegaan. (Polygoon-Hof) Aard. Aard. 28 Dec. t.m. 24 Januari 1942. Suiker 28 Dec. t.m. 3 Januari 1942. Brood Brood wimpers door. Een neger zette het ont bijt op de tafel. In de geopende deur stond, leunend tegen den wand, zijn blanke bewaker. Het zonlicht van den jongen dag belichtte de sportieve figuur van den blonden kerel. Hij was gekleed met een wit linnen broek en hemd en zag er zeer opgeruimd uk. Toen de ta fel gedekt was. gaf hij een teeken aan den neger en deze tikte Riefenberg op den schouder. De journalist deed, of hij ontwaakte. Het ontbijt is klaar, mompelde de boy. Daarop verwijderde hij zich en ging de plaats innemen van den blonden man. Deze was het bed genaderd, zette zich neer op den rand en stak een si garet aan. De rook hindert u toch niet? vroeg hij spottend. De journalist maakte aanstalten om overeind te komen, maar de ander duw de hem weer neer. Het is mij voorloopig aangenamer u te zien liggen, meesmuilde hij. Uw ontbijt staat te wachten, waarde heer, en, daar gij vermoedelijk uitgehongerd zijt, zal ik het kort maken. Zjjt gij er u van bewust, dat uw leven in groot gevaar verkeert? Wees gerust, antwoordde Riefen- In Hotel De Wittebrug in Den Haag werd de „Dr. Goedewaagen- prijs” voor de eerste maal uitgereikt en wel aan de heeren H. v. d. Broek (hoofdredacteur van de Limburger Koerier), drs. Goedhuys (Ar beiderspers) en A. A. L. Graumans (hoofdredacteur van de Gooi- en Eemlander). De voorzitter van het Verbond van Nederlandsche journa listen, de heer P. J. van Megchelen, reikt den heer A. A. L. Graumans den prijs uit. (Polygoov^Sagers) 184 Alg. 01 C of 01 D Reserve 189 Alg. 185 t.m. 188 Algem. 02 D—03 D Reserve 190 191 192 179 t.m. 183 Algem. 01A tm. 04A Melk I 01B tm. 04B Melk I 28 Dec. t.m. 5 Januari 1942. Boter I 125 gram Vet| 125 gram 21 Dec. tun. 31 Januari 1942. Boter I 125 gram Vet 125 gram 28 Dec. t.m. 21 Februari 1942 193 Alg. 250 gram Koffiesurr. N.B. Zeep op bon 164 Algem. van 1 t.m. 31 December. Een oogenblik. U kent de orders, nietwaar? Wij volgen u op een paar meter en bij de minste verdachte be weging... Hjj voltooide zijn zin niet, maar sloeg op zijn zak en liet de kolf van een revolver zien. Toen zette de karavaan zich in bewe ging. Geboeid keek Riefenberg eerst om zich heen. Het huisje, dat hjj zooeven had verlaten, stond heelemaal afgezon derd in een koffieplantage, aan den rand van een zeer steile helling. Een breede weg liep naar een reeks van groote gebouwen, vermoedelijk de eigen lijke Avakoebi-hoeve. Er viel op dien weg geen spoor van menschen te ont- den een Nationals bloemententoonstelling in Utrecht Het bestuur van de maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, afdeeling Utrecht zal in het voorjaar van 1942. n.l. van 4 tot en met 8 April, een natio nale bloemententoonstelling organiseeren in het Jaarbeursgebouw. Aan deze nationale expositie zal de vaste voorjaarskeuring worden verbon den van de commissie der maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. Centrals „Opbouwbelangen Rotterdam' De in het kader van den Rotterdam- schen heropbouw op den belanghebbende rustende bouwplicht brengt in de huidige omstandigheden moeilijkheden met zich mede, welke het voor velen onmogelijk maakt, zich als enkeling van zijn op. bouwplicht te kwijten, alleen reeds, om dat de schade-uitkeeringen de groote sommen gelds, hiervoor noodig, niet kunnen dekken. Er is thans een particu liere instantie opgericht, die ten doel heeft in den ruimsten zin bemiddeling te verleenen. Zij stelt zich ten doel het tot elkaar brengen en het voorlichten van belanghebbenden. Dit is de centrale „Op. bouwbelangen Rotterdam”, onder voor zitterschap van den heer F. C. Bouman. De oud-directeur van gemeentewerken, ir. L. W. H. van Dijk, is bereid gevon. den de dagelijksche leiding op zich te nemen. Oproep aan de imkers tot inlevering van was Door den slechten korfhoningoogst is slechts een gedeelte van de bijenwas, welke noodig is om alle kastimkers van kunstraat te voorzien, in den handel gekomen. Om de zeer ernstige gevolgen van een niet volledig kunnen verstrekken van de benoodigde kunstraat zooveel mogelijk op te vangen, doet het rijks, bureau voor chemische producten in sa- menwerking met het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd en de vereenigingen op het gebied van <j.e bijenteelt in een in de dagbladen op te nemen officieele publicatie, een beroep op alle imkers om elke hoeveelheid was of ruwe raat, hoe gering ook, aan de kunstraatfabrikanten ten verkoop aan te bieden. Voor bijzonderheden wordt naar de publicatie verwezen. berg op schamperen toon, ik weet, in welke handen ik mij bevind. Ik weet, wie Ada Iljen deed verdwijnen, ik weet, wie Demet van kant heeft gemaakt en ik geloof, dat het geheim van de goud diefstallen spoedig zou zijn opgehelderd, indien ik mij in vrijheid bevond. Prachtig, lachte de vreemde gast heer, maar stel dat plezierig voor uitzicht maar voor goed uit het hoofd. Ik heb u gisteren gezegd, dat mij het recht werd gegeven u te dooden, Rie fenberg. Ik beschik nog steeds over dit recht en dat wilde ik u even komen vertellen. Uw leven is in mijn hand. Onthoud goed, dat u elke ontsnappings poging met den dood zult bekoopen. Meer heb ik u niet te zeggen. Even later was Riefenberg opnieuw alleen in het beklemmende, lichtlooze kamertje. Bij het schijnsel van de pe troleumlamp gebruikte hij eenig voed sel. Naarmate de dag vorderde, nam de hitte toe. De journalist voelde zich on passelijk worden en bleef op ’t bed lig gen, zonder zich te bewegen. Pas tegen den avond kwam de neger opnieuw op dagen, in gezelschap van den blanke. Er werd geen woord gewisseld. Riefen berg kreeg eten en de koeler wordende avondlucht, welke binnenstroomde langs de geopende deuren, bracht eenige ver- DE UITVOERING VAN HET ZIEKENFONDSENBESLUIT De Voorlichtingsdienst van het depar tement van Sociale Zaken meldt: De uit voering van het Ziekenfondsenbesluit brengt uiteraard een omvangrijke admi nistratie met zich. Het is daarom van belang dat alle betrokkenen zooveel mogelijk het hunne bijdragen tot een vlotten gang van zaken. In het bijzonder geldt dit voor wat betreft de spoedige inzending van de aanmeldingskaarten der verplicht-verzekerden. Deze kaarten moe ten door de werkgevers onverwijld worden Men schrijft ons: In de tegenwoordige tijdsomstandighe den vormen de groenten een belangrijk onderdeel van de voeding. Vele groenten zijn rijk aan vitaminen, die behouden blijven als de groenten rauw gegeten of op de juiste manier gekookt worden; andere, zooals b.v. de verschillende soor ten van boonen, zijn bovendien zeer voed zaam. De directie van den Landbouw heeft verschillende maatregelen geno men, waardoor in 1942 de teelt van alle belangrijke groentensoorten aanzienlijk zal worden uitgebreid. De tijd is voor bij, dat de groententelers hun bedrijf moesten beperken en desniettemin dit kostelijke voedsel bij gebrek aan afzet- mogelükheden soms onverkoopwaar was. De tuinbouwer kan thans de productivi teit van zijn bedrijf ten volle ontplooien, hoewel er een teeltregeling blijft bestaan, die aan de overheid de middelen ver schaft om aan de productie leiding te geven. Ook aan de opvoering van de pro ductie van jonge voorjaarsgroenten is aandacht besteed. Daarnaast worden de pluimveehouders, die door de gedwongen beperking van den pluimveestapel in moeilijkheden zijn geraakt, in de gelegenheid gesteld om groenten of vroege aardappelen te telen. Ook voor de kleine boeren, de menschen, die een bedrijf van minder dan 5 h.a. bewerken, staat die gelegenheid open. Voor deze groepen van bodembewerkers kan de beoefening van den tuinbouw een belangrijke verlichting van hun economi sche moeilijkheden brengen. Zij hebben tijd en gelegenheid om volle aandacht aan de teelten te schenken, terwijl zij een redelijke belooning voor hun arbeid kunnen verkrijgen, doordat de prijzen, welke thans voor groenten mogen wor den berekend, over het algemeen bevredi gend zijn. De opbrengst van de groenten teelt in deze bedrijven, waarbij vooral de nadruk zal worden gelegd op de teelt van gewassen, die uit een voedingsoogpunt van groot belang zijn, zal aan een goede voorziening van de markt in ruime mate kunnen bijdragen. Ook de gewone land bouwer kan in den loop van 1942 na een landbouwgewas, dat reeds vroegtijdig wordt geoogst, nog groenten verbouwen, die in de najaars- en wintermaanden veel worden gevraagd, b.v. spruitkool, boerenkool, winterpeen enz. In het bijzonder wordt de uitbreiding van de teelt van vroege aardappelen be vorderd De beroepstuinbouw zal van dit product in het komende voorjaar een aan merkelijk grootere oppervlakte bebou wen, maar daarmede alleen zal de groo tere behoefte aan vroege aardappelen niet worden bevredigd Daarom wordt ook de landbouw in staat gesteld om op ruime schaal deze vroege aardappelen te telen. waarbij de verplicht-verzekerde wenscht te laten inschrijven. In de practijk wordt hiermede nog wel eens de hand gelicht, hetgeen tot onnoo- dige verwikkelingen aanleiding kan geven Werkgevers, die ten deze tot dusver in gebreke bleven, dienen zich zoo spoedig mogelijk alsnog van deze ver plichting te kwijten. In de algemeene vergadernig van het Hollandsche Bloemkweekers Genootschap is op voorstel van het hoofdbestuur met algemeene stemmen besloten tot samen smelting van het genootschap met de Al gemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. distributiebeschikking 1940 2 legde de commissie aan de maatschappij een boete op van 4000. Deze uitspraak wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht ten einde soortgelijke overtre dingen te voorkomener moge nog op worden gewezen, dat het niet uitgesloten is, dat in de toekomst in dergelijke ge vallen nog strengere straffen worden op gelegd. GEEN LUCHTPO8TZENDINGEN MEER NAAR MEXICO EN MIDDEN.AMERIKA Naar Mexico en alle landen van Mid- den-Amerika kunnen van heden af ook luchtpostzendingen niet meer worden aangenomen. Het A.N.P. heeft te bevoegder plaatse eens geïnformeerd, hoe het staat met de arbeidsbemiddeling van Nederland uit naar het buitenland. De Organisation- Todt heeft een groot aantal Nederland sche arbeiders in Frankrijk werk kunnen verschaffen. Naast deze organisatie werkt thans reeds ongeveer een jaar lang in Frankrijk de „Arbeitsgemeinschaft Hol- landischer Bauunternehmer”. Deze Ar beitsgemeinschaft omvat een aantal Ne derlandsche werkgevers in de bouwbe drijven, die ten behoeve van de Duitsche Weermacht met eigen Nederlandsch per soneel werken uitvoeren. Sinds eenigen tijd wordt met het plaat sen van nieuwe arbeidskrachten in Frankrijk door de gewestelijke arbeids- bureaux niet voortgegaan. Bij de arbeids- bureaux komen echter nog geregeld aan vragen van werknemers binnen, die gaarne bij de Organisation Todt of bij een der Nederlandsche aannemers van de Arbeitsgemeinschaft in Frankrijk ge plaatst willen worden. Hoewel aan deze aanvragen thans niet mag worden vol daan, blijkt hieruit, dat het systeem de arbeiders aantrekt. Het gevolgde stelsel heeft zelfs zoo goed voldaan, dat men ook ten aanzien van Duitschland een dergelijke proef nam. De federatie van aannemers heeft een lijst aangelegd van Nederlandsche firma’s, welke bereid zijn werken in Duitschland uit te voeren, bijna uitslui tend werken in den woningbouw en bouwwerken voor de oorlogvoering van belang De eerste proef met dezen „Firmenein- satz” werd genomen in Hamburg. Deze is zeer goed geslaagd. Gevolg hiervan is. dat volgens het nieuwe stelsel thans 40 firma’s werkzaam zijn en hoewel het pas sedert kort is ingevoerd, zijn door de Nederlandsche firma’s reeds 6500 arbei ders werkzaam gesteld. Haar kernperso- neel neemt de firma mee en zij werft vervolgens de verder benoodigde arbei ders door tusschenkomst van de geweste lijke arbeidsbureaux. Onder deze omstan digheden werken thans landgenooten in Münster, Essen, Berlijn, Weenen, Ham burg, Bremen, Kiel en Lebenstedt. Ver wacht mag worden, dat het aantal Neder- kmdsche arbeiders zich sterk zal uitbrei den. Er wordt daar dus gewerkt onder Nederlandsche aannemers, maar de Duit sche arbeidsverhoudingen gelden er. Er zijn nog altijd belangrijke klachten over huisvaders, die er niet voor zorgen, dat moeder de vrouw, die in het vader land voor haar huisgezin arbeidt, haar geld op tijd ontvangt. Daarom wordt reeds door een groot aantal der Neder landsche ondernemers in overleg met den geplaatsten arbeider, het loon voor 60 pCt. hier te lande uitbetaald. Er wordt naar gestreefd, dezen maatregel alge meene toepassing te doen vinden. ÜL’: dekken. De dragers hadden hem rug toegekeerd en daalden langs weggetje de helling af. Vooruit, klonk het achter hem... en Riefenberg volgde de negers. In die richting zag hij een indrukwek kend berglandschap en in de verte ont- dekte hij de glinstering van een stroom, door een indrukwekkend net van water- welke niet anders dan de Itoeri kon zijn. Wij gaan allesbehalve de bescha ving tegemoet, overwoog de journalist. Hij wist met veel af van deze gebie den, maar wel was het hem bekend, Ook bij levering aan vertegenwoord gers dienen de distributiebepalingen in acht te worden genomen De commissie voor de crisis-tucht- rechtspraak te Arnhem heeft onlangs een zaak behandeld, welke ruimere alge meene bekendheid verdient. De be drijfsleiding van een melkproductenfa- briek, filiaal eener maatschappij, had verzuimd in het tijdvak van 28 Juli 1940 tot en met 8 Maart 1941 bij leveringen van boter aan haar vertegenwoordiger te Amsterdam gelijktijdige of voorafgaande afgifte van bonnen e.d. te vragen. Bo vendien had de fabriek, wanneer van den vertegenwoordiger bericht kwam, dat een kooper een hoeveelheid boter had afgenomen, de boter aan dien koo per gefactureerd zonder dat deze de be noodigde bescheiden had afgegeven. De commissie was van oordeel, dat de hoofddirectie der maatschappij voor deze handelingen van haar bedrijfsleider en .v. vertegenwoordiger aansprakelijk is. We- ingezonden bij het Algemeen Ziekenfonds, °vertreding van de boter, en vet- - diclri bn tinhncAh llr Ir mrt 1 QAfl O IahAa «4 a dat achter de Avakoebi-hoeve zich de onbetreden wildernis uitstrekte. Het doel van dezen tocht bleek hem duide lijk en was in overeenstemming met zijn vermoedens. Op de Reading-hoeve was bij, in de oogen van de misdadigere, niet veilig genoeg en vermoedelijk be schikten zij, enkele kilometers verderop, over een betere schuilplaats. Het weggetje slingerde zich tusschen het hooge gras en struiken. Een zeer kleine kans om te ontvluchten werd Riefenberg niet geboden, want de twee blanken volgden hem op de hielen. Aan den .voet van de helling vloeide een kristalheldere rivier met zjjn laag wa terpeil. De karavaan trok er over, liep gedurende een tijdje langs den oever en begon dan de bestijging van een hoogen, steilen berg. Toen zij den top hadden bereikt, kregen de dragers toestemming even uit te rusten. De twee blanken gingen op een stuk rots zitten ui tb la zen. Voor Riefenberg* s oogen spreidde zich een wonderbaar landschep uit, gevormd t 4 t a’

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5