HAAGSCHE COURANT LAATSTE TELEGRAMMEN BINNENLAND STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Dinsdag 30 December 1941. DERDE BLAD Het goederenvervoer in Nederland DRIE JOURNALISTEN ONDER SCHEIDEN DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT MAANSOPKOMST EN -ONDERGANG I - In P.T.T. ONDERWIJS EN KERK Nederland op de Reichsmesse Leipzig SUCCESSEN VOOR DE JAPANSCHE MARINE I t - de Zwarte Zee werd een Sovjet- torpedojager tot zinken gebracht De Weensche Voorjaarsmesse 1942 Nog een slachtoffer van den bom* aanval op Maastricht overleden Oude veete oorzaak can ernstige vechtpartij CAS.u,d.7ï ViiWiel. 1 V^rtxirg? Oude kerK Heerengtoat. Aandeel van rail, weg en water Met den dr. Goedewaagen-prijs BOERENERFRECHT EN BODEM- CREDIET OP NIEUWJAARSDAG De leeuwentemmer A. Schneider overleden Predikbeurten I wterd U. a van tt van gesteld. op de aanwezig, No. 18068 Bij besluit van den secr.-gen. van het departement van Justitie is benoemd tot OP 17.13 18.03 18.59 19.59 21.04 22.13 23.20 12.53 13.20 13.49 14.22 15.03 15.52 16.51 onder 8.16 9.06 9.50 10.30 11.04 11.34 1201 12.27 0.34 1.47 3.02 4.18 5.34 6.47 7.54 SCALA Van Donderdag 1 Januari af wordt in Scala opgevoerd het blijspel ,,De Doof pot” met Jacq. van Bijlevelt en Oct. van Aerschot Geref. Kerken. Beroepen te Harde», wijk (2e pred. pl.) ds. H. J. Rijphagen, te Deventer. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Ba. degraven ds. R. Joh. de Boer, te Weesp. maansopkomst en 9 onder „Zaal, m’n jongetje’* Op een boerderij in de omgeving van Ede moest een varken clandestien het leven laten. Het moest na de slachting ver voerd worden en daarom werd een list be dacht. Het werd geplaatst op den bagage drager van een transportrijwiel, vóór het stuur. Het doode dier werd in zittende houding geplaatst en kreeg 'n cape om. Een pet tot diep in de oogen volmaakte het portret. Des avonds in schemerdonker, trapte de clandestiene slager naar huis met zijn „zoontje” voorop Hij hield het kind stevig vast en riep het toe: „zuut mer, m’n jongetje, nie brullen, we zin non gauw thuus bie moet, zuut mer jong”, 's Varkens laatste tocht, op zoo wonder volle wijze volbracht, gelukte. Maar de zorgzame vader werd eenige dagen later toch gearresteerd wegens verboden handel in koffie. Wij laten hieronder een lijstje volgen met de tijden -ondergang: 1 Januari 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 De oadste inwoonster van Nederland 103 jaar Op 5 Januari a.s. hoopt de wed M. van Bergen-Berendsen, te Beuningen in Maas en Waal, vermoedelijk de oudste inwoonster van Nederland, haar 103en verjaardag te vieren. Ze zit nog dagelijks op en geniet een uitstekende gezondheid. Met haar stamkaart beleefde zij onlangs nog een mooie grap. Bij de laatste uit reiking van distributiekaarten had een ambtenaar haar geboortejaar aangezien voor 1939 en prompt de bescheiden uit gereikt voor de categorie van 0 tot 3 jaar. Men moet ook niet op een eeuw kijken... Prof, van der Bilt, waarne- mend burgemeester, is verhinderd 31 De cember a.s. spreekuur te houden. In de hier ter stede gehouden jaarlijksche ledenvergadering van het Ne- derlandsche College van Accountants werden de heeren P. J. Steenhuis en H. Fick als bestuursleden herkozen. De heer Ch. A. van Wermeskerken werd in de plaats van een der afgetreden bestuurs leden gekozen. Het Vredespaleis, voor zoo ver niet in gebruik, is voor het publiek ter bezichtiging opengesteld alle werk dagen, 24 uur n.m. Vrijdag 2 Januari a.s. zal de heer J. J. de Nie, kleermaker, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als chef van het atelier in dienst trad bij de firma G. van Diemen en Zonen. Gedurende November 1941 ver- strekte de Vereeniging „Het Tehuis voor Onbehuisden”, de La Reyweg 522, alhier, aan 1835 mannen, 115 vrouwen en 66 kinderen gratis onderdak. Aan deze per sonen, in totaal 2116, worden gratis 5828 maaltijden verstrekt In bovengenoemde getallen zijn opge nomen 25 mannen, die uit Rotterdam zijn geëvacueerd. Aan deze personen werden 75 maaltijden verstrekt. TOKIO, 30 December. (D.N.B.) De Ma- rine-afdeeling van het Keizerlijke hoofd kwartier deelt mede: De luchtmacht van de Japansche ma rine heeft in het tijdvak van 22 tot 28 December in totaal 56 vijandelijke vlieg tuigen boven Borneo, de Chineesche Zee, de Zuidzee, Soeloe en Celebes neerge schoten en vernietigd. De Japansche marine heeft in het Wes telijke deel van de Stille Zuidzee 16 vijandelijke duikbooten tot zinken ge bracht en nog een groot aantal duikboo ten beschadigd. Diverse examens Boekhouden MO. afdeellng Q: Ge slaagd hier ter stede: J. T Broers. Arn hem. M. G J Brokamp. Kerkrade, K. Doornbos. Hoogkerk, J Duiker, Grouw, W. S. Franken, Amsterdam, H. F. van Ge loven, St. Michielsgestel, A. J. A. Hooft van HuysduynenSassenheim en G. P. J. Lohmann, Amersfoort Paedagogiek M O. Geslaagd te Am sterdam B. L. de Loor, Leeuwarden, er» A. VerhoeffAmsterdam, 1 Jan. 10 u. 4 u. ds. J. De Wiener Messe verheugt zich reeds vele jaren in een steeds stijgende belang stelling van de Noordelijke staten. Men ziet meer en meer in, dat Weenen door zijn geographische ligging en zijn verbin dingen, die reeds eeuwen lang naar het Zuidoosten loopen, speciaal geschikt is om een bemiddelende rol tusschen de econo mische belangen der Noordelijke staten en de behoeften van Z.O.-Europa te spe len. Sedert het voorjaar van 1941 werd overeenkomstig in Europa reeds lang gevoelde behoeften de Wiener voor jaarsmesse door de deelneming der orga nisaties van den Duitschen landbouw, den rijksvoedingsdienst en de voor den land bouw produceerende industrieën, in dienst van den Europeeschen landbouw gesteld. Het is de taak van de Weensche voor jaarsmesse om in het kader van het con- tingenteeringsstelsel productiemiddelen en verbruiksgoederen voor den binnenland- schen en buitenlandschen landbouw te verkrijgen en door het houden van eco nomische en cultureele voordrachten, die speciaal met de behoeften van den boe renstand rekening houden, te trachten voor vele landbouwkundige vraagstukken een oplossing te brengen. De voorjaars messe 1942 wordt gehouden van 815 Maart. Zoowel op de Mustermesse, waar men practische gebruiksartikelen, speciaal voor boeren, vinden zal, als op de tech nische messe, waar de eerste industrieele ondernemingen vertegenwoordigd zullen zijn, wordt den buitenlandschen bezoe kers een overzicht van den stand der Duitsche productie gegeven. Zij hebben gelegenheid om in rechtstreeksch contact met de producenten hun wenschen be kend te maken en de intensiveering en verbetering van hun bedrijf voor te be reiden. NIEUWE THEORIE INZAKE DE GROOTE BEWEGINGEN IN DE AARDKORST Ir. R. Loman, oud-hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, heeft gisteren in het Koloniaal Instituut te Amsterdam een le zing gehouden over: Leven, stofwisseling en bewegingen in de huid van onze moe der aarde, proeve eener nieuwe theorie over de oorzaken van vulkanisme, con- tinentverschuivingen, en gebergtevorming. Spr. gaf zijn betoog in den vorm van een reeks stellingen o.a. op geologisch, geophysisch, geodetisch en vulcanologisch gebied. De Vereeniging van Raden van Ar beid heeft een boekje uitgegeven, dat voor een zeer lagen prijs verkrijgbaar is bij de Raden van Arbeid en dat beoogt be kendheid te geven aan de rechten en ver plichtingen, die de sociale verzekering met zich brengt. Het boekje geeft in een han- digen en overzichtelijken vorm veel we. tenswaardigs omtrent deze materie en be- vat tevens wenken op het gebied van ge zondheid en veiligheid, alsmede een ka- lender, pos^tarieven, enz. NA INBRAAK IN BAKKERIJ AANGEHOUDEN Gisteravond omstreeks 11 uur ontdek ten twee agenten in een bakkerij in de Keizerstraat, onraad. De poortdeur stond open, waarop de agenten besloten een nader onderzoek in te stellen. Aldra be merkte men, dat er was ingebroken. Achter de zaak troffen de agenten twee 17-jarige jongens aan, die in het bezit waren van een aantal gevulde koeken, een hoeveelheid jam en 100 broodbonnen. Een en ander hadden zij uit de bakkerij ontvreemdde twee zijn in bewaring In het ziekenhuis Calvarienberg te Maastricht is overleden de 55-jarige mevrouw A. Bonfrere, geb. Mager, die op 27 November bij den Engelschen bom aanslag zwaar werd gewond Verpachting en pachtprijzen van vischrechten In de Ned. Staatscourant van 22 dezer is opgenomen het pachtbesluit vischrecht 1941. bevattende regeling van de ver. pachting en pachtprijzen van vischrech ten. Hierbij wordt bepaald, dat de eigenaar van een vischrecht, dat op 9 Mei 1940 was verpacht, verplicht is dit vischrecht te blijven verpachten. Ver. pachting aan een anderen pachter dan op 9 Mei 1940 is slechts geoorloofd met toe stemming van den secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij. Is verpach ting aan een anderen pachter reeds ge schied, dan moet binnen 14 dagen hier voor toestemming worden aangevraagd. De hoogst toelaatbare pachtprijs is die, waarvoor het vischrecht op 9 Mei 1940 verpacht was. Het besluit treedt heden in werking. In de buurtschap Hulzen, gelegen in de gemeente Hellendoorn, heeft gisteren een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij de landbouwer G. zwaar werd gewond- Tusschen genoemden landbouwer en den jachtopziener S. bestond reeds geruimen tijd een veete, omdat een zoon van G. door den jachtopziener met een knuppel zou zijn mishandeld. G. en zijn zoon be sloten met den jachtopziener af te rekenen en wachtten hem op. Toen de jachtopziener dat merkte, vluchtte hij in het huis van den landbouwer B., doch deze zette beide partijen buiten de deur, waar de „afrekening” plaats vond. De jachtopziener geraakte onder, doch wist met een mes den aanvaller, den land bouwer G., zoo te bewerken aan armen en beenen, dat hij zwaargewond bleef liggen. Zijn toestand is zeer ernstig en levensgevaar is aanwezig. Een polsader is o.m. doorgesneden. Ook de zoon van G. en de jachtopziener werden gewond, doch minder ernstig. De politie heeft de zaak in handen. RIJWIELVERKEER OP DE BINCKHORSTLAAN Naar aanleiding van een verzoek den A.N.W.B. om het weinig gebruikte tegeltrottoir langs de Binckhorstlaan al hier, tusschen het viaduct en de R.K. be graafplaats, te bestemmen en in te rich ten als rijwielpad en desgewenscht voor de weinige voetgangers een eenvoudig voetpad op den breeden berm aan te leg gen, heeft het Gemeentebestuur thans medegedeeld, dat binnenkort aan weers zijden van de keibestrating van dit weg gedeelte een rijwielstrook van scoriae- bricks ter breedte van 0.8 m. zal worden aangebracht. Aan de vele klachten van het drukke rij wiel ver keer ter plaatse, zal nu ook op deze wijze spoedig worden tegemoet ge komen. UITGIFTE ANTICIPATIEBILJETTEN GEMEENTE 'S-GRAVENHAGE De burgemeester heeft,gelet op het raadsbesluit van 27 Maart 1939, waarbij is vastgesteld, dat de raad voor elk kalender jaar afzonderlijk het bedrag moet bepalen, dat ten hoogste aan anticipatiebiljetten mag worden uitgegeven, besloten, voor het kalenderjaar 1942 het bedrag, dat aan anticipatiebiljetten ten hoogste mag wor den uitgegeven, te bepalen op 12.360.000. L. LEYDESDORFF OVERLEDEN In den ouderdom van 64 jaar is over leden de heer L. Leydesdorff, gep. leeraar Middelbaar Onderwijs in Ned. O.-Indië. De verassching zal plaats hebben Woensdag a.s. in het crematorium te Vel- sen na aankomst van trein 13.46 halte Driehuis-Westerveld. Wijziging van de Hinderwet Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken zijn enkele wijzigingen gebracht in de Hinderwet. Allereerst heeft schrapping plaats gevonden van het onduidelijke ar tikel 10, waardoor is komen vast te staan, dat de gewone behandeling eener hinderwetsaanvraag dient te geschieden, ongeacht den afstand, waarop de meest nabijzijnde perceelen van andere belang hebbenden zich bevinden. Voorts is door wijziging van artikel 17 de mogelijkheid geopend om, meer dan tot dusver, tege moet te komen aan klachten over een onbevredigende toepassing der Hinder wet. Dit in dier voege, dat aan belang hebbenden het recht wordt toegekend om aan het gemeentebestuur het verbinden van nieuwe voorwaarden aan een hinder- wetsvergunning te verzoeken, waarbij tevens is bepaald, dat zij tegen niet-in- williging van zulk een verzoek in beroep kunnen komen bij het hooger gezag. Het gewijzigd artikel 32 verklaart tenslotte, dat de Hinderwet niet van toepassing is op de ondergrondsche werken van mij nen, benevens de bij een mijn behooren- de bovengronds gelegen werken en in richtingen, tenzij daarop de Arbeidswet 1919 van toepassing is. Krachtens de Mijnwet worden namelijk bij algemeenen maatregel van bestuur ter zake de noo- dige voorschriften gegeven, zoodat op dit gebied aan ingrijpen uit hoofde van de Hinderwet geen behoefte bestaat INBRAAK IN KLEERMAKERIJ OPGEHELDERD Zooals gemeld, werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. ingebroken in een kleermakerij in de Torenstraat Ont vreemd werden 10 coupons stof ter waar de van /800, Men was binnengekomen door overklimming van een schutting en verbreking van een raam. Rechercheurs van den C.O.D. hielden in verband hier mede aan, den 19-jarigen briketmaker H. en den 22-jarigen grondwerker K. In hun woning kon de politie echter niets vin den. Daarna werd de 46-jarige vertegen woordiger v. d. B. aangehouden, bij wien men een coupon stof aantrof, die hij voor 75 gulden had gekocht van den 48-jarigen stukadoor K., Ook K. werd gearresteerd en in zijn woning kwamen de overige coupons voor den dag. De briketmaker bleek de inbraak te hebben gepleegd, De grondwerker had op den uitkijk gestaan. De binnenscheepvaart blijkt de komen de vrachtauto. Neder land- belangrijke rol in het massavervoer met het buiten land, vooral met Duitschland. Het wekt dan ook geen verwondering, dat de cijfers voor het zuiver binnenlandsche vervoer eenigszins anders uitvallen. Dit binnenlandsche vervoer bedroeg in Ne derland in 1939 55.2 millioen ton. Daar van ging 58 pCt. over het water, 22.1 pCt. over de rail en 19.9 pCt. langs den weg. Ook hier dus dezelfde rangorde van de verschillende vervoersmiddelen, alleen met iets kleinere verschillen. De bovenbedoelde cijfers hebben uit sluitend betrekking op het totale ge wicht van de vervoerde goederen. Er is geen rekening gehouden met de afstan den, waarover de goederen worden ver voerd. Een zuiverder beeld zou men daarom krijgen, indien men het aandeel van de verschillende vervoermiddelen kon uitdrukken in tonkilometers. Daar omtrent vermeldt het Centraal Bureau voor de Satistiek geen gegevens. Bij wijze van veronderstelling zou men ech ter kunnen aannemen, dat de gemiddelde afstand, waarover een zending goederen vervoerd wordt, voor de binnenscheep vaart 120 k.m., voor de spoorwegen 140 k.m. en voor het wegvervoer 90 k.m. bedraagt. Deze cijfers worden door deskundigen wel eens genoemd met betrekking tot het binnenlandsche vervoer van voor den oorlog. Voor dit zuiver binnenlandsche vervoer zou men op deze wijze komen tot een totale vervoerscapaciteit van 6538 tonkilometer, waarvan de binnenscheep vaart 59 pCt., de spoorwegen 26 pCt. en het wegvervoer 15 pCt voor zijn reke ning neemt. Het vervoer te water komt dus ook op deze manier gezien ongeveer met hetzelfde percentage voor den dag, doch het verschil in vervoersafstand tus schen het vervoer per auto en dat per spoor heeft een verschuiving ten gunste van het railvervoer tengevolge. Uit alle berekeningen volgt duidelijk, dat in ons waterrijke land de binnen scheepvaart het grootste aandeel heeft in het vervoer van goederen, dat op de tweede plaats de spoorwegen staan en dat daarna de auto volgt. rechter in de rechtbank te Amsterdam, schrijver der Brabantsche briefkes: d'n mr. J. P. de Prez, werkzaam bij het departement van Landbouw en Visscherij, is benoemd tot subst. griffier bij de rechtbank te Amsterdam mr. L. H. Smitt waam. griffier bij de rechtbank te Am sterdam. zijn op hun verzoek, eervol ontslagen: mr. K. C. J. M, Sassen, als rechter in de rechtbank te ’s-Hertogenbosch en mr. J. S. L. Aghina, als kantonrechter - plaatsverv. in het kanton ’s-Hertogen bosch. Bij besluit van den secr.-gen. van het departement van justitie is eervol ontsla gen uit den dienst als districts-comman- dant der rijksveldwacht en als grens- commissaris van rijkspolitie, C. D. H. den Hartog. 7.30 u. ds. ten l' Rijswijk. Ned. Herv Men schrijft onsGelijk zoo vele an dere bedrijfstakken vertoont het goe derenvervoer in Nederland tegenwoordig een beeld, dat in vrij sterke mate af wijkt van de meer normale verhou dingen, zooals die voor den oorlog be stonden. Daar echter te verwachten is, dat mettertijd dezer normale verhou dingen wel weer ten naaste bij zullen worden hersteld, is het zeer toe te jui chen, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek in zijn dezer dagen verschenen Mededeeling no. 13 van de afd. Handels- en Verkeersstatistiek enkele interessante berekeningen heeft gepubliceerd omtrent den om vang van het vervoer in Neder land vóór den oorlog en het aandeel, dat de verschillende takken van vervoer rail, weg en water daarin hadden. Uit de nieuwe berekeningen blijkt, dat de omvang van het totale goederen vervoer in Nederland in 1939 op 103.4 millioen ton moet worden geraamd en dat daarvan 71 pCt. te water, 17.6 pCt. per rail en 11.4 pCt. op den weg werd vervoerd. De binnenscheepvaart blijkt dus, in tonnen gerekend, de grootste vervoerder te zijn. Daarna Spoorwegen en daarna de Zooals bekend is, speelt de sche binnenscheepvaart een Gistermiddag heeft in hotel „De Wit- tebrug” alhier in tegenwoordigheid van eenige hoofdambtenaren van het depar tement van Volksvoorlichting en tal van journalisten, de uitreiking plaats gehad van den dr. Goedewaagen-prijs, welke krachtens den wensch van een onbeken den gever telkenjare omstreeks Kerstmis moet worden uitgekeerd aan drie leden van het Verbond van Nederlandsche Jour nalisten, die in den zin van het Jour nalistenbesluit in het afgeloopen jaar de beste journalistieke bijdragen hebben geleverd in het belang der volksgemeen schap. De commissie, samengesteld door het departement van V. en K., den Raad van Voorlichting der Ned. Pers en het Ver bond van Nederlandsche Journalisten, heeft dit jaar voor den prijs in aanmer king doen komen, in alphabetische volg orde: H. van den Broek, hoofdredacteur van De Limburger Koerier; drs. W. Goedhuys, hoofdredacteur van de Ar beiderspers en de Waag, en A. A. L. Graumans, hoofdredacteur van de Gooi en Eemlander, beter bekend als de DE LOONEN IN HET BOUWBEDRIJF Het college van rijksbemiddelaars heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de bouwarbeidersbonden, strekkende tot het bindend vaststellen van loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor het stucadoors- bedrijf. Het college heeft daarbij overwo gen, dat.het dringend noodzakelijk moet worden "geacht, dat meer eenheid tot stand komt in de loonen, die voor de verschillende onderdeelen van het bouw bedrijf gelden. Voor het verstrekken van de collectieve arbeidsovereenkomst in het bouwbedrijf, dient daarom elke maatre gel achterwege te blijven, welke het be reiken van meer eenheid zou kunmen schaden. Het verzoek van contracteerende par tijen, strekkende tot goedkeuring van een verhooging der uurloonen voor het schik dersbedrijf met 2 tot 4 cent en tot alge- meen-verbindend-verklaring van deze ver hoogde loonen is eveneens afgewezen In- tusschen overwoog het college van Rijks bemiddelaars, dat de loonen in het schil dersbedrijf, in vergelijking tot die in de andere onderdeelen van het bouwbedrijf zoodanig zijn, dat niet elke verhooging achterwege mag blijven; derhalve heeft het een algemeen minimumloon van 41 cents per uur vastgesteld. Ook voor jeugdige werknemers zijn minimumloonen vastgesteld, namelijk voor 22-jarigen 39 cent; voor 21-jarigen 36 cents; voor 20-jarigen 33 cent; voor 19-jarigen 24 cent; voor 18-jarigen 16 cent per uur. Te Bergentheim In de gem. Hardenberg, geraakte het 20-jarige meisje Grietje Nijman door de, duisternis mis leid met haar rijwiel in het Overijselsch kanaal. Omwonenden waren op het hulpge* roep spoedig ter plaatse en na een kwar tier werd de drenkelinge bewusteloos op het droge gebracht Een dokter paste nog inspuiting en kunstmatige ademhaling toe. doch de levensgeesten waren reeds geweken. Het 4-jarig dochtertje van den landbou* wer R. Prins te Heemserveen geraakte bij het spelen in een zeer diepe langs de boerderij loopende wijk en verdronk Gisternacht heeft brand ge woed in een perceel, bestaande uit woon huis, annex schilderswerkplaats, toebe- hoorende aan en bewoond door den heer J. Sachs te Westerblokker. Een van de kinderen, een 2}-jarig knaapje, is in de vlammen omgekomen. Plaatselijka successen In Noord-Afrika HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 30 December. (D.N.B.Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: In verschillende zones van het Oostelijke front zijn krachtige vijandelijke aanval len in nauwe samenwerking tusschen le ger en luchtmacht verijdeld. In de Zwar te Zee hebben gevechtsvliegtuigen een sovjettorpedojager tot zinken gebracht en een kruiser beschadigd. Aan het front van Moerman hebben Duitsche troepen van 21 tot 28 December hardnekkige aan vallen der bolsjewisten bij zeer strenge vorst en tijdens sneeuwstormen met vol ledig succes afgeslagen. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Sterke afdeelingen gevechtsvliegtui gen hebben in den afgeloopen nacht een voor den oorlog belangrijke ravitaillee- ringshaven aan de Oostkust van Enge land aangevallen en goede resultaten be haald. Overdag is ten Westen van de Fa- roër een koopvaardijschip door bommen tot zinken gebracht. Duikbootjagers, welke convooidienst deden hebben van 6 aanvallende Brit- sche bommenwerpers er 3 neergescho ten, Alle geconvooieerde schepen be reikten veilig hun plaats van bestem ming. In Noord-Afrika hebben de Duitsch- Italiaansche troepen in het gebied om Agedabia nieuwe plaatselijke successen behaald. Het aantal vijandelijke pantser wagens dat bij den tegenaanval onklaar is geschoten, is gestegen tot 74. Ver scheidene honderden Britten werden gevangen genomen. Op het eiland Malta zijn overdag en des nachts vijandelijke vliegvelden aan gevallen. Voor La Valetta hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een vrij groot zeilschip tot zinken gebracht Bij lucht gevechten hebben Duitsche jagers 5 Brit- sche vliegtuigen neergeschoten, terwijl een zesde toestel op den grond vernield werd. VOORJAARSBEURS KEULEN 1942 De economische voorlichtingsdienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zal op de komende Voor- jaarsbeurs te Keulen, welke van 22 tot en met 24 Maart 1942 zal plaats vinden, een inzending organiseeren, die aanzien lijk grooter zal zijn dan bij vorige ge legenheden en ongeveer 300 vierk. m. in beslag zal nemen. De inzending zal uit drie onderdeelen bestaan en wel: 1. Een representatieve inzending, in een informatiebureau L zijn; 2. een inzending van de gemeente lijke handelsinrichtingen, Amsterdam, welke aan de haven van Amsterdam zal zijn gewijd: 3. een inzending van de stichting „Havenbelangen”, Rotterdam, welke de aandacht zal vestigen Rotterdamsche havens. De heer Pieter den Besten te Rotter dam zal de Nederlandsche inzending ver zorgen. Een aantal Nederlandsche firma’s zal bovendien individueel te Keulen uit komen; men kan zich hieromtrent wen den tot het Jaarbeursbestuur te Keulen: Messe- und Ausstellungs-Ges., M.B.H., Messeplatz, Köln-Deutz, en tot het pro pagandabureau van den economischen voorlichtingsdienst. De betreffende stands zullen door de Keulsche Jaarbeurs wor den ingericht Onlangs is de voorbereiding van eenige maatregelen aangekondigd, die van groote beteekenis kunnen zijn voor den toekom- stigen Nederlandschen boerenstand. ^.Is belangrijkste werd genoemd een regeling van het boerenerfrecht. welke beoogt te bevorderen dat eigen boerderijen in eigen bezit blijven In aansluiting daarop wordt een herziening van het bodemcrediet on der oogen gezien, waardoor het mogelijk moet worden, dat flinke boeren een pacht bedrijf, dat wordt aangeboden, kunnen Koopen. Deze onderwerpen zijn ten depar- lemente thans in studie genomen. waar- aanwezig zal Aanval op de vesting Bardia afgeslagen ROME, 30 December (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 576 maakt het Ita- liaansche opperbevel het volgende be kend: Activiteilt van verkenningisafdeelingen in het gebied van Agedabia. Het aantal vernielde pantserwagens tijdens de in het weermachtbericht van gisteren vermelde gevechten, is inmiddels gestegen tot 74. Het aantal gevangenen is gestegen tot verscheidene honderden. Aan het front van Solloem valt een verscherping van het wederzijdsche artillerievuur waar te nemen. Een aanval van pantserwagens op de vesting Bardia is afgeslagen. Italiaan- sche en Duitsche vliegtuigen hebben met goed resultaat troepenconcentraties en strijdmiddelen van den vijand gebombar deerd Er werden luchtaanvallen onder nomen op Tripoli en Zuara. Eenige slacht offers en lichte schade Engelsche vliegtuigen hebben brisant bommen laten vallen in de omgeving van Athene, zonder eenig gevolg. Een vijan delijk convooi werd ter hoogte van Cyre- naica door Duitsche vliegtuigen achter haald, die herhaalde malen een torpedo jager en een koopvaardijschip troffen. Op Nieuwjaarsdag hebben de post-, telegraaf- en telefoonkantoren dienst als op Zondag. Sommige telegraaf- en tele foonkantoren zijn op dezen dag nog een uur bovendien geopend. In het geheele land zal één briefpost- bestelling worden uitgevoerd, alleen in de grootste steden zal een extra tweede bestelling plaats vinden. De buslichtingen worden op 30 en 31 December en op 1 Januari geregeld over eenkomstig de behoefte. Nadere inlich tingen verstrekken de kantoren. Dre. Aangezien de secretaris-generaal van het departement niet aanwezig kon zijn, reikte de voorzitter van het Verbond van Ned. Journalisten, de heer P. J. van Meg- chelen, de prijzen met een persoonlijk woord aan ieder der winnaars uit Hij wees er daarbij op, dat de heer van den Broek als geloovig Katholiek ondanks miskenning in de eerste gelederen heeft gestreden om ons volk uit zijn vereenza ming en verstarring te halen en deel te doen uitmaken van de groote gemeen schap van Germaansche volkeren. Drs. Goedhuys schetste hij als een der mannen, die het initiatief namen tot op richting van den Raad van Voorlichtmg en daarmee de Ned. pers in dien»; stel de van de nieuwe orde, die zich baan brak. Bovendien huldigde hij hem als den hoofdredacteur, die onder moeilijke om standigheden een grootscheepsch bedrijf heeft weten te behouden voor de socia listische arbeiders en onder hen het so cialistische ideaal heeft doen herleven, thans echter niet in Marxistischen, doch in nationaal-socialistischen zin. In den heer Graumans waardeerde de heer van Megchelen vooral den steeds jeugdigen publicist en toovenaar met het woord, spreker en schrijver tegelijk, die in zijn sappig Brabantsch dialect de con servatieven over den hekel haalde en de kunst verstond zijn lezers op zulk een zonnige wijze vriéndelijke waarheden te zeggen. Nadat spreker een terugblik had ge worpen op de journalistieke werkzaam heden van het afgeloopen jaar en op de resultaten daarvan, overhandigde hij de prijzen, bestaande uit een oorkonde met zegel en een enveloppe met inhoud. Vervolgens wenschte de secretaris van het departement, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, namens prof. Goedewaagen de prijswinnaars geluk en wees er op, dat zij vooral erin geslaagd zijn de te behan delen stof waarheidsgetrouw weer te ge ven op een wijze en in een eigen stijl, dat het volk die stof bevatten kan. Hierna dankten de prijswinnaars voor onderscheiding en hulde. Nadat de aan wezigen de prijswinnaars hadden geluk- gewenscht, bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen CREMATIE IR. B. S VAN SANTEN Onder veel belangstelling heeft gister middag de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van ir. B. S. van Santen, oud-hoofdingenieur, Ned. Spoor wegen, overleden alhier. Vele oud-collega’s, hoofdingenieurs en ingenieurs der Ned. Spoorwegen waren aanwezig. Ir. W. Hupkes, directeur Ned. Spoorwegen, heeft een enkel woord ge sproken en herdacht welk een uitnemen de kracht de thans ontslapene voor de Spoorwegen is geweest Een schoonzoon, dr. Ittmann, zeide dat de overledene eerst bestemd was voor of ficier, waartoe hij naar de Academie te Breda was gegaan. Hij kwam daarna ech ter spoedig terug, was toen eenigen tijd werkzaam bij het bankwezen. Daarna ging hij naar Delft, waar hij zich be kwaamde voor ingenieur. Bij de Ned. Spoorwegen heeft hij daarna een mooie positie bekleed. Ook een broer van den overledene heeft enkele woorden gesproken. Nadat de kist onder orgelspel was gedaald, heeft een schoonzoon voor de belangstelling bedankt. De economische voorlichtingsdienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zal op de komende Reichsmesse te Leipzig, welke van 1 tot 6 Maart a.s. zal worden gehouden, in het Ring-Messhaus een inzending orga niseeren. welke uit de volgende onder deelen zal bestaaneen representatieve stand, waaraan de idee „Nederland maakt kwaliteitsproducten” ten grondslag ligt. Dit ontwerp zal worden uitgebeeld door van een aantal het meest daarvoor in aanmerking komende producten op het gebied van industrie, landbouw, scheeps bouw enz. aan te geven, wat voor de ver betering hier te lande is en wordt ge daan door officieele, semi-officieele dan wel particuliere instanties, proefstations enz. In deze inzending zal een informa tiebureau aanwezig zijn. Voorts een re presentatieve inzending van de grafische industrie, een representatieve inzending van de fijn-keramische en glasindustrie, een inzending van de gemeente-handels- inrichtingen, Amsterdam gewijd aan de haven van Amsterdam en een inzending van de stichting „Havenbelangen”, Rot terdam, waarin de aandacht zal worden gevestigd op de Maastunnel en de Rot terdamsche haven. De heeren Paul Schuitema te Wasse naar en Piet Worm te Bergen (N.H.) zul len de Nederlandsche inzending ver zorgen. Het bestuur van de Reichsmesse heeft bepaald, dat niet alleen de landeninzen- dingen op één of meer verdiepingen bij elkaar een plaats zullen krijgen, doch tevens, dat de inzendingen van een be paald land voortaan één geheel zullen vormen. Voor de Nederlandsche inzendin gen is op een zeer gunstig gelegen ruimte van ongeveer 400 vierk. m. in het Ring- Messhaus beslag gelegdhierin is, van den ingang af, Nederland het eerste land. Inlichtingen zijn te verkrijgen, behalve bij het propagandabureau van den econo mischen voorlichtingsdienst, bij het bu reau van het Reichsmesseamt in Leipzig voor Nederland, gevestigd Singel 98 te Amsterdam C. In een der Berlijnsche ziekenhuizen is dezer dagen overleden de ook in ons land bekend geworden leeuwentemmer Alfred Schneider, die herhaaldelijk in ons land optrad „met zijn 100 leeuwen”. In het begin van de filmindustrie ver leende hij zijn medewerking aan de op namen bij „Quo Vadis”, waar zijn leeu wen als filmhelden optraden. Het leven van „Kapitan” Schneider was vol avon tuur. Hij strandde o.a. met een eigen, gloednieuw circus in Italië, circus en leeuwen werden bij opbod verkocht, het geen Joh. Fabricius inspireerde tot zijn roman„Leeuwen hongeren in Napels” Schneider begon als zeeman, werd daar na wielrenner, trad in een circus op met een halsbrekend nummer „Looping the loop” en kocht daarna een groep van twaalf leeuwen, welke juist hun temmer hadden gedood. Deze dieren werden zijn „kapitaal”, hij breidde zijn bezit uit tot over de honderd leeuwen. Soms werkte hij ook met wilde beren, de gevaarlijk ste dressuur, welke er bestaat. Schnei der is 66 jaar oud geworden. Tijdens een voorstelling voor „Kraft durch Freude” te Dahlwitz, werd hij door een der leeuwen aangevallen en doodelijk gewond. Oudejaar en Nieuwjaar. Ned. Protest, bond, Pulchri Studio, (Lange Voorhout 15), 4 uur en 7 uur ds. A. E. F. Junod. Remonstr. gemeente, 4 uur ds. Fetter. Aula gem. Lyceum, Stokroosplein 50, 4 uur ds. de Kievid. Federatie van Vrijz. Protestanten, Luther- kapel, Haverschmidtstraat 57, 7.30 uur de heer W. C. Ligthelm. Doopsgez. genl., 3.30 uur ds. Keuter. Luth. gem., geb. Excelsior, Zeestraat, 5.30 uur ds. D. Drij ver. Vereen. „Maarten Luther”, geb. „Uw Koninkrijk kome”, Kon. Emmakade, 6 uur ds. C. Riemers. Waalsche kerk, 3 uur ds. E. Michelin Moreau. Duitsche kerk, 3.15 uur Sylvestergottesdienst, H. Abendmahl. 1 Jan. 10.30 uur Neujahrsgot- tesdienst. Duinoordkerk, 4.30 uur ds. Kwint, 7 uur (voor jonge menschen in de kapel) ds. Schokking. 1 Jan. 10 uur ds. Kwint. Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg, 7.30 uur ds. Trouw. Kerk 3e van den Boschstraat, 7.30 uur ds. Kruyt. Christelijk-Gereformeerde gem.. Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 7.30 uur ds. Nieuwenhuyze. 1 Jan. 10 uur ds. Nieuwenhuyze. Jerusalemkerk, Pomona- plein, 4 uur ds. de Jong. 1 Jan. 10 uur ds. de Jong. Bilderdijkschool, Linnaeus- straat, 7 uur ds. C. S. v. d. Ven. 1 Jan. 10 uur ds. J. B. G. Croes. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 3.30 uur ds. Honkoop, 1 Jan. 10.30 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem. (Centrum), geb. Gaslaan 46, 7 uur ds. E. v. Dijk. 1 Jan. 10.30 uur ds. van Dijk. Oud Geref. gem., Wessels- straat 49, 3.30 uur leesdienst. 1 Jan. 10 uur leesdienst Geb. C.J.M.V., Prinsegracht 4, 7 u. ds. J. P. Paauwe. Vrije Evang. gem., Z W. Buitensingel 112—114, 7 uur ds. J. J. Vasseur. 1 Jan. 10.30 uur ds. Vasseur. Christen-gemeenschap, Veenkade 48, 3.30 uur Oudejaarssamenkomst. Bap- tisten-gemeente, kerklokaal van Dijckstraat 149, 7 uur ds. Doornkamp. 1 Jan. 10 uur ds. Doornkamp. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Binnensingel 10, 7.30 uur ds. de Jong. 1 Jan. 10 uur ds. de Jong. Oud Baptisten gem.. Z.W. Buitensingel 39 7 30 uur prediking ds. B. Fabne. 1 Jan. 10’30 uur ds. B. Fabrie. Scheveningen. Remonstr. gemeente, aula Vrijz. Chr. lyceum, van Stolkweg 35 4 uur mevr. s Jacob-Vaillant Ned Herv. vereen., Menninckstraat 41, 7 30 u de heer Schoonderbeek, van Ede. 1 Jan 2 45 u de heer Schoonderbeek - oii'"o». s- ds. B. Hennephof. 1 Jan. 10 u. as. n. “tSulnen. Stichtingskerk Bloemen. i Tan 10 u. ds. Boswijk. Gerei, kerk (dorp), 4 u. ds. W. A. Wiersinga. kerk roorp y Smelik. Leyenburg Smelik. 1 Jan. 10 u. ds W. a Wiersinga. Vereen, van Vrijz. rnrfsd Herv 7 u. de heer C. de Haas. G Wassenaar Ned Herv. kerk. 4 u. ds. Wassenaa r Bonders Bonders. 1 Jan. (Vereen.dienst). - Geb v. Chr beian. 7 30 u ds Bonders. ivieviiKerK, gen 7.30 u;__ Kate - Ned. Protestan- mej. ds. J W Herfst. kerk, 4 u. ds. J. Chr. Belangen, r,i^nani,hK u r,e a u Alexander- ElnHi J,b ndt. zich Mongers hee- rennjwiel, voorzien van nog bijna nieu- ErooaDeCT«eat,dHen elect7^he lamp, S m^ehik nn 7 d 5 Werd ver’ C 28 dezer in de om- SreenkL Slnt Ja«>bsstraat ont- CREMATIE W. F. WOLTERS In allen eenvoud is vanmiddag in het crematorium op Westerveld de crematie geschied van het stoffelijk overschot van den heer W. F. Wolters, oud-leeraar En- gelsch en Hoogduitsch en oud-directeur Rijks HBS te Bergen op Zoom, alhier overleden. Alleen de naaste familieleden waren bij de plechtigheid aanwezig, waarbij niet werd gesproken. Gistermiddag Is de 48-jarl- ge wielrijdster A. H., uit de Starterstraat op de Soestdijkschekade in botsing geko men met een 11-jarigen jongen. Zij kwam te vallen en kreeg een hersenschudding. Mej. H. is in het ziekenhuis aan den Zuidwal opgenomen. School B Wee sper s tr a a t 87, hield dezer dagen een geslaagden ouder avond in gebouw Vlera. Na zang door mevr. Nije. hield de heer W. H. Nije een causerie over het onderwerp: De open bare school, haar taak en die van de ouders en oudercommissies. Na de pauze werd een propagandafilm van de Nuts- spaarbanken vertoond. _Jn Gemeentelijk Verzor- gmgshuis aan de Morsestraat 9, werd in vroe8en morgen van len Kerstdag eegden en P®r»oneel een Kerst- «ehoore gebracht door woX^n8» V^^Bnsemble, waaraan m g medewerking verleenden de we^hovln°n<ny Hee"eman en mevr. Kou- (sopraan), mevr. Schipper-Ver- ouin ®ls’T’.ede de heeren Jan Bour. zen Louls Nieuwenhuy- dln/van H ?e 8eheel stond onder lei ding van den dirigent. Ary Schipper se?reta8ritL°ne audiëntie van den van gJ1neraa’ van het departement beschermi^'ng' ,WetenschaP en Kuituur "^S^jmmg. zal op Woensdag, 31 De cember e.k. niet plaats hebben 4 u. ds. J. Roodenburg. 1 Jan. 10 u. ds. A. Hoekert. Geref. kerk (Laan van Oostenburg) 4 u. ds. mr. W. S. de Vries. 1 Jan. 10.30 u. ds. P. K. Keizer. Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 7 u. dr. J. M. van Veen, van Rijswijk. Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 3.30 n. ds. D. M. Vermet. 1 Jan. 10.30 u. ds. Vermet. Geref. kerk. 1 Jan. 10 u. cand. Glaubitz.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9