tfó. 18069. Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart f 4 F,A Woensdag 31 December. 1941 Familie-berichten naar Indië niet uitgezonden Bonaanwijzing zeep Met Duitschland voor een vrij Nederland VERDUISTEREN I I a a a a a a I door Een kijkje op de Philippijnen, Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Den Führer befll Nieuwe vleeschpruzen in 1942 Distributie van vaste brandstoffen HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: DE FiiHRER - DE TOEKOMST naar en de door de deelneming aan den oor- met tot Amerika het eersten dag van Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart (Cliché-archief Haagsche Courant) de het Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- - Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et- Incasso binnen de stad 5 cent bulten de stad volgens posttarief. öij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer Nederlandsch-Indië uit te zenden. In verband met de reactie, die van Ne- derlandsch-Indische zijde op dit voorne men volgde, zal het beluisteren van deze familieberichten sterk belemmerd wor den. Besloten werd bedoelde uitzendingen voorloopig niet te doen plaats vinden. I DOKTERS: T me hen I' I I Volharding: - toebrengen. Uiterst bloedige verliezen echter verzwakten de Russische legers, die in het voorjaar van 1915 geen weer stand konden bieden aan den aanval van de verbonden troepen bij Tamof en Gorlitz. Wat de bolsjewieken als suc cessen te boek willen stellen, is de door het Oostelijk leger voltrokken wil van den Führer. Den waanzin van omvan rijke en onder de heerschende winter - sche omstandigheden nuttelooze aan- valshandelingen laten wij rustig over aan de bolsjewieken tegelijk met de, tengevolge van den invloed der koude buiten verhouding gestegen totale ver liezen, want de onder zulke omstandig heden in den aanval gewonde soldaten vriezen meestal dood, voordat hun hulp kan worden gebracht. Het voorjaar van 1942 echter zal ons leger niet in het Westen van Galicië, maar voor Moskou en Rostof in den aanval zien, vastbe sloten om ieder voordeel tot het uiter ste uit te buiten. Uit het Oosten komen de door ieder ■mensch, die soldatesk denken kan, ver wachte, maar alleen voor de door God met blindheid geslagen kliek van Roo sevelt verrassende militaire successen der Japanners. Dit volk van 100 millioen menschen is op grond van zijn traditio- neele houding militair superieur aan zijn tegenstander. Het heeft thans reeds de beschikking over het economische po tentieel van een door driehonderd tot vierhonderd millioen menschen bewoond gebied en de reeds geslaagde door breking der economische blokkade doet een zoodanigen stroom van goederen van zoodanigen aard verwachten, dat reeds in den oorlog de tot dusverre toegepaste economische bezuinigingsmaatregelen verzacht konden worden. De Engelschen, die Duitschland wil den bestrijden in een oorlog op twee fronten, zien zich thans in een oorlog op drie fronten verwikkeld. Op het eiland houdt hun vrees voor een invasie een millioenenleger vast, dat machteloos staat tegenover den nieuwen Westwall aan de kust van Europa. In Cyrenaica zou, wanneer de gegevens van de Brit- sche propaganda juist zijn, hetgeen wij ditmaal willen hopen, een i millioen soldaten met het bijbehoorende mate riaal het beste Engelsche leger, naar gezegd wordt in het veld gebracht zijn. Het eerste succes was het verlies van eenige generaals, wien de opperbe velhebber achternagezonden werd. Thans hebben de Britten weliswaar eenige duizenden vierkante kilometers woestijn bezet, zij moesten echter over deze steppen, als glacis voor de Duitsch- Italiaansche stellingen blootgesteld aan de aanvallen der verbonden luchtstrijd krachten, steeds nieuwe reserves aan voeren om dan tenslotte toch slechts vast te zijn geloopen op een neven- tooneel van den oorlog, dat het militaire dilettantisme van Churchill heeft uitge zócht en dat aan den kant der spil- mogendheden weliswaar in kwaliteit uit muntende, numeriek echter geen ge wicht in de schaal werpende krachten bindt. Ieder man en iedere tank, die aan Britsche zijde hier in het veld wordt gebracht, mankeert op het oogeqblik in ieder geval in Oost-Azië. Het is een van de bijzonderheden van dezen oorlog, in tegenstelling met den wereldoorlog 19141918, dat de gevech ten niet zooals toen in het hart van Europa en in de vitale nabijheid van het Duitsche Rijk, maar in de voor Europa gelegen ruimten worden uitgevochten. Echter in gebieden, waarin het risico van het succes geheel ten laste komt van het Britsche wereldrijk. De op- marsch der Britsche troepen van Sidi el Barani tot Benghasi is voor de eindbe slissing zonder beteekenis. Mochten ech ter eens de divisies der spilmogendheden vanuit Sidi el Barani een even verren opmarsch naar het Oosten inzetten, dan is de slagader van het Britsche wereld rijk getroffen. De strijd om Singapore is nu geheel de strijd om de centrale machtspositie, die het hart van het Brit sche wereldrijk Indië n.L be schermt. De volksche basis van Enge land is veel te smal om op al deze oor- logstooneelen te land en in de lucht en bovendien voor de voor het voeren van dezen oorlog voor Engeland onvoorwaar delijk noodzakelijke vloot en tenslotte voor de even noodzakelijke bewape- nringsindustrie de noodige manschappen en menschen op den duur ter beschik king te stellen. De gekleurde hulptroe pen beginnen echter, naar uit de laatste, berichten ontleend kan worden en zoo» De Sovjets, deze angstwekkend be wapende oorlogstegenstanders, hebben in hoofdzaak hun in tientallen jaren van heerediensten bijeengebrachte wa pens en het millioenenaantal van hun geoefende soldaten verloren. Hun zijn ook minstens de helft van hun men- schenreserves, hun industrieele instal laties en hun ontgonnen grondstoffen bronnen afgenomen, vooral ontbreken de graangebieden der Oekraine, zonder welke een verdere mobilisatie der bols jewieken voor leger en industrie op den duur niet mogelijk is. Het militaire en economische machtsapparaat der Sovjets is zoo kapot geslagen, dat het jeeds thans geen factor meer vormt voor een actieve oorlogvoering, onge acht de gebeurtenissen, die in het voor jaar te verwachten zijn. Bij de jongste conferentie in Washing ton is ter versterking van het aanzien lijk geschokte vertrouwen niet alleen last gegeven tot het houden van een biddag, maar ook gewezen op de reser ves aan menschen en grondstoffen, die de wereldcoalitie van het kapitalisme en bolsjewisme ter beschikking zouden staan. Een overzicht over de krachten aan den kant der spilmogendheden en haar bondgenooten wijst uit, dat thans na het toetreden van Japan tot dezen wereldoorlog, ons front wat betreft tot optreden, bekwame troepen in aantal, naar alle waarschijnlijkheid perma nent, in oorlogservaring echter in ieder geval belangrijk superieur zal blijven en het niet noodig heeft een kolonel der cavalerie tot chef van het departe ment van marine te maken. Wat ech ter de economische capaciteit betreft, riode” gemerkte barmen recht geven op het koopen van 50 stuks bagger turf. Ter onderscheiding van de bonnen van gene rator-anthraciet en generator-turf. welke in het afgeloopen jaar werden gebruikt, is op de bonnen voor het nieuwe jaar in het midden over de breedte van den bon een witte balk uitgespaard. RijsWelden in de bergen van Noord.Luzon. tOrfys-Holland) als bij oorlogshandelingen van dezen duur en hardheid niet anders te ver wachten was, te versagen en zich te kee- ren tegen hun Britsche drijvers. Ook de Vereenigde Staten, die na het aanmatigende, politieke en militaire dilettantisme van hun president Roose velt door hun optreden den oorlog be slissen en den vrede naar hun goeddun ken verdeelen wilden, zien zich met toe nemend ongenoegen gewikkeld in een oorlog op twee fronten, waarvan het eene door de Japanners met doelbewuste zekerheid wordt geliquideerd. Het zal niet lang meer duren, dan zal Roosevelt op zeer drastische wijze door de ont wikkeling van den toestand in Oost- Azië teruggebracht zijn tot de wijze be ginselen van een van zijn voorgangers, Monroe, en de Amerikanen beperkt zien Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Soheveningen, Kelzerstr 319, Tel. 550310; Filialen: RIJswIJk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 114. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. I de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. D Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Dit gebod van het lot, dat wy Duitschers en onze reeds tot nieuw volksleven ontwaakte vrienden in vastberaden optreden opvolgen, is tevens de categorische imperatief voor de houding van al degenen, die zich nog onvoorwaardelijk willen be schouwen als in verhouding van vijandschap tot en bezet door ons. Pogingen en gedachtegangen, welke in deze, alle terreinen van het men- schelijke leven omvattende worste ling de tegenpartij op welke wijze ook steunen, kunnen niet geduld wor den, ook dan niet, wanneer het hier bij om vroegere, zij het ook intus- schen tot formules geworden tradi ties gaat. De bestaansbeveiliging binnen het bestek van de aanwezige mogelijkheden is gegeven voor dege nen, die helpen de economische taak ten uitvoer te leggen, welke aan ieder afzonderlijk land is gesteld. Politieke verantwoordelijkheid kan echter slechts hij dragen, die in het militaire of burgerlijke bestek op treedt als strijder voor het nieuwe Europa. Al het overige interesseert ons niet. In dit land hebben zich reeds ruim honderdduizend personen geschaard in het front van het nieuwe Europa, ruim tienduizend treden op in het groote front van de tot op bouw, bereide volken voor een nieuw Europa, in het grijze eere- kleed van het groote leger met de kenteekenen van Nederlander. De beslissing voor de wereld is ge vallen. Het jaar 1942 begint met dui delijke fronten. Alle dagen nu en bij iedere aanleiding, welke ons ernstig Met ingang van 1 Januari 1942 wordt de nieuwe vleeschprijzenbebchikking van kracht, waardoor het aantal vieeschsoor- ten en de prijzen waarvoor deze mogen worden verkocht, zijn gewijzigd. Over het algemeen komen deze veranderingen neer op een verlaging van de prijzen, uitgezon derd voor schapen- en varkensvleesch, ter wijl bovendien de controle op de naleving der prijsvoorschriften veel gemakkelijker is geworden. Voor wat het rundvleesch betreft is het aantal soorten, dat mag worden verkocht, teruggebracht van elf tot vijf, n.l. biefstuk en ossenhaas, roastbeat en lendenen, rol lade en alle soorten lappen, gehakt en poulet, en rauw rundvet. Het aantal soor ten varkensvleesch, welk vleesch, zooals bekend, den laatsten tijd alleen aan zie kenhuizen en zieken wordt verstrekt en bij noodslachtingen beschikbaar komt, is van dertien op zeven teruggebracht. Kalfs- vleesch mag thans alleen nog maar wor den verkocht als vleesch van graskalveren en van nuchtere kalveren, terwijl hiervoor voorheen negen prijsklassen golden. Het graskalverenvleesch wordt nu verkocht tegen rundvleeschprijs, schapenvleesch moest een weinig in prijs worden ver hoogd, omdat het tegen de oude prijzen den slagerijen verlies opleverde. Het verdient wel de aandacht, dat alle vleeschsoorten. die niet in de nieuwe vleeschprijzenbeschikking worden ge noemd, niet meer mogen worden gemaakt en verkocht. Ten overvloede wordt er nog-, maak op gewezen, dat het prijsaanduL dingsbeslult voor de slagerswinkels onver minderd van kracht blijft. In een officieel» publicatie, die dezer dagen in de bladen verschijnt, vindt men alle prijzen, inclu sief omzetbelasting, opgenomen. gen, welke maar kunnen komen. Bij de jaarwisseling heeft de Führer ons door zyn oproep voor de inzameling voor het Oostelijk front aaneengeslo ten tot een levende eenheid met onze soldaten en tot een actieve gemeen schap. Meer dan duizend kilometer afstand zijn uit ons bewustzijn weg gevallen. Wij allen leven met de ge vechtshandelingen van onze soldaten mede. En het is goed zoo. Deze strijd brengt het Duitsche volk zijn wereldbeteekenis. Deze moet den inzet der laatste krachten ver overd worden, want het bewustzijn van dezen inzet moet als erfdeel in het Duitsche volk eeuwig levend blij ven. Dan zullen komende generaties datgene weten te behouden en steeds bereid zijn opnieuw te veroveren, wat thans door den Führer en de door hem opgeroepen krachten van het volk en van de volken van het Germaansche Europa in wapen- en lotgemeenschap met het Italiaan- sche en het Japanse he volk en onze andere bondgenooten tot stand wordt gebracht. Nieuwe bonnen aangewezen voor generatoren De secretaris-generaal van bet depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep- I vaart maakt bekend, dat gedurende het I tijdvak van Donderdag 1 Januari 1942 tot i en met Zaterdag 31 Januari 1942 de met de woorden „generatoranthraciet eerste in nauwelijks een half jaar hebben af- j periode" gemerkte bonnen recht geven gerekend. Onze productie wordt dage- °P bet koopen van 1 hl. (maximum 75 k.g.) anthracietnootjes 4 of 5 of 50 k g., turfcokes, terwijl gedurende genoemd De persdienst van den Nederiandschen Omroep meldt: Zooals bekend, had de Nederlandsche Omroep de mogelijkheid geboden, om op lijks grooter en beter. De productie van de Vereenigde Staten, waarop onze vij- tijdvak de met „generatorturf eerste pe- anden als laatste redding hun hoop stellen, moet nog eerst op gang ge bracht worden en moet alle productie- moeilijkheden doormaken, die een der gelijke reorganisatie in den weg staan. Vooral moet echter worden afgewacht, hoe de bevolking van dezen nog nooit aan een ernstige beproeving blootge- stelden staat zal reageeren op de eco nomische en militaire eischen van een dergelijke bewapening en mobilisatie. Aan grondstoffen is de ruimte, die thans in het opnieuw in opbouw zijn de Europa en die reeds op dit tijdstip Japan ter beschikking staat, nauwelijks armer dan- de ruimte, waarvan Enge land en de Ver. Staten zeker zijn. De beslissende productiegebieden van grondstoffen in Zuid-Oost-Azië zullen echter volgens den loop der dingen binnen afzienbaren tijd niet meer den tegenstanders ten goede komen, maar in toenemende mate de economische basis der partners van de spil verster ken. Deze oorlog met zijn bijzondere omstandigheden, door de uitgestrek te gebieden, waarin hij gevoerd wordt en vooral tegen de ons in diepste wezen vijandige tegenstan ders, valt buiten alle gebruikelijke normen. Hij vormt niet alleen een aangelegenheid van de soldaten, de militaire organisatie en dus van den generalen staf, maar is geworden tot een volkenworsteling met alle krach ten en op alle levensgebieden, waar in de, naar hun volksche vrijheid strevende naties, de physieke en geestelijke grondslagen van hun be staan veroveren en beveiligen. Daar om doet het ovememen door den Führer van het opperbevel van het Duitsche leger, dat de eigenlijke drager van dezen strijd is, aan als een dringend beroep op de natie, zooals in alle beslissende situa ties der wereldgeschiedenis steeds slechts één man als leider het zwaard en den geest van het de toe komst vormende volk bestuurd heeft. Wij vermogen slechts aan te voelen, wat het lot ons geschonken heeft, toen het aan ons en weliswaar alleen aan ons, het Duitsche volk, in onzen Führer het genie van den grootsten staatsman en den grootsten legerlei der heeft gegeven. Wij, nationaal-so- cialisten, wisten dit, daarvoor zijn wij aangetreden en daaraan hebben wij geloofd. Het Duitsche volk ziet rustig en ernstig, werkzaam en vastbesloten het nieuwe jaar tegemoet, met alle inspanningen, zorgen en beproevin- of bl(j in beweging brengt, snellen onze gedachten naar den Führer, zoo ook op den nieuwe jaar. Een gelukwensch voor de toekomst voor hetgeen alle waarschijnlijkheid effectief blij ven. Het Duitsche leger heeft in den zomer van 1941 het resultaat van een bewapening, die ongeveer 20 jaren heeft geduurd, met onderdrukking van de meest primitieve levensbehoeften van een volk van 180 millioen, vernie tigd. De geheele en nog belangrijk op gevoerde bewapeningsproductie van alle vijandelijke staten is niet in staat in de eerstvolgende jaren dezen over vloed van wapens te vervaardigen, die in handen waren van geoefende mil- ïioenenlegers, waarmede de soldaten van Duitschland en zijn bondgenooten De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat cte onder staan de bonnen recht geven op het knopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep: Gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Januari a.s. geeft de met ..194" genummerde bon van de Bon kaart Algemeen" alsmede de met ,.F- zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q. welke respectievelijk ten behoeve van kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toi letzeep (samenstelling van na 1 Septem ber 1940, hetzij 90 gram huishoudzeep, hetzij 200 gram zachte zeep (samenstelling van vóór 1 Januari 1941), hetzij 150 gr. zachte zeep (samenstelling van na 1 Jan. 1941), hetzij 100 gram zachte zeep (sa menstelling van na 31 Augustus 1941), hetzij 250 gram zeeppoeder, hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram. welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon wor den uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met ,.F-toiletzeep” gemerkte bon van de zeepkaart P. welke aan kinderen be neden den leeftijd van twee jaar is uit gereikt, recht op het koopen van 75 gr. toiletzeep van de oude samenstelling Zeep voor wasoctserljen Volledigheidshalve wordt er op gewe zen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitslui tend wordt beschikbaar gesteld ten be hoeve van wasscherijen De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeep bon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, dienen de was scherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waaeh- goed. hetzij ineens hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaam de „waschverzenders" die slechts als tus- schenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels. caWa enz. voor zoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d_ betreft. kan ter behandeling worden ge geven zonder dat daarbij bonnen behoe ven te worden afgegeven De hier genoem de uitzonderingen gelden derhalve niet voor beddegoed van hotels. Scheerzeep op bon L van de textielkaart voor mannen Voorts geeft de met „L" gemerkte bon van de nieuwe textielkaart welke r» uit gereikt aan mannen en Jongen*. <fie Njn geboren vóór 2 November 1926, geduren de het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 April 1942 recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of een tube dan wel één pot scheercrême. de vrijheid van ons volksche leven en in dezen eindstrijd te werpen. Wat in dien tusschentijd aan het Oostelijk front geschiedt, herinnert ons, die den veldtocht in het Oosten van den eersten wereldoorlog hebben mee gemaakt, aan den slag in de Karpathen in den winter van 19141915, niet als aan een soortgelijk historisch verloop, maar als aan het teeken van dezelfde, in wezen primitieve, strategische be kwaamheden van de bolsjewistische generaals evenals vroeger van de kei- zerlijk-Russische. Grootvorst Nikolaje- v itsj kon toen ondanks plaatselijke successen tengevolge van de wintersche omstandigheden geen beslissenden slag of een dankbetuiging beleefd en ontvangen is, deze beide zaken al komen zij ook uit het diepst van het hart zijn te weinig. Ons door den Führer gewekt bewustzijn van de dingen, welke thans geschieden, omsluit alles, wat wij kunnen denken en zeg gen, en omvat allen, rfte troow den Führer volgen. Hem is alles gegeve&« Heden: o. 5.36 uur nam. tol 9.50 uur o.m. Morgen o. 537 uur nam. tol 9.50 uur o.m. Maant 31 Deo. op 4.31 uur nam. 1 Jan. onder 8.16 uur v.m. op 5.13 uur nam. 2 Jan. onder 9.06 uur v.m, op 6.03 uur nam. NaohMIerwt 10 nam. en 7 u. v.m.: Ne 394920 Ziekenfondsleden de No. 146364; zg. Stadapahèntee no. 48 Wij zijn het afgeloopen jaar in getreden in het bewustzijn, dat dit jaar 1941 het jaar der beslissing zou zijn en dat deze beslissing slechts in gevechten wan den grootsten omvang verworven kon worden. Wij wisten niet waar wij «oor deze beslissing zouden aantreden, maar wij hadden het woord van den Führer als richtsnoer van ons denken tei handelen. Op 22 Juni van het af geloopen jaar werd het duidelijk. Tot dat oogenblik kon deze oorlog den schijn hebben van een Europeesch con flict ter herordening van de krachten ▼art dit oude werelddeel. Maar ook toen den Engelschen het spel van intriges op den Balkan scheen te gelukken, was dit een actie binnen het bestek van het toen als Europa aan te duiden vaste land. De poging om deze oorlogshande ling tot een beslissende te maken werd door de overweldigend groote militaire macht van het Duitsche Rijk weg gevaagd. Toen ontstond, gedreven door de nihilistische en parasitaire krachten van het Jodendom, uit den herostrati- schen waanzin van een Churchill, de godslasterlijke huichelarij van een Roosevelt en het de vernietiging van Europa verkondigend wereldcommu nisme van Stalin de coalitie van het kapitalisme met het bolsjewisme om niet alleen Europa, maar de geheele wereld voor altijd te onderwerpen aan de heerschappij en uitbuiting van de materialistische krachten van het geld en van de raslooze massa, met alle mid delen van geestelijke verblinding, eco nomische wurging en tenslotte brutaal geweld. Nog was het de wereld niet duidelijk voor welke beslissing gij ge steld i^as, namelijk dat het ging om de vrijheid van het volksche leven tegen de slavernij van internationale samen zweringen. Op 22 Juni 1941 verbrijzelde de Füh rer met weergaloozen moed en hecht vertrouwende op zijn volk deze plan nen en dwong de wereldvormende be slissing af, wetende, dat de voornaam ste last van dezen oorlog gedragen zou moeten worden door het Duitsche leger in den strijd tegen de sedert tientallen van jaren meedoogenloos uitgevoerde bewapening van een dictatuur over 180.000.000 menschen. Deze veldslagen Zijn geleverd. Waren de overwinningen Van 1940 van een tot toen nimmer be reikten omvang, de overwinningen van 1941 zijn de grootste van alle tijden. Nog nooit in de geschiedenis is een zoo groot aantal soldaten en zijn zoo groote hoeveelheden oorlogsmateriaal op elkander gebotst, ja kunnen binnen af zienbaren tijd op deze wijze weer op elkander botsen. Nog nooit zijn zoo groote massa’s, die in aantal de totale bevolking van een reeks Europeesche staten overtreffen, verslagen, vernie tigd en gevangen genomen, nog nooit zooveel wapens en een zoo overvloedig materiaal vernield of buitgemaakt. Met bewondering zenden wij een groet aan onze soldaten aan het Oostelijk front, eerbiedig buigen wij ons voor de ge sneuvelde kameraden. Nog staat een harde taak voor ons. Sedert 22 Juni van het afgeloopen jaar en sedert de deelneming van Japan aan deze wereldworsteling zijn wij op het beslissende keerpunt van het lot ge komen, dat voor de komende eeuwen bepalen zal, welke zedelijke krachten het leven der volkeren zullen vormen. Wij twijfelen er niet aan, dat onze tegenstanders alles wat in hun vermo gen ligt zullen concentreeren om ons het hoofd te bieden, nu hun plan om ons na de bewapening en mobilisatie van alle krachten hunner wereldcoali tie op het door hen gekozen tijdstip te overvallen, door de vastberaden daad van den Führer is verijdeld. Wij en onze bondgenooten zijn echter na de ervaringen van den eersten wereldoor log even vastbesloten om alle en ook onze laatste krachten op te roepen voor het aantal werkende handen en indus trieele installaties, die den spilmogend heden in de door haar gecontroleerde gebieden dus practisch geheel Europa en Oost-Azië ter beschikking staan is thans grooter dan het aantal, waarover Engeland, de Vereenigde Sta ten. en de nog onbezette Sovjetgebie- den inderdaad als tot actie in staat be- schikken. Rekening houdende met de Oudejaarsdag door middel van den ultra- waarschijnlijke ontwikkeling in het i kOTte.golf.7jend€r famiiieberichten Oosten van Europa en in Oost-Azie, j het op de knieën houden van Engeland l On Hrizw Hnam in a aar. nnn- log noodzakelijk geworden bewapening der Vereenigde Staten, bijna van het nulpunt af, zal deze superioriteit naar

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1