MAURICE van NIEUWENHUIZEN JIU JITSIFerm BUITENLAND UIT DE OMSTREKEN BINNENLAND GEMENGD NIEUWS SPORT Wij verkoopen Juweelen HET VERSCHIL IS ENORM! Het buitenland bij de jaarwisseling Rede van Churchill te Ottawa HAAGSCHE COURANT Woensdag 31 Dec. 1941 2e hl. pag. 2 Wenscht alle een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar MISSCHIEN HU WAT MOEILIJKER TE KRIJGEN - MAAR DE OUDE KWALITEIT 1 van ONDERWIJS EN KERK TOEGEZONDEN BOEKEN OP DEN DREMPEL VAN HET NIEUWE JAAR 1941 was Engeland’s laatste kans Hevige treinbotsing in Noord-Frankrijk de vroege ochtenduren Wat Eden overeenkwam met Stalin KAMPIOENSCHAP DERDE KLASSE DRIE BANDEN Achter een stalen muur H er vormde kerk te Siegerswoade afgebrand Doodenlijst buitenland 1941 De kracht van den tegenstander valt niet te onderschatten” Gelukkig nieuwjaar, landgenoot Nieuwjaarsboodschap koning Michael VOETBAL DORI KüRSCHNER OVERLEDEN RECLAMES. 28 van nog vierde luidt heb- Wanneer wij Sie- en de van Pe- 1805, sperring van het traject worden door overstappen. Het traject, waarop de ramp zich heeft afgespeeld, wordt door de Fédération nationale des chemins de fer met Fransch personeel gereden. Op den drempel van het nieuwe jaar wijden talrijke Berlijnsche bladen een overzicht aan de militaire, politieke en economische gebeurtenissen van de af- geloopen 12 maanden, waarin zij schrij ven, dat alle vernietigingsplannen van den vijand doorkruist werden en het jaar LINDBERGH BIEDT ZIJN DIENSTEN AAN Kolonel Lindbergh heeft aangekondigd, dat hij wederom zijn diensten aan het leger zou aanbieden. Zooals bekend ver vulde Lindbergh gedurende vele jaren een verantwoordelijke positie in de Amerikaansche luchtmacht. Hij nam on geveer een half jaar geleden ontslag na dat president Roosevelt er hem van had beschuldigd geen ware patriot te zijn. Pseudo-controleur nam bonnen in beslag Verleden week kwam een Jongmensch bij een broodbakker te Amsterdam met de mededeeling, dat hij van de politie was en opdracht had, de broodbonnen te con- troleeren. De bakker was zoo onverstandig, niet naar eenige legitimatie te vragen en liet den jongeman zijn gang gaan. Deze zeide hem, dat bij de broodbonnen, welke de bakker had ontvangen, een groote hoe veelheid vervalschte bónnen was, welke hij, als controleur, in beslag moest nemen. Aldus geschiedde en de pseudo-controleur vertrok, met medeneming van de „ver valschte” bonnen. De bakker zou er nog wel meer van hooren. Toen de bakker na een dag of wat nog niets gehoord had, wendde hij zich om in lichtingen tot de politie en daarbij bleek spoedig, dat de „controleur” een doodge wone zwendelaar was geweest. Thans tracht de politie hem te achterhalen N.V. HANDELS MAATSCHAPPIJ v/h THE HOLLAND PEARL IMPORT CO. Ie étage Lange Poten 17A Vo Hotel CENTRAL. Kant. 9—12 en 2—5 uur. - Tel. 110785. Samuel, te Heutink, te Utrecht. candidaten. Herexamen 6, afgewezen 3. De examens zijn geëindigd. het bolsjewisme over te leveren, nabuurlanden van de Sovjet-Unie, wie de bolsjewistische aspiraties S'- - Engeland bekend gemaakte beelden wel bijzonder groote belangstel ling hebben. Het college van Rijksbemiddelaars heeft indertijd ter vervanging van de in artikel 4 der collectieve arbeidsovereen komst voor het heerenkleeding-maat annex confectiebedrijf de dato 1 Maart 1938 voor colbertcostuums bepaalde tariefindeeling, de navolgende tarieven bindend vastge steld tarief I tot en met 81; tarief II tot en met 102; tarief III tot en met 119; tarief IV boven 119. De duur van deze bindende vaststelling, die aanvankelijk gold voor den termijn aanvangende 29 September 1941 en eindigende 31 Decem ber 1941, is thans met zes maanden ver lengd, zoodat de bovenbedoelde tarieven tot en met 30 Juni 1942 van kracht zijn. De onderwerpelijke regeling wijzigde de tariefsgrenzen en daardoor de voor de ver vaardiging van colbertcostuums verschul digde loonen in dier voege, dat deze tariefsgrenzen werden aangepast aan de gemiddelde prijsstijging der verwerkte grondstoffen. De dezer dagen tot stand gekomen regeling van arbeidsvoorwaarden in de verfindustrie geldt alleen voor de natte- verfindustrie. Voor de droge-verfindustrie is een regeling nog bij het college van Rijksbemiddelaars in voorbereiding. Schorsing per 1 Januari opgeheven De U.C.I. heeft, na een schriftelijke en quête onder de bestuursleden, besloten, Gerrit Schulte de laatste 3 maanden van zijn schorsing kwijt te schelden, zoodat hij van morgen af weer mag rijden. SCHAATSENRIJDEN EERSTE BONDSTRAINING TENEINDE Op de kunstijsbaan in de Apollohal te Amsterdam heeft voor de eerste maal een kerngroep van hardrijders geoefend. Mr. H, F. Blaisse, voorzitter van de commissie voor het hardrijden, heeft op deze laatste bijeenkomst het woord gevoerd en de heer Blaisse verklaarde nog, dat in hoofdzaak de techniek behandeld is, al werd, de tac tische zijde van het hardrijden niet ver waarloosd. De volgende week zal de trai* ning van een nieuwe groep oeginnen. 1941 beschouwd kan worden als een jaar van groote militaire successen. Dit jaar, zoo schrijft het ,,Zwölf-Uhr Blatt”, bracht de geweldigste beslissin gen en ongekende overwinningen. 1941 was Engeland’s laatste kans. Naast elkaar strijden thans de machten'!Van het drie- mogendheden-pact tegen den gemeen- schappelijken wereldvijand. In onwankel bare trouw jegens den Führer staat daar het Duitsche volk, bewust van zijn zen ding. Zijn wil tot de overwinning is on wrikbaar, zijn geloof kent geen grenzen. Een jaar van belangrijke beslissingen ligt achter ons, het nieuwe jaar zal die overwinningen voor altijd vastleggen. In het bezit van het geheele Europee- sche gebied met alle bodemschatten en producten, zoo schrijft de ,,Lokal An- zeiger”, zijn onze bewapening en onze voeding verzekerd. Aan het einde van 1941 staat de geheele wereld in brand. Engeland heeft zijn laatsten troef moeten uitspelen. Het staat aan het eind van zijn strategie, welke er op uit was den oor log te rekken. In vast vertrouwen op onzen Führer en onze Weermacht zien wij de beslissing met fier vertrouwen tegemoet. resteerd de drie gebroeders D. en zekere W., allen aldaar Zij hebben zich laatsten tijd schuldig gemaakt aan reeks rijwieldiefstallen, diefstallen winkels en in het Sportfondsenbad Delft. Verscheidene rijwielen en onder deden zijn in beslag genomen. WASSENAAR Door de Tuinbouwvereeniging Was senaar en Omstreken, afdeeling van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, werd de jaarvergadering gehouden in Café v. d. Zalm. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledenaantal terugliep van 194 tot 168. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten waren 707.38, de uitgaven f705.21, aar het voordeelig saldo van 2.17 toe te voegen een batig saldo van vorig jaar van ƒ316.19. Als bestuursleden werden herkozen de hee- ren P. Zegwaard, D. A de Rooij en C. van Vulpen. In de plaats van den heer H. A. N Jansse, die had bedankt, werd herkozen de heer W. van Tol. in heel Groot-Brittannië een inzameling van oude rubber worden gehouden. Door den oorlog in Oost-Azië, zoo schrijft het blad, zijn de voor de Britsche bewape- ningsindustrie bestemde rubberleveran- ties zoo sterk in gevaar geraakt, dat men thans elk stuk rubber in Engeland noo- dig heeft. Ingebroken werd in de consumptie- tent van V aan den Rijksstraatweg te Wassenaar. Blikken koek, pakjes siga retten, koffiesurrogaat, distributiebe scheiden enz. werden ontvreemd. KALENDERS Wij ontvingen kalenders van de N e d e r- landsche Spoorwegen, Utrecht, Vereen iging van Neder 1. Wijn- handelaren, van de Verzekeringsmaat schappijen Oude Haag sche van 1836, alhier, Algem. Friesche en d: G r o o t-N oordhollandsche 1845, A’dam, Amstelleven, St. trus, Utrecht, Haagsche van alhier, De nieuwe eerste Neder land sche, alhier, Utrecht, De Neder landen van 1845, alhier en Vitalis, Nijmegen, De N.V. Goudsche maatschap pij van ziekenhuiskosten- en ongevallen verzekering geeft een kalender uit, waar van de reproducties vervaardigd zijn naar aquarellen van de jonge kunstenaresse Wil Smit. Voorts ontvingen wij nog kalenders van den Ned. bond van Volkshui zen, Rotterdam, N.V. Papiergroot handel Lutkie en Smit, Smit, SI i k k e r v e e r, en van de vereeniging Nederlandsch Fabrikaat. Deze laatste kalender heeft vooral voor jonge menschen groote aantrekkelijkheid, omdat er voor hen een prijsvraag over de veel zijdigheid van de Nederlandsche industrie aan verbonden is. Van Klaas Smelik verscheen „E e n vloot geeft zich over” bij de N.V- Arbeiderspers, een boeiende roman, een stuk wereldgeschiedenis tevens, waarin hj den dramatischen tocht van de in Kroon stad gestationneerde Tsaristische vloot beschrijft op weg naar de Gele Zee, ein digende met de algeheele overgave van het geheele eskader aan de Japansche vloot bij het eiland Zuzima. „M i e k e lacht” is een roman van IJs Vissel, uit de Minderkringreeks van de N.V. Amsterdam sche Boek en Courant Mij. te Amsterdam, een onderhoudend en amusant verhaal van een eenvoudigen, doch rijken boerenjongen, die in het huwelijk treedt met een jonge, levens lustige actrice, die hij tijdens den Gro- ningschen kermis ontmoet heeft, een ont moeting van twee uitersten De avonturen van „Groote Pier”, een 16de eeuwsche Friesche vrijheidsheld, worden vol kleur beschreven in een roman „Groote Pier” door Dirk L. Broeder Een boeiend verhaal van een fantastische Wanneer wij een greep uit de vele oor- logsfeiten van dit jaar doen, dan herin neren we aan de geregelde aanvallen van het Duitsche luchtwapen op Engeland, aan de gevechtshandelingen in Noord- Afrika, in Zuid-Slavië en Griekenland, snel en succesvol voor de asmogendheden verloopen; de verovering van Kreta, het binnenrukken van Irak door Britsche en van Iran door Britsche en Sovjettroepen; den steeds verder gaanden steun der Ver. Staten aan Engeland (o.a. leen- en pacht wet, wijziging neutraliteitswet) en de naar oorlog drijvende handelingen van Amerika zoowel ter zee als door de be zetting van verschillende steunpunten, als Groenland en IJsland; den ondergang o.a. van de „Hood” en de „Bismarck”; het binnenrukken van de Britten in Syrië; de buitengewoon hooge verliezen aan Britsche scheepstonnage; de uitbrei ding van het 3-mogendheden-pact; de bevestiging en uitbreiding van het anti- Kominternpact (toetreding van zeven nieuwe staten); het .vriendschapspact DuitschlandTurkije; de oorlogsverkla ring van Duitschland en Italië aan Ame rika na het uitbreken van den strijd in Op 2, 3 en 4 Januari hier ter stede- Onder leiding van de afdeeling ’s-Gra- venhaagsche Biljart Club zal op 2, 3 en 4 Januari in Theater Odeon, Heeren- gracht 13, alhier, de eindstrijd worden gehouden van het kampioenschap van Nederland derde klasse drie banden. Aan deze wedstrijden nemen deel P. v. d. Brink, afd. „Noord-Brabant”, UtrechtJ. C. A. van Hooff, afd. „Tivo li”, UtrechtB. Teegelaar, afd. „De Poort van Kleef”, Leiden A. van Aken, afd. „De Maasstad”, RotterdamP. Vit ters, afd. „De Maasstad”, Rotterdam J. A. Bruning, afd. ,,’s-Grav. B. C”, 's-Gra- venhageG Gelderblom, afd. „Rotter dam”, Rotterdam N. P. van Polfliet, afd. „Hillegersberg’, Hillegersberg. Reeds voor het begin van de bespre kingen tusschen Stalin en Eden werd bekend, meldt het D.N.B., dat een on derwerp van *deze bijeenkomst ook de kwestie van de nieuwe ordening van Europa zou zijn. Zooals het desbetref fende communiqué en de Engelsche pers stemmen laten uitkomen, heeft de be spreking tot een resultaat geleid, dat, naar van bevoegde Duitsche zijde wordt verklaard, volgens de geheele tot dusver van Engelsche zijde aangenomen houding niet anders te verwachten was, doch niettemin verbazingwekkend blijft. Het kan n.l. aan geen twijfel onderhevig zijn, dat Eden $an zijn bolsjewistischen bondgenoot als prijs voor den bloedigen tol, welke door hem in zijn noodtoestand opnieuw in versterkte mate is geëischt, heeft toegezegd om na afloop van den oorlog het geheele Europeesche conti nent aan het bolsjewisme prijs te geven. Zelfs de Engelsche perscommentaren geven zich geen moeite dit resultaat te verdoezelen. Integendeel, de „Times” schrijft nadrukkelijk, na reeds over de gemeenschappelijke idealen gesproken te hebben, het volgende: De socialistische en economische activiteit van de Sovjet- Unie zal bij de komende nieuwe orde ning der wereld een groote rol kunnen spelen. De Europeesche volkeren en ook de vroegere vrienden van Engeland, zoo verklaart men in bevoegde Duitsche kringen verder, zullen in dit feit een be vestiging zien, dat Engeland, wanneer het ooit daartoe bij machte zou zijn, zonder aarzelen bereid zou zijn, de ge heele beschaafde Europeesche wereld aan In de voor geen jeheim vormen, zal men voor deze door bekend gemaakte toekomst- In December j.l. is op het éénsporige traject ArmentièresMéville tusschen de stations Laventie en LabruquièreEstraires een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Twee treinen zijn door nog niet opge- helderde oorzaak zoo hevig tegen elkaar ingereden, dat 8 wagens bijna volkomen verbrijzeld werden. 48 Personen werden hierbij gedood en talrijke anderen ernstig gewond. Onder de dooden bevindt zich een lid van de Duitsche weermacht. Het reizigersverkeer kon tijdens de ver- gehandhaafd Het De strijd om den Keusbeker De laatste ronde van den Keusbeker, welke gisteren in het N.S.G. werd ge speeld, leverde nog een verrassing op. Van Steenis, die alleen bij winst van zijn partij tegen Stumpers gebaat was, speelde scherp op aanvgl, vermeed de theorie, maar kwam daardoor in onoverkomelijke moeilijk heden. De partij FonteinA. J. Wijnans werd remise, alhoewel Fontein in het middenspel een pion veroverde. Deze plus- pion bleek in het eindspel echter niet vol doende om de winst af te dwingen. M. Wijnans boekte zijn 5de remise tegen Hamfnihg, terwijl de partij tusschen de laagstgeplaatsten eveneens remise werd. De afgebroken partij uit de vierde ronde StumpersEvers werd na 104 zetten door wit gewonnen. De eindstand 5 pnt., drs. L. Daf tegi U óók, wanneet U Uw oude wh*er- mesfe voor een Gladweg-metje verwhseH. Sneller en pteffiger scheren, dank zij de soe pele Item en de speciale snijkani harding Bij N.V. A. W. Bruna en Zn. Uitg. Mij. te Utrecht verscheén „D r u m m e n”, een tot roman omgewerkt filmscenario van Adolphe Engers, door hem geschreven op verzoek van de Parijsche revuediva Mistinguette. Bij denzelfden uitgever verscheen „De Clowns” van Leo Faust, een amusant verhaal van een beroemden clown, die zijn twee broers door een merk waardige bepaling in zijn testament dwingt om eveneens dit beroep op te nemen met het resultaat dat zij eveneens beroemdheden worden. De roman is op gedragen aan Buziau. De bekende schrijver A. H. van der Feen, die onder het pseudoniem F. de Sinclair meer humoristisch getinte romans pleegt te schrijven, schreef met „D e Jazzband van den duivel” een speurdersroman, waarin inspecteur Ver meer en zijn collega Bunt een moordenaar ontmaskeren, een bende en haar leider grijpen en een gouddiefstal ophelderen. Een spannende in Nederland zich afspe lende detectieveroman. Bij G. F. Callenbach te Nijkerk ver scheen een stoere Zeeuwsche roman van Dignate Robbertz ,Jik k em ien”, een greep uit het leven van de Zeeuwsche arbeidersvrouw Jikkemien en haar man Simen. Uit dit boek spreekt vooral het karakter van de eilandenbevolking, door de schrijfster met vlotte pen en suggestief uitgebeeld. De illustraties zijn van J. Ho boken. Bij van Holkema en Warendorf ver scheen de „Dwergen serie”, alleraardig ste boekjes in vestzakformaat van wel zeer uiteenloopenden aard, en wel de vol- gendeDe historie van Reynaert de Vos getraind. Deze tienjarige periode was het Amoureuze liederen-G. A. BrederooVan tijdperk van het groote succes van de toen mensch tot mensch, P. A. de Genestetin Zwitserland vrijwel onoverwinnelijke Hugo de Groot, C. Busken HuetTijd- dichten-Joost van den Vondel Natuur lijke Historie voor de jeugd-de School meester Uit den Persiaanschen Bogaard- Musla die Saadi De faambazuin der Hol- landsche zeelieden Gelijkenissen en won deren van Jezus ChristusIn den Haag daar woont een graaf (kinderrijmen). S. Franke, de schrijver van het bij den Garoeda-prijsvraag eervol vermelde jeugd boek „Sinjojuul” liet thans bij Scheltens en Giltay te Amsterdam, een roman ver schijnen „N j a i Sarina” een eenvoudig geschreven verhaal, gegrepen uit het le ven: een jong Javaansch meisje, schenkt haar man geen zoon, wordt verstooten, gaat als njai (huishoudster) dienen bij een Europeaan, komt als vrouwelijke koelie terecht op een tabaksonderneming, ont moet dan een ouden vriend uit haar dessa, dien zij een zoon schenkt. Voor de romanreeks De Distel-uitgave Em. Querido, Amsterdam, schreef Marie Schmitz „Idylle tusschen de ro- z e n”, het leven van twee vrouwen, moe der en dochter de eerste jong gehuwd en onbevredigd door het leven, de laatste cy nisch en nuchter, het tekort van de eene is het teveel van de andere. Een roman, welke in enkele opzichten aan Zweimae Susann doet denken, door ons indertijd besproken. „Erfenis v an ee u wen” door Cruys Voorbergh, uitgave N.V. Arbeiderspers te Amsterdam, brengt bij wijze van repor tage de oude kleederdrachten onder onze aandacht Cruys Voorbergh vertelt genoe- gelijk en onderhoudend, op welke wijze en waar hij die oude drachten vond. Een’in alle opzichten interessant boekwerk met veel fraaie foto’s en bovendien nog teeke- ningen van Mies Blomsma. A. C Metzelaar schreef in „Europa ahoyl”, uitgaver N.V. Holdert en Co. te Amsterdam, de geschiedenis van een zeil schip, resultaat van het door bladeren van een dagboek, waarin de schrijver zijn reis rond de wereld in de jaren 1906’08 als leerling op het fregat „Europa” beschreef. Het is niet zoo zeer de zee als het schip, het oude zeilschip, dat den heer Metzelaar bewogen heeft tot de uitgave van dit goed verzorgde, fraai geïllustreerde werk, dat de harten der schepenliefhebbers verove ren zal. P. H. de Wit Het is niet wel doenlijk in kort be stek een „buittenlandsch overzicht” van het afgeloopen jaar te geven, dat ook maar eenigermate aanspraak zou kunnen maken op volledigheid; zelfs een opsomming der nuchtere feiten zou al te veel plaatsruimte innemen. Boven alle feuten uit verheffen zich uiter aard in de herinnering de geweldige gebeurtenissen, welke zich in de zomer maanden in het land der bolsjewisten, hebben voltrokken. Hier staan de her inneringen stil bij de grootste veldsla gen, welke ooit in de wereldgeschiede nis werden geleverd en waarin de Duitsche Weermacht zich met krijgs roem overlaadde. Na deze reeks van schitterende wapenfeiten, kon Hitler op 9 October in een dagorder aan de sol daten vaststellen, dat de laatste defini tieve slag in het Oosten was begonnen, terwijl perschef Dietrich kon verkla ren, dat de Sovjet-Unie militair had afgedaan en dat het geheele Sovjet front verbrijzeld was. Twee honderd- zestig Sovjet-divisies waren vernietigd. De vijand was vernietigend verslagen, maar de strijd duurt nog voort tot het zegevierende einde. Vervolg van het 2e blad. Insluiping te Amsterdam Tijdens afwezigheid der bewoners ben Maandag insluipers hun slag geslagen in een woning van een melkslijter in de Borneostraat te Amsterdam. Ruim 2000 aan geld, eenige gouden sieraden en ver scheidene kleedingstukken maakten zij buit. BILJARTEN Achter een stalen muur, welke de Duitsche troepen in het Oosten hebben opgetrokken, wordt het veroverde Sovjet land reeds nu al. nu de strijd nog woedt, in cultuur gebracht. Achter een stalen muur is thans de bevolking veilig voor zijn vroegere regeerders”. Achter dezen stalen muur is een ontzaglijk werk te verrichten. Jarenlang heeft de bevolking onder de zware lasten der Sovjets een kommervol bestaan geleid, armoede en ondervoeding heerscht alom. Daar is een schitterende menschlievende arbeid te verrichten een arbeid waaraan ook Nederland zijn deel zal hebben. Neder land zendt eeh ambulance. Uw plicht is het deze hulp-expeditie te steunen. Stort uw bijdrage op girorekening 87—6—0o, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. Zondagnacht is de Ned. Hervormde kerk te Siegerswoude door brand ver nield. De brandweer kon niet voorkomen, dat het gebouw verloren ging. Door het vuur zijn o.m. vernield het orgel, de klok en een aantal wandtegels met Friesche teksten, indertijd bij de stichting der kerk op initiatief van den toenmaligen predikant ds. Cuperus aangebracht. De oorzaak is niet met zekerheid bekend. Men denkt aan kortsluiting of aan vuur in een stoof. De kerk was laag ver zekerd. Januari Henry Bergson, Fransch filosoof; lord Baden Powell, leider van de padvindersbeweging; graaf Csaky, Hongaarsch minister van buiten.landsche zaken; Metaxas, Grieksch premier; dr. Gürtner, Duitsch minister van justitie. Februari Giraldi, Italiaansch maarschalk; Lothar von Arnauld de la Périère, Duitsch vice-admiraal; ex-koning Alfons van Spanje. Maart Kardinaal Schulte te Keu len; Farinacci, secretaris van de Italiaan- sche fascistische partij. April Graaf Teleki, Hongaarsch ministerpresident; Marcel Prévost, roman schrijver; Koritzis, Grieksch minister president. Mei Professor Werner Sombart, Duitsch econoom; Priesz, Duitsch duik- bootcommandant; ex-koning Prajachhipole van Siam. Juni Ex-keizer Wilhelm. Juli Hans StoschSarrasani, cir- cus-directeur; Carl Friedrich von mensPaderewski, Poolsch pianist politicus. Augustus Bruno Mussolini, een zoon van den Duce, verongelukt; Rabin dranath Tagore, Britsch-Indische dichter. October Jef Denijn, carillonbe- speler te Mechelen. November Huntziger, Fransch generaal; Udet Duitsch kolonel-generaal; Molders Duitsch kolonel; Aquirre Cerda, president van Chili. B>e cem ber Kerll, Duitsch Rijks- minister; Borsarelli, Italiaansch generaal; Bergmann, Duitsch luit-generaah bij elkaar behooren en in het nieuwe jaar samen moeten werken aan de toe komst van ons land en volk. En die tientallen oproepen dan voor het legioen? Ja, landgenoot, die duizenden dappere landgenooten daar in het Oosten, zij hopen en vertrouwen in dit uur met mij, dat u in het komende jaar zult leeren begrijpen, waarom zij gingen en waar voor zij hun leven inzetten want dan, landgenoot, dan zal 1942 voor u een ge lukkig jaar worden, dan zult gij, even als zij, vol vertrouwen de toekomst te gemoet kunnen zien. Dan zult gij, ja, ook KÜ, gegrepen worden door het ideaal, dat hun die bezieling geeft, die gij nu nog niet begrijpt Nu, op dit oogenblik, nu de klokken beieren... Ik wensch u een gelukkig Nieuwjaar, landgenoot, ook namens de dappere strijders van’ het Vrijwilligerslegioen .Nederland". Zij doen hun plicht, zij deden het reeds in dit oude jaar, doet u het in het nieuwe jaar, dat komende is Dan zal het ook voor u zijm een gélukkig Nieuwjaar, landgenoot. Bij het verrichten van werkzaamheden in het gebouw van den boerenbond te Horst, is de 48-jarige stal meester H. van Heesch door een stier aangevallen. In den afgeloopen nacht is hij aan de gevolgen overleden. De Engelsche premier, Churchill, heeft gisteren te Ottawa in het Canadeesche parlement een rede gehouden. Volgens den Britschen nieuwsdienst verklaarde hij o.a., zoo meldt het A.N.P., dat Canada steeds een bijzondere plaats heeft inge nomen in het Britsche imperium en dit ook thans nog doet door zijn vriendschap met de Vereenigde Staten. Spr. roemde Canada’s bijdrage tot den oorlog en zei, dat Canada van het begin van den oorlog af’een sleutelpositie heeft ingenomen. 4 Churchill beweerde voorts, dat Enge land alles heeft gedaan om dezen oorlog te vermijden en dat het in dit opzicht misschien zelfs te ver is gegaan. In dit verband meende hij zijn toehoorders te moeten verzekeren, dat Engeland zeker is van de eindoverwinning, al moeten ook jaren en nog eens jaren daarmee ver strijken. Spr. herinnerde aan zijn jongste bezoek aan Washington, waar Roosevelt hem zonder grenzen te trekken had be loofd, Engeland in ieder opzicht te hel pen, tot Japan, Duitschland en Italië ter aarde zijn geworpen. Er zal geen com promis komen, alvorens dit doel is be reikt „De kracht van den tegenstander is evenwel zeer groot”, aldus erkende Chur chill, en wij mogen haar niet onderschat ten. Wij kunnen ons niet veroorloven ook maar een enkel oogenblik de handen in den schoot te leggen. In dezen verschrik- kelijken oorlog is plaats voor een ieder, voor mannen en voor vrouwen. Ieder moet zijn rol in dezen oorlog spelen.” Daarop behandelde Churchill op een wijze, die volstrekt in tegenspraak was met de historische feiten, het ontstaan van dezen oorlog en ging toen over op de ineenstorting van Frankrijk. Hij verweet zijn voormaligen bondgenoot, dat de Fransche regeering wapenstilstand met Duitschland en Italië had gesloten, in plaats van naar Noord-Afrika te trekken. Na de ineenstorting van Frankrijk was Engeland geheel alleen, doch thans wordt het dagelijks sterker, aldus Churchill. Hij wierp daarna een blik op de toe komst. „De gebeurtenissen, die de toe komst zal brengen, zoo zei hij, kan men in drie stadia indeelen: 1. Het stadium van de consolidatie en voorbereiding. In dit stadium komen er hevige gevechten en wij moeten er alles np zetten om den vijand tegenstand te bieden, de heerschappij in de lucht te veroveren en de noodige tonnage te ver krijgen om. het Amerikaansche program te kunnen uitvoeren, dat ons menschen- materiaal, wapens, munitie en ravitail- leering zal brengen. Het tweede stadium kan men dat der „bevrijding” noemen. Daarbij zal het er om gaan de reeds verloren gebieden en die eventueel nog verloren zullen gaan weer aan den vijand te ontrukken. Het derde stadium zal zich bezighouden met bestraffing van de schuldigen in de landen, die den oorlog hebben veroor zaakt. Churchill eindigde met de opmerking, dat hij nooit heeft gepoogd eenigerlei be grenzing in tijd voor den oorlog te voor spellen. „De duur van den oorlog zal afhangen van wat wij bereiken en van het alge- meene verloop. Alle betrokkenen moeten hun uiterste krachten inspannen. De aard hiervan moet door iederen partner zelf beoordeeld kunnen worden. Wij willen aan het werk gaan, maar niet de fout maken de moeilijkheden, die ons te wach ten staan, te onderschatten.” De besprekingen in Ottawa Churchill heeft tijdens zijn verblijf in Ottawa, naar de Londensche correspon dent van ,,Nya Dagligt Allehanda” meldt, onderhandelingen gevoerd met Mackenzie King omtrent een grootere inlijving van Canadeesche formaties in het Britsche leger. Waarschijnlijk zal een soort algemeene dienstplicht in Canada worden ingevoerd. Oudejaarsavond 1941. Een moeilijk, maar historisch jaar ligt achter ons. Hoort gij de klokken beieren? Voelt gij die geheimzinnige stemming, welke de laatste uren van het scheidende jaar vergezellen? Gelukkig Nieuwjaar, landgenoot. Da wijzers van de klok kruipen, straks zul len twaalf slagen het afscheid van het oude aankondigen en het nieuwe inluiden. Gelukkig Nieuwjaar, landgenoot. Hier is mijn hand. Ik reik u haar open en eerlijk. Neen, dat driehoekspeldje op mijn jas maakt niet het minste verschil. Daarom zult u toch geen vriendenhand weigeren? Op dit oogenblik van inkeer en goede voornemens zult gij toch geen eerlijke poging doen stranden op een klip van misleiding en wanbegrip? Gelukkig Nieuwjaar, landgenoot. Juist omdat gij landgenoot zijt. juist omdat het zoo hoog noodig is dat u en ik, in dit uur, meer dan ooit beseffen, dat wij bij elkaar behooren en i Oost-Azië; de nieuwe overeenkomst DuitschlandItaliëJapan; de belangrijke redevoeringen en dagorders van den Führer; de samenkomsten van Hitler en Mussolini; de reis van Churchill naar Roosevelt in Amerika. Het is slechts een vluchtig en onvolle dig overzicht van het in veelheid van feiten, in omvang en beteekenis zoo geweldige wereldgebeuren in het afge loopen jaar, dat wij hiermee in de her innering terugroepen. In deze veelheid en verscheidenheid van feiten en gebeurtenissen kan men, naar in een terugblik van bevoegde zijde werd opgemerkt, drie groote lijnen on derscheiden, door even zoovele gezichts punten bepaald. In de eerste plaats werd in dit overzicht nogmaals vastgesteld, dat voor het ontstaan van dezen grooten wereldoorlog uitsluitend Engeland ver antwoordelijk is, dat zich in de levens- ruimte van andere volken mengde en in het conflict Polen-Duitschland Polen tot den strijd ophitste. Polen en Duitschland zouden net over Dantzig wel eens gewor den zijn. Indien Engeland zich hierin niet had gemengd, zou deze wereldbrand niet zijn uitgebroken. In de tweede plaats, zoo werd verder van bevoegde zijde opgemerkt, zijn voor de verlenging en de uitbreiding van den oorlog Roosevelt en zijn kliek verant woordelijk men denke slechts aan de Amerikaansche intriges in Warschau en op den Balkan. In de derde-plaats heeft men vast te stellen, dat in het afgeloopen jaar de in vloed van het Britsche imperium over geheel de wereld steeds meer is afge brokkeld. Eerst in West-Europa, daarna in Zuid-Oost-Europa, thans ook in de Sovjet-unie, nu Engeland de wenschen van Stalin inzake de Britsche hulpver- leening niet langer kan bevredigen. In Azië is Honkong gevallen, Malakka en Singapore worden ernstig bedreigd. Aan Amerika’s Oostkust heeft Engeland ma ritieme steunpunten aan Amerika moe ten afstaan. Bij dit alles heeft men dan nog te voegen de verliezen zoowel van de Britsche oorlogs- als van de handelsvloot op alle wereldzeeën. Deze ‘afbrokkeling van Engeland’s macht en invloed zal op de gebeuïtenissen van het nieuwe jaar sterk in werken. Koning Michael van Roemenië heeft ter gelegenheid van de jaarswisseling een dagorder aan het leger gericht, waarin hij den frontstrijders den dank van het land betuigt voor de wapenfeiten van het afgeloopen jaar, en zijn eigen gelukwenschen uitspreekt. De koning herinnert aan de roemvolle herovering van Bessarabië en de Boekowina en zegt, dat de in het leger gestelde ver wachtingen volop in vervulling zijn ge. gaan. Maarschalk Antonescu heeft eveneens een dagorder aan het leger uitgevaar digd. waarin hij zegt, dat de 2e Juni 1941 het Roemeensche leger in de geschiede nis opteekent als bevrijder van de ver drukte broeders en als redder van het geloof. De vijand is wel vernietigend verslagen, maar de strijd duurt voort, tot het zegevierend einde. Diverse examens Heilgymnastiek en massage. Geslaagd alhier voor het theoretisch gedekte van het examen van het Ned Genootschap voor heilgymnastiek en massage mej. Ch. Amsterdam en de heer G. Geëxamineerd 11 A. J. Wijnans, Stumpers, Eindhoven, 41 pnt., mr. G. S. Fontein, mr. A. W. Hamming en ir. H. J. van Steenis, Am sterdam, allen 4 pnt., M. Wijnans 3$ pnt., J. A. Evers, Rotterdam en J. v. d. Zan den, Amsterdam, beiden IJ pnt. WIELRENNEN SCHULTE MAG WEER RIJDEN VERSPREIDE BERICHTEN Gisteren zijn de drie hoofdbeschul digden in het proces van Riom, n.l. -gene raal Gamelin, Edouard Daladier en Léon Blum, van fort Portalet naar het slot Bourassol overgebracht, waar zij tot 14 Januari a.s. zullen verblijven. Het proces begint op 15 Januari. De Amerikaansche ambassadeur te Vichy, admiraal Leahy, is gisteren door Pétain ontvangen. Iri Fransche politieke kringen is men van meening, dat Leahy zich tot Pétain heeft gewend wegens de bezetting van St. Pierre en Miquelon door Gaullisten. De Duitsche ambassadeur in Ar gentinië is naar Berlijn ontboden om rapport uit te brengen. De Britsche berichtendienst meldt, dat Gandhi het al-Indische congres schriftelijk heeft verzocht hem te onthef fen van de leiding van het congres, daar hij zijn politiek van burgerlijke onge hoorzaamheid wenscht voort te zetten Het congres heeft zijn verzoek aan vaard. Volgens de „Daily Telegraph” zal op initiatief van het ministerie van munitie figuur, die vooral in Friesland een legen darische bekendheid heeft verworven. Het boek verscheen bij Kemink en Zoon te Utrecht en werd voortreffelijk geïllustreerd door A. Hahn jr. Reeds eerder verscheen bij de N.V van Staal en Co. te Rotterdam (Noord) een fraai fotoalbum van Rotterdam„Zoo kende ik de Maasstad”. Niemand minder dan de bekende Rotterdamsche journalist Ch. Cocherei schreef bij de platen den begeleidenden tekst. Voor den zelfden uitgever schreef een andere Rot terdamsche krantenman A. Mineur een bundel schetsen uit het straatleven van de oude Maasstad. Deze bundel opgedragen aan hen, die Rotterdam lief hebben en zich aandienende onder den naam „Echt Rotterdamseh”, werd verlucht met een fraaie serie foto’s en een aantal pen- teekeningen DELFT Door de politie te Delft zijn gear- den een in te W„ allen aldaarZij hebben le reserve: J. Bartelsman, afd. „KR. A.S.”, Amsterdam; 2e reserve: S. M. van Nifterick, afd. „Insulinde”, Amster dam. De partijen hebben een lengte van 30 caramboles. De Zwitsersche pers meldt, volgens de „N.R.Crt.”, het overlijden op 56-jarigen leeftijd van Dori Kürschner, die van alle voetbaltrainers, die in Zwitserland hebben gewerkt, stellig de allerbekendste is ge weest en zijn werk ook met het grootste succes heeft volbracht. Dori Kürschner, die Hongaar was en in zijn jeugd zelf acht maal in het nationale elftal van Hongarije aan een landenwed- strijd heeft deelgenomen, heeft van 1919 tot het oogenblik van zijn dood als voet- baloefenmeester in het buitenland (Duitschland, Zwitserland, Brazilië) gear beid. Na eerst te Stuttgart en te Frank- fyrt-am-Main werkzaam te zijn geweest, kwam hij in 1922 naar Zwitserland, waar hij, met een korte onderbreking van één jaar in 1924, tot 1937 is gebleven. Reeds terstond in het seizoen 1923/1924 had hij het groote succes, dat de twee Zwitsersche clubs, die onder zijn leiding stonden, de F.C. Zürich en het Bazelsche Nordstern, ieder het kampioenschap van hun afdee ling gewonnen. De grootste bekendheid verkreeg Dori Kürschner echter als oefen meester van de Züricher Grasshoppers, die van 1925 af tien jaren lang door hem zijn gcuuc l/u injbuiic van iicjuaciv uc v uo ------ Amoureuze liederen-G. A. BrederooVan tijdperk van het groote succes van de toen Grasshoppers, welker voortreffelijke rechtsbuiten gedurende eenige jaren in die periode wijlen Lou Adam is geweest. In 1937 verliet Kürschner Zwitserland om zich naar Brazilië te begeven, waar hij tot zijn dood nog vier jaren met succes te Rio de Janeiro heeft gearbeid. SCHAKEN A, J. WIJNANS WINNAAR

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6