HAAGSCHE COURANT G. BLOM SUPEPOL w OOOOT SACTtRgN MVO«OE«T GtNttiHG JAARWISSELING STADSNIEUWS BINNENLAND FILM EN BIOSCOOP LAATSTE TELEGRAMMEN Woensdag 31 December 1941. JUWELIER Kerstgratificaties DERDE BLAD PLAATS 9 - TELEFOON 115221 a HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT VEREENIGINGEN Met 1 Januari wordt de Kinder bijslag met 50 pCt. verhoogd Nieuwe maatregelen op sociaal gebied aangekondigd DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT Predikbeurten De vulpen voor Uw leven legen keeïpgn met Van Winterhulp Nederland JAPANSCHE AANVALLEN OP ZUIDZEE-E1LANDEN BEKENDE STADGENOOTEN, DIE IN HET AFGELOOPEN JAAR OVERLEDEN KERSTMARSCH DER W A. Ruime belangstelling voor den Nederlandschen Arbeidsdienst Verplichte dienstneming niet noodig Bekende landgenooten, overleden in 1941 Max Blokzijl spreekt voor de radio RECLAMES. •Ook voor wonden de ideale desinfectans» in de A. A. aan M Lanschot, van uur t beginnen, deelnemen. sociale No. 18069 Stelselmatige aanval op de vesting Sebastopol directeur van mej H. M. W. Breunesse, van 12 tijdelijk leerares bij hoofdre- Noord, ds. J. Nieuwjaar. Geref. Kerk (H.V.) van Speykstraat 153, 31 Dec. 7 uur ds. H. Hasper. Oud-Kath. kerk, Juffrouw Idastraat 7, 1 Jan. 10.30 uur H. Dienst. Ned. Herv. kerk, Rijswijk, 1 Jan. 10.30 uur dr. J. M. van Veen. Pinkstergem. „Rijswijk”, geb. .Arcadia”, Laan Hofrust 1, 1 Jan. 3 uur de heer van Willik. Wij Verkoopen Juweelen Goud en Zilver - Reparatie atelier Naar wij vernemen heeft het staats, boschbeheer het bekende kasteel en landgoed „Groeneveld” onder Baarn aan. gekocht van oud-lid dr. C. Utrecht So. In een dezer dagen gehouden bijeen komst van bestuurders van het N.V.V. heeft de heer A. Vermeulen, de leider van de sociaal-economische afdeeling van het N.V.V., eenige nieuwe maatregelen op sociaal gebied aangekondigd. aldus meldt he* „Volk”. Sprekende over de Kinderbijslagwet, zeide de heer Vermeulen: De Kinderbijslagwet is op 1 Januari 1941 ingevoerd, zooals zij daar lag. Zij werkt dus een jaar en wij zijn van mee- ning, dat zij op zichzelf niet voldoende is. Uitbreiding leerplan Industrieschool voor meisjes. Gevolg gevend aan het desbetreffend verzoek van het bestuur der Industrie school voor meisjes, heeft de burgemees ter besloten te verklaren, dat de uitbrei ding van het leerplan van deze school met het vak kinderverzorging en -opvoe ding noodzakelijk is. Verwacht kan worden, dat door stap pen van het N.V.V. de uitkeeringen met ingang van 1 Januari zullen worden verhoogd met 50 pCt. Liefdadigheid bestaat niet meer, Zij is nu zoo gericht, Dat helpen van een landgenoot. Verheven is tot plicht. Lijst-collecte Winterhulp- Nederland 2 en 3 Januari. Giro "M. TOKIO, 31 December. (D.N.B.) Het keL zerlijke hoofdkwartier deelt mede: De Japansche vloot heeft opnieuw aan vallen ondernomen op de Zuidzee-eilan den Maui, Johnston en Palmyra. Zij ver nielde vliegtuigen, vliegtuigloodsen en radiostations. De Japansche marine luchtmacht heeft Maandag in nauwe samenwerking met het leger de vesting Corregidor in de baal van Manilla aangevallen. Zij vernietigde een torpedojager, 2 kleine patrouillevaartuigen en 3 groote vijandelijke schepen. In het afgeloopen jaar ontvielen ons door den dood de navolgende bekende stadgenootenJ. L. M. v. d. Brandhof, gep. generaal-majoor; J. D. Hefting, arts; Th. A. L. Heyting, oud-gouverneur van Celebes; mr. D. M. Paré, raadsheer in het Gerechtshof (Januari); W. J. J. M. Rademaker, directeur van Rademakers cacao en chocoladefabrieken; Dirk Schafer, kunstschilder; ir. H. A. van IJsselsteyn, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; mr. J. P. A. Laman de Vries, oud-secretaris-generaal van het dept, van Financiën; J. Th. Fauël, Schout bij Nacht b.d.; A. van der Sluis, Schout bij Nacht, b.d.; A. H. Sirks, directeur Centrale Crisis Controle Dienst (Februari); mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, oud-voor- zitter Octrooiraad; Herman Middendorp, schrijver; M. J. de Groot, oud-regeerings- conrmissaris in Ned.-Indië; J. W. P. van Hoogstraten, gep. luit.-generaal (Maart); L. de Vlaming, luitenant-generaal b.d.; dr. W. v. d. Wijk, rector Lyceum Stok roosplein; G. F. G. Gobius, gep. Schout bij Nacht (April); professor dr. J. R. Slo- temaker de Bruine, oud-minister; jhr. Ch. E. J. M. Verheyen, ritmeester der Huzaren b.d.; A. D. J. Berkhout, luitenant-generaal b.d.; A. C. A. Plasschaert, letterkundige en kunstcriticus; H. A. Stheeman, oud- geneesheer-directeur van het Juliana Kinderziekenhuis; professor ir. J. C. Dijx- hoorn; professor mr. E. J. J. v. d. Heijden; Johanna Naber, letterkundige; J. Kamer beek. directeur H.B.S. Nieuwe Duinweg (Mei); mr. J. Woltman, oud-secretaris- generaal dept, van Defensie; dr. Johan Wagenaar, oud-directeur Conservatorium; mr. P. van Rechteren Altena, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden (Juni); mr. J. Schokking, oud-minister; professor mr. I. A. Nederburgh, oud-presi- dent Hooggerechtshof in Ned-Indië; H. van Grieken, directeur N.V. Melkinrichting en Zuivelfabriek (Juli); mr. P. Rink, oud- minister; mr: M. dè Mos; A. Jellema, oud- onderdirecteur dept. Gouv. bedrijven in Ned.-Indië; dr. H. P. M. Muller, oud- gezant; J. N. Bruyn, generaal-majoor b.d.; A. N. C. S. van Buren, consul-generaal van Bolivia; J. H. Carstens, luitenant- generaal b.d. (Augustus); A. J. Schouw, notaris; jhr. ir. Hugo Loudon; L. Hoejen- bosch, oud-directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon; R. C. Immink, commissaris en oud-directeur van de „Oude Haagsche van 1836”; Chr. van Draanen, commissaris N.V. Meel- en broodfabriek de Zeeuw - B. Hus; G. H. Doorman, generaal-majoor b.d. (September); J. W. de Jongh. oud gemeentelijk inspecteur van het Onder wijs; mr. D. Fock. oud-gouverneur-gene- raal van Ned.-Indië; F. L. G. d’Aumérie, notaris; H. E. Beelaerts van Emmichoven, Commissaris N.V. Cultuurmij. „Kali Telp” (October); W. G. de Bordes, hoofdcom mies afd. Onderwijs ter Gemeentesecre tarie; S. de Vries Szn., oud-gemeentelijk inspecteur van het Onderwijs; D. A. Daa- men, oud-directeur D. A. Daamen’s uit geversmaatschappij N.V.; A. de Jong, reeder; G. Th. Stibbe, oud-resident; J. Boer, inspecteur der P.T. en T.; P. J. A. ten Hagen oud-directeur ten Hagen’s uitg. Mij. N.V.; A. S. J. Fernandus, oud-griffier van de Koloniale Staten in Suriname; mr. H. Oele, oud-raadsheer in het Hoogge rechtshof in Ned.-Indië; Ch. A. Meulemans, gep. generaal-majoor (November); I. A. Lindo, oud-directeur Gemeentewerken; mr. J. Gerritzen, oud-directeur Javasche Bank, professor ir. N. C. Kist en P. van Vliet, oud-lid Tweede Kamer (December). Gevechten van verkenningsafdeelingen in Noord-Afrika ROME, 31 December (Stefani.) In zijn weermachtbericht no. 577 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende be kend: In de zóne van Agedabia raakten ver kenningsafdeelingen met elkaar slaags. Levendige activiteit van de artillerie aan het front van Solloem en Bardia. De luchtmacht van de as ging voort met doeltreffend de operaties te land te steu nen. Ten Zuiden van Agedabia bond één van onze verkenningsvliegtuigen den strijd aan met 11 vijandelijke jagers en stortte brandend in onze linies neer, na 3 vijandelijke machines te hebben neer geschoten. Twee leden der bemanning wisten zich met het valscherm te redden. Formaties van de Duitsche luchtmacht bombardeerden herhaalde malen het eiland Malta Een duikboot en een koop vaarder werden getroffen. Een groot mo- torzeilschip werd tot zinken gebracht Eenige militaire inrichtingen kregen vol treffers van bommen en vliegtuigen wer den op den beganen grond in brand ge schoten. Drie Hurricanes werden door jagers vernield. Tegenmaatregelen tegen vijandelijke lan dingen bij Kertsj en Feodosia UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 31 December (D.NB). Het Op perbevel van de Weermacht maakt be kend: Onder samenwerking van alle op de Krim beschikbare Duitsche en Roe- meensche strijdkrachten is sinds den 17en Oeoepiber de stelselmatige aan val op de vesting Sebastopol aan den gang. Ondanks den zwaarsten alweer werd een groot aantal sterk gepant serde bolsjewistische verdedigingsstei- lingen in hevige gevechten op korten ailstand veroverd en werden df<ope wiggen gedreven in het vijandelijke verdedigingsstelsel. Ter ontlasting van de verdediging van Sebastopol heeft de vijand de laatste dagen op het schiereiland Kertsj en bij Feodosia weer vrij sterke strijdkrachten aan land gezet Met de vereischte tegen maatregelen is een begin gemaakt Op verscheidene andere plaatsen van het Oostelijke front ontstonden bij strenge vorst verbitterde afweergevechten. Zware artillerie nam belangrijke militaire in richtingen te Leningrad onder doeltreffend vuur. De luchtmacht ondersteunde vooral in den centralen frontsector den afweer strijd van het leger door doeltreffende aanvallen. Op verscheidene plaatsen werd infanterie en cavalerie van den vijand, die gereed stond voor den aanval, met zware verliezen verslagen. In Noord-Afrika succesvolle gevechtsactie in het gebied Oostelijk van Agedabia. Bom. aanvallen op colonnes vrachtauto’s, olie- depöts en tentenkampen der Britten in Cyrenaica en Marmarica veroorzaakten hevige branden. Op het eiland Malta werden verscheidene vliegvelden en andere militaire inrich tingen opnieuw door Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen. Kosten Crisis* on Dis'tributiedienst De kosten van den Crisis- en Distribu- tiedienst worden aan de hand van de ge gevens over de eerste drie kwartalen van 1941 nader geraamd op 622.270, zoodat een bedrag van 127.590 ter aanvulling noodig blijkt. De burgemeester heeft be sloten de gemeentebegrooting van dit jaar met dit bedrag te verhoogen. Donderdag 1 en Zondag 4 Ja nuari a.s. zullen nogmaals voorstellingen plaats vinden van dr. Schultz interessante biologische film „Het mysterie der schep ping”, in het Studio-theater. Aanvang 12 uur prescies. In Cineac wordt de bekende film Dik Trom wegens den grooten toeloop geprolongeerd tot en met 8 Januari. Donderdag (Nieuwjaarsdag) ver schijnt de „Haagsche Courant” niet Op Vrijdagavond te 7.30 uur zal dr, Ch. de Boei voor de St Joseph’s gezellenvereeniging in de Maasstad spreken over „Kerk en gezin”. Temidden van de geweldige beroe ring in de wereld biedt het bezette Nederlandsche gebied een rustig beeld, hetgeen niet wegneemt, dat in die be- trekkeljjke rust zich een belangrijke ontwikkeling heeft voltrokken, die ons land bij de intrede van het nieuwe jaar een ander beeld doet geven dan dat, waarmee het 1941 inging. Wij denken nu niet aan de materieele zorgen, die ons volk zeker niet ge spaard bleven als gevolg van de oor logsomstandigheden, ook van de Brit- sche blokkade, die vooral van invloed bleef op de voorziening in de levens behoeften van ons volk, aan welke moeilijkheden echter, dank zij vooral ook de goede organisatie op dit gebied, met goed gevolg het hoofd kon blijven geboden. Als wij spreke^ van het beeld van ons land onder de huidige omstandig heden, dan denken wij aan het gees telijke beeld, zooals dit zich afteekent tegen den grooten achtergrond van het wereldgebeuren: de nieuwe ordening van de wereld en in het bijzonder van Europa, zooals wij deze hierboven in Mgr. A. A. Suys overleden Te Nijmegen is hedenmorgen vroegte in de pastorie van de Heilige Landstichting overleden mgr. Suys, stichter van deze instelling en pas toor van de parochie de Meerwijk. In de Heilig-Landstichting, die van internatio nale beteekenis is geworden, lag het levenswerk van r»gr. Suys, die in 1870 te ’s-Hertogenbosch werd geboren en in 1890 tot priester werd gewijd. Den laat- sten tijd was mjr. Suys bedlegerig. Na een kort verblijf in het Canisius-zieken- huis werd hij weer overgebracht naar de pastorie van de Heilig-Landstichting. De begrafenis van mgr. Suys zal Zaterdag om elf uur.plaats vinden in de Coenaculumkerk op de Heilig-Landstich ting, waarna het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in de crypte van den Calvarieberg aldaar. GEMEENTELIJKE KASGELD- LEENINGEN De burgemeester heeft besloten, ter voorziening in de behoefte over kasgeld gedurende het eerste kwartaal van 1942, één of meer kasgeldleeningen aan te gaan tot een zoodanig maximum, dat de totale kasschuld op geen enkel tijdstip het bedrag van 15.000.000 te boven zal gaan. Op Zondag 11 Januari a.s. zullen de heerbannen 3 en 4 der W.’A. den reeds eerder aangekend igden kerstmarsch houden, waarvan het traject nog nader zal worden bekend gemaakt. Behalve de W.A. zullen ook leden der P.O. (Politieke Organisatie) aan den marsch, waarvoor zich reeds talrijken opgaven, en die vanuit den Haag zal NUTSSPAARBANK Gedurende de maand December 1941 werd bij de Nutsspaarbank te 's-Graven- hage, Riviervischmarkt 5 en hare bij kantoren totaal ingelegd f 1.885.405.12. totaal uitbetaald f 1.951.749.90, minder ingelegd 66.344.28. terwijl 1115 nieuwe spaarrekeningen werden geopend. Op ultimo December 1941 bedroeg het tegoed der inleggers f 32.484.690,37, het aantal spaarrekeningen 114.576 en het be drag aan effecten in bewaring f 2.379.984. Het afgeloopen jaar heeft aan de wereld zóó enorm veel en zóó diep in grijpends gebracht, dat binnen het be stek, dat ons hier ter beschikking staat, slechts in groote trekken het belang rijkste kan worden geschetst. En dan denken wij in de eerste plaats aan den gewichtigen datum van 22 Juni, den dag, waarop Duitschland en Italië in den oorlog gingen tegen de Sovjet-Unie. Terwijl de oorlog tusschen beide eerstgenoemde landen en het Britsche rijk te land, ter zee en in de lucht voortduurde en de steun, welken Ame rika aan Engeland verleende, voort durend toenam, zag Adolf Hitler tijdig het groote gevaar, dat op korten ter mijn uit het Oosten dreigde in den vorm van enorme legers der bolsjewis ten met een geweldige, tevoren nimmer vermoede bewapening, welke legers ge reed waren om naar het Westen op te rukken. Onmiddellijk maakte de Duit sche weermacht front tegen dit gevaar en in verbluffend snelle en succesvolle krijgsverrichtingen, waarbij Italië en eenige verbonden staten, Finland, Roe menië en Hongarije, alsmede vrijwilli gers uit vele landen, krachtigen steun verleenden, werden de bolsjewisten over een enorm terrein teruggeslagen, hun legers goeddeels vernietigd en werd een schier fantastische oorlogsbuit gemaakt. Tweeërlei oorlogsdoel stond hierbij den Duitschers voor oogen. In de eerste plaats: afwending van het zoo acuut én groot gebleken gevaar, dat Europa en de Westersche beschaving zouden wor den onder den voet geloopen door de bolsjewisten uit het Oosten. In de tweede plaats de openstelling van enor me vruchtbare en rijke gebieden, welke onder het Sovjet-regime slechts zeer gebrekkig of niet werden geëxploiteerd en die voor de bevolking van Europa schier onuitputtelijke bronnen van le ven en welvaart kunnen opleveren. Vandaar het appèl, telkens weer tot heel Europa gericht, om krachtig deel te nemen aan den strijd tegen het bols jewisme, door Duitschland ingezet om ons werelddeel te beschermen en te versterken en zijn levensmogelijkheden uit te breiden. Thans betrekken de Duitsche troepen hun winterkwartieren, in afwachting van het beslissende offensief, hetwelk wordt voorbereid nadat Hitler zelf het opperbevel over het leger op zich heeft genomen. Achter dit alles staat reeds het doel bewuste streven van Duitschland, in nauwe samenwerking met zijn asge- noot Italië, om een nieuw Europa op te bouwen, waarvan de onder Duitschland’s leiding verbonden Germaansche staten en volken de krachtige kern vormen, een nieuw Europa, waarin sterkende éénheid, bij behoud van de zelfstandig heid der staten, in de plaats zal zijn ge treden voor verzwakkende verdeeld heid; een nieuw Europa, aan welks vorming reeds thans, onder het woe den van den oorlog, onder leiding van het Duitsche rijk doelbewust wordt ge werkt, zooals wij ook hier te lande voortdurend duidelijk kunnen waarne men. Een tweede hoogst sensationeele ge beurtenis bracht ons de laatste maand van het jaarhet uitbreken van den reeds lang dreigenden oorlog in Oost- Azië, voor ons Nederlanders nog van bijzondere beteekenis, omdat Neder- landsch-Indië er ten nauwste bij betrok ken is;; evenals door Amerika en Enge land is ook van die zijde Japan de oor log verklaard. De krijgsverrichtingen in dezen nieuwen oorlog, waarmede nage noeg de geheele wereld in brand is ge raakt, zijn op zeer overwegende wijze in het voordeel van de Japanners verloo pen en in de grootste spanning wordt het nieuwe jaar ook in dit opzicht tege moet gezien. Wij ontveinzen ons geenszins, dat wij bij de vermelding van deze twee meest sensationeele hoofdmomenten van het wereldgebeuren tal van andere zeer gewichtige feiten zijn voorbijgegaan. Men kan daarover elders in dit num mer lezen. De Kinderbijslagwet is van het begin tot het einde een compromis van veler lei pogingen en dus verre van volmaakt. De verhooging geldt voor 1942, maar daarnaast zal een algeheele herziening in den loop van het volgende jaar plaats hebben. Verder deelde de heer Vermeulen mede, dat een herziening van de loon- en ar beidsvoorwaarden van hoofdarbeiders in werkverruiming gereed is. Voorstellen zijn in samenwerking met het departement uitgewerkt De grond gedachte waarop is gewerkt, berust op een indeeling in drie groepen, n.l. Ie. bijzondere vakarbeid; 2e. gewone vak- arbeid; 3e. administratieve arbeid, die ieder kan doen. Het loon zal weer worden gebaseerd op dat in het vrije bedrijf, maar tevens is de mogelijkheid geopend, dat ook jongeren, niet-steuntrekkers, niet-werk- loozen, die uit de kas trekken, hierin kunnen worden opgenomen. In de toe komst kunnen ook jongens en meisjes van 18 en 19 jaar tewerkgesteld worden. In de eerste groep van bijzonder ge- kwalificeerden arbeid zullen de kostwin ners van 26 jaar van 26 op 32 komen, de 30-jarigen en ouderen springen van ƒ29 op 34, een loonstijging dus van ongeveer 23 procent. In de tweede groep valt voor kostwin ners op 26-jarigen leeftijd een vooruit gang waar te nemen van 20 op 27 en voor 30-jarigen en ouder van 23 op 29. Voor eenvoudigen arbeid van 26-jarigen zien wij: van 16 op ƒ24 en voor 30- jarigen van ƒ20 op 26. Een verhooging, door elkaar genomen, van 4 tot 6 per week. Tenslotte deelde de heer Vermeulen mede dat op 1 dezer te Berlij^een bijkantoor van het N.V.V. is geopend^ dat de sociale verzorging van de Nederlandsche arbei ders in Duitschland zal behartigen en dat de taak van het departement van sociale zaken ten deze zal overnemen. Natuurlijk verwacht men niet dat nu terstond alle Nederlandsche arbeiders in Duitschland lid van het N.V.V. zullen worden, maar aan de financieele bezwa ren daartegen zal thans een einde worden gemaakt. Waarschijnlijk zullen met ingang van 1 Januari 1942 de arbeiders in Duitsch land alleen hun bijdrage behoeven te be talen voor de Duitsche werkloosheidsver zekering en daarnaast wordt een regeling getroffen, waardoor het N.V.V. van het Rijksarbeidsministerie te Berlijn een groot deel van deze bijdrage terug ont vangt teneinde daaruit de kascontributie van de leden te kunnen betalen. Bij terugkeer in het vaderland zal iedere Nederlandsche arbeider in Duitschland alle rechten behouden, die hij daarvóór had. INTERLOCALE EN INTERNATIONALE TELEFOONGESPREKKEN BIJ DE JAARWISSELING Bij de aanstaande jaarwisseling zal de Rijkstelefoondienst te dezer stede heden 31 December gelegenheid geven den ge- heelen dag aanvragen voor interlocale en internationale gesprekken, welke men op het oogenblik, waarop het nieuwe jaar aanvangt of zoo spoedig mogelijk daarna, wenscht te voeren, in te dienen. Het publiek kan daartoe op de gewone wijze nr. 24 voor Amsterdam en Rotter dam, 26 voor Delft of 41 voor de overige plaatsen met de kiesschijf draaien, doch moet bij het opgeven der aanvraag mede- deelen, dat het een Nieuwjaarsgesprek wenscht. Het gesprek wordt dan door den Rijkstelefoondienst niet vóór 24 uur, doch zoo spoedig mogelijk na dit uur tot stand gebracht en wel in volgorde van aanvraag. Op hen, die bij de jaarwisseling inter locale of internationale gesprekken wenschen te voeren, wordt een beroep gedaan om hun aanvragen heden zoo spoedig mogelijk in te dienen; de vlotte afwikkeling der gesprekken in den nacht van het oude op het nieuwe jaar zal men daarmede zeer bevorderen. Voorts gelieve men na 24 uur voor het vragen van inlichtingen omtrent het tot stand brengen van aangevraaRde nieuwjaarsgesprekken het „Inlichtingen bureau van den Rijkstelefoondienst” zoo weinig mogelijk op te bellen. 24-jarige F en de 18-jarige N. HERKEURING VAN MATEN, GEWICH TEN EN MEETWERKTUIGEN De herkeuring der maten, gewichten, en meetwerktuigen in 1942 zal plaats heb ben als volgt: Voor de belanghebbenden, wonende te 's-Gravenhage in het IJkkantoor. Var- kensmarkt no. 9, van 2 Januari tot en met 30 April, en van 20 October tt>t en met 23 November eiken Maandag, Dins dag. Woensdag, Donderdag en Vrijdag met uitzondering van 3 en 6 April en wel van: 2 Januari tot en met 13 Februari van 1013 en 1416.30 uur, 16 Februari tot en met 20 Februari van 9.3013 uur en van 1416.30 uur. 23 Februari tot en met 30 April en van 20 October tot en met 30 October van 913 uur en van 1416 uur, 2 November tot en met 23 November van 9.3013 en van 1416.30 uur. Voor de belanghebbenden wonende te Loosduinen, in de Gemeentelijke Bewaar school aan de Wilhelminastraat no. 20, (L.) op 28 en 29 September van 912 en van 1316 uur. Voor die te Scheveningen in het school gebouw Nieuwe Laantjes no. 8 op 5, 6, 7, 8. 9, 12, 13, 14, 15, 16 en 19 October van 912 en van 1316 uur. Aan de herijkplichtigen zullen briefjes worden uitgereikt, vermeldende het tijd stip. waarop de maten, gewichten en meetwerktuigen ter herkeuring aangebo den kunnen worden. Voor hen, die onverhoopt geen briefje ontvingen of die op het aangegeven tijd stip verhinderd waren, is het IJkkantoor bovengenoemd geopend op werkdagen, behalve des Zaterdags, van 1013 uur en van 1416 uur. met uitzondering van 31 December. Belanghebbenden worden er voorts op gewezen: dat de voorwerpen schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden, dat de maten, gewichten en meet werktuigen vóór 1 October 1943 gestem peld moeten zijn met het goedkeurings- merk P, dat de maten, gewichten en meetwerktuigen, welke gestempeld zijn met het afkeuringsmerk niet in winkels e.d. teruggebracht mogen worden, dat ten behoeve van ’s-Rijks schatkist betaald moet worden voor het onderzoek van ma ten. gewichten en meetwerktuigen (keur loon) en het justeeren van gewichten, (justeerloon), dat de milligramgewichten alleen aan het IJkkantoor herkeurd kun nen worden. In de Elandstraat is gister- ochtend de 60-jarige G H. uit de Am- pèrestraat met zijn rijwiel geslipt Hij kreeg een linkerheupfractuur en is in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde opge nomen. De 17-jarige H. de R. uit de Jacob Marisstraat slipte met haar rijwiel op de van Alkemadelaan. Het meisje kreeg een hersenschudding en werd naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde over gebracht. Gisterochtend is op den Leid- schestraatweg de 62-jarige voetganger J. V. uit de Fisherstraat aangereden door een tramwagen van lijn 7. De man be kwam een hoofdwonde en een. hersen schudding en is in het ziekenhuis aan den Zuidwal opgenomen. korte trekken hebben geschetst. Wij behoeven in dit verband slechts te her inneren aan hetgeen door den Rijks- commissaris is gezegd in zijn hoogst belangrijke redevoering, te Utrecht ge houden bij de viering van het 10-jari- ge bestaan van de N.S.B. en waarin dr. Seyss-Inquart op zeer besliste en voor geen misverstand vatbare wijze heeft verkondigd, dat na de opheffing van de oude politieke partijen nu ook alle andere politieke bewegingen zijn opgeheven, met uitzondering van de nationaal-socialistische, waardoor de N.S.B., onder leiding van ir. Mus- sert, tot de eenige en uitsluitende po litieke wilsvorming van het Neder landsche volk is geworden. De plaats van Nederland in het nieuwe Europa, hetwelk door het Duitsche Rijk nu wordt voorbereid en reeds gevormd, i s daarbij zeer duidelijk aangewezen: een vrij land, in deze vrijheid echter ge bonden aan de groote eenheid van het nieuwe Europa, hetgeen nauw samen hangt met de zoojuist aangeduide po litieke wilsvorming volgens de nieuwe oriënteering. Ir. Mussert, als leider van de N.S.B.formuleerde deze plaats van ons land nader in zijn mededeeling van hetgeen de Führer van het Groot- duitsche Rijk hem in een recent per soonlijk onderhoud had verzekerd, n.l. dat hij (Hitler) „ons volk de gelegen heid wil geven, niet als overwonnen natie, niet als kolonie, niet als protec toraat, maar als vrij nationaal-socialis- tisch Germaansch volk zijn plaats in het nieuwe Europa in te nemen en zijn aandeel te hebben aan het gestalte ge ven van het nieuwe Europa.” Zoo ligt dan bij den aanvang van het nieuwe jaar het schip in den nieuwen koers temidden van de hoog gaande golven van de stormende wereldzee. Met groote spanning ziet de geheele wereld en zien ook wij hier in Neder land de verdere ontwikkeling van de historie in 1942 tegemoet. Algemeens vergadering van den Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Algemeenen Zuivelbond (F.N.Z.) is prof. dr. B. Burg uit Wageningen met algemeene stemmen tot bestuurslid herkozen. Uit de toelichting tot de begrooting blijkt, dat de bond in 1942 niet slechts zal doorgaan met de proeffabricage van melkwol en het onderzoek der nieuwste methoden op dit speciale gebied, doch dat men in dit jaar ook wil overgaan tot de vaststelling van een algemeen plan voor proefnemingen en onderzoekingen. Verwerkelijking van dit reeds lang be staande plan is thans mogelijk geworden door de tot stand gekomen samenwer king tusschen den F.N.Z. en het labora torium van de Bataafsche Petroleum Maatschappij, inzake het verrichten van onderzoekingen voor de coöperatieve zuivelbereiding. Dit betreft grondleggend onderzoek, voorloopig in hoofdzaak in zake de smaakgebreken in boter, vraag stukken betreffende de eiwitstoffen in de melk en verschijnselen, welke zich bij het verduurzamen van melk kunnen voor doen. Behalve deze onderzoekingen door de B.P.M., welke van meer wetenschap- pelijken aard zijn, is het de bedoeling, ook de proefnemingen in de zuivelin dustrie zelf ter hand te nemen. Voor het uitvoeren van deze plannen is het eerst volgende jaar rond 120.000 noodig en het bestuur stelt de algemeene vergade ring daarom voor, een extra omslag van de fabrieken te vragen van 50 per millioen k.g. in 1941 of het dichtst daar, bij liggend boekjaar verwerkte melk. Zonder stemming werd de begrooting goedgekeurd. UITGESLOTEN SLAGERS Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd verzoekt ons mede te deelen, dat de naam J. Willemsen, Oudestadstraat 265 te Biervliet (Z.) door een misverstand op de den 20sten De cember j.l. uitgegeven lijst van uitge. sloten slagers is gekomen. De heer J. Willemsen is dus niet wegens fraudu leuze slachting of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slachtingen van het verkrijgen van een toewijzing voor vleesch, vleeschwaren en/of afvallen door de Nederlandsche Veehouderijcentrale uitgesloten. Voor personeel op wachtgeld Verschillende ondernemingen, voor welker personeel een door het departe ment van Sociale Zaken goedgekeurde wachtgeldregeling is ingevoerd, hebben de vraag gesteld, of zij aan hun werk nemers een Kerstgratificatie konden^toe. kennen, die buiten beschouwing kon blijven bij de berekening van het wacht geld. De secretaris.generaal van voornoemd departement heeft in verband hiermede aan deze ondernemingen en aan het col lege van rijksbemiddelaars medegedeeld, dat er zijnerzijds geen bezwaar tegen be staat, dat bedoelde ondernemingen aan haar personeel, dat op wachtgeld is ge steld. een Kerstgratificatie toekennen, ook indien het mocht voorkomen, dat het wachtgeld plus gratificatie 100 pCt. van de som van het oorspronkelijke loon zal overschrijden. Het bovenstaande geldt evenwel uitsluitend voor wat betreft ar. beiders voor de Kerstweek 1941 en vjof wat betreft beambten voor de maand December ’41. Vanzelfsprekend komen eventueele Kerstgratificaties niet in 'aan merking voor subsidieering. Verwijderen van dood hout in werkverschaffing Het wordt wenschelijk geacht in de parken Vreugd en Rust, Marlot, Crom- vliet Waalsdorperweg, Duinzicht en Ockenburgh en in het Zuiderpark de doode en stervende boomen en de doode takken uit de in die parken aanwezige houtopstanden te verwijderen en deze houtopstanden flink te dunnen. Aangezien deze werkzaamheden en het klein maken voor brandhout van het niet voor werkhout geschikte verwijderde hout zich zeer goed leenen voor uitvoering in werk verschaffing door vanwege den Gemeente lijken Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon ondersteunde armlastigen, heeft de burgemeester besloten deze werkzaam heden aldus te doen uitvoeren Daarvoor heeft hij een bedrag van 14.855 van „On voorziene uitgaven" doen overschrijven op den post ..Kosten voor werkverschaffing" Bouw centrale werkplaats G.E.B. Bii raadsbesluit van 17 Februari 1941 is besloten tot den bouw van een centrale werkplaats, een garage met daarboven gelegen verdieping en andere werken, ten behoeve van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf, waarvoor een bedrag van 475.000 beschikbaar is gesteld. Thans blijken nog enkele aanvullende werk zaamheden te moeten worden verricht, welke aanvankelijk niet waren voorzien, n.l. een afscheiding van metselwerk met een glasfront daarboven, een kantoor voor den bedrijfschef en een magazijnruimte voor gereedschap, waarvoor een bedrag van 15.000 wordt geraamd. De burge meester heeft besloten, in verband daar mede de begrooting van het G.E.B. met dit bedrag te verhoogen. in de Willemskerk, Nassaulaan 12. morgens om 10.30 uur, gehouden worden. De burgemeester heeft met ingang 15 October 1941 eervol ontslag als ‘J het gemeentelijk avondnijverheidsonderwijs verleend Op 2 Januar i a.s. hoopt de heer J. G. Hemmes den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad ten kantore van den Gemeenteontvanger. Naar wij vernemen is de belangstelling voor een vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen arbeidsdienst in zoo ruime mate gebleken, dat de 30 bestaande kampen voor jongemannen in de op 5 Januari a.s. aanvangende periode bezet zullen zijn zonder dat men gebruik heeft behoeven te maken van de mogelijkheid tot oproeping voor een verplichte dienst neming. Zestien kampen waren deze winter reeds in gebruik, de 14 overige zullen op 5 Januari haar nieuwe bewoners ont vangen. De diensttijd voor de op dezen datum komende ploegen duurt tot 20 Mei a.s., behoudens mogelijkheid tot vrijwil lige verlenging. De bezetting per kamp bedraagt 130 a 140*man. Intusschen worden nieuwe kampen ge bouwd met het oog op de uitbreiding van den N.A.D., welke per 1 Juni a.s. gereed moeten zijn voor de zomerploegen, waarin o.a. de aanstaande studenten zullen wor den opgenomen. INBRAAK IN PAKHUISJE OPGEHELDERD In den nacht van 18 op 19 December j.l. werd, zooals gemeld, een inbraak ge pleegd in een pakhuis aan de Hilversum- schestraat. De inbrekers verdwenen zon der veel sporen achter te laten, met medeneming van 250 k.g. kaas, een hoe veelheid boter en een rijwiel. Dezer da gen bemerkten ambtenaren van de prij- zencontróle van den justitieelen dienst A. dat de 21-jarige commissionair de J. kaas, aanbood, die van diefstal afkomstig was. Bij den 21-jarigen opperman O., van wien de J. de kaas had bekome», kon hierna op het grootste deel van den buit beslag worden gelegd. Als verdacht van het plegen der inbraak werden tevens twee instrumentmakers gearresteerd, de -1—TT’1O JKT JanuariM. J. Brusse, journalistJ. F. Ploegmakers, burgemeester van Oss Willem Bakker, menschenredder in Den HelderJ. J. van Druten, uitgever te SneekB. A. Mullens, film.exploitant te Amsterdam W. van Wijk, oud-voorzitter Vereeniging van Onderofficieren Ons Belang D. O. Leis, oud-directeur Vlaar- dingsche Stoombootreederij. FebruariMr. P. C. Swart, dacteur N. R. Ct.; Bote van menschenredder te Maassluis Schrijver, oud-directeur Neerbosch. Maartprof. dr. C. W. Lunsingh Scheurleer, hoogleeraar te LeidenH, W. E. Struwe, bestuurslid org. redden van drenkelingenprof. dr. N. van Wijk, hoogleeraar te LeidenFr. J. Jurgens, groot-industrieel. Aprilmr. C. M. J. F. Goseling, oud- minister van JustitieP. Moltmaker, oud-lid Eerste KamerF. L. Ossendorp, oud-voorzitter Bond van Nederlandsche Onderwijzersdr. T. H. R. Valck-Lucas. sen. heraldicus. MeiM. P. Hoogeveen, uitvinder het leesplankjeD. Wijnkoop, c" van de Tweede Kamerprof. Winkler, oud-hoogleeraar te mr. Slingenberg, oud-minister van ciale Zakenprof. dr. J. Korteweg, oud-hoogleeraar te AmsterdamF. van de Walle, oud-tweede voorzitter van het N.V.V. JuniHélène Swart, dichteres. Juli: G. J. D. Goudriaan, d:.. N.V. Spoorijzer te DelftLouise Korlaar-v. Dam. tooneelspeelster. AugustusS. Hartogs, confectie-fabri- kant; C. Gordijn jr„ oud.commandant Amsterdamsche BrandweerJ. C. R. Redelé, stichter Biscuitfabriek Victoria. September mr. J. E. W. Duys, vrede rechter en oud-lid der Tweede Kamer prof. dr. J. H. Bonnema, oud-hoogleeraar te GroningenC. v. d. Bussche, Indisch hoofdambtenaarP. H. Geerke. historie schrijver. Octobermr. W. M. van Lanschot, oud-lid Eerste KamerP. Wielenga, oud- lid Tweede KamerJ. ter Haar, wet houder te Amsterdamgeneraal G. J. Berenschot, commandant Indisch leger. Novemberdr. F. Schmidt Degener, directeur Rijksmuseum te Amsterdam Christine Doorman, schrijfsterJ. de Valk, gevolmachtigde voor de sport. December dr. A. G. Kröller. Hedenavond om 19.20 uur zal Max Blokzijl over den zender Hilversum II spreken over het onderwerpHet jaar 1941. Het Jeugddienstkerkkoor zal onder leiding van den heer Paul Pul zijn medewerking verleenen aan den .Jeugddienst, welke Zondag 4 Januari a.s. in de Willemskerk, Nassaulaan 12. des zal

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9