Twee den oproepen van Führer bij de jaarwisseling 1941, No. 18070. Vrijdag 2 Januari. het van Ja/ van Manilla aanstaande jaar van de grootste overwinningen aller tijden 1942. HET NIEUWE JAAR de aan van Serawak door de Britten ontruimd afgeslagen Japansche troepen op 250 K.M. Singapore Met Duitschland voor een vrij Nederland Dagorder Weermacht VERDUISTEREN Storing van de vijan delijke aanvals- bewegingen duurt voort X Gelukwensch van den Führer aan den Rijks- commissaris Bolsjewistische strijd krachten in de Krim uit de lucht aan gevallen De nieuwe bonnen Vijandelijke aanval bij Solloem en Bardia NIEUWJAARSRECEPTIE BIJ DEN RIJKSCOMMISSARIS Het Duitsche Weermachtbericht Het Italiaansche Weermachtbericht DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Let bij de verduistering voor al ook op uw achtergevel De Rijkscommissaris op Oudejaars avond bij de luchtdoelartillerie te Rotterdam DRIE JONGELUI PAKTEN EEN MIJN BEET De distributie van gesmolten rundvet Verlenging geldigheidsduur van de bonnen 01 De jaarwisseling heeft' ditmaal onder nog bedroevender omstandig heden plaats gevonden dan in de beide' vorige oorlogsjaren. Van een Europeesch conflict is het een groo- te wereldbrand geworden, waarvan het einde, helaas, nog niet is te zien. Millioenen menschen gaan onder vele ontberingen gebukt, zoodat vanzelfsprekend op den Oudejaars avond de vraag is gerezen Wat zal 1942 ons brengen, moet het nog erger worden, of is er eindelijk kans op verbetering? TeTMoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De Rijkscommissaris dankte met hartelijke woorden en sprak de hoop uit, dat de gemeenschappelijke arbeid ook in het jaar 1942 tot heil moge strekken van het Duitsche en het Nederlandsche volk. Twee gedood en een zwaar gewond In den ochtend van den Nieuw jaarsdag heeft Rijkscommissaris- Rijksmi nister Seyss-Inquart een delegatie ontvangen van leden van den staf van het Rijkscommissa- riaat, als woordvoerder waarvan commissaris-generaal Schmidt den Rijkscommissaris de beste wen- Van het oude jaar heeft men in- tusschen voor goed afscheid geno men. De herinneringen en gedach ten aan al diegenen, die het leven lieten, dan wel voor altijd verminkt werdenaan hen, die reeds zoolang gescheiden zijn van hun land, gezin of ouderhuis, blij ven. intusschen onverflauwd be staan. Bestond er in het verleden, althans gedeeltelijk, nog eenig con tact, nu in alle werelddeelen de oorlogsfakkel brandt, volgt een on heilspellend zwijgen. Vanzelfsprekend gaan de gedach ten van elk goed vaderlander even eens uit naar onze Overzeesche Ge westen, zeer in het bijzonder naar Nederlandsch-Indië, dat sedert eeni- ge weken in den oorlog met Japan is betrokken. Zullen we het moeten beleven, dat ons kostbaar Insulinde een prooi wordt der tegenpartij, wier geweldig offensief in zoo kor ten tijd een einde heeft gemaakt aan den Angel-Saksischen invloed in Oost-Azië? Ons Indië is zij het dan buiten een uitgesproken volks wil meegesleept in een strijd, die het, zou het alleen staan, niet winnen kan. Het behoeft nu meer dan ooit den steun van het Moederland, niet in mili tairen, wèl in moreelen zin. Willen wij Indië voor ons behouden, dan is het onze stellige overtuiging, dat wij, Nederlanders, niet langer bij de pakken moeten blijven neerzit ten. De starblijvende afzijdigem, de onwilligen, moeten, willen zij het algemeen volksbelang niet schaden, hun houding herzien. Wanneer wij, Nederlanders, in dit jaar niet too- nen daadwerkelijk te willen meewerken aan een nieuw Europa, dan staat de ondergang ons te wachten. Dat zijn geen angstaan jagende woorden, zoo maar losjes neergeschreven. De tijd dringt. Er moet niet langer geredeneerd wor den, er dient aangepakt. Wij staan op een keerpunt: het oude heeft afgedaan. Men houde dit goed voor oogen en overwege zulks bij rustig nadenken. De haat en het egoïsme mogen hierbij geen rol spe len, want het is niet een partij of een persoon, die het vraagt, wèl het algemeen landsbelang. Het is een gebiedende eisch, dat wij eindelijk weer worden een eensgezind volk, dat de afbraak van het verleden dient te vergeten en moet zorgen voor een betere toekomst, waarin wij in vrede en welvaart kunnen leven. Wij hebben in het afgeloopen jaar de positieve toezegging gekre gen, dat Nederland weer zelfstandig zal worden, mits onzerzijds begrip getoond wordt voor den nieuwen tijd. Tegenover verlangens staan verplichtingen. Wij moeten vooruit zien, zooals ons volk in het verre verleden dit in bange oogenblikken toen eveneens de ondergang dreigde ook heeft gedaan. Angst voor het nieuwe beteekent stilstand. Verdeeldheid leidt tot achteruitgang. Een gezond, moreel en 'cultureel volk als het onze, dat voor zijn ijver en werklust in de geheele wereld zoo gunstig bekend staat, moet niet alleen de handhaaf- leus onderschrijven, maar daarnaast ook verlangen naar een beteren tijd, waarin de vooruitgang hoogtij zal vieren. Wanneer in dezen zin de goed willende Nederlander zich bereid verklaart daartoe mee te werken, dan is er reeds veel gewonnen en is er alle reden het nieuwe, jaar met blijdschap tegemoet te treden, waarbij wij dan de beste wenschen uiten voor het behoud van ons vaderland. v. 5.39 uur nam. tot 9.50 uur v.m. Radiorede van Pétain HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Distributienieuws wereld gebroken is. Duitschland wil en uit Voor de week van Zondag 4 tot Zater dag 10 Januari zullen de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak en aardap pelen verkrijgbaar zijn op de bonnen 02a en 02b van de daarvoor aangewezen kaarten. Ook voor vleesch of vleesch- waren is bon 02 aangewezen, met dien verstande echter, dat op bon 02a zooals reeds werd aangekondigd, één rantsoen zal kunnen worden gekocht, doch dat op bon 02b slechts een kwart rantsoen verkrijgbaar zal zijn, waardoor de tot dusver beschikbaar gestelde wekelijk- sche hoeveelheid van 3 rantsoenen wordt teruggebracht tot 2j rantsoen. Voorts geeft gedurende het tijdvak van 4 Ja nuari tot en met 14 Februari elke der met „26” genummerde bonnen van de met „S” en „T” gemerkte petroleum- kaarten, recht op het koopen van twee liter petroleum voor verlichtingsdoelein- den. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met „22”, „24” en „25” genummerde bonnen niet mogen worden vernietigd, doch daarentegen zorgvuldig dienen te worden bewaard. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15 Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 et, fr. p. post 10 ct Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Kelzerstr. 319, Tel. S50310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Polygoon-Sagers schen voor het nieuwe jaar over bracht. De Rijkscommissaris heeft op den laatsten avond van het oude jaar stel lingen van de Duitsche luchtdoelartil lerie in de Maasstad bezocht. Ryks- minister Seyss-Inquart werd hierbij, toen hij zich onder leiding van majoor Pöttker en in gezelschap van den ge machtigde voor de stad Rotterdam, dr. Völckers, in de kwartieren en stel lingen der luchtdoelbatterijen bevond, door de soldaten overal levendig en hartelük verwelkomd. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik om de offi cieren en manschappen te danken voor hun optreden tot bescherming van Rot terdam en voor hun zwaren dienst, be nevens om uiting te geven aan zijn vreugde, dat hij de laatste uren van het jaar 1941, dat een jaar van groote en voor Duitschland gunstige beslissingen op het gebied der wereldpolitiek is ge weest, kon doorbrengen bij een der jongste en belangrijkste wapens van de roemrijke Duitsche Weermacht. E INZAMELING VAN WOL EN BONT IN DUITSCHLAND Omtrent het voorloopig resultaat van de vrijwillige inzameling van wol en bont voor de soldaten aan het Oostelijke front verneemt het D.N.B. dat reeds 16 millioen stuks ten geschenke zijn gegeven. Daar onder bevinden zich véle honderdduizen den bontartikelen. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt voorts bekend, dat de geldig heidsduur van de met „01a” en „01b” gemerkte bonnen voor de periode van 28 December j.l. t/m 3 Januari a.s. zijn aangewezen ter verkrijging van brood, vleesch en aardappelen, worden ver lengd t/m. Zaterdag 10 Januari. Ook de geldigheidsduur van de met „01” ge merkte bonnen voor boter en vet, welke zijn aangewezen voor het tijdvak van 28 December j.L t/m. 5 Januari a.s. wor den verlengd t/m. Zaterdag 10 Januari a.s. Bovenstaande regeling dient om te voorkomen, dat vacantiegangers, die vertrokken zijn zonder deze bonnen mede te nemen, daarvan geen gebruik zouden kunnen maken. Het D. N. B. seint uit Sjanghai Washington heeft sinds Woensdag geen berichten ontvangen van den opperbevelhebber van de Philippij- nen, Mc Arthur. Het laatste bericht heeft betrekking op het vervoer van gewonden en meldt niets omtrent de situatie van de stad of den afstand, waarop de Japanners zijn genaderd. Ook het laatste officieele bericht van het Amerikaansche ministerie van oorlog over den toestand op de Phi- lippijnen behelst niets over het lot van Manilla. Naar de Britsche berichtendienst in een speciaal bericht uit New York meldt, acht men den val van Mdhilla zeer aanstaande. U, soldaten, van het leger en van de Waffen SS, in het bijzonder aan het Oostelijke front, groet ik met de trot- sche blijdschap, dat ik thans het on middellijke opperbevel voer over het deel der Weermacht, dat, zooals over al. en altijd, den zwaarsten last van den strijd heeft te dragen. Het ge- heele Duitsche vaderland ziet met grenzenloos vertrouwen op zijn Weer macht en zou ieder van u gaarne hel pen, waar dat mogelijk is. Drie jongelui. Harm Drijkstra, Freerk Wijninga en Fokke Kracht, allen woon achtig te Uithuizen, vonden dezer dagen bij den dijk een gedeeltelijk gedemon teerde mijn. De jongelui konden hun nieuwsgierigheid niet bedwingen en na derden de mijn niet alleen te dicht, het geen reeds in strijd met de geldende voorschriften is. doch begingen boven dien de onvoorzichtigheid, de mijn ook nog aan te pakken. De gevolgen bleven niet uit. Er ontstond een ontploffing, de beide eerstgenoemden werden op slag gedood. De laatste werd zwaar gewond en moest naar een der ziekenhuizen in Groningen worden vervoerd. lot, waaraan wij slechts met huivering kunnen denken. Vrouwen en kinderen en alle anderen in het vaderland kunnen u, soldaten van het Oostelijke front, niet ge noeg danken voor hetgeen gij voor hen gedaan hebt. Gij zelf ziet sedert 22 Juni met eigen oogen den aard van het „Pa radijs”, waarin de gemeenschappelijke samenzwering van joodsche kapitalisten en joodsche bolsjewisten ook ons Duitschland wilde veranderen. Soldaten, als Führer en woordvoerder van de mil lioenen van ons volk en als opperste be velhebber der Weermacht, dank ik alle dappere mannen van ganscher harte voor hun zoo vaak betoonde heldhaftigheid. Wij allen, front en volk, gedenken ge meenschappelijk en eerbiedig de kamera den, die hun liefde en trouw voor Duitsch land met den dood moesten bezegelen, als mede de slachtoffers onder de soldaten der bondgenooten, die in onze rijen hebben gestreden voor hun landen en voor geheel Europa. In 1942 zal de vijand op nieuw worden aangepakt Soldaten van het Oostelijke front, in 1941 hebt gij in tallooze slagen den vijand, die voor den aanvalssprong gereed was, niet alleen verwijderd van de grenzen van Finland, Duitschland, Slowakije, Hongarije Sjioekwan gebombardeerd Naar Domei meldt, hebben Japansche bombardementsvliegtuigen Sjioekwan in de provincie Kwantoeng aangevallen. Een spoorwegstation en andere militaire doelen werden in de asch gelegd. De Führer en opperste bevelhebber heeft bij de Jaarwisseling den vol genden dagorder tot de weermacht gericht, die tegelijkertijd den groet van den Führer als opperbevelhebber van het leger bevat:/ „Soldaten. Evenals na den veldtocht in Polen heb ik in weerwil van bittere er varingen ook in Juli 1940 na het glorie rijke einde van den oorlog in het Westen besloten den vijanden, die ons op 3 Sep tember 1939 den oorlog verklaard hadden de vredeshand toe te steken. Zij werd te- ruggestooten en mijn aanbod werd uit gelegd als het teeken van onze zwakte. De mannen, die reeds voor 1914 tot den eersten wereldoorlog hebben aangezet, meenden stellig door nieuwe coalities het Duitsche volk en de verbonden staten in 1941 voor goed te kunnen neerslaan, doen ontbinden en doen verdwijnen. Zoo bleef ons niets anders over dan den helm vas ter te binden en het oog te vestigen op den verderen strijd. De reden voor het besluit dezer internationale oorlogsdrij- vers, die onder geen omstandigheden vrede wilden sluiten, lag, behalve in hun economisch-, kapitalistische belangen, in de overtuiging, dat zij het Duitsche Rijk definitief zouden kunnen vernietigen door de deelneming van de Sovjet-Unie aan den strijd tegen Europa, welke in het ge heim was voorbereid, voor den zomer van 1941. 4 De Führer heeft op Oudejaarsdag aan den Rijkscommissaris voor X het bezette Nederlandsche gebied X het volgende telegram gericht: „Aan Rijkscommissaris Seyss- X Inquart, Den Haag. X Met oprechten dank voor den tot X dusver verrichten waardevollen X arbeid zend ik u mijn hartelijke wenschen voor u persoonlijk en voor de voortzetting van uw sue- X cesvolle werkzaamheden in het komende jaar. X Adolf Hitler.” seint uit heeft sinds berichten ontvangen Van 15 regels ƒ1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. In aansluiting op hetgeen dezer dagen is gepubliceerd betreffende de distributie van gesmolten rundvet wordt bekend ge maakt, dat behalve bon 03 van de vet- kaart ook de met „Vet een half rantsoen 1117 Jan.” gemerkte bonnen van de vetkaart ja en jb, welke zijn uitgereikt aan personen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten, desgewenscht recht zullen geven op het koopen van gesmolten rundvet in plaats van boter. Zij, die van deze mogelijkheid gebruik willen maken, dienen de met „Vet een half rantsoen 1117 Jan.” gemerkte bonnen op Zaterdag 3 Januari bij hun slager in te leveren, waarbij zij een ont vangstbewijs kunnen verlangen. Per 2 bonnen wordt 1 rantsoen, dit is 200 gram vet beschikbaar gesteld. De aflevering van het vet zal plaats vinden in het tijdvak van 15 t/m 23 Jan. a.s. Zij, die op de met „Vet een half rant soen 1117 Jan.” gemerkte bonnen boter wenschen te betrekken, dienen deze bon nen gedurende de geldigheidsperiode, dus van 11 t/m 17 Jan. a.s., bij den winkelier in te leveren, waarbij de gebruikelijke reductie zal worden verleend. Het 578ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier dd. gisteren luidt: Het succes, dat in de afgeloopen dagen ten Zuiden van Agedabia is behaald door Italiaansche en Duitsche gemechaniseerde divisies, heeft zich gunstig ontwikkeld. Bij nieuwe gevechten zijn weer 48 pantserwa gens vernield en talrijke buitgemaakt. Na hevige artillerievoorbereiding heeft de vijand met steun van gepantserde mid delen en afdeelingen van de luchtmacht ons front bij Solloem en Bardia aangeval len. Hij werd teruggeslagen; de gevechten duren voort. Aan de actie tegen Bardia werd deelgenomen door 2 oorlogsschepen, die zich snel terugtrokken, toen zij wer den bestookt door het welgerichte vuur van de batterijen van de vesting. Aan boord van een torpedojager kon men brand waarnemen. Luchtformaties van de asmogendheden hebben krachtige aanvallen gedaan op marcheerende colonnes en belangrijke cen tra achter de linie van den vijand, waarbij vele auto's werden vernield. Het bombar deeren der oorlogsinstallaties op Malta werd energiek voortgezet. Een aanval van Engelsche vliegtuigen op Athene en andere Grieksche plaatsen eischte geen slachtoffers; de schade is on- beteekenend. Borneo zijn gevlucht. De verovering van Serawak door Japansche lan dingstroepen heeft één der rijkste petroleumgebieden ter wereld in Ja pansche handen gebracht. Maan: 2 Jan. op 6.03 uur nam. 3 Jan. onder 9.50 uur v.m. op 6.59 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 AANGEKONDIGDE VERLAGING VAN HET VLEESCHRANTSOEN GAAT ZONDAG A.S. IN Berichten uit Melbourne melden, dat de Britsche strijdkrachten op Britsch-Borneo volkomen uit Serawak zijn teruggetrokken en naar Nederl.- Het staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft gisteravond een radiorede voor het Fransche volk gehouden. Hij wees op de uitbreiding van den oorlog tot de vijf werelddeelen en verklaarde, dat Frank rijk buiten het conflict blijft. Pétain gaf o.a. uiting aan de hoop, dat de toenadering tusschen de Duitsche en de Fransche natie verdere vorderingen zal maken Vervolgens spoorde de maarschalk de Franschen tot eenheid aan. Vele ambte naren verleenen den staat niet den vollen steun, dien zij hem verschuldigd zijn. De nationale revolutie is van het ter rein der beginselen nog niet overgegaan tot de practische verwezenlijking. Men zou te veel verlangen van den staat, als men alleen op zijn werkzaamheid zou rekenen om in enkele maanden wijziging te brengen in zeden en gewoonten der Franschen. Ieder moet daartoe het zijne bijdragen. De maarschalk betoogde vervolgens, dat de regeering van haar kant alle plichten jegens de bevolking zal vervullen. De Fransche landbouw blijft de ware hoop des lands en zijn beste reserve. Omtrent de begrootingsontwerpen ver klaarde hij, dat de grondwet bepalingen bevat omtrent nauw contact tusschen regeering en volk. Ik wil voor mijn land noch marxisme, noch het liberale kapita lisme. Uitsluitend en alleen de volle steun voor mijn actie door de massa’s der arbeiders en boeren, die thans hun sta tuut resp. hun corporaties bezitten, zal de overwinning van deze nieuwe orde waarborgen. Tenslotte betoogde Pétain, dat het Fransche imperium in eclatanten vorm zijn trouw aan den dag heeft gelegd en deed hij een beroep op de Franschen om hem te helpen bij zijn werk van weder opbouw. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht deelde gisteren mede: „De in Feodosia aan land gezette Sovjetstrijdkrachten en haar ra- vitailleeringswegen over de Zwarte Zee zijn door sterke afdeelingen van de luchtmacht aangevallen; de vijand leed aanzienlijke ver liezen aan menschen en materiaal In de middenzone van het Ooste lijke front duurden de hevige ge vechten ook Woensdag voort. De luchtmacht zette de stelselma tige staring van de vijandelijke aanvalsbewegingen voort. Ver scheidene plaatsen werden in brand gebombardeerd, spoorlijnen en rollend materiaal vernield. Aan het Ilmenmeer is een vrij groot aantal Sovjetvliegtuigen door bomaanvallen op den grond ver nietigd. In Noord.-Afrika hadden de ge vechten van de Duitsch-Italiaan- sche strijdkrachten in het gebied om Agedabia ook de laatste dagen een gunstig beloop. Opnieuw wer den 48 pantserwagens en talrijke gepantserde verkenningswagens vernield. Bij luchtgevechten wer den 3 Britsche jagers neergescho ten. Overdag en des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen op Malta door de luchtmacht aangevallen”. en Roemenië, maar gij hebt hem meer dan duizend kilometer in zijn eigen land teruggeworpen. Zijn poging om in den winter van 1941 op 1942 het lot te doen keeren, om weder tegen ons op te trekken, moet en zal mislukken. Ja, integendeel, in v 1942 willen wij met alle voorbereidingen, die zijn getroffen, dezen vijand der menschheid opnieuw aanpakken en zoo lang slaan, tot de vernietigingswil der Joodsch kapitalistische en bolsjewistische wereld gebroken is. Duitschland wil en J kan niet om de 25 jaar door dezelfde mis- dadigers in een nieuwen oorlog om het zijn of niet zijn worden geworpen. Europa kan en wil zich ook niet eeuwig inspan nen alleen daarvoor, dat een bende An gelsaksische en joodsche samenzweerders in de twisten der volken bevrediging voor haar zakenmanoeuvres vindt. Het bloed, dat in dezen oorlog vergoten wordt, moet dat is onze hoop in Europa voor generaties lang het laatste zijn. Moge God ons daarbij in het komende jaar helpen”. (Zie verder 2e blad. pag. 1. De „Yomioeri Sjimboen” meldt uit Sjanghai, dat een Japansche colonne, na een succesvolle landing bij Batangas, in Zuidelijke richting is opgerukt. Zij heeft de volledige controle verworven over de spoorlijn naar Manilla en bedreigt thans het marinesteunpunt van Cavito. Naar Domei gisteravond meldde, zijn de Japansche formaties de vesting Singapore tot op ongeveer 250 k.m. genaderd. Zij zijn reeds over de grens tusschen de sultanaten Perak en Sellanger getrokken. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat opnieuw zeer zware luchtaanvallen zijn gedaan op de haven, de vliegvelden, kazernes en commandoposten van Singa pore. In weerwil van het heftige afweer vuur keerden alle Japansche toestellen terug. In de Straat van Malakka zijn 2 vijan delijke koopvaardijschepen van 3000 ton door Japansche vliegers zwaar bescha digd. Aan de Westelijke kust van Malak ka is een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht en een vijandelijke torpedo jager door directe bom treffers zwaar be schadigd. Woensdag hebben de Japansche troe pen naar het hoofdkwartier van de Ja panners meldt, de strategisch belangrijke havenstad Kwantan aan de Oostkust van Malakka bezet. Nu ligt dat Jaar 1941 achter ons. Het was een jaar van de belangrijkste be sluiten en van de bloedigste gevech ten. Het zal in de geschiedenis wor den geboekstaafd als het Jaar van de grootste overwinningen aller tijden. Zonen van alle Duitsche gouwen hebben schouder aan schouder met de soldaten onzer bondgenooten roemrijk gestreden op den Balkan en Kreta, in Afrika, in de Middellandsche Zee en op den Atlanti- schen Oceaan. Sedert 22 Juni hebt gij, mijn soldaten, op de oorlogstooneelen van het Oosten, van het hooge Noorden tot aan de Zwarte Zee, gevechten geleverd, die door hun omvang en hun hevigheid ongehoorde eischen aan u stelden, doch door hun successen de glorierijkste wa penfeiten der geschiedenis zijn. Door u, soldaten, is de strijd tot behoud van ons bestaan, die ons volk zoo vaak is opge drongen, bekroond met overwinningen, die alles overtreffen, wat de geschiedenis der volken kende. Door uw dapperheid, uw doodsverach ting en uw offervaardigheid werd niet alleen ons Duitsche vaderland, maar ge heel Europa gered en bewaard voor een

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1