Hitler’s boodschap aan het Duitsche volk HET GROOTE AVONTUUR Ii I GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN I TWEEDE BLAD 1942 HAAGSCHE COURANT Vrijdag 2 Jan. gram FEUILLETON jfWordf vervolgd) 50 500 4 500 250 250 100 500 500 4 i rants. 34 k g. 24 34 4 24 54 4 Gij zult niet stelen! Bonnen achterhouden is minstens zoo slecht! F W Mg ^1% W WO1 JwO weer op het „rechte pad’ Aan het MoermansJefront. Een waarnemer, voor Vervolg van pagina 1. Geeft recht op bet koopen van 4 t/m 14 t/m Eenh. In tijdvak van één week 4 Januari t.m. 10 Januari 1942 of gebak Brood 22 18 9 18 Ranta. 24 1 1 1 kg. Suiker 1 kg. ba. i. of maiz. 28 liter Melk 34 liter 7 liter Melk 250 125 125 250 250 250 gram 193 Koffiesurrogaat 250 250 250 250 gram GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende nonnen Geeft recht op *t koopen tot en met van 2 liter Petroleum 1 eenh Brandstoffen Diverse data 30 April 1942 1942 Jan. 1 1) Bonnen F en G Rijst blijven geldig t.m. 24 Januari 1942. nootd zwaar hem naar (Nadruk verboden) den OPHELDERINGEN Lebon eind het binnenland ingeloopen wiel van het roer in handen had van een 500 4 Gemakkelijk voor de zwijntjes jagers, maar slecht voor de fiets’. (Polygaon-Seym) Jan. Jan. verscholen achter een sneeuwmuur. fOrbis-HoUand-P.K. Schafer) 1 1 1942 1942 ge- dat DE BRITSCHE AMBASSADEUR TE LISSABON Naar in politieke kringen te Lissabon verluidt, zou de Britsche ambassadeur te Lissabon, Campbell, na de rede van Sa lazar, om zijn terugroeping verzocht heb ben Naar men meent te weten, is zijn verzoek echter door de Britsche regee- ring van de hand gewezen. VERSPREIDE BERICHTEN Vijf vliegers van het luchtwapen van het Amerikaansche leger zijn gisteren om het leven gekomen, toen hun vliegtuig. Brood Brood Vleesch Vleesch Aardapp. Aardapp. Algem. Algem. Algem. Petroleum Petroleum K.F Brandst. 1) Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (mannen) Vleesch of vLwaren Aardappelen Aardappelen Boter Boter met red. Boter Boter met red. 250 250 100 500 50 500 4 250 250 100 500 250 250 100 500 t/m 3 jaar 13 iaar 20 jaar UITKNIPPEN EN BEWARENl gram gram Ranta. gram gram gram gram gram Beschikbaar per persoon Vol- was- senen Elk der vol gende bonnen 1 Rantsoen Zeep 75 gram Toiletzeep 80 21 Maart 1942 14 Febr. 1942 31 Jan. 1942 31 Jan 1942 30 April 1942 31 Jan. 1942 30 April 1942 30 April 1942 31 Jan 1942 31 Jan. 1942 50 gram 500 gram 1 rants. 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram Van het Finsche front De oerwouden van Ctost.Karelië zijn rijk aan elanden, welke door de Finsche soldaten dikwijls worden geschoten. (Atlantic-Holland-P.K. Troberg) fenberg de gedaanten van wilde dieren, die verschrikt heen en weer renden. Tenslotte werd halt gehouden in een kreek. De boot werd vastgelegd en de journalist gebruikte het avondmaal in gezelschap van Sam. Het gelukte hem evenwel niet, den kerel over te halen, onthullingen te doen over de bestem ming van deze zonderlinge reis. Toen hij den volgenden morgen ont waakte, voelde hij het stampen van de machines. Het beteekende, dat zij al op weg waren. Door het raampje zag hij trouwens den voorbij glijdenden oever. De stroom was nu veel smaller gewor den en aan weerszijden verhieven zich, eeuwenoude boomen. Bjj het naderen van de boot plonsten af en toe groote krokodillen in het water en nijlpaarden doken onder. De natuur was hier woest, maar schitterend. Tegen den middag vertraagde de boot eindelijk haar vaart, tot ze bijna stil lag tegenover een inham. De journalist stond op het voordek en volgde het ma noeuvreeren van den schipper. De boot draaide rond en gleed dan langzaam vooruit. Aan het einde van den inham draaide zij tenslotte een zijarm in en daar ont in waande Riefenberg verscheidene perso den spuokachtigen gloed ontwaarde Rie- neu en verderop de daken Maar juist, omdat dit jonge Europa werkt aan de oplossing van waar lijk groote taken, zal het zich niet door de vertegenwoordigers van een groep mogendheden, die zich op tactvolle wjjze de staten der bezit- tenden noemen, laten berooven van het laatste, dat voor een mensch het leven waard maakt om geleefd te worden, n.l. de waarde der eigen volken, hun vrijheid, het sociale en algemeen menscheljjk bestaan. Bij een ontploffing in een kolenmijn te Burslem in Staffordshire (Engeland) zijn Woensdag 53 mijnwerkers bedolven. De eerste 6 slachtoffers die te voorschijn werden gebracht, waren dood en van 5 gewonden zijn er inmiddels twee in het Granaatwerpers in actie, De bolsjewisten probeeren steeds weer door te breken. Bij het neerslaan van deze pogingen spreken de Duitsche granaatwerpers een hartig woordje mee. (Atlantic-Holland-P.K. Vorpahl) De commissies van den Italiaanschen Senaat en de Kamer van corporaties heb ben haar goedkeuring gehecht aan een crediet van 6 milliard lire voor het mi nisterie van marine. Cacpo Jam Bloem, br. ot gebak Rijst 1) Havenn. of Peulvr. Gort Vermic. Kaas II 4 In tijdvak van vier weken T CHURCHILL TE WASHINGTON TERUGGEKEERD Naar Associated Press meldt is Chur chill gisteren na zijn bezoek van 4 dagen aan Canada te Washington teruggekeerd. Hij heeft de besprekingen met Roosevelt hervat. Productieslag 1942. Velen boeren wordt thans de kans geboden om op voordeelige wijze hun land te laten verbeteren, scheuren en ploegen. Het land wordt met de hand geëgaliseerd en omgespit. De grond, welke teveel is, wordt gebruikt om slooten en greppels te dempen. Polygoon-Kuiper) strak voor zich heen keek, wat niet belette druk te babbelen. Luister eens, riep hij, wat ge links en rechts ziet, is de wildernis. Nog nooit heb ik hier een menschelijk wezen, blank of zwart, ontmoet. Ava- koebi ligt stroomopwaarts, al 100 kilo meter achter ons. Ik alleen kan dit oude karkas van een boot vooruithelpen. Daarom heb ik u gezegd, dat ge vrij zijt. Als ge in het water springt, vreten de krokodillen u op, als ge aan land .geraakt, sterft ge van honger en ontbe ring; als ge mij van kant maakt, gaat onze boot met haar neus in den oever zitten... dan komt de baas over een paar dagen kijken en dat zou niet goed voor uw gezondheid zijn. Begrepen? Merci, lachte Riefenberg... en maak u niet bezorgd. Vanwaar hij stond, had hij een ruim gezicht op de oevers. Aan weerszijden van den stroom strekte zich een vlakte uit met laag struikgewas. Ook toen het .nacht geworden was, daverden de ma chines van het bootje nog. Op een ge geven oogenblik voeren zij voorbij een plaats, waar de wildernis in brand was geraakt. De vuurlijn was al een heel eind het binnenland ingeloopen en ziekenhuis bezweken. Reddingsploegen werken koortsachtig om de overige be delvenen in veiligheid te brengen. De Britsche berichtendienst meldt uit Kaapstad, dat de voorzitter van den Zuid-Afrikaanschen Senaat, Malan, giste ren na een langdurig lijden is overleden. Riefenberg's verbazing was grenzen- loos toen hij, na een aarzeling, het kleine, eeltige handje drukte, dat hem werd toegestoken en tot de overtuiging kwam, dat alle vergissing was uitgeslo ten: het kereltje, dat voor hem stond, was hetzelfde, dat hij te Fort Archam bault uit het vliegtuig deed tuimelen: Sander Lebon. De planter trouwens, was bartelijk aan het lachen en zei gl maar door: Is dat geen goeie zet? zijn volk was. Nooit zal het vaderland kunnen vergelden, wat zijn zonen deden. Engeland en de Vereenigde Staten kunnen Europa niet door het bolsjewis me vernietigen, maar hun eigen volken zullen vroeg of laat aan deze pest ten offer vallen. Nog duurt in het Oosten van Europa de strijd met een gewetenloos opoffe ren van Sovjetslaven voort om lang zaam te verstarren, doch in Oost-Azië is de strijd begonnen. En terwijl twee godslasteraars voor hun zaken bidden, bevrijden de volken zich van hun kete nen. 34) Sam was ondertusschen aan wal ge stapt en stond te bulderen tegen de negers, die naar zijn meening niet vlug genoeg opschoten. Nadat een voldoende hoeveelheid hout was ingeladen, werd de kabel losgemaakt en even later wa ren zij opnieuw op weg. Riefenberg had verwacht, opnieuw te worden opgeslo ten, maar niemand scheen naar hem om te kijken. Toch wel, toen de sche mering was ingetreden, tikte zijn bewa ker hem op den schouder en beduidde hem te volgen. Zij liepen tot in het midden van de boot en daar ontdekte Riefenberg de beenen van Sam. zijn bovenlijf was niets te zien, 4 rants. rants. 1 rants. 4 Rants. H k.g 4 k.g. deur en stak zijn binnen: De deur blijft open, maar ik zou u willen verzoeken, voorloopig niet bui ten te komen. En probeer geen gekke toeren uit te halen, want de gevolgen zouden zeer nadeelig voor u kunnen zijn. Riefenberg was in een gemakkelijken stoel gaan zitten. Gedurende een poosje bewoog hij niet en keek strak voor zich uit, zonder naar iets bepaalds te zien. Sedert het oogenblik, dat hij op den weg naar Mongbwaloe werd overrom peld, was hij van de eene verbazing in de andere gevallen. Het terugvinden van Lebon in dit afgezonderde oord, was wel het toppunt Plotseling hoorde hij gestommel. Het gerucht scheen uit een aangrenzenda kamer te kom.en. Voorzichtig sloop hij tot bij de deur en opende deze: een in lander was bezig een tafel feestelijk op te smukken en kwam beleefd naar dan journalist. Verlangt de blanke iets? Nee, antwoordde Riefenberg oot- IwteL Het fraaie poortje van de groote kerk te Alkmaar, dat eenige jaren geleden door een auto werd vernield, is hersteld. De laatste werkzaam heden. (Polygoon-Kniper) 14 liter 28 December t/m 10 Januari 1942 02A 02B 02A 02B 02A 02B 28 Dec. t/m 24 Jan. 1942 15 26 07 05 t/m 07 H.K Brandst 08 184 Algem. 01 C of 01 D Reserve 189 Algem 186 tm. 188 Alg 02D—03D Res 190 191 192 179 tm. 183" Alg 01A tm. 04A Melk I 01B t.m. 04B Melk I 01 Boter 1125 gram 01 Vet 1125 gram Bijzondere rantsoenen. 21 Dec. t/m 31 Jan. 1942 125 gram 125 gram H.K. Brandst. 2) 12 t/m 20 C V Brandst. Ie t/m 4e per Brandst 5e t/m 6e per. Brandst 194 F F L Een scène uit Vondel’s „Gijsbrecht van Aemstel”, dat door het Ned. Tooneel te Am sterdam ten too- neele werd ge. bracht. (Pol.-Noske) Het ingrypen van Japan Wij begrijpen daarom, dat eindelijk ook Japan, de eeuwige afpersingen en brutale bedreigingen moede, tot nood weer is overgegaan tegenover den grootsten oorlogsdrijver van alle tijden. Zoo staat thans een geweldig front van nationale staten, dat van het Kanaal zich uitstrekt tot Oost-Azië, in een strijd tegen de joodsch-kapitalistisch.bolsje- wistische wereldsamenzwering. Het eerste jaar van dezen strijd ligt achter ons. Het is het jaar van de grootste overwinningen in de ge schiedenis der menschheid. Wat de Duitsche soldaat en de soldaten der met ons verbonden volken daarbij hebben gepresteerd, is historisch en onvergankelijk. Duizenden jaren zal men van deze slagen en overwin ningen spreken en ze bewonderen als de grootste d^gen van een drang naar zelfbehoud der volken, die zich van hun eer bewust zijn. Hoe groot echter de offers en de ont beringen zijn en vooral de doodsverach ting, welke deze overwinning mogelijk maken, kan slechts hij beoordeelen, die zelf, in dezen oorlog of in den vorigen wereldoorlog, soldaat en strijder voor Van het Finsche front. Door een gat in het ijs van een bevroren meer in Oost-Karelië schept een soldaat versch drinkwater. (Atlantic-Holland-P.K. Norjavirta} gonnen zonder motief. Bij allen meenschappelijke het nationaal-socialistische Duitsch. land in den loop der jaren door zijn succesvolle economische en sociale politiek wellicht ook anderen volken de oogen voor de werkelijke oor. zaken hunner verarming kon openen. Want terwijl het nieuwe Duitschland er in slaagde in enkele jaren de werkloosheid, welke onder de de mocratie en de daarmede gepaard gaande algemeene verliederlijking ontstaan was, te doen verdwijnen, deed zich in andere landen het om gekeerde proces voor, het aantal millionnairs steeg, doch dat der ar. beidende menschen daalde. Amerika had na enkele jaren van het bewind van Roosevelt 13 millioen werkloozen en een ontredderd financieel bestel. Terzelfder tijd begon in dit rijkste land ter wereld de eene sociale crisis op de andere te volgen. Toen had Roosevelt tot God moeten bid den om licht voor zijn geest, opdat hij zijn eigen land beter en nuttiger zou kunnen leiden. Maar in deze Jaren kenden de Roosevelts, Chur, chills, Edens enz. nog geen volks* idealen, laat staan menschelijkheids- idealen. Zij kenden uitsluitend econo, mische oogmerken. De Führer ging voort: „Volksgenooten, dit is ook de oorzaak, dat al mijn pogingen om met dit inter nationale, ijskoude financieele gezelschap tot een vergelijk betreffende volksbe langen te komen, moesten mislukken. Zij wilden den oorlog, omdat zij daarin een winstgevende belegging van hun kapi taal zagen. En achter hen staat als een drijvende kracht de jood, die als laatste resultaat van dezen oorlog de joodsche werelddictatuur onder het mom van het bolsjewisme verwacht. Daarom werden mijn ontwapenings- en verzoeningsvoor- 57 Boter 57 Vet 28 Dec, t/m 21 Febr. 1942 Algemeen 1250 gram In zijn Nieuwjaarsboodschap tot het Duitsche volk zette Hitler allereerst de oorzaken uiteen waardoor alle Duitsche pogingen om tot een ver. gelijk te komen, mislukten. De oor log werd door de geallieerden duidelijk oorlogs- was er de bezorgdheid, nationaal-socialistische reeks gebouwen. De journalist was ten zeerste verbaasd en wist niet goed, welke houding aan te nemen. Een paar oogenblikken later lag de loopplank al uit, maar hij bleef staan, zonder te be wegen en staarde strak voor zich uit. We zjjn thuis, riep Sam lachend en verliet zijn stuurpost. Wat beteekent dat? vroeg Rieten berg. Iemand klopte hem op den schouder en zei op jovialen toon: Welkom, Riefenberg. De journalist keerde het hoofd om. Met grenzenlooze verwondering staarde hij in het lachende planter Lebon, Sander een middelzware bommenwerper, neer stortte bij het vliegveld Mitchell Field (New York). Het vliegtuig, dat naar het schijnt een panne had, kwam in aanra king met een hoogspanningsleiding en ontplofte. gelaat van Lebon. De wegen in het Oosten zijn dikwijls glijbanen. In het strijd gebied voor Moskou ging een vrachtauto met materiaal tengevolge van den gladden weg aan het glijden en moest met veel moeite weer op het „rechte pad” worden gebracht. (Atlantic-Holland-P.K. Kroll) 250 Inderdaad, zuchtte de journalist eindelijk, die zit. En nu? Een beetje geduld, proestte Lebon. Hij keerde zioh tot Sam. Ze stonden samen even te fluisteren. Vervolgens wendde het plantertje zich opnieuw tot den journalist en verzocht hem, mee aan wal te gaan. Gevolgd door de aan wezige blanken en negers, liepen zij langs een weg door bet woud en bereik ten spoedig een open ruimte, waar zich de gebouwen bevonden, welke Riefén- 'berg van verre had gezien. Alles ge tuigde hier van een degelijke, flink on derhouden nederzetting. Onder een af dak ontwaarde Riefenberg inlandsche arbeiders, die in houtblokken aan het kerven waren. H(j werd geleid tot aan iden rand van het woud. Daar stond een mooi, klein huisje. Een neger opende de deur. Wilt u binnengaan? vroeg op komisch-hoffelijken toon. Hij volgde den journalist op den voet. Hier is uw verblijf, Riefenberg. Ik hoop, dat het naar uw zin zal zijn. Ik heb nu dringende bezigheden. Zoodra die achter den rug zijn, kom Ik mot u praten. Toen het plantertje al buiten was. opende hij nog even op een kier de stellen van 1933 tot 1939 steeds afge wezen. Daarom schrok Chamberlain, toen ik na den veldtocht in Polen onmiddel lijk weer de hand van den vrede reikte. En om dezelfde reden werd ik in 1940 na het einde van den veldtocht in het Westen eenvoudig voor lafaard uitge scholden, toen ik voor de derde maal trachtte de onzinnigheid van dezen oorlog aan te toonen en uiting te geven aan Duitschland’s bereidzijn tot vrede. Zij allen zagen in den man, die naar den vrede streefde, den vijand van hun in de oorlogsindustrie belegd kapitaal. Daarom ook konden zij niet den waren grond van den oorlog bekend maken, maar moesten zij hun toevlucht nemen tot een wolk van nevel en gezwets, van frasen en schijnheilige leugens, welke alle ten doel hadden iets te omschrijven, dat zij niet openlijk konden uitspreken, deze heeren bewapeningsindustrieelen en bezitters van bewapeningsaandeelen, Chamberlain, Churchill, Eden en vooral Roosevelt enz. n.l. het woord „zaken”. Als nu in 1940 Churchill op een oogen. blik, dat het geheele Westelijke front in eengestort was, niettemin nog geloofde, in een voortzetting van den oorlog een mogelijk zakenvoordeel te kunnen zien, dan deed hij dit niet in de verwachting, dat deze oorlog mogelijk door Engelsche kracht kon worden gewonnen, maar uit sluitend met de wetenschap van de Amerikaansche hulp en vooral van de reeds tot stand gekomen overeenkomsten met de Sovjet-Unie.” Vredeshand afgewezen De Führer wees er voorts o.a. op, dat toen Churchil in Juli en Augustus 1940 zijn vredeshand met een verontwaar digd geschreeuw en alle teekenen van afschuw afwees, hij tot het uiterste werd gesteund door Roosevelt. Maar het beslissende element voor Churchill waren niet de toegezegde Amerikaan sche oorlogsleveranties, maar de belof te van deelneming der Sovjet-Unie aan den oorlog. Zoo moest het jaar 1941 ko men en daarmede het begin van het grootste conflict, dat de wereld beleefd had. Ik behoef aan het einde van dit jaar niet alle gebeurtenissen op te som men, welke ons zoo geweldig in de be- toovering van haar historische grootte hebben gebracht. Dat zich op 22 Juni vrijwel geheel Europa verhief, is het bewijs voor het beseffen van een ge vaar. zoo groot als ons continent nau welijks vroeger bedreigd had. Toen deze coalitie tot den oorlog tegen Duitschland had besloten, meende ik het aan de veiligheid van ons Rijk, het behoud van ons volk en in den ruim- sten zin aan de toekomst van geheel Europa verschuldigd te zijn, dat ik geen uur meer verloor, om in het onvermij delijk conflict althans door zeer snel handelen de offers te voorkomen, welke de strijd anders in veel grootere mate van ons geëischt zou hebben. Verlies aan caltareelen arbeid Het Duitsche volk zal mij gelooven, wanneer ik zeg, dat ik liever den vrede dan den oorlog had verkozen, want de vrede omvat voor mij een overvloed van gelukkigen arbeid. Wat ik, dank zij de voorzienigheid en door den steun in talrijke voortreffelijke medewerkers, in- de weinige jaren van 1933 tot 1939 voor het Duitsche volk heb kunnen doen aan cultureelen arbeid, aan opvoeding, maar ook aan economischen opbouw en vooral aan maatschappelijke vorming van ons leven, zal men eenmaal gerust kunnen vergelijken met datgene, wat mijn tegenstanders in denzelfden tijd gedaan hebben. Ik kom het in de lange jaren van den strijd om de macht slechts betreuren, dat ik op mijn weg naar de verwezenlijking mijner plannen werd gestoord door verschijnselen, welke niet alleen minderwaardig, maar vooral zoo zonder beteekenis waren. Ik betreur dezen oorlog dan ook niet alleen om de offers, welke hij van mijn Duit sche, maar ook van andere volken vraagt, maar ook om den tijd, welken hij ontneemt aan degenen, die zich heb ben voorgenomen, een groot werk van socialen en beschavenden arbeid te ver vullen en het ook te willen verwezen lijken. Want wat Roosevelt eigenlijk presteert, heeft hij bewezen. Wat Chur chill heeft gepresteerd, weet geen mensch. De prestaties echter, welke mij en de geheele nationaal-socialisti sche beweging door dezen oorlog voor jaren onmogelijk gemaakt worden, kun nen mij slechts met het grootste leed wezen vervullen. 1942 zal ons geweldige eischen stellen Het komende jaar zal ons daarom ge weldige eischen stellen, doch front en binnenland zullen daaraan voldoen. Het vaderland zal als nationaal-socia listische volksgemeenschap zoo noodig ieder offer, ook het laatste brengen. Mannen en vrouwen zullen werken voor de voeding van ons volk en voor de be- vieliging en versterking van onze bewa pening. Voor het front zal het uur ko men, waarop weer wordt aangetreden om te voleindigen wat begonnen werd. Wij kunnen bij de wisseling der jaren den Almachtige slechts bidden, dat hij het Duitsche volk en zijn soldaten de kracht moge geven, om vlijtig en dap per te verdragen wat noodig is, om vrijheid en toekomst te beveiligen. Wanneer wij allen gemeenschappe lijk en trouw onzen plicht doen, zal het lot in vervulling gaan, zooals de Voorzienigheid bepaald heeft. Wie strjjdt voor het leven van zjjn volk, voOr het dageljjksch brood en de toekomst van zjjn volk, zal overwin nen, doch wie in dezen oorlog met zjjn Joodschen haat de volkeren tracht te vernietigen, zal vallen. Het jaar 1942 zal, daarom willen wjj allen God bidden, de beslissing brengen voor de redding van ons volk en de met ons verbonden vol ken”. 50 gram Scheerzeep Hierop ge«n Anthraciet verkrijgbaar. Hierop uitsluitend Turf verkrijgbaar. 7 In tijdvak van 9 dagen 250 Van T,- want dat stak door het dak van de boot. Kom er op, riep de schipper. Riefenberg klauterde naar boven en stak zijn bovenlijf door een tweede ope ning. Zoo stond hij naast Sam, die het 1 en van 28 Dec. 1941 4 Jan. 1942 ;sa"

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5