VAN WINTERGOEDEREN TEN BEHOEVE VAN HET FRONT Japanners nikken Manilla binnen i No. 18071. 1942. Cavite door Amerikanen ontruimd VERDUISTEREN DE BEZETTING VAN MANILLA Zaterdag 3 Januari. luitenant- BESCHERMING VAN DE INZAMELING De val Manila van Verdedigingslinies op Malakka doorbroken Koeala om In Met Duitschland voor een vrij Nederland Let bij de verduistering voor al ook op uw achtergevel fi DE ACTIE DER DU1TSCHE LUCHTMACHT IN HET OOSTEN OPLICHTER HAD TWEE MAAL SUCCES De functie van I gouverneur-generaal in Nederlandsch-Indië Verordening Strijd Loempoer AMERIKAANSCH EXPE DITIECORPS VOOR NED.-INDIE Mussert bij Ned. Legioen van den Führer Bedreiging NederlandscHndië van Uifvoerings verordening Verordening Door benadeelde herkend Bolsjewisten in verbitterde afweer- gevechten teruggeworpen Voor Xlravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „KikerikI", „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en „Letterkvadig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f4.20, zonder Modeblad ƒ1.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttaief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abon-prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Oproeping reservisten in de V.S. plaats van koffie en thee aardappelschillen! Onherstelbaar prestigeverlies Overeenkomst Engeland-Amerika Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Tentoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Dr. H. J. van Mook benoemd Britsche kruiser gezonken Meest vooruitgeschoven Ameri- kaansch steunpunt Heden: v. 5.39 a. nam. tot 9.50 a. v.m. Morgen: o. 5.40 aar nam. tol 9.50 uur v.m. HAAGSCHE COURANT PRlf DEZER COURANT: PRUS DER ADVERTENTIEN: logshaven Cavite is gestationneerd. bij de dat het leger Geelkerken sterke Amerikaansche steunpunten, DOKTERS: Na een strijd van achttien dajn en kort na den val van Hongkong,werd Manilla, de hoofdstad der Philippnen, door de Japanners bezet. Twee ze be langrijke steunpunten in Oost-Az; van de Angelsaksische landen zijn daanede in handen van den vijand overgiaan. Na den voor de Amerikaansche nrine beschamenden aanval op Pearl Haour, werden reeds de Amerikaansche oot- steunpunten, de eilanden Goeam en'ake bezet. Men moet thans, na den vavan Manilla, vaststellen, dat Amerikszijn belangrijkste steunpunten in den Pific in zijn strijd tegen Japan heeft mten prijsgeven. Want ook in de iets teifui- den van de Philippijnsche hoofdstaaan de Baai van Manilla gelegen Aeri- kaansche marinebasis Cavite waahiet langer de Amerikaansche vlag. de vesting gekomen, om met de L' was zelf van het Het ministerie van Oorlog te Washington deelt mede, dat vooruitgeschoven troepen van het Japansche leger gisteren om 3 uur in den namiddag, plaatselijken t|jd, de hoofdstad van de Philippijnen zijn binnengerukt. Alle troepen van de Vereenigde Staten zijn teruggetrokken en alle installaties tot verdediging van Manilla vernield. Te Washington is officieel medegedeeld, dat het vlootsteunpunt Cavite, voor het binnenrukken der Japanners in Manilla, is ontruimd. Het Amerikaansche ministerie van oor log heeft bepaald, dat alle ingeschreven reservisten onder de wapenen geroepen zullen worden. De minister van oorlog Stimson heeft verklaard, vrijwilligers in dienst zal blijven nemeg. Duitsche Se- ver- De Angelsaksische staten zijn „badar ters” gebleken in den oorlog dien zinet het land van de Rijzende Zon hebbemt- ketend. In een verbijsterend snel tipo heeft een verbaasde wereld moetenoe- zien, dat hun sterkste steunpunten inan- den van den vijand vielen. Want waad de wereld recht zich te verbazen ovenze snelle ineenstorting van een verdedigs- gqrdel, waaraan jaren was gewerkDe „oorlog in den Pacific” is niet onverwhts gekomen. De aanval der Japanneröp Pearl Harbour was weliswaar bij vAs- sing ondernomen, maar de oorlog zelias atterminst een verrassing, immers l?er dan een kwart eeuw had men den ,,dog in den Pacific” zoogezegd zien aankdn. In alle landen, bij den Pacific betro)n, hang de belangrijke sleutelpositie Koean- De inzameling van wintergoederen ten behoeve van het front is een offer van het Dgi.'.r.!.:e volk voor zijn soldaten. Derhalve bepaal Ik: Hij, die zich aan ingezamelde goederen of aan goederen, welke door dengenen die gerechtigd is er over te beschikken voor de inzameling bestemd zijn, verrijkt of zoodanige goederen anderszins aan hun bestemming onttrekt, wordt met den dood gestraft. Deze verordening treedt in werking met haar afkondiging door de radio. ZQ geldt in het Groot-Duitsche Rijk, in het Gouvernement-Generaal en in de door de Duitsche troepen bezette gebieden. Hoofdkwartier van den Führer, 23 December 1941. De Führer, get. ADOLF HITLER. De Rtfksminister en Chef van de Rijkskanselarjfc get. Dr. LAMMERS. Dit Aziatische eskader, onder bevel van admi raal Shart, bestond voor het begin van den oorlog uit: den zwaren kruiser „Houston” (9.050 ton), als vlaggeschip, de kruisers „Marblehead”, „Cincinnati” en „Trenton", elk groot 7050 ton, de torpedo- bootjagers „Paul Jones” en 16 andere vaartuigen van dezelfde klasse, benevens 10 nieuwe en ongeveer 12 oude duikbooten. Tenslotte behoorde hiertoe nog het vlieg- kampschip „Heron”. De Duitsche bladen noemen de val van Manilla een onherstelbaar prestigeverlies voor de Ver. Staten, daar Manilla het zwaartepunt van het Amerikaansche ver- dedigingsstelsel beteekent. Het nieuwe militaire succes der Japanners zal bijzon dere reacties hebben op de in de nabij heid van dit oorlogstooneel liggende dee- len van het Britsche rijk, vooral op Australië, De Britsche berichtendienst noemt de verovering van Manilla een droevig be richt. want Japan heeft zich daarmede in het bezit gesteld van een zeer sterke stel ling, die het in staat stelt verder op te rukken. Met Manilla is een nieuw bastion op den Stillen Oceaan gevallen. De Engelsche berichtendienst meldt, dat tusschen het Britsche empire en de Ver eenigde Staten een overeenkomst is ge sloten over den Stillen Oceaan. Binnen kort zullen bijzonderheden worden gepu bliceerd. De overeenkomst is klaarblijkelijk op grond van de jongste besprekingen tusschen Churchill en Roosevelt tot stand gekomen. Generaal Wavell zal waarschijnlijk tot chef van de geallieerde legerstrijdkrach- ten in Oost-Azië en de Amerikaansche admiraal King tot chef van de zeestrijd- krachten in dat gebied benoemd worde^ zoo meldt „Svei.ska Dagbladet” uit Lon'S den. Voorts zou Washington het hoofd kwartier van de operaties op de Stille Zuidzee worden en Londen het hoofd kwartier voor de gevechtshandelingen der geallieerden op de andere fronten. Het Verordeningenblad, waarin de verordening van den Führer is op genomen, bevat voorts een uitvoerings- verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, welke als volgt luidt: Op grond van par. 5 van het Decreet van den Führer over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Neder land van 18 Mei 1940 (R.W.B. I, blz. 778) bepaal ik: Art. I. De Verordening van den Füh rer ter bescherming van de inzameling van wintergoederen ten behoeve van het front is op 23 Dec. 1941 in het be zette Nederlandsche gebied in werking getreden. Art. 2. De bij de in artikel I bedoelde verordening strafbaar gestelde hande lingen zijn strafbare feiten in den zin van art. 2 der Verordening No. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze is Lot der Philippijnen bezegeld In Japansche commentaren betreffende de beteekenis van de inneming van Manilla wordt verklaard, dat hierdoor niet slechts het lot van de Amerikaansche strijdkrachten op Luzon is bezegeld, maar dat daarmede ook de geheele Philippijnen door Japan militair worden beheerscht. De bezetting van Manilla heeft de keten van met inbegrip van het versterkte eiland Corregidor. het marinesteunpunt Cavite, het marinereparatiestation Olongapo en de vliegvelden Nichols Field en Clarkfield waardeloos gemaakt, waarop het geheele Amerikaansche verdedigingssysteem op de Philippijnen berustte. Politiek betee kent de val van Manilla de uitschakeling van een nieuw bolwerk van het Engelsch- Amerikaansche imperialisme, terwijl op economisch gebied de contróle over de Philippijnen de rijke hulpbronnen der eilanden aan ijzer, katoen, hennep en suiker ter beschikking stelt van de Japan ners tijdens den oorlogstijd. Van welingelichte zijde wordt er nog op gewezen, dat het grootste deel der voor de defensie van de Philippijnen be- In het eerste geval was .een Hagenaar een flinke partij koffie en thee toegezegd, te betrekken van een te goeder naam en faam beicend staande firma. Op 13 De cember 1.1. werd een afspraak gemaakt in de nabijheid van een der filialen van het bedrijf, dat door den verkooper was ge noemd. Prompt op tijd verscheen hij en trof daar eveneens den gegadigde, die een bedrag van 500 overhandigde. De ver kooper vroeg nog even te wachten, want hij moest het pak met de koffie en thee in den winkel halen. Inderdaad kwam hij na eenige oogenblikken terug, onder zijn arm een pak dragende van 40 bij 40 c.m. Verheugd ging de kooper met zijn ver worven bezit naar huis, opende daar het pak. om te ervaren, dat hij een aantal kilo’s aardappelschillen rijker was gewor den. De man holde direct naar de poli tie; hij kon een vrij nauwkeurig signale ment opgeven en uit de hem op het bu reau getoonde foto’s herkende hij den op lichter. Het was de 21-jarige koopman H., die bij nader onderzoek voortvluchtig bleek te zijn. Naar het D.N.B. uit Tokio seint, zijn de vijandelijke verdedigingslinies op Malakka reeds doorbroken. Japansche militaire kringen merken naar aanleiding hiervan op, dat de z.g. Popham- linie, welke bestond uit versterkte stel lingen in Noord-Malakka en gericht was tegen een uit Thailand naar het Zuiden oprukkenden vijancU niet meer bestaat. De nog aanwezige achterwaartsche linies bestaan voornamelijk uit krachtig ver sterkte wegversperringen, die aan beide zijden begrensd worden door het oerwoud of dichte rubberplantages. Nadat de Japanners de heuvelstellingen bij Ipoh hadden veroverd, werden de vijandelijke formaties in het sultanaat Se langor gedreven. Bijna tezelfder tijd be reikten de aan de Oostelijke kust op rukkende Japanners in het sultanaat Pa- Bijkantoor; Scftevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 650310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. Q. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4 de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Een Engelsch vliegtuig van het type Blenheim-Beaufighter, dat tijdens een aanval op een Duitsch vliegveld in Noord-Afrika werd neergeschoten. (Weltbild-Polygoon-P.K, Billhardt) Van 15 regels ƒ1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. tan. Aan de Westelijke kust zullen de ko mende gevechten om Koeala Loempoer, de hoofdstad van Selangor met ongeveer 150.000 inwoners en een sterk Britsch garnizoen, worden geleverd. Singapore is in den afgeloopen nacht opnieuw het voorwerp geweest van felle aanvallen van Japansche bommenwerpers. De Engelsche berichtendienst meldt uit New Delhi, dat het hoofdkwartier van generaal Wavell aldaar bevestigt, dat elitetroepen van Tsjoengking naar Birma onderweg zijn om deel te nemen aan de verdediging van Birma. De V.P.B.-correspondent te Berlijn seint: De Duitsche pers verneemt via Tokio, dat de regeering van Washing ton zou hebben besloten, een expedi tiecorps naar Ned.-Oost-Indië te zen den. Omtrent de sterkte van dit corps en ook omtrent de wijze en het tijd stip, waarop dit naar onze koloniën zal worden gebracht, is niets naders bekend. Twee stadgenooten hebben een harde les gekregen, bij hun poging om op clandestiene wijze in het bezit te ko men van koffie en thee. Toegezegde pakken met deze gedistribueerde arti kelen, waarvoor zij resp. 500 en 400 hadden betaald, bleken bij onderzoek... aardappelschillen te bevatten. De ver kooper, die bij zijn oplichtingen zeer handig te werk is gegaan, kon op Oudejaarsavond, na dóór een der be nadeelden in een café te zijn herkend, worden gearresteerd. Een A.N.P.-bericht dd. 2 dezer uit Batavia maakt melding van de be noeming van dr. H. J. van Mook, den oud-directeur van het departement van Economische Z-ken in Indië, tot luitenant-gouverneur-generaal. Dr. van Mook kan, voegt het bericht hieraan toe, het presidium van den Raad van Ned.-Indië op zich nemen, alsmede belast worden met het dagelijksch beleid. Artikel 4 van de Wet op de Staatsin richting van Nederlandsch-Indië zegt: „De Koning kan aan den Gouverneur- Generaal toevoegen eenen Luitenant- Gouverneur-Generaal, bestemd om hem voorloopig op te volgen en om inmiddels zoodanig werkzaam te zijn, als door den Koning of aoor den Gouverneur-Generaal zal worden voorgeschreven.” De benoe ming van den heer van Mook zal moeten worden verstaan in den zin van het slot van het hier aangehaalde artikel. Ook vóór de Wet op de Staatsinrichting van Ned.-Indië was de functie van luite- nant-gouverneur-genëraal reeds bekend. A A. Buyskes, 1806, Mercus de Kock. 1825, en D. J. de Eerens, in 1834. droegen dezen titel. In 1920 werd in Nederland sche bladen een pleidooi gehouden voor het opnieuw instellen van de functie van luitenant-gouverneur-generaal, maar wij len mr. D Fock. die in ’21 als G.G. naar Indië vertrok, voelde er niets voor om een luitenant-gouverneur-generaal onder zich te hebben. Onder de huidige moeilij ke omstandigheden, waarin Ned.-Indië verkeert, zal de benoeming van dr. van Mook, die ook leider was van de Indische delegatie, die de jongste handelsbespre- kingen met Japan voerde, in Indië zeker instemming hebben. afgeslagen Andere formaties van luchtmacht bestookten de bastopol met bommen, vernielden scheidene verdedigingsinstallaties en mo derne artilleriefabrieken en vernietigden munitie- en benzineopslagplaatsen. gevende wijze, Hongkong.'af zich Manilla is gevallen. De „oorlog in den Pacir is ontbrand, i ,rriaar de strijd verloopt hders dan de (Angelsaksische landen zij in de kwart eeuw hunner voorbereiden hebben ge droomd. Het al te laat otyaken uit dien droom, kan voor Neirlandsch-Indië de vreeselijkste gevolgen ebben. De Londensche omroep heeft een com muniqué van de Britsche admiraliteit gepubliceerd, waarin wordt bevestigd, dat de Britsche kruiser Neptune” op een mijn is geloopen en gezonken. Eenige opvarenden zouden zijn gered. Ook een torpedobootjager is door een mijn bescha digd. Het grootste deel der bemanning van dit schip zou gered zijn. De Neptune”, die in 1933 werd ge bouwd, mat 7175 ton en voerde een be manning van 550 koppen. gevechten van het leger werden onder steund door de Duitsche luchtmacht die op succesvolle wijze zich in den strijd mengde, vooral in den centralen en Noor delijken sector van het Oostelijke front. Zij bestookte bolsjewistische artillerie stellingen en colonnes met bommen en vernielde de achterwaartsche verbindin gen van den vijand voor geruimen tijd. Geheele munitieopslagplaatsen werden in brand geworpen en tot ontploffing ge bracht Tengevolge van goede treffers stonden binnen korten tijd op een groot station verscheidene treinen, bestaande uit tankwagons, in lichterlaaie. Doeltref fende aanvallen van de Duitsche lucht macht waren verder gericht op het ont schepen van troepen en verdedigingsstel- lingen der bolsjewisten aan de Zuidooste lijke kust van de Krim. Daar trachtten de bolsjewisten steeds opnieuw troepen en materiaal aan land te zetten. Hierbij ge lukte het de Duitsche luchtmacht een boljewistisch koopvaardijschip van mid delbare grootte en een klein oorlogsschip tot zinken te brengen, alsmede enkele vrachtschepen in brand te werpen en ver scheidene transportschepen zwaar te be schadigen, zoodat op deze plaats op de Krim de bolsjewistische pogingen otn vrij sterke eenheden aan land te zetten, met zware verliezen voor den vijand werden gewijzigd No. 123/1941. Art. 3. Met de in de art. I bedoelde verordening bedreigde straf wordt eveneens gestraft hij die zich aan win tergoederen verrijkt, welke buiten de inzameling van het Duitsche volk om zijn bijeengebracht, of door dengene, die gerechtigd is er over te beschikken, zijn gereedgesteld om ten behoeve van het front te worden gebruikt, dan wel zoo danige goederen op andere wijze aan hun bestemming onttrekt. Art. 4. De bij artikel 3 strafbaar ge stelde handelingen zijn strafbare feiten in den zin van artikel 2 der Verordening No. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zoo als deze is gewijzigd bij de Verordening No. 123/1941. Art. 5. Art. 2 dezer verordening treedt in werking op den dag van afkondiging met terugwerkende kracht vanaf 23 Dec. 1941; de artikelen 3 en 4 treden in werking op den dag van afkondiging. De Britsche berichtendienst meldt uit Washington: de val van Manilla vond plaats 18 dagen na de eerste landing van sterke afdeelingen Japansche troepen in de Golf van Lingayen. In Amerikaansche marinekringen tracht men de beteekenis van het verlies van Cavite niet te verkleinen, daar dit het meest vooruitgeschoven Amerikaansche steunpunt voor de duikbooten en oorlogs schepen van de Aziatische vloot was. De Amerikaansche marine moet nu een nieuw steunpunt zoeken voor herstellingen en ravitailleering van duikbooten. De bouw kosten van het steunpunt Cavite hebben 9J millioen dollar bedragen. De Amerikanen houden op Luzon thans alleen nog het 2e rangs steunpunt Olon gapo over. Het nut van dit steunpunt is echter door de terugtrekking van de meeste marinestrijdkrachten van het eiland twijfelachtig. Bovendien is Olon gapo zeer kwetsbaar voor luchtaanvallen, het ligt aan de Golf van Subig op onge veer 50 mijlen ten Noordwesten van Manilla In aanvulling op het Weermachtbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde het volgende: lederen dag en iederen nacht geven de bolsjewisten zich de grootste moeite om door het in den strijd werpen van zeer sterke strijdkrachten en het gereed hou den van omvangrijke reserves de Duitsche linies aan het Oostelijke front in te drukken. Zoo probeerden ook op 1 JanuaPi een groot aantal bolsjewistische troepen op verscheidene plaatsen aan het Oostelijke front een bres in ’t Duitsche front te slaan, waarbij op meedoogenlooze wijze men- schen en materiaal in den strijd werden geworpen. Waar op enkele plaatsen de bolsjewis ten, als gevolg van een geweldige over macht kleine, plaatselijke successen kon den behalen, werden deze bressen onmid dellijk gesloten. Overigens werden de boljewistische troepen in verbitterde afweergevechten teruggeworpen, waarbij .de vijand talrijke gevangenen in Duitsche stemde Amerikaansche vloot in de oor- handen achterliet. Deze zware afweer- Het Nederlandsche Legioen, dat over enkele weken aan het Oostelijk front in den strijd zal worden (gebracht, heeflt den Oudejaarsavond op zeer bijzondere wijze gevierd in het oefenkamp in Oost- Pruisen. De leider der N.S.B. Mussert, soldaten legioen, die voor het grootste deel lid zijn van zijn beweging, afscheid te nemen van het oude jaar. In zijn ge zelschap bevonden zich de heeren van Geelkerken, Rost van Tonningen, Müller, Lehning, Feldmeier, voorman der Neder landsche SS., van 't Hoff, chef van den staf der W.A., en plaatsvervangend com mandant der W.A., jhr. de Block van Scheltinga en Max Blokzijl, hoofden van afdeelingen van het hoofdkwartier der N.S.B. In het kamp sloot zich hierbij aan de commandant der W.A., Zondervan die als Untersturmführer het legioen aan het front zal begeleiden en den winter- veldtocht zal meemaken, alsmede van den Hout van den staf der W.A., die bij het legioen is ingelijfd. Ir. Mussert werd in het kamp verwek komd door den commandant van het le gioen, SS. Oberführer Reich, waarna hij met den SS-brigadeführer Knoblauch en den S.S. Gruppenführer Rauter een eere- compagnie inspecteerde. In den loop van Woensdag bezocht ir. Mussert met zijn Nederlandsche gezel schap den Reichsführer-SS., H. Himmler, in zijn hoofdkwartier, waar hij na lang durige beraadslagingen nog het middag maal gebruikte. Des avonds vierde ir. Mussert den oudejaarsavond bij de troe pen, waarbij het middernachtelijk uur werd ingeluid door zijn redevoering tol; de soldaten en officieren. De manschap pen hadden rijkelijk geschenken gekre gen. die uit Nederland waren meege bracht. Op den eersten Januari werden vela soldatenvertrekken door Mussert bezich tigd, waarna hij een toespraak richtte tot het geheele legioen, waarvan meer dan 3000 soldaten waren aangetreden. De in druk van het bezoek was zeer groot en voor de troep zelf onvergefelijk. Mussert is weer naar Berlijn vertrok ken, waar hij hedenavond voor een ver gadering van 2000 Nederlanders het woord zal voeren. De tweede keer Op Oudejaarsdag kwam bij de politie wederom een aangifte van oplichting binnen. Het was analoog aan het eerste geval, want ook nu weer was een Hage naar een partij koffie en thee in uitzicht gesteld, nu voor een prijs van 400. Ook toen had de verkooper een bekende zaak genoemd, in de nabijheid waarvan de le vering zou geschieden. De oplichter was ook nu den winkel binnengegaan, om even later met een pakket terug te kee- ren. Wederom zaten er aardappelschil len in De kooper kwam toevallig denzelfden avoind nog in een café en zag daar tot zijn verbazing H. zitten, die merkbaar schrok. De benadeelde ging naar hem toe »n zei tot hem ..Ziezoo mannetje, nu ben je er bij. Ik zal even de politie op bellen.’* Dit nu wilde H. verhinderen en een worsteling ontstond, doch de oplich ter moest het loodje leggen. Door een agent in burger werd hij ge arresteerd en overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar hij Is op gesloten. Naar de 900, welke niet op hem zijn gevonden, wordt door de re cherche een onderzoek ingesteld. H. had in de winkels, waaruit hij de gakken haalde, deze even tevoren ge- □racht, met het verzoek, ze een oogen blik te mogen laten staan, omdat hij nog andere besognes had. Natuurlijk wera aan dit verzoek voldaan. Maan: 3 Jan. op 6.59 uur nam. 4 Jan. onder 10.30 uur v.m. op 7.59 uur nam. 5 Jan. onder 11.04 uur v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 was men er van overtuigd, dat dezetr- log onvermijdelijk was. De vijandenin Japan hadden zich ook langer danen kwart eeuw op dezen oorlog voorbed. En wat is thans het resultaat van ze jarenlange voorbereidingen? Aan de id der berichten die ons over den strijin Oost-Azië bereiken, kan men niet airs zeggen, dan dat deze resultaten jamr- lijk zijn en allerminst in overeenstermg met de luidruchtige redevoeringen dode leidende Angelsaksische staatslieden fle laatste maanden gehouden. Manilla, aan de prachtige Baai varia- nilla gelegen, is een der fraaiste sen van Oost-Azië; de stad, met zijn veldr- ken en indrukwekkende gebouwen, ijk aan schoone historische monumenteian den Spaanschen tijd. Wie eenmaal Manilla heeft bezoclzal nooit vergeten de indrukken, wel)hij daar ontving van af de Luneta, denoo- ten boulevard met het gezicht op deyen en op de blauwe bergen van Marivc en de impressies van het panorama. de 120 mijl lange treinreis van ManilUaar Dagupan oplevert. Maar de glorie v het oude Manilla vormen zijn kathedra): de Santo Domingo en de Augustinusthe- draal, die in 1605 werd voltooid. I wel is Manilla rijk aan historische bewer ken. De fundamenten voor het foSan- tiago, aan de monding yan de Billa- baai, werden in 1591 gelegd! Men kan zich met een angstig 't af vragen, wat van al deze prachtigiisto- .rische bouwwerken na de Jaische bombardementen zal zijn overgeven, maar reëeler dan deze overf>eingen zijn de felle feiten van den dag deze zijn in hun consequenties voor positie van Nederlandsch-Indië buit^woon ernstig. De terugslag van den val vaflanilla in Nederlandsch-Indië zal onjvijfeld zeer ernstig zijn en de Indisc pers, die voor haar meening kan en 'ft uit komen, zal zich stellig niet Jetuigd laten in haar commentaar op «schan delijke nalatigheid van den Arikaan- schen bondgenoot, waardoor c eilan denrijk thans aan de meest ejige en directe gevaren is blootgesteld.'anneer hét zoo machtig gedachte Amka Ma nilla niet heeft kunnen behotn, wat moet dan wel het lot van Indilijn Dezer dagen werd door de F* B. uit Berlijn gemeld, dat de regeeg van Batavia zich in verbinding he gesteld met Londen, en Washington, tende zich te verzekeren van Britsch-Ameaansche hulp in geval van Japanschaanvallen op Ned.-Oost-Indië. Men zal n herin neren, dat de minister-preent van Australië, Curtin, een zelfde ap heeft ondernomen, voor het geval n Japan sche aanvallen op Australië. 'Jwijl Cur tin min of meer bevredigenantwoord ontving, valt uit de Ned.-Indhe bladen die door de Engelsche pers yoerig ge citeerd worden, af te leiden,at men te Batavia met het verkregei antwoord hoegenaamd niet tevreden i De Ned. I Oost-Indische pers maakt eroord-Ame- rika en Engeland een very: van, dat er nog altijd geen gealliee plan de campagne bestaat. De opp»evelhebber der Ned.-Indische strijdkraten, gene raal Ter Poorten, heeft in fi interview verklaard, dat Noordameraansche en Britsche zendingen bomrdeer- en jachtvliegtuigen zoowel aliuchtdoelge- schut ten zeerste welkom jn, mits zij in den kortst mogelijken t arriveeren. Slechts dan zou Ned.-Indian staat zijn Japansche landingspogingeiop grooten schaal af te wijzen. Genei] Ter Poor ten legde er nog den nadruop, dat Ned.- Indië vastbesloten is, om ich tot het uiterste te verdedigen. Sedert generaal Ter Peten zich in dezen zin uitliet, is Ned.-ïië in grooter en directer gevaar gekomt De strijd op Malakka verloopt op eecweinig hoop "I over,

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1