HET NIEUWE STUIVERTJE HET GROOTE AVONTUUR V fe. Ssl Mi De distributiebonnen BINNENLAND STADSNIEUWS L© Hffi feil II H\1 few W. 'S llWiliW I ■I u 3 Januari 1942 TWEEDE BLAD de voedsel- De stadstuin en voorziening i Kraambezbek bij de familie Munt. FEUILLETON Spaarzaamheid is een deugd. Weest ook spaarzaam met gas en electriciteit. HAAGSCHE COURANT Zaterdag I Kil® Of (Qr (il z N m fli 1 - (Weltbild-Polygoon-P.K. Herber) Br. of Goh. Suiker BI., Br. jeb. 1 Rants. HET El VAN -COLUMBUS Kaas 100 gram 3J liter Melk er li liter TVa W P*T^M**5 verscheidene likeurfles- imandsche de Een oogenblik nu en den den journalist op Hij hield den neger staande, op het gü in Hij keek op (Wordt oerwolpdl een Een door twee tramwagens gevormde barricade in een stad in het Oosten. (Weltbild-Polygoon-P.K. Paul) 50 gram 500 gram Boter I 125 gram Vet 125 gram VI of VI. w, Aardapp. Aardapp. Jan* 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Rijst Hav. of peul Gort Verm., Maiz, 57 57 02A 02B 01 01 190 191 192 Zwart namiddag-toilet met een wit zijden-crêpe voorstuk. (Weltbild-Polygoon) 4 Rants. 4 Rants. 1 Rants. i Rants. 11 k.g. 4 k.g. na- zoo (Nadruk verboden.) Op de nieuwe brug voor het voormalige Weesperpoortstation te Amsterdam worden twee beelden geplaatst van Hildo Krop. Een der beelden, voorstellende een poor- teres, staat er reeds. (Polygoon-v. Bitsen) Onder wifberijpte boomen rijden talrijke wagens en marcheeren bataljons Duitsche Infanterie door de kra kende sneeuw in verlaten dorpen (Weltbild-Polygoon-P.K. Bauer) VEERTIG JAAR IN 'S RIJKS DIENST Op 1 Januari j.l. herdacht de heer R. H. de Vidal de St. Germain, plv. hoofd van de afdeeling Financiën en Personeel van den Dienst van den Algemeen Ge machtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid, het feit, dat hij vóór 40 jaar in ’s Rijks dienst trad. ZILVEREN JUBILEUM J. J DE NIE Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J. J. de Nie, kleermaker, als chef van het atelier in dienst trad bij de fir ma G. van Diemen en Zonen. De oudste firmant, de heer G. van Diemen, sprak den jubilaris, met waardeerende woorden toe en overhandigde hem een couvert met inhoud. Namens het personeel sprak de heer F. W. M.- Backers en bood een fraai geschenk aan. Van vele vrienden ontving .de jubilaris eveneens blijken van belangstelling. Ook werden eenige bloem stukken aangeboden. Met eenige welgeko zen woorden heeft tenslotte de heer de Nie dank gebracht. JHR. J. C. REIJNST OVERLEDEN In den ouderdom van 85 jaar is hier ter stede overleden jhr. J. C. Reijnst, oud-vice-precident van de rechtbank te Amsterdam. De overledene was ridder in de orde van den Ned, Leeuw. De begra fenis vindt Maandag om 12 uur plaats op de Algemeene Begraafplaats alhier. Een bij de gevechten voor Moskou ge vangen genomen bolsjewistische offi cier wordt verhoord. (Orbis-Holland) Boter I 125 gram Vet 1125 gram Het stadhuis van Culemborg, dat dateert uit 1534, wordt ver nieuwd en weer geheel in zijn ouden luister hersteld. Polygoon-Zeylemaker) De haven uit voor torpedolanceeroefeningen. 's Morgens loopt het' slagschip, door torpedojagers geëscorteerd, van zijn Atlantisch steunpunt uit. Marinevliegtuigen om cirkelen het Duitsche eskader ter beveiliging. (Orbis-Ho'land-P.K. Reinhardt) worden. Hij sloeg schouder. Herinnert gij u nog den gezelligen avond, welken wij samen in het woestijnhotel te Reggan doorbrachten? Ik heb u toen beloofd het eerste bezoek, dat ge mij in den Kongo zoudt brengen, leestelijk te vieren. Welnu, ik houd mijn woord. Al geschiedt het niet onder de ge bruikelijke omstandigheden, toch wil 1’: 't graag aanvaarden, deed Riefenberg hoffelijk. Even later zaten de twee mannen te genover elkaar in den salon. Op Traditiegetrouw krijgen de oude en arme menschen van West-Friesland met Kerstmis of op Nieuwjaarsdag hun extra .zgn. wintergift, welke dit jaar door Winterhulp Nederland werd aangeboden. De burgemeester van Abbekerk. de heer J. Zijp Kzn., overhandigt een oud vrouwtje haar wintergift. (Polygoon-Kuiper) 35) De boy keerde xictt om en ging terug aan zijn werk. De journalist bedacht zich. Hij wou meteen weten, welke de verhoudingen waren in dit nuis. Ot toch, zei hij, ik heb dorst. Wat wenscht de blanke te gebrui ken, vroeg met veel voorkomendheid de inlander, een glas bier, water of wijn? Riefenberg gat de voorkeur aan bier. Dat is hier nog zoo mis niet, over woog hjj. Hij hield den neger staande, op het oogenblik, dat deze aanstalten maakte, om de kamer te verlaten en wees naar de tafeL welke naar de regels van de kunst wat gedekt voor twee personen. Voor wie is dat? Voor u en bwana Mafoeta. Na een heele reeks van antwoorden begreep Riefenberg Ujk, dat „bwana Mafoeta” neer wilde zeggen en na am was van Lebon. Is dat hier het huis van bwana Matoeta? vroeg hij tenslotte. Nee, zei glimlachend de boy, het is het uwe. De journalist hengelde nog naar den aard van de nederzetting, maar daar over bleef de inlander gesloten en vroeg tenslotte, of hij zich mocht verwijderen naar de keuken. Riefenberg keek om zich heen. Aan de wanden hingen een paar mooie schil derijen en de moderne eetkamer-meu- oelen schenen gemaakt van een kost- □are inlandsche houtsoort. Een derge- Ijjke weelde verbaasde hem ten zeerste, en aangezien het bleek, dat hjj zich in een woning oevond, welke nem was toe- oedacht. besloot hij op ontdekkingstocht uit te gaan. Hij opende de dubbele deur, stapte naar binnen en zijn blikken vielen dadelijk op den muur, waaraan twee zeer groote foto’s hingen: de eene van Ada Iljen, de andere van Reading. Dat had Riefenberg niet verwacht. Te gen den wand stonden een boekenrek en een klein damesbureau. Overal ont dekte hy foto’s van Ada Iljen, welke haar lieten zien in verschillende rollen. drachten van neelschrjjvers. Op een tafeltje vond hij een paar mo debladen. Toen was hij overtuigd, dat de verdwenen tooneelspeelster zich in deze woning moest bevinden. Hij liep verder, klopte op een deur. Er kwam geen antwoord. Hij opende deze en kwam terecht in een slaap kamer. Over een stoei lag een vrouwen kleed en op een 'toilettafel vond hij al lerlei opschikartikelen. Hij trok een Kleerkast open. Benevens dameskleeren zag. hij er een heerenoverjas hangen. Jit een der zakken haalde hij een si garettenkoker te voorschijn, waarin de naam stond gegrift van Reading. Deze aatste ontdekking bevestigde het ver moeden, dat in hem was ontstaan bij net zien van Reading’s foto: niet alleen Kende de Amerikaan deze schuilplaats, nij .scheen hier ook op bezoek te komen. Aldus kwam deze vreemde geschiede nis in een gansch ander daglicht te staan. Riefenberg liep verder en kwam de badkamer. Het is werkelijk allemaal perfect in orde, mompelde hij. Toen hij zich omkeerde, stond Lebon in de deuropening. Zoekt gij iemand? vroeg hjj. vragen en j einde- dikke me- Er waren ook een paar foto’s met op stand, het kan niet anders of deze drukt er zijn stempel op. 5 In samenwerking met de vereenigin- gen, welke reeds op dit gebied werk zaam zijn, zal worden getracht te berei ken, dat de eigen tuin een» zoo belang rijk mogelijke rol zal spelen bij de voe ding van het gezin. Met behoud van het karakter van siertuan is het immers veel al magelijk, om den tuin nog een belang rijke hoeveelheid aardappelen, boonen of andere gemakkelijk te telen producten te laten opleveren, indien er maar belang stelling en zorg voor aanwezig is. Uitbreiding van het volks* tuinwezen Voorts zal het volkstuinwezen worden uitgebreid en er zullen dus meerderen in de gelegenheid worden gesteld, om in de nabijheid van de stad de beschikking te krijgen over een hoekje grond, waarop zij voor eigen gezin wat kunnen verbou wen. Er zal worden gezorgd voor deskun dige voorlichting, zoodat de oppervlakte grond, welke hiervoor beschikbaar wordt gesteld, ook aan haar bestemming beant woordt. Onder meer zal worden getracht belangstelling hiervoor te wekken door een eenvoudige tentoonstelling, waar den menschen de weg wordt gewezen, hoe ook zij kunnen profiteeren van de rijke kennis en ervaring, welke er in ons land op het gebied van den tuinbouw is. Daar naast is reeds een begin gemaakt met ae belangstelling voor den boerenhof op te wekken door de landhuishoudkundigen, die de boerengezinnen bezoeken, te on derwijzen over de wijze, waarop zij hier op invloed kunnen uitoefenen, zoodat in de toekomst de boerin over eigen groen ten beschikt en zolder of kelder kan vul len met frilit uit eigen boomgaard. Den menschen zal de gedachte weer worden bijgebracht, dat het arbeid is, welke waard is te worden gedaan, omdat hij dicht bij de natuur staat en een ver edelenden invloed op den mensch heeft. De kinderen, die er bij zullen moeten helpen, wanneer de ouders wat meer be langstelling voor den tuin krijgen, zul len, ook al komen ze later op een bo venhuis te wonen, het in hun verder le ven als een voorrecht beschouwen, dit te hebben beleefd delen en grondstoffen mogen we niets verloren laten gaan. Gemakkelijk is deze omschakeling niet; omdat wij in over vloed leefden, hebben we nooit geleerd uit alles te halen wat er in zit Maar de nood maakt vindingrijk en zoo zijn er den laatsten tijd onder den druk der om standigheden tal van „uitvindingen” ge daan. welke van groot practisch nut zijn. Over het algemeen zijn het kleinigheden, die zóó voor de hand liggen, maar waar voorheen niemand op kwam, omdat het niet noodig werd geoordeeld. Eén van die „uitvindingen” betreft een zaklantaarnbatterij, een voorwerp, waaraan nu groote behoefte is en waar van dus de vraag ’t aanbod meestal over treft. Het is dus zaak er voor te zorgen, dat we uit een batterij zelfs het laatste restje energie halen. Èn dat kanzelfs een batterij, waaruit men op de gewone manier nauwelijks meer licht kan halen, die z.g. „op" is, kan nóg nuttig worden besteed. De oplossing is eenvoudig. Het is werkelijk het ei van Columbus. Twee stadgenooten zijn op het idee gekomen, het 3,8 voltslampje te vervangen door een 2,5 voltslampje zoodra de licht sterkte niet meer voldoende is. Bij deze verwisseling krijgt men ineens veel meer licht en kan men de batterij langer ge bruiken, waarmee een aanzienlijke be sparing wordt verkregen. Er is evenwel een klein hulpmiddeltje voor noodig, aangezien een 2,5 voltslampje niet pasi in de fitting van een sterker lampje. Uit den reflector van de lamp moet de vaste fitting met schroefdraad worden verwij derd en men moet een hulpstukje ma ken, waarin beide lampjes kunnen wor den gedraaid, dat men. naar behoefte, in de reflector-opening kan schuiven. VEERTIG-JARIG JUBILEUM H. A. F. KONINGS Vrijdag a.s. zal de heer H. A. F. Kö- nings, administrateur der Gemeentezie kenhuizen van ’s Gravfenhage, den dag herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst van de Gemeente ’s Gravenhage is getreden. min N.V., Rotterdam, 1000; N.V. Hee- renkl.fabr. v.h. 'gebrs. Levie. Groningen, 3000; N.V. Rubber Cultuur Mij. „Am sterdam”, Amsterdam, 1250; Handels- venn. Ansti, Amsterdam, /4000; C. Hoy- ing N.V., den Haag, 5Q0; sec.-penn. v. d. ver. „Het Zoeklicht”, den Haag, 150; secr.- penn. v/d Ned. drie-centsver. „Oost-Europa voor Christus”, den Haag, 150; General- Kommissar Minister dr. H. Fischböck, den Haag, 100; N.V Boter-, Vet-, Spek en Vleeschwarenhandel J. A. van Wal- sum, Rotterdam, 5000; N.V. Mij. tot Liefhebberij zal worden bevorderd en aangemoedigd Het is van belang meer kennis op tuinbouwgebied te verspreiden, niet al leen op het land, maar ook in de stad en het beste middel zal zijn, om de lief hebberij voor den eigen tuin aan te wak keren en de belangstelling en zorg daar voor weer in eere te herstellen. Met betrekking daartoe is er een ruim arbeidsveld en het is om die reden, dat de directie van den landbouw hieraan bij zondere aandacht gaat schenken en ver schillende zaken hiermede verband hou dende, gaat aanvatten. Natuurlijk heeft dit alles onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden een bijzondere beteekenis en wel de moge lijkheid om den siertuin voor den ver bouw van voedingsgewassen als aard appelen, bruine boonen en verschillende groentengewassen te gaan gebruiken. Men vergete echter niet, dat los daarvan deze zaak ook belangrijk moet worden geacht en dat de laatste jaren reeds plan nen op dit gebied werden ontworpen. In den loop der jaren heeft zich het tuinbouwbedrijf in Nederland, zoowel wat de voedings- als siergewassen betreft, tot een hoog peil van ontwikkeling op gewerkt, maar een nog grootere toekomst is ervoor weggelegd, indien men de mo gelijkheden welke er zijn, op de juiste wijze zal weten te gebruiken. Bij de be hoeften en wenschen van den mensch zijn de tuinbouwproducten immers een belangrijke rol gaan spelen, zoodat een goede grondslag om op verder te bouwen aanwezig is. Toch is er iets verloren gegaan en wel iets wat voor de verdere ontwikkeling niet kan worden gemist en dat we daar om moeten zien terug te winnen. Dat gene is de belangstelling en waardeering voor den tuinbouw zelve, vooral ook voor den arbeid van den tuinbouwer. Niet alleen de stedeling, maar ook de dorps bewoner en zelfs de boer zijn dien weg opgegaan. Ook zij hebben uit gebrek aan belangstelling hun tuin ingekrompen. „Ieder Nederlander een eigen tuintje”, waarin hij eigen groenten en fruit teelt, is een verkeerde leuze. Het doel is im mers niet, dat ieder gezin zelf in zijn behoeften aan groenten, fruit en bloemen voorziet. Dit is de taak van den beroeps tuinbouwer, tenzij men, zooals de boer of tal van dorpsbewoners, over een vol doend grooten tuin beschikt. Waar het wel om gaat, dat is het beoefenen van den tuinbouw als liefhebberij, zoodat men ook op dit gebied een zekere ontwikke ling en inzicht krijgt. Het aanwakkeren van de liefhebberij in den tuin, ;hetzij dit een stadstuintje, een volkstuin, een boerenhof, of een bui tenplaats is, moet van groote beteekenis ook voor den beroepstuinbouw worden geacht, terwijl er daarnaast verschillen de economische en sociale belangen door worden gediend. De afdeeling Tuinbouw van de directie van den Landbouw wacht dan ook met betrekking hiertoe een ruim arbeidsveld. Verschillende zaken zullen worden aan gevat en ook al staat deze arbeid, in zijn algemeenheid los van den oorlogstoe- 193 Alg. 250 gram Koffiesurr. N.B. Zeep op bon 194 Algem. van 1 t.m. 31 Januari. De bonnen 01 blijven geldig t.m. 10 Jan. 4 t.m. 10 Januari 1942 Brood Brood GIFTEN VOOR WINTERHULP NEDERLAND Voor de Winterhulp Nederland werden o.m. de volgende bijdragen ontvangen van 15 tot en met 20 December 1941: Se jet en Snuyf, Amsterdam, 2026; N.V. „Heer- fur”, Amsterdam, ƒ5000; N.V. Amster- damsche Bank, Amsterdam, 5000; Ned. .Verbond van Vakvër., Amsterdam, 1000; „Turmac”, Amsterdam, 1000; Ver. Touw- fabrieken N.V., Rotterdam, ƒ2000; R. Mees en Zonen, Rotterdam, 1250; C. Ja- 02A 02B 02A Vleesch 02B Vleesch Aard. Aard. 4 t.m. 10 Januari 1942. 1 k.g. 184 Alg. 01 C of 01 D Reserve 189 Alg. 185 Lm. 188 Algem. 02 D—03 D Reserve Alg. Alg. Alg. 179 Lm. 183 Algem. 01A t.m. 04A Melk I 01B t.m. 04B Melk I 28 Dec. t.m .10 Januari 1942 Boter Boter m.red. 21 Dec. t.m. 31 Januari 1942 Boterv Boter m.red. 28 Dec. t.m. 21 Februari 1942 Alg. 250 gram I expl. der Kendalsche Suikerfabrieken den Haag 150; Simon Blok, den Haag. ƒ478,22; N.V. Mieles Waschmachines-Mij., den Haag, ƒ125; N.V. H. P. Leopold’s Uitg. Mij. den Haag ƒ100; Esge Suitings- comp., den Haag, 100; N.V. A. W. Seg- boer’s Uitg.mij., den Haag, 100; Thurkow- fonds, den Haag, 250; N.V. Philips Elias, den Haag, 200; Fa. „Meppel”, Schiedam. 1000; N.V. Ned. Huiden-Wolhandel en Vellenblooterij, Meppel, ƒ25.000;- N.V. Mantofa, Amsterdam, 1020,12; fa. Jozef Gelder, den Haag, 500; Hollandsche Bank-Unie N.V., Amsterdam, 1000; N.N. Haarlem 1250; Ned. Seintoestellen-fabr., Hilversum, 2000. 1 pCt. besommingen van .de visschers te Velsen, IJmuiden, Katwijk, den Helder, Texel, 883.23; N.V. Poppert en Co., Zaandam, 1000; N.N., den Haag, 100; N.N., den Haag, ƒ200; N.N., den Haag, 100; N.N., den Haag, 500 Totaal ontvangen op hoofd- en pro vinciale kantoren: 116.648,71. Haal alles uit een batterij De tijdsomstandigheden dwingen ons toe, op alle gebied de uiterste zui nigheid te betrachten van voedingsmid- De journalist keek hem doordringend aan en antwoordde: Ja, Ada Iljen. Die moet ge in het rijk der doo- den gaan zoeken. Kletspraat. Geen kletspraat Geloof me, mijn waarde, ér bestaat geen enkele reden meer, om u iets te verbloemen. Hoe bedoelt ge dat? Het plantertje draalde even met zijn antwoord en zei dan glimlachend: Zoo onschadelijk zijt gij geworden. Dat begrijpt gij natuurlijk niet heele- maal, maar het zal u spoedig duidelijk stijging te Fort Archambault Het zou even gemakkelijk zijn geweest mij een duwtje te geven op honderd met»’’ Het kappersbedrijf Tusschen den Ned. Kappersbond en den Ned. R.K. Bond van Kappers patroons „St. Franciscus van Assisië” eenerzijds en den Ned. Bond van Kap- perspersoneel en den R.K. bond van Kappersbedienden „St. Cosmas”, ander zijds, is een collectieve arbeidsovereen komst voor het kappersbedrijf afgesloten. Het college van Rijksbemiddelaars heeft deze overeenkomst met uitzondering op juridische gronden, van enkele onderge schikte bepalingen, goedgekeurd. De over eenkomst, die bestemd is in werking te treden zoodra de daarmede samenhan gende tarievenregeling door de bevoegde autoriteit zal zijn goedgekeurd, regelt de loon- en andere arbeidsvoorwaarden van werknemers, en werkneemsters in 't hee- renkappersvak. het dameskappersvak, het postichebedrijf en het huid-, hand- en voetverzorgingsbedrijf. noogte. Kijk, Riefenberg, dat zal ik nooit vergeten. Uw menschlievendheid is u duur te staan gekomen. Gij hebt er niet aan gedacht, dat men met geld alles bekomt... onder meer te Fort Ar chambault een vliegtuig om naar Eve- naarsstad te reizen en te Evenaarsstad een snelle boot, om 'nog drie dagen voor u Wahenia te bereiken. Zoo, mompelde Riefenberg, begrijp ik net. Begrijpt ge nu, vervolgde Lebon. waarom gij zoo fataal in de val moest loopen? En de eene dienst is de andere waard: uw doodvonnis was ge- teekend en ik heb bij den meester aan gedrongen uw leven te sparen. Die gunst werd mij toegestaan, zooals gu hebt kunnen ondervinden, sedert... Het is de tweede maal, dat ik hoor gewag maken van den „meester”, on derbrak de journalist het betoog van het plantertje. Misschien mag ik nu ook wel weten, wien gij bedoelt. Hjj haalde den sigarettenkoker te voorschijn en wees naar den gegriften naam van Reading. Lebon was opgestaan, zijn horloge. tafel stonden schen. Whisky, vroeg Lebon op dubbelzin- nigen toon, terwijl hij met één oog pinkte. Riefenberg boog. Gaarne, als ik mezelf mag be dienen. Beiden lachten. Een oogenblik was net stil. Lebon stak een groote sigaar op. Ja, grinnikte Riefenberg, hebt u me iets te vertellen? Het plantertje snoof met kennersma- nieren den geur van zijn sigaar op. Zijn oogen waren half geloken. Weet ge wel, dat gij uw leven aan mij hebt te danken? Het verwondert mij dat te verne men, te meer, daar ik enkele dagen ge leden den indruk had, dat gij het pre cies op mijn leven hadt gemunt. Dat klopt, Riefenberg, maar hebt meesterlijk gespeeld toen en met een hoffelijkheid, waarvoor ik mijn hoed afneem. Gij hebt er trouwens mijn hart door gewonnen. Ja, het was tuurlijk een vergissing, met mij voorzichtig te werk te gaan bij de op- Duitsche pioniers bouwen een brug bedekte Donetz. over de met ijs oekende Fransche too- IK —J Ui t r'«f} i; -

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5