Gelukkig meuwjaaR. JIU JITSU (JUDO) SCHOOL MAURICE van NIEUWENHUIZEN EBER^RD ^4(77^0 1 RECHTZAKEN Superieur! STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS KUNST EN LETTEREN LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND LAATSTE TELEGRAMMEN NEDERLANDSCH-INDIE W EMSER PASTILLES zijn an blijven van ouds het bette middel bij het en De „Times” bolsjewisme MAN DOOD AANGETROFFEN ILSE MEUDTNER TREEDT OP In Nederlandsche dansfilm Textiel nog altijd te duur HEI WEERMACHTBER1CHT NIEUWE UITGAVEN Hulpbesteller ontvreemdde brieven ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT AMBTSAANVAARDING DOOR Ir. M. L J. VAN DER VEGTE Lil .(AA)' De vulpen voor Uw leven HAAGSCHE -COURANT Zaterdag 3 Januari 1942 2e bl. pag. 2 RECLAMES. CAFEBEZOEKER NEERGESLAGEN EN BEROOFD De echte Door gas gestikt Boeten van 40.000 en 12.500 DE AMERIKANEN OP DE PHIL1PPIJNEN Directeur-generaal der P.T.T. Armoede dreef tot diefstal De besprekingen tusschen Eden en Stalin Duitschland strijdt voor Europa KORTE KUNSTBER1CHTEN merk Imp. Parker Service, Beurs, Damrak A’dam. onbevoegde, den karakter, BARDIA DOOR DE BRITTEN BEZET De eerste reeks van de serie „Uren THOMSONPLEIN 18 TEL 533328 een en zoo doch zoo HOOFDKWARTIER FÜHRER, 3 Januari. 3 s. uur v.m. Let op dit handels- Hoest en Verkoudheid., merk Prijs thans 50 cent per kokertje OOK GEEN NIEUWJAARSWENSCHEN IN INDIË diensten worden gehouden. Nêerlands Cabaret van A tot Z geeft a.s. Dinsdag in gebouw „Excel sior” een cabaretavond ten bate van de invalide Nederlandsche oud-strijders. ZESTIG JAAR GETROUWD Op 1 Februari a.s. hoopt het echtpaar Nieuwenhuizen, wonende Waldeck Pyr- montkade 77, het feit te herdenken, dat het zestig jaar geleden in het huwelijk is getreden. In verband met het feest van Christus’ geboorte zullen in de Grieksch- Orthodoxe kerk Dinsdag a.s. om lo en 5 uur en Woensdag a.s. om 10.45 r-1 1 o z-.v» «-1 zsm z-,. am een ee° inwoner van Hillegom van een bedrag van ’UWJUWEUEP SINDS 1927 IN'T WESTEN van oriënteerend zakelijk. „Spreken zilver” van een Een tragisch ongeval heeft zich gisteren in een woning in de Molenaarstraat voor gedaan. Omstreeds kwart voor 12 in den ochtend, heeft men in de keuken van het bewuste perceel den alleenwonenden 45-jarigen M. O., dood aangetroffen. Het door de recherche ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat het hier een onge val betrof. O. had zich des ochtends in de keuken staan scheren, onderwijl heeft de keuken zich door een lek in de gas slang van het comfort, met gas gevuld. De man is hierdoor onwel geworden, gevallen en gestikt. In een confectiemagazijn te Hilversum kwam bij een winkelcontröle aan het licht, dat er heerencostuums aanmerkelijk te duur verkocht werden. Het ingestelde on derzoek wees uit, dat de costuums te duur ingekocht waren bij den grossier. Deze laatste had eveneens weer teveel betaald aan zijn leverancier, die ook al te duur had ingekocht bij den fabrikant. Het con fectiebedrijf in kwestie, gevestigd te Am sterdam, bleek zoowel met de prijzen als met de distributievoorschriften zonderling geschipperd te hebben. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam, die het geval als zeer ernstig beschouwde, veroordeelde de N.V. tot 40.000 boete en verbeurdverklaring van 262 heeren costuums. Den directeur van het bedrijf, die direct verantwoordelijk was voor de scheeve transacties en zonderlinge mani pulaties werd bovendien persoonlijk een boete van 3000 opgelegd. Een grossier in stoffen te Tilburg ver kocht aan een kleermaker heerenstoffen voor ƒ17 per m. Zelf had hij bij inkoop slechts 11 per m. betaald en de hoogste prijs, dien de kleermaker op zijn beurt ooit had mogen vragen zou 16 zijn ge weest, zoodat de grossier in elk geval veel te duur was. Bij boekenonderzoek bleek hij in den laatsten tijd vaker grootere winsten gemaakt te hebben dan vóór den oorlog. Wegens prijsopdrijving legde de inspecteur voor de prijsbeheersching te ’s-Hertogenbosch hem een boete van ƒ8000 op. Een grossier fn manufacturen te Gro ningen verhoogde meermalen zijn prijzen volgens de theorie der vervangingswaarde. In sommige gevallen waren verhoogingen met in totaal 100 pCt. en meer hiervan het gevolg, bij andere artikelen waren het 20 of 30 pCt. Uiteraard is de brutowinst hierdoor met een sprong omhoog gegaan. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeuwarden veroordeelde den grossier wegens het maken van onrechtmatige winsten tot 12.500 boete. Eveneens legde laatstgenoemde inspec teur een manufacturier te Harlingen, die bij hoogere inkoopsprijzen onveranderd zijn oude winstpercentage had berekend en vrijwel alle gevoerde artikelen in prijs had verhoogd een boete van 8000 op. Amerikaansche troepen op de Philip- pijnen hebben, naar Domei meldt, con- vooien van transportschepen bijeenge bracht in het gebied van de Baai van Manilla. Zij bereiden zich voor op de vlucht. Het Japansche luchtwapen heeft deze convooien gisteren buitengewoon fel gebombardeerd en groote schade veroor zaakt In de gemeenten Arnhem en Leiden zal, krachtens besluit van den secr.-gene raal van het departement van Sociale Zaken, in 1942 een cursus voor de oplei ding tot hulpkeurmeesters van vee en vleesch worden gehouden. Flitsende vuurmonden huilende grana ten artillerie duel. Steunt de Nederlandsche Ambulance v/h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, ’s-Gravenhage. Jeugdige dader gearresteerd De Haarlemsche recherche heeft 17-jarigen jongen aangehouden, die 200 heeft beroofd. Tijdens een bezoek aan een café te Haarlem liet de Hillegom- mer, die onder den invloed van alcohol verkeerde, duidelijk merken, dat hij over een welgevulde portemonnaie beschikte. Dit ontging den jongen, die ook in het café vertoefde, niet en hij bood aan. om den Hillegommer, toen deze vertrekken wilde, naar den autobus te brengen. Op weg naar de halte gaf hij den man een slag op het hoofd, waardoor deze viel, en beroofde hem van zijn portemonnaie met ƒ200. De jongen heeft bekend en is ter beschikking van de justitie gesteld. LAAN VAN MEERDERVOORT 384. TELEFOON 33.66.87. Inderdaad superieur fa de kwaliteit van de Eberhard Faber .VAN DYKE” schrijf- en copieerpot- looden. Zij glijdeA over het papier en men werkt er prettig mee. jOok voor Voorschrijven bijzonder geschikt. Let op den naam Eberhard Faber. n van het leven”, V/. L. en J Brusse N.V te T M. Kruseman in ontwikkelingsgang der m e t”, welke verschijnt -bij de Hollandia Drukkerij N.V. Baarn, is afgesloten met een deel, waarin P. J. G. Huincks een keuze geeft uit het werk van eenige groote Nederlandsche schrijvers (Thomas a Kempis. Erasmus, Vondel, Multatuli, Huet en Verwey). De tweede reeks is te gelijkertijd geopend met „Uren met Goethe”,»door G. H. Streurman. Gistermiddag had in het gebouw van het hoofdbestuur der P.T.T. aan de Kor- tenaerkade alhier de plechtige ambts aanvaarding plaats door den nieuw be noemden directeur-generaal der P.T.T., ir. van der Vegte, waarbij verschillende sprekers het woord voerden. Talrijke ambtenaren, zoowel uit het P.T.T.-bedrijf als van andere departementen en instel lingen hadden van hun belangstelling blijkgegeven. Nadat door een van de aanwezigen een portret van ‘den leider der N.S.B. was aangeboden, dankte ir. van der Vegte in eenig» welgekozen woorden voor de hem betoonde hulde. Hij sprak daarbij het vertrouwen uit in den steun van alle nationaal-socialisten in het P.T.T.-bedrijf en zegde zoowel nationaal-socialist als an dersdenkende steeds zijn volledige mede werking toe. PARTIJ SIGARETTEN EN SIGAREN GESTOLEN Gisteravond heeft men zich door open- shfiting toegang verschaft tot een perceel in de Jacob Catsstraat, waarin ook een sigarenzaak is gevestigd. De bewoners wa ren niet thuis. Ontvreemd zijn 4000 siga retten en een aantal doosjes sigaren. In tegenwoordigheid van vertegenwoordigers en personeel van de N.V. H. van Beusichem en enkele zaken relaties herdacht de heer D. D. F. van Beusichem den dag, waarop hij vóór 25 jaar in functie trad bij de toenmalige firma H. van Beusichem. Namens de aan wezigen werd hij door zijn broer, den heer I. van Beusichem toegesproken, en werden hem enkele blijvende herinnerin gen aan dezen dag aangeboden. geslaagd de figuur van den edelman Flo ris van Montmorency, baron van Montig- 5 ny, den lezer als een levende persoonlijk heid nader te brengen te midden van zijn omgeving, waarin men verschillende be kenden uit een belangrijk tijdvak van onze historie ontmoet Het boek vertelt op onderhoudende wijze van den strijd en de idealen van de edellieden van Montig- ny’s tijd en van de wijze waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. Johan Koning. „W aarom oorlog met Stall n?" Nederlandsche uitgave. Na de Duitsche uitgave van dit Roodboek der Anti- Komintern, welke wij reeds uitvoerig hebben besproken, is thans ook een Ne derlandsche uitgave verschenen, eveneens verlucht met tal van reproducties, welke een beeld geven van het ellendige be staan der bewoners van de Sovjetrepu blieken onder het bolsjewistische bewind. Ook zijn er vele foto's van het strijd- tooneel, die laten zien hoe het dappere Duitsche leger den bolsjewistischen vijand verslaat. De uitgave opent met de historische proclamatie van den Führer van 22 Juni J.l. De oorzaken van den oorlog in Oost en West worden nogmaals scherp belicht, waarna het ontbindingswerk van de bolsjewisten, hun diplomatiek valsch spel, hun jammerlijke economie, die de diepste arbeidsellende heeft veroorzaakt, nader worden beschouwd. Tenslotte wordt een blik in de toekomst geworpen. „Het gaat in dezen strijd tegen Stalin, zoo be sluit de brochure, om een aantreden van alle kringen uit alle volkeren, die thans. door het Rijk geleid ten strijde trekken omdat deze millioenen menschen weten of vreezen. dat er bij de vernieti ging van het bolsjewisme niet alleen sprake is van een, ‘zij het ook nog belangrijk, negatief slooperswerk, dat deze laatste strijd juist daarom beslissend is, omdat eindelijk voor alle volkeren van Europa de baan vrij ge maakt wordt voor den opbouw Van socia listische volksgemeenschappen in elk land afzonderlijk en één socialistische volke rengemeenschap voor allen. Aldus dient deze oorlog, die het Duit sche volk niet heeft gewild en dien de Führer met alle middelen wilde verhin deren, doch dien de bolsjewisten moed willig en op listige wijze provoceerden voor het nieuw opkomende leven in Euro pa. De oude ondervinding door alle tijden van groote gebeurtenissen is weer werke lijkheid gewbrden: het woord van de kracht, die het booze wil, doch het goede tot stand brengt.” In ons blad van Woensdag j.l. gaven wij een door het D.N.B. gegeven over zicht van de Engelsche perscommentaren op het bezoek, dat Eden aan Stalin heeft gebracht. Van bevoegde zijde wordt thans nog in het bijzonder de aandacht gevestigd op een artikel in de „Times”, welk blad tegen den bolsjewistischen in vloed in Engeland’s buitenlandsche poli tiek stelling neemt. Het is waarlijk niet voor de eerste maal, dat gewezen wordt op het groote gevaar, dat gelegen was in den beraamden bolsje wistischen aanval op Europa, maar het is wel voor de eerste maal en daarom zeer opmerkelijk dat een blad als de „Times” zich hiermede bezighoudt. De be sprekingen door minister Eden in Moskou gevoerd, vormden het uitgangspunt van de ,,Times"-beschouwingen, waarin het bols jewistische gevaar voor Europa in een scherp licht wordt geplaatst. Kernachtig drukt het Londensche blad zich uit door op te merken, dat de prijs voor Stalin’s hulp de prijsgave van Euro pa aan het bolsjewisme beteekent. Deze uitlating komt merkwaardig overeen met wat in de continentale Europeesche pers reeds lang werd betoogd en voorgehou den en waarvan ook de leuze: „Met Duitschland tegen het bolsjewisme” ge tuigde. Het artikel van de „Times” is tot op zekere hoogte een openbaring, maar deze is wel wat laat gekomen voor de Engelsch sprekende volkeren. COBOUW-PRIJSVRA AG 1942 Aangemoedigd door de steeds groeiende belangstelling voor de Cobouw-prijsvra- gen (bouwkundige studie-prijsvragen), heeft de directie van Cobouw besloten, ook dit jaar weer een dergelijke prijs vraag uit te schrijven. In de jury hebben zitting genomen ir. G. Friedhoff b.iprof, ir. H. T. Zwiers b.i., en W. Verschoor ar chitect Gevraagd wordt ditmaal het ont werp van een school voor voorbereidend lager onderwijs in een der buitenwijken van een groote provinciestad. De directie heeft als gewoonlijk vier prijzen beschikbaar gesteld, tot een ge zamenlijk bedrag van 200. De inzen- dingstermijn sluit op 2 April 1942. In de kleine, bescheiden studio van Multifilm danst de wereldberoemde, Duitsche danseres Ilse Meudtner in het meedoogenlooze licht van de schijnwer pers voor de camera's van Nederland- Film. Zij heeft speciaal voor deze Ne derlandsche filmopnamen haar vacantie onderbroken, aldus de V.P.B. Het ex periment van de Nederland-Film onder regie van den heer van Putten is na melijk een der eerste pogingen tot het maken van een echte dansfilm, waarin de rhythmische beweging het uitgangs punt zal zijn. Het is op dit oogenblik nog te vroeg, om reeds mededeelingen inzake de artistieke pretenties van dit experiment te doen, aldus V.P.B. maar men kan echter veilig aannemen, dat de medewerking van een kunstenares als Ilse Meudtner een waarborg is voor den ernst van de onderneming. Terwijl Ilse Meudtner met smaak een portie appelmoes opsnoept training en diëet beheerschen nu eenmaal het leven van elke danseres hebben wij even gelegenheid om met haar te pra ten. Zij kent ons land goed. In 1928 kwam ik nog als school meisje in Amsterdam voor Duitsch land uit op de Olympische Spelen. Als schoonspringster. Toen heb ik ook ken nis gemaakt met Willy den Ouden. U heeft voor en na den oorlog reeds verschillende tournée’s door/ Ne derland gemaakt, nietwaar? Treedt u graag hier op? Het bevestigende antwoord komt er op zoo overtuigende wijze uit, dat het ongetwijfeld méér is, dan een beleefd- „Uit den Talmoed” is de titel van een werkje van P. E. Keuchenius, verschenen bij de uitgeverij Westland in Amsterdam. Het belicht de joodsche ondeugden en geeft een inzicht in joodsche gebruiken en opvattingen. Bij de August Grosz Verlag in Berlijn is verschenen: „Der Britische Imperialis mus”, Ideën und Frager, door Hermann Lufft, een omvangrijke studie van des kundige zijde. De schrijver staat stil bij den oorsprong van het Engelsche impe rialisme en grijpt daarbij diep terug in de historie, zoodat hij den bodem bloot legt, waarop dit imperialisme is gegroeid. Na deze gedetailleerde historische studie gaat hij in het tweede deel van zijn werk de ontwikkeling van het imperialis me na. De imperialistische opbouwpoli- tiek wordt in het derde deel onder de loupe genomen; in het pierde deel houdt de schrijver zich bezig met de democra- tiseering van het Engelsche imperialisme, waarna hij komt tot het plutocratische imperialisme en over de wijze waarop de Engelsche arbeiders binnen dit systeem werden opgesloten. De schrijver behan delt zijn stof zeer uitvoerig, zoodat dit werk een vrijwel volledig overzicht geeft van ontstaan en groei van het Engelsche imperialisme. Wie van dit onderwerp een studie maakt, kan het werk van Hermann Lufft, van wege zijn deskundigheid, niet ongelezen laten. Bij J. M Meulenhoff in Amsterdam zag het licht .Montigny" afgezant der Neder landen bij Philips II van Spanje, van de hand van den bekenden hispanoloog dr. J. Brouwer, De deskundige schrijver, te vens boeiend verteller, is er volkomen in scheepsartillerie in den strijd bracht, werden de stellingen verdedigingssysteem en van Bardia overweldigd. is de titel door Servire alhier uitgegeven boekje, waarin dr. A. M. van Meerloo de psychologie der conversatie behandelt. Een hulpbesteller van de Posterijen te Amsterdam heeft zich voor de Amster- damschï rechtbank te verantwoorden ge had omdat hij eenige brieven had weg genomen. De man legde een volledige bekentenis af, maar hij zeide dat de ar moede hem tot deze daad had gedreven. Een hoofdbesteller verklaarde, dat de man als keurig en oppassend bekend staat. De man, die een vrouw en een kind heeft, was in 1939 aangenomen tegen een uurloon, dat hem een weekloon van on geveer ƒ26 leverde. In Augustus 1941 werden zijn werkuren verminderd, zoodat hij thans nog maar 16 per week ver diende. De Officier van Justitie zeide in zijn requisitoir, niet te begrijpen hoe een staatsinstelling de menschen zoo kon du- peeren door hun inkomsten op een der gelijke wijze terug te brengen. Gelet op de moeilijke omstandigheden waarin de man verkeerde, vroeg de officier een milde'straf. Hij eischte vier maanden ge vangenisstraf. Hedenmorgen om elf uur, toen de Oosterbrug te Groningen was open gedraaid heeft een onbevoegde, direct nadat de brug weer voor het verkeer zou worden geopend, de afsluithekken, welke automatisch worden bediend, willen ope nen. De 10-jarige Cornelia Boekema, wonende in de Anna straat, wilde over de brug, doch geraakte, doordat de hekken weer omlaag vielen, met het hoofd tus- schen deze hekken bekneld. Zij kreeg een schedelbasisfractuur en is in hope- loozen toestand naar het diaconessenhuis overgebracht. De dader is door de politie gepakt JUBILEUM MEJ. J. A. BRANTS Gisteren mocht mejuffrouw J. A. Brants, hoofd van de kleuterschool van de dr. A. Kuyperschool hier ter stede, den dag herdenken waarop zij voor een kwart eeuw haar loopbaan bij het bijzonder onderwijs aanving. In haar schoolgebouw in de Schelde- straat heeft de jubilaresse gerecipieerd. Duitsche en Italiaansche luchtactie in Cyrenaica en Malta ROME, 3 Januari. (Stefani). Het Ita liaansche weermachtbericht van heden luidt als volgt: Levendige verkenningsactiviteit der we- derzijdsche lichte afdeelingen in het ge bied van Agedabia. Na twee dagen ver bitterde gevechten, waarbij aan weerszijde werd ge- van het het garnizoen In den sector van Solloem felle vuuractie 'der vijande lijke artillerie. In Cyrenaica hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen herhaaldelijk aanval len in scheervlucht ondernomen en op marsch zijnde troepen met machinegeweer - vuur bestookt. Zij vernielden talrijke vrachtauto’s. Luchtstrijdkrachten der as wierpen van geringe hoogte bommen van het zwaarste kaliber op installaties en vliegvelden van Malta. In den afgeloopen nacht is door enkele Engelsche vliegtuigen een aanval op Napels ondernomen. Lichte schade aan woonhui zen, o.m. het ziekenhuis Ascalesi; geen slachtoffers. heid tegenover het Nederlandsche pu bliek. Ik dans bijzonder graag voor het Nederlandsche publiek. De zaal is bij u haast altijd gelijkmatig en rustig. Men brengt geen ovaties op het verkeerde oogenblik, doch wacht rustig en be daard af, of het gebodene de moeite waard zal blijken. Is dat het geval, dan toont men zich ook zeer warm en geest driftig en in het algemeen heb ik hier haast altijd zeer spoedig contact met de zaal. Er wordt door het kunstlievende publiek ongetwijfeld een traditie op het gebied van den dans hoog gehouden, want de zaal is gewoonlijk critisch en goed op de hoogte. Het heeft mij trou wens voor den oorlog al getroffen, dat het mogelijk was in een klein land als Nederland een tournée van tien avon den achter elkaar te houden. Nederlandsche danskunst Heeft u ook kennis gemaakt met de Nederlandsche danskunst? Ik ken Yvonne Georgi nog uit Duitschland en ik heb onlangs bij haar het proefdansen van nieuwelingen bijge woond. Het viel mij op, dat er onder de toekomstige, Nederlandsche danse ressen zooveel materiaal is, dat zeer veel belooft. Het werk van Yvonne Georgi zal dan ook ongetwijfeld niet zonder succes blijken, er zijn genoeg danseressen-in-den-dop en er is voldoen de belangstelling van de zijde van het publiek. Kent u nog andere van onze ster ren? Op de Trümpy-school in Berlijn heb ik o.a. les gehad van Raden Djod- jana. Zijn kunst is leerzaam en zeer belangwekkend. Hiermede komt het gesprek op de danskunst van andere volkeren en op Ilse Meudtner’s verdere buitenlandsche- ervaringen. Hoe zij, na haar opleiding, een tournée maakte naar Amerika met Kreutzberg, waar men haar voorname lijk waardeerde, omdat zij Olympisch schoonspringster was. Inmiddels wordt ons gesprek nog onderbroken door een telefoontje, dat zij eind Januari een tournée door Roemenië zal maken. Over het geheel genomen heeft deze danseres geboren Berlijnsche en grootmeesteresse van de groteske en humoreske een zwaar leven. Voor Kerstmis had zij reeds 65 avonden ach ter elkaar gegeven in Duitschland; op den 64sten blesseerde zij tijdens „Die Wut urn den verlorenen Groschen” haar knie. Toen begon haar vacantie, waarin zij, toen haar knie weer was hersteld, naar ons land kwam voor de film-opna- men. Over eenige dageQ is haar -vacan tie ten einde en gaat zij drie maanden op tournée in Duitschland; daarna naar Denemarken, Noorwegen, de Baltische landen en inmiddels wordt er een tour née naar Zweden voorbereid. Heerlijk werk, besluit Ilse Meudt ner met een glimlach. ik hoop spoe dig weer eens in Nederland op te tre den. KOSTELOOZE INENTING In dë navolgende gebouwen wordt op de daarbij aangegeven dagen en uren gelegenheid gegeven tot kostelooze inen ting en herinentingRoode Kruis Zie kenhuis, Segbroeklaan 1, Dinsdags van 11.3012.30; Onderlinge Polikliniek, Bier kade 1, Woensdags van 1415; Vereeni- ging voor Ziekenverpleging te Scheve- ningen, Duinstraat 19, eerste Woensdag van iedere maand tusschen 15.30 en 16.30; Nuts Polikliniek, Achter Raam straat 15, Donderdags van 1415. Het geboortebewijs of trouwboekje moet worden medegebracht. Het bewijs van inenting moet worden bezorgd of kan worden toegezonden aan het bureau van de afdeeling „Bevolking, Verkiezingen en Burgerlijke Stand” der gemeentesecre tarie, Goudenregenstraat 36. HET JAARBOEKJE 1941 VAN „DIE HAGHE” De leden van „Die Haghe” en allen, die buiten dezen kring, belangstelling hebben voor het werk der vereeniging en de his torie onzer stad, zullen met voldoening de verschijning hebben begroet van het Jaar boekje 1941, dat. de moeilijke tijdsomstan digheden ten spijt, tóch tot stand kwam. Het zal door velen als een prettig Nieuw jaarsgeschenk beschouwd zijn. De inhoud is, ondanks de beperking van het aantal pagina’s, interessant als vrij wel steeds. In het bijzonder geldt het voor de bij dragen van mr. C. F. Gülcken „Over een klerkenfamilie uit de 18e eeuw” (waarmee de familie Tinne bedoeld wordt) en van den heer H. J. J. M. Diepen„Een his torisch plekje”. Het eerste artikel ontleent zijn aantrek kelijkheid vooral aan de milieu-schildering van het Den Haag omtrent de wisseling der 18e en 19e eeuw, in den pruikentijd, een periode, wel zeer veel belangrijker dan in de naamsaanduiding werd neerge legd. Over deze familie Tinne wordt velerlei verteld en daarmee tegelijkertijd een be langwekkend beeld gegeven van de om standigheden waaronder een gegoede bur gerfamilie in die dagen leefde; Het geslacht Tinne kreeg vooral befaamdheid tot in onze dagen door een vrouwelijke vertegenwoor digster, t.w. Alexandrine Tinne, die als eerste Nederlandsche (en waarschijnlijk West Europeesche) vrouw een tocht onder nam langs den Witten Nijl (1861’64) en door de Sahara (1867’69). Zij werd op een volgenden tocht vermoord. Mr. C. F. Gülcken vertelt in zijn bijdrage over de bebouwing langs de Zuid- en Westzijde van het Buitenhof. „Weinig menschen”, aldus de 'schrijver, „die hup vermaak zoeken in de Cineac, zullen vermoeden, dat zij zich op een plaats bevinden, waar eens in vroeger eeuwen, niet gelachen is, maar veel ver zuchtingen geslaakt zijn door menschen, die opgesloten waren in den z.g. ,,Dief- steen”, een steenen gevangenis voor „vage bonden. die hun klauwen kwamen te slaan in een anders goed”. „Op deze plaats stonden”, zoo vervolgt mr. Gülcken, „in den loop der eeuwen kleine en groote huizen, oorspronkelijk kleffie woninkjes met riet en zoden bedekt en bewoond door menschen in dienst van het Hof” Het artikel geeft tal van wetenswaardigs over dit kleine stadsdeel van het oude cen trum, feiten, die des te aardiger zijn, om dat men het tegenwoordige zoo goed kent. De heer A. ter Meer Derval behandelt de overige zijden van het Buitenhof op iets zakelijker en daardoor wat dorre wijze. Andere bijdragen zijn van dr. P. J. van Breemen, M. C. Sigal, mr. C. W. Schlinge- rnann en mevr. J. M. Sterck-Proot. De bekende cellist Tibor de Machu- la en onze stadgenoot Cor de Groot, vleugel, gaven te Berlijn in de Beetho venzaal een sonatenavond. Voor de rust werden Beethovens variaties over thema uit Mozart’s Zaubarflöte Brahms sonate e-kleine-terts ten gehoore gebracht De gespeelde werken worden op Odeon-platen vastgelegd en komen in den handel. De tentoonstelling in de kunstzaal ..Kunst van onzen tijd” van schilderwer ken van Frans He'lfferich zal met drie weken verlengd worden. De N.V. Assurantie Maatschappij „de Nederlanden van 1845” heeft een nieuwe reclame-plaat uitgegeven, ontworpen door jhr. W. v. Andringa de Kempenaer, een suggestieve plaat, waarop de jong leur en danser op het slappe koord wordt beveiligd door een val-net, dat van de cijfers 1, 8, 4 en 5 omlaag hangt. Een aardige vondst In de kunstzaal Bennewitz wordt van 3 tot en met 25 Januari een tentoon stelling gehouden van werken van Jos. Croin, W. L. van Dijk, C. J. Mako, Louis Schrikkel, J. C. Thiele, e.a. Te Florence is dezer dagen de Ber lijnsche beeldhouwer, schilder en graficus prof. Ernst Horst Geyer overleden. Hij is tachtig jaar geworden.. Het derde Symphonie-concert zal ge geven worden op Zondag 11 Januari, aan vang 2.30 uur. Dit concert staat onder leiding van Frits Schuurman, Het pro gramma luidt als volgt: 1. Karl Holler, Hymnen. 2. Anton Bruckner, Eerste Symphonic C moll (Linzer Fassung). Het Röntgenstrijkkwartet, dat ge vormd wordt door Joachim Röntgen, Piet Nijland, Wim de Zoete-, en Cornells Preuyt, vertrekt een dezer dagen voor een tournée naar Zwitserland. Het kwar tet zal o.a. te Zürich, Bazel en Winter thur optreden. In het Gemeentemuseum vindt Woensdag a.s. om 3 uur een speciale rond leiding o.l.v. dr. G. Knuttel Wzn. plaats door de Jan Sluyterstentoonstelling. Het 55ste debutantenconcert in het Gemeentemuseum wordt Zaterdag a.s. te 3 uur ’s middags gegeven door Mien Hol- mers, mezzo-sopraan, en Louis F. Haase, viool. BATAVIA. 2 Januari. (A.N.P.) In ver band met de oorlogsomstandigheden heeft de P.T.T. in Indië niet de gelegen heid opengesteld tot het wisselen van Nieuwjaarswemschen in het binnenlandsch verkeer. „Einführung in das Nieder- landische Gese 11 schaf dr. Georg Franck. Droste Verlag. Dussel dorf. Amsterdam, Keizersgracht 554. Als eerste van een serie geschriften, welke zal worden uitgegeven door de „Deutsche Handelskammer für die Nie- derlande” is verschenen Einführung in das Niederlandische Gesellschaftsrecht”, door dr. Georg Franck. De Nederland sche vennootschapswetgving vindt men in dit werkje grondig en deskundig be handeld de betreffende belangrijke ge deelten van het Wetboek van Koophan del werden in de Nederlandsche en Duit sche taal afgedrukt. In een inleiding wordt stilgestaan bij aard en Wezen der verschillende vennootschapsvormen hier te lande. Deze uitgave zal van groot nut blijken te zijn voor allen, die belang heb ben bij het Duitsch-Nederlandsche han delsverkeer en daarin een actieve rol vervullen. Het boekje bevat een schat gegevens en de inleiding, met haar is helder en VAN DEN Het" Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In den Zuidelijken en den Noordelijken sector van het Oostelijke front slechts plaatselijke gevechtshandelingen. De af- weergevechten in den centralen sector duren bij felle koude voort. Talrijke aan vallen van den tegenstander zijn op den vastberaden weerstandswil van onze troepen gestrand. Het luchtwapen heeft met formaties gevechtsvliegers en jagers ingegrepen in de gevechten op den grond en op ver scheidene plaatsen in scheervlucht het gereed stellen van Sovjet-strijdkrachten uiteengedreven. Bij nachtelijke aanvallen op Moskou hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen vol treffers geplaatst op een station en op opslagloodsen. In Noord-Afrika is na een heldhaftigen tegenstand van Duitsch-Italiaansche troe pen van verscheidene weken Bardia door den vijand bezet. In het gebied van Age- dab'ia levendige wederzijdsche verken ningsactiviteit. Britsche autocolonnes zijn door luchtaanvallen uiteengedreven. Doeltreffende luchtaanvallen zijn gericht op Britsche vliegvelden op Malta. In „Gedenkt uwen voorgan ger s”. verschenen bij Bigot en van Ros- sum N.V., Amsterdam, geeft P. H. Muller de levensbeschrijvingen van veertien mannen, die in de achter ons liggende 2j eeuw arbeidden in het Koninkrijk Gods. Het zijn J. Wesley, graaf von Zinzendorf. W. Carey, J. H. Wichern, G. Williams, G. Müller, O. G. Heldring. W Booth, L I. Nommensen, F von Bodelschwingh. N. Adriani, Kagawa, A. Schweitzer en Sö- derblom. Prof. dr. M. J. a. de Vrijer schreef een woord vooraf. „Pioniers der wetenschap”, door J. C. Alders, een vervolg op ..Neder landsche baanbrekers der wetenschap zou eigenlijk als een voorlooper van dit werk beschouwd moeten worden. Het be handelt het belangrijke werk van Nerter- landsche geleerden in de 17de en 18de eeuw en strekt zich uit over het terrein der scheikunde, natuurkunde, techniek, wiskunde, sterrekunde, biologie en ge neeskunde. Het is in alle opzichten een interessant en leer7J??nl kvan Ros'um geven wordt door Bigot en van Rossum te Amsterdam In uPr’° b?iC- *n verschenen bij - Rotterdam, laat drw vogelvlucht den c- biologie zien. VONDEL ALS TOONEELSCHRIJVER Voor den Bond van Nederlandsche Too- neelschrijvers sprak in den foyer van den Stadsschouwburg Kees Spierings over Vondel’s „Gijsbrecht van Aemstel”. Hij betoogde, hoe dit spel volledig is opge bouwd uit Nederlandsche elementen: ver bondenheid uit eigen grond en historie, gemeenschapsband, godsvrucht, huwelijks trouw, moed en deemoed, waardoor dit spel mag gelden als een monument van den Nederlandschen geest In het tweede deel zijner beschouwing zette hij uiteen met welk scherp ontledend psychologisch vermogen Vondel in dit drama tegen over elkander stelt den man en de vrouw en hoe hij hiermede zijn spel een krach tig dramatisch nevenconflict geeft. De voorzitter van den Bond van Neder landsche Tooneelschrijvers, August Hey- ting, bracht dank voor de bijzondere en scherpe visie, die Spierings op Vondel’s machtige drama ontvouwd had, temeer, nu vooral de dramatische elementen zoo volkomen tot hun recht waren gekomen. Inderdaad, Vondel schreef tooneel. en zijn buste behoort in onze schouwburgen, zoo goed als die van Racine, Molière, Shakespeare en anderen. In verband met bovenstaande merken wij het volgende op: Het aantal bestel lers wordt geregeld naar de hoeveelheid post, die verwerkt en besteld moet wor den. Aangezien deze hoeveelheid aart sterke schommelingen onderhevig is, wis selt ook het aantal bestellers. Daarom heeft de P.T.T. het instituut van hulpbe- stellers. Deze menschen worden per uur betaald; hun weekloon wisselt dus sterk met de omstandigheden. Dikwijls hebben zij nog een andere betrekking, die niet een volledige dagtaak beteekent, en op deze wijze komen zij aan hun trek. Er is echter ook een aantal hulpbestellers, dat feitelijk in vasten dienst is, hulp-vast dus. Zij worden eveneens per uur betaald. Dit brengt met zich mede, dat zij geen recht kunnen laten gelden op een vast inkomen, dat hen in staat stelt rond te komen Zooals in bovengenoemd geval ook gebeurde, langen tijd genieten zij een inkomen, dat ongeveer overeenkomt met dat van een gewonen besteller, om dan weer plotseling terug te vallen op een loon, dat een aankomend werkman, die tiog geen gezin heeft, verdient. Het is een ontoelaatbare toestand, dat deze menschen soms maanden achtereen een normale betrekking hebben bij de Posterijen, waardoor ze wel gedwongen worden bijbaantjes te laten varen. Dat bovengenoemde Amsterdamsche hulpbe- steller inderdaad langen tijd een volledi ge dagtaak had, blijkt wel uit het feit, dat de vaste bestellers in een eerste klas se gemeente 24.17—29.64 bruto per week verdienen. De Posterijen, een staatsinstelling, heb ben gedurende langen tijd den volledigen mensch voor zich opgeëischt, maar dan gaat het toch niet aan, om hem daarna weg te sturen met een loon, dat volko- men ontoereikend is. De Posterijen vor men een reusachtig bedrijf, vele duizen- den menschen vinden er hun bestaan, omdat er zeer veel arbeid verzet moet worden. Dan moet er een modus gevon den kunnen worden, om menschen, die men soms den geheelen dag, soms een halven dag noodig heeft een normaal aan tal uren, in dienst te houden b.v. door combinatie van functies. In ieder ge val is het niet juist volwassen menschen, met een gezin naar huis te sturen met een loon van 16 - (Redactie). TIEN JAAR VOOR DEN MOORD TE RIJSBERGEN De rechtbank te Breda heeft uitspraak gedaan in de zaak van den op 12 Juni te Rijsbergen gepleegden roofmoord op den 39-j. landbouwer J. A. Geerts en veroor deelde den verdachte, den 24-jarigen be drijfsleider F. J. Goyarts uit Breda, tot een gevangenisstraf van tien jaar met af trek van den tijd, in voorloopige hechte nis doorgobraciit. De officier van Justitie had vijftien jaar geëischt.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 6